Prezentare Calculator Nutriţional Slăbuţe - Partea 1Cursuri pictura, desen, modelaj, istoria artei
Sunt Resposnabil Calculator nutriţional Susţin Slăbuţe - Widgets si insigne! Slabute Concurs - Sanatate, premii si distractie! Slăbuţe TV - Televiziunea slăbuţelor

Amy's journal

Gaseste prietenii din orasul tau! Alba Arad Arges Bacau Bihor Bistrita-Nasaud Botosani Braila Brasov Buzau Calarasi Caras-Severin
Cluj Constanta Dambovita Dolj Galati Giurgiu Gorj Hunedoara Ialomita Iasi Bucuresti Maramures Mehedinti Mures Neamt Olt
Prahova Salaj Satu-Mare Sibiu Suceava Teleorman Timis Tulcea Vaslui Valcea Vrancea
Prima Petitie Nationala pentru Dreptul la o Viata Sanatoasa deja a fost semnata de catre 66338 oameni.
In total sunt necesare peste 100.000 de semnaturi. Fii voluntar si participa in campania de strangere de semnaturi, clic aici.
Bine ai venit pe Slăbuţe, comunitatea care în 2008 a pus bazele mişcării pentru stilul de viaţă sănătos din România! Am creat pentru tine o comunitate unică şi specială. Într-o atmosferă civilizată, alături doar de oameni de calitate si cu o vastă experientă în domeniul stilului de viaţă sănătos, corect şi imparţial vei putea învăţa şi împărtăşi experienţele tale despre sănătate, alimentaţie, sport, stil de viaţă, slăbit sănătos şi alte întâmplări interesante din viaţa ta. Daca îţi pasă de viitorul ţării noastre şi a celor din jur, poţi contribui alături de noi într-un mod responsabil la promovarea stilului de viaţă sănătos, fie prin recomandarea comunităţii, fie prin relatarea celor învăţate pe Slăbuţe. Dacă ne vizitezi pentru prima dată, îţi recomandăm să citeşti ghidul începătorilor.
Pentru ca să te înregistrezi, clic aici. Succes!
 
 
Opţiuni subiect
  #121 (permalink)  
Vechi 19 iul 2010, 09:13:30
Flori V.'s Avatar
(meniuri, evolutie)
Slăbuţa cu vechimeSlăbuţa cu vechime
Merite:
 
Data înregistrării: 14 sep 2009
Locaţie: Bucuresti, Romania
Vârsta: 40
Dieta: Mancatul cat mai sanatos si variat
Date: 164cm, 67.8kg
Mesaje: 2.048
Aprecieri acordate: 0
Am fost apreciat(a) de 0 ori in 0 mesaje
Implicit Re: Amy's journal

Buna dimineata Ami!
Nu am mai venit in vizita in weekend pe la tine. Vad ca ai fost tare ocupata si plimbareata, nu asa!
Eu am facut-o lata in weekend-ul asta... cu caldurile astea si cu musafirii lunari, nu am putut sa fac putina ordine nici in alimentatie si nici in sport.
Noroc ca am fost vineri seara la concert la Faithless si cat a tinut, 2 ore si ceva, am dansat ca nebuna . Insa, sambata m-am trezit cu musafirii si s-a rupt banda, nici sport nu am putut face .
De azi sunt cuminte... cel putin pana vineri, inclusiv. Nu stiu de ce in weekend nu reusesc sa fiu ordonata
__________________
Jurnalul Flori

  #122 (permalink)  
Vechi 19 iul 2010, 13:34:34
amy0404's Avatar
(meniuri, evolutie)
Slăbuţă ModelSlăbuţă Model
Merite:
SUNT RESPONSABIL  
Data înregistrării: 12 mar 2010
Locaţie: ., Romania
Vârsta: 41
Dieta: Personalizata
Date: 166cm, 58kg
Mesaje: 2.110
Aprecieri acordate: 0
Am fost apreciat(a) o data intr-un mesaj
Implicit Re: Amy's journal

Citat:
Anterior postat de Flori V. Vezi mesajul
Buna dimineata Ami!
Nu am mai venit in vizita in weekend pe la tine. Vad ca ai fost tare ocupata si plimbareata, nu asa!
Eu am facut-o lata in weekend-ul asta... cu caldurile astea si cu musafirii lunari, nu am putut sa fac putina ordine nici in alimentatie si nici in sport.
Noroc ca am fost vineri seara la concert la Faithless si cat a tinut, 2 ore si ceva, am dansat ca nebuna . Insa, sambata m-am trezit cu musafirii si s-a rupt banda, nici sport nu am putut face .
De azi sunt cuminte... cel putin pana vineri, inclusiv. Nu stiu de ce in weekend nu reusesc sa fiu ordonata
Neata!
Si mie imi e greu sa ma tin departe de tentatii in weekend. Ieri am facut-o si eu lata si m-am trezit de dimineata cu o burtica....
Asa ca o sa imi beau cafeaua si fug la sala
__________________

amy0404, necesarul caloric zilnic pentru a te menţine la greutatea actuală, la un nivel de activitate fizică Moderat activ, este de 1945 kcal/zi. Pentru a slăbi 0.5kg/săptămână, ar trebui să mănânci aproximativ 1428 kcal/zi. Pentru a slăbi 3 kg/lună ar trebui să mănânci aproximativ 1171 kcal/zi.
NOTĂ: Culorile înseamnă slăbit sănătos, înfometare, pericol pentru viaţă.
[Calculator calorii]
  #123 (permalink)  
Vechi 19 iul 2010, 13:45:34
Flori V.'s Avatar
(meniuri, evolutie)
Slăbuţa cu vechimeSlăbuţa cu vechime
Merite:
 
Data înregistrării: 14 sep 2009
Locaţie: Bucuresti, Romania
Vârsta: 40
Dieta: Mancatul cat mai sanatos si variat
Date: 164cm, 67.8kg
Mesaje: 2.048
Aprecieri acordate: 0
Am fost apreciat(a) de 0 ori in 0 mesaje
Implicit Re: Amy's journal

Citat:
Anterior postat de amy0404 Vezi mesajul
Neata!
Si mie imi e greu sa ma tin departe de tentatii in weekend. Ieri am facut-o si eu lata si m-am trezit de dimineata cu o burtica....
Asa ca o sa imi beau cafeaua si fug la sala
Nu pot sa zic ca ma bucur.... dar, cand vad ca nu calc doar eu pe laturi parca ma simt mai bine putin. Important e sa ne tinem de sport!
Cum merge fara tigari? Cred ca ai deja o saptamana de cand le-ai lasat, nu?
Spor la sport si o zi frumoasa, pupici
__________________
Jurnalul Flori

  #124 (permalink)  
Vechi 19 iul 2010, 13:53:59
amy0404's Avatar
(meniuri, evolutie)
Slăbuţă ModelSlăbuţă Model
Merite:
SUNT RESPONSABIL  
Data înregistrării: 12 mar 2010
Locaţie: ., Romania
Vârsta: 41
Dieta: Personalizata
Date: 166cm, 58kg
Mesaje: 2.110
Aprecieri acordate: 0
Am fost apreciat(a) o data intr-un mesaj
Implicit Re: Amy's journal

Citat:
Anterior postat de Flori V. Vezi mesajul
Nu pot sa zic ca ma bucur.... dar, cand vad ca nu calc doar eu pe laturi parca ma simt mai bine putin. Important e sa ne tinem de sport!
Cum merge fara tigari? Cred ca ai deja o saptamana de cand le-ai lasat, nu?
Spor la sport si o zi frumoasa, pupici
Azi fac o saptamana de cand nu mai fumez Trebuie sa recunosc, mi-a fost mult mai usor de data asta pt ca nu mai am stresul de la munca.
Cat despre mancare...nu e nimeni sfant. Important e sa nu renunti.
__________________

amy0404, necesarul caloric zilnic pentru a te menţine la greutatea actuală, la un nivel de activitate fizică Moderat activ, este de 1945 kcal/zi. Pentru a slăbi 0.5kg/săptămână, ar trebui să mănânci aproximativ 1428 kcal/zi. Pentru a slăbi 3 kg/lună ar trebui să mănânci aproximativ 1171 kcal/zi.
NOTĂ: Culorile înseamnă slăbit sănătos, înfometare, pericol pentru viaţă.
[Calculator calorii]
  #125 (permalink)  
Vechi 19 iul 2010, 15:23:56
Flori V.'s Avatar
(meniuri, evolutie)
Slăbuţa cu vechimeSlăbuţa cu vechime
Merite:
 
Data înregistrării: 14 sep 2009
Locaţie: Bucuresti, Romania
Vârsta: 40
Dieta: Mancatul cat mai sanatos si variat
Date: 164cm, 67.8kg
Mesaje: 2.048
Aprecieri acordate: 0
Am fost apreciat(a) de 0 ori in 0 mesaje
Implicit Re: Amy's journal

Citat:
Anterior postat de amy0404 Vezi mesajul
Azi fac o saptamana de cand nu mai fumez Trebuie sa recunosc, mi-a fost mult mai usor de data asta pt ca nu mai am stresul de la munca.
Cat despre mancare...nu e nimeni sfant. Important e sa nu renunti.
Bravo! Sa o tii tot asa cu tigarile... stii si tu ca nu sunt bune de nimic. Esti o luptatoare, nu te fac pe tine niste paie .
Ce ai in plan pentru azi?
__________________
Jurnalul Flori

  #126 (permalink)  
Vechi 19 iul 2010, 19:48:51
amy0404's Avatar
(meniuri, evolutie)
Slăbuţă ModelSlăbuţă Model
Merite:
SUNT RESPONSABIL  
Data înregistrării: 12 mar 2010
Locaţie: ., Romania
Vârsta: 41
Dieta: Personalizata
Date: 166cm, 58kg
Mesaje: 2.110
Aprecieri acordate: 0
Am fost apreciat(a) o data intr-un mesaj
Implicit Re: Amy's journal


mi-a picat netu si scrisesem o gramadaaaaaa
__________________

amy0404, necesarul caloric zilnic pentru a te menţine la greutatea actuală, la un nivel de activitate fizică Moderat activ, este de 1945 kcal/zi. Pentru a slăbi 0.5kg/săptămână, ar trebui să mănânci aproximativ 1428 kcal/zi. Pentru a slăbi 3 kg/lună ar trebui să mănânci aproximativ 1171 kcal/zi.
NOTĂ: Culorile înseamnă slăbit sănătos, înfometare, pericol pentru viaţă.
[Calculator calorii]
  #127 (permalink)  
Vechi 19 iul 2010, 20:31:19
amy0404's Avatar
(meniuri, evolutie)
Slăbuţă ModelSlăbuţă Model
Merite:
SUNT RESPONSABIL  
Data înregistrării: 12 mar 2010
Locaţie: ., Romania
Vârsta: 41
Dieta: Personalizata
Date: 166cm, 58kg
Mesaje: 2.110
Aprecieri acordate: 0
Am fost apreciat(a) o data intr-un mesaj
Implicit Re: Amy's journal

Asa, mi-am pus o cafea si acum sa revin, desi nu suport sa fac acelasi lucru de 2 ori. Deh...fiecare cu piticii lui.
Tzarumana Floricel de incurajari. Deja incerc sa ma gansesc ca nu sunt fumatoare, in loc de m-am lasat de fumat, iar cand imi vine sa o iau razana ma uit la poza aia si apoi dc nu imitrece caut pe net tot felul de lucruri negative despre tigari, pan azic pas Eh..mici trucuri ca sa nu fiu tentata.
De dimineta am dat o fuga la sala si am avut spor, desi eram intr-o ureche pt ca mi s-a stricat o casca
-60 min banda - 600 cal
-10 min stretching (dc o tin tot asa s-ar putea ca pana la sf saptamanii sa pot face din nou spagatul)
-30 min tras de fiare pt brate si spate
-30 min stepper (scari) - 250 cal
-10 min bicicleta - 50 cal
La bicla deja ma plictisisem si incepuse deja sa mi se fac frig, eram transpirata toata.
Tocmai am venit de la pranz. Imi luasem o salata de legume, dar am vazut o bagheta din cereale integrale si am mancat doar bagheta, salata o las pt diseara.
Incep sa cochetez cu indeea de vegetarian. M-am tot gandit la Kore si are dreptate. Spre rusinea mea, nu imi vine sa cred ca nu asociam regimul vegetarian cu salvarea unor vieti. NU imi luam blanuri sau alte chestii din animale, dar nu m-am gandit niciodata la mancare...Eu care sunt lesinata dupa animale Intotdeauna mi-au placut, insa pana acum nu m-am gandit cat sufera unele. Nu imi pot da seama daca in mod inconstient am preferat sa nu stiu.
Am inceput sa tot caut chestii legate de ce inseamna sa fii vegetarian. Carne nu prea mancam, doar piept de pui si rar peste, nu ma omor cu el. Ma gandesc la lapte si oua si cred ca cele organice ar fi ok, cel putin din cautarile de pana acum.
Astazi nu am mancat carne, special mi-am ales salata de legume, desi trebuie sa recunosc nu prea ma omor cu ele . Am incercat pt prima data asparagus....nu e rau....comestibil
__________________

amy0404, necesarul caloric zilnic pentru a te menţine la greutatea actuală, la un nivel de activitate fizică Moderat activ, este de 1945 kcal/zi. Pentru a slăbi 0.5kg/săptămână, ar trebui să mănânci aproximativ 1428 kcal/zi. Pentru a slăbi 3 kg/lună ar trebui să mănânci aproximativ 1171 kcal/zi.
NOTĂ: Culorile înseamnă slăbit sănătos, înfometare, pericol pentru viaţă.
[Calculator calorii]
  #128 (permalink)  
Vechi 20 iul 2010, 09:05:45
Flori V.'s Avatar
(meniuri, evolutie)
Slăbuţa cu vechimeSlăbuţa cu vechime
Merite:
 
Data înregistrării: 14 sep 2009
Locaţie: Bucuresti, Romania
Vârsta: 40
Dieta: Mancatul cat mai sanatos si variat
Date: 164cm, 67.8kg
Mesaje: 2.048
Aprecieri acordate: 0
Am fost apreciat(a) de 0 ori in 0 mesaje
Implicit Re: Amy's journal

Citat:
Anterior postat de amy0404 Vezi mesajul
Asa, mi-am pus o cafea si acum sa revin, desi nu suport sa fac acelasi lucru de 2 ori. Deh...fiecare cu piticii lui.
Tzarumana Floricel de incurajari. Deja incerc sa ma gansesc ca nu sunt fumatoare, in loc de m-am lasat de fumat, iar cand imi vine sa o iau razana ma uit la poza aia si apoi dc nu imitrece caut pe net tot felul de lucruri negative despre tigari, pan azic pas Eh..mici trucuri ca sa nu fiu tentata.
De dimineta am dat o fuga la sala si am avut spor, desi eram intr-o ureche pt ca mi s-a stricat o casca
-60 min banda - 600 cal
-10 min stretching (dc o tin tot asa s-ar putea ca pana la sf saptamanii sa pot face din nou spagatul)
-30 min tras de fiare pt brate si spate
-30 min stepper (scari) - 250 cal
-10 min bicicleta - 50 cal
La bicla deja ma plictisisem si incepuse deja sa mi se fac frig, eram transpirata toata.
Tocmai am venit de la pranz. Imi luasem o salata de legume, dar am vazut o bagheta din cereale integrale si am mancat doar bagheta, salata o las pt diseara.
Incep sa cochetez cu indeea de vegetarian. M-am tot gandit la Kore si are dreptate. Spre rusinea mea, nu imi vine sa cred ca nu asociam regimul vegetarian cu salvarea unor vieti. NU imi luam blanuri sau alte chestii din animale, dar nu m-am gandit niciodata la mancare...Eu care sunt lesinata dupa animale Intotdeauna mi-au placut, insa pana acum nu m-am gandit cat sufera unele. Nu imi pot da seama daca in mod inconstient am preferat sa nu stiu.
Am inceput sa tot caut chestii legate de ce inseamna sa fii vegetarian. Carne nu prea mancam, doar piept de pui si rar peste, nu ma omor cu el. Ma gandesc la lapte si oua si cred ca cele organice ar fi ok, cel putin din cautarile de pana acum.
Astazi nu am mancat carne, special mi-am ales salata de legume, desi trebuie sa recunosc nu prea ma omor cu ele . Am incercat pt prima data asparagus....nu e rau....comestibil

Hai mai Ami! Si cu tine acum.
Pai si mie imi plac animalele.... dar nu mananc carene de caine, cal, pisica. Celelalte (pui, porc, peste) sunt destinate consumului. Doar nu mananci in fiecare zi carne.... sau ma rog.... nici eu nu sunt ahtiata dupa carne, mananc de 3-4 ori pe saptamana sa zic. Dar nici sa renunti de tot la ea, organismul are nevoie si de nutrienti din carne, nu? Acum fiecare cum crede. Eu una nu as rezista sa fiu vegetariana.... in primul rand pentru ca nu consum paine.... si sincer nu cred ca as reusi sa ma satur zi de zi numai cu vegetale .
Bine ca te abtii de la tigari, asta este o veste foarte buna. Iar la sport vad ca nu zici nu, deci iar e bine. Sigur ajungi acasa cu mai putine kilograme
__________________
Jurnalul Flori

  #129 (permalink)  
Vechi 20 iul 2010, 10:39:22
kore's Avatar
(meniuri, evolutie)
Sunt una dintre slăbuţe!Sunt una dintre slăbuţe!
Merite:
 
Data înregistrării: 05 mar 2010
Locaţie: Odense, Danemarca
Vârsta: 35
Date: 170cm, 71.3kg
Mesaje: 489
Aprecieri acordate: 0
Am fost apreciat(a) o data intr-un mesaj
Implicit Re: Amy's journal

Citat:
Anterior postat de Flori V. Vezi mesajul
Hai mai Ami! Si cu tine acum.
Pai si mie imi plac animalele.... dar nu mananc carene de caine, cal, pisica. Celelalte (pui, porc, peste) sunt destinate consumului. Doar nu mananci in fiecare zi carne.... sau ma rog.... nici eu nu sunt ahtiata dupa carne, mananc de 3-4 ori pe saptamana sa zic. Dar nici sa renunti de tot la ea, organismul are nevoie si de nutrienti din carne, nu? Acum fiecare cum crede. Eu una nu as rezista sa fiu vegetariana.... in primul rand pentru ca nu consum paine.... si sincer nu cred ca as reusi sa ma satur zi de zi numai cu vegetale .
Flori, imi permit sa te contrazic
nutrientii pe care ii luam din carne sunt: proteine, grasimi, vitaminele B si cateva minerale dar fix aceiasi nutrienti ii putem lua si din surse vegetale si o sa iti dau cateva exemple de pe listuta care o am eu lipita pe frigider
Proteinele

Femeile au nevoie de 45 grame de proteine pe zi (sau chiar mai mult in cazul femeilor insarcinate, aflate in perioada de lactatie sau foarte active), iar barbatii de aproximativ 55 grame (sau chiar mai mult daca sunt foarte activi).

Vegetarienii pot obtine necesarul de proteine din:

<LI class=list1>Leguminoase - mazare, linte, fasole; <LI class=list1>Cereale - grau, orz, porumb, hrisca, ovaz, secara, orez; <LI class=list1>Nuci - alune de padure, fistic, migdale, arahide, nuci; <LI class=list1>Seminte - de susan, dovleac, floarea-soarelui; <LI class=list1>Soia si produse din soia - tofu, tempeh, burgeri vegetarieni, lapte din soia; <LI class=list1>Produse lactate - lapte, branza, iaurt.
Grasimile si uleiurile

Sunt alcatuite din subunitati numite acizi grasi. Se stie ca grasimile in exces dauneaza grav sanatatii, insa in cantitate moderata ajuta la refacerea tesuturilor, la producerea hormonilor si la asimilarea unor vitamine. Doi dintre acizii grasi - linoleic si linolenic - sunt esentiali intr-o dieta si pot fi obtinuti din vegetale.

Exista doua tipuri de grasimi:

<LI class=list1>Saturate (grasimile animale) care consumate in exces pot conduce la cresterea nivelului de colesterol, expunand organismul la boli de inima; deci un mare minus pt carne <LI class=list1>Nesaturate (grasimile vegetale: mono-nesaturate si poli-nesaturate). Se recomanda folosirea celor mono-nesaturate (uleiul de masline, arahide), deoarece cele poli-nesaturate (uleiul de floarea-soarelui) devin instabile la temperaturi ridicate.
Vitamine
<LI class=list1>Din complexul de vitamine B, cu exceptia vitaminei B12, toate celelalte pot fi obtinute din cereale integrale, nuci, seminte, legume verzi. Un consum de lactate si oua ofera necesarul zilnic de vitamina B12. Vegetarienii stricti pot lua vitamina B12 din soia si produse din soia (lapte de soia, burgeri vegetarieni) si din cereale
Mineralele

Indeplinesc numeroase functii in organismul uman.

<LI class=list1>Calciul- se gaseste in produsele lactate, cerealele integrale, paine, apa de izvor, legumele cu frunze verzi, nuci, seminte (in special semintele de susan), fructele uscate si branza. Calciul ajuta la intarirea oaselor si a dintilor; <LI class=list1>Fierul - este necesar pentru producerea globulelor rosii ale sangelui. Se poate obtine consumand legume cu frunze verzi, fructe uscate, linte, cereale integrale, paine si leguminoase; <LI class=list1>Zincul - joaca un rol important in protejarea sistemul imunitar si in multe reactii ale enzimelor. Se gaseste in: branza, seminte de susan si dovleac, legume verzi, linte si cereale integrale;
<LI class=list1>Iodul - este prezent in legume, produse lactate si fructe de mare.
deci...fix aceiasi nutrienti ii putem lua din surse mai sanatoase
iar asta este unul din multele argumente pro-vegetarianism
acum...fiecare alege sa traiasca asa cum vrea si eu nu vreau sa influentez pe nimeni pt ca si eu am mancat multa carne la viata mea...dar nu putem spune ca o dieta vegetariana e una in care esti malnutrit
__________________
Jurnalul meu: Vreau si pot !
kore, necesarul caloric zilnic pentru a te menţine la greutatea actuală, la un nivel de activitate fizică Usor activ, este de 1983 kcal/zi. Pentru a slăbi 0.5kg/săptămână, ar trebui să mănânci aproximativ 1466 kcal/zi. Pentru a slăbi 5 kg/lună ar trebui să mănânci aproximativ 692 kcal/zi.
NOTĂ: Culorile înseamnă slăbit sănătos, înfometare, pericol pentru viaţă.
[Calculator calorii]
  #130 (permalink)  
Vechi 20 iul 2010, 14:32:37
amy0404's Avatar
(meniuri, evolutie)
Slăbuţă ModelSlăbuţă Model
Merite:
SUNT RESPONSABIL  
Data înregistrării: 12 mar 2010
Locaţie: ., Romania
Vârsta: 41
Dieta: Personalizata
Date: 166cm, 58kg
Mesaje: 2.110
Aprecieri acordate: 0
Am fost apreciat(a) o data intr-un mesaj
Implicit Re: Amy's journal

Neata dragutzelor!

Astazi sunt bezmetica, de 1/2 h umblu dupa cafea, abia acum am o cana langa mine, dar am intarziat cu tot ce vroiam, la ora asta eram de obicei deja gata
Floricelule, daca am fi vorbit de lapte si oua atunci ti-as fi spus ca nu cred ca pot renunta, nu pt ca nu m-as obisnui cu substituenti, pana la urma gusturile se educa, dar nu pot renunta la dulciuri. Nu ma vad renuntand la un twix, o inghetata, ciocolata...intelegi tu, produse cumparate pe care nu le poti face in casa oricat ai incerca. Regimul meu alimentar nu s-a bazat niciodata pe carne (desi familia mea e carnivora la greu). Mereu am mancat doar piept de pui (si ala curatat la sange de orice urma de grasime si zgarci) si peste mai rar, mai mult din obligatie deoarece stiam ca e sanatos. De alt tip de carne sa nu aud, unele le-am incercat si nu mi-au placut, altele nici nu vreau sa le incerc (cum ma obliga o matusa sa gust carne de iepure ca era de curte....si eu tocmai smotoceam unul )De mezeluri nu ma ating pt ca marea majoritate nu imi plac si in afara de asta nu sunt sanatoase, au sodiu mult si contin toate ramasitele. Mai mancam pate de ficat, dar il pot inlocui cu cel de ciuperci
De legume, la modul cel mai cinstit, imi e teama, pt ca am crescut intr-un mediu "carnivor" si lista de legume era restransa. Treptat am mai descopreit eu ca se pot face si cartofi copti, nu doar prajiti, ciupercile se pot gati dietetic nu in sosuri nesanatoase.....si multe altele. Mi-a trebuit mult timp, dar de la 21 de ani de cand nu am mai stat cu ai mei si pana acum eu consider ca am facut progrese. Mai am multe de invatat, dar sunt dispusa sa aloc energia necesara pt un scop bun.
Dupa cum vezi carnea nu a fost niciodara pe locul I, in schimb imi plac fainoasele. De cateva luni nu mai cumpar nimic alb, rafinat si pot sa spun ca ating lejer cantitatea necesara de fibre si o parte din proteine fara sa ma fi straduit. Asa cum spunea si Kore, proteinele se pot lua si din surse vegetale, va trebui sa ma obisnuiesc cu unele tipuri de legume pe care pana acum nu le-am incercat si, in plus, nu am renuntat la oua si lapte.
Nu vreau sa fac asta pt mine sau pt sanatate, asta ar fi doar un beneficiu, vreau sa nu mai moara un suflet din cauza mea. Crede-ma ca daca te vei uita la cateva filmulete sau daca vei citii ce li se intampla bietelor animale, plangi cu lacrimi de crocodil. Nu trebuie sa fie caine sau pisica ca sa aiba sentimente si sa stie ce e durerea, frica....e f f f f trist
Cu tigarile stau din ce in ce mai bine. Am "noroc" pt ca acum nu mai lucrez si nu mai am parte de stres, asta nu m-a lasat sa renunt la tigari in trecut. Imi este mult mai usor acum si am zis ca daca tot am atata timp sa il folosesc pentru a imi imbunatati, mie si familiei, sanatatea. Am inceput sa studiez multe lucruri legate de nutritie si sa le aplic, sa fac sport...din nou
Ai dreptate, nu spun "nu"la sport pt ca am fost obisnuita cu miscarea ... acum multi ani am facut 1 an si ceva de karate, apoi am inceput cu sala....apoi m-am angajat si s-a rupt "filmul"
Nu cred ca o sa ma intorc pe minus la kg pt ca mananc si multe prostii, dulciuri, mai mult decat acasa.
Va pup! Sa aveti o zi frumoasa!
__________________

amy0404, necesarul caloric zilnic pentru a te menţine la greutatea actuală, la un nivel de activitate fizică Moderat activ, este de 1945 kcal/zi. Pentru a slăbi 0.5kg/săptămână, ar trebui să mănânci aproximativ 1428 kcal/zi. Pentru a slăbi 3 kg/lună ar trebui să mănânci aproximativ 1171 kcal/zi.
NOTĂ: Culorile înseamnă slăbit sănătos, înfometare, pericol pentru viaţă.
[Calculator calorii]
 

Informatii despre slabit
alimentatie, dieta, jurnal, sanatos, slabire, sport


Reguli de postare
BB code este Pornit
emoticoanele sunt Pornit
Codul [IMG] este Pornit
Codul HTML este Oprit
Trackbacks are Oprit
Pingbacks are Oprit
Refbacks are Oprit
Nu poţi deschide subiecte noi
Nu poţi să răspunzi la mesaje
Poţi să publici ataşamente
Nu poţi să-ţi editezi mesajele

Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimul mesaj
Mon journal - di3rvcil di3rvcil Arhiva jurnale slabit 825 06 feb 2015 11:32:44
Le journal d'Anca meapasarica Arhiva jurnale slabit 1964 10 sep 2010 21:22:31

Mesaje noi in forum de slabit Slabute.ro
 Mesajele slăbuţelor
Se încarcă mesajele...
Calculator calorii (clic aici)
Poziţionare:
Calculator nutriţionalFan Slăbuţe!Susţine Slăbuţe!Top SlăbuţeSlabute TV
Subiecte noi
Subiecte interesante
Ultimele articole