Prezentare Calculator Nutriţional Slăbuţe - Partea 1Cursuri pictura, desen, modelaj, istoria artei
Sunt Resposnabil Calculator nutriţional Susţin Slăbuţe - Widgets si insigne! Slabute Concurs - Sanatate, premii si distractie! Slăbuţe TV - Televiziunea slăbuţelor

Vreau sa slabesc 16 kg

Gaseste prietenii din orasul tau! Alba Arad Arges Bacau Bihor Bistrita-Nasaud Botosani Braila Brasov Buzau Calarasi Caras-Severin
Cluj Constanta Dambovita Dolj Galati Giurgiu Gorj Hunedoara Ialomita Iasi Bucuresti Maramures Mehedinti Mures Neamt Olt
Prahova Salaj Satu-Mare Sibiu Suceava Teleorman Timis Tulcea Vaslui Valcea Vrancea
Prima Petitie Nationala pentru Dreptul la o Viata Sanatoasa deja a fost semnata de catre 66338 oameni.
In total sunt necesare peste 100.000 de semnaturi. Fii voluntar si participa in campania de strangere de semnaturi, clic aici.
Bine ai venit pe Slăbuţe, comunitatea care în 2008 a pus bazele mişcării pentru stilul de viaţă sănătos din România! Am creat pentru tine o comunitate unică şi specială. Într-o atmosferă civilizată, alături doar de oameni de calitate si cu o vastă experientă în domeniul stilului de viaţă sănătos, corect şi imparţial vei putea învăţa şi împărtăşi experienţele tale despre sănătate, alimentaţie, sport, stil de viaţă, slăbit sănătos şi alte întâmplări interesante din viaţa ta. Daca îţi pasă de viitorul ţării noastre şi a celor din jur, poţi contribui alături de noi într-un mod responsabil la promovarea stilului de viaţă sănătos, fie prin recomandarea comunităţii, fie prin relatarea celor învăţate pe Slăbuţe. Dacă ne vizitezi pentru prima dată, îţi recomandăm să citeşti ghidul începătorilor.
Pentru ca să te înregistrezi, clic aici. Succes!
 
 
Opţiuni subiect
  #161 (permalink)  
Vechi 06 apr 2011, 11:49:21
crisan cristina's Avatar
(meniuri, evolutie)
Sunt în trecere...Slabuta in trecere
Merite:
 
Data înregistrării: 06 apr 2011
Locaţie: satu mare, Romania
Vârsta: 36
Date: 157cm, 67kg
Mesaje: 5
Aprecieri acordate: 0
Am fost apreciat(a) de 0 ori in 0 mesaje
Implicit Re: Vrei sa afli ceva intreaba-ne!

buna as dori sa slabesc sanatos pt ca sunt putin anemica si nu pot nici nu vreau sa slabesc repede..de fapt as vrea sa va spun povestea mea..dupa rev miam cumparat un cantar si ce credeti cand mam urcat pe el mam speriat cand am vazut ca scria 73 dupa doua zile mam urcat din nou am mai urcat aveam74,5 am crezut ca mor.,,am plans si miam zis asa nu se mai poate trebe sa fac ceva,aveam in apropiere un salon de masaj si am dat fuga la el,si acolo mia scris pe o foaie la ce trebe sa renunt mam apucat si am renuntat la multe,,si pana acuma am slabit cam 7kg nu stiu mie mi se pare ca am slabit putin sau nu stiu voi ce ziceti,,,ma ajutati si pe mine va rog sunt noua va pup
crisan cristina, necesarul caloric zilnic pentru a te menţine la greutatea actuală, la un nivel de activitate fizică Sedentar, este de 1575 kcal/zi. Pentru a slăbi 0.5kg/săptămână, ar trebui să mănânci aproximativ 1058 kcal/zi.
NOTĂ: Culorile înseamnă slăbit sănătos, înfometare, pericol pentru viaţă.
[Calculator calorii]
  #162 (permalink)  
Vechi 06 apr 2011, 13:45:23
CrisetenO's Avatar
(meniuri, evolutie)
Sunt una dintre slăbuţe!Sunt una dintre slăbuţe!
Merite:
SUNT RESPONSABIL  
Data înregistrării: 16 sep 2010
Locaţie: Darmstadt, Germania
Vârsta: 38
Date: 161.5cm, 54.0kg
Mesaje: 876
Aprecieri acordate: 0
Am fost apreciat(a) de 45 ori in 26 mesaje
Implicit Re: Vrei sa afli ceva intreaba-ne!

Salut Cristina! Si pe mine tot Cristina ma cheama! Bun venit intre Slabute: sunt sigura ca aici vei gasi un mediu perfect pentru a slabi sanatos si a te simti bine in pielea ta!

Pai nu prea se potriveste ce zici: intai zici ca nu vrei sa slabesti prea repede si apoi zici ca ti se par cele 7 kg slabite prea incet. Pai ori una ori alta! La slabitul sanatos iti trebuie incredere in tine si rabdare, si mai ales trebuie sa te uiti la cum mananci (sanatos sau nu) si cum echilibrezi dieta cu efortul fizic. Se considera ca slabesti sanatos daca slabesti max. 0.5 kg pe saptamana.

Iti sugerezi sa incepi un jurnal si sa ne spui mai multe despre tine, ce experiente ai avut, ce dieta tii, ce sport faci, si de acolo avem un punct de plecare ca sa te ajutam dupa puterile noastre. In general, cateva puncte de interes ar fi: alimentatia -- ce mananci, la ce ore, cata carne inchisa la culoare (pentru fier) mananci, cat de anemica esti, cum ai ajuns la anemie, etc -- si sportul -- ce sport faci, cand, cum te descurci in general cu activitatea fizica, etc.

Ar trebui sa mananci zilnic cel putin 1200 kcal, dar nu mult mai mult decat atat, sa mananci multa carne inchisa la culoare (dar nu neaparat grasa: vitelul e f. bun, ficatelul e f. bun, dar nu friptura de porc cu slanina!), mai putine lactate si fructe, dar mananca legume multe: ardeiul rosu e f. bun, morcovii, pastaile verzi, conopida, broccoli (f. bun pentru calciu, pe care il pierzi cu absenta lactatelor), ar trebui sa mananci 3 mese principale, +1 sau 2 gustari. Scoate sursele de zahar, prajelile, carbogazoasele, produsele cu 0% zahar si mancarurile gata-preparate din dieta; inlocuieste-le in schimb cu mancare gatita in casa cu multe legume si carne pe post de proteine. Mananca si peste gras, e f.f. sanatos!

La capitolul sport, regula ar fi sa faci si sport pe langa masaj: aerobica, mers pe jos, tae-bo, zumba, fitness, toate in limitele recomandate si de dr. tau.

Eu abia astept sa te cunosc mai indeaproape, asa ca m-as bucura sa vad si jurnalul tau aici pe forum! Cu mult drag,

Cristina
__________________
Reteta mea preferata din post: http://concurs.slabute.ro/reteta-pre...CrisetenO.html

Jurnalul meu: E greu sa te opresti din slabit... http://forum.slabute.ro/jurnale-slab...teno-6331.html
CrisetenO, necesarul caloric zilnic pentru a te menţine la greutatea actuală, la un nivel de activitate fizică Moderat activ, este de 1862 kcal/zi. Pentru a slăbi 0.5kg/săptămână, ar trebui să mănânci aproximativ 1345 kcal/zi.
NOTĂ: Culorile înseamnă slăbit sănătos, înfometare, pericol pentru viaţă.
[Calculator calorii]
  #163 (permalink)  
Vechi 08 apr 2011, 20:37:28
Laviniutza's Avatar
(meniuri, evolutie)
Sunt în trecere...Slabuta in trecere
Merite:
 
Data înregistrării: 23 iun 2010
Locaţie: Oradea, Romania
Vârsta: 29
Dieta: keto
Date: 164cm, 71kg
Mesaje: 19
Aprecieri acordate: 0
Am fost apreciat(a) de 0 ori in 0 mesaje
Implicit Re: Vreau sa slabesc 16 kg

Buna slabutelor....stiu ca nu am mai intrat de ffffff mult timp pe site insa am revenit cu o cura de slabire care nu da gresi.........va pot garanta 100% ca o sa dati cateva kg jos;cura de slabire este pe o perioada de 90 de zile.....(eu intr-o luna am slabit 5 kg)cred ca o poate tine oricine si cel mai important lucru nu te infometeaza......deci sa va zic cum functioneaza...:

Dieta Rina garanteaza o scadere in greutate de 15-20 de kilograme in numai 90 de zile (pentru persoanele supraponderale), precum si alte efecte benefice asupra sanatatii, ca de exemplu echilibrarea tensiunii arteriale. De asemenea, spre deosebire de alte diete, acest regim are efect si asupra metabolismului, echilibrandu-l si schimbandu-l astfel incat kilogramele pierdute sa nu revina oadata cu incetarea dietei.

Daca obiectivul tau este sa slabesti mai putin, atunci indicat este sa tii dieta mai putin de 90 de zile. Insa medicii avertizeaza ca nu vei beneficia de reglarea metabolica de care ai avea parte la finalul celor 90 de zile si nu garanteaza ca nu va aparea efectul yo-yo (revenirea kilogramelor pierdute).

Pe ce se bazeaza dieta?

Secretul dietei Rina este disocierea. Acest lucru inseamna ca stomacul primeste cate o categorie de alimente pe rand, ceea ce ajuta sa fie digerate mai usor.

Este esential, spun medicii, sa respecti cu strictete ordinea zilelor. Ea incepe cu ziua proteinelor, continua cu cea a alimentelor cu amidon, apoi cu cea a carbohidratilor, iar ultima este a fructelor. Dupa terminarea unui ciclu, o iei de la capat, incepand mereu cu ziua proteinelor, timp de 90 de zile.

O data pe luna este important sa ai o zi a apei, adica in care sa bei numai apa. Aceasta trebuie integrata undeva intre ziua proteinelor si cea a fructelor. In aceasta zi poti bea cata apa, ceai sau cafea fara zahar vrei.

Ce trebuie sa mananci in fiecare zi?

Micul dejun este acelasi in toate cele 90 de zile si consta in fructe sau in suc proaspat de fructe (fara adaos de zahar).

Ziua proteinelor

Pranz: carne fiarta sau fripta, peste, oua, branza, iaurt sau branza cottage (maxim 200 de grame) pe care le poti servi cu o garnitura de salata proaspata. Poti manca o felie de paine (desi este mai indicat sa o eviti) si 200 ml de supa cu taitei dupa masa (o poti sari).

Cina: aceleasi alimente ca la maza de pranz, dar in acest caz se sare peste paine si supa, iar cantitatile trebuie sa fie mai mici.

Ziua de legume

Pranz: orice fel de legume fierte sau prajite (mazare, fasole, linte, porumb, morcovi, cartofi etc.). Mai poti manca orez (care face parte tot din grupa amidonului), rosii coapte, chiar si ketchup. Poti adauga o salata proaspata langa si, daca tii neaparat, o felie de paine.

Cina: la fel ca la cina, dar in cantitati mai mici si fara paine.

Ziua carbohidratilor

Pranz: paste, pizza sau produse de patiserie (in cantitati egale cu o pizza). Poti adauga legume langa sau sos de tomate.

Cina: 2 felii subtiri de paine dulce sau pandispan (ori alta prajitura bazata pe aluat) sau 3 cupe de inghetata si 4 bucatele de ciocolata amaruie.

Ziua fructelor

Pranz: orice fel de fructe, fara restrictii, care trebuie mancate 1 data la 2 ore. Le poti combina in salate.

Cina: tot fructe.

Reguli esentiale in dieta Rina

cand se termina cele 90 de zile poti reveni la dieta ta obisnuita cu precizarea ca ar fi indicat ca inca 90 de zile sa pastrezi micul dejun bazat exclusiv pe fructe (sau pranzul);

daca suferi de hipertensiune arteriala, poti opri tratamentul dupa cateva saptamani, insa numai cu acordul prealabil al unui medic; este indicat sa mergi la medic sa vezi cum evoluezi, pentru ca s-ar putea sa ai surprize placute;

in timpul dietei, este important sa te hidratezi constant in fiecare zi (in principal cu ceai si apa);

kilogramele pierdute dupa terminarea dietei depind de greutatea pe care o ai la inceputul dietei (daca esti supraponderala sau la limita obezitatii vei da jos mai multe kilograme intr-un timp mai scurt).

Sper sa va ajute si mult succes!!!!
Laviniutza, pentru a configura şi afişa ticker-ul tău, urmează paşii din noua secţiune tickere.
Laviniutza, necesarul caloric zilnic pentru a te menţine la greutatea actuală, la un nivel de activitate fizică Sedentar, este de 1717 kcal/zi. Pentru a slăbi 0.5kg/săptămână, ar trebui să mănânci aproximativ 1200 kcal/zi. Pentru a slăbi 8 kg/lună ar trebui să mănânci aproximativ -349 kcal/zi.
NOTĂ: Culorile înseamnă slăbit sănătos, înfometare, pericol pentru viaţă.
[Calculator calorii]
  #164 (permalink)  
Vechi 09 apr 2011, 09:58:28
crisan cristina's Avatar
(meniuri, evolutie)
Sunt în trecere...Slabuta in trecere
Merite:
 
Data înregistrării: 06 apr 2011
Locaţie: satu mare, Romania
Vârsta: 36
Date: 157cm, 67kg
Mesaje: 5
Aprecieri acordate: 0
Am fost apreciat(a) de 0 ori in 0 mesaje
Implicit Re: Vrei sa afli ceva intreaba-ne!

buna cristina..sa revin la ce am scris probabil mam cam grabit,,,e adevarat eu vreau sa slabesc sanatos adica nu tin nici o dieta doar ca am inceput sa mananc pe cat se poate sanatos,,in data de 03,01,2011 am vazut ca am 73kg dupa cateva zile adica prin data de 09 01 2011 am urcat pe cantar si am vazut ca mam ingrasat aveam74,5 pt mine nu era numai ca aveam asa multe kg la inaltimea mea de 1,57 mi se parea mai mult ca exagerat si pe deasupra ma simteam rau incepuse sa ma sufoc,,asa dupa ce am constatat ca deja era pt mine ceva foarte grav am plecat pana la acest salon pt ca avea o oferta super buna la masaj anticelulitic,,,si neam pus sa vb ca intre fete eu si tipa de acolo sa uitat la corpul meu si a zis Cristina draga nu ai urma de celuita dar ai ceva si mai naspa reti apa in corp care nu e de bine la varsta ta de22ani si ma intrebat nu teai gandit sa slabesti eu iam raspuns normal ca vreau dar mi se pare foarte greu sa slabesc,,asa si ea imi raspunse nimic nu e greu daca ai ambitie,,si mia scris sa renunt la grasimi prajeli,,paine paste si altele,,si eu asta am zis ca nu stiu ca orce fata si ca orcine e la inceput de drum ai vrea sa arati perfect asa ca eu am slabit din data de 09 01 2011 pana azi 7kg si nu stiam daca e mult sau putin,,cat despre anemie e foarte lunga povestea poate cu alta ocazie am sa povestesc va multumesc ca miati scris
crisan cristina, necesarul caloric zilnic pentru a te menţine la greutatea actuală, la un nivel de activitate fizică Sedentar, este de 1575 kcal/zi. Pentru a slăbi 0.5kg/săptămână, ar trebui să mănânci aproximativ 1058 kcal/zi.
NOTĂ: Culorile înseamnă slăbit sănătos, înfometare, pericol pentru viaţă.
[Calculator calorii]
  #165 (permalink)  
Vechi 05 iun 2011, 12:07:40
Innes's Avatar
(meniuri, evolutie)
Sunt în trecere...Slabuta in trecere
Merite:
 
Data înregistrării: 26 apr 2011
Locaţie: Bucuresti, Romania
Vârsta: 39
Date: 170cm, 69.1kg
Mesaje: 1
Aprecieri acordate: 0
Am fost apreciat(a) de 0 ori in 0 mesaje
Implicit Re: Vreau sa slabesc 16 kg

Hello!

Nu am experienta in a tine regimuri si diete pentru slabit.
Niciodata nu am reusit sa respect un regim in care erau multe indicatii cu privire la mese, la ce ar trebui sa contina o masa.
Acum am inceput sa slabesc... zic eu cat de cat sanatos.
Mananc absolut orice, insa in cantiati mult mai mici, cu atentie la asocierile dintre alimente, doar cand mi-e foame, si nu la ore tarzii. Astea sunt singurele reguli pe care le-am aplicat. Si miscare cat cuprinde... alergat mai ales. Eu am astm. Niciodata nu am crezut ca pot alerga si in acelasi timp sa ma simt si bine. Se poate. Incet, cu pasi mici, si slabitul a inceput sa se contureze.

Mi-am propus sa scad sub 69 de kg in urmatoarele 2 saptamani, si de acolo sa schimb ceva in regim pentru a forta un pic organismul sa mai slabeasca.

Desi sunt multumita de faptul ca pot manca linistita si ciocolata si alte prostiute, pentru ca organismul meu nu e disperat si nu depune tot ce prinde (incerc sa nu-l frustrez, si pana acum vad ca a functionat), as vrea sa accelerez putin ritmul de slabire.

Un regim disociat ar fi potrivit? Masaj? Impachetari? Cum ii pot oferi corpului un nou impuls sa scape si de restul de 9 kg, pe care le voi mai avea de pierdut?
Innes, necesarul caloric zilnic pentru a te menţine la greutatea actuală, la un nivel de activitate fizică Moderat activ, este de 2170 kcal/zi. Pentru a slăbi 0.5kg/săptămână, ar trebui să mănânci aproximativ 1653 kcal/zi. Pentru a slăbi 5 kg/lună ar trebui să mănânci aproximativ 879 kcal/zi.
NOTĂ: Culorile înseamnă slăbit sănătos, înfometare, pericol pentru viaţă.
[Calculator calorii]
  #166 (permalink)  
Vechi 08 iun 2011, 15:18:59
cristina20kos's Avatar
(meniuri, evolutie)
Sunt în trecere...Slabuta in trecere
Merite:
 
Data înregistrării: 12 ian 2011
Locaţie: br, Romania
Vârsta: 36
Date: 163cm, 85.9kg
Mesaje: 3
Aprecieri acordate: 0
Am fost apreciat(a) de 0 ori in 0 mesaje
Implicit Re: Vreau sa slabesc 16 kg

Salut!! Numele meu e Cristina si sunt noua pe aici. In urma cu o saptamana avem 82kg iar acum am 78 cu un regim minune .Am sa il postez indata ce am mai mult timp la dispozitie.
cristina20kos, necesarul caloric zilnic pentru a te menţine la greutatea actuală, la un nivel de activitate fizică Sedentar, este de 1847 kcal/zi. Pentru a slăbi 0.5kg/săptămână, ar trebui să mănânci aproximativ 1330 kcal/zi.
NOTĂ: Culorile înseamnă slăbit sănătos, înfometare, pericol pentru viaţă.
[Calculator calorii]
  #167 (permalink)  
Vechi 06 iul 2011, 23:09:45
maryutza's Avatar
(meniuri, evolutie)
Sunt în trecere...Slabuta in trecere
Merite:
 
Data înregistrării: 05 iul 2011
Locaţie: Targoviste, Romania
Date: 168cm, 75.1kg
Mesaje: 7
Aprecieri acordate: 0
Am fost apreciat(a) de 0 ori in 0 mesaje
Implicit Re: Vreau sa slabesc 16 kg

Salut! Ma numesc Maria,am 20 ani,168 si 73 kg. Va urmaresc de ceva timp,dar acum am decis sa ma inscriu.Vreau sa va spun ca sunt informata despre alimentatie,am citit mai multe carti: Montignac,Gheorghe Mencinicopschi si altele. Chiar daca sunt informata nustiu de ce mereu gresesc. De dimineata incep sa tin regim...pana dupa amiaza cand incepe tot calvarul si incep a manca tot ce pica pana ma umflu si ma doare burta. Regim am tinut cel mult 3 saptamani,iar cand fac o abatere cat de mica incep a manca de toate. De exemplu astazi: dimineata am baut un ceai, la amiaza salata,apoi am esit in oras,de aici in colo mie rusine a scrie am mancat:kebab,inghetate mai multe;pop-corn;cipsuri;clatite, sucuri pana a inceput sa am o durere groaznica de burta. Si dupa aia a inceput tot dispretul fata de mine,ma simteam vinovata...Si asa se intampla mai mereu.
Nustiu cei cu mine,poate e legat de psihic. Mia zis intr-o zi o colega ca sunt doua categorii de persoane: bolnavii care nu pot slabi si nesimtitii cei care stiu ce trebuie sa faca dar nu fac,iar eu faceam parte din categoria a doua...
Ce sfaturi miati da voi...ca eu nu mai stiu ce sa mai fac...sunt disperata si plina de complexe.
maryutza, necesarul caloric zilnic pentru a te menţine la greutatea actuală, la un nivel de activitate fizică Usor activ, este de 2031 kcal/zi. Pentru a slăbi 0.5kg/săptămână, ar trebui să mănânci aproximativ 1514 kcal/zi. Pentru a slăbi 5 kg/lună ar trebui să mănânci aproximativ 740 kcal/zi.
NOTĂ: Culorile înseamnă slăbit sănătos, înfometare, pericol pentru viaţă.
[Calculator calorii]
  #168 (permalink)  
Vechi 07 iul 2011, 08:08:41
cristina20kos's Avatar
(meniuri, evolutie)
Sunt în trecere...Slabuta in trecere
Merite:
 
Data înregistrării: 12 ian 2011
Locaţie: br, Romania
Vârsta: 36
Date: 163cm, 85.9kg
Mesaje: 3
Aprecieri acordate: 0
Am fost apreciat(a) de 0 ori in 0 mesaje
Implicit Re: Vreau sa slabesc 16 kg

Citat:
Anterior postat de iuli_ana Vezi mesajul
Numele meu este Iuliana si am 23 de ani. Momentan am 76 de kg, si as dori ca pe 1 octombrie sa ajung la 60 de kg. Nu stiu daca prin regimul de viata pe care l-am ales, voi ajunge unde imi doresc. De o saptamana merg 1 h pe jos, si fac 30 abdomene seara, si mananc in jur de 1000 de calorii. Ma intreb daca ar trebui sa il fac mai dur. Am slabit doar 1 kg si chiar imi doresc sa ajung la 60 de kg. Astept sfaturi si sugestii.
Multumesc pt ajutor.
Eu am slabit 8 kg intr-o luna cu urmatorul regim chiar da rezultate

Regim de slabit pe baza de proteine
Etapa I= 2 saptamani
- carne de orice fel si peste , in orice cantitate, fiarta sau fripta
- oua in orice cantitate – fierte
- grasimi: slanina, unt, margarina, maioneza
- supa de carne ( goala, fara zarzavat, fara nimic in ea)
- branza, telemea, cascaval
- orice fel de mezeluri
- masline
- castraveti de gradina sau de sera
- muraturi ( in afara celor care sunt cu zahar )
- orice fel de condimente ( sare, piper, boia, mustar )
- apa la discretie ( ceai, cafea naturala, fara zahar, doar zaharina)
Etapa II= 2 saptamani
La alimentele din etapa I se adauga salata verde, varza, telina, dovleac, ardei gras.
Etapa III= 2 saptamani
La alimentele de pana acum se adauga ceapa si usturoi in mancare, fasole vrede, rosii, ardei iute si fructe ( numai visine, capsuni, zmeura, mure, sucul de la o lamiae )
Etapa IV= 2 saptamani
Se adauga toate zarzavaturile, smantana, ciuperci, sfecla rosie ( pregatita fara zahar )
Concluzii:
- dupa 4 zile, slabirea este brusca in prima etapa
- se poate slabi in 2 luni intre 12 si 17 kg pt. femei si intre 15 si 20 kg pt. barbate
Atentie !!!!
- a nu se consuma deloc apa minerala sau bauturi alcoolice, orice fel de sucuri sau fructe
- o cafea cu zahar, o guma de mestecat, o inghetata, o gura de alcool intrerupe intregul process cu 8 zile.Orice alimente sunt interzise

O CANA DE CEAI VERDE ANTIADIPOS ( GINSENG ) IN FIECARE SEARA .
SPOR LA SLABIT!!!!
cristina20kos, necesarul caloric zilnic pentru a te menţine la greutatea actuală, la un nivel de activitate fizică Sedentar, este de 1847 kcal/zi. Pentru a slăbi 0.5kg/săptămână, ar trebui să mănânci aproximativ 1330 kcal/zi.
NOTĂ: Culorile înseamnă slăbit sănătos, înfometare, pericol pentru viaţă.
[Calculator calorii]
  #169 (permalink)  
Vechi 07 iul 2011, 13:07:09
flor1ana's Avatar
(meniuri, evolutie)
Sunt una dintre slăbuţe!Sunt una dintre slăbuţe!
Merite:
 
Data înregistrării: 20 mar 2011
Locaţie: Bucuresti, Romania
Vârsta: 34
Dieta: hipocalorica, mancare sanatoasa si usoara.
Date: 170cm, 73kg
Mesaje: 624
Aprecieri acordate: 5
Am fost apreciat(a) de 36 ori in 18 mesaje
Implicit Re: Vreau sa slabesc 16 kg

bunaaa interesant meniu ati postat aici... dar nu stiu ce sa zic... Sa va zic 'secretul' unei slabiri sanatoase: sportul. Evident trebuie sa lasam mancarea grasa si fast foodurile deoparte. Eu nu tin o dieta anume, doar numar caloriile din cand in cand. Nimic nu e imposibil bafta multa!
__________________
Cine vrea să slăbească slăbeşte, cine nu, nu.

Jurnal Floriana: http://forum.slabute.ro/jurnale-slab...ml#post1379889
  #170 (permalink)  
Vechi 07 iul 2011, 13:15:01
lauritza's Avatar
(meniuri, evolutie)
Sunt una dintre slăbuţe!Sunt una dintre slăbuţe!
Merite:
 
Data înregistrării: 18 mai 2011
Locaţie: buzau, Romania
Vârsta: 48
Dieta: dukan
Date: 156cm, 60kg
Mesaje: 550
Aprecieri acordate: 2
Am fost apreciat(a) de 19 ori in 15 mesaje
Implicit Re: Vreau sa slabesc 16 kg

Citat:
Anterior postat de maryutza Vezi mesajul
Salut! Ma numesc Maria,am 20 ani,168 si 73 kg. Va urmaresc de ceva timp,dar acum am decis sa ma inscriu.Vreau sa va spun ca sunt informata despre alimentatie,am citit mai multe carti: Montignac,Gheorghe Mencinicopschi si altele. Chiar daca sunt informata nustiu de ce mereu gresesc. De dimineata incep sa tin regim...pana dupa amiaza cand incepe tot calvarul si incep a manca tot ce pica pana ma umflu si ma doare burta. Regim am tinut cel mult 3 saptamani,iar cand fac o abatere cat de mica incep a manca de toate. De exemplu astazi: dimineata am baut un ceai, la amiaza salata,apoi am esit in oras,de aici in colo mie rusine a scrie am mancat:kebab,inghetate mai multe;pop-corn;cipsuri;clatite, sucuri pana a inceput sa am o durere groaznica de burta. Si dupa aia a inceput tot dispretul fata de mine,ma simteam vinovata...Si asa se intampla mai mereu.
Nustiu cei cu mine,poate e legat de psihic. Mia zis intr-o zi o colega ca sunt doua categorii de persoane: bolnavii care nu pot slabi si nesimtitii cei care stiu ce trebuie sa faca dar nu fac,iar eu faceam parte din categoria a doua...
Ce sfaturi miati da voi...ca eu nu mai stiu ce sa mai fac...sunt disperata si plina de complexe.
buna! am trecut si eu pe aici si m-am regasit in cuvintele tale...din fericire eu am gasit si solutia! o dieta restrictiva (oricare ar fi ea, care crezi ca ti se potriveste)...care sa te limiteze la anumite alimente, nu neaparat si cantitativ...si stiind ca nu ai voie altceva decat ce este scris acolo...poate nu mai gresesti! la mine numai asa merge!
lauritza, necesarul caloric zilnic pentru a te menţine la greutatea actuală, la un nivel de activitate fizică Usor activ, este de 1619 kcal/zi. Pentru a slăbi 0.5kg/săptămână, ar trebui să mănânci aproximativ 1102 kcal/zi.
NOTĂ: Culorile înseamnă slăbit sănătos, înfometare, pericol pentru viaţă.
[Calculator calorii]
 

Informatii despre slabit
alimentatie, calorii, dieta, diete, jurnal, kilograme, minus 15 kg, obicei alimentar, regim, revenit, sanatos, slabire, slabit, slabit sanatos, vreau sa slabesc


Reguli de postare
BB code este Pornit
emoticoanele sunt Pornit
Codul [IMG] este Pornit
Codul HTML este Oprit
Trackbacks are Oprit
Pingbacks are Oprit
Refbacks are Oprit
Nu poţi deschide subiecte noi
Nu poţi să răspunzi la mesaje
Poţi să publici ataşamente
Nu poţi să-ţi editezi mesajele

Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimul mesaj
Mierea de albine.... este buna intr-o dieta? Roxana Calorii, lipide, proteine, glucide, vitamine si minerale in dulciuri si zaharoase 14 30 mar 2011 10:02:07
Despre viata de grasuta si cea de slabuta... tmr Motivatie 13 03 aug 2010 14:51:02
Buna ziua sunt Ioana! Ioana Inainte de sarcina 17 29 mar 2009 17:08:19

Mesaje noi in forum de slabit Slabute.ro
 Mesajele slăbuţelor
Se încarcă mesajele...
Calculator calorii (clic aici)
Poziţionare:
Calculator nutriţionalFan Slăbuţe!Susţine Slăbuţe!Top SlăbuţeSlabute TV
Subiecte noi
Subiecte interesante
Ultimele articole