Prezentare Calculator Nutriţional Slăbuţe - Partea 1Cursuri pictura, desen, modelaj, istoria artei
Sunt Resposnabil Calculator nutriţional Susţin Slăbuţe - Widgets si insigne! Slabute Concurs - Sanatate, premii si distractie! Slăbuţe TV - Televiziunea slăbuţelor

Gasca slabutelor care tin Dieta cu incarcatura glicemica

Gaseste prietenii din orasul tau! Alba Arad Arges Bacau Bihor Bistrita-Nasaud Botosani Braila Brasov Buzau Calarasi Caras-Severin
Cluj Constanta Dambovita Dolj Galati Giurgiu Gorj Hunedoara Ialomita Iasi Bucuresti Maramures Mehedinti Mures Neamt Olt
Prahova Salaj Satu-Mare Sibiu Suceava Teleorman Timis Tulcea Vaslui Valcea Vrancea
Prima Petitie Nationala pentru Dreptul la o Viata Sanatoasa deja a fost semnata de catre 66338 oameni.
In total sunt necesare peste 100.000 de semnaturi. Fii voluntar si participa in campania de strangere de semnaturi, clic aici.
Bine ai venit pe Slăbuţe, comunitatea care în 2008 a pus bazele mişcării pentru stilul de viaţă sănătos din România! Am creat pentru tine o comunitate unică şi specială. Într-o atmosferă civilizată, alături doar de oameni de calitate si cu o vastă experientă în domeniul stilului de viaţă sănătos, corect şi imparţial vei putea învăţa şi împărtăşi experienţele tale despre sănătate, alimentaţie, sport, stil de viaţă, slăbit sănătos şi alte întâmplări interesante din viaţa ta. Daca îţi pasă de viitorul ţării noastre şi a celor din jur, poţi contribui alături de noi într-un mod responsabil la promovarea stilului de viaţă sănătos, fie prin recomandarea comunităţii, fie prin relatarea celor învăţate pe Slăbuţe. Dacă ne vizitezi pentru prima dată, îţi recomandăm să citeşti ghidul începătorilor.
Pentru ca să te înregistrezi, clic aici. Succes!
Răspunde
 
Opţiuni subiect
  #131 (permalink)  
Vechi 14 oct 2010, 19:42:23
dorutza's Avatar
(meniuri, evolutie)
Slăbuţa cunoscătorSlăbuţa cunoscător
Merite:
Locul 1 la concurs  
Data înregistrării: 22 oct 2009
Locaţie: Baile 1 Mai, Oradea, Romania
Vârsta: 37
Dieta: -
Date: 160cm, 63.55kg
Mesaje: 4.856
Aprecieri acordate: 715
Am fost apreciat(a) de 1.649 ori in 766 mesaje
Implicit Re: Gasca slabutelor care tin Dieta cu incarcatura glicemica

fetelor mai am o intrebare

daca ai respectat si te-ai incadrat in 10 incarcatura cand e urmatoarea gustare, dar urmatoarea masa?. deci daca tii cont de incarcatura gl. din cat in cat timp trebuie sa mananci?
si daca ai depasit incarcatura 10, cand e urmatoarea masa?

gustarile tot asa, incarcatura 10?
dorutza, necesarul caloric zilnic pentru a te menţine la greutatea actuală, la un nivel de activitate fizică Usor activ, este de 1777 kcal/zi. Pentru a slăbi 0.5kg/săptămână, ar trebui să mănânci aproximativ 1260 kcal/zi. Pentru a slăbi 5 kg/lună ar trebui să mănânci aproximativ 486 kcal/zi.
NOTĂ: Culorile înseamnă slăbit sănătos, înfometare, pericol pentru viaţă.
[Calculator calorii]
Răspuns cu citat
  #132 (permalink)  
Vechi 14 oct 2010, 19:49:02
rosalinda's Avatar
(meniuri, evolutie)
Slăbuţa cu vechimeSlăbuţa cu vechime
Merite:
 
Data înregistrării: 21 apr 2010
Locaţie: Bucuresti, Romania
Vârsta: 47
Dieta: Montignac - personalizat
Date: 160cm, 63kg
Mesaje: 2.094
Aprecieri acordate: 0
Am fost apreciat(a) de 0 ori in 0 mesaje
Implicit Re: Gasca slabutelor care tin Dieta cu incarcatura glicemica

Citat:
Anterior postat de VAmedeea Vezi mesajul
Buna, fetele!
Chiar ma intrebam unde ati disparut toate?
Hai ca am citit si eu tot ce ati scris pana acum, interesant. Dar m-am uitat si la meniurile voastre si am vazut 1000 cal, sau pe acolo. Si eu am in ultimul timp numai cate 2000 de cal pe meniu, nu ma incadrez.
Dar mai vin in vizita ca imi place Gasca. Si mi-e dor de vechea gasca Monti!
Va pup si spor!
Eu n-am avut demult mai puţin de 1500 -1700
Tu erai singura din Gaşca care mânca cât de cât apropiat de cantităţile pe care le mâncam eu şi asta îmi dădea sentimentul de normalitate.
Da, e cazul sa incep sa-mi calculez si eu meniul !
__________________

Cea mai mare descoperire a tuturor timpurilor a fost aceea ca o persoana isi poate schimba viitorul doar schimbandu-si atitudinea

rosalinda, necesarul caloric zilnic pentru a te menţine la greutatea actuală, la un nivel de activitate fizică Usor activ, este de 1702 kcal/zi. Pentru a slăbi 0.5kg/săptămână, ar trebui să mănânci aproximativ 1185 kcal/zi. Pentru a slăbi 4 kg/lună ar trebui să mănânci aproximativ 669 kcal/zi.
NOTĂ: Culorile înseamnă slăbit sănătos, înfometare, pericol pentru viaţă.
[Calculator calorii]
Răspuns cu citat
  #133 (permalink)  
Vechi 14 oct 2010, 20:03:11
huskygirl19's Avatar
(meniuri, evolutie)
Slăbuţa cu vechimeSlăbuţa cu vechime
Merite:
SUNT RESPONSABIL  
Data înregistrării: 21 ian 2010
Locaţie: Bucuresti, Romania
Dieta: Monti-Incarcatura Glicemica-Hipocaloric
Date: 169cm, 75kg
Mesaje: 1.484
Aprecieri acordate: 0
Am fost apreciat(a) o data intr-un mesaj
Implicit Re: Gasca slabutelor care tin Dieta cu incarcatura glicemica

Citat:
Anterior postat de rosalinda Vezi mesajul
Am venit si eu in gasca voastra !

Andreea cand ne-am intalnit oscilam intre 60 si 61.
De sambata am 59 si sper ca sambata cantarul sa fie iar generos cu mine.
Dupa mesajele tale cu incarcatura glicemica am inceput sa mananc asa
MD - mai mult PL (omleta sau ton/salata verde) sau maxim 20 grame magiun prune si 2 feli de finn crisp cu 21% fibre
Pranz - curcan/pastrav cu salata verde sau salata de varza
Cina - ciorba de pui sau numai cu legume (ardei, praz, conopida, fasole verde, dovlecel)
Felul doi - carne la gratar cu salata verde, ciuperci cu iaurt si usturoi.
Am avut si cine glucidice - paste cu lapte si fructoza - aici am depasit incarcatura, ca am mancat cel putin 200 g paste fierte.
Merele, perele si portocalele le-am mancat numai la gustare, fara sa depasesc 150 g/portie si respectand cele 3 ore
Miscare spre rusinea mea n-am facut deloc.
Buna Rosa! Inca o data ma bucur ca ai avut rezultate si ca bagi si tu nasul la noi in gasca Ai citit posturile mele...o sa le mai postez o data pentru ca mai sunt vreo 2 fete nedumerite de metoda si poate le intereseaza si pe ele. Nu e nimic daca pe alocuri ai depasit incarcatura glicemica...Ideea e sa nu fie o greseala sistematica. Normal cand e vorba de o masa de paste...ca nu poti manca doar 30 g(nefierte- deci undeva rezultate la 100 g fierte), decat asezonate cu ceva mai satios...Dar aici tu, care esti o montignaca esti impiedicata de anumite combinatii. Noi, insa, restul, care suntem mai 'personalizate' ne permitem. O data la cateva zile merge si o extravaganta Adica o depasire de GL
Citat:
Anterior postat de sunshine Vezi mesajul
Am baut 2 pahare de apa si m am umflat acum, sunt ok
Lasa ca am baut si eu...si am fugit la sala...si m-am intors cu un mare gol in stomac Postez putin mai incolo totalul
Citat:
Anterior postat de dorutza Vezi mesajul
hello hello
tot studiez acuma problema pe toate partile si inca sunt in ceata ca n-am apucat sa vad toate info.

la niste paste cu inc glicemica 38 nefierte. ca sa nu depasesti 10.
tre sa mananci in jur de 30 grame nefierte..
cum se calculeaza cat mananci fiert..

trimiteti-ma si pe mine la niste formule, ceva informatii, ceva sa ma documentez ca m-am ametit de cap.
huskygirl19 help
Imediat draguta mea iti trimit, sper sa te lamuresc. Tu nu esti familiarizata nici cu Montignac...dar o sa incerc sa iti rezum cat mai concis. E vorba ca orice aliment are un IG atribuit. Totodata rezulta si o incarcatura glicemica care se calculeaza cu formula IG*nr.glucide la 100g totul impartit la 100...si iti rezulta GL pe 100g produs. Ei...dovlecelul are 0.3....iaurtul are 1....ciocolata cu 75% are 7.2 (iti voi pune in urmatorul post ceea ce am scris eu mai detaliat) Si ideea e ca la o masa...sa nu depasesti suma de 10. Adica....mananci 200 g iaurt...2. Mai mananci o felie de paine de 25 g...6 sa zicem. Ai deja 8. Ai putea sa mai mananci tot la aceasta masa si 600 g dovlecei...Si ai 10. Dar atat Te-am zapacit...Iti scriu putin mai incolo in jurnal sa iti explic

Citat:
Anterior postat de vedrana Vezi mesajul
Buna,
eu combin dieta de 1500 cal cu IG, asa ca am inceput de luni si am mancat>
dim cafea + 1 felie paine prajita + 30 gr branza light.

ora 11 - 1 iaurt , de fapt am luat kefir

ora 14 - supa zarzavat 3 polonice(fara teitei) = 100 gr carne vita gratar


ora 18. - 100 gr piept pui si o salata verde cu castravete si ceapa aici am mai mancat cateva felii de ananas

Marti
dim - cafea si perlute
ora 11 - kefir

pranz - 100 gr ciuperci 120 gr vita la gratar + salata verde

seara 50 gr sunca slaba +salata verde cu castravete si ceapa

Mi
dim cafea

ora 11 nu am avut timp

ora 14 supa zarzavat cu piept pui si salata varza

ora 18 50 gr ton conserva fara ulei cu salata verde si lamaie si ceapa


Joi
din cafea

ora 11 o banana

ora 14 supa rosii + muschi vita cu sfecla rosie 300 gr

ora 18 piept pui si sfecla

am baut apa multa si ceaiuri

azi am calcat stramb am mancat 2 biscuiti cu crema ciocolata

sa auzim de bine
Buna Vedrana...Meniurile tale arata foarte ok...dar de ex primul meniu calculat din ochi nu stiu dc are mai mult de 800 kcal...ceea ce nu e ok, iti spun din propria experienta ca nu reusesti sa tii mult timp asa si ajungi sa rabufnesti si sa mananci excesiv.

Citat:
Anterior postat de rosalinda Vezi mesajul

Calculul il faci după regula de trei simplă - aşa am inţeles de la Andreea
Sper că am înţeles corect
Adica - indice glicemic înmulţit cu carbohidraţii împărţit la 100
Da...e relativ usor. La o masa avem voie maxim GL10 . GL=IGxnr.carbo la 100 g aliment/100
daca mancam prune de ex...150 g... care dc nu ma insel au 3.6? la 100 g...n-am tabelasul in fata, imi cer scuze. asta inseama ca mancam 1.5*3.6=5.4 incarcatura glicemica...sau cu regula de 3 simpla:
100 g prune....3.6
150g prune......x => x=3.6x150/100=5.4

Citat:
Anterior postat de vedrana Vezi mesajul
Multumesc din suflet ca mi-ai zis. Eu am un mare pacat, dupa 4,5,6 zile de regim incep sa devin nervoasa dupa dulce si mai calc stramb si atunci ...calculez si caloriile si daca vad ca am depasit incerc sa ma opresc. Norocul meu este ca nu imi plac nici orezul si nici pastele, iar dupa bauturi carbogazoase nu m-am dat niciodata in vant. Eu tot timpul gresesc cu dulcele.
M-am apucat si de pilates clasic,imi face f bine la spate - ca sunt operata de hernie. Nu merg des doar de 2 ori pe sapt.
multumesc si iti doresc si tie mult succes in cont. si tinem legatura.
Acum citesc o carte ci IG a Monti , am luat-o cu un ziar
Citat:
Anterior postat de sunshine Vezi mesajul
Asta ca sa afli GL.
Dar daca stii deja ( la majoritatea sunt aici Indice Glicemic si Incarcatura Glicemica - Slabute.ro)
imparti cantitatea pe care o mananci la 100 si inmultesti cu GL.
EX: 200 gr mar
200/100*3
2*3 = 6
deci 6 GL
Am citit de 3 ori postul pana sa inteleg Da...asa e...stim GL pt 100 g mar...pt 200 g...pur si simplu inmultim GL cu 2 si ne da incarcatura pt cantitatea dorita.
Citat:
Anterior postat de vedrana Vezi mesajul
MAi am o intrebare, m-am uitat peste acele tabele, si de exemplu la pastai fierte, acestea nu au nici IG nici Incarcatura glicemica. De ce?
Citat:
Anterior postat de rosalinda Vezi mesajul

Pentru ca au IG mai mic de 10 iar incarcatura mai mica de 0,5.
Asta inseamna ca pot fi asociate cu grasimi fara restrictie de cantitate
Aici e alta poveste..aici e vorba de Montignac. Pt cele care nu tin Montignac, este suficient sa fie atente la carbohidrati, la IG si la GL. Nu conteaza neaparat dc se mananca paine (IG mare, GL mare) cu ou/pateu/unt(proteino-lipide). O felie de paine(aprox 25 g) are incarcatura cam 7, depinde de la paine la paine. Deci in limita a 10 o pot combina cu orice. Oul are 0, untul 0...etc.
Citat:
Anterior postat de VAmedeea Vezi mesajul
Buna, fetele!
Chiar ma intrebam unde ati disparut toate?
Hai ca am citit si eu tot ce ati scris pana acum, interesant. Dar m-am uitat si la meniurile voastre si am vazut 1000 cal, sau pe acolo. Si eu am in ultimul timp numai cate 2000 de cal pe meniu, nu ma incadrez.
Dar mai vin in vizita ca imi place Gasca. Si mi-e dor de vechea gasca Monti!
Va pup si spor!
Draga mea, dar a zis cineva ca trebuie sa tii ca noi mai hipo? E alegerea fiecareia ce tine...doar sa avem grija mare la GL. Ioana tine disociat...Antuca tine Monti...Rosa la fel...Sunshine si cu mine...D'zeu stie ce tinem...da noi ne tinem de treaba Noi 2 cel putin incercam sa mancam mai hipocaloric pt ca facem si combinatii mai periculoase....Asa ca...te asteptam daca vrei!!!
huskygirl19, pentru a configura şi afişa ticker-ul tău, urmează paşii din noua secţiune tickere.
huskygirl19, necesarul caloric zilnic pentru a te menţine la greutatea actuală, la un nivel de activitate fizică Sedentar, este de 1744 kcal/zi. Pentru a slăbi 0.5kg/săptămână, ar trebui să mănânci aproximativ 1227 kcal/zi. Pentru a slăbi 4 kg/lună ar trebui să mănânci aproximativ 711 kcal/zi.
NOTĂ: Culorile înseamnă slăbit sănătos, înfometare, pericol pentru viaţă.
[Calculator calorii]
Răspuns cu citat
  #134 (permalink)  
Vechi 14 oct 2010, 20:07:18
huskygirl19's Avatar
(meniuri, evolutie)
Slăbuţa cu vechimeSlăbuţa cu vechime
Merite:
SUNT RESPONSABIL  
Data înregistrării: 21 ian 2010
Locaţie: Bucuresti, Romania
Dieta: Monti-Incarcatura Glicemica-Hipocaloric
Date: 169cm, 75kg
Mesaje: 1.484
Aprecieri acordate: 0
Am fost apreciat(a) o data intr-un mesaj
Implicit Re: Gasca slabutelor care tin Dieta cu incarcatura glicemica

Citat:
Anterior postat de dorutza Vezi mesajul
fetelor mai am o intrebare

daca ai respectat si te-ai incadrat in 10 incarcatura cand e urmatoarea gustare, dar urmatoarea masa?. deci daca tii cont de incarcatura gl. din cat in cat timp trebuie sa mananci?
si daca ai depasit incarcatura 10, cand e urmatoarea masa?

gustarile tot asa, incarcatura 10?
Da!
Adica...daca mananci dimineata ceva cu incarcatura sa insumeze 10...trebuie sa astepti 3 ore. Daca incarcatura ta insumeaza 6 de ex....poti manca mai devreme de 3 ore...dar incarcatura maxim 4.
Iti dau un exemplu:
Mananci micul dejun....un iaurt si un mar mic- 100 g. Inseamna incarcatura 1 iaurt si marul 3(sau cat naiba are ca am uitat ) Asa, deci ai 4. Peste o ora daca iti este foame...poti manca o felie de paine cam de 20 g- incarcatura 6 cu...un ou fiert- incarcatura 0 sau cu altceva , dar per total sa nu depaseasca 6. Ideea e ca carbohidratii se digera in 3 ore. Si trebuie sa te 'descarci' pana a te 'incarca' din nou glicemic
huskygirl19, pentru a configura şi afişa ticker-ul tău, urmează paşii din noua secţiune tickere.
huskygirl19, necesarul caloric zilnic pentru a te menţine la greutatea actuală, la un nivel de activitate fizică Sedentar, este de 1744 kcal/zi. Pentru a slăbi 0.5kg/săptămână, ar trebui să mănânci aproximativ 1227 kcal/zi. Pentru a slăbi 4 kg/lună ar trebui să mănânci aproximativ 711 kcal/zi.
NOTĂ: Culorile înseamnă slăbit sănătos, înfometare, pericol pentru viaţă.
[Calculator calorii]
Răspuns cu citat
  #135 (permalink)  
Vechi 14 oct 2010, 20:11:04
sunshine's Avatar
(meniuri, evolutie)
Slăbuţă ModelSlăbuţă Model
Merite:
SUNT RESPONSABIL  
Data înregistrării: 09 oct 2009
Locaţie: acasa, Romania
Date: 165cm, 64kg
Mesaje: 5.016
Aprecieri acordate: 0
Am fost apreciat(a) de 4 ori in 4 mesaje
Implicit Re: Gasca slabutelor care tin Dieta cu incarcatura glicemica

Citat:
Anterior postat de dorutza Vezi mesajul
fetelor mai am o intrebare

daca ai respectat si te-ai incadrat in 10 incarcatura cand e urmatoarea gustare, dar urmatoarea masa?. deci daca tii cont de incarcatura gl. din cat in cat timp trebuie sa mananci?
si daca ai depasit incarcatura 10, cand e urmatoarea masa?

gustarile tot asa, incarcatura 10?
Daca la pranz ai atins punctajul de 10, mai poti manca ceva care sa aiba incarcatura dupa minim 3 ore. ( aici vorbim de tot ce inseamna glucide, ca in rest proteinele le poti manca cand vrei tu)
Daca la pranz ai mancat numai de 3 puncte ( de ex carne + ceva legume) atunci urmatoarea gustare ( la fel,ma refer doar la glucide - carbo) poate sa fie si mai devreme de 3 ore, dar pana in limita a 10 puncte. Adica o gustare ( un fruct de ex la o ora dupa masa) in limita a 7.
3 de la pranz + 7 gustare = 10
sunshine, pentru a configura şi afişa ticker-ul tău, urmează paşii din noua secţiune tickere.
sunshine, necesarul caloric zilnic pentru a te menţine la greutatea actuală, la un nivel de activitate fizică Usor activ, este de 2287 kcal/zi. Pentru a slăbi 0.5kg/săptămână, ar trebui să mănânci aproximativ 1770 kcal/zi. Pentru a slăbi 2 kg/lună ar trebui să mănânci aproximativ 1771 kcal/zi.
NOTĂ: Culorile înseamnă slăbit sănătos, înfometare, pericol pentru viaţă.
[Calculator calorii]
Răspuns cu citat
  #136 (permalink)  
Vechi 14 oct 2010, 20:13:27
sunshine's Avatar
(meniuri, evolutie)
Slăbuţă ModelSlăbuţă Model
Merite:
SUNT RESPONSABIL  
Data înregistrării: 09 oct 2009
Locaţie: acasa, Romania
Date: 165cm, 64kg
Mesaje: 5.016
Aprecieri acordate: 0
Am fost apreciat(a) de 4 ori in 4 mesaje
Implicit Re: Gasca slabutelor care tin Dieta cu incarcatura glicemica

Citat:
Anterior postat de VAmedeea Vezi mesajul
Buna, fetele!
Chiar ma intrebam unde ati disparut toate?
Hai ca am citit si eu tot ce ati scris pana acum, interesant. Dar m-am uitat si la meniurile voastre si am vazut 1000 cal, sau pe acolo. Si eu am in ultimul timp numai cate 2000 de cal pe meniu, nu ma incadrez.
Dar mai vin in vizita ca imi place Gasca. Si mi-e dor de vechea gasca Monti!
Va pup si spor!
Hei ame, nu te speria de mine.
Eu am meniurile mai slabute acum, pt ca am o criza de fiere si ma supara aproape zi de zi abia pot sa beau apa da sa mai si mananc.
Nu ti face griji, eu depasesc de obicei lejer 1300 cal
sunshine, pentru a configura şi afişa ticker-ul tău, urmează paşii din noua secţiune tickere.
sunshine, necesarul caloric zilnic pentru a te menţine la greutatea actuală, la un nivel de activitate fizică Usor activ, este de 2287 kcal/zi. Pentru a slăbi 0.5kg/săptămână, ar trebui să mănânci aproximativ 1770 kcal/zi. Pentru a slăbi 2 kg/lună ar trebui să mănânci aproximativ 1771 kcal/zi.
NOTĂ: Culorile înseamnă slăbit sănătos, înfometare, pericol pentru viaţă.
[Calculator calorii]
Răspuns cu citat
  #137 (permalink)  
Vechi 14 oct 2010, 20:16:10
huskygirl19's Avatar
(meniuri, evolutie)
Slăbuţa cu vechimeSlăbuţa cu vechime
Merite:
SUNT RESPONSABIL  
Data înregistrării: 21 ian 2010
Locaţie: Bucuresti, Romania
Dieta: Monti-Incarcatura Glicemica-Hipocaloric
Date: 169cm, 75kg
Mesaje: 1.484
Aprecieri acordate: 0
Am fost apreciat(a) o data intr-un mesaj
Implicit Re: Gasca slabutelor care tin Dieta cu incarcatura glicemica

Cu riscul de a deveni obositoare pt unele dintre voi, postez din nou toata polologhia pe marginea subiectului pentru cine doreste sa mai citeasca sa se lamureasca
Eu sunt una din fetele care a renuntat partial la Monti din cauza ca nu mai slabea. Posibil sa mai fie fete in situatia mea...care stagneaza de o buna bucata de vreme...sau care slabesc foarte incet si nu inteleg de ce...ca doar mananca conform si nu ies din legea...nu conteaza cat mananci...ci ce mananci.
Mereu m-a intrigat ceva anume la Montignac. Intelegeam ca conceptul de Indice glicemic este atribuit si calculat in niste studii. Nimic de comentat pana aici. Dar...iau de exemplu cartoful care are, sper sa nu ma insel, IG70. Eu acum vorbesc din amintiri, nu am valoarea in fata. Bun....cartoful are IG 70...dar daca mananc 50g este la fel de grav ca daca as manca 300 g? Imi creste glicemia la fel de tare indiferent de cantitate?

In cartea lui, Indicele Glicemic, Montignac se apleaca putin asupra problemei de Incarcatura Glicemica. Explica ce e, cum se calculeaza...dar incheie rapid spunand ca e prea greu de itneles...sau ca sunt calcule prea complicate si sa nu le luam in seama. Si ca baza tot IGurile sunt...cu acele mici completari ca unele alimente(pepene rosu, morcov) desi au IG mare au incarcatura glicemica mica...deci pot fi consumate moderat...iar altele care au IG mic (fructoza) au incarcatura mare...deci ar tb consumate in limita a 30g pe zi maxim.
Eu una ma intrebam de ce nu mai slabesc...avand in vedere ca mancam conform...am incercat sa reduc portiile ceea ce era foarte frustrant- niciun rezultat. Asa ca am abandonat...am tot oscilat in diete...am incercat hipocalorica Monti...acum WW...si tot asa.
Amedeea mi-a spus acum ceva timp sa vorbesc cu Dara...cum ca ar detine niste materiale interesante. In cateva zile m-a lamurit ce si cum...si in seara asta m-am pus pe gandit, citit si documentat...

Mi-a spus in felul urmator. Incarcatura glicemica pe o masa sa nu depaseasca 10. Asta e regula de baza. Mi-a dat cateva exemple...iar eu m-am apucat sa calculez si sa fac diferite ipoteze. Si intr-adevar, la final mi-am dat seama...
Montignac greseste foarte tare cand spune ca nu conteaza cat mananci.
Va dau un exemplu- o masa glucidica- mic dejun
Ce propune el :lapte/iaurt degresat, paine integrala, magiun fara zahar. Cantitate? Cat vreti: o cana de lapte...3 felii de paine...3 linguri de magiun.
Gresit. o felie de paine cam la 30 g are incarcatura glicemica 6 si ceva....30 de g de magiun...cam 3 si ceva...si totalul ar fi 10. Tot ce este peste aceasta cantitate...creste glicemia. Deci...degeaba e el mic dejun glucidic si total inofensiv. Nu e asa.
La meniurile protenino-lipidice e mult mai simplu. Legumele permise au Incarcaturi destul de mici pe 100g, intre 0.3 si 7...cam ce am trecut eu in revista cele mai uzuale. Cartoful are 14. Dar daca mananci 50-70g cartof chiar si combinat cu orice lipida si proteina...glicemia e sub control si nu exista niciun fel de pericol. Cu conditia ca la acea masa sa nu mai fie nicio alta glucida....si totalul de incarcatura glicemica sa fie maxim 10.
Va mai dau un alt exemplu:
Am facut o supa crema de legume...legumele fierte, date in blender si adaugat suc de rosii si dat in blender (1000ml suc rosii facut in casa, 100 g ceapa, 100g cartof, 200 g pastarnac, 200g telina, 150g morcov, 400g dovlecei, sare, piper). Am calculat Incarcatura glicemica...si iese la 100 de ml 2.66. Daca mananci o portie de 300 ml...nu este absolut nicio problema....daca mananci mai mut...nu e bine.
O sa spuneti ca nu e conforma...ca are si morcovul fiert si cartoful(eventual si telina care are IGmare). Daca le-as scoate si as recalcula Incarcatura glicemica...ar da mai mica cu siguranta. Dar se pune aceeasi problema. Sa spunem ca ar iesi o incarcatura de 1.80(asta pt ca morcovul si cartoful au fost puse in cantitati f mici fata de restul compozitiei). Dar ipotetic vorbind, consideram 1.80. Ei...prin absurd...daca ai manca 700 ml de supa...ar insemna incarcatura la aceasta masa peste 10. Deci nu e bine.
Tot ceea ce voiam eu sa subliniez, si poate e important pentru fetele care nu slabesc sau stagneaza...este ca totusi conteaza si cantitatea si este mult mai importanta incarcatura glicemica a mesei decat indicele glicemic al unui aliment.
Stiu ca este mai dificil de calculat...dar va spun din proprie experienta ca asa cum stiti fara a va uita in tabelele IG cat au alimentele pe care el mancati deobicei...asa se pot asimila si Incarcaturile....

As mai putea sa vorbesc pe marginea subiectului asta ceva timp...o sa incerc sa pun si eu in aplicare chiar de maine- desi cred ca inainte trebuie sa ma apuc sa fac niste cumparaturi.
Un alt exemplu este legat de o masa de fructe...multe dintre noi iau ocazional o masa numai din fructe. O alta greseala. Marul de exemplu are incarcatura glicemica pe 100 g 3.5...deci la o masa am putea manca maxim. 280 g de mar si ajungem la incarcatura 10. Strugurii au pe 100g 8.1, nectarinele 3.85. Deci atentie mare la portii...Degeaba au unele fructe/legume Ig mic- sub 35...pt ca in cantitati mari, chit ca nu sunt insotite de alte alimente la acea masa...ridica ele insele glicemia. Deci...o masa de fructe in general nu trebuie sa depaseasca 350-300 g. Probabil fructele de padure au mai putin si se poate depasi. De struguri, preferatii mei- nici nu incape vorba...maxim 120 g...si tot asa. Si din pacate...tot ce inseamna cereale- de la paine integrala, cereale integrale, paste integrale...la o masa....maxim 30-35 de grame.

IG x nr. de glucide(carbohidrati pe care ii are alimentul respectiv la 100g)/100
Exemple:
Varza: IG=15 , carbohidrati=5.8 => Incarcatura glicemica 15x5.8/100=0.87 la 100 g
aliment. Deci daca mananci o friptura cu salata de varza...poti manca si un kg de varza...ca ar insemna 8.7 Incarcatura glicemica pe acea masa, ca doar carnea are 0 si uleiul din salata 0...iar otetul...neglijabil ca se pun cativa ml.
Mere: Ig=30, Carbo/100g= 14 => Incarcatura glicemica la 100g mere= 30x14/100=4.2

Magiun Topoloveni Ig=39, carbo=24, Incarcatura glicemica la 100g = 39x24=9.36
Nu e vorba neaparat de a lua 6 mese micute pe zi...ci doar daca le iei glucidice. Poti sa mananci o salata mare cu friptura...atata timp cat tot ce ai tu in salata respectiva (legumele) au la masa acea Incarcatura sub 10. Poblema intervine la mesele glucidice sau la mesele de fructe. Mai stii cand mancam eu seara saptamani la rand o salata mare de fructe si atat si ma intrebam de ce nu slabesc??Probabil insulina mea era pe aratura chit ca erau doar portocale, kiwi, pomelo si niste franturi de fructe deshidratate- caise, smochine. Mai altfel spus...cade putin teoria lui Monti pt ca a fost tratata superficial...Cand a intrat in capitolul Incarcatura Glicemica din Cartea Indicele Glicemic- pe la pagina 85 dc nu ma insel- a explicat ce e, cum se calculeaza...dar a incheiat rapid spunand ca sunt calcule mult prea complicate. Dar poate tocmai aici sta buba.
Deci, eu zic fetelor sa aveti grija la:
-micul dejun unde mancati pesmeti cu magiun....
-mesele glucidice cu paste, orez...
- gustarile/mesele de fructe.
Aici trebuie calculat f bine...sa nu sariti.
Pe de alta parte apare si o chestie mai permisiva , contrar Montignac:
La o cina proteico-lipidica...un pranz de exemplu...unde mancati o salata cu rosii, castraveti...etc...si carne, branza...puteti manca o feliuta de paine/pesmet....fara a ridica glicemia...trebuie tinuta Incarcatura Glicemica sub 10. Un calcul simplu ar fi asa: salata, castraveti, rosii, ardei- cam 100g din fiecare...ar rezulta o incarcatura de 4 sa zic...sper sa nu fii gresit la calcule ca le-am facut din ochi...deci pana la 6 s-ar putea manca paine- painea are cam 25 la 100g...deci...se pot manca 35 g paine si glicemia e sub control- bineinteles pesmeti sau paine strict integrala.
Ma asteptam ca fetele care citesc sa fie putin mai receptiva la metoda, cel putin cele care nu (mai) slabesc 'mancand' Montignac.
Dupa ce am citit aseara mi-am dat seama ca mai grav e sa mananci conform si sa iti creasca glicemia fara sa stii- vezi MD glucidic, mesele de fructe...cinele cu paste, orez etc. decat sa strecori 30 g de paine langa ceva proteico-lipidic.
Stiu ca suna chinuitor....ca n-ai voie decapt cateva zeci de grame din paste, orez,painica...etc...Poate am uitat sa precizzez...aceasta incarcatura per masa de 10, poate fi reluata din 3 in 3 ore...CHiar ma gandeam ca am niste tagliatelle in dulap care ma bantuie si pana nu le termin nu o sa pot renunta la ele...Solutia ar fi sa mananc din 3 in 3 ore pana se digera cantitatitile de glucide care sa faca incarcatura sub 10...Bine, eu una nu ma vad mancand 30g de paste acum...si 30 peste 3 ore si tot asa. Dar trebuie sa avem atentie mare...
Ardei capia/gras 1
Banane 14 -maxim 75 g la o masa, (fara a fi asociata cu alta glucida)
Brocoli 1
Cacao 2
Caise 3- maxim 330 g (fara a fi asociata cu alta glucida)
Caise uscate 22 - maxim 45 g (fara a fi asociata cu alta glucida)
Castraveti murati 0.5
Capsune 2
Ceapa 2
Cirese 4-maxim 250g (fara a fi asociata cu alta glucida)
Ciuperci 1
Ciocolata neagra 75%cacao 7.25
Conopida 1

Carne, peste 0
Dovlecei 0.3
Fasole uscata 20- max 50g (gramaj negatit,fara a fi asociata cu alta glucida)
Fasole verde 1
Faina naut 20- maxim 50g (fara a fi asociata cu alta glucida)
Iaurt*, lapte*,branza 1
Kiwi 7- maxim 150g (fara a fi asociata cu alta glucida)
Mandarine 4- maxim 250g (fara a fi asociata cu alta glucida)
Mazare 5- maxim 200g (fara a fi asociata cu alta glucida)
Masline 1.5
Migdale 3
Nuca cocos proaspata 7- maxim 140g (fara a fi asociata cu alta glucida)
Orez basmati 38
Paste integrale 26...37(depinde de felul lor)

Paine integrala 25
Pere 5- maxim 200g (fara a fi asociata cu alta glucida)
Portocale 4- maxim 250g (fara a fi asociata cu alta glucida)
Prune 3.6- maxim 280g (fara a fi asociata cu alta glucida)
Rosii 1.2
Salata 0.5
Secara 48
Struguri 8- maxim 125g (fara a fi asociata cu alta glucida)
Varza 0.9
Zmeura 3- maxim 330 g (fara a fi asociata cu alta glucida)
Vinete 1
In cantitati mai mici decat cele maxime precizate se pot asocia cu alte glucide cu conditia ca Totalul Incarcaturii Glicemice sa fie maxim 10.
Sunt alimente care au incarcatura 0.3-2 pt care nu trebuie sa ne facem griji ...pentru ca banuiesc ca la o masa nimeni nu mananca mai mult de 500g-1kg din acestea.
huskygirl19, pentru a configura şi afişa ticker-ul tău, urmează paşii din noua secţiune tickere.
huskygirl19, necesarul caloric zilnic pentru a te menţine la greutatea actuală, la un nivel de activitate fizică Sedentar, este de 1744 kcal/zi. Pentru a slăbi 0.5kg/săptămână, ar trebui să mănânci aproximativ 1227 kcal/zi. Pentru a slăbi 4 kg/lună ar trebui să mănânci aproximativ 711 kcal/zi.
NOTĂ: Culorile înseamnă slăbit sănătos, înfometare, pericol pentru viaţă.
[Calculator calorii]
Răspuns cu citat
  #138 (permalink)  
Vechi 14 oct 2010, 20:18:51
huskygirl19's Avatar
(meniuri, evolutie)
Slăbuţa cu vechimeSlăbuţa cu vechime
Merite:
SUNT RESPONSABIL  
Data înregistrării: 21 ian 2010
Locaţie: Bucuresti, Romania
Dieta: Monti-Incarcatura Glicemica-Hipocaloric
Date: 169cm, 75kg
Mesaje: 1.484
Aprecieri acordate: 0
Am fost apreciat(a) o data intr-un mesaj
Implicit Re: Gasca slabutelor care tin Dieta cu incarcatura glicemica

Voi exemplifica pe meniul meu de astazi- in special pt Dorutza. (Am uitat sa iti spun..ca si gustarea e consideerata o masa...deci dc papi 250 g mar si insumezi 10 p, atunci trebuie sa mai astepti 3 ore pana la urmatoarea masa, sau poti manca mai devreme dar ceva care sa nu contina carbohidrati. De ex: carne, mozarella, ou etc- astea au intr-addevar un procent de aprox 3-5 g glucide la 100g , dar au IG 0 deci...au si GL 0)
huskygirl19, pentru a configura şi afişa ticker-ul tău, urmează paşii din noua secţiune tickere.
huskygirl19, necesarul caloric zilnic pentru a te menţine la greutatea actuală, la un nivel de activitate fizică Sedentar, este de 1744 kcal/zi. Pentru a slăbi 0.5kg/săptămână, ar trebui să mănânci aproximativ 1227 kcal/zi. Pentru a slăbi 4 kg/lună ar trebui să mănânci aproximativ 711 kcal/zi.
NOTĂ: Culorile înseamnă slăbit sănătos, înfometare, pericol pentru viaţă.
[Calculator calorii]
Răspuns cu citat
  #139 (permalink)  
Vechi 14 oct 2010, 20:19:28
sunshine's Avatar
(meniuri, evolutie)
Slăbuţă ModelSlăbuţă Model
Merite:
SUNT RESPONSABIL  
Data înregistrării: 09 oct 2009
Locaţie: acasa, Romania
Date: 165cm, 64kg
Mesaje: 5.016
Aprecieri acordate: 0
Am fost apreciat(a) de 4 ori in 4 mesaje
Implicit Re: Gasca slabutelor care tin Dieta cu incarcatura glicemica

Citat:
Anterior postat de huskygirl19 Vezi mesajul
Cu riscul de a deveni obositoare pt unele dintre voi, postez din nou toata polologhia pe marginea subiectului pentru cine doreste sa mai citeasca sa se lamureasca .

Ai draga nu-ti mai face atatea griji, ca nu esti obositoare.
Nu e un subiect atat de simplu, atat de usor de inteles din prima
sunshine, pentru a configura şi afişa ticker-ul tău, urmează paşii din noua secţiune tickere.
sunshine, necesarul caloric zilnic pentru a te menţine la greutatea actuală, la un nivel de activitate fizică Usor activ, este de 2287 kcal/zi. Pentru a slăbi 0.5kg/săptămână, ar trebui să mănânci aproximativ 1770 kcal/zi. Pentru a slăbi 2 kg/lună ar trebui să mănânci aproximativ 1771 kcal/zi.
NOTĂ: Culorile înseamnă slăbit sănătos, înfometare, pericol pentru viaţă.
[Calculator calorii]
Răspuns cu citat
  #140 (permalink)  
Vechi 14 oct 2010, 20:19:34
huskygirl19's Avatar
(meniuri, evolutie)
Slăbuţa cu vechimeSlăbuţa cu vechime
Merite:
SUNT RESPONSABIL  
Data înregistrării: 21 ian 2010
Locaţie: Bucuresti, Romania
Dieta: Monti-Incarcatura Glicemica-Hipocaloric
Date: 169cm, 75kg
Mesaje: 1.484
Aprecieri acordate: 0
Am fost apreciat(a) o data intr-un mesaj
Implicit Re: Gasca slabutelor care tin Dieta cu incarcatura glicemica

Meniul meu de azi:
CALORII INGERATE
Micul dejun, ora 12:14
Cafea, 150ml - 2 calorii, 0.2 proteine, 0 grasimi, 0 colesterol, 0 carbohidrati, 0 fibre, 3 sodiu, 0 zahar
Lapte UTH degresat 0.1%, Fulga, 50ml - 16 calorii, 1.6 proteine, 0.1 grasimi, 0 colesterol, 2.3 carbohidrati, 0 fibre, 0 sodiu, 0 zahar
Fructoza, 5g - 20 calorii, 0 proteine, 0 grasimi, 0 colesterol, 5 carbohidrati, 0 fibre, 0 sodiu, 0 zahar
Struguri, 100g - 69 calorii, 0.7 proteine, 0 grasimi, 0 colesterol, 18 carbohidrati, 1 fibre, 0 sodiu, 15.5 zahar
Gustare 1, ora 13:02
Mozzarela, Delaco, 20g - 54 calorii, 4.2 proteine, 4 grasimi, 0 colesterol, 0.3 carbohidrati, 0 fibre, 160 sodiu, 0 zahar
Prânz, ora 13:47
Ciocolata amaruie 75% cacao, Heidi Dark Intense, 8g - 48 calorii, 0.6 proteine, 4.7 grasimi, 0 colesterol, 2.3 carbohidrati, 0 fibre, 0 sodiu, 0 zahar
Otet de mere, 8ml - 2 calorii, 0 proteine, 0 grasimi, 0 colesterol, 0.1 carbohidrati, 0 fibre, 0.4 sodiu, 0 zahar
Ulei de floarea soarelui, Floriol, 8ml - 72 calorii, 0 proteine, 8 grasimi, 0 colesterol, 0 carbohidrati, 0 fibre, 0 sodiu, 0 zahar
Salata verde, Iceberg, 100g - 13 calorii, 2 proteine, 0.2 grasimi, 0 colesterol, 1.7 carbohidrati, 0 fibre, 0 sodiu, 0 zahar
Carne de pui, ficat, toate clasele (de pui), crud, 220g - 262 calorii, 37.2 proteine, 10.6 grasimi, 759 colesterol, 1.6 carbohidrati, 0 fibre, 156.2 sodiu, 0 zahar
Gustare 2, ora 15:18
Lapte UTH degresat 0.1%, Fulga, 150ml - 48 calorii, 4.8 proteine, 0.2 grasimi, 0 colesterol, 6.8 carbohidrati, 0 fibre, 0 sodiu, 0 zahar
Cacao, continut scazut de grasimi, Dr. Oetker, 5g - 12 calorii, 1.1 proteine, 0.5 grasimi, 0 colesterol, 0.5 carbohidrati, 0 fibre, 0 sodiu, 0 zahar
Cina, ora 17:59
Struguri, 150g - 104 calorii, 1.1 proteine, 0 grasimi, 0 colesterol, 27 carbohidrati, 1.5 fibre, 0 sodiu, 23.3 zahar
Zacusca fara morcovi by Tina, 100g - 145 calorii, 1.7 proteine, 9.8 grasimi, 0 colesterol, 6.4 carbohidrati, 0 fibre, 0 sodiu, 0 zahar
Gustare 3, ora 20:23
Sana 2,5% grasime, Paco, 100g - 54 calorii, 3.2 proteine, 2.5 grasimi, 0 colesterol, 4.7 carbohidrati, 0 fibre, 0 sodiu, 0 zahar
Branza proaspata, 5% grasime Fagaras, Lacteea, 100g - 99 calorii, 10 proteine, 5 grasimi, 0 colesterol, 3.5 carbohidrati, 0 fibre, 0 sodiu, 0 zahar
Muschi file, Aldis, 20g - 53 calorii, 3.2 proteine, 4.2 grasimi, 0 colesterol, 0.1 carbohidrati, 0 fibre, 0 sodiu, 0 zahar
Painite crocante Kernig delicat, 21% fibre, Burger, 10g - 35 calorii, 1.1 proteine, 0.5 grasimi, 0 colesterol, 5.4 carbohidrati, 2.1 fibre, 0 sodiu, 0.2 zahar
--------------------------------------------------------------------------------------
TOTAL CALORII: 1108 calorii, 72.7 proteine, (mult)50.3 grasimi, 759 colesterol, (mic)85.7 carbohidrati, 4.6 fibre, 319.6 sodiu, 39 zahar
huskygirl19, pentru a configura şi afişa ticker-ul tău, urmează paşii din noua secţiune tickere.
huskygirl19, necesarul caloric zilnic pentru a te menţine la greutatea actuală, la un nivel de activitate fizică Sedentar, este de 1744 kcal/zi. Pentru a slăbi 0.5kg/săptămână, ar trebui să mănânci aproximativ 1227 kcal/zi. Pentru a slăbi 4 kg/lună ar trebui să mănânci aproximativ 711 kcal/zi.
NOTĂ: Culorile înseamnă slăbit sănătos, înfometare, pericol pentru viaţă.
[Calculator calorii]
Răspuns cu citat
Răspunde

Informatii despre slabit
glicemie, incarcatura glicemica, meniu, retete


Reguli de postare
BB code este Pornit
emoticoanele sunt Pornit
Codul [IMG] este Pornit
Codul HTML este Oprit
Trackbacks are Oprit
Pingbacks are Oprit
Refbacks are Oprit
Nu poţi deschide subiecte noi
Nu poţi să răspunzi la mesaje
Poţi să publici ataşamente
Nu poţi să-ţi editezi mesajele

Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimul mesaj
Clubul Slabutelor care tin dieta cu fructe :D Slabuta Dieta cu fructe si legume 139 19 aug 2011 14:32:33
Gasca fetelor care tin Montignac partea V Slabuta Arhiva - Dieta Michel Montignac 4071 19 oct 2010 22:05:39
Gasca fetelor care tin Montignac partea III Slabuta Arhiva - Dieta Michel Montignac 4859 31 iul 2010 21:50:44
Gasca fetelor care tin Montignac partea II Slabuta Arhiva - Dieta Michel Montignac 4413 09 iul 2010 10:01:33
Gasca fetelor care tin Montignac partea I adynna Arhiva - Dieta Michel Montignac 3430 07 apr 2010 22:49:32

Mesaje noi in forum de slabit Slabute.ro
 Mesajele slăbuţelor
Se încarcă mesajele...
Calculator calorii (clic aici)
Poziţionare:
Calculator nutriţionalFan Slăbuţe!Susţine Slăbuţe!Top SlăbuţeSlabute TV
Subiecte noi
Subiecte interesante
Ultimele articole