Prezentare Calculator Nutriţional Slăbuţe - Partea 1Cursuri pictura, desen, modelaj, istoria artei
Sunt Resposnabil Calculator nutriţional Susţin Slăbuţe - Widgets si insigne! Slabute Concurs - Sanatate, premii si distractie! Slăbuţe TV - Televiziunea slăbuţelor

Sand - de la mare...la mic in 6 luni de neuitat. :)

Gaseste prietenii din orasul tau! Alba Arad Arges Bacau Bihor Bistrita-Nasaud Botosani Braila Brasov Buzau Calarasi Caras-Severin
Cluj Constanta Dambovita Dolj Galati Giurgiu Gorj Hunedoara Ialomita Iasi Bucuresti Maramures Mehedinti Mures Neamt Olt
Prahova Salaj Satu-Mare Sibiu Suceava Teleorman Timis Tulcea Vaslui Valcea Vrancea
Prima Petitie Nationala pentru Dreptul la o Viata Sanatoasa deja a fost semnata de catre 66338 oameni.
In total sunt necesare peste 100.000 de semnaturi. Fii voluntar si participa in campania de strangere de semnaturi, clic aici.
Bine ai venit pe Slăbuţe, comunitatea care în 2008 a pus bazele mişcării pentru stilul de viaţă sănătos din România! Am creat pentru tine o comunitate unică şi specială. Într-o atmosferă civilizată, alături doar de oameni de calitate si cu o vastă experientă în domeniul stilului de viaţă sănătos, corect şi imparţial vei putea învăţa şi împărtăşi experienţele tale despre sănătate, alimentaţie, sport, stil de viaţă, slăbit sănătos şi alte întâmplări interesante din viaţa ta. Daca îţi pasă de viitorul ţării noastre şi a celor din jur, poţi contribui alături de noi într-un mod responsabil la promovarea stilului de viaţă sănătos, fie prin recomandarea comunităţii, fie prin relatarea celor învăţate pe Slăbuţe. Dacă ne vizitezi pentru prima dată, îţi recomandăm să citeşti ghidul începătorilor.
Pentru ca să te înregistrezi, clic aici. Succes!
 
 
Opţiuni subiect
  #2551 (permalink)  
Vechi 03 iun 2012, 20:07:28
Sand's Avatar
(meniuri, evolutie)
Slăbuţa cunoscătorSlăbuţa cunoscător
Merite:
SUNT RESPONSABIL  
Data înregistrării: 09 mar 2010
Locaţie: Orange County, CA, Statele Unite ale Americii
Vârsta: 54
Dieta: de tip mediteraneana + sport
Date: 173cm, 79kg
Mesaje: 3.059
Aprecieri acordate: 0
Am fost apreciat(a) de 12 ori in 10 mesaje
Implicit Re: Sand - de la mare...la mic in 6 luni de neuitat. :)

Citat:
Anterior postat de eva 9 Vezi mesajul
nicio sansa!
Tre' sa-ti faci un obicei sa-ti pregatesti de seara sufertasele si asta e.
  #2552 (permalink)  
Vechi 04 iun 2012, 19:05:47
Sand's Avatar
(meniuri, evolutie)
Slăbuţa cunoscătorSlăbuţa cunoscător
Merite:
SUNT RESPONSABIL  
Data înregistrării: 09 mar 2010
Locaţie: Orange County, CA, Statele Unite ale Americii
Vârsta: 54
Dieta: de tip mediteraneana + sport
Date: 173cm, 79kg
Mesaje: 3.059
Aprecieri acordate: 0
Am fost apreciat(a) de 12 ori in 10 mesaje
Implicit Re: Sand - de la mare...la mic in 6 luni de neuitat. :)

M-am apucat de pilates. A fost extraordinar! Am facut acasa dupa cartea pe care o am si care e foarte buna, o stiu de mult, de fapt am cumparat-o anul trecut. Am si facut din ea anul trecut o singura data o ora si abia acum imi dau seama ca nu am facut corect exercitiile.

Oricum, ieri dimineata am mers cu Leslie o mila apoi a decurs ziua mai departe si dupa 4 am iesit sa mergem prin padure, timp de 40 de minute. Dupa care el s-a dus la sala sa traga de fiare si eu am facut 21 de minute de pilates. Am incercam sa fac mai mult dar nu a fost cazul, adica mi-a fost destul.

Exercitiile sunt extraordinar de placut de facut, extrem de relaxante, nu sunt nici grele si nici usoare in orice caz am transpirat un pic. E foarte importanta respiratia si numarul de repetari, pauzele dintre exercitii cand se fac alte ex. de relaxare etc. Am fost foarte incantata mai ales ca mi-a priit la spate fooooarte mult.

Am avut niste discutii zilele trecute cu diversi in tema si mi s-a recomandat sa fac pilates de doua ori/zi cate 30 de minute. Cica destul e ceva de genul 30 min. de trei ori/saptamana. Ce e foarte important e ca inainte de a ma apuca de pilates...sa ma incalzesc mergand macar 15 min. Asa ca se pupa bine, dimineata merg cu Leslie o mila (fix 15 min.) si dupa imi fac portia de pilates (30 min.) iar dupa amiaza merg cu sotul mai lejer (2 mile) si ne ia cam 40 de minute, dupa care va urma a doua portie de pilates (30 min.).

Daca adun totul iese cam doua ore de sport/zi...foarte mult. Acum sunt in vacanta si pot sa fac un efort de vointa sa ma tin de treaba asta macar trei luni. Dupa aia o sa fac niste misculatii in program sa iau cursuri seara si eventual sa iau un curs pe internet (daca apuc loc ca se bat pe ele la inscrieri). O sa am timp deci sa-mi fac programul daca imi programez timpul cu cap.

Problema nu e ca as face prea mult sport si e exagerat, chestiunea e ca ma ajuta efectiv contra durerilor de spate si la mobilitate (mai ales pilatesul) asa ca as fi penibila sa dau cu piciorul unei asemenea oportunitati: de a face ceva in loc sa zac si sa-mi plang de mila.

In alta ordine de idei, am aflat o chestie de mare folos. Mi s-au recomandat niste seminte de chia, se numesc chia seeds si le-am cumparat deja (cam piperat pretul). Le pun in smoothie-ul din fructe pe care-l beau dimineata, o lingurita. Ajuta foarte mult la excretie (au fibre) dar au si proteina. Si ce e important e ca dau senzatia de satietate. Azi a fost prima data cand am luat, adica baut in smoothie. Nu au nici un gust insa mi-a placut textura sucului cu ele acolo. A luat si barbata-miu in proteina lichida pe care o bea dimineata. O sa revin cu detalii despre semintele astea si daca ma ajuta la satietate peste cateva zile, sa vad ce si cum, tre' sa mai iau ca nu am luat destul.

Am luat semintele de la un magazin misto care vinde numai chestii sanatoase, vitamine, suplimente, creme naturiste, ceaiuri, multe chestii organice, cam scumput dar asta e. Am gasit varsata niste quinoa organica asa ca am luat. Neorganica nu aveau, asta e.

Azi la pranz o sa fac quinoa cu sos de soia si omleta batuta amestecata in quinoa. E o reteta noua in care la final quinoa se prajeste un pic si iese crocanta si buna de tot. Asta o sa fie cu piept de pui la cuptor (si praf de curry)+ salata.

Acum cateva luni mai mancam quinoa din cand in cand dar s-a terminat punga si am uitat sa mai cumpar. Are o tona de proteina si e foooarte sanatoasa. Merge bine si cu peste, o sa fac mai des.

Ce zic toti despre pilates....acum ma intorc iar la el...e ca te scade in cm. foarte spectaculos si-ti intinde muschii. Dupa exercitiile de ieri pot sa confirm ca m-am intins pe peste tot ca o placinta, d-aia e si super relaxant cred. Era vorba sa ma duc la o sala cu o amica aici prin zona pentru pilates dar tre' sa ma mai gandesc daca vreau sa dau banii lunar pe abonament cand tot aia pot sa fac eu acasa. Plus ca la sala se face o ora incontinuu si eu sunt inca incepatoare, nu pot sa fac o ora si cica nici nu e nevoie. Asa ca o sa vad, poate ma duc o data asa de fasss ca sa vad cum e, daca fac corect exercitiile, poate mai invat ceva.

Ma retrag sa ma apuc de prima parte de sport a zilei.
  #2553 (permalink)  
Vechi 05 iun 2012, 18:52:57
Sand's Avatar
(meniuri, evolutie)
Slăbuţa cunoscătorSlăbuţa cunoscător
Merite:
SUNT RESPONSABIL  
Data înregistrării: 09 mar 2010
Locaţie: Orange County, CA, Statele Unite ale Americii
Vârsta: 54
Dieta: de tip mediteraneana + sport
Date: 173cm, 79kg
Mesaje: 3.059
Aprecieri acordate: 0
Am fost apreciat(a) de 12 ori in 10 mesaje
Implicit Re: Sand - de la mare...la mic in 6 luni de neuitat. :)

Sedintele de pilates de dimineata si de seara tin 20 de minute, cica e destul...zice in carte. Nici nu e nevoie de 2 ori/zi dar asa le fac ca-mi face bine si gata.

In loc de desert pentru azi si zilele urmatoare mi-am facut dovleac la cuptor, feliute taiate subtire de tot, cu scortisoara peste, au iesit extra. Voi ataca dupa tras de fiare.

Mai stau un pic si peste vreo 15 min. imi incep portia de sport de dimineata. Azi am in plan asa: 15 min de incalzire (cu Leslie), imediat dupa 20 min. pilates iar dupa amiaza 20 min. tras de fiare, apoi 20 min. pilates si dupa 7:30 mers intens prin padure 40 min. Un total de 115 min. pentru azi. Tre' sa mai si plec cu diverse treburi si doar daca nu apuc, nu o sa fac alea 40 min. de mers seara, in rest totul din plan e posibil de facut, nu am nici o scuza.

Daca bat spre 75 spre final de august sunt tare. Spre asta tintesc. Si spre niste cm. cu minus. Acum sunt in proces de stramtat haine si lucrat la ele laq masina dar am unele (gen pantaloni) pe care le-as stramta peste vreo inca cateva Kg. cu minus sa nu-mi bat capul acum...si peste 3 luni iar sa le frec, desfa-le si coase-le iar.
  #2554 (permalink)  
Vechi 07 iun 2012, 18:11:30
Sand's Avatar
(meniuri, evolutie)
Slăbuţa cunoscătorSlăbuţa cunoscător
Merite:
SUNT RESPONSABIL  
Data înregistrării: 09 mar 2010
Locaţie: Orange County, CA, Statele Unite ale Americii
Vârsta: 54
Dieta: de tip mediteraneana + sport
Date: 173cm, 79kg
Mesaje: 3.059
Aprecieri acordate: 0
Am fost apreciat(a) de 12 ori in 10 mesaje
Implicit Re: Sand - de la mare...la mic in 6 luni de neuitat. :)

Am citit ca nu e indicat sa faci sport asa ca nebunu' zi de zi ca arzi dupa un timp si ajungi epuizat deci te lasi. Nimeni nu rezista in halul asta.

In orice caz ma simt traznet, am o gramada de energie de cand sunt asa in priza, dorm tun, mananc bine dar numai ce trebuie. Am ajuns sa mananc 8 portii de legume si fructe/zi deci nu am treaba cu constipatia. Bine...nu avea nici inainte. Ma scol dimineata mai nou cu o pofta sa fac sport ceva de speriat. Mi-am facut un program ceva de genul o ora sport dimineata si una dupa-amiza. Totul e din bucati, adica ora de dimineata spre ex. e compusa din 15 min. Leslie, dupa aia 20 min. tras de fiare si 20 min. pilates. Dupa-amiaza merg afara 40 min. si cand ma intorc mai fac inca 20 min. de pilates. Ieri am facut pe bicla intervale, in loc de Leslie, deci in loc de incalzire si m-a rupt, nu am rezistat decat 13 minute. Inainte de asta mersesem pe afara 10 min. tare de tot si dupa bicla am facut o sedinta de pilates de 20 min.

Azi am in plac o chestie mai intensiva: 15' Leslie+20 tras de fiare pentru pectorali+20 pilates...asta dimineata. Dupa-amiaza mers intens afara 40+20pilates. Vreo doua ore in total. Daca nu pot sa fac doua ore, o sa fac mai putin, revin inainte de culcare sa-mi trec timpul de sport la subiectul cu concursul.

Ieri am facut quinoa cu omleta, o chestie noua. Se fierbe quinoa (cu un pic de sare) ca pe orez si separat se face omleta (2 oua). Am fiert cam un cup de quinoa. Dupa ce s-a facut omleta si s-a fiert quinoa, am trantit una peste alta in tigaia cu omleta si le-am amestecat bine (am taiat mic omleta) si le-am prajit un piculet. Am pus sos de soia cam o lingura si amestecat bine cu lingura de lemn. Fooooarte bun a fost. S-a halit cu peste (somon) si salata. Am turnat si un pic de lamaie peste peste.

Am comandat un steamer zilele trecute si a venit ieri la usa, seara tarziu. E misto, sunt de fapt trei oale mici, din care una cu capac transparent si cu gaurele in popou. Se pune una peste alta, vreau sa-l folosesc ca sa aburesc legumele si de fapt si pentru altele dar pentru asta in principal.

Dupa sportul din partea a doua a zilei o sa-mi refac proviziile de legume si fructe, sa iau niste flori sa-mi umplu jardiniera in balcon ca mi-a murit levantica aia, saraca. Cele mai bune legume sunt alea verzi asa ca o sa iau: spanac, broccoli, cilantro, salata plus ridichi si morcovi mici. Mai am in casa conopida, zucchini si varza. Nu am mai mancat prostii de nici un fel nici macar un strop de cateva zile si deja mi-e mintea mai limpede, ma relaxez mental cand mananc curat. D-aia imi place sa-mi umplu frigiderul de legume si fructe sa fie din belsug si sa le combin/schimb ca sa nu fie acealsi fel zilnic. Basca pilatesul asta este anti-stres ceva de speriat, te faci placinta pe mocheta si te intinzi ca rama...am ajuns dependenta si ...fac doar de 4 zile. E tare!

Vreau sa fac si un souffle de zucchini, cu telemea si multe oua sa se manance seara rece. Ma duc sa ma ocup de el. Plus ca am si niste cartofi dulci de copt, sa fie. Mananc din ei cate juma' de cartof uneori dupa-amiezele asa ca gustare. Il ung cu icre si halesc cu pofta. Bun e!

Sanatate maxima la toata lumea!(garda usoara Eva!)
  #2555 (permalink)  
Vechi 07 iun 2012, 20:09:05
yana42's Avatar
(meniuri, evolutie)
Sunt una dintre slăbuţe!Sunt una dintre slăbuţe!
Merite:
 
Data înregistrării: 01 nov 2011
Locaţie: piatra neamt, Romania
Vârsta: 54
Dieta: Montignac
Date: 160cm, 68kg
Mesaje: 588
Aprecieri acordate: 17
Am fost apreciat(a) de 33 ori in 27 mesaje
Implicit Re: Sand - de la mare...la mic in 6 luni de neuitat. :)

Citat:
Anterior postat de Sand Vezi mesajul
Am citit ca nu e indicat sa faci sport asa ca nebunu' zi de zi ca arzi dupa un timp si ajungi epuizat deci te lasi. Nimeni nu rezista in halul asta.

In orice caz ma simt traznet, am o gramada de energie de cand sunt asa in priza, dorm tun, mananc bine dar numai ce trebuie. Am ajuns sa mananc 8 portii de legume si fructe/zi
Mi-am facut un program ceva de genul o ora sport dimineata si una dupa-amiza.
Vreo doua ore in total. Daca nu pot sa fac doua ore, o sa fac mai putin, revin inainte de culcare sa-mi trec timpul de sport la subiectul cu concursul.

Ieri am facut quinoa cu omleta, o chestie noua. Se fierbe quinoa (cu un pic de sare) ca pe orez si separat se face omleta (2 oua). Am fiert cam un cup de quinoa. Dupa ce s-a facut omleta si s-a fiert quinoa, am trantit una peste alta in tigaia cu omleta si le-am amestecat bine (am taiat mic omleta) si le-am prajit un piculet. Am pus sos de soia cam o lingura si amestecat bine cu lingura de lemn. Fooooarte bun a fost. S-a halit cu peste (somon) si salata. Am turnat si un pic de lamaie peste peste.

Am comandat un steamer zilele trecute si a venit ieri la usa, seara tarziu. E misto, sunt de fapt trei oale mici, din care una cu capac transparent si cu gaurele in popou. Se pune una peste alta, vreau sa-l folosesc ca sa aburesc legumele si de fapt si pentru altele dar pentru asta in principal.

Nu am mai mancat prostii de nici un fel nici macar un strop de cateva zile si deja mi-e mintea mai limpede, ma relaxez mental cand mananc curat. D-aia imi place sa-mi umplu frigiderul de legume si fructe sa fie din belsug si sa le combin/schimb ca sa nu fie acealsi fel zilnic. Basca pilatesul asta este anti-stres ceva de speriat, te faci placinta pe mocheta si te intinzi ca rama...am ajuns dependenta si ...fac doar de 4 zile. E tare!

Vreau sa fac si un souffle de zucchini, cu telemea si multe oua sa se manance seara rece. Ma duc sa ma ocup de el. Plus ca am si niste cartofi dulci de copt, sa fie. Mananc din ei cate juma' de cartof uneori dupa-amiezele asa ca gustare. Il ung cu icre si halesc cu pofta. Bun e!

Sanatate maxima la toata lumea!(garda usoara Eva!)
Salutare, salutare!
Mă bucur mult fată frumoasă că eşti aici... şi că eşti bine.
Eu n-am chef de nimik. Copilul meu a terminat liceul şi acum încep examenele şi eu....încep să simt stomacul ghem...
Poate aşa n-am să mai înghit toate prostiile...
Am tot tras cu geana pe aici...pe forum, dar nu mai am chef nici să scriu, ....şi am intrat la tine şi când te-am văzut aşa de motivată...aşa de pozitivă...am zis să că trebuie să te felicit şi să-ţi spun să ai grijă de tine ... de sănătatea ta şi să nu exagerezi cu sportul ...ca să-ţi fie bine cu spatele
Să-mi spui şi mie cum e steamer-ul tău, că demult mă bate gândul şi pe mine să-mi cumpăr... că aşa nu ştiu să gătesc legume... fără apă şi grăsime.
La cartofi nici nu vreau să mă gândesc ...că după ce am fost şi eu câteva zile cuminte, i-am făcut copilului cartofi noi, micuţi aşa, prăjiţi... şi au ieşit aşa aurii că am halit şi eu aproape o farfurie şi s-a dus cumințenia mea
Souffle de zucchini... cred că-i tare bun, dar nu ştiu să fac
Şi dacă spui că "mă fac plăcintă" cu pilatesul... o să mă apuc şi eu...
O seară bună!
__________________
Jurnal yana42 - Cât de plăcut o fi, să FII SLABUTĂ ??? …
http://forum.slabute.ro/jurnale-slab...tae-10621.html
yana42, necesarul caloric zilnic pentru a te menţine la greutatea actuală, la un nivel de activitate fizică Sedentar, este de 1504 kcal/zi. Pentru a slăbi 0.5kg/săptămână, ar trebui să mănânci aproximativ 987 kcal/zi. Pentru a slăbi 3 kg/lună ar trebui să mănânci aproximativ 730 kcal/zi.
NOTĂ: Culorile înseamnă slăbit sănătos, înfometare, pericol pentru viaţă.
[Calculator calorii]

Ultima dată editat de yana42; 07 iun 2012 at 20:21:29.
  #2556 (permalink)  
Vechi 07 iun 2012, 21:00:16
Sand's Avatar
(meniuri, evolutie)
Slăbuţa cunoscătorSlăbuţa cunoscător
Merite:
SUNT RESPONSABIL  
Data înregistrării: 09 mar 2010
Locaţie: Orange County, CA, Statele Unite ale Americii
Vârsta: 54
Dieta: de tip mediteraneana + sport
Date: 173cm, 79kg
Mesaje: 3.059
Aprecieri acordate: 0
Am fost apreciat(a) de 12 ori in 10 mesaje
Implicit Re: Sand - de la mare...la mic in 6 luni de neuitat. :)

Citat:
Anterior postat de yana42 Vezi mesajul
Salutare, salutare!
Eu n-am chef de nimik. Copilul meu a terminat liceul şi acum încep examenele şi eu....încep să simt stomacul ghem...
...să ai grijă de tine ... de sănătatea ta şi să nu exagerezi cu sportul ...ca să-ţi fie bine cu spatele
Să-mi spui şi mie cum e steamer-ul tău, că demult mă bate gândul şi pe mine să-mi cumpăr... că aşa nu ştiu să gătesc legume... fără apă şi grăsime.
...şi au ieşit aşa aurii că am halit şi eu aproape o farfurie şi s-a dus cumințenia mea
Souffle de zucchini... cred că-i tare bun, dar nu ştiu să fac
Şi dacă spui că "mă fac plăcintă" cu pilatesul... o să mă apuc şi eu...
O seară bună!
Heeeei buna,

Chiar citisem la tine prin jurnal si am vrut sa intru sa-ti scriu dar am zis ca tre' sa-mi fac sportul intai. Acum sunt intr-o mica pauza, urmeaza sa mai fac si pilatesul de dimineata si gata.

Zici ca nu ai chef de nimic, am avut si eu perioade asa uscate dar da-le in mama lor si revigoreaza-te. Nu e asa usor mereu dar tot repetand miscarea, iti intra in sange. Nu te lasa! Bafta multa fetei tale, ii tin pumnii!

Sunt Ok cu sportul deocamdata, cand obosesc fac pauza. Chiropracticianul m-a sfatuit sa incerc sa-i dau tare o perioada sa-mi cresc un pic metabolismul. Cica din cand in cand in perioada zilei, sa ma apuc sa fac 10-15 minute de miscare, ceva, orice...sa merg pe loc, sa frec cada, sa fac genoflexiuni etc. Doar 10-15 minute ca sa-i dau un sut metabolismului, cica e foooarte de folos. Asa ca ma execut, sa vad ce-o fi. Merci de urari.

Steamer -ul va fi pus in actiune maine, pentru azi am facut deja mancare. Revin sa povestesc despre el. Se compune din 3 oale mai mici, care intra una in fundul alteia.

Da-i incolo de cartofi, si mie imi plac, noroc ca aici nu gasesc cartofi noi ca as manca si eu. Asta e, i-ai mancat si gata. Nu te mai uita inapoi, uite-te in fata. Astea sunt lozinci si pentru mine, iti dai seama.

Souffle-ul de zucchini e simplu de facut. Tocmai l-am scos din cuptor. Am batut 5 oua (medii, nu prea mari) intr-un castron, am faramitat niste telemea sarata peste, am ras pe razatoarea mare 4 zucchini asa cam medii, cu coaja cu tot, am pus si un rest de conopida cruda desfacuta in bucjetele mici si am taiat peste rondele 2 hotdog de pui. am amestecat totul si pus in vas de Jena (uns cu ulei). Am presarat oregano uscat deasupra da' poti sa pui ce vrei si am dat la cuptor, foc mediu. In 45 de minute s-a facut. Cand era aproape gata, am pus doua linguri de pasta de rosii mai groasa peste si am intins-o frumusel si am presarat peste o lingura cu cascaval ras (am gasit o bucata stafidida prin frigider si trebuia sa scap de ea). Am bagat iar la cuptor dar am inchis focul si ...gata. E bun si rece si cald si nu are multe calorii, noi mancam seara de obicei, il fac dimineata sa fie facut si seara ne aruncam pe el.

De ce-mi place pilatesul...fiindca e fooooarte relaxant, e un fel de pauza mentala pe care o am cand il fac. Te intinzi pe covor in tot felul de directii si e si usor de facut, adica nu-ti trebuie cine stie ce mobilitate. Eu nu aveam mai deloc dar in cateva zile mi-am dat drumul. E misto ca iti alungeste mushiul de fapt, deci scazi in cm./dimensiuni. Zicea maica-mea ca a vazut o carte de pilates in oras si am convis-o sa si-o cumpere. Iti zic cum se cheama, cine a scris-o si in ce editura a aparut imediat ce aflu. E pacat sa nu incerci, vezi cum e...o sa devii dependenta. Nici nu conteaza pentru slabit ci pentru relaxare. Si mai si slabesti! Ce poa' sa nu fie bun?

Numai bine, ma duc sa-mi fac pilatesul...sau cum zice barbata-miu "chiloates".
  #2557 (permalink)  
Vechi 07 iun 2012, 22:16:22
yana42's Avatar
(meniuri, evolutie)
Sunt una dintre slăbuţe!Sunt una dintre slăbuţe!
Merite:
 
Data înregistrării: 01 nov 2011
Locaţie: piatra neamt, Romania
Vârsta: 54
Dieta: Montignac
Date: 160cm, 68kg
Mesaje: 588
Aprecieri acordate: 17
Am fost apreciat(a) de 33 ori in 27 mesaje
Implicit Re: Sand - de la mare...la mic in 6 luni de neuitat. :)

Citat:
Anterior postat de Sand Vezi mesajul
Heeeei buna,

Bafta multa fetei tale, ii tin pumnii!

Chiropracticianul m-a sfatuit sa incerc sa-i dau tare o perioada sa-mi cresc un pic metabolismul. Cica din cand in cand in perioada zilei, sa ma apuc sa fac 10-15 minute de miscare, ceva, orice..

Souffle-ul de zucchini e simplu de facut. Tocmai l-am scos din cuptor.

De ce-mi place pilatesul...fiindca e fooooarte relaxant, e un fel de pauza mentala pe care o am cand il fac. Te intinzi pe covor in tot felul de directii si e si usor de facut, adica nu-ti trebuie cine stie ce mobilitate. Eu nu aveam mai deloc dar in cateva zile mi-am dat drumul. E misto ca iti alungeste mushiul de fapt, deci scazi in cm./dimensiuni. Zicea maica-mea ca a vazut o carte de pilates in oras si am convis-o sa si-o cumpere. Iti zic cum se cheama, cine a scris-o si in ce editura a aparut imediat ce aflu. E pacat sa nu incerci, vezi cum e...o sa devii dependenta. Nici nu conteaza pentru slabit ci pentru relaxare. Si mai si slabesti! Ce poa' sa nu fie bun?

Numai bine, ma duc sa-mi fac pilatesul...sau cum zice barbata-miu "chiloates".

Mulţumesc mult!
E suficient 15 minute La mine cred că şi 5 minute de mers pe jos... ar schimbă ceva...., dar la tine, care te mişti natural...adică...eşti stilul sportiv...e suficient aşa, câte 15 minute... ? Mă întreb, habar n-am ...
Ai dreptate trebuie să încerc şi eu.
Nu pot să merg acum la sală, că ar vrea şi copilul şi nu are timp şi e cam obosită... I-am spus că nici eu nu am chef acum, că o să mergem după examene.

Merci pentru reţeta! Mâine sper să ajung în piaţă să fac şi eu... că "arată" tare bine.
Spor în toate...
__________________
Jurnal yana42 - Cât de plăcut o fi, să FII SLABUTĂ ??? …
http://forum.slabute.ro/jurnale-slab...tae-10621.html
yana42, necesarul caloric zilnic pentru a te menţine la greutatea actuală, la un nivel de activitate fizică Sedentar, este de 1504 kcal/zi. Pentru a slăbi 0.5kg/săptămână, ar trebui să mănânci aproximativ 987 kcal/zi. Pentru a slăbi 3 kg/lună ar trebui să mănânci aproximativ 730 kcal/zi.
NOTĂ: Culorile înseamnă slăbit sănătos, înfometare, pericol pentru viaţă.
[Calculator calorii]
  #2558 (permalink)  
Vechi 07 iun 2012, 23:02:36
Sand's Avatar
(meniuri, evolutie)
Slăbuţa cunoscătorSlăbuţa cunoscător
Merite:
SUNT RESPONSABIL  
Data înregistrării: 09 mar 2010
Locaţie: Orange County, CA, Statele Unite ale Americii
Vârsta: 54
Dieta: de tip mediteraneana + sport
Date: 173cm, 79kg
Mesaje: 3.059
Aprecieri acordate: 0
Am fost apreciat(a) de 12 ori in 10 mesaje
Implicit Re: Sand - de la mare...la mic in 6 luni de neuitat. :)

Citat:
Anterior postat de yana42 Vezi mesajul

E suficient 15 minute
...că "arată" tare bine.
Spor în toate...
Pai 15 acum, 15 mai pe seara ...se aduna in timp, si juma' de ora/zi e ceva decat deloc. Ajuta mult, mai ales ca da drumul la nu stiu ce substanta din creier si te face brusc fericita. Cine nu vrea asta?

Souffle-ul s-a mancat pe jumatate, ca prea mirosea bine.

  #2559 (permalink)  
Vechi 07 iun 2012, 23:17:05
eva 9's Avatar
(meniuri, evolutie)
Slăbuţa cu vechimeSlăbuţa cu vechime
Merite:
 
Data înregistrării: 28 feb 2011
Locaţie: -, Romania
Date: 165cm
Mesaje: 2.621
Aprecieri acordate: 0
Am fost apreciat(a) de 8 ori in 6 mesaje
Implicit Re: Sand - de la mare...la mic in 6 luni de neuitat. :)

Citat:
Anterior postat de Sand Vezi mesajul
Sanatate maxima la toata lumea!(garda usoara Eva!)
iuhuuu!! cineva acasa... knock knock! eu doar bag capu pe usa pentru ca sunt realmente rupta... azi dupa garda am plecat in orasul vecin 9 ore la plimbare (e orasul cu pisici din poze
).. mi-am scos firele din gingii (chiar daca mananc inca cu lingurita), am inscris-o pe mama la curs de germana, am fost la coafor impreuna, am mancat in oras, am baut smoothie, ne am plimbat pe jos mult... maica-mea e cea mai buna prietena a mea and i just luuuuv doing stuff with her... dar chiar si-asa se simt cele 24 de ore petrecute in spital. vin in weekend si-ti povestesc mai multe acu e dupa 11 si eu tre sa-mi bag coarnele in perna

am citit de pilates, ma faci sa ma duc la curs, ca daca stiu ceva foarte foarte bine, acel lucru e cum sa stau cat mai placinta cu putinta... eu cu pisoiul, si tu cu farfuza ta!
am si eu steamer... si manacam numai legume stimuite... nasol e ca trebuie facut un sos peste ele ca o sa te saturi si de atata "natur"... in rest e ok.
ti am citit toate posturile, dar asta veggi si verde, ultimul post m-a torturat! lipsesc vinetele , desi se zice despre ele ca contin solanina, o substanta toxica si foarte inflamatoare, alaturi de rosii si cartofi.... whateva' !!... da eu le iubesc asa mult, iar de rosii nu mai zic. sa-ti iei si vinete, fa o musaka veggi
vin in weekend si te terorizez, acu ma bag in patutz


Greutatea este incorecta. eva 9, trebuie să completezi acest câmp pentru a vedea necesarul tău caloric zilnic. [completează].
  #2560 (permalink)  
Vechi 08 iun 2012, 05:14:54
Sand's Avatar
(meniuri, evolutie)
Slăbuţa cunoscătorSlăbuţa cunoscător
Merite:
SUNT RESPONSABIL  
Data înregistrării: 09 mar 2010
Locaţie: Orange County, CA, Statele Unite ale Americii
Vârsta: 54
Dieta: de tip mediteraneana + sport
Date: 173cm, 79kg
Mesaje: 3.059
Aprecieri acordate: 0
Am fost apreciat(a) de 12 ori in 10 mesaje
Implicit Re: Sand - de la mare...la mic in 6 luni de neuitat. :)

Citat:
Anterior postat de eva 9 Vezi mesajul

iuhuuu!!
...acu ma bag in patut.
Hei, noapte buna! Acum dormi tun.

Gata cu firele din gura, ura! Ca lumea cu mama, v-ati facut de cap. Bravo, tunse...frezate, fresh...gigea gagicile. Steamer -ul intra maine in actiune, sa vad ce si cum. am luat niste sos de rosii cu busuioc si ciuperci prin el, sa-l trantesc peste legume. Mie imi plac si asa, solo, cu pui si mustar. Vinetele sunt moartea mea dar imi fac rau asa ca mananc foarte rar, de cateva ori pe an. Rosii am o gramada in casa, uitasem de ele.

Vorbim spre weekend, sunt si eu terminata de oboseala, m-am omorat cu sportul si am cazut lata acum. Sa vad maine in ce hal sunt si ce branza o sa fac. E zi de curatenie, spalat la masina, ma rog smotru prin casa, o placere da' le rezolv eu cumva.

In weekend o sa o cam sterg prin imprejurimi dar vorbim. Numai bine si zile placute, mi-e greu sa si bat pe tastatura...am facut cu greutati azi si abia imi misc mainile, in ce hal sunt de neinforma, tre' sa ma pun pe picioare.
 

Informatii despre slabit
abdomen, dieta, jurnal, sanatos, slabit, sport


Reguli de postare
BB code este Pornit
emoticoanele sunt Pornit
Codul [IMG] este Pornit
Codul HTML este Oprit
Trackbacks are Oprit
Pingbacks are Oprit
Refbacks are Oprit
Nu poţi deschide subiecte noi
Nu poţi să răspunzi la mesaje
Poţi să publici ataşamente
Nu poţi să-ţi editezi mesajele

Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimul mesaj
Jurnal Aida35 - Vreau sa ma micsorez... de la 120 kg la... Aida35 Arhiva jurnale slabit 2100 30 apr 2012 10:11:51
Jurnal Alina_neamt alina_neamt Arhiva jurnale slabit 184 12 ian 2012 10:25:59
De la 90 kg in jos... cincicincizerozero Arhiva subiecte - Am intre 80 kg si 90 kg 38 21 oct 2010 14:42:09
Vreau sa slabesc 20 de kg in 6 luni mishutza Arhiva subiecte - Grupul de slabit: minus 20 - 30 (kg) 62 19 oct 2010 20:43:45
Jurnal Teo-visez sa ajung de la 115kg la 65 kg teo23 Arhiva jurnale slabit 168 26 mai 2010 19:38:40

Mesaje noi in forum de slabit Slabute.ro
 Mesajele slăbuţelor
Se încarcă mesajele...
Calculator calorii (clic aici)
Poziţionare:
Calculator nutriţionalFan Slăbuţe!Susţine Slăbuţe!Top SlăbuţeSlabute TV
Subiecte noi
Subiecte interesante
Ultimele articole