Prezentare Calculator Nutriţional Slăbuţe - Partea 1Cursuri pictura, desen, modelaj, istoria artei
Sunt Resposnabil Calculator nutriţional Susţin Slăbuţe - Widgets si insigne! Slabute Concurs - Sanatate, premii si distractie! Slăbuţe TV - Televiziunea slăbuţelor

Gasca fetelor care tin Montignac partea IX

Gaseste prietenii din orasul tau! Alba Arad Arges Bacau Bihor Bistrita-Nasaud Botosani Braila Brasov Buzau Calarasi Caras-Severin
Cluj Constanta Dambovita Dolj Galati Giurgiu Gorj Hunedoara Ialomita Iasi Bucuresti Maramures Mehedinti Mures Neamt Olt
Prahova Salaj Satu-Mare Sibiu Suceava Teleorman Timis Tulcea Vaslui Valcea Vrancea
Prima Petitie Nationala pentru Dreptul la o Viata Sanatoasa deja a fost semnata de catre 66338 oameni.
In total sunt necesare peste 100.000 de semnaturi. Fii voluntar si participa in campania de strangere de semnaturi, clic aici.
Bine ai venit pe Slăbuţe, comunitatea care în 2008 a pus bazele mişcării pentru stilul de viaţă sănătos din România! Am creat pentru tine o comunitate unică şi specială. Într-o atmosferă civilizată, alături doar de oameni de calitate si cu o vastă experientă în domeniul stilului de viaţă sănătos, corect şi imparţial vei putea învăţa şi împărtăşi experienţele tale despre sănătate, alimentaţie, sport, stil de viaţă, slăbit sănătos şi alte întâmplări interesante din viaţa ta. Daca îţi pasă de viitorul ţării noastre şi a celor din jur, poţi contribui alături de noi într-un mod responsabil la promovarea stilului de viaţă sănătos, fie prin recomandarea comunităţii, fie prin relatarea celor învăţate pe Slăbuţe. Dacă ne vizitezi pentru prima dată, îţi recomandăm să citeşti ghidul începătorilor.
Pentru ca să te înregistrezi, clic aici. Succes!
Subiect închis
 
Opţiuni subiect
  #2771 (permalink)  
Vechi 09 aug 2011, 19:50:13
Sylvester's Avatar
(meniuri, evolutie)
Sunt una dintre slăbuţe!Sunt una dintre slăbuţe!
Merite:
 
Data înregistrării: 24 nov 2010
Locaţie: Bucuresti, Romania
Vârsta: 38
Dieta: Michel Montignac
Date: 172cm, 55kg
Mesaje: 742
Aprecieri acordate: 3
Am fost apreciat(a) de 2 ori intr-un mesaj
Implicit Re: Gasca fetelor care tin Montignac partea IX

Citat:
Anterior postat de pamy Vezi mesajul
Eu am merisoare in program pt maine.
Merisoare, adica mere, nu? Eu pap zilnic cate un mar
Sylvester, necesarul caloric zilnic pentru a te menţine la greutatea actuală, la un nivel de activitate fizică Moderat activ, este de 1979 kcal/zi. Pentru a slăbi 0.5kg/săptămână, ar trebui să mănânci aproximativ 1462 kcal/zi. Pentru a slăbi 1,5 kg/lună ar trebui să mănânci aproximativ 1721 kcal/zi.
NOTĂ: Culorile înseamnă slăbit sănătos, înfometare, pericol pentru viaţă.
[Calculator calorii]
  #2772 (permalink)  
Vechi 09 aug 2011, 19:51:56
Sylvester's Avatar
(meniuri, evolutie)
Sunt una dintre slăbuţe!Sunt una dintre slăbuţe!
Merite:
 
Data înregistrării: 24 nov 2010
Locaţie: Bucuresti, Romania
Vârsta: 38
Dieta: Michel Montignac
Date: 172cm, 55kg
Mesaje: 742
Aprecieri acordate: 3
Am fost apreciat(a) de 2 ori intr-un mesaj
Implicit Re: Gasca fetelor care tin Montignac partea IX

Azi vreau sa pun caise la uscat, fiindca mai am vreun kg de la tata, de la tara; sunt mari si frumoase si... bio, nestropite ... Stie cineva care e procedeul? Am gasit niste info pe net, dar unele sunt contradictorii...
Sylvester, necesarul caloric zilnic pentru a te menţine la greutatea actuală, la un nivel de activitate fizică Moderat activ, este de 1979 kcal/zi. Pentru a slăbi 0.5kg/săptămână, ar trebui să mănânci aproximativ 1462 kcal/zi. Pentru a slăbi 1,5 kg/lună ar trebui să mănânci aproximativ 1721 kcal/zi.
NOTĂ: Culorile înseamnă slăbit sănătos, înfometare, pericol pentru viaţă.
[Calculator calorii]
  #2773 (permalink)  
Vechi 09 aug 2011, 19:56:51
pamy's Avatar
(meniuri, evolutie)
Slăbuţa cunoscătorSlăbuţa cunoscător
Merite:
SUNT RESPONSABIL  
Data înregistrării: 26 nov 2009
Locaţie: Craiova, Romania
Vârsta: 41
Date: 173cm, 92.8kg
Mesaje: 3.741
Aprecieri acordate: 47
Am fost apreciat(a) de 98 ori in 74 mesaje
Implicit Re: Gasca fetelor care tin Montignac partea IX

Nu mere. Merisoare Cranberries
Sunt tot ca afinele doar ca sunt rosii

Chiar azi ma gandeam cum se pot usca fructele acasa. De multe ori cele din comert au zahar.
  #2774 (permalink)  
Vechi 09 aug 2011, 20:40:09
Sylvester's Avatar
(meniuri, evolutie)
Sunt una dintre slăbuţe!Sunt una dintre slăbuţe!
Merite:
 
Data înregistrării: 24 nov 2010
Locaţie: Bucuresti, Romania
Vârsta: 38
Dieta: Michel Montignac
Date: 172cm, 55kg
Mesaje: 742
Aprecieri acordate: 3
Am fost apreciat(a) de 2 ori intr-un mesaj
Implicit Re: Gasca fetelor care tin Montignac partea IX

Citat:
Anterior postat de pamy Vezi mesajul
Nu mere. Merisoare Cranberries
Sunt tot ca afinele doar ca sunt rosii

Chiar azi ma gandeam cum se pot usca fructele acasa. De multe ori cele din comert au zahar.
Nu am mancat niciodata merisoare. Tu in ce combinatii mananci merisoarele sau fructele in general? Monti mai zice ca pot fi combinate cu migdale, alune, nuci, sau cu branzeturi... Eu pana acum le-am mai combinat cu branza Brie si azi cu Tnuva Cottage. Delicios !
Sylvester, necesarul caloric zilnic pentru a te menţine la greutatea actuală, la un nivel de activitate fizică Moderat activ, este de 1979 kcal/zi. Pentru a slăbi 0.5kg/săptămână, ar trebui să mănânci aproximativ 1462 kcal/zi. Pentru a slăbi 1,5 kg/lună ar trebui să mănânci aproximativ 1721 kcal/zi.
NOTĂ: Culorile înseamnă slăbit sănătos, înfometare, pericol pentru viaţă.
[Calculator calorii]

Ultima dată editat de Sylvester; 09 aug 2011 at 20:54:59.
  #2775 (permalink)  
Vechi 09 aug 2011, 20:55:52
Sylvester's Avatar
(meniuri, evolutie)
Sunt una dintre slăbuţe!Sunt una dintre slăbuţe!
Merite:
 
Data înregistrării: 24 nov 2010
Locaţie: Bucuresti, Romania
Vârsta: 38
Dieta: Michel Montignac
Date: 172cm, 55kg
Mesaje: 742
Aprecieri acordate: 3
Am fost apreciat(a) de 2 ori intr-un mesaj
Implicit Re: Gasca fetelor care tin Montignac partea IX

Ce mai fac fetele?
Sylvester, necesarul caloric zilnic pentru a te menţine la greutatea actuală, la un nivel de activitate fizică Moderat activ, este de 1979 kcal/zi. Pentru a slăbi 0.5kg/săptămână, ar trebui să mănânci aproximativ 1462 kcal/zi. Pentru a slăbi 1,5 kg/lună ar trebui să mănânci aproximativ 1721 kcal/zi.
NOTĂ: Culorile înseamnă slăbit sănătos, înfometare, pericol pentru viaţă.
[Calculator calorii]
  #2776 (permalink)  
Vechi 09 aug 2011, 22:40:17
pamy's Avatar
(meniuri, evolutie)
Slăbuţa cunoscătorSlăbuţa cunoscător
Merite:
SUNT RESPONSABIL  
Data înregistrării: 26 nov 2009
Locaţie: Craiova, Romania
Vârsta: 41
Date: 173cm, 92.8kg
Mesaje: 3.741
Aprecieri acordate: 47
Am fost apreciat(a) de 98 ori in 74 mesaje
Implicit Re: Gasca fetelor care tin Montignac partea IX

Citat:
Anterior postat de Sylvester Vezi mesajul
Nu am mancat niciodata merisoare. Tu in ce combinatii mananci merisoarele sau fructele in general? Monti mai zice ca pot fi combinate cu migdale, alune, nuci, sau cu branzeturi... Eu pana acum le-am mai combinat cu branza Brie si azi cu Tnuva Cottage. Delicios !
Eu anul asta am tinut Rina90 pt 6 luni(3 de dieta si 3 de mentinere) si aveam mereu Md doar cu fructe. Asa ca am ramas cu acelasi obicei si mananc dimineata fructele.
Si le mananc simple.

Eu tocmai am vazut Something borrowed si nu prea am inteles ideea....
  #2777 (permalink)  
Vechi 09 aug 2011, 22:41:23
Sylvester's Avatar
(meniuri, evolutie)
Sunt una dintre slăbuţe!Sunt una dintre slăbuţe!
Merite:
 
Data înregistrării: 24 nov 2010
Locaţie: Bucuresti, Romania
Vârsta: 38
Dieta: Michel Montignac
Date: 172cm, 55kg
Mesaje: 742
Aprecieri acordate: 3
Am fost apreciat(a) de 2 ori intr-un mesaj
Exclamation Re: Gasca fetelor care tin Montignac partea IX

Ladies, am gasit un articol interesant despre germenii de grau...
Germenii de grau

Aproape orice tip de deficienta poate fi ajustata cu o cura de germeni de grau. Merita sa afli mai multe despre un aliment atat de valoros!
In timpul pocesului de transformare din samanta in planta, se declanseaza unele modificari de structura, astfel incat in germenii de grau se regasesc cele mai mari cantitati de substante nutritive. Prin germinare, cantitatea de vitamine si enzime creste de cateva ori. Mai mult, semintele incoltite sunt mai usoare pentru digestie si substantele nutritive se absorb mai bine. Embrionii de grau sunt surse importante de acid folic, proteine, fibre, grasimi nesaturate, antioxidanti, vitamina E, vitaminele A, B1, B2, B6, K, enzime, calciu, fier, fosfor, zinc, magneziu, potasiu si acizi grasi Omega 3. In afara de cazul in care ai probleme cu colonul sau cu tubul digestiv ori ai un dezechilibru hormonal bazat pe o crestere a nivelului de estrogen, germenii de grau nu au contraindicatii.
CUM SE OBTIN
Poti sa-i cumperi din comert, proaspeti, congelati, pulbere, fulgi, diferite amestecuri de fulgi sau pulbere de germeni de grau cu fructe uscate. Insa, cele mai mari calitati nutritive le au germenii proaspeti. De altfel, este foarte simplu sa-i prepari chiar tu! Spala bine boabele de grau cu apa rece si pune-le intr-un vas in care adaugi apa pana acoperi toata cantitatea. Tine graul la incoltit intr-un loc calduros, ca sa grabesti germinarea. Dupa 24 de ore, spala din nou tot graul incoltit si trece-l prin robotul de bucatarie. Se consuma fie in amestec cu miere, lapte sau iaurt, fie ca ingredient suplimentar la diverse retete. Dintr-un kilogram de grau proaspat obtii cam 1,5 kg de grau incoltit. Nu uita ca in stare proaspata au un termen de valabilitate destul de scurt. Daca vrei sa-i depozitezi, foloseste un vas inchis ermetic, care trebuie pus la frigi der, insa maximum doua-trei zile. Germenii de grau sunt folositi si la prepararea diverselor produse de panificatie si patiserie - paine, clatite, placinte, prajituri - insa, in faza de procesare termica se pierd din proprietati.
100 DE GRAME PE ZI, ACEASTA ESTE CANTITATEA DE GERMENI DE GRAU RECOMANDATA ZILNIC, PENTRU ADULTI
Consumati cu regularitate, germenii de grau previn formarea cheagurilor de sange si cresterea tensiunii arteriale.
O CURA TINE CEL PUTIN 30 DE ZILE
Dupa trei - patru saptamani de consum, se vad primele semne pozitive. Stabilizarea efectelor apare dupa 1-3 luni sau chiar 6-12 in cazul afectiunilor mai grave. Doza zilnica recomandata la adulti este de 100 de grame pe zi. La copiii cu varste alimentatie cuprinse intre 7 si 14 ani, sunt indicate 1-2 linguri pe zi, iar intre 2 si 6 ani, doza este de 1-3 lingurite pe zi.
Cel mai bine este sa consumi germeni de grau dimineata, pe stomacul gol, intre mese sau seara. Eventual, poti sa inlocuiesti masa de seara cu o portie sanatoasa de germeni de grau. Doua linguri asigura doza zilnica recomandata de fibre alimentare. 100 g de germeni au 22 mg de vitamina E - ceea ce echivaleaza cu 15% din necesarul zilnic; 40 de calorii, 10 g de apa, proteine, lipide, 55 g de glucide (din care 35 g de amidon si 20 g de glucide solubile) si fibre alimentare.
Nu contin colesterol, sunt hipocalorici si sunt una dintre cele mai bune surse de vitamine din complexul B. Datorita continutului ridicat de vitamine si de minerale, pot chiar inlocui uneori consumul de fructe si legume proaspete.
CARE SUNT BENEFICIILE
Datorita vitaminelor, in special celor din complexul B, germenii de grau sunt benefici si pentru a face fata mai usor stresului. In acelasi timp, ajuta la o mai buna oxigenare a organismului si cresc rezistenta si vitalitatea corpului. Acidul folic ce se regaseste in germenii din grau ajuta la scaderea nivelului de hemocisteina si astfel poti preveni deteriorarea arterelor. In plus, suplimentarea cantitatii de acid folic din alimentatie este recomandata atunci cand esti gravida. Studiile arata ca femeile care consuma o cantitate suficienta de acid folic, zilnic, inainte de conceptie si in primul trimestru de sarcina, prezinta riscuri cu pana la 95% mai mici de a da nastere unui copil cu un defect congenital grav.
Boabele de grau incoltit sunt bogate in enzime benefice pentru reglarea proceselor metabolice. Daca tii cura de slabire, germenii de grau sunt un supliment generos.
Reducerea nivelului colesterolului din sange este un alt efect important al curei cu germeni de grau.
Germenii de grau ajuta la imbunatatirea procesului de utilizare a oxigenului de catre organism, contribuie la echilibrarea metabolismului si cresc abilitatea corpului de a face fata stresului.
IMBUNATATESC STAREA DE SANATATE
Ajuta la intarirea sistemului imunitar, protejeaza muschii, sangele, plamanii, dintii, reduc numarul de fire de par cazute si sporesc acuitatea vizuala.
PURIFICA ORGANISMUL
Previn anemia, elibereaza toxinele si contribuie la imbunatatirea reflexelor corpului datorita unui nutrient numit octacosanol.
REFAC EPIDERMA
Sunt o sursa importanta de vitamina B, element indicat pentru o piele sanatoasa, repararea tesuturilor, tratarea durerilor de cap, a insomniei, a asteniilor, nevrozelor sau nevritelor.
PREVIN CANCERUL
Au o cantitate importanta de vitamina E complexa, inclusiv antioxidanti naturali. Astfel, au un rol important in preventia si tratamentul bolilor cardiace, a cancerului si a imbatranirii.
AMELIOREAZA DIGESTIA
Bogata sursa de fibre naturale, germenii de grau sunt recomandati pentru tratarea bolilor gastrice sau intestinale, inclusiv a constipatiei.
COMBAT PROBLEMELE DE CRESTERE
Pot fi introdusi in alimentatia celor mici, caci sunt eficienti si in tratarea intarzierilor de crestere.


Sursa: plafar
Sylvester, necesarul caloric zilnic pentru a te menţine la greutatea actuală, la un nivel de activitate fizică Moderat activ, este de 1979 kcal/zi. Pentru a slăbi 0.5kg/săptămână, ar trebui să mănânci aproximativ 1462 kcal/zi. Pentru a slăbi 1,5 kg/lună ar trebui să mănânci aproximativ 1721 kcal/zi.
NOTĂ: Culorile înseamnă slăbit sănătos, înfometare, pericol pentru viaţă.
[Calculator calorii]
  #2778 (permalink)  
Vechi 09 aug 2011, 22:45:25
Sylvester's Avatar
(meniuri, evolutie)
Sunt una dintre slăbuţe!Sunt una dintre slăbuţe!
Merite:
 
Data înregistrării: 24 nov 2010
Locaţie: Bucuresti, Romania
Vârsta: 38
Dieta: Michel Montignac
Date: 172cm, 55kg
Mesaje: 742
Aprecieri acordate: 3
Am fost apreciat(a) de 2 ori intr-un mesaj
Exclamation Re: Gasca fetelor care tin Montignac partea IX




Gemurile din comert

Le-ai indragit inca din copilarie, cand le consumai pe post de delicatese. Dar oare cat de bune sunt ele pentru sanatate, te-ai intrebat? Mai ales cele produse pe banda rulanta!
Prof. univ. dr. GHEORGHE MENCINICOPSCHI, Director Stiintific al INSTITUTULUI DE CERCETARI ALIMENTARE, - R&D Bucuresti
Gemurile fac parte din categoria conservelor de fructe si legume. Acestea sunt asemanatoare dulceturilor, dar au un aspect gelatinos. Fructele din gem pot fi taiate sau intregi, dar niciodata strecurate.


MICI SECRETE
Consistenta gelatinoasa se asigura prin utilizarea fructelor bogate in pectina (aproximativ 1%) si acizi organici (aproximativ 1%). Pentru o gelatinizare optima se pot adauga sucuri de mere, coacaze, agrise. In preparatele industriale se adauga pectine. Pectinele sunt aditivi alimentari (E-440, E-440(i), E-440(ii) amidata). Acestea sunt agenti de ingrosare naturali sau artificiali si sunt compuse, in principal, din acid galacturonic, ramnoza, L-arabinoza, D-xiloza.


CARACTERISTICI
Gemul se prepara mai simplu decat dulceata, deoarece necesita o fierbere scurta, la foc viu, fierberea indelungata distrugand pectina, dar si vitaminele si alte substante biologic active. De aceea, si gustul, si aroma fructelor se pastreaza mai bine in cazul gemului. La prepararea gemului, pentru gust, dar si pentru cresterea fermitatii gelului, se adauga zahar, de obicei in aceeasi cantitate ca si fructele. Gemul de calitate trebuie sa fie usor gelatinos, nu siropos, zaharisit sau lichid. Iata, in continuare, spre exemplificare, reteta gemului de caise obtinut traditional in gospodarie.

GEMUL DE CAISE CASNIC
Se utilizeaza un kilogram de caise proaspete, sanatoase, coapte. Li se indeparteaza samburii si se adauga 750 g de zahar tos. Se lasa in repaus circa doua ore. Se poate utiliza si zahar nerafinat de trestie sau, si mai sanatos, suc uscat din trestie de zahar. Caisele se pun apoi la fiert, amestecand cu lingura pentru a evita prinderea compozitiei de vasul de preparare. Cand compozitia incepe sa clocoteasca, se lasa inca 15 minute, amestecand permanent. Gemul se toarna fierbinte in borcane curate, incalzite.

GEMURILE INDUSTRIALE
Sunt fabricate din fructe in cantitati variabile 50%-60%, dar, de regula, contin pe langa zaharuri (glucide circa 60 g%), zahar, glucoza, sirop de glucoza-fructoza (HFCS), fructoza si aditivi alimentari: acid citric (E-330), citrat trisodic (E-331(iii)), lactat de calciu E-327 pentru acidifiere, pectine (E-440) pentru gelifiere, sulfiti (E-221 - E-226) pentru conservare.

LA CE RISCURI EXPUN
Dintre aditivii mentionati a fi prezenti in compozitia gemurilor industriale, sulfitii pot avea efectele cele mai nedorite, putand interfera cu absorbtia vitaminelor B, iar la suferinzii de astm pot agrava evolutia bolii. De asemenea, siropul de glucoza-fructoza (HFCS - sirop din porumb) poate stimula aparitia supraponderalitatii, obezitatii, dar si a gutei (hiperuricemie), mai ales la femei. Fructoza poate glicozila hemoglobina, crescand riscul de maladii cardiovasculare si aparitia rezistentei la insulina (stare prediabetica).

IN CONCLUZIE
Gemurile obtinute numai din fructe de buna calitate, fara aditivi alimentari si arome artificiale si cu un continut mai redus de zaharuri cu absorbtie rapida (zaharoza rafinata) si fara glucoza, sirop de glucoza-fructoza, fructoza pot fi integrate, cu moderatie, intr-o dieta echilibrata si diversificata, avand, in special, un aport binefacator de fibre alimentare solubile (pectine naturale), necesare unei digestii usoare si utile in combaterea constipatiei, mentinerii in limite fiziologice a colesterolului, glicemiei, stimuland procesele naturale de detoxifiere a organismului si mentinere a greutatii normale.

Sursa: Plafar

Sylvester, necesarul caloric zilnic pentru a te menţine la greutatea actuală, la un nivel de activitate fizică Moderat activ, este de 1979 kcal/zi. Pentru a slăbi 0.5kg/săptămână, ar trebui să mănânci aproximativ 1462 kcal/zi. Pentru a slăbi 1,5 kg/lună ar trebui să mănânci aproximativ 1721 kcal/zi.
NOTĂ: Culorile înseamnă slăbit sănătos, înfometare, pericol pentru viaţă.
[Calculator calorii]
  #2779 (permalink)  
Vechi 09 aug 2011, 22:50:02
Sylvester's Avatar
(meniuri, evolutie)
Sunt una dintre slăbuţe!Sunt una dintre slăbuţe!
Merite:
 
Data înregistrării: 24 nov 2010
Locaţie: Bucuresti, Romania
Vârsta: 38
Dieta: Michel Montignac
Date: 172cm, 55kg
Mesaje: 742
Aprecieri acordate: 3
Am fost apreciat(a) de 2 ori intr-un mesaj
Implicit Re: Gasca fetelor care tin Montignac partea IX

Citat:
Anterior postat de pamy Vezi mesajul
Eu anul asta am tinut Rina90 pt 6 luni(3 de dieta si 3 de mentinere) si aveam mereu Md doar cu fructe. Asa ca am ramas cu acelasi obicei si mananc dimineata fructele.
Si le mananc simple.

Eu tocmai am vazut Something borrowed si nu prea am inteles ideea....
Eu inca nu ma pot obisnui sa mananc fructe dimineata. Le mananc tot pe stomacul gol, la 3-4 ore dupa pranz, de exemplu, dar nu inainte de MD. Sper sa reusesc candva...

Cum a fost cu Rina90? Ai slabit? Te-ai mentinut dupa? A fost greu de tinut?

Nu-mi amintesc sa fi vazut filmul asta... Eu, in general, uit repede comedioarele astea romantice si le incurc intre ele . Tocmai de aceea eu revad filmele care mi-au placut o data la un an, doi...
Sylvester, necesarul caloric zilnic pentru a te menţine la greutatea actuală, la un nivel de activitate fizică Moderat activ, este de 1979 kcal/zi. Pentru a slăbi 0.5kg/săptămână, ar trebui să mănânci aproximativ 1462 kcal/zi. Pentru a slăbi 1,5 kg/lună ar trebui să mănânci aproximativ 1721 kcal/zi.
NOTĂ: Culorile înseamnă slăbit sănătos, înfometare, pericol pentru viaţă.
[Calculator calorii]
  #2780 (permalink)  
Vechi 09 aug 2011, 22:56:26
Sylvester's Avatar
(meniuri, evolutie)
Sunt una dintre slăbuţe!Sunt una dintre slăbuţe!
Merite:
 
Data înregistrării: 24 nov 2010
Locaţie: Bucuresti, Romania
Vârsta: 38
Dieta: Michel Montignac
Date: 172cm, 55kg
Mesaje: 742
Aprecieri acordate: 3
Am fost apreciat(a) de 2 ori intr-un mesaj
Exclamation Re: Gasca fetelor care tin Montignac partea IX

Am vazut ca sunt multe fete aici care au intoleranta la anumite alimente ... Sper sa va fie de folos articolul

Cum tratezi intolerantele alimentare

In afara de abstinenta? Da, exista remedii naturale care iti permit sa te bucuri in continuare de micile placeri culinare la care ti-e greu sa renunti
Intoleranta alimentara sau hipersensibilitatea care nu este de natura alergica se manifesta ca o reactie negativa, intarziata, la anumite alimente, bauturi sau aditivi alimentari. Intoleranta apare, de obicei, din cauza absentei unor enzime necesare pentru digestie. Diferenta intre alergie si intole ranta alimentara este ca in cazul intolerantei nu e activat sistemul imunitar. Nu se compara nici cu toxiinfectia alimentara care este produsa de substante nocive ce determina o reactie negativa, indiferent de persoana care le consuma.

ALIMENTE-PROBLEMA
Intolerantele alimentare nu sunt periculoase, dar pot sa produca simptome destul de neplacute, inclusiv greata, balonare, dureri abdominale, diaree, palpitatii, dureri de cap, senzatie de lesin, iritatii ale pielii, congestii nazale. Pot sa se manifeste la cateva ore sau zile dupa consumarea alimentelor sau bauturilor in cauza. Cea mai frecventa intoleranta este legata de laptele de vaca. Acesta contine lactoza. Pentru procesarea lactozei - zaharul din lapte - este necesara prezenta lactazei, o enzima produsa de mucoasa intestinului subtire.
Fara aceasta enzima, organismul nu poate sa descompuna zaharul din lapte pentru ca apoi sa fie absorbit in sange. O alta problema des intalnita este deficienta unei enzime care metabolizeaza alcoolul, numita alcool dehidrogenaza (ADH). Daca aceasta enzima este foarte slab dezvoltata, chiar si cantitati infime de alcool te pot face sa te simti rau. Gravitatea simptomelor depinde de cat de mare este deficitul de enzime si de cantitatea de alimente-proble ma consumate. Alte persoane sunt sensibile la gluten, care se regaseste in cereale precum:
graul, ovazul si orzul.

CE POTI SA FACI
In primul rand, trebuie sa identifici substantele care iti fac rau. Evita pentru o perioada alimentele sau bauturile suspecte si vezi daca simptomele dispar. Daca atunci cand reiei consumul lor problemele reapar, e foarte posibil sa fie vorba despre o intoleranta. Stabileste si care este cantitatea de alimente sensibile pe care o tolerezi. Poate ca nu trebuie sa elimini cu totul anumite sortimente de hrana, ci doar sa limitezi consumul lor.

CE TE MAI AJUTA?
ULEIUL DE RICIN. Adauga 5 picaturi de ulei de ricin la 100 grame de suc de fructe si consuma un pahar de amestec in fiecare zi. Ajuta sistemul digestiv sa proceseze mai repede alimentele.

LAMAIA. Combina sucul de la o jumatate de lamaie cu 200 ml de apa si bea-l in timpul cinei. Lamaia ajuta la eliminarea impuritatilor din stomac.

OTETUL DE MERE. Adauga o lingura de otet de mere la 200 ml de apa si consuma inainte de a merge la culcare.

BANANELE. Una sau doua banane pe zi fac minuni pentru sistemul digestiv, datorita fibrelor si vitaminelor pe care le contin. Pot fi consumate separat sau combinate cu alte fructe.

Sursa: Plafar

Sylvester, necesarul caloric zilnic pentru a te menţine la greutatea actuală, la un nivel de activitate fizică Moderat activ, este de 1979 kcal/zi. Pentru a slăbi 0.5kg/săptămână, ar trebui să mănânci aproximativ 1462 kcal/zi. Pentru a slăbi 1,5 kg/lună ar trebui să mănânci aproximativ 1721 kcal/zi.
NOTĂ: Culorile înseamnă slăbit sănătos, înfometare, pericol pentru viaţă.
[Calculator calorii]
Subiect închis

Informatii despre slabit
calorii, dieta, fetelor, gasca, ix, michel, montignac, partea, sanatos, slabit, tin


Reguli de postare
BB code este Pornit
emoticoanele sunt Pornit
Codul [IMG] este Pornit
Codul HTML este Oprit
Trackbacks are Oprit
Pingbacks are Oprit
Refbacks are Oprit
Nu poţi deschide subiecte noi
Nu poţi să răspunzi la mesaje
Poţi să publici ataşamente
Nu poţi să-ţi editezi mesajele

Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimul mesaj
Gasca fetelor care tin Montignac partea VII Slabuta Arhiva - Dieta Michel Montignac 3259 16 feb 2011 00:35:10
Gasca fetelor care tin Montignac partea VI Slabuta Arhiva - Dieta Michel Montignac 3395 19 dec 2010 23:21:07
Gasca fetelor care tin Montignac partea V Slabuta Arhiva - Dieta Michel Montignac 4071 19 oct 2010 22:05:39
Gasca fetelor care tin Montignac partea III Slabuta Arhiva - Dieta Michel Montignac 4859 31 iul 2010 21:50:44
Gasca fetelor care tin Montignac partea I adynna Arhiva - Dieta Michel Montignac 3430 07 apr 2010 22:49:32

Mesaje noi in forum de slabit Slabute.ro
 Mesajele slăbuţelor
Se încarcă mesajele...
Calculator calorii (clic aici)
Poziţionare:
Calculator nutriţionalFan Slăbuţe!Susţine Slăbuţe!Top SlăbuţeSlabute TV
Subiecte noi
Subiecte interesante
Ultimele articole