Prezentare Calculator Nutriţional Slăbuţe - Partea 1Cursuri pictura, desen, modelaj, istoria artei
Sunt Resposnabil Calculator nutriţional Susţin Slăbuţe - Widgets si insigne! Slabute Concurs - Sanatate, premii si distractie! Slăbuţe TV - Televiziunea slăbuţelor

Jurnal slabit orhidee

Gaseste prietenii din orasul tau! Alba Arad Arges Bacau Bihor Bistrita-Nasaud Botosani Braila Brasov Buzau Calarasi Caras-Severin
Cluj Constanta Dambovita Dolj Galati Giurgiu Gorj Hunedoara Ialomita Iasi Bucuresti Maramures Mehedinti Mures Neamt Olt
Prahova Salaj Satu-Mare Sibiu Suceava Teleorman Timis Tulcea Vaslui Valcea Vrancea
Prima Petitie Nationala pentru Dreptul la o Viata Sanatoasa deja a fost semnata de catre 66338 oameni.
In total sunt necesare peste 100.000 de semnaturi. Fii voluntar si participa in campania de strangere de semnaturi, clic aici.
Bine ai venit pe Slăbuţe, comunitatea care în 2008 a pus bazele mişcării pentru stilul de viaţă sănătos din România! Am creat pentru tine o comunitate unică şi specială. Într-o atmosferă civilizată, alături doar de oameni de calitate si cu o vastă experientă în domeniul stilului de viaţă sănătos, corect şi imparţial vei putea învăţa şi împărtăşi experienţele tale despre sănătate, alimentaţie, sport, stil de viaţă, slăbit sănătos şi alte întâmplări interesante din viaţa ta. Daca îţi pasă de viitorul ţării noastre şi a celor din jur, poţi contribui alături de noi într-un mod responsabil la promovarea stilului de viaţă sănătos, fie prin recomandarea comunităţii, fie prin relatarea celor învăţate pe Slăbuţe. Dacă ne vizitezi pentru prima dată, îţi recomandăm să citeşti ghidul începătorilor.
Pentru ca să te înregistrezi, clic aici. Succes!
 
 
Opţiuni subiect
  #2811 (permalink)  
Vechi 12 iun 2017, 08:39:19
Zoe's Avatar
Zoe Zoe este deconectat
(meniuri, evolutie)
Slăbuţa cunoscătorSlăbuţa cunoscător
Merite:
SUNT RESPONSABIL SUNT RESPONSABIL, DONEZ  
Data înregistrării: 08 iun 2009
Locaţie: Bucuresti, Romania
Dieta: mâncat normal
Date: 172cm, 81kg
Mesaje: 7.736
Aprecieri acordate: 11.147
Am fost apreciat(a) de 10.558 ori in 5.263 mesaje
Implicit Re: Jurnal slabit orhidee

Citat:
Anterior postat de orhidee Vezi mesajul

Daca as abandona... nu vreau sa-mi imaginez ce s-ar intampla...
la fel şi eu, dacă aşa rău am ajuns când încerc, totuşi, să mă ţin în frâu.
deci: la luptă!
__________________

love yourself, trust yourself.
what is the kindest thing I can do for myself right now?



Zoe, pentru a configura şi afişa ticker-ul tău, urmează paşii din noua secţiune tickere.
Zoe, necesarul caloric zilnic pentru a te menţine la greutatea actuală, la un nivel de activitate fizică Usor activ, este de 2025 kcal/zi. Pentru a slăbi 0.5kg/săptămână, ar trebui să mănânci aproximativ 1508 kcal/zi.
NOTĂ: Culorile înseamnă slăbit sănătos, înfometare, pericol pentru viaţă.
[Calculator calorii]
Acest membru apreciaza mesajul lui Zoe:
orhidee (18 iun 2017)
  #2812 (permalink)  
Vechi 18 iun 2017, 09:04:03
orhidee's Avatar
(meniuri, evolutie)
Slăbuţă cunoscător, dedicatăSlăbuţă cunoscător, dedicată
Merite:
 
Data înregistrării: 13 sep 2010
Locaţie: Bucuresti, Romania
Date: 163cm
Mesaje: 11.853
Aprecieri acordate: 6.086
Am fost apreciat(a) de 10.899 ori in 5.679 mesaje
Smile Re: Jurnal slabit orhidee

Citat:
Anterior postat de Zoe Vezi mesajul


la fel şi eu, dacă aşa rău am ajuns când încerc, totuşi, să mă ţin în frâu.
deci: la luptă!
"La lupta!" imi strig in fiecare dimineata... din pacate, seara stric tot...
Am inceput nici eu sa nu ma mai cred ...
__________________
jurnal slabit orhidee
"Dacă te-ai saturat sa o iei de la început, încetează sa mai renunți."



orhidee, pentru a configura şi afişa ticker-ul tău, urmează paşii din noua secţiune tickere.
Greutatea este incorecta. orhidee, trebuie să completezi acest câmp pentru a vedea necesarul tău caloric zilnic. [completează].
Urmatorii 2 membri au apreciat mesajul lui orhidee:
corinnef (20 iun 2017), rozica1965 (30 iun 2017)
  #2813 (permalink)  
Vechi 20 iun 2017, 11:54:58
corinnef's Avatar
(meniuri, evolutie)
Slăbuţa cu vechimeSlăbuţa cu vechime
Merite:
 
Data înregistrării: 04 iul 2011
Locaţie: Timisoara, Romania
Dieta: Raw vegan
Date: 167cm, 56kg
Mesaje: 1.045
Aprecieri acordate: 9.232
Am fost apreciat(a) de 1.773 ori in 871 mesaje
Implicit Re: Jurnal slabit orhidee

Citat:
Anterior postat de orhidee Vezi mesajul

"La lupta!" imi strig in fiecare dimineata... din pacate, seara stric tot...
Am inceput nici eu sa nu ma mai cred ...

Buna ! Ce ai facut cu Maria ?
Eu sunt bine , tot slabuta adica sub 60 kg si mananc cat pot ; tu cunosti drumul inspre acolo pe unde te-ai ratacit ? Ce se intampla cu tine ? Maria !!! Trezirea !
Sunt plina de energie , sanatoasa chiar foarte sanatoasa ( aveam alergie la par de animale iar acum am un caine in casa si nu am nevoie de antialergice ) deci ........fructe(cat incape ) ....legume (mai rar) ....seminte hidratate (uneori)...germeni (zilnic) .
Maxim 3 mese gatite pe saptamana . mergem chiar la restaurant si comand vegan ( avem o pizzerie unde cand intru deja stie pizzerul ca vreau pizza vegetariana fara branza )
Prajituri raw ...fac pt familie dar eu nu poftesc prefer fructele crude ( cate 1-1,5 kg odata ). Lubenita mananc cate 5 kg odata . de obicei asta este micul dejun .
Sucuri ? ....nee nu prea mai storc ....prea mult de lucru cu spalatul storcatorului comparativ cu mancarea fructelor asa simple .
Cred ca pasii ma poarta acum spre minimalism pentru ca am vazut ca port atatea dupa mine (din toate punctele de vedere: fizic dar mai ales sufletesc )
Azi m-am trezit cu gandul la tine si am simtit ca trebuie sa iti impartasesc ce fac eu (inca o data ) poate ...poate este timpul tau , timp in care sa ai urechi de auzit .....adica faci acelasi lucru de atata timp si rezultatele sunt aceleasi ....
Te iubesc mult si imi doresc enorm sa iti gasesti drumul si sa poti sa intelegi ce te apasa , ce te macina si ce incerci sa inlocuiesti cu mancare ; cauta sa vezi ce te supara , problema este cu siguranta in sufletelul tau , fa curat in sentimente si pe masa doar asa vei reusii . Trebuie sa vezi sufletul legat de trup doar avand o alimentatie sanatoasa din toate punctele de vedere vei reusii . Incearca sa te eliberezi de toate relatiile toxice si de toate sentimentele negative abia apoi poti sa mananci curat fara sa te simti frustrata . Te iubesc si te invit sa vii in concediu in germania ( te costa doar drumul , noi avem o casa mare si daca iti face placere ...)
O zi minunata , plina de iubire si reusite
__________________
Vreau sa traiesc sanatos - Jurnal Corinef
corinnef, necesarul caloric zilnic pentru a te menţine la greutatea actuală, la un nivel de activitate fizică Moderat activ, este de 1847 kcal/zi. Pentru a slăbi 0.5kg/săptămână, ar trebui să mănânci aproximativ 1330 kcal/zi.
NOTĂ: Culorile înseamnă slăbit sănătos, înfometare, pericol pentru viaţă.
[Calculator calorii]
Urmatorii 7 membri au apreciat mesajul lui corinnef:
adinico (20 iun 2017), butterfly30 (20 iun 2017), danyella2008 (20 iun 2017), Laura (20 iun 2017), nicolae68daniela (21 iun 2017), orhidee (24 iun 2017), rozica1965 (30 iun 2017)
  #2814 (permalink)  
Vechi 22 iun 2017, 08:32:16
frumoasa's Avatar
(meniuri, evolutie)
Slăbuţa cunoscătorSlăbuţa cunoscător
Merite:
 
Data înregistrării: 10 sep 2009
Locaţie: cluj napoca, Romania
Vârsta: 47
Date: 161cm, 53.7kg
Mesaje: 5.033
Aprecieri acordate: 2.875
Am fost apreciat(a) de 4.761 ori in 2.802 mesaje
Implicit Re: Jurnal slabit orhidee

Citat:
Anterior postat de corinnef Vezi mesajul
Buna ! Ce ai facut cu Maria ?
Eu sunt bine , tot slabuta adica sub 60 kg si mananc cat pot ; tu cunosti drumul inspre acolo pe unde te-ai ratacit ? Ce se intampla cu tine ? Maria !!! Trezirea !
Sunt plina de energie , sanatoasa chiar foarte sanatoasa ( aveam alergie la par de animale iar acum am un caine in casa si nu am nevoie de antialergice ) deci ........fructe(cat incape ) ....legume (mai rar) ....seminte hidratate (uneori)...germeni (zilnic) .
Maxim 3 mese gatite pe saptamana . mergem chiar la restaurant si comand vegan ( avem o pizzerie unde cand intru deja stie pizzerul ca vreau pizza vegetariana fara branza )
Prajituri raw ...fac pt familie dar eu nu poftesc prefer fructele crude ( cate 1-1,5 kg odata ). Lubenita mananc cate 5 kg odata . de obicei asta este micul dejun .
Sucuri ? ....nee nu prea mai storc ....prea mult de lucru cu spalatul storcatorului comparativ cu mancarea fructelor asa simple .
Cred ca pasii ma poarta acum spre minimalism pentru ca am vazut ca port atatea dupa mine (din toate punctele de vedere: fizic dar mai ales sufletesc )
Azi m-am trezit cu gandul la tine si am simtit ca trebuie sa iti impartasesc ce fac eu (inca o data ) poate ...poate este timpul tau , timp in care sa ai urechi de auzit .....adica faci acelasi lucru de atata timp si rezultatele sunt aceleasi ....
Te iubesc mult si imi doresc enorm sa iti gasesti drumul si sa poti sa intelegi ce te apasa , ce te macina si ce incerci sa inlocuiesti cu mancare ; cauta sa vezi ce te supara , problema este cu siguranta in sufletelul tau , fa curat in sentimente si pe masa doar asa vei reusii . Trebuie sa vezi sufletul legat de trup doar avand o alimentatie sanatoasa din toate punctele de vedere vei reusii . Incearca sa te eliberezi de toate relatiile toxice si de toate sentimentele negative abia apoi poti sa mananci curat fara sa te simti frustrata . Te iubesc si te invit sa vii in concediu in germania ( te costa doar drumul , noi avem o casa mare si daca iti face placere ...)
O zi minunata , plina de iubire si reusite
Tare frumos ai scris
Stiu ca nu imi e adresat, dar mai trag si eu cu ochiul uneori in casuta ei..
Pot sa te intreb, tu cam in cit timp ai slabit cele 30 kg cu dieta vegana? e o curiozitate de a mea, multumesc mult.
Urmatorii 3 membri au apreciat mesajul lui frumoasa:
adinico (24 iun 2017), corinnef (22 iun 2017), orhidee (24 iun 2017)
  #2815 (permalink)  
Vechi 22 iun 2017, 15:10:02
corinnef's Avatar
(meniuri, evolutie)
Slăbuţa cu vechimeSlăbuţa cu vechime
Merite:
 
Data înregistrării: 04 iul 2011
Locaţie: Timisoara, Romania
Dieta: Raw vegan
Date: 167cm, 56kg
Mesaje: 1.045
Aprecieri acordate: 9.232
Am fost apreciat(a) de 1.773 ori in 871 mesaje
Implicit Re: Jurnal slabit orhidee

Citat:
Anterior postat de frumoasa Vezi mesajul
Tare frumos ai scris
Stiu ca nu imi e adresat, dar mai trag si eu cu ochiul uneori in casuta ei..
Pot sa te intreb, tu cam in cit timp ai slabit cele 30 kg cu dieta vegana? e o curiozitate de a mea, multumesc mult.
Poti sa intrebi ce doreste sufletelul tau , am cautat in jurnal pentru ca nu imi mai aminteam ce si cum si uite ce am gasit :
- primele 2 luni 10 kg (decembrie -ianuarie)
-urmatoarele 4 luni 9kg(februarie-mai)
-platou in mai si tot iunie (la inceput de iulie am fost in Retezat si atunci am inceput din nou sa slabesc - am mancat doar raw vegan acolo )
-apoi pana in sept. inca 7kg
-pana in oct. inca 2 kg
Mai departe nu am mai cautat dar am pastrat ritmul pana la 58 kg unde eu cred ca ajunge si am inceput sa mananc mai multe seminte si sa ma mentin .
La inceput ma cantaream zilnic , era o obsesie dar acum vad pe haine ca totul este ok si asa de distractie mai pun de o cantarire o data la 2-3 luni
Mancarea a fost peste 80% raw vegana iar acum este peste 90% .
Gusturile se reseteaza iar poftele dispar sau mai exact sunt inlocuite
Dar mai presus de faptul ca am slabit pot spune ca sunt multumitoare pentru vindecarea din trupul meu si cred ca asta este de fapt castigul cel mai mare iar slabirea este un "efect secundar"
Sper ca am fost de folos si ca ai primit raspunsul dorit

Pupici verzi , verzi !!!
__________________
Vreau sa traiesc sanatos - Jurnal Corinef
corinnef, necesarul caloric zilnic pentru a te menţine la greutatea actuală, la un nivel de activitate fizică Moderat activ, este de 1847 kcal/zi. Pentru a slăbi 0.5kg/săptămână, ar trebui să mănânci aproximativ 1330 kcal/zi.
NOTĂ: Culorile înseamnă slăbit sănătos, înfometare, pericol pentru viaţă.
[Calculator calorii]
Urmatorii 5 membri au apreciat mesajul lui corinnef:
adinico (24 iun 2017), frumoasa (23 iun 2017), nicolae68daniela (22 iun 2017), orhidee (24 iun 2017), rozica1965 (30 iun 2017)
  #2816 (permalink)  
Vechi 22 iun 2017, 19:46:02
nicolae68daniela's Avatar
(meniuri, evolutie)
Slăbuţa cunoscătorSlăbuţa cunoscător
Merite:
 
Data înregistrării: 23 sep 2009
Locaţie: calarasi, Romania
Vârsta: 56
Dieta: Rina
Date: 167cm, 77.1kg
Mesaje: 4.316
Aprecieri acordate: 2.598
Am fost apreciat(a) de 1.164 ori in 630 mesaje
Implicit Re: Jurnal slabit orhidee

Citat:
Anterior postat de corinnef Vezi mesajul
Poti sa intrebi ce doreste sufletelul tau , am cautat in jurnal pentru ca nu imi mai aminteam ce si cum si uite ce am gasit :
- primele 2 luni 10 kg (decembrie -ianuarie)
-urmatoarele 4 luni 9kg(februarie-mai)
-platou in mai si tot iunie (la inceput de iulie am fost in Retezat si atunci am inceput din nou sa slabesc - am mancat doar raw vegan acolo )
-apoi pana in sept. inca 7kg
-pana in oct. inca 2 kg
Mai departe nu am mai cautat dar am pastrat ritmul pana la 58 kg unde eu cred ca ajunge si am inceput sa mananc mai multe seminte si sa ma mentin .
La inceput ma cantaream zilnic , era o obsesie dar acum vad pe haine ca totul este ok si asa de distractie mai pun de o cantarire o data la 2-3 luni
Mancarea a fost peste 80% raw vegana iar acum este peste 90% .
Gusturile se reseteaza iar poftele dispar sau mai exact sunt inlocuite
Dar mai presus de faptul ca am slabit pot spune ca sunt multumitoare pentru vindecarea din trupul meu si cred ca asta este de fapt castigul cel mai mare iar slabirea este un "efect secundar"
Sper ca am fost de folos si ca ai primit raspunsul dorit

Pupici verzi , verzi !!!
La fel ca si Frumoasa ,si eu intru in casuta Mariei si in casuta ta ,imi place la nebunie sa va citesc ,am citit jurnalul tau ,dar uit de la mana pana la gura ce am citit dar stiu ca seri intregi citeam la tine ,si ca tare mi -a placut ce am citit .
As vrea sa te rog sa -mi spui daca stii ,ca nu stiu ce sa mai cred ,fructele in exces dauneaza unui ficat cu hepatită?
Mananc multe fructe de sezon iar iarna de cumparat ,nu mananc grasimi nu prajit ,ocazional de sarbatori si aniversări dulce facut in casa cu oua ,unt , lapte...carne din decembrie anul asta deloc si in ultimii 3 ani ocazional..nu oua nu lapte nu branza nu smantana...si analizele imi sunt proaste colesterol mare ,lipidele serice totale foarte mari .
__________________
2016=01 noiembrie 80kg
2018 =01 ianuarie 80 kg
2018 =01 august 79 kg Start Rina

Ultima dată editat de nicolae68daniela; 22 iun 2017 at 19:50:50.
Urmatorii 2 membri au apreciat mesajul lui nicolae68daniela:
corinnef (23 iun 2017), orhidee (24 iun 2017)
  #2817 (permalink)  
Vechi 23 iun 2017, 11:13:55
corinnef's Avatar
(meniuri, evolutie)
Slăbuţa cu vechimeSlăbuţa cu vechime
Merite:
 
Data înregistrării: 04 iul 2011
Locaţie: Timisoara, Romania
Dieta: Raw vegan
Date: 167cm, 56kg
Mesaje: 1.045
Aprecieri acordate: 9.232
Am fost apreciat(a) de 1.773 ori in 871 mesaje
Implicit Re: Jurnal slabit orhidee

Citat:
Anterior postat de nicolae68daniela Vezi mesajul
La fel ca si Frumoasa ,si eu intru in casuta Mariei si in casuta ta ,imi place la nebunie sa va citesc ,am citit jurnalul tau ,dar uit de la mana pana la gura ce am citit dar stiu ca seri intregi citeam la tine ,si ca tare mi -a placut ce am citit ������.
As vrea sa te rog sa -mi spui daca stii ,ca nu stiu ce sa mai cred ,fructele in exces dauneaza unui ficat cu hepatită?
Mananc multe fructe de sezon iar iarna de cumparat ,nu mananc grasimi nu prajit ,ocazional de sarbatori si aniversări dulce facut in casa cu oua ,unt , lapte...carne din decembrie anul asta deloc si in ultimii 3 ani ocazional..nu oua nu lapte nu branza nu smantana...si analizele imi sunt proaste colesterol mare ,lipidele serice totale foarte mari ������.
Ce intelegi prin fructe in exces ? Apoi depinde cand mananci fructele (chiar daca este doar unul) .
Daca mananci fructe dupa altceva decat fructe (mai ales daca e preparat termic) ele vor fermenta pentru ca fructele au timp de digestie mic iar cam orice altceva are timp de digestie mai mare ....adica fructe care stau la caldurica in stomacel =fermentatie = gaze = probleme de digestie .
Deci mananca fructe cate vrei dar ...inainte de orice altceva si daca este posibil mananca monofruct adica doar un tip de fruct la o masa .
Fructele in marea majoritate au timp de digestie undeva la 30 min , timp dupa care daca nu te-ai saturat poti sa mai bagi ceva . Daca ai combinatii de fructe care iti plac si ai observat ca pentru tine merg asa , poti sa le mananci combinate dar numai inainte de orice altceva .
Sunt filmulete dragute pe youtube de la scoala de slabit despre fructe , miercuri are un live despre proteine (ce sunt , cate sunt necesare si tot asa )
Apoi incearca sa citesti pe centrulnatura (dr Sorina Soescu ) si ea da multe explicatii
Nu ai detaliat despre hepatita ta ( cand ai avut sau o ai acum ?) .Eu am avut hepatita la 18 ani si de atunci am avut ffff multe probleme cu ficatul si cu fierea (o tineam doar intr-o criza ) cat despre analize erau totdeauna varza din toate punctele de vedere ( colesterol ,lipide , fier ,calciu si pot sa continui )Despre ficat mi-a spus la un echo ca este marit , gras si ca fierea este rasucita , plina de nisip , ca are peretii ingrosati (practic eram dependenta de colebil , anghirol si nu mai stiu cate mi-a combinat dna doctor )
Inainte sa plec din tara am facut un echo de control ca sa doarma mama linistita ca vezi Doamne ii pleaca fata departe si cine a avea grija de ea si.....surpriza dupa ce s-a uitat la ficat dragutul doctoras a zis "ficatul este super frumos dar tu nu ai avut niciodata cu ficatul " . De fiere nici nu a amintit de parca nu as fi avut deloc
Ca si bonus Toate analizele au iesit in limite normale .
Am sesizat tot citind pe net ca doar sa fii vegetarian sau vegan ajuta dar nu iti rezolva problemele (si din experienta). Daca procentul de crud nu este peste 75% tot ai probleme .
Daca iti ramane in dieta si mancare vegana gatita (sanatos- nu ma refer sa mananci salam din soia sau toata ziua soia sau chiftele de legume prajite la greu sau...) iti este extrem de greu sa mananci multe alimente crude pentru ca mancarea gatita da dependenta si creierul vrea comfort .
Plus am observat ca sunt o groaza de vegani obezi . Raw vegani grasi eu nu am vazut decat 4 persoane pe care le suspectez ca nu sunt chiar atat de raw cum zic ei si ca de fapt toata treaba asta este o mare afacere pentru ca ei au si produse de vanzare si organizeaza seminarii - deci castiga din asta
Sper ca am fost de folos , daca sunt aspecte pe care nu le-am lamurit mai pune o intrebare ( Maria nu e acasa sa ne bata )

Cu multa dragoste
__________________
Vreau sa traiesc sanatos - Jurnal Corinef
corinnef, necesarul caloric zilnic pentru a te menţine la greutatea actuală, la un nivel de activitate fizică Moderat activ, este de 1847 kcal/zi. Pentru a slăbi 0.5kg/săptămână, ar trebui să mănânci aproximativ 1330 kcal/zi.
NOTĂ: Culorile înseamnă slăbit sănătos, înfometare, pericol pentru viaţă.
[Calculator calorii]
Urmatorii 4 membri au apreciat mesajul lui corinnef:
adinico (24 iun 2017), frumoasa (23 iun 2017), nicolae68daniela (23 iun 2017), orhidee (24 iun 2017)
  #2818 (permalink)  
Vechi 23 iun 2017, 12:05:17
nicolae68daniela's Avatar
(meniuri, evolutie)
Slăbuţa cunoscătorSlăbuţa cunoscător
Merite:
 
Data înregistrării: 23 sep 2009
Locaţie: calarasi, Romania
Vârsta: 56
Dieta: Rina
Date: 167cm, 77.1kg
Mesaje: 4.316
Aprecieri acordate: 2.598
Am fost apreciat(a) de 1.164 ori in 630 mesaje
Implicit Re: Jurnal slabit orhidee

asa e Maria nu e acasa ,da Doamne sa ne prindă
Multumesc mult pentru raspuns
cand te pui pe scris stii ce sa scrii si cum sa scrii , imi place
Am descoperit anul trecut ca am o hepatită cronica b ,acum sînt sub tratament cu entecavir de 5 luni ,pe 28 imi ies analizele si sper sa fie mai bune si sa primesc incontinuare tratament .
Fructe,asa cu castronul ,cirese ca astea sunt acum,sucuri din fructe si legume asa cu cana din aceea mare ,la un litru, si mancare gatita de obicei o data pe zi ca si pranz sau cină. De balonat ma balonez cu toate ca am grija sa mananc fructele innainte de mancare cu cel putin o jumatate -oră .
De slabit nimic,nu dau jos deloc,doar anul trecut cand am tinut doua saptamani doar cu fructe (prune mai ales ca astea erau atunci de sezon) am sat jos cateva kg ,care le -am pus imediat ce am inceput sa mananc iar gatit.oxcilez intre 83 si 80 de un an jumatate nu am trecut de 80.
Preparate din comert nu mananc,fac alergie (urticarie ) de cativa ani .
Am mai vorbit cu persoane ca si mine cu aceeasi problema dar care mananca fructe din an in paste ,si mi -au tot zis ca e total gresit sa nu mananc carne si sa "bag tone de fructe ca o sa dau in ciroza "....eu nu mananc "tone dar alimentatia mea e cat mai mult crud 70 la suta si 30 gatit fara carne .
Am intrebat si nutritionistul si mi -a zis ca nu mai mult de 500 g fructe pe zi,dar nu prea mi -a inspirat incredere. Nu imi vine sa nu mananc fructe mai ales ca imi si plac dar daca as fi sigură ca imi fac rău as renunța fara sa stau pe ganduri la ele
__________________
2016=01 noiembrie 80kg
2018 =01 ianuarie 80 kg
2018 =01 august 79 kg Start Rina
Urmatorii 2 membri au apreciat mesajul lui nicolae68daniela:
corinnef (27 iun 2017), orhidee (24 iun 2017)
  #2819 (permalink)  
Vechi 24 iun 2017, 14:10:12
orhidee's Avatar
(meniuri, evolutie)
Slăbuţă cunoscător, dedicatăSlăbuţă cunoscător, dedicată
Merite:
 
Data înregistrării: 13 sep 2010
Locaţie: Bucuresti, Romania
Date: 163cm
Mesaje: 11.853
Aprecieri acordate: 6.086
Am fost apreciat(a) de 10.899 ori in 5.679 mesaje
Smile Re: Jurnal slabit orhidee

Citat:
Anterior postat de corinnef Vezi mesajul
Buna ! Ce ai facut cu Maria ?
Eu sunt bine , tot slabuta adica sub 60 kg si mananc cat pot ; tu cunosti drumul inspre acolo pe unde te-ai ratacit ? Ce se intampla cu tine ? Maria !!! Trezirea !
Sunt plina de energie , sanatoasa chiar foarte sanatoasa ( aveam alergie la par de animale iar acum am un caine in casa si nu am nevoie de antialergice ) deci ........fructe(cat incape ) ....legume (mai rar) ....seminte hidratate (uneori)...germeni (zilnic) .
Maxim 3 mese gatite pe saptamana . mergem chiar la restaurant si comand vegan ( avem o pizzerie unde cand intru deja stie pizzerul ca vreau pizza vegetariana fara branza )
Prajituri raw ...fac pt familie dar eu nu poftesc prefer fructele crude ( cate 1-1,5 kg odata ). Lubenita mananc cate 5 kg odata . de obicei asta este micul dejun .
Sucuri ? ....nee nu prea mai storc ....prea mult de lucru cu spalatul storcatorului comparativ cu mancarea fructelor asa simple .
Cred ca pasii ma poarta acum spre minimalism pentru ca am vazut ca port atatea dupa mine (din toate punctele de vedere: fizic dar mai ales sufletesc )
Azi m-am trezit cu gandul la tine si am simtit ca trebuie sa iti impartasesc ce fac eu (inca o data ) poate ...poate este timpul tau , timp in care sa ai urechi de auzit .....adica faci acelasi lucru de atata timp si rezultatele sunt aceleasi ....
Te iubesc mult si imi doresc enorm sa iti gasesti drumul si sa poti sa intelegi ce te apasa , ce te macina si ce incerci sa inlocuiesti cu mancare ; cauta sa vezi ce te supara , problema este cu siguranta in sufletelul tau , fa curat in sentimente si pe masa doar asa vei reusii . Trebuie sa vezi sufletul legat de trup doar avand o alimentatie sanatoasa din toate punctele de vedere vei reusii . Incearca sa te eliberezi de toate relatiile toxice si de toate sentimentele negative abia apoi poti sa mananci curat fara sa te simti frustrata . Te iubesc si te invit sa vii in concediu in germania ( te costa doar drumul , noi avem o casa mare si daca iti face placere ...)
O zi minunata , plina de iubire si reusite
Draga mea Corina! Ce mult ma bucur sa te citesc! Intotdeauna mi-a facut bine sa te citesc! Si eu te iubesc, draga Corina!
Ce-am facut cu Maria? Cred ca am ascuns-o bine de tot... sau mai bine zis... e cocosata de enorm de multe probleme... Sunt prinsa intre serviciu, copii, nepotel, constructia unei case...
Vegana sunt in continuare (singura exceptie o face, uneori, branza de capra)... Ce gresesc? Cantitatile, mancatul haotic (seara rup frigiderul) si alimentele gatite... si mai e ceva... parca nu mai am timp sa ma concentrez asupra persoanei mele...
Am citit ca tu mananci zilnic germeni... marturisesc ca eu nu am mancat pana acum si cred ca ar fi timpul sa incep... si s-o mai raresc cu mancarea gatita...
Invitatia ta ma bucura si ma onoreaza, dar, din pacate nu am cum sa vin... Intru in concediu 15 iulie - 15 august si mergem la tara unde ne asteapta multa, multa munca (la casa pe care o construim)... voi mai lua o saptamana de concediu la inceputul lunii septembrie cand vom merge la mare impreuna cu copiii si nepotelul ...
Cred ca-i tare frumos la tine si invitatia ta ma face sa pot visa ca vreodata voi veni... cine stie?... Mi-ar placea sa putem sta de vorba ore in sir...
Ma bucur ca tie iti merge bine si te-ai stabilizat la sub 60 kg! Poate voi reusi si eu intr-o zi sa devin asa cum imi doresc! Doamne ajuta! Stiu ca sta in puterea mea! Doar trebuie sa ma mobilizez!
Pupici verzi si te astept cu drag sa-mi mai vizitezi casuta!
__________________
jurnal slabit orhidee
"Dacă te-ai saturat sa o iei de la început, încetează sa mai renunți."



orhidee, pentru a configura şi afişa ticker-ul tău, urmează paşii din noua secţiune tickere.
Greutatea este incorecta. orhidee, trebuie să completezi acest câmp pentru a vedea necesarul tău caloric zilnic. [completează].
Urmatorii 6 membri au apreciat mesajul lui orhidee:
adinico (24 iun 2017), corinnef (27 iun 2017), lidiuta (25 iun 2017), nicolae68daniela (24 iun 2017), rozica1965 (30 iun 2017), Zoe (26 iun 2017)
  #2820 (permalink)  
Vechi 24 iun 2017, 14:21:46
orhidee's Avatar
(meniuri, evolutie)
Slăbuţă cunoscător, dedicatăSlăbuţă cunoscător, dedicată
Merite:
 
Data înregistrării: 13 sep 2010
Locaţie: Bucuresti, Romania
Date: 163cm
Mesaje: 11.853
Aprecieri acordate: 6.086
Am fost apreciat(a) de 10.899 ori in 5.679 mesaje
Smile Re: Jurnal slabit orhidee

Citat:
Anterior postat de nicolae68daniela Vezi mesajul
asa e Maria nu e acasa ,da Doamne sa ne prindă
Dragele mele, mi-a placut mult conversatia voastra... am avut de invatat din ea!
__________________
jurnal slabit orhidee
"Dacă te-ai saturat sa o iei de la început, încetează sa mai renunți."



orhidee, pentru a configura şi afişa ticker-ul tău, urmează paşii din noua secţiune tickere.
Greutatea este incorecta. orhidee, trebuie să completezi acest câmp pentru a vedea necesarul tău caloric zilnic. [completează].
Urmatorii 2 membri au apreciat mesajul lui orhidee:
corinnef (27 iun 2017), nicolae68daniela (24 iun 2017)
 

Informatii despre slabit
calorii, dieta, jurnal, jurnale, orhidee, sanatos, slabit


Reguli de postare
BB code este Pornit
emoticoanele sunt Pornit
Codul [IMG] este Pornit
Codul HTML este Oprit
Trackbacks are Oprit
Pingbacks are Oprit
Refbacks are Oprit
Nu poţi deschide subiecte noi
Nu poţi să răspunzi la mesaje
Poţi să publici ataşamente
Nu poţi să-ţi editezi mesajele

Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimul mesaj
Jurnal slabit Daiana gdf Arhiva jurnale slabit 71 15 iul 2011 09:49:36
La multi ani orhidee! Slabuta La Multi Ani! 7 01 iun 2011 15:23:18
Ceaiuri pentru slabit sau pastile de slabit? Ioana88 Pastile slabit 10 06 mar 2011 22:53:56
Jurnal slabit vflori vflori Arhiva jurnale slabit 2 05 mar 2011 12:27:04
Jurnal slabit iulika97 iulika97 Arhiva jurnale slabit 30 21 aug 2010 04:11:23

Mesaje noi in forum de slabit Slabute.ro
 Mesajele slăbuţelor
Se încarcă mesajele...
Calculator calorii (clic aici)
Poziţionare:
Calculator nutriţionalFan Slăbuţe!Susţine Slăbuţe!Top SlăbuţeSlabute TV
Subiecte noi
Subiecte interesante
Ultimele articole