Prezentare Calculator Nutriţional Slăbuţe - Partea 1Cursuri pictura, desen, modelaj, istoria artei
Sunt Resposnabil Calculator nutriţional Susţin Slăbuţe - Widgets si insigne! Slabute Concurs - Sanatate, premii si distractie! Slăbuţe TV - Televiziunea slăbuţelor

Jurnal andreeansd

Gaseste prietenii din orasul tau! Alba Arad Arges Bacau Bihor Bistrita-Nasaud Botosani Braila Brasov Buzau Calarasi Caras-Severin
Cluj Constanta Dambovita Dolj Galati Giurgiu Gorj Hunedoara Ialomita Iasi Bucuresti Maramures Mehedinti Mures Neamt Olt
Prahova Salaj Satu-Mare Sibiu Suceava Teleorman Timis Tulcea Vaslui Valcea Vrancea
Prima Petitie Nationala pentru Dreptul la o Viata Sanatoasa deja a fost semnata de catre 66338 oameni.
In total sunt necesare peste 100.000 de semnaturi. Fii voluntar si participa in campania de strangere de semnaturi, clic aici.
Bine ai venit pe Slăbuţe, comunitatea care în 2008 a pus bazele mişcării pentru stilul de viaţă sănătos din România! Am creat pentru tine o comunitate unică şi specială. Într-o atmosferă civilizată, alături doar de oameni de calitate si cu o vastă experientă în domeniul stilului de viaţă sănătos, corect şi imparţial vei putea învăţa şi împărtăşi experienţele tale despre sănătate, alimentaţie, sport, stil de viaţă, slăbit sănătos şi alte întâmplări interesante din viaţa ta. Daca îţi pasă de viitorul ţării noastre şi a celor din jur, poţi contribui alături de noi într-un mod responsabil la promovarea stilului de viaţă sănătos, fie prin recomandarea comunităţii, fie prin relatarea celor învăţate pe Slăbuţe. Dacă ne vizitezi pentru prima dată, îţi recomandăm să citeşti ghidul începătorilor.
Pentru ca să te înregistrezi, clic aici. Succes!
 
 
Opţiuni subiect
  #1 (permalink)  
Vechi 05 dec 2010, 23:00:01
andreeansd's Avatar
(meniuri, evolutie)
Vreau să intru-n gaşcă...Vreau să intru-n gaşcă...
Merite:
 
Data înregistrării: 03 dec 2010
Locaţie: București, Romania
Vârsta: 36
Dieta: personalizată + mișcare
Date: 168cm, 88.7kg
Mesaje: 38
Aprecieri acordate: 16
Am fost apreciat(a) de 15 ori in 11 mesaje
Smile Jurnal andreeansd

Bună seara slăbuțelor,

De câteva zile am descoperit această comunitate foarte inteligentă și mă bucur mult pentru că numai ce ieri am terminat dieta daneză. Dieta daneză presupune înfometare de cele mai multe ori.. eu am ținut-o împreună cu sora mea, și am ajuns la sfârșit cu o singură abatere, într-o zi a ajuns tatăl nostru în vizită și am fost la o masă unde am luat pe lângă un meniu sănătos și nu prea bogat câte un tiramisu.

Astăzi am avut prima zi de dietă personalizată, am descoperit calculatorul caloriilor și am început să îmi programez meniul. Pentru azi am făcut-o ieri. Însă am descoperit o problemă.. nu pot mânca prea mult pentru că îmi vine rău. Dimineața am avut niște cașcaval, pastramă fără grăsime, două felii de pâine prăjită și o cană de lapte. În afară de pâinea prăjită toate celelalte erau interzise în dietă. Am reușit să mănânc însă nu am putut termina laptele cu toate că este alimentul preferat. Menționez că laptele, cașcavalul și pastrama erau alimente produse în gospodărie și nu cumpărate. (locuiesc la țară când nu sunt la facultate ). Mai apoi pe la 17 am mâncat un iaurt Savia cu cereale pe care îl aveam cumpărat și am mers la biserică. Când m-am întors mi-am făcut o combinație minusculă dintr-un sfert de roșie, o panite cu brânză, 50 grame de perle brânzică Lacteea 2.2% și 3 migdale mărunțite. Pe lângă astea am mai mânca o mandarină și o clementină.

Așa.. citind pe forum și pe site o dietă atât de lipsită de calorii în alimentație nu este bună. Eu mai am încă destule kilograme de dat jos. Cât pentru tot anul viitor. Sunt sedentară, iar înainte de dieta daneză am ajuns într-un punct în care stăteam în pat ori la calculator aproape toată ziua. Acum am introdus gimnastică, mersul pe jos dimineața sau de la metrou spre casă ori o porțiune anume pe care altă dată o făceam cu mijloc de transport. De asemenea în casă mai fac exerciții dimineața sau seara, uneori și pe la 5 dimineața ori noaptea de tot, din cauză că am un somn extrem de dezorganizat ajung să dorm și pe la 6-7 dimineața.

Am uitat să menționez că într-una din zilele trecute am încercat Tae-bo și am reușit să fac 20 de minute pentru burtică, erau pe site niște exerciții video. Reușesc să fac exercițiile și am rezistentă destul de mare însă din cauza greutății și a unei probleme mai vechi mă doare încheietura genunchiului stâng sau devine oarecum imobilă. Sâmbătă, după o mare înfometare m-am simțit extrem de rău și mi-a și amorțit mâna stângă, nu mai puteam mișca degetele parcă se blocau pe tastatură. Probleme aveam și înainte, de asta am început și dieta drastică daneză, pentru că nu mă puteam abține de la dulciuri, mâncam cred că mii de calorii zilnic (ciocolată "de casă" din comerț albă mai ales) și pentru că mă simțeam bolnavă în trup, ca și cum mai avea puțin și se strica un mecanism.

Acestea fiind spuse am nevoie de sfatul vostru dragelor acum și pe viitor.. Îmi doresc ca până ajung acasă de sărbători să pot să slăbesc măcar încă 7 kilograme (idealul sperat ar fi fost să ating numărul de două cifre până pe 31 decembrie - 99.999 kg) Până atunci încă mă lupt cu ce înseamnă alimentație sănătoasă, nu am decât noțiuni generale cum ar fi prăjitul nu e bun, dulcele îngrașă etc, nu cunosc prea bine aportul proteinelor, glucidelor, lipidelor, fibrelor, vitaminelor, care se găsește în care alimente, care sunt proporțiile și așa mai departe; dar aș vrea să învăț.

Concret aș dori să mă sfătuiți în legătură cu alimentația ce pot face ca să mănânc sănătos într-un interval normal de calorii și cu efortul fizic - ce pot adăuga sau adapta la greutatea mea (care se va modifica, nu? ). Pot să vă anunț cu bucurie că de când am slăbit puținul acela (7 kg) am putut să merg din nou la facultate după 3 săptămâni de negare și am putut să îmbrac haine care nu îmi veneau, o fustiță, o cămașă elegantă.. (înainte de dietă am ajuns să îmi mai vină doar o bluză și o pereche de blugi)

Am scris cam întortocheat dar cred că am reușit să exprim "dorurile mele".

Vă mulțumesc pentru tot ce există aici pe acest site și pentru voi cele care vă luptați și ne dați și nouă curaj să continuăm..

O seară frumoasă!
  #2 (permalink)  
Vechi 06 dec 2010, 12:01:11
Livia89's Avatar
(meniuri, evolutie)
Cont restricţionat
Merite:
 
Data înregistrării: 28 iul 2010
Locaţie: Oradea, Romania
Vârsta: 34
Dieta: Pesco-vegetariana hipocalorica
Date: 156cm, 50.2kg
Mesaje: 1.907
Aprecieri acordate: 0
Am fost apreciat(a) o data intr-un mesaj
Implicit Re: Jurnal Andreeansd

buna si bine ai venit printre noi

felicitari pt kg pierdute, chiar daca intr-un mod nesanatos de-acum incolo, sa tii minte un lucru: o dieta sanatoasa nu se bazeaza pe infometare... pare un paradox, cum sa mananci daca vrei sa slabesti? ei bine, e simplu, ai grija ce anume mananci, si elimi incet surplusul de grasimi de pe corp cu sport

ai prins inceputul, dulciurile trebuie evitate, de preferat sa-ti faci tu o prajitura dietetica, cu faina integrala, cat mai putin zahar si cu fructe in loc de ciocolata/frisca/etc, la sfarsit de saptamana in timpul saptamanii, poti papa mere coapte in vas de Jena, la cuptor, cu putina scortisoara deasupra nici n-ai zice ca nu le-ai pus zahar, au exact gustul de umplutura de la placinta cu mere de asemenea, ai liber la fructe, cu care poti inlocui dulciurile ft usor 2-3 fructe pe zi iti vor taia pofta de dulce... mai poti lua din cand in cand si cate-o lingurita cu miere

evita si mezelurile (pastrama intra aici) si indreapta-ti atentia spre carnea gatita in aburi, fiarta, la cuptor, etc. mezelurile sunt pline de grasimi si sare ascunse... la fel, mananca mai rar branzeturi, mai bine papa cas, branza slaba, dar in cantitati mai mici, si opteaza pt iaurt

ai grija sa papi destule legume, acelea au multe vitamine si fibre, necesare bunei digestii, si te poti satura mai usor cu ajutorul lor

trebuie sa ai 3 mese consistente si 2 gustari pe zi, intre mesele principale... pt raportul intre nutrienti, si cum e bine sau rau sa le combini, poti sa te inspiri din dieta Montignac, e o dieta ft sanatoasa
http://forum.slabute.ro/dieta-michel...za-i-67-8.html

daca vrei, poti chiar intra in vorba cu fetele care o tin, si poate te apuci si tu de ea
http://forum.slabute.ro/dieta-michel...a-vi-6769.html

de miscare, tot ce pot sa-ti zic este sa nu te fortezi, incearca sa faci ceva ce nu te deranjeaza la genunchi, pt un timp mai scurt, si apoi maresti durata antrenamentului... am auzit ca Start Walking e mai usor pt cei care au astfel de probleme, cauta si tu filmulete pe youtube sau pe torrenti

de asemenea, sa bei destule lichide pe parcursul zilei, 2 l/zi, sub forma de apa, ceaiuri (de preferat neindulcite), compot, etc.

te rog sa nu mai apelezi la vreo dieta drastica, iti afecteaza negativ sanatatea, metabolismul, plus ca, in mare, nu scapi de grasimea de pe corp, ci de apa din muschi si e destul de des intalnit efectul yo-yo, adica revenirea kg pierdute

te poti adresa aici unei doctorite nutritionist pt a afla mai multe despre alimentatia sanatoasa
http://forum.slabute.ro/alimentatia/...oasa-3147.html

si pentru motivatie, iti dau jurnalul unei slabute care a slabit, prin dieta sanatoasa si sport, 30 de kg in ultimele 6 luni poti s-o intrebi sau sa i te confesezi si ei cand simti ca te lasa rabdarea, nu cred ca se va supara sa te ajute, e o fire deschisa si comunicativa
http://forum.slabute.ro/jurnale-slab...na82-5982.html

multa bafta la slabit in continuare si sa iti aduca Mosu' ce doresti in ghetute
Livia89, necesarul caloric zilnic pentru a te menţine la greutatea actuală, la un nivel de activitate fizică Usor activ, este de 1667 kcal/zi. Pentru a slăbi 0.5kg/săptămână, ar trebui să mănânci aproximativ 1150 kcal/zi. Pentru a slăbi 2 kg/lună ar trebui să mănânci aproximativ 1151 kcal/zi.
NOTĂ: Culorile înseamnă slăbit sănătos, înfometare, pericol pentru viaţă.
[Calculator calorii]
  #3 (permalink)  
Vechi 06 dec 2010, 17:48:45
andreeansd's Avatar
(meniuri, evolutie)
Vreau să intru-n gaşcă...Vreau să intru-n gaşcă...
Merite:
 
Data înregistrării: 03 dec 2010
Locaţie: București, Romania
Vârsta: 36
Dieta: personalizată + mișcare
Date: 168cm, 88.7kg
Mesaje: 38
Aprecieri acordate: 16
Am fost apreciat(a) de 15 ori in 11 mesaje
Red face Re: Jurnal Andreeansd

Mulțumesc Livia dragă pentru răspunsul detaliat. Ziceai să primesc ce doresc în ghetuțe, am primit o ciocolată mare Heidi albă cu alune caramelizate... Mi-am pus deoparte să mănânc un pătrățel, însă am reușit să iau doar o alună, dulcele parcă are alt gust după două săptămâni de pauză, nu mai e așa îmbietor.

------------

Am început să îți scriu pe la amiază dar uite că acum am prins timp să finalizez. Am mâncat până la urmă pătrățelul. . Acum mănânc masa de seară, am renunțat la pastramă și am gătit puțin piept de curcan în tigaie (fără ulei), o salată de varză cu roșie și o felie de paneti cu brânzică de care ziceam ieri. Am pus într-un castron și niște fructe feliate cu puțină lămâie.

Învăț încetul cu încetul, mi-e foarte greu să mănânc așa, cum n-am mâncat niciodată. Dar orice lucru are un început. Mă gândesc acum cum va fi când voi merge acasă, undeva pe 17-18 decembrie. Acum zic că nu va fi nicio problemă, că nu pot mânca și nu am pofte, dar să mă văd atunci, colindând prin case și îmbiată cu tot felul de bunătăți preferate.

Mulțumesc de recomandări, am tras o fugă pe la toate însă o să citesc mai cu atenție. Mulțumesc de asemenea că ai fost drăguță și mi-ai răspuns. Spune-mi, este posibil ca titlul jurnalului să fie: Jurnal andreeansd ? - cu a mic adică, iar la iconița pentru topic ? Doar dacă e posibil.

Numai bine și.. ne mai auzim.

Ultima dată editat de andreeansd; 06 dec 2010 at 18:01:27.
  #4 (permalink)  
Vechi 07 dec 2010, 03:44:58
Livia89's Avatar
(meniuri, evolutie)
Cont restricţionat
Merite:
 
Data înregistrării: 28 iul 2010
Locaţie: Oradea, Romania
Vârsta: 34
Dieta: Pesco-vegetariana hipocalorica
Date: 156cm, 50.2kg
Mesaje: 1.907
Aprecieri acordate: 0
Am fost apreciat(a) o data intr-un mesaj
Implicit Re: Jurnal Andreeansd

stai linistita, o patratica nu a omorat pe nimeni, bravo ca ai reusit sa te opresti la atat

nu stiu cum se poate schimba acea configuratie la jurnal dar nu are de ce sa te deranjeze asta, cred

de Sarbatori, incearca sa vorbesti cu familia, sa gateasca cateva portii mai "lejere" pt tine, fara asa multa grasime, dulciurile cu maiputin zahar sau asa, sau incerci sa mananci mai putin din ceea ce cade greu si sa mananci pana te saturi din ceva mai slab sau mai dietetic

de exemplu, iei de gust dintr-o prajitura, si continui cu un fruct sau doua iti spui ca oricum, prajitura are acelasi gust ca si prima gura, din care ai luat deja

si chiar daca astea nu dau rezultate, stai linistita, cam toata lumea mananca mai mult de Sarbatori conteaza ca, in linii generale, sa iti mentii buna dispozitie si sa nu te dai inapoi de la dieta de slabire

o zi imbucuratoare sa ai
Livia89, necesarul caloric zilnic pentru a te menţine la greutatea actuală, la un nivel de activitate fizică Usor activ, este de 1667 kcal/zi. Pentru a slăbi 0.5kg/săptămână, ar trebui să mănânci aproximativ 1150 kcal/zi. Pentru a slăbi 2 kg/lună ar trebui să mănânci aproximativ 1151 kcal/zi.
NOTĂ: Culorile înseamnă slăbit sănătos, înfometare, pericol pentru viaţă.
[Calculator calorii]
  #5 (permalink)  
Vechi 07 dec 2010, 21:50:41
andreeansd's Avatar
(meniuri, evolutie)
Vreau să intru-n gaşcă...Vreau să intru-n gaşcă...
Merite:
 
Data înregistrării: 03 dec 2010
Locaţie: București, Romania
Vârsta: 36
Dieta: personalizată + mișcare
Date: 168cm, 88.7kg
Mesaje: 38
Aprecieri acordate: 16
Am fost apreciat(a) de 15 ori in 11 mesaje
Unhappy Re: Jurnal Andreeansd

Dragă Jurnal,

Îți scriu acum seara după ce am mai dres din boacăna de azi noapte.. Am stat trează până la 7 dimineața și pe la ora 2 deja aveam terminat toată ciocolata Heidi de care scriam mai sus, un iaurt Exquisa cu mure și un baton de cereale Nestle Fitness. Da... Apoi am făcut exerciții tot din 40 în 40 de minute și apoi am dormit de la 7 la 14..

Să vezi cum m-am pedepsit. Numai ce m-am trezit, m-am schimbat și mi-am luat zborul spre Carrefour Orhideea. Drumul până la metrou l-am făcut pe jos. Mi-am permis numai apă astăzi. Ce am făcut la Carrefour? Mi-am luat un cântar ca să mă pot supraveghea după cifre și nu din aproximări pe haine. Am stat la rând la bancul de probe și acolo am mâncat o napolitană Sly dietetică pe care o aveam cumpărată. Până acasă de la metrou iar pe jos. Așa îmi trebuie, să scot ciocolata așa de bine încât să nu îmi mai permit astfel de alunecări.

Acasă în toată ziua asta care părea tristă am avut și un eveniment plăcut. M-am cântărit și am descoperit că aproximarea mea în kilogramele slăbite avea o eroare de cel puțin 2.5 kg. Așa că.. am slăbit 10 kg până azi, de pe 22 luna trecută.

Îmi iau inima în dinți și continui cu drumul acesta anevoios și plin de ispite.. Până pe 17 poate se mai duc 1-2-3 kg că au de unde.

Vorbim mâine, sper să fie cu zâmbet. Noapte bună.
  #6 (permalink)  
Vechi 07 dec 2010, 22:08:01
Livia89's Avatar
(meniuri, evolutie)
Cont restricţionat
Merite:
 
Data înregistrării: 28 iul 2010
Locaţie: Oradea, Romania
Vârsta: 34
Dieta: Pesco-vegetariana hipocalorica
Date: 156cm, 50.2kg
Mesaje: 1.907
Aprecieri acordate: 0
Am fost apreciat(a) o data intr-un mesaj
Implicit Re: Jurnal Andreeansd

bunaaa

te atentionez ca, desi esti fericita si entuziasmata, sa o iei mai usor, ca nu e sanatos sa slabesti asa de mult intr-un timp asa de scurt

cel mai sanatos este sa nu se depaseasca 1 kg/saptamana slabit, pt ca altfel inseamna ca ai apelat la metode drastice, gen infometare sau suprasolicitare, si nu este deloc sanatos iti afecteaza negativ sanatatea si metabolismul de-acum incolo

te rog sa nu mai iti propui un target atat de mare, 0,5 kg sunt suficiente, nu e asa de mare stress sa slabesti doar atat, daca ai gija cum mananci, iar daca faci putin sport (nu cu exagerare si nu pana la epuizare, cum cred ca ai procedat tu asta-noapte) poti sa iti propui si 1 kg/sapt, dar nu ar trebui sa fie batut in cuie

ia-o mai usor, chiar daca ai mai multe kg de slabit, nu inseamna ca trebuie sa te grabesti sau sa iti pui sanatatea in pericol, pt ca sanatatea nu ti-o mai poti recapata apoi

napolitana aceea, chiar si dietetica, nu iti inlocuieste o alimentatie sanatoasa si satioasa sper din tot sufletul ca nu ai mancat DOAR atat toata ziua pt ca poate ca ai mancat o ciocolata, insa nu trebuie sa te infometezi ca sa "recuperezi", intelegi?

nu vreau sa-ti iau din avant sau din entuziasm, e bine ca esti hotarata sa slabesti, insa ar fi bine sa fie pe o cale sanatoasa iti spun doar sa ai grija de tine inspira-te mai bine din linkurile pe care ti le-am lasat data trecuta
Livia89, necesarul caloric zilnic pentru a te menţine la greutatea actuală, la un nivel de activitate fizică Usor activ, este de 1667 kcal/zi. Pentru a slăbi 0.5kg/săptămână, ar trebui să mănânci aproximativ 1150 kcal/zi. Pentru a slăbi 2 kg/lună ar trebui să mănânci aproximativ 1151 kcal/zi.
NOTĂ: Culorile înseamnă slăbit sănătos, înfometare, pericol pentru viaţă.
[Calculator calorii]
  #7 (permalink)  
Vechi 25 dec 2010, 17:10:10
amy0404's Avatar
(meniuri, evolutie)
Slăbuţă ModelSlăbuţă Model
Merite:
SUNT RESPONSABIL  
Data înregistrării: 12 mar 2010
Locaţie: ., Romania
Vârsta: 40
Dieta: Personalizata
Date: 166cm, 58kg
Mesaje: 2.110
Aprecieri acordate: 0
Am fost apreciat(a) o data intr-un mesaj
Implicit Re: Jurnal Andreeansd

Fie ca sarbatorile de anul acesta sa iti umple sufletul de bucurie, incredere, speranta si iubire. Iar Mosul sa iti aduca cele mai dorite si neasteptate cadouri tie si celor apropiati.
Craciun fericit!!!
__________________

amy0404, necesarul caloric zilnic pentru a te menţine la greutatea actuală, la un nivel de activitate fizică Moderat activ, este de 1952 kcal/zi. Pentru a slăbi 0.5kg/săptămână, ar trebui să mănânci aproximativ 1435 kcal/zi. Pentru a slăbi 3 kg/lună ar trebui să mănânci aproximativ 1178 kcal/zi.
NOTĂ: Culorile înseamnă slăbit sănătos, înfometare, pericol pentru viaţă.
[Calculator calorii]
  #8 (permalink)  
Vechi 31 ian 2013, 18:31:00
andreeansd's Avatar
(meniuri, evolutie)
Vreau să intru-n gaşcă...Vreau să intru-n gaşcă...
Merite:
 
Data înregistrării: 03 dec 2010
Locaţie: București, Romania
Vârsta: 36
Dieta: personalizată + mișcare
Date: 168cm, 88.7kg
Mesaje: 38
Aprecieri acordate: 16
Am fost apreciat(a) de 15 ori in 11 mesaje
Smile Jurnal andreeansd

Bună slăbuțe,

Revin după o lungă perioadă de timp. La sfârșitul lui 2010 am avut o încercare entuziastă de slăbit care, nu știu cum, a eșuat până la urmă. Apoi totul a fost oarecum în ceață până când în 2012, Mai, aproape de ziua mea m-am trezit cu aproape 128 kg și cu speranță nulă în ceea ce privește viitorul. Cumva m-am trezit la realitate și încetul cu încetul am ajuns la cât am acum 109.6 kg la care țin aproape cu dinții.

Anii care au trecut m-au împovărat destul de mult. Entuziasmul îmi este calculat, deschiderea față de cei din jur limitată, iar speranța pentru o viață mai bună aproape nulă.

Am mai avut un jurnal pe care l-am găsit în arhive. Nu știu cum să îl recuperez, nu știu dacă e posibil și nu știu dacă este permis să mai deschid unul. Destul de multe incertitudini.

Am decis să încep să scriu pentru că de câteva zile stagnez la greutatea actuală, încetul cu încetul mă descurajez, iar ceea ce mănânc acum nu mă mai atrage atât de mult. Nu doresc să alunec din nou pe panta cu dulciuri și haine strâmte, doar că nu știu exact cum să procedez ca să înaintez. Oricum, mi-ar fi groază să eșuez și de data asta, am în spate un neam întreg obișnuit cu greutatea mea și de la care am primit tot atâtea sfaturi și regimuri cât numărul de cărăbuși de Mai din copilărie. Destul.

Vă spun bun venit în colțișorul ăsta oarecum întunecat. Vă primesc sfaturile, ideile, gândurile și aștept cu destul de multă speranță firicelul acela de schimbare.

O seară frumoasă!
  #9 (permalink)  
Vechi 31 ian 2013, 19:02:54
diana87's Avatar
(meniuri, evolutie)
Sunt una dintre slăbuţe!Sunt una dintre slăbuţe!
Merite:
 
Data înregistrării: 02 iul 2011
Locaţie: Ayamonte, Spania
Dieta: dieta personalizata
Date: 165cm, 57kg
Mesaje: 312
Aprecieri acordate: 608
Am fost apreciat(a) de 218 ori in 159 mesaje
Implicit Re: Jurnal andreeansd

bine ai venit andreea (presupun ca asa te numesti)aici cu siguranta o sa gasesti persoane minunate..si care sunt in aceeasi situatie..perioada de stagnare e ceva normal,toate am trecut si trecem prin asta,dar nu te descuraja..sport faci? trebuie sa fii tare si sa te inarmezi cu multa rabdare..pt ca kg astea se depun tare usor dar se duc foarte greu..in orice caz scrie cam ce maninci tu de obicei si daca faci sport..asa o sa putem sa te ajutam...sunt sigura ca o sa iesi invingatoare,noi suntem aici sa ne ajutam reciproc
diana87, necesarul caloric zilnic pentru a te menţine la greutatea actuală, la un nivel de activitate fizică Foarte activ, este de 2178 kcal/zi. Pentru a slăbi 0.5kg/săptămână, ar trebui să mănânci aproximativ 1661 kcal/zi. Pentru a slăbi 3 kg/lună ar trebui să mănânci aproximativ 1404 kcal/zi.
NOTĂ: Culorile înseamnă slăbit sănătos, înfometare, pericol pentru viaţă.
[Calculator calorii]
  #10 (permalink)  
Vechi 31 ian 2013, 19:32:28
andreeansd's Avatar
(meniuri, evolutie)
Vreau să intru-n gaşcă...Vreau să intru-n gaşcă...
Merite:
 
Data înregistrării: 03 dec 2010
Locaţie: București, Romania
Vârsta: 36
Dieta: personalizată + mișcare
Date: 168cm, 88.7kg
Mesaje: 38
Aprecieri acordate: 16
Am fost apreciat(a) de 15 ori in 11 mesaje
Red face Re: Jurnal andreeansd

Bună Diana!

Ce răspuns energic mi-ai dat, mi-ai transmis dintr-o dată o stare de bucurie și încredere .. UAU! Mulțumesc de încurajare, sunt convinsă că sunt în locul potrivit.

Am realizat și eu că n-am dat nicio informație în legătură cu alimentația și mișcarea. So:

1. Alimentație - În linii mari urmăresc aceste reguli:
  • obligatoriu micul-dejun: în general --> fulgi ovăz, câteva felii de banană, lapte, miere, câteva semințe
  • doua mese pe zi (mic-dejun, prânz) + aproximativ 3 gustări (între mic-dejun și prânz - 1, dupa prânz - 2-3) - gustări înseamnă de obicei ceai/legume tăiate/fructe
  • multe lichide (apă, ceaiuri) - ceaiul îndulcit cu miere
  • dacă vreau ceva dulce - ciocolată neagră, cafea cu lapte și miere (>70% cacao)
  • Alimentele efectiv (% din total zilnic)
    • multe legume (50-60%)
    • verdețuri în meniu(pătrunjel, mărar) (<5%)
    • fructe: mere, portocale de obicei (15%)
    • alune, semințe floarea soarelui, semințe bostan (presărate în salate) (<5%)
    • carne fiartă/grătar (pui, curcan, pește) (10-15%)
    • lactate (lapte, brânză de vacă, brânză sărată) (10%)
    • pâine neagră/lipie (<5%)

2. Mișcare:
  • folosesc scările obișnuite la metrou, ieșiri etc. (nu folosesc scările rulante)
  • merg zilnic pe jos seara când mă întorc de la muncă 50-60 min
  • am o bicicletă eliptică - o folosesc foarte rar, de fapt era în plan să o introduc în program începând cu februarie
Cam ăsta e stilul meu de viață. Asta e a treia săptămână „cu stil”.

Câteva îngrijorări:
  • foarte multă grăsime pe abdomen, nu știu cum să procedez ca să depun mai multă presiune pe zona aceea
  • aceeași situație la coapse
  • am nevoie de un kick la capitolul inventivitate în ceea ce privește prânzul
  • ...și de un kick la motivație

Încă sunt la serviciu - fug spre casă. Mă așteaptă traseul de mers pe jos și un pat călduț.

Ne auzim, pa!
 

Informatii despre slabit
40, 50, andreeansd, calorii, dieta, grupul, jurnal, jurnale, kg, minus, peste, sanatos, slabesc, slabit, subiecte, vreau

Opţiuni subiect

Reguli de postare
BB code este Pornit
emoticoanele sunt Pornit
Codul [IMG] este Pornit
Codul HTML este Oprit
Trackbacks are Oprit
Pingbacks are Oprit
Refbacks are Oprit
Nu poţi deschide subiecte noi
Nu poţi să răspunzi la mesaje
Poţi să publici ataşamente
Nu poţi să-ţi editezi mesajele

Mesaje noi in forum de slabit Slabute.ro
 Mesajele slăbuţelor
Se încarcă mesajele...
Calculator calorii (clic aici)
Poziţionare:
Calculator nutriţionalFan Slăbuţe!Susţine Slăbuţe!Top SlăbuţeSlabute TV
Subiecte noi
Subiecte interesante
Ultimele articole