Prezentare Calculator Nutriţional Slăbuţe - Partea 1Cursuri pictura, desen, modelaj, istoria artei
Sunt Resposnabil Calculator nutriţional Susţin Slăbuţe - Widgets si insigne! Slabute Concurs - Sanatate, premii si distractie! Slăbuţe TV - Televiziunea slăbuţelor

Jurnal Jolye79

Gaseste prietenii din orasul tau! Alba Arad Arges Bacau Bihor Bistrita-Nasaud Botosani Braila Brasov Buzau Calarasi Caras-Severin
Cluj Constanta Dambovita Dolj Galati Giurgiu Gorj Hunedoara Ialomita Iasi Bucuresti Maramures Mehedinti Mures Neamt Olt
Prahova Salaj Satu-Mare Sibiu Suceava Teleorman Timis Tulcea Vaslui Valcea Vrancea
Prima Petitie Nationala pentru Dreptul la o Viata Sanatoasa deja a fost semnata de catre 66338 oameni.
In total sunt necesare peste 100.000 de semnaturi. Fii voluntar si participa in campania de strangere de semnaturi, clic aici.
Bine ai venit pe Slăbuţe, comunitatea care în 2008 a pus bazele mişcării pentru stilul de viaţă sănătos din România! Am creat pentru tine o comunitate unică şi specială. Într-o atmosferă civilizată, alături doar de oameni de calitate si cu o vastă experientă în domeniul stilului de viaţă sănătos, corect şi imparţial vei putea învăţa şi împărtăşi experienţele tale despre sănătate, alimentaţie, sport, stil de viaţă, slăbit sănătos şi alte întâmplări interesante din viaţa ta. Daca îţi pasă de viitorul ţării noastre şi a celor din jur, poţi contribui alături de noi într-un mod responsabil la promovarea stilului de viaţă sănătos, fie prin recomandarea comunităţii, fie prin relatarea celor învăţate pe Slăbuţe. Dacă ne vizitezi pentru prima dată, îţi recomandăm să citeşti ghidul începătorilor.
Pentru ca să te înregistrezi, clic aici. Succes!
 
 
Opţiuni subiect
  #901 (permalink)  
Vechi 22 mar 2011, 11:49:58
nicoleta100's Avatar
(meniuri, evolutie)
Slăbuţă LiderSlăbuţă Lider
Merite:
SUNT RESPONSABIL SUNT RESPONSABIL, DONEZ Locul 1 la concurs  
Data înregistrării: 20 mai 2010
Locaţie: alba iulia, Romania
Vârsta: 42
Date: 172cm, 95kg
Mesaje: 16.596
Aprecieri acordate: 934
Am fost apreciat(a) de 451 ori in 241 mesaje
Implicit Re: Jurnal Jolye79

Citat:
Anterior postat de jolye79 Vezi mesajul
Dar pipi cum face? Cere?
Lasa-l prin casa fara pampers si cu olita la vedere (e urat sa ai o olita in mijlocul casei, dar asta e!). Aminteste-i cat de des poti (cam o data la fiecare ora) ca daca-i vine sa faca ceva, poate folosi olita, dar fara sa-l pui tu pe ea, initiativa trebuie sa para ca-i apartine. Se va murdari de cateva ori, cateva zile la rand, iar tu sa-i spui de fiecare data ca ar fi mai bine pentru el daca va face la olita, fara sa-i prezinti partea negativa a lucrurilor (ceva de genul "vai, ce rusine, un baiat asa de mare sa faca pe el..."), fara sa-l certi nici macar o singura data. Mereu trebuie sa-l lauzi de cate ori face ceva bine si sa ignori comportamentul negativ. Ai putea sa-i spui ceva de genul cand se scapa pe el :"Sunt sigura ca tu ai fi vrut sa ajungi la olita, dar ai uitat. Nu-i nimic, data viitoare vei face la olita.". Il schimbi si gata. Mai poti sa-i spui, cand te duci tu la baie :"Uite, mami se duca sa faca la olita. Ai putea sa faci si tu ca mami cand iti vine!".
Cam asta e tactica mea. Eu n-am scapat inca de tot de pampers, ii mai pun in timpul somnului de la pranz si noaptea. Trebuie sa achzitionez niste lenjerii speciale si incepem si antrenamentul de noapte!
Nici al pipi nu cere ,decat foarte rar!!!
Inseamna ca eu am procedat gresit!!! Cand am vazut ca face pe el ,l-am palmuit putin la fund si i-am zis ca e rusine!!! Deci nu e bine asa!!!!!!
Trebuie sa incerc varianta cu lasatul olitei la vedere si fara pampers ,dar am zis ca e inca frigut ,sa se faca mai cald(are obiceiul prost de sta pe jos si mi-e sa nu raceasca)!!!!!
Multumesc de sfaturi!!!!
Citat:
Anterior postat de bobopuiu Vezi mesajul
Netaza jolye ,
ma bag si eu ca musca n lapte..la discutia vizavi de pampi..
continui de la stadiu ce l ai tu..
asa eram si noi..cu pampi la somn de amiaza si noaptea..
eu puneam paturici absorbante sub cearceaf..
odata cu inceperea cresei la 1 an si 10 luni..acolo nu i au pus la amiaza..si nu a facut veci,...( bine nici lichide nu le da, mai deloc, sa nu aibe ele treaba..scroafe )
si seara..mult timp...dupa ce adormea..pe al 12-12 30 o puneam asa adormita pe olita..fecea pisu si o puneam in pat la loc..
asa o perioada...
ea consuma mult prea multe lcihide seara, 1 sticla lapte 1 ceai,,
si incet, incet..n am mai pus o, am renuntat la ceai, si cand o mai trecea pisu plangea in somn..si tot asa fugam careva si o puneam pe oala..
noii asa am procedat..
Abia astept sa ajung si eu al faza fara pampers ca ma stoarce de bani!!! Si azi maine vine bb2 ,sa vezi atunci distractie !!!!O gramada de bani merg numai pe pampers!!!!
Multumesc de sfaturi!!!
nicoleta100, necesarul caloric zilnic pentru a te menţine la greutatea actuală, la un nivel de activitate fizică Usor activ, este de 2732 kcal/zi. Pentru a slăbi 0.5kg/săptămână, ar trebui să mănânci aproximativ 2215 kcal/zi. Pentru a slăbi 4 kg/lună ar trebui să mănânci aproximativ 1699 kcal/zi.
NOTĂ: Culorile înseamnă slăbit sănătos, înfometare, pericol pentru viaţă.
[Calculator calorii]
  #902 (permalink)  
Vechi 22 mar 2011, 12:22:51
alinamar's Avatar
(meniuri, evolutie)
Slăbuţa cu vechimeSlăbuţa cu vechime
Merite:
SUNT RESPONSABIL Locul 1 la concurs  
Data înregistrării: 03 feb 2011
Locaţie: iasi, Romania
Dieta: Personalizata
Date: 172cm, 67.5kg
Mesaje: 1.160
Aprecieri acordate: 0
Am fost apreciat(a) de 8 ori in 7 mesaje
Implicit Re: Jurnal Jolye79

Citat:
Anterior postat de jolye79 Vezi mesajul
Suzeta i-ai dat? Nu prea e firesc sa se trezeasca asa de des, mai ales ca mananca zdravan peste zi. Eu il mai pacaleam pe al meu cu suzeta cand se trezea asa de des si de cand am inceput diversificarea, dupa 6 luni, ii mai dadeam si apa. Adica...daca se culca la 21.30, pana la 1 noaptea nu mai primea san chiar daca se trezea (apa si suzeta), tocmai ca sa mi se refaca si mie rezervele. Faceam tot posibilul ca noaptea sa aiba 3-4 ore intre alaptari, m-am chinuit vreo doua saptamani (timp in care, la fel ca la tine, se trezea din 30 in 30 minute pana la ora 1, apoi....dormea linistit pana pe la 5), dar mi-a iesit pana la urma. Se invatase cu programul impus de mine, adica alaptat la 21, la 1 si la 5. Nu mereu se trezesc ei de foame, poate e si rasfat.
Ce i-ai introdus in alimentatie pana acum si pe la ce ore? Poate daca faci niste modificari in orarul de masa va fi mai bine pentru amandoi.
Suzeta?? m-am lasat si de suzeta...El baga inelul in gura Isi face greata si cu suzeta..si am incercat vreo 3 feluri..nu vrea nicicum..inmuiata in dulce nu vrea...Crede-ma ca am frunzarit toate forumurile si site-urile, carti gen mama si copilul si reviste...nimic n-a functionat..
papa la 10-fructe si la 13.30 supa +legume pasate la 17- ii mai dau tot fructe sau legume cu branza calcica de 2 zile. Doi pediatri mi-au zis sa nu-i dau cereale ca-l fac obez...
  #903 (permalink)  
Vechi 22 mar 2011, 12:35:29
bobopuiu's Avatar
(meniuri, evolutie)
Slăbuţa cu vechimeSlăbuţa cu vechime
Merite:
Locul 1 la concurs  
Data înregistrării: 27 iun 2010
Locaţie: tg mures, Romania
Vârsta: 43
Date: 170cm, 67kg
Mesaje: 2.762
Aprecieri acordate: 87
Am fost apreciat(a) de 141 ori in 61 mesaje
Implicit Re: Jurnal Jolye79

Citat:
Anterior postat de alinamar Vezi mesajul
Suzeta?? m-am lasat si de suzeta...El baga inelul in gura Isi face greata si cu suzeta..si am incercat vreo 3 feluri..nu vrea nicicum..inmuiata in dulce nu vrea...Crede-ma ca am frunzarit toate forumurile si site-urile, carti gen mama si copilul si reviste...nimic n-a functionat..
papa la 10-fructe si la 13.30 supa +legume pasate la 17- ii mai dau tot fructe sau legume cu branza calcica de 2 zile. Doi pediatri mi-au zis sa nu-i dau cereale ca-l fac obez...
ii faci branzica cu tablete de calciu??
vezi ca nu s ok deloc...am facut si eu o perioada si mi a interzis dr cu desvarsire..
incearca cu suc de lamaie sau da i din comert...
e prea mult calciu din tablete!
ai vz si pe prospect nu sunt recomandate copiilor sub 1 an..
e un sfat doar..tu faci cum crezi!
bobopuiu, necesarul caloric zilnic pentru a te menţine la greutatea actuală, la un nivel de activitate fizică Usor activ, este de 1869 kcal/zi. Pentru a slăbi 0.5kg/săptămână, ar trebui să mănânci aproximativ 1352 kcal/zi. Pentru a slăbi 4 kg/lună ar trebui să mănânci aproximativ 836 kcal/zi.
NOTĂ: Culorile înseamnă slăbit sănătos, înfometare, pericol pentru viaţă.
[Calculator calorii]
  #904 (permalink)  
Vechi 22 mar 2011, 13:00:13
jolye79's Avatar
(meniuri, evolutie)
Slăbuţa cu vechimeSlăbuţa cu vechime
Merite:
SUNT RESPONSABIL  
Data înregistrării: 21 mar 2010
Locaţie: CT, Romania
Vârsta: 44
Dieta: hipocalorica
Date: 163cm, 61.8kg
Mesaje: 2.186
Aprecieri acordate: 98
Am fost apreciat(a) de 530 ori in 366 mesaje
Implicit Re: Jurnal Jolye79

Citat:
Anterior postat de nicoleta100 Vezi mesajul

Nici al pipi nu cere ,decat foarte rar!!!
Inseamna ca eu am procedat gresit!!! Cand am vazut ca face pe el ,l-am palmuit putin la fund si i-am zis ca e rusine!!! Deci nu e bine asa!!!!!!
Trebuie sa incerc varianta cu lasatul olitei la vedere si fara pampers ,dar am zis ca e inca frigut ,sa se faca mai cald(are obiceiul prost de sta pe jos si mi-e sa nu raceasca)!!!!!
Multumesc de sfaturi!!!!

Abia astept sa ajung si eu al faza fara pampers ca ma stoarce de bani!!! Si azi maine vine bb2 ,sa vezi atunci distractie !!!!O gramada de bani merg numai pe pampers!!!!
Multumesc de sfaturi!!!
Nu, Nico, nu e bine deloc sa-i certi si nu numai pentru olita, ci pentru orice. Pana pe la 4-5 ani nu prea inteleg ei cearta si, oricum, e bine de evitat mereu. Am observat la cel mare: cu cat il certam mai tare, cu atat mai rau facea. Si cand am vazut ca dau gres cu certatul, mi-am cumparat o tona de carti despre cresterea si educarea copilului (mi-a placut aceea a dr. Spock) si acolo asa scrie : el nu intelege ca a facut ceva rau cand il certi, pentru el orice fapta este un mod de a descoperi lumea, este fireasca; si daca il certi, in niciun caz nu va receptiona mesajul pe care vrei tu sa-l transmiti, si anume ca este o fapta rea, ci va interpreta ca nu este iubit. Si de aici....o groaza de probleme. Am observat ca Tudor reactioneaza mult mai bine cand este luat cu binisorul, cu vorba buna, cand ii explic mult si cand ii transpun faptele lui in...povesti cu talc. Asa am scapat de muscaturi, lovituri, crize de nervi. Bine, nu in totalitate, dar, oricum, mult mai rar decat inainte.
O sa scapati voi si de pampers, ca doar n-o sa faca o viata in chilotel!!!
__________________
Jurnal 2010
Jurnal Jolye79

Jurnal 2014 http://forum.slabute.ro/jurnale-slab...4-a-12483.html
jolye79, necesarul caloric zilnic pentru a te menţine la greutatea actuală, la un nivel de activitate fizică Moderat activ, este de 1951 kcal/zi. Pentru a slăbi 0.5kg/săptămână, ar trebui să mănânci aproximativ 1434 kcal/zi. Pentru a slăbi 2 kg/lună ar trebui să mănânci aproximativ 1435 kcal/zi.
NOTĂ: Culorile înseamnă slăbit sănătos, înfometare, pericol pentru viaţă.
[Calculator calorii]
  #905 (permalink)  
Vechi 22 mar 2011, 13:05:02
jolye79's Avatar
(meniuri, evolutie)
Slăbuţa cu vechimeSlăbuţa cu vechime
Merite:
SUNT RESPONSABIL  
Data înregistrării: 21 mar 2010
Locaţie: CT, Romania
Vârsta: 44
Dieta: hipocalorica
Date: 163cm, 61.8kg
Mesaje: 2.186
Aprecieri acordate: 98
Am fost apreciat(a) de 530 ori in 366 mesaje
Implicit Re: Jurnal Jolye79

Citat:
Anterior postat de alinamar Vezi mesajul
Suzeta?? m-am lasat si de suzeta...El baga inelul in gura Isi face greata si cu suzeta..si am incercat vreo 3 feluri..nu vrea nicicum..inmuiata in dulce nu vrea...Crede-ma ca am frunzarit toate forumurile si site-urile, carti gen mama si copilul si reviste...nimic n-a functionat..
papa la 10-fructe si la 13.30 supa +legume pasate la 17- ii mai dau tot fructe sau legume cu branza calcica de 2 zile. Doi pediatri mi-au zis sa nu-i dau cereale ca-l fac obez...
De acord cu cerealele, si eu am avut interdictie la cereale din acelasi motiv cu al tau.
Eu nu le-am facut niciodata branzica calcica...de lene. Le-am dat iaurt (am fost atenta sa fie cat mai natural, fara lapte praf in continut) si branza proaspata de vaca sau urda. Evita la ora 17 sa-i dai fructe (exceptie - banane), fermenteaza si-i pot provoca disconfort abdominal si, implicit, agitatie. Eu zic ca sunt destul de multe mese solide pe zi la varsta asta (eu, la cel mic, am inceput cu prima masa tocmai la 7 luni), asa ca nu prea ai ce sa mai introduci. Poate doar sa-i maresti cantitatile sa se sature mai bine...
__________________
Jurnal 2010
Jurnal Jolye79

Jurnal 2014 http://forum.slabute.ro/jurnale-slab...4-a-12483.html
jolye79, necesarul caloric zilnic pentru a te menţine la greutatea actuală, la un nivel de activitate fizică Moderat activ, este de 1951 kcal/zi. Pentru a slăbi 0.5kg/săptămână, ar trebui să mănânci aproximativ 1434 kcal/zi. Pentru a slăbi 2 kg/lună ar trebui să mănânci aproximativ 1435 kcal/zi.
NOTĂ: Culorile înseamnă slăbit sănătos, înfometare, pericol pentru viaţă.
[Calculator calorii]
  #906 (permalink)  
Vechi 22 mar 2011, 14:33:06
alinamar's Avatar
(meniuri, evolutie)
Slăbuţa cu vechimeSlăbuţa cu vechime
Merite:
SUNT RESPONSABIL Locul 1 la concurs  
Data înregistrării: 03 feb 2011
Locaţie: iasi, Romania
Dieta: Personalizata
Date: 172cm, 67.5kg
Mesaje: 1.160
Aprecieri acordate: 0
Am fost apreciat(a) de 8 ori in 7 mesaje
Implicit Re: Jurnal Jolye79

Citat:
Anterior postat de bobopuiu Vezi mesajul
ii faci branzica cu tablete de calciu??
vezi ca nu s ok deloc...am facut si eu o perioada si mi a interzis dr cu desvarsire..
incearca cu suc de lamaie sau da i din comert...
e prea mult calciu din tablete!
ai vz si pe prospect nu sunt recomandate copiilor sub 1 an..
e un sfat doar..tu faci cum crezi!
serios? Chiar nu stiam...mai bine ii fac fara calciu lactic..metoda clasica cu laptele prins...oricum cati medici atatea pareri!! de parca n-ar fi facut aceeasi facultate domnule..ma termina..Am fost la doi pediatri ( pt problema cu racelile dese..ca al meu e mucos de vreo 3 luni intr-una..cred ca a avut episoade cu mucusori de 5 ori si cand credeam ca i-a trecut acum e iarasi fornait...nu e fornaiala fiziologica a bebelusului) si amandoi mi-au dat scheme diferite de diversificare...
  #907 (permalink)  
Vechi 22 mar 2011, 14:39:05
alinamar's Avatar
(meniuri, evolutie)
Slăbuţa cu vechimeSlăbuţa cu vechime
Merite:
SUNT RESPONSABIL Locul 1 la concurs  
Data înregistrării: 03 feb 2011
Locaţie: iasi, Romania
Dieta: Personalizata
Date: 172cm, 67.5kg
Mesaje: 1.160
Aprecieri acordate: 0
Am fost apreciat(a) de 8 ori in 7 mesaje
Implicit Re: Jurnal Jolye79

Citat:
Anterior postat de jolye79 Vezi mesajul
De acord cu cerealele, si eu am avut interdictie la cereale din acelasi motiv cu al tau.
Eu nu le-am facut niciodata branzica calcica...de lene. Le-am dat iaurt (am fost atenta sa fie cat mai natural, fara lapte praf in continut) si branza proaspata de vaca sau urda. Evita la ora 17 sa-i dai fructe (exceptie - banane), fermenteaza si-i pot provoca disconfort abdominal si, implicit, agitatie. Eu zic ca sunt destul de multe mese solide pe zi la varsta asta (eu, la cel mic, am inceput cu prima masa tocmai la 7 luni), asa ca nu prea ai ce sa mai introduci. Poate doar sa-i maresti cantitatile sa se sature mai bine...
Crezi ca mananca ceva din ce-i fac? tzitzi e mult mai buna...Zilele trecute a mancat in medie 40 gr de piure de fructe la 10 si maxim 30 gr de supa crema de 13 atat (la hrana solida ma refer). Astazi nu a mancat nimic din ce i-am facut: mar copt cu 1 lg de branza si supa ..nici macar nu s-a atins dar plangea de foame..si a mancat tzitzi evident...
mersi pt sfatul cu fructele..chiar nu m-am gandit la asta..banana nu i-am dat pana acum..
Pediatra mi-a zis sa incerc sa-i dau mai multa mancare solida ca sa o mai scoatem un pic pe titi din ecuatie, dar nu prea am succes...Baiatul meu e indragostit de tata mamei..cred ca am sa-l lipsesc de ea ca sa se faca baiat de treaba...ca altfel nu vad cum as linisti apele..Multumesc de sfaturi inca o data!!!
  #908 (permalink)  
Vechi 22 mar 2011, 15:30:03
jolye79's Avatar
(meniuri, evolutie)
Slăbuţa cu vechimeSlăbuţa cu vechime
Merite:
SUNT RESPONSABIL  
Data înregistrării: 21 mar 2010
Locaţie: CT, Romania
Vârsta: 44
Dieta: hipocalorica
Date: 163cm, 61.8kg
Mesaje: 2.186
Aprecieri acordate: 98
Am fost apreciat(a) de 530 ori in 366 mesaje
Implicit Re: Jurnal Jolye79

Citat:
Anterior postat de alinamar Vezi mesajul
Crezi ca mananca ceva din ce-i fac? tzitzi e mult mai buna...Zilele trecute a mancat in medie 40 gr de piure de fructe la 10 si maxim 30 gr de supa crema de 13 atat (la hrana solida ma refer). Astazi nu a mancat nimic din ce i-am facut: mar copt cu 1 lg de branza si supa ..nici macar nu s-a atins dar plangea de foame..si a mancat tzitzi evident...
mersi pt sfatul cu fructele..chiar nu m-am gandit la asta..banana nu i-am dat pana acum..
Pediatra mi-a zis sa incerc sa-i dau mai multa mancare solida ca sa o mai scoatem un pic pe titi din ecuatie, dar nu prea am succes...Baiatul meu e indragostit de tata mamei..cred ca am sa-l lipsesc de ea ca sa se faca baiat de treaba...ca altfel nu vad cum as linisti apele..Multumesc de sfaturi inca o data!!!
Sa fii sanatoasa si beblul la fel!
__________________
Jurnal 2010
Jurnal Jolye79

Jurnal 2014 http://forum.slabute.ro/jurnale-slab...4-a-12483.html
jolye79, necesarul caloric zilnic pentru a te menţine la greutatea actuală, la un nivel de activitate fizică Moderat activ, este de 1951 kcal/zi. Pentru a slăbi 0.5kg/săptămână, ar trebui să mănânci aproximativ 1434 kcal/zi. Pentru a slăbi 2 kg/lună ar trebui să mănânci aproximativ 1435 kcal/zi.
NOTĂ: Culorile înseamnă slăbit sănătos, înfometare, pericol pentru viaţă.
[Calculator calorii]
  #909 (permalink)  
Vechi 22 mar 2011, 20:45:45
jolye79's Avatar
(meniuri, evolutie)
Slăbuţa cu vechimeSlăbuţa cu vechime
Merite:
SUNT RESPONSABIL  
Data înregistrării: 21 mar 2010
Locaţie: CT, Romania
Vârsta: 44
Dieta: hipocalorica
Date: 163cm, 61.8kg
Mesaje: 2.186
Aprecieri acordate: 98
Am fost apreciat(a) de 530 ori in 366 mesaje
Implicit Re: Jurnal Jolye79

Meniu - 22.03.2011 - plus a 7-a repriza de tae-bo din cele 40, plus electrostimulare abdominala (62 minute, intensitatea 19), plus cateva exercitii pentru brate, insotite de greutati de 1 kg fiecare. Si...poate mai fac ceva pana la culcare.

CALORII INGERATE
Micul dejun, ora 09:11
Cafea, 300ml - 3 calorii, 0.3 proteine, 0 grasimi, 0 colesterol, 0 carbohidrati, 0 fibre, 6 sodiu, 0 zahar
Lapte 1.5%, Zuzu, 60ml - 27 calorii, 2 proteine, 0.9 grasimi, 0 colesterol, 2.7 carbohidrati, 0 fibre, 0 sodiu, 0 zahar
Miere, 24g - 73 calorii, 0.1 proteine, 0 grasimi, 0 colesterol, 19.8 carbohidrati, 0 fibre, 1 sodiu, 19.7 zahar
Iaurt 2,8%, Natura, 200g - 108 calorii, 6.4 proteine, 5.6 grasimi, 0 colesterol, 7.4 carbohidrati, 0 fibre, 0 sodiu, 0 zahar
Musli instant cu fructe, Excelent, Sano Vita, 25g - 81 calorii, 2 proteine, 1.7 grasimi, 0 colesterol, 18.1 carbohidrati, 0 fibre, 0 sodiu, 0 zahar

Gustare 1, ora 11:30
Pepene rosu, 285g - 86 calorii, 1.7 proteine, 0 grasimi, 0 colesterol, 21.4 carbohidrati, 1.1 fibre, 0 sodiu, 17.7 zahar
Pepene galben, 169g - 58 calorii, 1.4 proteine, 0.3 grasimi, 0 colesterol, 13.9 carbohidrati, 0.3 fibre, 0 sodiu, 0 zahar
Biscuiti de ovaz, Ovezano, 20g - 78 calorii, 1.1 proteine, 2.9 grasimi, 0 colesterol, 13.9 carbohidrati, 1.4 fibre, 0 sodiu, 0 zahar

Prânz, ora 13:40
Musaca cu dovlecei si carne de vita, 145g - 199 calorii, 20.3 proteine, 10.9 grasimi, 0 colesterol, 2.9 carbohidrati, 0 fibre, 0 sodiu, 0 zahar
Ciorba de pui cu taitei integrali - jolye79, 390g - 204 calorii, 20.7 proteine, 8.6 grasimi, 0 colesterol, 9.4 carbohidrati, 0 fibre, 0 sodiu, 0 zahar

Gustare 2, ora 17:20
Miere, 12g - 37 calorii, 0 proteine, 0 grasimi, 0 colesterol, 9.9 carbohidrati, 0 fibre, 0.5 sodiu, 9.9 zahar
Lapte 1.5%, Zuzu, 30ml - 14 calorii, 1 proteine, 0.5 grasimi, 0 colesterol, 1.4 carbohidrati, 0 fibre, 0 sodiu, 0 zahar
Cafea, 150ml - 2 calorii, 0.2 proteine, 0 grasimi, 0 colesterol, 0 carbohidrati, 0 fibre, 3 sodiu, 0 zahar
Crema de branza 0,2% Fitline Natur, Exquisa, 77g - 47 calorii, 8.5 proteine, 0.2 grasimi, 0.8 colesterol, 3 carbohidrati, 0 fibre, 0 sodiu, 0 zahar
Ardei gras verde, 61g - 13 calorii, 0.5 proteine, 0.1 grasimi, 0 colesterol, 2.8 carbohidrati, 1 fibre, 1.8 sodiu, 1.5 zahar

Cina, ora 19:30
Salata mixta, 302g - 97 calorii, 2.7 proteine, 5.4 grasimi, 0 colesterol, 11.5 carbohidrati, 3.6 fibre, 0 sodiu, 6.3 zahar
Carne de curcan, pui (pana in 16 saptamani), pulpa, carne macra, gatita, la cuptor, fripta, 154g - 245 calorii, 45 proteine, 5.8 grasimi, 183.3 colesterol, 0 carbohidrati, 0 fibre, 124.7 sodiu, 0 zahar

Gustare 3, ora 20:30
Ceai verde, 300ml - 6 calorii, 0.6 proteine, 0 grasimi, 0 colesterol, 0.6 carbohidrati, 0 fibre, 9 sodiu, 0 zahar
Miere, 12g - 37 calorii, 0 proteine, 0 grasimi, 0 colesterol, 9.9 carbohidrati, 0 fibre, 0.5 sodiu, 9.9 zahar
Suc de lamaie, proaspat stors, 15g - 4 calorii, 0.1 proteine, 0 grasimi, 0 colesterol, 1.3 carbohidrati, 0.1 fibre, 0.2 sodiu, 0.4 zahar
--------------------------------------------------------------------------------------
TOTAL CALORII: 1419 calorii, (mult)114.6 proteine, 42.9 grasimi, 184.1 colesterol, (mic)149.9 carbohidrati, 7.5 fibre, 146.7 sodiu, (mult)65.4 zahar

ACTIVITATI FIZICE
Tae-Bo, 42min - 353 calorii
Metabolism bazal - 1268 calorii
--------------------------------------------------------------------------------------
CALORII CONSUMATE: 1621 calorii
__________________
Jurnal 2010
Jurnal Jolye79

Jurnal 2014 http://forum.slabute.ro/jurnale-slab...4-a-12483.html
jolye79, necesarul caloric zilnic pentru a te menţine la greutatea actuală, la un nivel de activitate fizică Moderat activ, este de 1951 kcal/zi. Pentru a slăbi 0.5kg/săptămână, ar trebui să mănânci aproximativ 1434 kcal/zi. Pentru a slăbi 2 kg/lună ar trebui să mănânci aproximativ 1435 kcal/zi.
NOTĂ: Culorile înseamnă slăbit sănătos, înfometare, pericol pentru viaţă.
[Calculator calorii]
  #910 (permalink)  
Vechi 24 mar 2011, 20:00:53
mikaelaflo's Avatar
(meniuri, evolutie)
Sunt una dintre slăbuţe!Sunt una dintre slăbuţe!
Merite:
Locul 3 la concurs  
Data înregistrării: 04 mar 2011
Locaţie: Curtea de Arges, Romania
Vârsta: 39
Dieta: hipocalorica, 3 mese + 2 gustari
Date: 165cm, 88.8kg
Mesaje: 740
Aprecieri acordate: 3
Am fost apreciat(a) de 0 ori in 0 mesaje
Implicit Re: Jurnal Jolye79

Citat:
Anterior postat de jolye79 Vezi mesajul
Meniu - 22.03.2011 - plus a 7-a repriza de tae-bo din cele 40, plus electrostimulare abdominala (62 minute, intensitatea 19), plus cateva exercitii pentru brate, insotite de greutati de 1 kg fiecare. Si...poate mai fac ceva pana la culcare.

CALORII INGERATE
Micul dejun, ora 09:11
Cafea, 300ml - 3 calorii, 0.3 proteine, 0 grasimi, 0 colesterol, 0 carbohidrati, 0 fibre, 6 sodiu, 0 zahar
Lapte 1.5%, Zuzu, 60ml - 27 calorii, 2 proteine, 0.9 grasimi, 0 colesterol, 2.7 carbohidrati, 0 fibre, 0 sodiu, 0 zahar
Miere, 24g - 73 calorii, 0.1 proteine, 0 grasimi, 0 colesterol, 19.8 carbohidrati, 0 fibre, 1 sodiu, 19.7 zahar
Iaurt 2,8%, Natura, 200g - 108 calorii, 6.4 proteine, 5.6 grasimi, 0 colesterol, 7.4 carbohidrati, 0 fibre, 0 sodiu, 0 zahar
Musli instant cu fructe, Excelent, Sano Vita, 25g - 81 calorii, 2 proteine, 1.7 grasimi, 0 colesterol, 18.1 carbohidrati, 0 fibre, 0 sodiu, 0 zahar

Gustare 1, ora 11:30
Pepene rosu, 285g - 86 calorii, 1.7 proteine, 0 grasimi, 0 colesterol, 21.4 carbohidrati, 1.1 fibre, 0 sodiu, 17.7 zahar
Pepene galben, 169g - 58 calorii, 1.4 proteine, 0.3 grasimi, 0 colesterol, 13.9 carbohidrati, 0.3 fibre, 0 sodiu, 0 zahar
Biscuiti de ovaz, Ovezano, 20g - 78 calorii, 1.1 proteine, 2.9 grasimi, 0 colesterol, 13.9 carbohidrati, 1.4 fibre, 0 sodiu, 0 zahar

Prânz, ora 13:40
Musaca cu dovlecei si carne de vita, 145g - 199 calorii, 20.3 proteine, 10.9 grasimi, 0 colesterol, 2.9 carbohidrati, 0 fibre, 0 sodiu, 0 zahar
Ciorba de pui cu taitei integrali - jolye79, 390g - 204 calorii, 20.7 proteine, 8.6 grasimi, 0 colesterol, 9.4 carbohidrati, 0 fibre, 0 sodiu, 0 zahar

Gustare 2, ora 17:20
Miere, 12g - 37 calorii, 0 proteine, 0 grasimi, 0 colesterol, 9.9 carbohidrati, 0 fibre, 0.5 sodiu, 9.9 zahar
Lapte 1.5%, Zuzu, 30ml - 14 calorii, 1 proteine, 0.5 grasimi, 0 colesterol, 1.4 carbohidrati, 0 fibre, 0 sodiu, 0 zahar
Cafea, 150ml - 2 calorii, 0.2 proteine, 0 grasimi, 0 colesterol, 0 carbohidrati, 0 fibre, 3 sodiu, 0 zahar
Crema de branza 0,2% Fitline Natur, Exquisa, 77g - 47 calorii, 8.5 proteine, 0.2 grasimi, 0.8 colesterol, 3 carbohidrati, 0 fibre, 0 sodiu, 0 zahar
Ardei gras verde, 61g - 13 calorii, 0.5 proteine, 0.1 grasimi, 0 colesterol, 2.8 carbohidrati, 1 fibre, 1.8 sodiu, 1.5 zahar

Cina, ora 19:30
Salata mixta, 302g - 97 calorii, 2.7 proteine, 5.4 grasimi, 0 colesterol, 11.5 carbohidrati, 3.6 fibre, 0 sodiu, 6.3 zahar
Carne de curcan, pui (pana in 16 saptamani), pulpa, carne macra, gatita, la cuptor, fripta, 154g - 245 calorii, 45 proteine, 5.8 grasimi, 183.3 colesterol, 0 carbohidrati, 0 fibre, 124.7 sodiu, 0 zahar

Gustare 3, ora 20:30
Ceai verde, 300ml - 6 calorii, 0.6 proteine, 0 grasimi, 0 colesterol, 0.6 carbohidrati, 0 fibre, 9 sodiu, 0 zahar
Miere, 12g - 37 calorii, 0 proteine, 0 grasimi, 0 colesterol, 9.9 carbohidrati, 0 fibre, 0.5 sodiu, 9.9 zahar
Suc de lamaie, proaspat stors, 15g - 4 calorii, 0.1 proteine, 0 grasimi, 0 colesterol, 1.3 carbohidrati, 0.1 fibre, 0.2 sodiu, 0.4 zahar
--------------------------------------------------------------------------------------
TOTAL CALORII: 1419 calorii, (mult)114.6 proteine, 42.9 grasimi, 184.1 colesterol, (mic)149.9 carbohidrati, 7.5 fibre, 146.7 sodiu, (mult)65.4 zahar

ACTIVITATI FIZICE
Tae-Bo, 42min - 353 calorii
Metabolism bazal - 1268 calorii
--------------------------------------------------------------------------------------
CALORII CONSUMATE: 1621 calorii
Buna, Jolye! Vroiam sa te intreb mai demult cum faci tu electrostimularea abdominala?
__________________
Drumul spre o viata sanatoasa
mikaelaflo, necesarul caloric zilnic pentru a te menţine la greutatea actuală, la un nivel de activitate fizică Moderat activ, este de 2427 kcal/zi. Pentru a slăbi 0.5kg/săptămână, ar trebui să mănânci aproximativ 1910 kcal/zi. Pentru a slăbi 4 kg/lună ar trebui să mănânci aproximativ 1394 kcal/zi.
NOTĂ: Culorile înseamnă slăbit sănătos, înfometare, pericol pentru viaţă.
[Calculator calorii]
 

Informatii despre slabit
dieta, jurnal, sanatos, slabit, slabit mamici


Reguli de postare
BB code este Pornit
emoticoanele sunt Pornit
Codul [IMG] este Pornit
Codul HTML este Oprit
Trackbacks are Oprit
Pingbacks are Oprit
Refbacks are Oprit
Nu poţi deschide subiecte noi
Nu poţi să răspunzi la mesaje
Poţi să publici ataşamente
Nu poţi să-ţi editezi mesajele

Mesaje noi in forum de slabit Slabute.ro
 Mesajele slăbuţelor
Se încarcă mesajele...
Calculator calorii (clic aici)
Poziţionare:
Calculator nutriţionalFan Slăbuţe!Susţine Slăbuţe!Top SlăbuţeSlabute TV
Subiecte noi
Subiecte interesante
Ultimele articole