Prezentare Calculator Nutriţional Slăbuţe - Partea 1Cursuri pictura, desen, modelaj, istoria artei
Sunt Resposnabil Calculator nutriţional Susţin Slăbuţe - Widgets si insigne! Slabute Concurs - Sanatate, premii si distractie! Slăbuţe TV - Televiziunea slăbuţelor

Jurnalul mamicilor 2011

Gaseste prietenii din orasul tau! Alba Arad Arges Bacau Bihor Bistrita-Nasaud Botosani Braila Brasov Buzau Calarasi Caras-Severin
Cluj Constanta Dambovita Dolj Galati Giurgiu Gorj Hunedoara Ialomita Iasi Bucuresti Maramures Mehedinti Mures Neamt Olt
Prahova Salaj Satu-Mare Sibiu Suceava Teleorman Timis Tulcea Vaslui Valcea Vrancea
Prima Petitie Nationala pentru Dreptul la o Viata Sanatoasa deja a fost semnata de catre 66338 oameni.
In total sunt necesare peste 100.000 de semnaturi. Fii voluntar si participa in campania de strangere de semnaturi, clic aici.
Bine ai venit pe Slăbuţe, comunitatea care în 2008 a pus bazele mişcării pentru stilul de viaţă sănătos din România! Am creat pentru tine o comunitate unică şi specială. Într-o atmosferă civilizată, alături doar de oameni de calitate si cu o vastă experientă în domeniul stilului de viaţă sănătos, corect şi imparţial vei putea învăţa şi împărtăşi experienţele tale despre sănătate, alimentaţie, sport, stil de viaţă, slăbit sănătos şi alte întâmplări interesante din viaţa ta. Daca îţi pasă de viitorul ţării noastre şi a celor din jur, poţi contribui alături de noi într-un mod responsabil la promovarea stilului de viaţă sănătos, fie prin recomandarea comunităţii, fie prin relatarea celor învăţate pe Slăbuţe. Dacă ne vizitezi pentru prima dată, îţi recomandăm să citeşti ghidul începătorilor.
Pentru ca să te înregistrezi, clic aici. Succes!
Răspunde
 
Opţiuni subiect
  #6261 (permalink)  
Vechi 24 mai 2012, 12:02:53
nicoleta100's Avatar
(meniuri, evolutie)
Slăbuţă LiderSlăbuţă Lider
Merite:
SUNT RESPONSABIL SUNT RESPONSABIL, DONEZ Locul 1 la concurs  
Data înregistrării: 20 mai 2010
Locaţie: alba iulia, Romania
Vârsta: 42
Date: 172cm, 95kg
Mesaje: 16.596
Aprecieri acordate: 934
Am fost apreciat(a) de 451 ori in 241 mesaje
Implicit Re: Jurnalul mamicilor 2011

Citat:
Anterior postat de dorutza Vezi mesajul
bravo Bobo, vii cu forte proaspete de motivatie.. tot asa inainte!

Fetele, sa recunoastem, avem niste copilasi tare frumosi, nu-i asa?

nu v-am spus, dar luni m-a intepat o albina in picior. in acel moment m-a luat cu calduri si a inceput sa curga lapticul.. bine o picatura, nimic grav.. m-am rosit cam 2 cm in fiecare parte in jur si mi si putin umflat. azi e joi si nici o imbunatatire.. oare e bai? sau sa am rabdare ca trece?
ai putea cere sfatul unui medic!
Citat:
Anterior postat de simonet Vezi mesajul
Nico, mie mi se umfla sanii de lapte, cand ajungem acasa de la serviciu,sunt plini, plini, nu cred ca eu as putea sa nu o mai alaptez, asa pur si simplu. Cand e racita, Raisa suge la san mai mult decat atunci cand nu e racita, mi se diminueaza cantitatea de lapte cand nu e racita insa cand o ia raceala si papa mai mult la san iar simt ca imi pleznesc sanii Mereu ma bucur cand nu e racita ca se diminueaza lapticul si sper ca scap de alaptat insa vin perioadele de raceala si iar sunt laptareasa sefa clar depinde de organismul fiecarei femei
asa si eu acum ! suge Radu dimineata si la amiaza sanul din care nu a supt dimineata e mareeeee! deci trebuie clar sa ii dau sa suga !
la Robert poate era momentul sa il intarc ,ca nu pateam asa ,sau poate nu mai aveam lapte!cine stie!
nicoleta100, necesarul caloric zilnic pentru a te menţine la greutatea actuală, la un nivel de activitate fizică Usor activ, este de 2732 kcal/zi. Pentru a slăbi 0.5kg/săptămână, ar trebui să mănânci aproximativ 2215 kcal/zi. Pentru a slăbi 4 kg/lună ar trebui să mănânci aproximativ 1699 kcal/zi.
NOTĂ: Culorile înseamnă slăbit sănătos, înfometare, pericol pentru viaţă.
[Calculator calorii]
Răspuns cu citat
  #6262 (permalink)  
Vechi 24 mai 2012, 12:03:49
simonet's Avatar
(meniuri, evolutie)
Slăbuţa cunoscătorSlăbuţa cunoscător
Merite:
 
Data înregistrării: 20 apr 2010
Locaţie: Bucuresti, Romania
Vârsta: 43
Date: 168cm, 51.5kg
Mesaje: 5.282
Aprecieri acordate: 313
Am fost apreciat(a) de 1.738 ori in 943 mesaje
Implicit Re: Jurnalul mamicilor 2011

Buna Ralu!!
ce ma bucur ca ni te alaturi in gasca!!!
felicitari pentru Mara si pentru reusita de a da jos kg!

Fiindca vb astazi de alaptat, tu mai alaptezi? daca ai renuntat la alaptat, cum ai facut asta?
__________________
Dragostea consta in dorinta de a da ceea ce este al tau altuia si de a simti fericirea acestuia ca si cum ar fi a ta.
Nimeni nu e insarcinat cu fericirea ta. Doar tu!

Mami de Raisa - 6 ani 7 luni
Si de Matias - 4 ani si 2 luni
simonet, necesarul caloric zilnic pentru a te menţine la greutatea actuală, la un nivel de activitate fizică Sedentar, este de 1731 kcal/zi. Pentru a slăbi 0.5kg/săptămână, ar trebui să mănânci aproximativ 1214 kcal/zi.
NOTĂ: Culorile înseamnă slăbit sănătos, înfometare, pericol pentru viaţă.
[Calculator calorii]
Răspuns cu citat
  #6263 (permalink)  
Vechi 24 mai 2012, 12:09:22
simonet's Avatar
(meniuri, evolutie)
Slăbuţa cunoscătorSlăbuţa cunoscător
Merite:
 
Data înregistrării: 20 apr 2010
Locaţie: Bucuresti, Romania
Vârsta: 43
Date: 168cm, 51.5kg
Mesaje: 5.282
Aprecieri acordate: 313
Am fost apreciat(a) de 1.738 ori in 943 mesaje
Implicit Re: Jurnalul mamicilor 2011

Citat:
Anterior postat de nicoleta100 Vezi mesajul
ai putea cere sfatul unui medic!

asa si eu acum ! suge Radu dimineata si la amiaza sanul din care nu a supt dimineata e mareeeee! deci trebuie clar sa ii dau sa suga !
la Robert poate era momentul sa il intarc ,ca nu pateam asa ,sau poate nu mai aveam lapte!cine stie!
poate ca Robert a baut o perioada si din biberon si sanul deja producea mai putin lapte, si a fost mai simplu ...

Vai, aseara i-am dat raisei o sarmaluta si jumatate, nu ne lasa sa mancam fara sa ii dam si ei si plange, tipa, ne trage de haine si ne trage farfuria de sub nas daca nu ii dam si ei, mancam cum v-am spus, sarmalute in foi de vita, si i-am dat si ei carnita amestecata cu smantana, si era asa fericita ca papa
nu voi mai repeta experienta prea curand, cred ca erau de porc sarmalele, ca le-a facut mama si nu am apucat sa o intreb, insa o sa pap pe furis daca e ceva ce ei nu ii pot da
__________________
Dragostea consta in dorinta de a da ceea ce este al tau altuia si de a simti fericirea acestuia ca si cum ar fi a ta.
Nimeni nu e insarcinat cu fericirea ta. Doar tu!

Mami de Raisa - 6 ani 7 luni
Si de Matias - 4 ani si 2 luni
simonet, necesarul caloric zilnic pentru a te menţine la greutatea actuală, la un nivel de activitate fizică Sedentar, este de 1731 kcal/zi. Pentru a slăbi 0.5kg/săptămână, ar trebui să mănânci aproximativ 1214 kcal/zi.
NOTĂ: Culorile înseamnă slăbit sănătos, înfometare, pericol pentru viaţă.
[Calculator calorii]
Răspuns cu citat
  #6264 (permalink)  
Vechi 24 mai 2012, 13:18:53
RaluR's Avatar
(meniuri, evolutie)
Vreau să intru-n gaşcă...Vreau să intru-n gaşcă...
Merite:
SUNT RESPONSABIL SUNT RESPONSABIL, DONEZ  
Data înregistrării: 28 feb 2012
Locaţie: Bucuresti, Romania
Vârsta: 39
Dieta: Montignac
Date: 168cm, 86.9kg
Mesaje: 258
Aprecieri acordate: 132
Am fost apreciat(a) de 224 ori in 94 mesaje
Implicit Re: Jurnalul mamicilor 2011

Citat:
Anterior postat de simonet Vezi mesajul
Buna Ralu!!
ce ma bucur ca ni te alaturi in gasca!!!
felicitari pentru Mara si pentru reusita de a da jos kg!

Fiindca vb astazi de alaptat, tu mai alaptezi? daca ai renuntat la alaptat, cum ai facut asta?

Multumesc de primire!
Offff... subiect dureros pentru mine... Eu nu mai alaptez de la 8 luni si cateva zile. De la 2 luni jumate am fost nevoita sa suplimentez cu lapte praf. Nu stiu daca are relevanta dar am sani enormi, zic eu, port cupa F. De la bun inceput m-am chinuit. Eu sunt adepta alaptarii cat mai mult timp si sufar enorm ca nu am putut eu insami sa alaptez mai mult. M-am straduit cu mult ceai de chimen/fenicul/anason si cu Lac Caninum CH 7, un remediu homeopat foarte bun (mare atentie, daca va surade ideea, ca in functie de concentratie L.C. poate opri lactatia, deci intrebati medicul inainte) care m-a ajutat o vreme, dar in final am ajuns tot acolo: la un moment dat, cu toate ca o puneam la san de cate ori puteam, Mara a inceput sa ma refuze - nu mai era lapte acolo. Am mai incercat o perioada, dar cand vedea sanul se purta cu el de parca era jucarie, nu hrana. S-a intarcat singura.

Citat:
Anterior postat de simonet Vezi mesajul
poate ca Robert a baut o perioada si din biberon si sanul deja producea mai putin lapte, si a fost mai simplu ...

Vai, aseara i-am dat raisei o sarmaluta si jumatate, nu ne lasa sa mancam fara sa ii dam si ei si plange, tipa, ne trage de haine si ne trage farfuria de sub nas daca nu ii dam si ei, mancam cum v-am spus, sarmalute in foi de vita, si i-am dat si ei carnita amestecata cu smantana, si era asa fericita ca papa
nu voi mai repeta experienta prea curand, cred ca erau de porc sarmalele, ca le-a facut mama si nu am apucat sa o intreb, insa o sa pap pe furis daca e ceva ce ei nu ii pot da
Nu sunt la curent, n-am apucat sa citesc din urma. Cat are Raisa? Dupa poza eu zic ca e la stadiul in care n-ar trebui sa fie asa mare tragedie ca a mancat sarmaluta aia. Bine, nu spun ca ar trebui sa faca parte din meniul ei, dar atata timp cat a gustat numai din mancarea facuta de bunica si nu ai observat sa fi avut dupa vreo reactie nasoala (scaun anormal sau sa-i fie rau), e ok.
E putin ciudat sa vin asa... fara sa stiu ce-ati vorbit si ce nu, dar am avut discutii pe tema organic-non organic cu niste mame, si am ajuns la urmatoarea concluzie, pentru Mara (ca pana la urma fiecare mama face cum crede mai bine): pana la 1 an jumate e bine sa o hranesc cat mai natural si mai home-made, dar neaparat trebuie ca pana ma intorc la serviciu si nu mai am control 100% asupra meselor, sa o obisnuiesc si cu alimente din comert care contin conservanti si alte tampenii. Nu va ganditi la ceva groaznic, nu i-as da Marei ceai Nestea, cum am vazut prin parc ca fac unele, sau snacks cu pizza, doar ca am vorbit cu mame care si-au tinut copiii sub un clopot de sticla si cand au ajuns la 3 ani la gradi s-au umplut de bube si au facut alergii de la mezelurile, painea, lactatele sau chiar legumele din comert.
RaluR, necesarul caloric zilnic pentru a te menţine la greutatea actuală, la un nivel de activitate fizică Usor activ, este de 2153 kcal/zi. Pentru a slăbi 0.5kg/săptămână, ar trebui să mănânci aproximativ 1636 kcal/zi. Pentru a slăbi 5 kg/lună ar trebui să mănânci aproximativ 862 kcal/zi.
NOTĂ: Culorile înseamnă slăbit sănătos, înfometare, pericol pentru viaţă.
[Calculator calorii]
Răspuns cu citat
  #6265 (permalink)  
Vechi 24 mai 2012, 13:34:27
simonet's Avatar
(meniuri, evolutie)
Slăbuţa cunoscătorSlăbuţa cunoscător
Merite:
 
Data înregistrării: 20 apr 2010
Locaţie: Bucuresti, Romania
Vârsta: 43
Date: 168cm, 51.5kg
Mesaje: 5.282
Aprecieri acordate: 313
Am fost apreciat(a) de 1.738 ori in 943 mesaje
Implicit Re: Jurnalul mamicilor 2011

Ralu, Raisa are 1 an si 2 luni.
Si eu incerc sa ii dau mancare bio, acum insa are meniu la cresa si mananca de acolo, asa ca nu ma mai pot implica.
eu nu o tin intr-un clopot de sticla, vreau sa guste din tot ce mancam noi, si noi avem grija ca alimentele sa fie cat mai naturale, insa 100% niciodata nu poate fi asa meniul. bea lapte din comert, legumele si fructele desi nu sunt cumparate din bucuresti tot nu cred ca sunt bio

imi pare rau ca nu ai putut alapta cat ti-ai dorit.
inteleg ca tu mai stai cu ea acasa pana in decembrie, nu?
__________________
Dragostea consta in dorinta de a da ceea ce este al tau altuia si de a simti fericirea acestuia ca si cum ar fi a ta.
Nimeni nu e insarcinat cu fericirea ta. Doar tu!

Mami de Raisa - 6 ani 7 luni
Si de Matias - 4 ani si 2 luni
simonet, necesarul caloric zilnic pentru a te menţine la greutatea actuală, la un nivel de activitate fizică Sedentar, este de 1731 kcal/zi. Pentru a slăbi 0.5kg/săptămână, ar trebui să mănânci aproximativ 1214 kcal/zi.
NOTĂ: Culorile înseamnă slăbit sănătos, înfometare, pericol pentru viaţă.
[Calculator calorii]
Răspuns cu citat
  #6266 (permalink)  
Vechi 24 mai 2012, 14:39:58
stef's Avatar
(meniuri, evolutie)
Sunt în trecere...Slabuta in trecere
Merite:
 
Data înregistrării: 21 iun 2009
Locaţie: Suceava, Romania
Vârsta: 40
Date: 155cm, 75kg
Mesaje: 25
Aprecieri acordate: 0
Am fost apreciat(a) de 0 ori in 0 mesaje
Implicit Re: Jurnalul mamicilor 2011

Buna ziua mamici! Eu sunt Stefania, am mai fost pe aici cu muuuult timp in urma cand, eram slabuta( in comparatie cu situatia de acum).
Acum, ma bucur de fetita mea, Sofia, care are 1 an si 1 luna, inca mai alaptez dar, sunt hotarata sa fac ceva cu kg mele
Sper sa ma primiti printre voi si sa ma sustineti ca si cum as fi una de-a voastra!
__________________
toate lucrurile minunate mi se intampla datorita tie!
stef, necesarul caloric zilnic pentru a te menţine la greutatea actuală, la un nivel de activitate fizică Sedentar, este de 1633 kcal/zi. Pentru a slăbi 0.5kg/săptămână, ar trebui să mănânci aproximativ 1116 kcal/zi. Pentru a slăbi 5 kg/lună ar trebui să mănânci aproximativ 342 kcal/zi.
NOTĂ: Culorile înseamnă slăbit sănătos, înfometare, pericol pentru viaţă.
[Calculator calorii]
Răspuns cu citat
  #6267 (permalink)  
Vechi 24 mai 2012, 14:49:15
simonet's Avatar
(meniuri, evolutie)
Slăbuţa cunoscătorSlăbuţa cunoscător
Merite:
 
Data înregistrării: 20 apr 2010
Locaţie: Bucuresti, Romania
Vârsta: 43
Date: 168cm, 51.5kg
Mesaje: 5.282
Aprecieri acordate: 313
Am fost apreciat(a) de 1.738 ori in 943 mesaje
Implicit Re: Jurnalul mamicilor 2011

buna Stef, felicitari pentru comoara mica, fetita mea e cu o luna mai mare decat a ta
Noi ne sustinem una pe cealalta si cu siguranta "esti de-a noastra"!

Eu cred ca deja printesa ta e maricica, deci cu siguranta poti tine dieta - depinde de organismul tau care, si miscare, noi cam asta facem - eu mai nou ca sunt tare comoda
__________________
Dragostea consta in dorinta de a da ceea ce este al tau altuia si de a simti fericirea acestuia ca si cum ar fi a ta.
Nimeni nu e insarcinat cu fericirea ta. Doar tu!

Mami de Raisa - 6 ani 7 luni
Si de Matias - 4 ani si 2 luni
simonet, necesarul caloric zilnic pentru a te menţine la greutatea actuală, la un nivel de activitate fizică Sedentar, este de 1731 kcal/zi. Pentru a slăbi 0.5kg/săptămână, ar trebui să mănânci aproximativ 1214 kcal/zi.
NOTĂ: Culorile înseamnă slăbit sănătos, înfometare, pericol pentru viaţă.
[Calculator calorii]
Răspuns cu citat
  #6268 (permalink)  
Vechi 24 mai 2012, 14:54:16
stef's Avatar
(meniuri, evolutie)
Sunt în trecere...Slabuta in trecere
Merite:
 
Data înregistrării: 21 iun 2009
Locaţie: Suceava, Romania
Vârsta: 40
Date: 155cm, 75kg
Mesaje: 25
Aprecieri acordate: 0
Am fost apreciat(a) de 0 ori in 0 mesaje
Implicit Re: Jurnalul mamicilor 2011

Simonet multumesc de primire!
Si la mine e greu cu dieta pt ca, sunt "dependenta" de dulciuri...si, pe de o parte, cand trec pe langa oglinda mi-e jale sa ma uit in ea iar pe de alta parte, ma consolez cu gandul ca, inca mai alaptez...stiu ca deja nu mai e o scuza pt ca, cum ai spus si tu Sofia este mare!
Am citit ,parca, mai sus ca, ii dai fetitei tale lapte din comert! Ce " marca" sper sa nu fie reclama....
In alta ordine de idei, eu m-am gandit sa tin pentru inceput dieta disociata(3/3/3) pt inceput iar apoi pt mentinere sa ma tin de una mai putin drasctica...
__________________
toate lucrurile minunate mi se intampla datorita tie!
stef, necesarul caloric zilnic pentru a te menţine la greutatea actuală, la un nivel de activitate fizică Sedentar, este de 1633 kcal/zi. Pentru a slăbi 0.5kg/săptămână, ar trebui să mănânci aproximativ 1116 kcal/zi. Pentru a slăbi 5 kg/lună ar trebui să mănânci aproximativ 342 kcal/zi.
NOTĂ: Culorile înseamnă slăbit sănătos, înfometare, pericol pentru viaţă.
[Calculator calorii]
Răspuns cu citat
  #6269 (permalink)  
Vechi 24 mai 2012, 15:07:18
simonet's Avatar
(meniuri, evolutie)
Slăbuţa cunoscătorSlăbuţa cunoscător
Merite:
 
Data înregistrării: 20 apr 2010
Locaţie: Bucuresti, Romania
Vârsta: 43
Date: 168cm, 51.5kg
Mesaje: 5.282
Aprecieri acordate: 313
Am fost apreciat(a) de 1.738 ori in 943 mesaje
Implicit Re: Jurnalul mamicilor 2011

E grea mobilizarea, Stef, e cumplita ... ideea e sa incepem dieta cand suntem "pregatite" psihic pentru asta, altfel clacam.
Si eu sunt cu dulciurile uneori, am perioade si perioade ... acum sunt la acea perioada
Eu acasa ii dau zuzu, fetele pe aici tot asa, a mea mananca si la cresa gris/orez/fidea cu lapte si nu stiu exact ce tip este pt ca imi spun ca e lapte obisnuit.

eu slabesc super bine cu disociata, cam 800 de grame pe zi, sau asa era inainte de sarcina, acum as incerca cateva zile de disociata, poate ne antrenam impreuna pe disociata asta. eu am tinut disociata pe zile, mi se parea mai putin monotona. se poate tine si pe mese cred, dar nu stiu daca are acelasi randament.
__________________
Dragostea consta in dorinta de a da ceea ce este al tau altuia si de a simti fericirea acestuia ca si cum ar fi a ta.
Nimeni nu e insarcinat cu fericirea ta. Doar tu!

Mami de Raisa - 6 ani 7 luni
Si de Matias - 4 ani si 2 luni
simonet, necesarul caloric zilnic pentru a te menţine la greutatea actuală, la un nivel de activitate fizică Sedentar, este de 1731 kcal/zi. Pentru a slăbi 0.5kg/săptămână, ar trebui să mănânci aproximativ 1214 kcal/zi.
NOTĂ: Culorile înseamnă slăbit sănătos, înfometare, pericol pentru viaţă.
[Calculator calorii]
Răspuns cu citat
  #6270 (permalink)  
Vechi 24 mai 2012, 16:30:22
nicoleta100's Avatar
(meniuri, evolutie)
Slăbuţă LiderSlăbuţă Lider
Merite:
SUNT RESPONSABIL SUNT RESPONSABIL, DONEZ Locul 1 la concurs  
Data înregistrării: 20 mai 2010
Locaţie: alba iulia, Romania
Vârsta: 42
Date: 172cm, 95kg
Mesaje: 16.596
Aprecieri acordate: 934
Am fost apreciat(a) de 451 ori in 241 mesaje
Implicit Re: Jurnalul mamicilor 2011

Citat:
Anterior postat de simonet Vezi mesajul
poate ca Robert a baut o perioada si din biberon si sanul deja producea mai putin lapte, si a fost mai simplu ...

Vai, aseara i-am dat raisei o sarmaluta si jumatate, nu ne lasa sa mancam fara sa ii dam si ei si plange, tipa, ne trage de haine si ne trage farfuria de sub nas daca nu ii dam si ei, mancam cum v-am spus, sarmalute in foi de vita, si i-am dat si ei carnita amestecata cu smantana, si era asa fericita ca papa
nu voi mai repeta experienta prea curand, cred ca erau de porc sarmalele, ca le-a facut mama si nu am apucat sa o intreb, insa o sa pap pe furis daca e ceva ce ei nu ii pot da
eu zic ca nu are nimik sarmaluta aia! si eu ii mai dadeam la Robert! dar asa rar,cand ne facea soacra sarmale!
Citat:
Anterior postat de RaluR Vezi mesajul
Multumesc de primire!
Offff... subiect dureros pentru mine... Eu nu mai alaptez de la 8 luni si cateva zile. De la 2 luni jumate am fost nevoita sa suplimentez cu lapte praf. Nu stiu daca are relevanta dar am sani enormi, zic eu, port cupa F. De la bun inceput m-am chinuit. Eu sunt adepta alaptarii cat mai mult timp si sufar enorm ca nu am putut eu insami sa alaptez mai mult. M-am straduit cu mult ceai de chimen/fenicul/anason si cu Lac Caninum CH 7, un remediu homeopat foarte bun (mare atentie, daca va surade ideea, ca in functie de concentratie L.C. poate opri lactatia, deci intrebati medicul inainte) care m-a ajutat o vreme, dar in final am ajuns tot acolo: la un moment dat, cu toate ca o puneam la san de cate ori puteam, Mara a inceput sa ma refuze - nu mai era lapte acolo. Am mai incercat o perioada, dar cand vedea sanul se purta cu el de parca era jucarie, nu hrana. S-a intarcat singura.



Nu sunt la curent, n-am apucat sa citesc din urma. Cat are Raisa? Dupa poza eu zic ca e la stadiul in care n-ar trebui sa fie asa mare tragedie ca a mancat sarmaluta aia. Bine, nu spun ca ar trebui sa faca parte din meniul ei, dar atata timp cat a gustat numai din mancarea facuta de bunica si nu ai observat sa fi avut dupa vreo reactie nasoala (scaun anormal sau sa-i fie rau), e ok.
E putin ciudat sa vin asa... fara sa stiu ce-ati vorbit si ce nu, dar am avut discutii pe tema organic-non organic cu niste mame, si am ajuns la urmatoarea concluzie, pentru Mara (ca pana la urma fiecare mama face cum crede mai bine): pana la 1 an jumate e bine sa o hranesc cat mai natural si mai home-made, dar neaparat trebuie ca pana ma intorc la serviciu si nu mai am control 100% asupra meselor, sa o obisnuiesc si cu alimente din comert care contin conservanti si alte tampenii. Nu va ganditi la ceva groaznic, nu i-as da Marei ceai Nestea, cum am vazut prin parc ca fac unele, sau snacks cu pizza, doar ca am vorbit cu mame care si-au tinut copiii sub un clopot de sticla si cand au ajuns la 3 ani la gradi s-au umplut de bube si au facut alergii de la mezelurile, painea, lactatele sau chiar legumele din comert.
salutare!
bine ai venit!
ai mare dreptate cand spui ca nu trebuie tinuti copiii sub un clopot de sticla!
nicoleta100, necesarul caloric zilnic pentru a te menţine la greutatea actuală, la un nivel de activitate fizică Usor activ, este de 2732 kcal/zi. Pentru a slăbi 0.5kg/săptămână, ar trebui să mănânci aproximativ 2215 kcal/zi. Pentru a slăbi 4 kg/lună ar trebui să mănânci aproximativ 1699 kcal/zi.
NOTĂ: Culorile înseamnă slăbit sănătos, înfometare, pericol pentru viaţă.
[Calculator calorii]
Răspuns cu citat
Răspunde

Informatii despre slabit
2011, calorii, dieta, jurnalul, mamicilor, sanatos, sarcina, slabit


Reguli de postare
BB code este Pornit
emoticoanele sunt Pornit
Codul [IMG] este Pornit
Codul HTML este Oprit
Trackbacks are Oprit
Pingbacks are Oprit
Refbacks are Oprit
Nu poţi deschide subiecte noi
Nu poţi să răspunzi la mesaje
Poţi să publici ataşamente
Nu poţi să-ţi editezi mesajele

Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimul mesaj
Mihaela1006 - Slabuta 2011 Slabuta Slabute 2011 5 03 sep 2011 00:15:22
Oferte litoral 2011 lacra81 Turism 13 07 aug 2011 12:15:38
Jurnal Berllina 2011 Berlllina Arhiva jurnale slabit 8 13 iun 2011 06:25:17
Mirese 2011 Daniela Anghel Jurnale slabit mirese 18 26 feb 2011 22:14:13
Slabute 2011 Slabuta Slabute 2011 18 11 feb 2011 16:13:16

Mesaje noi in forum de slabit Slabute.ro
 Mesajele slăbuţelor
Se încarcă mesajele...
Calculator calorii (clic aici)
Poziţionare:
Calculator nutriţionalFan Slăbuţe!Susţine Slăbuţe!Top SlăbuţeSlabute TV
Subiecte noi
Subiecte interesante
Ultimele articole