Prezentare Calculator Nutriţional Slăbuţe - Partea 1Cursuri pictura, desen, modelaj, istoria artei
Sunt Resposnabil Calculator nutriţional Susţin Slăbuţe - Widgets si insigne! Slabute Concurs - Sanatate, premii si distractie! Slăbuţe TV - Televiziunea slăbuţelor

Binge eating - Hiperfagie - Mancat compulsiv/in exces

Gaseste prietenii din orasul tau! Alba Arad Arges Bacau Bihor Bistrita-Nasaud Botosani Braila Brasov Buzau Calarasi Caras-Severin
Cluj Constanta Dambovita Dolj Galati Giurgiu Gorj Hunedoara Ialomita Iasi Bucuresti Maramures Mehedinti Mures Neamt Olt
Prahova Salaj Satu-Mare Sibiu Suceava Teleorman Timis Tulcea Vaslui Valcea Vrancea
Prima Petitie Nationala pentru Dreptul la o Viata Sanatoasa deja a fost semnata de catre 66338 oameni.
In total sunt necesare peste 100.000 de semnaturi. Fii voluntar si participa in campania de strangere de semnaturi, clic aici.
Bine ai venit pe Slăbuţe, comunitatea care în 2008 a pus bazele mişcării pentru stilul de viaţă sănătos din România! Am creat pentru tine o comunitate unică şi specială. Într-o atmosferă civilizată, alături doar de oameni de calitate si cu o vastă experientă în domeniul stilului de viaţă sănătos, corect şi imparţial vei putea învăţa şi împărtăşi experienţele tale despre sănătate, alimentaţie, sport, stil de viaţă, slăbit sănătos şi alte întâmplări interesante din viaţa ta. Daca îţi pasă de viitorul ţării noastre şi a celor din jur, poţi contribui alături de noi într-un mod responsabil la promovarea stilului de viaţă sănătos, fie prin recomandarea comunităţii, fie prin relatarea celor învăţate pe Slăbuţe. Dacă ne vizitezi pentru prima dată, îţi recomandăm să citeşti ghidul începătorilor.
Pentru ca să te înregistrezi, clic aici. Succes!
Răspunde
 
Opţiuni subiect
  #291 (permalink)  
Vechi 21 feb 2011, 00:40:20
Lavinia17's Avatar
(meniuri, evolutie)
Sunt una dintre slăbuţe!Sunt una dintre slăbuţe!
Merite:
 
Data înregistrării: 06 mar 2010
Locaţie: Ghindaresti, Romania
Vârsta: 31
Dieta: Atkins
Date: 171cm, 85kg
Mesaje: 324
Aprecieri acordate: 0
Am fost apreciat(a) de 0 ori in 0 mesaje
Implicit Re: Binge eating - Hiperfagie - Mancat compulsiv/in exces

Eu nu m-as gandi deloc,dar inconstient apare gandul asta.Serios,chiar daca incep sa ma simt bine,adica sa uit de chestia asta,ma gandesc ca mai e 1 sapt si merg la nutitionist si cu siguranta slabesc,dar tot intervin.
Lavinia17, necesarul caloric zilnic pentru a te menţine la greutatea actuală, la un nivel de activitate fizică Usor activ, este de 2207 kcal/zi. Pentru a slăbi 0.5kg/săptămână, ar trebui să mănânci aproximativ 1690 kcal/zi.
NOTĂ: Culorile înseamnă slăbit sănătos, înfometare, pericol pentru viaţă.
[Calculator calorii]
Răspuns cu citat
  #292 (permalink)  
Vechi 21 feb 2011, 00:50:49
dara's Avatar
(meniuri, evolutie)
Slăbuţa cu vechimeSlăbuţa cu vechime
Merite:
SUNT RESPONSABIL  
Data înregistrării: 27 sep 2009
Locaţie: Bucuresti, Romania
Vârsta: 47
Dieta: deficit caloric 500 sport+500 hipocalorica+GL
Date: 160cm, 66.9kg
Mesaje: 1.473
Aprecieri acordate: 0
Am fost apreciat(a) de 5 ori in 3 mesaje
Implicit Re: Binge eating - Hiperfagie - Mancat compulsiv/in exces

Pai daca mai apar ganduri automate, din obisnuinta, sta in puterea ta sa le opresti, imediat ce le identifici. Si una e sa gandesti o secunda si alta e sa zabovesti pe aceeasi tema cu gandurile cine stie cat.
Daca tu-ti dai seama de ele , adica 'nu-mi place cum arat' etc. deja nu mai sunt 'inconstiente', ci constiente, deja esti constienta de gand.

Si daca nu arati 'destul de ok' ce se intampla, de fapt? Ce vei pati?Si pe o scala de la 'neplacut' la 'ingrozitor' (catastrofa, tsunami, mii de decese, toti din jur, etc.) cam pe unde s-ar situa acest 'ce vei pati'?

Ca stii, nu e util sa te presezi rau sa slabesti, cu cat te fortezi mai tare, cu atat se intoarce mai rau impotriva ta.
Răspuns cu citat
  #293 (permalink)  
Vechi 21 feb 2011, 00:58:31
Lavinia17's Avatar
(meniuri, evolutie)
Sunt una dintre slăbuţe!Sunt una dintre slăbuţe!
Merite:
 
Data înregistrării: 06 mar 2010
Locaţie: Ghindaresti, Romania
Vârsta: 31
Dieta: Atkins
Date: 171cm, 85kg
Mesaje: 324
Aprecieri acordate: 0
Am fost apreciat(a) de 0 ori in 0 mesaje
Implicit Re: Binge eating - Hiperfagie - Mancat compulsiv/in exces

Dara,eu am intrat pe site-ul psihologilor,sa vad in ce este specializata psihooaga mea,dar nu gasesc.banuiesc ca e ceva de consiliere scolara,daca este in scoala .nu?Cred ca eu sunt primul caz pt dansa de binge eating.Cred ca o sa fie ceva de munca si pt dansa
Lavinia17, necesarul caloric zilnic pentru a te menţine la greutatea actuală, la un nivel de activitate fizică Usor activ, este de 2207 kcal/zi. Pentru a slăbi 0.5kg/săptămână, ar trebui să mănânci aproximativ 1690 kcal/zi.
NOTĂ: Culorile înseamnă slăbit sănătos, înfometare, pericol pentru viaţă.
[Calculator calorii]
Răspuns cu citat
  #294 (permalink)  
Vechi 21 feb 2011, 11:27:15
dara's Avatar
(meniuri, evolutie)
Slăbuţa cu vechimeSlăbuţa cu vechime
Merite:
SUNT RESPONSABIL  
Data înregistrării: 27 sep 2009
Locaţie: Bucuresti, Romania
Vârsta: 47
Dieta: deficit caloric 500 sport+500 hipocalorica+GL
Date: 160cm, 66.9kg
Mesaje: 1.473
Aprecieri acordate: 0
Am fost apreciat(a) de 5 ori in 3 mesaje
Implicit Re: Binge eating - Hiperfagie - Mancat compulsiv/in exces

Te-ar ajuta sa-ti raspunzi macar tie ce inseamna pentru tine sa nu arati 'destul de ok' si ce crezi ca se va intampla cu tine, adica sa duci gandurile pana la capat si sa afli care e consecinta finala de care te temi si cat de probabil e sa se intample.

Trebuie sa cauti la Copsi in Registru Partea I -Psihologi, "REGISTRUL UNIC AL PSIHOLOGILOR CU DREPT DE LIBERA PRACTICA" - acolo apar toti.
Răspuns cu citat
  #295 (permalink)  
Vechi 21 feb 2011, 17:17:52
Lavinia17's Avatar
(meniuri, evolutie)
Sunt una dintre slăbuţe!Sunt una dintre slăbuţe!
Merite:
 
Data înregistrării: 06 mar 2010
Locaţie: Ghindaresti, Romania
Vârsta: 31
Dieta: Atkins
Date: 171cm, 85kg
Mesaje: 324
Aprecieri acordate: 0
Am fost apreciat(a) de 0 ori in 0 mesaje
Implicit Re: Binge eating - Hiperfagie - Mancat compulsiv/in exces

Rasturanre de situatie,miercuri merg la endocrinolog si in functie de ce spune acesta vedem ce facem.Azi am avut o zi buna,ma simt super bine. Pupiiici :*



I. Psihologie Clinică şi Psihoterapie Psihoterapie - Hipnoză clinică şi terapie ericksoniană Practicant Supervizare


Asta scrie la doctora mea
Lavinia17, necesarul caloric zilnic pentru a te menţine la greutatea actuală, la un nivel de activitate fizică Usor activ, este de 2207 kcal/zi. Pentru a slăbi 0.5kg/săptămână, ar trebui să mănânci aproximativ 1690 kcal/zi.
NOTĂ: Culorile înseamnă slăbit sănătos, înfometare, pericol pentru viaţă.
[Calculator calorii]

Ultima dată editat de Lavinia17; 21 feb 2011 at 17:20:09.
Răspuns cu citat
  #296 (permalink)  
Vechi 21 feb 2011, 17:40:44
the dream lady's Avatar
(meniuri, evolutie)
Vreau să intru-n gaşcă...Vreau să intru-n gaşcă...
Merite:
 
Data înregistrării: 10 dec 2010
Locaţie: Cluj-Napoca, Romania
Vârsta: 36
Dieta: South Beach - faza 1
Date: 165cm, 54.4kg
Mesaje: 79
Aprecieri acordate: 0
Am fost apreciat(a) de 0 ori in 0 mesaje
Implicit Re: Binge eating - Hiperfagie - Mancat compulsiv/in exces

buna!

am citit mesajele voastre si trebuie sa va spun ca ma regasim in multe dintre cazurile amintite.
povestea mea a inceput acum un an, cand am slabit vreo 10kg in 6 luni. ideea e ca mi-am restrictionat cateva alimente, precum paine, dulciurile si grasimile si supriza: prin octombrie cand am revenit la facultate ajungeam sa mananc in fiecare seara pe la ora 10 covrigi cu ciocolata si biscuiti in prostie...pana mi se umfla super tare abdomenul. evident m-am speriat, fiindca ajungeam sa ma plimb prin camera, sa fac dusuri lungi numai sa uit ca vreau dulce...si din pacate, o data ce ma gandeam la asta nu scapam pana nu mergeam la magazin si-mi faceam proviziile necesare...pe care le terminam cum ajungeam in camera.
kilogramele le-am pus aproape pe toate inapoi, un lucru bun fiind ca m-am apucat serios de sport, de 6 ori/sapt cate 2 ori (cardio si tonifiere).

de atunci incerc sa-mi dau seama de ce am ajuns aici si am realizat ca dieta anterioara sigur a contribuit si ca atunci cand sunt nervoasa, agitata sau suparata ma refugiez in dulce. as putea chiar spune ca DULCELE e singurul aliment care imi declanseaza acest "fenomen", cu toate ca uneori simt nevoia si de prajit si paine.

in final, vreau sa spun ca incerc sa ma controlez si imi impun mereu sa mananc putin, cu toate ca gust dintr-un aliment. si acum cu dulcele am si o alta probleme: mi-au afectat dantura si acum trebuie sa iau masuri ca sa nu am repercusiuni mai grave mai incolo.

cred ca nu e bine sa fim foarte organizate in meniul zilnic si fixiste, fiind la mine am observat ca atunci cand imi planific un meniu pe o sapt ca sa stiu si ce alimente sa-mi cumpar, pe la jum saptamanii o dau in bara si in subconstient ma gandesc ca daca am fat-o azi in bara sigur mai pot manca si altceva, ca doar maine o sa revin...si de obicei imi revin dupa 3 zile (ceea ce e ciudat, ca mereu e la fel)

sper ca nu v-am plictisit va pup!
Răspuns cu citat
  #297 (permalink)  
Vechi 21 feb 2011, 17:52:32
dara's Avatar
(meniuri, evolutie)
Slăbuţa cu vechimeSlăbuţa cu vechime
Merite:
SUNT RESPONSABIL  
Data înregistrării: 27 sep 2009
Locaţie: Bucuresti, Romania
Vârsta: 47
Dieta: deficit caloric 500 sport+500 hipocalorica+GL
Date: 160cm, 66.9kg
Mesaje: 1.473
Aprecieri acordate: 0
Am fost apreciat(a) de 5 ori in 3 mesaje
Implicit Re: Binge eating - Hiperfagie - Mancat compulsiv/in exces

Citat:
Anterior postat de Lavinia17 Vezi mesajul
Rasturanre de situatie,miercuri merg la endocrinolog si in functie de ce spune acesta vedem ce facem.Azi am avut o zi buna,ma simt super bine. Pupiiici :*



I. Psihologie Clinică şi Psihoterapie Psihoterapie - Hipnoză clinică şi terapie ericksoniană Practicant Supervizare


Asta scrie la doctora mea
E foarte util sa vezi daca exista sau nu si dereglari hormonale, poate chiar sa intrebi si de existenta unei intolerante la glucoza sau sindrom de ovar polichistic, sunt des intalnite la problemele astea.

Hm, in timp, dupa ce stabilesti relatia cu psihologul, poti incerca s-o intrebi daca puteti lucra impreuna si dupa metode din terapiile cognitiv-comportamentala, dialectic-comportamentala si interpersonala.
Oricum relaxarile care e pot apleca la specializarea dansei iti pot folosi mult de tot, e validat stiintific.

E util si a vezi ce ai gandit de te simti bine, ca stii cum e 10% din reactie/stres se datoreaza evenimentelor si restul de 90% se datoreaza gandurilor/modului in care interpretam situatia. Zic in sensul ca sa poti reproduce buna dispozitie si alta data
Răspuns cu citat
  #298 (permalink)  
Vechi 21 feb 2011, 18:06:34
dara's Avatar
(meniuri, evolutie)
Slăbuţa cu vechimeSlăbuţa cu vechime
Merite:
SUNT RESPONSABIL  
Data înregistrării: 27 sep 2009
Locaţie: Bucuresti, Romania
Vârsta: 47
Dieta: deficit caloric 500 sport+500 hipocalorica+GL
Date: 160cm, 66.9kg
Mesaje: 1.473
Aprecieri acordate: 0
Am fost apreciat(a) de 5 ori in 3 mesaje
Implicit Re: Binge eating - Hiperfagie - Mancat compulsiv/in exces

Citat:
Anterior postat de the dream lady Vezi mesajul
buna!

am citit mesajele voastre si trebuie sa va spun ca ma regasim in multe dintre cazurile amintite.
povestea mea a inceput acum un an, cand am slabit vreo 10kg in 6 luni. ideea e ca mi-am restrictionat cateva alimente, precum paine, dulciurile si grasimile si supriza: prin octombrie cand am revenit la facultate ajungeam sa mananc in fiecare seara pe la ora 10 covrigi cu ciocolata si biscuiti in prostie...pana mi se umfla super tare abdomenul. evident m-am speriat, fiindca ajungeam sa ma plimb prin camera, sa fac dusuri lungi numai sa uit ca vreau dulce...si din pacate, o data ce ma gandeam la asta nu scapam pana nu mergeam la magazin si-mi faceam proviziile necesare...pe care le terminam cum ajungeam in camera.
kilogramele le-am pus aproape pe toate inapoi, un lucru bun fiind ca m-am apucat serios de sport, de 6 ori/sapt cate 2 ori (cardio si tonifiere).

de atunci incerc sa-mi dau seama de ce am ajuns aici si am realizat ca dieta anterioara sigur a contribuit si ca atunci cand sunt nervoasa, agitata sau suparata ma refugiez in dulce. as putea chiar spune ca DULCELE e singurul aliment care imi declanseaza acest "fenomen", cu toate ca uneori simt nevoia si de prajit si paine.

in final, vreau sa spun ca incerc sa ma controlez si imi impun mereu sa mananc putin, cu toate ca gust dintr-un aliment. si acum cu dulcele am si o alta probleme: mi-au afectat dantura si acum trebuie sa iau masuri ca sa nu am repercusiuni mai grave mai incolo.

cred ca nu e bine sa fim foarte organizate in meniul zilnic si fixiste, fiind la mine am observat ca atunci cand imi planific un meniu pe o sapt ca sa stiu si ce alimente sa-mi cumpar, pe la jum saptamanii o dau in bara si in subconstient ma gandesc ca daca am fat-o azi in bara sigur mai pot manca si altceva, ca doar maine o sa revin...si de obicei imi revin dupa 3 zile (ceea ce e ciudat, ca mereu e la fel)

sper ca nu v-am plictisit va pup!
Buna Dream Lady,

"a gandesc ca daca am dat-o azi in bara sigur mai pot manca si altceva" asta e unul din gandurile automate derivate din gandirea 'totul sau nimic' "ori ma alimentez ca lumea (tot), ori nu mai conteaza (nimic)". Cu ce alt gand mai reznabil crezi ca il poti inlocui cand apare?

De multe ori mai tine si de convingerile pe care le avem despre propriile emotii 'daca o sa raman cu pofta/frustrarea, o sa fie rau (???)'-si poate nici nu gandim prea mult in ce fel o sa fie rau. Convingerea asta e util sa fie analizata prisma avantajelor si dezavantajelor, a argumentelor pro si contra si sa vedem daca decidem s-o pastram sau nu.

Exista persoane care afirma ca exista si o dependenta de carbohidrati si ca au reusit sa scape de mancatul compulsiv eliminand inclusiv gustul de dulce (adica neasociat cu zaharul, ci si cu indulcitor sau zahar din fructe), insa stiu persoane la care dieta ketogenica invers, declansa binge. Ce s-a dovedit stiintific in mod clar e ca restrictiile totale provoaca binge dpdv biologic si la persoane fara probleme de alimentatie pana atunci si la animale. Si cum mai ziceam, acu' ce-am face, acuzam si animalele ca nu au vointa?
Si cu carbohidrati sau fara, treaba cu 'amortirea' emotiilor prin mancare ramane valabila. (am scris despre ea la mine in jurnal mai recent, dar si la
cele 2 subiecte cu binge).

E bine c-ai stat sa observi ce functioneaza bine la tine, cum ar fi ca meniul fix nu te-ajuta. Poate reprezinta o alta restrictie. Intamplator nici eu n-am folosit meniuri fixe, gandite dinainte.
Răspuns cu citat
  #299 (permalink)  
Vechi 21 feb 2011, 21:47:53
the dream lady's Avatar
(meniuri, evolutie)
Vreau să intru-n gaşcă...Vreau să intru-n gaşcă...
Merite:
 
Data înregistrării: 10 dec 2010
Locaţie: Cluj-Napoca, Romania
Vârsta: 36
Dieta: South Beach - faza 1
Date: 165cm, 54.4kg
Mesaje: 79
Aprecieri acordate: 0
Am fost apreciat(a) de 0 ori in 0 mesaje
Implicit Re: Binge eating - Hiperfagie - Mancat compulsiv/in exces

Citat:
Anterior postat de dara Vezi mesajul


Buna Dream Lady,

"a gandesc ca daca am dat-o azi in bara sigur mai pot manca si altceva" asta e unul din gandurile automate derivate din gandirea 'totul sau nimic' "ori ma alimentez ca lumea (tot), ori nu mai conteaza (nimic)". Cu ce alt gand mai reznabil crezi ca il poti inlocui cand apare?

De multe ori mai tine si de convingerile pe care le avem despre propriile emotii 'daca o sa raman cu pofta/frustrarea, o sa fie rau (???)'-si poate nici nu gandim prea mult in ce fel o sa fie rau. Convingerea asta e util sa fie analizata prisma avantajelor si dezavantajelor, a argumentelor pro si contra si sa vedem daca decidem s-o pastram sau nu.

Exista persoane care afirma ca exista si o dependenta de carbohidrati si ca au reusit sa scape de mancatul compulsiv eliminand inclusiv gustul de dulce (adica neasociat cu zaharul, ci si cu indulcitor sau zahar din fructe), insa stiu persoane la care dieta ketogenica invers, declansa binge. Ce s-a dovedit stiintific in mod clar e ca restrictiile totale provoaca binge dpdv biologic si la persoane fara probleme de alimentatie pana atunci si la animale. Si cum mai ziceam, acu' ce-am face, acuzam si animalele ca nu au vointa?
Si cu carbohidrati sau fara, treaba cu 'amortirea' emotiilor prin mancare ramane valabila. (am scris despre ea la mine in jurnal mai recent, dar si la
cele 2 subiecte cu binge).

E bine c-ai stat sa observi ce functioneaza bine la tine, cum ar fi ca meniul fix nu te-ajuta. Poate reprezinta o alta restrictie. Intamplator nici eu n-am folosit meniuri fixe, gandite dinainte.

sa stii dara ca exact asa gandeam: ori era totul ori era nimic! sunt foarte constienta ca acest mod de a gandi este total gresit, insa in acele momente ma lasam purtata de o pofta nebuna de a manca si impigeam aceasta rationalitate intr-un coltisor al mintii si il readuceam in prim plan dupa ce terminam tot.
eu ma lupt cu aceasta problema din luna octombrie a anului trecut si uneori am impresia ca ma domina si acest lucru e extrem de frustrant, eu fiind o persoana careia ii place sa detina controlul.
de anul acesta am inceput sa-mi fac si liste care ma ajuta sa analizez fenomenul (ce anume il declanseaza, de ce apelez la el, cum as putea sa ma opresc...).

la mine nu se-ntampla zilnic, insa atunci cand se-ntampla am o stare foarte aiurea.

cred ca o mare parte din motivele pentru care ma refugiez in mancare vine de la partea emotionala: sentimentele si singuratatea. Si e putin ciudat, ca din exterior par o persoana extrem de sociabila, care poate avea tot ce vrea, am o multime de prieteni... insa tot ma simt singura! prin decembrie i-am povestit mamei de toate episoadele acestea si de accesele de bulimie pe care le-am invins relativ usor (mi-am spus ca e o prostie si ca sunt prea desteapta ca sa fac asemenea tampenii) si de mancatul excesiv. Sunt foarte aspra cu persoana mea si nu imi e usor sa recunosc ca am aceasta problema dar exista, asa ca tot ce am de facut e sa o inving! eu sper sa scap de ea pentru totdeauna, fiindca stiu ca daca chiar imi propun pot sa reusesc! ramane doar sa lucrez la acest lucru.

acum a aparut si o persoana importanta in viata mea si parca acest lucru imi da putina putere de a depasi acest moment nefericit din viata mea!

iti multumesc din suflet pentru mesaj si am sa urmaresc in continuare acest topic, fiindca ma regasesc in el si orice sfat e mai mult decat bine venit!
Răspuns cu citat
  #300 (permalink)  
Vechi 21 feb 2011, 22:09:44
dara's Avatar
(meniuri, evolutie)
Slăbuţa cu vechimeSlăbuţa cu vechime
Merite:
SUNT RESPONSABIL  
Data înregistrării: 27 sep 2009
Locaţie: Bucuresti, Romania
Vârsta: 47
Dieta: deficit caloric 500 sport+500 hipocalorica+GL
Date: 160cm, 66.9kg
Mesaje: 1.473
Aprecieri acordate: 0
Am fost apreciat(a) de 5 ori in 3 mesaje
Implicit Re: Binge eating - Hiperfagie - Mancat compulsiv/in exces

Dream Lady,

targetul tau de la greutate e prea mic. Tre' sa ai minim 18,5 ca sa fii o persoana sanatoasa. E important si sa afli de ce vrei sa ai corpul perfect si ce crezi ca se va intampla cu tine daca nu il vei avea. Mai gandeste-te daca vrei ca preocuparea pt. silueta sa reprezinte sa zicem 80% din preocuparile tale mentale, fata de un maxim de 25% cat ar fi normal. Adica sa-ti comuti atentia spre alte visuri ale tale, care nu au legatura cu modul in care arati.

Daca poti citeste de la inceput cele 2 subiecte cu binge si jurnalul meu - nu pt. chestiile personale, ci pt. ce am explicat despre problemele de alimentatie.
Adu-ti aminte sa corectezi mereu gandirea 'totul sau nimic' - de cate ori apare.

Pana si dorinta de control e important sa afli de ce o ai si ce crezi ca se intampla fara a controla tot, plus care ar fi probabilitatea ca intr-adevar acel lucru sa se intample.
Iti doresc sa reusesti singura - dar un prim pas este multa documentare despre problema.

Legat de oprit emotiile, citeste de aici in jos: http://forum.slabute.ro/jurnale-slab...tml#post534428

Baftutza!
Răspuns cu citat
Răspunde

Informatii despre slabit
binge eating, compulsiv, dieta, exces, forum, hiperfagie, mancat, slabit


Reguli de postare
BB code este Pornit
emoticoanele sunt Pornit
Codul [IMG] este Pornit
Codul HTML este Oprit
Trackbacks are Oprit
Pingbacks are Oprit
Refbacks are Oprit
Nu poţi deschide subiecte noi
Nu poţi să răspunzi la mesaje
Poţi să publici ataşamente
Nu poţi să-ţi editezi mesajele

Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimul mesaj
Binge eating - Hiperfagie - Mancat compulsiv/in exces dara Motivatie 258 14 mar 2014 12:32:45
Ce am mancat astazi :) !!! ali_lumi Alimentatia 80 03 iul 2012 19:20:20
Ce alimente trebuie sa evitati sa consumati in exces Slabuta Aditivi Alimentari 10 30 mar 2012 19:10:47
Jurnal de ne-mancat noaptea - dara dara Arhiva jurnale slabit 1239 12 mai 2011 14:02:59
O viata noua fara binge eating bubus Bulimie & Binge Eating 25 14 ian 2010 16:50:26

Mesaje noi in forum de slabit Slabute.ro
 Mesajele slăbuţelor
Se încarcă mesajele...
Calculator calorii (clic aici)
Poziţionare:
Calculator nutriţionalFan Slăbuţe!Susţine Slăbuţe!Top SlăbuţeSlabute TV
Subiecte noi
Subiecte interesante
Ultimele articole