Prezentare Calculator Nutriţional Slăbuţe - Partea 1Cursuri pictura, desen, modelaj, istoria artei
Sunt Resposnabil Calculator nutriţional Susţin Slăbuţe - Widgets si insigne! Slabute Concurs - Sanatate, premii si distractie! Slăbuţe TV - Televiziunea slăbuţelor

Jurnal VAmedeea de dieta ... Dr. Man

Gaseste prietenii din orasul tau! Alba Arad Arges Bacau Bihor Bistrita-Nasaud Botosani Braila Brasov Buzau Calarasi Caras-Severin
Cluj Constanta Dambovita Dolj Galati Giurgiu Gorj Hunedoara Ialomita Iasi Bucuresti Maramures Mehedinti Mures Neamt Olt
Prahova Salaj Satu-Mare Sibiu Suceava Teleorman Timis Tulcea Vaslui Valcea Vrancea
Prima Petitie Nationala pentru Dreptul la o Viata Sanatoasa deja a fost semnata de catre 66338 oameni.
In total sunt necesare peste 100.000 de semnaturi. Fii voluntar si participa in campania de strangere de semnaturi, clic aici.
Bine ai venit pe Slăbuţe, comunitatea care în 2008 a pus bazele mişcării pentru stilul de viaţă sănătos din România! Am creat pentru tine o comunitate unică şi specială. Într-o atmosferă civilizată, alături doar de oameni de calitate si cu o vastă experientă în domeniul stilului de viaţă sănătos, corect şi imparţial vei putea învăţa şi împărtăşi experienţele tale despre sănătate, alimentaţie, sport, stil de viaţă, slăbit sănătos şi alte întâmplări interesante din viaţa ta. Daca îţi pasă de viitorul ţării noastre şi a celor din jur, poţi contribui alături de noi într-un mod responsabil la promovarea stilului de viaţă sănătos, fie prin recomandarea comunităţii, fie prin relatarea celor învăţate pe Slăbuţe. Dacă ne vizitezi pentru prima dată, îţi recomandăm să citeşti ghidul începătorilor.
Pentru ca să te înregistrezi, clic aici. Succes!
 
 
Opţiuni subiect
  #531 (permalink)  
Vechi 15 sep 2011, 08:31:05
VAmedeea's Avatar
(meniuri, evolutie)
Slăbuţă SeniorSlăbuţă Senior
Merite:
SUNT RESPONSABIL  
Data înregistrării: 03 mar 2010
Locaţie: La Spezia, Italia
Vârsta: 38
Dieta: ECHILIBRU
Date: 168cm, 68kg
Mesaje: 6.500
Aprecieri acordate: 1.864
Am fost apreciat(a) de 742 ori in 334 mesaje
Implicit Re: Jurnal VAmedeea de dieta ... Dr. Man

Citat:
Anterior postat de Alynuta Vezi mesajul

Cred ca esti deja acasa-home sweet home-
Am observat ca tineretul din ziua de azi consuma f. multa tarie,mi-a zis baiatul ce multa vodca si coniac s-a baut pe unde a mai fost. Vodca cu suc de mere.Eu nici nu m-as fi gandit sa le dau tarie.
Carnaciori in aluat? Suna bine,fac un aluat ,ii dau prin aluat si-i prajesc?
Da, sa stii ca se consuma, mai ales la majoratele de baieiti pt ca vin de obicei mai mult baieti.
Uite reteta (nu stiu daca e fix asta, ca i-a facut mama, dar iti pot spune ca s-au mancat imediat):

"Cremvusti si Carnaciori de Bere in Aluat

Ingrediente:
Aluat
-600 g faina
-50 g zahar
-20 g lapte
-30 g drojdie proaspata
-1 ou
-200 ml apa rece
-60 g unt
-2 lingurite sare
Timp Preparare: nementionat
Complexitate: redusa


Preparare:
Drojdia se lasa la crescut in putin lapte+putin zahar+putina faina langa foc. Se pune apoi peste faina, sare, oul, zaharul, laptele caldut, apa si la urma de adauga untul topit, putin cate putin, pana rezulta un aluat elastic. Se lasa la dospit 50 - 60 min, pana isi dubleaza volumul.

Se fierb cremvustii si carnaciorii, apoi se lasa la racit.

Se rup bucatele din aluat si se intinde o foaie si se taie ca si pt saratele si se impaturesc carnaciorii pe rand. Se ung cu ou si se presara susan.

Pt cremvusti am facut 2-3 modele. Se ung cu ou si se presara cascaval si se pun pe hartie de copt in cuptorul preincalzit si se lasa cca 20 min la 180 grade." (Sursa: reteteculinare punct ro)
__________________
"Omul cu adevarat bun este doar cel care ar fi putut fi rau si n-a fost." (Nicolae Iorga)

INDICELE GLICEMIC
VAmedeea, necesarul caloric zilnic pentru a te menţine la greutatea actuală, la un nivel de activitate fizică Usor activ, este de 1900 kcal/zi. Pentru a slăbi 0.5kg/săptămână, ar trebui să mănânci aproximativ 1383 kcal/zi. Pentru a slăbi 1 kg/lună ar trebui să mănânci aproximativ 1642 kcal/zi.
NOTĂ: Culorile înseamnă slăbit sănătos, înfometare, pericol pentru viaţă.
[Calculator calorii]
  #532 (permalink)  
Vechi 15 sep 2011, 09:43:15
Alynuta's Avatar
(meniuri, evolutie)
Slăbuţă cunoscător, dedicatăSlăbuţă cunoscător, dedicată
Merite:
SUNT RESPONSABIL  
Data înregistrării: 10 mar 2010
Locaţie: Medias, Romania
Vârsta: 53
Dieta: personalizata tinand cont de anumite principii monti
Date: 159cm, 52kg
Mesaje: 12.655
Aprecieri acordate: 3.079
Am fost apreciat(a) de 3.825 ori in 1.882 mesaje
Implicit Re: Jurnal VAmedeea de dieta ... Dr. Man

Citat:
Anterior postat de VAmedeea Vezi mesajul

Da, sa stii ca se consuma, mai ales la majoratele de baieiti pt ca vin de obicei mai mult baieti.
Uite reteta (nu stiu daca e fix asta, ca i-a facut mama, dar iti pot spune ca s-au mancat imediat):

"Cremvusti si Carnaciori de Bere in Aluat

Ingrediente:
Aluat
-600 g faina
-50 g zahar
-20 g lapte
-30 g drojdie proaspata
-1 ou
-200 ml apa rece
-60 g unt
-2 lingurite sare
Timp Preparare: nementionat
Complexitate: redusa


Preparare:
Drojdia se lasa la crescut in putin lapte+putin zahar+putina faina langa foc. Se pune apoi peste faina, sare, oul, zaharul, laptele caldut, apa si la urma de adauga untul topit, putin cate putin, pana rezulta un aluat elastic. Se lasa la dospit 50 - 60 min, pana isi dubleaza volumul.

Se fierb cremvustii si carnaciorii, apoi se lasa la racit.

Se rup bucatele din aluat si se intinde o foaie si se taie ca si pt saratele si se impaturesc carnaciorii pe rand. Se ung cu ou si se presara susan.

Pt cremvusti am facut 2-3 modele. Se ung cu ou si se presara cascaval si se pun pe hartie de copt in cuptorul preincalzit si se lasa cca 20 min la 180 grade." (Sursa: reteteculinare punct ro)
Am si listat-o, nu ma prea pricep la aluaturi cu drojdie, dar sa sti ca as incerca-o ,mai ales c-ai zis c-a avut succes,si dupa cum suna ,cred ca e tare buna.
__________________
Alynuta, necesarul caloric zilnic pentru a te menţine la greutatea actuală, la un nivel de activitate fizică Usor activ, este de 1501 kcal/zi. Pentru a slăbi 0.5kg/săptămână, ar trebui să mănânci aproximativ 984 kcal/zi. Pentru a slăbi 2 kg/lună ar trebui să mănânci aproximativ 985 kcal/zi.
NOTĂ: Culorile înseamnă slăbit sănătos, înfometare, pericol pentru viaţă.
[Calculator calorii]
  #533 (permalink)  
Vechi 15 sep 2011, 10:40:24
allanah's Avatar
(meniuri, evolutie)
Slăbuţa cu vechimeSlăbuţa cu vechime
Merite:
SUNT RESPONSABIL  
Data înregistrării: 15 feb 2010
Locaţie: L, Germania
Dieta: Montignac, faza 1
Date: 162cm, 52.3kg
Mesaje: 1.972
Aprecieri acordate: 0
Am fost apreciat(a) de 0 ori in 0 mesaje
Implicit Re: Jurnal VAmedeea de dieta ... Dr. Man

Ame, ma bucur ca ai ajuns acasa cu bine si ca s-a terminat cu spitalul. Am citit si din urma prin ce ai trecut si cat de curajoasa ai fost. Chiar nu pot decat sa te admir pentru taria de caracter de care dai dovada. Cand am nevoie de un imbold sa-mi revin din cine stie de ganduri negre trec pe la tine.

Cum e acasuta? Sa stii ca si eu tanjesc dupa casuta mea si abia astept sa vina ziua in care o sa beau o cafeluta cu sotul meu, dimineata, la noi pe balcon.

Te pup cu drag si multumire,
__________________
  #534 (permalink)  
Vechi 16 sep 2011, 09:17:50
VAmedeea's Avatar
(meniuri, evolutie)
Slăbuţă SeniorSlăbuţă Senior
Merite:
SUNT RESPONSABIL  
Data înregistrării: 03 mar 2010
Locaţie: La Spezia, Italia
Vârsta: 38
Dieta: ECHILIBRU
Date: 168cm, 68kg
Mesaje: 6.500
Aprecieri acordate: 1.864
Am fost apreciat(a) de 742 ori in 334 mesaje
Implicit Re: Jurnal VAmedeea de dieta ... Dr. Man

Citat:
Anterior postat de allanah Vezi mesajul
Ame, ma bucur ca ai ajuns acasa cu bine si ca s-a terminat cu spitalul. Am citit si din urma prin ce ai trecut si cat de curajoasa ai fost. Chiar nu pot decat sa te admir pentru taria de caracter de care dai dovada. Cand am nevoie de un imbold sa-mi revin din cine stie de ganduri negre trec pe la tine.

Cum e acasuta? Sa stii ca si eu tanjesc dupa casuta mea si abia astept sa vina ziua in care o sa beau o cafeluta cu sotul meu, dimineata, la noi pe balcon.

Te pup cu drag si multumire,
Alla, scuze ca nu am raspuns ieri, am fost super obosita toata ziua, aeriana, fara chef, ca o mamaliga, ce sa mai?
Si am stat mai mult in pat.
Se vede ca am facut efort cu o zi inainte si am alergat ba la tren, ba la farmacie, ba la bus....
Si cica ar trebui sa stau la repaos inca 10 zile de acum incolo.
Sincer, e bine acasa, dar am gasit dezordine pe aici ca al meu sot mai face, dar se pare ca nu e chiar atat de migalos si priceput ca mine. Si ma enerveaza ca acum trebuie sa fac curatenie generala, sa pun toate la locul lor si eu ma simt tare epuizata.

Lasa tu gandurile negre pt altii. Uita-te la filmul "The Secret". Eu am amanat luni bune vizionarea lui, dar in spital l-am vazut, mai trebuie sa-l vad de cateva ori, sa-mi intre bine in cap teoria.
Si vine curand ziua cu cafeluta pe balcon, relax total si multa iubire.

Te pup!
__________________
"Omul cu adevarat bun este doar cel care ar fi putut fi rau si n-a fost." (Nicolae Iorga)

INDICELE GLICEMIC
VAmedeea, necesarul caloric zilnic pentru a te menţine la greutatea actuală, la un nivel de activitate fizică Usor activ, este de 1900 kcal/zi. Pentru a slăbi 0.5kg/săptămână, ar trebui să mănânci aproximativ 1383 kcal/zi. Pentru a slăbi 1 kg/lună ar trebui să mănânci aproximativ 1642 kcal/zi.
NOTĂ: Culorile înseamnă slăbit sănătos, înfometare, pericol pentru viaţă.
[Calculator calorii]
  #535 (permalink)  
Vechi 16 sep 2011, 09:21:11
Alynuta's Avatar
(meniuri, evolutie)
Slăbuţă cunoscător, dedicatăSlăbuţă cunoscător, dedicată
Merite:
SUNT RESPONSABIL  
Data înregistrării: 10 mar 2010
Locaţie: Medias, Romania
Vârsta: 53
Dieta: personalizata tinand cont de anumite principii monti
Date: 159cm, 52kg
Mesaje: 12.655
Aprecieri acordate: 3.079
Am fost apreciat(a) de 3.825 ori in 1.882 mesaje
Implicit Re: Jurnal VAmedeea de dieta ... Dr. Man

Ame draga , sper ca nu te-apuci de curatenie. 10 zile nu se intampla nimic. Stiu ca nu suporti ce vezi (si eu sunt asa si apoi nu stiu de ce sunt tot nervoasa) dar fa-te ca nu vezi. Este destul timp pt. toate. Acum cel mai imp. lucru este recuperarea ta
__________________
Alynuta, necesarul caloric zilnic pentru a te menţine la greutatea actuală, la un nivel de activitate fizică Usor activ, este de 1501 kcal/zi. Pentru a slăbi 0.5kg/săptămână, ar trebui să mănânci aproximativ 984 kcal/zi. Pentru a slăbi 2 kg/lună ar trebui să mănânci aproximativ 985 kcal/zi.
NOTĂ: Culorile înseamnă slăbit sănătos, înfometare, pericol pentru viaţă.
[Calculator calorii]
  #536 (permalink)  
Vechi 16 sep 2011, 09:25:31
VAmedeea's Avatar
(meniuri, evolutie)
Slăbuţă SeniorSlăbuţă Senior
Merite:
SUNT RESPONSABIL  
Data înregistrării: 03 mar 2010
Locaţie: La Spezia, Italia
Vârsta: 38
Dieta: ECHILIBRU
Date: 168cm, 68kg
Mesaje: 6.500
Aprecieri acordate: 1.864
Am fost apreciat(a) de 742 ori in 334 mesaje
Implicit Re: Jurnal VAmedeea de dieta ... Dr. Man

Neata!

Am inceput de ieri - nu ca pana ieri nu as fi fost tot la dieta - dar de ieri am inceput dieta acasa.
Ar trebui sa ma incadrez intr-un max de 1600 de calorii (ieri am depasit un pic dar am vazut ca e din cauza uleiului de masline pe care oricum e posibil sa il masor eu gresit si care nu se depune, plus ca face bine la artere).
Asa ca ziua de ieri pt mine e ok, chiar daca cu carbo sunt un pic cam sus. Dar e normal, mereu voi avea asa pt ca trebuie sa tin jos proteinele. Asa e cand rinichii nu functioneaza cum ar trebui.

Planul meu ar fi sa tin un Monti un picut personalizat, in sensul ca voi manca si paste la pranz, cartofi din cand in cand (probabil o data pe saptamana, poate si mai rar), o lingurita mare de miere de albine poliflora de dimi, ceva zahar ope care il au biscuitii din faina integrala de dimi.
In rest, vreau sa renunt pe cat posibil la lapte, branza nu am voie pt ca are sare, asa ca voi ramane cu iaurturile natur. La fructe voi manca de toate, la fel si legume. Si as mai vrea ca la cina sa ma axez in principal pe proteine vegetale, leguminoase.
Si sa imi permit din cand in cand si cate ceva ce nu as avea voie sa mananc, de ex ceva sarat, sau poate inghetata necomforma sau, de ce nu, un pic de tiramisu.

Astea fiind spuse, pun meniul pe ziua de ieri (momentan fara sport, dupa ce trec si aceste 2 zile voi incepe sa fac bici si probabil ceva ex pt p de sus a corpului):
CALORII INGERATE
Mic dejun, ora 08:00
Fette Biscottate Integrali, Mulino Bianco, 32g - 127 calorii, 3.8 proteine, 1.9 grasimi, - colesterol, 22.3 carbohidrati, 2.2 fibre, 17.6 sodiu, 1.6 zaharuri
Miere (de tei, poliflora), 25g - 82 calorii, 0.1 proteine, 0 grasimi, 0 colesterol, 20.3 carbohidrati, 0 fibre, 1 sodiu, 20 zaharuri

Gustare 1, ora 10:45
Mere, 175g - 91 calorii, 0 proteine, 0 grasimi, 0 colesterol, 24.5 carbohidrati, 3.5 fibre, 0 sodiu, 17.5 zaharuri

Prânz, ora 12:00
Otet balsamic, 10ml - 9 calorii, 0 proteine, 0 grasimi, 0 colesterol, 1.7 carbohidrati, 0 fibre, 2.3 sodiu, 1.5 zaharuri
Ulei extravirgin de masline, Esselunga, 20ml - 180 calorii, 0 proteine, 20 grasimi, 0 colesterol, 0 carbohidrati, 0 fibre, 0 sodiu, 0 zaharuri
Parmezan ras proaspat, Esselunga, 10g - 40 calorii, 3.3 proteine, 2.8 grasimi, - colesterol, 0 carbohidrati, 0 fibre, 6.5 sodiu, 0 zaharuri
Spaghetti/Spaghettinni nr.3, Barilla, 80g - 292 calorii, 10 proteine, 1.2 grasimi, - colesterol, 57.4 carbohidrati, 2.4 fibre, 0 sodiu, 0.8 zaharuri
Salata mixta Briosa, Coop, 70g - 12 calorii, 1.1 proteine, 0.1 grasimi, 0 colesterol, 1.1 carbohidrati, - fibre, 0.8 sodiu, 1.1 zaharuri
Porumb dulce la conserva, Valfrutta, 10g - 8 calorii, 0.3 proteine, 0.2 grasimi, - colesterol, 1.2 carbohidrati, 0.4 fibre, - sodiu, 0.6 zaharuri
Masline negre fara samburi, Neri, 20g - 36 calorii, 0.1 proteine, 3.4 grasimi, - colesterol, 1.1 carbohidrati, 0.9 fibre, 111 sodiu, - zaharuri
Rosii Cherry, 45g - 12 calorii, 0.3 proteine, 0.3 grasimi, 0 colesterol, 1.9 carbohidrati, 0.3 fibre, 3.2 sodiu, 0 zaharuri
Carne de curcan, curca tanara, carne macra, cruda, 100g - 122 calorii, 21.8 proteine, 3.2 grasimi, 60 colesterol, 0 carbohidrati, 0 fibre, 66 sodiu, - zaharuri

Gustare 2, ora 16:30
Struguri, 180g - 125 calorii, 1.3 proteine, 0 grasimi, 0 colesterol, 32.4 carbohidrati, 1.8 fibre, 0 sodiu, 27.9 zaharuri

Cina, ora 18:00
Ulei extravirgin de masline, Esselunga, 10ml - 90 calorii, 0 proteine, 10 grasimi, 0 colesterol, 0 carbohidrati, 0 fibre, 0 sodiu, 0 zaharuri
Usturoi, 2g - 3 calorii, 0.1 proteine, 0 grasimi, 0 colesterol, 0.7 carbohidrati, 0 fibre, 0.3 sodiu, 0 zaharuri
Linte verde uscata, NOE, 50g - 174 calorii, 12.5 proteine, 1.3 grasimi, 0 colesterol, 32.5 carbohidrati, 0 fibre, 0 sodiu, 0 zaharuri
Ardei rosu gras, 90g - 28 calorii, 0.9 proteine, 0 grasimi, 0 colesterol, 5.4 carbohidrati, 1.9 fibre, 0 sodiu, 0 zaharuri
Dovlecei, 130g - 26 calorii, 2.6 proteine, 0.5 grasimi, 0 colesterol, 2.6 carbohidrati, 1.6 fibre, 0 sodiu, 2.4 zaharuri
Cartofi, piure, preparat acasa, cu adaos de lapte integral si unt, 100g - 113 calorii, 1.9 proteine, 4.2 grasimi, 11 colesterol, 16.8 carbohidrati, 1.5 fibre, 317 sodiu, 1.4 zaharuri

Gustare 3, ora 21:52
Salata verde, 30g - 6 calorii, 0.4 proteine, 0.1 grasimi, 0 colesterol, 1 carbohidrati, 0.6 fibre, 0 sodiu, 0 zaharuri
Ulei extravirgin de masline, Esselunga, 5ml - 45 calorii, 0 proteine, 5 grasimi, 0 colesterol, 0 carbohidrati, 0 fibre, 0 sodiu, 0 zaharuri
Otet balsamic, 5ml - 5 calorii, 0 proteine, 0 grasimi, 0 colesterol, 0.9 carbohidrati, 0 fibre, 1.2 sodiu, 0.7 zaharuri
--------------------------------------------------------------------------------------
TOTAL CALORII: 1626 calorii, (mic)60.5 proteine, (mult)54.2 grasimi, 71 colesterol, (mult)223.8 carbohidrati, 17.1 fibre, 526.9 sodiu, (mult)75.5 zahar

ACTIVITATI FIZICE
Mers 3 mile/ora (4.8 km/h), ritm moderat, 60min - 172 calorii
Metabolism bazal - 1508 calorii
--------------------------------------------------------------------------------------
CALORII CONSUMATE: 1680 calorii


Va pup!
__________________
"Omul cu adevarat bun este doar cel care ar fi putut fi rau si n-a fost." (Nicolae Iorga)

INDICELE GLICEMIC
VAmedeea, necesarul caloric zilnic pentru a te menţine la greutatea actuală, la un nivel de activitate fizică Usor activ, este de 1900 kcal/zi. Pentru a slăbi 0.5kg/săptămână, ar trebui să mănânci aproximativ 1383 kcal/zi. Pentru a slăbi 1 kg/lună ar trebui să mănânci aproximativ 1642 kcal/zi.
NOTĂ: Culorile înseamnă slăbit sănătos, înfometare, pericol pentru viaţă.
[Calculator calorii]
  #537 (permalink)  
Vechi 16 sep 2011, 09:50:15
VAmedeea's Avatar
(meniuri, evolutie)
Slăbuţă SeniorSlăbuţă Senior
Merite:
SUNT RESPONSABIL  
Data înregistrării: 03 mar 2010
Locaţie: La Spezia, Italia
Vârsta: 38
Dieta: ECHILIBRU
Date: 168cm, 68kg
Mesaje: 6.500
Aprecieri acordate: 1.864
Am fost apreciat(a) de 742 ori in 334 mesaje
Implicit Re: Jurnal VAmedeea de dieta ... Dr. Man

Citat:
Anterior postat de Alynuta Vezi mesajul
Ame draga , sper ca nu te-apuci de curatenie. 10 zile nu se intampla nimic. Stiu ca nu suporti ce vezi (si eu sunt asa si apoi nu stiu de ce sunt tot nervoasa) dar fa-te ca nu vezi. Este destul timp pt. toate. Acum cel mai imp. lucru este recuperarea ta

Nu voi face cine stie ce, un pic de ordine, un pic sters praful... in rest odihna, somn. Oricum ma simt tare obosita, si sa vreau sa fac nu am energie.
Cred si eu, la ce anemie am e normal sa fie asa.

Pupici!
__________________
"Omul cu adevarat bun este doar cel care ar fi putut fi rau si n-a fost." (Nicolae Iorga)

INDICELE GLICEMIC
VAmedeea, necesarul caloric zilnic pentru a te menţine la greutatea actuală, la un nivel de activitate fizică Usor activ, este de 1900 kcal/zi. Pentru a slăbi 0.5kg/săptămână, ar trebui să mănânci aproximativ 1383 kcal/zi. Pentru a slăbi 1 kg/lună ar trebui să mănânci aproximativ 1642 kcal/zi.
NOTĂ: Culorile înseamnă slăbit sănătos, înfometare, pericol pentru viaţă.
[Calculator calorii]
  #538 (permalink)  
Vechi 16 sep 2011, 11:45:49
Alynuta's Avatar
(meniuri, evolutie)
Slăbuţă cunoscător, dedicatăSlăbuţă cunoscător, dedicată
Merite:
SUNT RESPONSABIL  
Data înregistrării: 10 mar 2010
Locaţie: Medias, Romania
Vârsta: 53
Dieta: personalizata tinand cont de anumite principii monti
Date: 159cm, 52kg
Mesaje: 12.655
Aprecieri acordate: 3.079
Am fost apreciat(a) de 3.825 ori in 1.882 mesaje
Implicit Re: Jurnal VAmedeea de dieta ... Dr. Man

Citat:
Anterior postat de VAmedeea Vezi mesajul


Nu voi face cine stie ce, un pic de ordine, un pic sters praful... in rest odihna, somn. Oricum ma simt tare obosita, si sa vreau sa fac nu am energie.
Cred si eu, la ce anemie am e normal sa fie asa.

Pupici!
Si eu azi cred ca m-apuc de putina ordine , e cam dezastru la mine, cum am tot fost plecati in weekenduri ,am facut superficial. In weekendul acesta stau acasa si sper sa smotruiesc .
Daca pap la monti cartofi cum ai zis tu ,asa mai rarut e bine? Mie -mi plac cartofii ,si m-ar incanta o salata de cartofi cu oua
Sigurul lucru ce nu-mi place la monti e ca sunt interzisi cartofii si faina de malai. Dar cum sunt intezisi si strugurii si pepenele rosu si eu tot pap ,de ce n-as papa si o salata de cartofi sau un cartof copt?
__________________
Alynuta, necesarul caloric zilnic pentru a te menţine la greutatea actuală, la un nivel de activitate fizică Usor activ, este de 1501 kcal/zi. Pentru a slăbi 0.5kg/săptămână, ar trebui să mănânci aproximativ 984 kcal/zi. Pentru a slăbi 2 kg/lună ar trebui să mănânci aproximativ 985 kcal/zi.
NOTĂ: Culorile înseamnă slăbit sănătos, înfometare, pericol pentru viaţă.
[Calculator calorii]
  #539 (permalink)  
Vechi 16 sep 2011, 12:49:07
VAmedeea's Avatar
(meniuri, evolutie)
Slăbuţă SeniorSlăbuţă Senior
Merite:
SUNT RESPONSABIL  
Data înregistrării: 03 mar 2010
Locaţie: La Spezia, Italia
Vârsta: 38
Dieta: ECHILIBRU
Date: 168cm, 68kg
Mesaje: 6.500
Aprecieri acordate: 1.864
Am fost apreciat(a) de 742 ori in 334 mesaje
Implicit Re: Jurnal VAmedeea de dieta ... Dr. Man

Citat:
Anterior postat de Alynuta Vezi mesajul

Si eu azi cred ca m-apuc de putina ordine , e cam dezastru la mine, cum am tot fost plecati in weekenduri ,am facut superficial. In weekendul acesta stau acasa si sper sa smotruiesc .
Daca pap la monti cartofi cum ai zis tu ,asa mai rarut e bine? Mie -mi plac cartofii ,si m-ar incanta o salata de cartofi cu oua
Sigurul lucru ce nu-mi place la monti e ca sunt interzisi cartofii si faina de malai. Dar cum sunt intezisi si strugurii si pepenele rosu si eu tot pap ,de ce n-as papa si o salata de cartofi sau un cartof copt?
Aly, tu oricum stiu ca mananci putin. Parca tineai si un pic hipocaloric. si eu mananc struguri, pepene, nu renunt la astea.
Mamaliguta si cartofi (mai ales daca nu ii faci prajiti sau piure, daca ii faci copti, fierti sau la cuptor), mai rarut si in cantitati mici (max 150 de grame - asa era trecut la mine de la spital), alaturi si de o super salata de cruditati, nu te va ingrasa, vei vedea. Eventual in saptamana aia stagnezi.
Desi nu cred.
Si mie imi plac, asa cand imi mai vine o pofta sau mai fac pt al meu prajiti, vreau sa pot sa-mi fac si eu un cartof fara sa am mustrari de constiinta. Mamaliguta mananc chiar f. rar, cand mai fac pt ei pun cateva linguri si pt mine. Daca nu am voie branza e mai aiurea sa o pap goala. Imi mai place rece cu ciorba de purcel fierbinte.
__________________
"Omul cu adevarat bun este doar cel care ar fi putut fi rau si n-a fost." (Nicolae Iorga)

INDICELE GLICEMIC
VAmedeea, necesarul caloric zilnic pentru a te menţine la greutatea actuală, la un nivel de activitate fizică Usor activ, este de 1900 kcal/zi. Pentru a slăbi 0.5kg/săptămână, ar trebui să mănânci aproximativ 1383 kcal/zi. Pentru a slăbi 1 kg/lună ar trebui să mănânci aproximativ 1642 kcal/zi.
NOTĂ: Culorile înseamnă slăbit sănătos, înfometare, pericol pentru viaţă.
[Calculator calorii]
  #540 (permalink)  
Vechi 16 sep 2011, 13:00:09
nicoleta100's Avatar
(meniuri, evolutie)
Slăbuţă LiderSlăbuţă Lider
Merite:
SUNT RESPONSABIL SUNT RESPONSABIL, DONEZ Locul 1 la concurs  
Data înregistrării: 20 mai 2010
Locaţie: alba iulia, Romania
Vârsta: 42
Date: 172cm, 95kg
Mesaje: 16.596
Aprecieri acordate: 934
Am fost apreciat(a) de 451 ori in 241 mesaje
Implicit Re: Jurnal VAmedeea de dieta ... Dr. Man

Salutare!!!!
Ame draga ,sa faci bine sa te odihnesti,lasa curatenia ,acum e importanta odihna si sanatatea(stiu din proprie experienta ca nu le poti vedea asa cum face sotul ,dar macar incearca)
Te pup!!!
nicoleta100, necesarul caloric zilnic pentru a te menţine la greutatea actuală, la un nivel de activitate fizică Usor activ, este de 2732 kcal/zi. Pentru a slăbi 0.5kg/săptămână, ar trebui să mănânci aproximativ 2215 kcal/zi. Pentru a slăbi 4 kg/lună ar trebui să mănânci aproximativ 1699 kcal/zi.
NOTĂ: Culorile înseamnă slăbit sănătos, înfometare, pericol pentru viaţă.
[Calculator calorii]
 

Informatii despre slabit
alimentatie, cortizon, dieta montignac, frumoasa, greutate, jurnal, kilograme, lupus, nasa, slabit


Reguli de postare
BB code este Pornit
emoticoanele sunt Pornit
Codul [IMG] este Pornit
Codul HTML este Oprit
Trackbacks are Oprit
Pingbacks are Oprit
Refbacks are Oprit
Nu poţi deschide subiecte noi
Nu poţi să răspunzi la mesaje
Poţi să publici ataşamente
Nu poţi să-ţi editezi mesajele

Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimul mesaj
Regimul nr.7 al dr.Oshawa Slabuta Detoxifiere 60 20 iun 2013 18:11:43
Dieta Dr. Man - Slabesti Mancand curly.light Dieta Michel Montignac 20 29 ian 2012 15:59:06
Chiftelute de porc, VAmedeea VAmedeea Retete culinare 0 03 nov 2010 12:31:02
Supa de rosii VAmedeea VAmedeea Retete culinare 0 08 oct 2010 22:41:34
Man de usturoi cu branza de vaci TinAlexa Retete Montignac Faza I - Aperitive 0 08 aug 2010 17:23:52

Mesaje noi in forum de slabit Slabute.ro
 Mesajele slăbuţelor
Se încarcă mesajele...
Calculator calorii (clic aici)
Poziţionare:
Calculator nutriţionalFan Slăbuţe!Susţine Slăbuţe!Top SlăbuţeSlabute TV
Subiecte noi
Subiecte interesante
Ultimele articole