Prezentare Calculator Nutriţional Slăbuţe - Partea 1Cursuri pictura, desen, modelaj, istoria artei
Sunt Resposnabil Calculator nutriţional Susţin Slăbuţe - Widgets si insigne! Slabute Concurs - Sanatate, premii si distractie! Slăbuţe TV - Televiziunea slăbuţelor

Gasca fetelor care tin Montignac partea X

Gaseste prietenii din orasul tau! Alba Arad Arges Bacau Bihor Bistrita-Nasaud Botosani Braila Brasov Buzau Calarasi Caras-Severin
Cluj Constanta Dambovita Dolj Galati Giurgiu Gorj Hunedoara Ialomita Iasi Bucuresti Maramures Mehedinti Mures Neamt Olt
Prahova Salaj Satu-Mare Sibiu Suceava Teleorman Timis Tulcea Vaslui Valcea Vrancea
Prima Petitie Nationala pentru Dreptul la o Viata Sanatoasa deja a fost semnata de catre 66338 oameni.
In total sunt necesare peste 100.000 de semnaturi. Fii voluntar si participa in campania de strangere de semnaturi, clic aici.
Bine ai venit pe Slăbuţe, comunitatea care în 2008 a pus bazele mişcării pentru stilul de viaţă sănătos din România! Am creat pentru tine o comunitate unică şi specială. Într-o atmosferă civilizată, alături doar de oameni de calitate si cu o vastă experientă în domeniul stilului de viaţă sănătos, corect şi imparţial vei putea învăţa şi împărtăşi experienţele tale despre sănătate, alimentaţie, sport, stil de viaţă, slăbit sănătos şi alte întâmplări interesante din viaţa ta. Daca îţi pasă de viitorul ţării noastre şi a celor din jur, poţi contribui alături de noi într-un mod responsabil la promovarea stilului de viaţă sănătos, fie prin recomandarea comunităţii, fie prin relatarea celor învăţate pe Slăbuţe. Dacă ne vizitezi pentru prima dată, îţi recomandăm să citeşti ghidul începătorilor.
Pentru ca să te înregistrezi, clic aici. Succes!
Răspunde
 
Opţiuni subiect
  #6451 (permalink)  
Vechi 10 mar 2013, 18:35:32
Q88's Avatar
Q88 Q88 este deconectat
(meniuri, evolutie)
Slăbuţa cunoscătorSlăbuţa cunoscător
Merite:
 
Data înregistrării: 20 ian 2011
Locaţie: Bucuresti, Romania
Dieta: Montignac
Date: 167cm, 61.1kg
Mesaje: 3.892
Aprecieri acordate: 3.749
Am fost apreciat(a) de 3.924 ori in 2.166 mesaje
Implicit Re: Gasca fetelor care tin Montignac partea X

Buburuzo, nu avem de ce sa ti-o luam in nume de rau, doar ca punctul tau de vedere nu se aplica tuturor.
In ceea ce ma priveste, nu am avut niciodata probleme de sanatate din cauza greutatii si intotdeauna am fost normoponderala (la limita superioara, aproape de supraponderal, dar niciodata nu am depasit granita).
Deci, in cazul meu, nici dieta si nici sportul nu erau necesare pentru sanatate.
Daca vrei un argument in plus, de cand m-am lasat de fumat si m-am apucat de sport nu pot sa respir, ma sufoc (povestea e putin mai lunga cu 2 diagnostice gresite, etc).
Sport si dieta tin pentru a fi frumoasa si ca sa imi placa ce vad in oglinda si apoi pentru prietenul meu (a facut toata viata sport si se vede).
Avem motivatii diferite cand vine vorba de sport si dieta.
Eu nu mai suportam sa imi vad burta cum atarna si coapsele mele imense; plus ca la 37 de ani nu vreau sa am 97 de kg cum avea mama pe vremea aceea.
Eu fac sport si mi-am schimbat stilul de viata pentru ca vreau sa fiu frumoasa, sa port o rochie de seara mulata (tip sirena) si sa vina perfect si sa nu mai imi fie rusine sa merg la plaja.
Eu iti multumesc ca mi-ai spus parerea ta despre Dukan.
Nu am uitat nici ce mi-a zis Ame despre Dukan si nefrite.
Poate de aceea nici nu am putut azi. Stresul si inima stransa m-au dat inapoi.
Dar o sa fac budinca de vanilie Dukan pentru desert.
In rest, god old Montignac si fara fainoase.
Va multumesc ca imi impartasiti din cunostintele voastre.
__________________
Un om de succes este acela care poate construi o fundație solidă cu cărămizile pe care alții le aruncă în el.
Nu este niciodată prea târziu să te reinventezi 30+
http://forum.slabute.ro/jurnale-slab...ml#post1443416
Răspuns cu citat
Acest membru apreciaza mesajul lui Q88:
lidiuta (11 mar 2013)
  #6452 (permalink)  
Vechi 10 mar 2013, 21:02:12
buburuzze's Avatar
(meniuri, evolutie)
Sunt una dintre slăbuţe!Sunt una dintre slăbuţe!
Merite:
 
Data înregistrării: 16 aug 2010
Locaţie: Ct, Romania
Dieta: montignac+sport
Date: 170cm, 84kg
Mesaje: 489
Aprecieri acordate: 535
Am fost apreciat(a) de 348 ori in 175 mesaje
Implicit Re: Gasca fetelor care tin Montignac partea X

Cristina nu era vorba de starea de sanatate de pana acum ,ci despre ceea ce un regim ca dukan ar putea cauza pe viitor.Sanatatea nu este doar pt acum,asa cum nu este nici iubirea neconditionata ,respectul,motivatia,credinta,echilibrul trup-minte-suflet.Ma rog o iau pe aratura cu discutia.
Eu cred ca esti frumoasa fizic asa cum esti acum analizand raportul inaltime/greutate si mai faci si sport,asa ca includ si tonifiata.
Ai dreptate cand spui ca avem motivatii diferite cand vine vorba de sport si dieta
Imi pare rau ca ai fost diagnosticata gresit.Nu esti singura :ajunsesem in vara sa iau 10 medicamente pe zi si ma simteam din ce in ce mai rau...
Curaj vei fii bine!
__________________
Răspuns cu citat
Acest membru apreciaza mesajul lui buburuzze:
VAmedeea (11 mar 2013)
  #6453 (permalink)  
Vechi 10 mar 2013, 21:14:37
Q88's Avatar
Q88 Q88 este deconectat
(meniuri, evolutie)
Slăbuţa cunoscătorSlăbuţa cunoscător
Merite:
 
Data înregistrării: 20 ian 2011
Locaţie: Bucuresti, Romania
Dieta: Montignac
Date: 167cm, 61.1kg
Mesaje: 3.892
Aprecieri acordate: 3.749
Am fost apreciat(a) de 3.924 ori in 2.166 mesaje
Implicit Re: Gasca fetelor care tin Montignac partea X

Adevarul e ca ce ai scris tu ca poate cauza Dukan pe viitor nu suna deloc bine.
Ma inarmez cu rabdare, continui cu sportul, reduc carbohidratii si astept rezultate.
Nu sunt frumoasa fizic, tocmai de aceea muncesc la sport in continuare, pentru ca avand experienta dietelor (de la 15 ani tot am facut foamea) am inteles ca un corp frumos si armonios nu se obtine decat cu SPORT.
Mi-a luat 10 ani sa pricep chestia asta, dar intr-un final am inteles.
Voi sunteti cheia mea de control. Asa cand o iau pe aratura, ma trageti de maneca si revin pe calea cea dreapta.

Apropo! In urma cu cateva pagini, va povesteam ca va voi anunta cand inventez vreo reteta.
Cum azi am descoperit ricotta si e dulce, maine la pranz voi face un desert din 160g de ricotta (atat a mai ramas in cutie), 20-30g de migdale, 2 lingurite indulcitor de stevie lichid, esenta de vanilie sau de rom. Cum vi se pare?

Eu azi am mancat:
MD: ou fiert, ricotta (90g), masline
P: pulpa de curcan (160g), salata de varza murata (200g) si cioco 85% (16g)
C: salata de avocado cu ton (190g) si cioco (16g)
Si am facut sport la pranz.
__________________
Un om de succes este acela care poate construi o fundație solidă cu cărămizile pe care alții le aruncă în el.
Nu este niciodată prea târziu să te reinventezi 30+
http://forum.slabute.ro/jurnale-slab...ml#post1443416

Ultima dată editat de Q88; 10 mar 2013 at 21:17:55.
Răspuns cu citat
Acest membru apreciaza mesajul lui Q88:
lidiuta (11 mar 2013)
  #6454 (permalink)  
Vechi 11 mar 2013, 00:33:30
floricica0vesela's Avatar
(meniuri, evolutie)
Slăbuţa cu vechimeSlăbuţa cu vechime
Merite:
SUNT RESPONSABIL  
Data înregistrării: 02 aug 2010
Locaţie: ., Romania
Vârsta: 37
Dieta: montignac-man
Date: 163cm, 69.7kg
Mesaje: 2.697
Aprecieri acordate: 1.774
Am fost apreciat(a) de 3.227 ori in 1.132 mesaje
Implicit Re: Gasca fetelor care tin Montignac partea X

revin cu meniul meu pe azi, s-a modificat nitel
MD un mar, cafea cu lapte, 3 wasa 24%, iaurt neconform
G cafea cu lapte, o mana de migdale crude
P 2 ciocanele de pui la cuptor, legume congelate trase la tigaie UM, parmezan
C cascaval, rosii cherry, masline verzi, UM
G ceai
Răspuns cu citat
Acest membru apreciaza mesajul lui floricica0vesela:
lidiuta (11 mar 2013)
  #6455 (permalink)  
Vechi 11 mar 2013, 09:42:30
azra's Avatar
(meniuri, evolutie)
Slăbuţa cunoscătorSlăbuţa cunoscător
Merite:
Locul 3 la concurs  
Data înregistrării: 06 aug 2010
Locaţie: braila, Romania
Vârsta: 37
Date: 169cm, 120kg
Mesaje: 7.611
Aprecieri acordate: 1.258
Am fost apreciat(a) de 1.431 ori in 912 mesaje
Implicit Re: Gasca fetelor care tin Montignac partea X

Buna dimineata
O saptamana frumoasa sa avem!!!!
Las si cafelutasi revin mai tarziu cu meniul,la md am avut iaurt cu tarate de ovaz,cafea cu lapte si pe mai tarziu inca nu stiu..sport...ioc azi ca sut rupta de somn,ieri nu s-a simtit bine babuta mea si nu am dormit mai deloc asta-noapte,sper sa nu see intample nik cu ea ca asta ma sperie...desi e de asteptat la 97de ani ai ei...
__________________
jurnalul meu-slabuta in devenire

1.08.2012-1.12.2012 :105.5kg -85kg =-20.5kg (Dukan)

dacă ai totul nu trebuie să spui, să arăți, să epatezi, iar dacă nu ai nimic nimic, nu trebuie să fii trist, pentru că ai cel mai mare dar ... viața, prieteni, familie, lucruri mult mai importante
Răspuns cu citat
Acest membru apreciaza mesajul lui azra:
lidiuta (11 mar 2013)
  #6456 (permalink)  
Vechi 11 mar 2013, 09:59:17
floricica0vesela's Avatar
(meniuri, evolutie)
Slăbuţa cu vechimeSlăbuţa cu vechime
Merite:
SUNT RESPONSABIL  
Data înregistrării: 02 aug 2010
Locaţie: ., Romania
Vârsta: 37
Dieta: montignac-man
Date: 163cm, 69.7kg
Mesaje: 2.697
Aprecieri acordate: 1.774
Am fost apreciat(a) de 3.227 ori in 1.132 mesaje
Implicit Re: Gasca fetelor care tin Montignac partea X

neatza.
Gabi, multumim de cafea.

cum merge italiana?

eu va mai scriu meniul pe parcurs, pana acum un mar si cafea, urmeaza wasa cu iaurt si magiun

o zi minunata tuturor si o saptamana plina de reusite
Răspuns cu citat
Urmatorii 3 membri au apreciat mesajul lui floricica0vesela:
buburuzze (11 mar 2013), lidiuta (11 mar 2013), Q88 (11 mar 2013)
  #6457 (permalink)  
Vechi 11 mar 2013, 10:10:04
lidiuta's Avatar
(meniuri, evolutie)
Slăbuţă cunoscător, dedicatăSlăbuţă cunoscător, dedicată
Merite:
 
Data înregistrării: 05 iul 2010
Locaţie: Buzau, Romania
Dieta: alimentatie sanatoasa si miscare
Date: 167cm, 82.4kg
Mesaje: 11.668
Aprecieri acordate: 14.373
Am fost apreciat(a) de 13.775 ori in 7.872 mesaje
Implicit Re: Gasca fetelor care tin Montignac partea X

Felicitari pt scadere, Gabi!
Te consider curajoasa ca ai grija de o batrana, eu cred ca n-as avea atata rabdare; daca mi-ar strica si somnul de noapte nici nu as rezista.
La md am mancat un fel de wasa din faina integrala de secara cu gem conform si lapte cu cafea. Acum am rontait un fursec de tarate de ovaz, pt pranz am la meniu 2 mere mici, sufleu de dovlecei, putin cas, 2 rosii. Pt seara...nu stiu, as vrea sa fac paste din grau dur cu lapte sau mere rase.
Numai bine!
__________________
"Când sunt slab, atunci sunt tare".

14.01.22 84.7; 18.01 83.7 4.02 84.2
lidiuta, pentru a configura şi afişa ticker-ul tău, urmează paşii din noua secţiune tickere.
Răspuns cu citat
  #6458 (permalink)  
Vechi 11 mar 2013, 10:57:54
VAmedeea's Avatar
(meniuri, evolutie)
Slăbuţă SeniorSlăbuţă Senior
Merite:
SUNT RESPONSABIL  
Data înregistrării: 03 mar 2010
Locaţie: La Spezia, Italia
Vârsta: 38
Dieta: ECHILIBRU
Date: 168cm, 68kg
Mesaje: 6.500
Aprecieri acordate: 1.864
Am fost apreciat(a) de 742 ori in 334 mesaje
Implicit Re: Gasca fetelor care tin Montignac partea X

Citat:
Anterior postat de buburuzze Vezi mesajul
Buna scumpelor In sfarsit ma simt mult mai bine
Referitor la dukan :majoritatea persoanelor pe care la cunosc si care au si tinut aceasta "dieta" au slabit(dieta de fapt vine de la regim de viata sanatos,ceea ce dukan va asigur ca nu este).Au slabit si au reusit sa isi provoace alte probleme de sanatate de genul constipatie cronica,hemoroizi si sa va reamintesc ca acest consum de carne,excesiv,este factor favorabil dezvoltarii unor cancere sau acumularea de acid uric in articulatii(guta-care nu regreseaza),halena etc.
Se recomanda cca 150 de gr carne pe zi,de max 3 ori pe saptamana pt o persoana sedentara sau cu efort fizic minin( peste,fructe de mare)
Cu riscul sa imi pun jumatate de forum in cap va atrag atentia ca noi mancam sanatos,facem sport pt sanatatea noastra,ne hidratam pt sanataea noastra si abia apoi sa ne simtim frumoase fizic,atragatoare pt cei din jur sau sa demonstrez ca eu sunt cea mai cea dintre toate sau sa nu ii dau iubitului meu motive sa intoarca capul dupa altele(asa cum am facut si eu la un anumit moment ).Suntem frumoase asa cum suntem,caci frumusetea intr-adevar vine din interior.
Imi cer scuze preventiv ..sper sa nu mi-o luati in nume de rau
Nu o sa iti sara nimeni in cap pt ca iti spui parerea.
Si sunt de scord cu ce ai scris!

Citat:
Anterior postat de azra Vezi mesajul
Buna dimineata
O saptamana frumoasa sa avem!!!!
Las si cafelutasi revin mai tarziu cu meniul,la md am avut iaurt cu tarate de ovaz,cafea cu lapte si pe mai tarziu inca nu stiu..sport...ioc azi ca sut rupta de somn,ieri nu s-a simtit bine babuta mea si nu am dormit mai deloc asta-noapte,sper sa nu see intample nik cu ea ca asta ma sperie...desi e de asteptat la 97de ani ai ei...
Gabi, nu te mai stresa, astia pe aici traiesc mult.
Daca ti se pare ceva in neregula cere analize pt ea. Daca e inca lucida sau oricum, inca te mai poti intelege cu ea, incearca sa o convingi sa manance cat mai sanatos.
Eu macar din p asta de ved sunt o fericita. Batranul meu mananca ce ii dau fara sa comenteze.
Ii fac supa cu legume si paste, supe crema, ii dau spanac, broccoli, nu a mai mancat prajit de nu stiu cat timp. Pana si sosul ragu il fac cu legume in el.
Are analizele mai bune ca ale mele la 94 de ani. Pacat ca e confuz dar macar ma lasa sa fac ce vreau cand vreau.
Daca e agitata poti cere picaturi sa o calmeze de la medicul de familie. Nu sunt sa o adoarma, doar o linistesc, o anesteziaza un picut.
Eu ii dau mosului meu doza mica. dar daca intr-o zi e mai agitat, mai confuz decat de obicei, ii dau in 2 doze picaturile.
Mi-e mila de el dar vb ceea, mai mila mi-e de mine. Dar, ma repet, eu fac parte din cazurile fericite. Pt ca el a fost preot si practic nu are copii iar pe nepoti undeva ii doare de el. Ca a lasat toata averea la biserica si practic nimeni nu vine la el. Asa ca eu tai, eu spanzur. De pare ca amandoi am avut noroc. Eu ca l-am gasit pe el si el ca ma are pe mine.

Cristina, e ok reteta ta. nu exagera insa cu ricotta pt ca are mult zer si iti va ingreuna slabirea.
Nu reduce nici prea mult nr de carbohidrati ca te dai peste cap si apoi, cand vei dori sa mai cresti, imediat vei pune la loc. Corect ar fi sa selectezi carbohidratii, nu sa le reduci nr. Adica ar trebui sa ai o alimentatie bazata pe cel putin 40-50% carbohidrati, 30% proteine, restul fibre si grasimi bune.
Ori sub 50g de carbi pe zi nu e ok.
Ai rabdare! Revin cu asta! stiu cate e de greu ca doar vad pe pielea mea, dar trebuie sa gasesti resurse inauntrul tau sa astepti.
E normal sa slabesti atat de greu cand mai sunt atat de putine kg. de dat jos!
Te pup!

Neata tuturor.

Aici ploua cu galeata de vreo saptamana. Si mi s-a stricat si masina de spalat asa ca sunt amarata.
__________________
"Omul cu adevarat bun este doar cel care ar fi putut fi rau si n-a fost." (Nicolae Iorga)

INDICELE GLICEMIC
VAmedeea, necesarul caloric zilnic pentru a te menţine la greutatea actuală, la un nivel de activitate fizică Usor activ, este de 1900 kcal/zi. Pentru a slăbi 0.5kg/săptămână, ar trebui să mănânci aproximativ 1383 kcal/zi. Pentru a slăbi 1 kg/lună ar trebui să mănânci aproximativ 1642 kcal/zi.
NOTĂ: Culorile înseamnă slăbit sănătos, înfometare, pericol pentru viaţă.
[Calculator calorii]
Răspuns cu citat
Urmatorii 4 membri au apreciat mesajul lui VAmedeea:
buburuzze (11 mar 2013), laurra (12 mar 2013), lidiuta (11 mar 2013), Q88 (11 mar 2013)
  #6459 (permalink)  
Vechi 11 mar 2013, 11:21:44
azra's Avatar
(meniuri, evolutie)
Slăbuţa cunoscătorSlăbuţa cunoscător
Merite:
Locul 3 la concurs  
Data înregistrării: 06 aug 2010
Locaţie: braila, Romania
Vârsta: 37
Date: 169cm, 120kg
Mesaje: 7.611
Aprecieri acordate: 1.258
Am fost apreciat(a) de 1.431 ori in 912 mesaje
Implicit Re: Gasca fetelor care tin Montignac partea X

Citat:
Anterior postat de floricica0vesela Vezi mesajul
neatza.
Gabi, multumim de cafea.

cum merge italiana?

eu va mai scriu meniul pe parcurs, pana acum un mar si cafea, urmeaza wasa cu iaurt si magiun

o zi minunata tuturor si o saptamana plina de reusite
Sal Floricica,italiana merge bine,invat zzilnic tot mai mult,e usoara si imi place,dar inca mai am mult de invatat.
Citat:
Anterior postat de lidiuta Vezi mesajul
Felicitari pt scadere, Gabi!
Te consider curajoasa ca ai grija de o batrana, eu cred ca n-as avea atata rabdare; daca mi-ar strica si somnul de noapte nici nu as rezista.
La md am mancat un fel de wasa din faina integrala de secara cu gem conform si lapte cu cafea. Acum am rontait un fursec de tarate de ovaz, pt pranz am la meniu 2 mere mici, sufleu de dovlecei, putin cas, 2 rosii. Pt seara...nu stiu, as vrea sa fac paste din grau dur cu lapte sau mere rase.
Numai bine!
Sa stii ca am rabdare,noaptea cam de 2-3ori ma scoala,dar apoi adoarme la loc,azi noapte nu am prea dormit ca mi-a foat frica sa nu moara,adica pt ca mie imi e frica de morti ca la ea saraca se asteapta toata lumea sa se duca la orice ora ,sau zi...
Citat:
Anterior postat de VAmedeea Vezi mesajul

Gabi, nu te mai stresa, astia pe aici traiesc mult.
Daca ti se pare ceva in neregula cere analize pt ea. Daca e inca lucida sau oricum, inca te mai poti intelege cu ea, incearca sa o convingi sa manance cat mai sanatos.
Eu macar din p asta de ved sunt o fericita. Batranul meu mananca ce ii dau fara sa comenteze.
Ii fac supa cu legume si paste, supe crema, ii dau spanac, broccoli, nu a mai mancat prajit de nu stiu cat timp. Pana si sosul ragu il fac cu legume in el.
Are analizele mai bune ca ale mele la 94 de ani. Pacat ca e confuz dar macar ma lasa sa fac ce vreau cand vreau.
Daca e agitata poti cere picaturi sa o calmeze de la medicul de familie. Nu sunt sa o adoarma, doar o linistesc, o anesteziaza un picut.
Eu ii dau mosului meu doza mica. dar daca intr-o zi e mai agitat, mai confuz decat de obicei, ii dau in 2 doze picaturile.
Mi-e mila de el dar vb ceea, mai mila mi-e de mine. Dar, ma repet, eu fac parte din cazurile fericite. Pt ca el a fost preot si practic nu are copii iar pe nepoti undeva ii doare de el. Ca a lasat toata averea la biserica si practic nimeni nu vine la el. Asa ca eu tai, eu spanzur. De pare ca amandoi am avut noroc. Eu ca l-am gasit pe el si el ca ma are pe mine.


Neata tuturor.

Aici ploua cu galeata de vreo saptamana. Si mi s-a stricat si masina de spalat asa ca sunt amarata.
A mea are dementa senila,are momente de luciditate dar mai rar,acu saraca e buna,ca la viata ei a fost un dracusor,cat a fost p picioare a fost greu,mama a tras 2ani cu ea,si de 2ani a picat la pat,e mult mai bine,termin repede cu ea,dar vrea sa stea cineva in permanenta cu ea,ori eu mai am de facut si prin casa cate ceva.de mancare...vrea numai budinci de vanilie,ciocolata,iaurturi cu fructe.dimi ii dau iaurt,la gustari budinci si la pranz si seara ii fac pasta u legume,semolino,ou,pui ,fructe dar toate frulate,ma chinui putin cu ea ca vrea numai dulce dar o pacalesc ii zic ca e de la ficasa,de la doctorita...il vrea mereu p popa,in leg cu asta iar o mint,,ii zic mereu ca sapt viitoare vine si mai nou o vrea p mama,bine pana o uita ca nu ii pot zice ca e la alta munca pt ca nu ma mai inteleg cu ea,i-am zis ca e pt o sapt acasa la sormea si tot asa...mi-e mila de ea dar si de mine...vrea sa jucam carti toata ziua...
Analizele abia am luat rezultatul si sunt ff bune toate,si dr se mira ca ea inca mai traieste pt ca acum 2ani cand a picat la pat a vomitat sange si nu ziceau ca mai apuca a 2a zi dar uite ca a trecut ceva timp...deci nu e nimeni mirat daca se duce...
Picaturi de linisteala am si eu dar nu ii mai dau,decat ff rar cand o simt agitata si nu ma inteleg cu ea...am si pastile de somn si ii pot da cate jumate la cev timp cand simt ca nu mai pot eu de oboseala,bn cu acordul fiicei ei pt ca e imi zice sa ii dau ca sa ma pot odihni si eu,dar astea prea o moleseste,doarme in prostie de la ele...
Ma sperie ca poate muri cu mine,asa cum am zis mai sus pt ca mi.e frica de morti dar nu am ce face,macar sa moara ziua ca atunci e mai bine
Am scris o gramada....
__________________
jurnalul meu-slabuta in devenire

1.08.2012-1.12.2012 :105.5kg -85kg =-20.5kg (Dukan)

dacă ai totul nu trebuie să spui, să arăți, să epatezi, iar dacă nu ai nimic nimic, nu trebuie să fii trist, pentru că ai cel mai mare dar ... viața, prieteni, familie, lucruri mult mai importante
Răspuns cu citat
Urmatorii 2 membri au apreciat mesajul lui azra:
laurra (12 mar 2013), lidiuta (11 mar 2013)
  #6460 (permalink)  
Vechi 11 mar 2013, 11:40:21
VAmedeea's Avatar
(meniuri, evolutie)
Slăbuţă SeniorSlăbuţă Senior
Merite:
SUNT RESPONSABIL  
Data înregistrării: 03 mar 2010
Locaţie: La Spezia, Italia
Vârsta: 38
Dieta: ECHILIBRU
Date: 168cm, 68kg
Mesaje: 6.500
Aprecieri acordate: 1.864
Am fost apreciat(a) de 742 ori in 334 mesaje
Implicit Re: Gasca fetelor care tin Montignac partea X

Citat:
Anterior postat de azra Vezi mesajul

Sal Floricica,italiana merge bine,invat zzilnic tot mai mult,e usoara si imi place,dar inca mai am mult de invatat.

Sa stii ca am rabdare,noaptea cam de 2-3ori ma scoala,dar apoi adoarme la loc,azi noapte nu am prea dormit ca mi-a foat frica sa nu moara,adica pt ca mie imi e frica de morti ca la ea saraca se asteapta toata lumea sa se duca la orice ora ,sau zi...


A mea are dementa senila,are momente de luciditate dar mai rar,acu saraca e buna,ca la viata ei a fost un dracusor,cat a fost p picioare a fost greu,mama a tras 2ani cu ea,si de 2ani a picat la pat,e mult mai bine,termin repede cu ea,dar vrea sa stea cineva in permanenta cu ea,ori eu mai am de facut si prin casa cate ceva.de mancare...vrea numai budinci de vanilie,ciocolata,iaurturi cu fructe.dimi ii dau iaurt,la gustari budinci si la pranz si seara ii fac pasta u legume,semolino,ou,pui ,fructe dar toate frulate,ma chinui putin cu ea ca vrea numai dulce dar o pacalesc ii zic ca e de la ficasa,de la doctorita...il vrea mereu p popa,in leg cu asta iar o mint,,ii zic mereu ca sapt viitoare vine si mai nou o vrea p mama,bine pana o uita ca nu ii pot zice ca e la alta munca pt ca nu ma mai inteleg cu ea,i-am zis ca e pt o sapt acasa la sormea si tot asa...mi-e mila de ea dar si de mine...vrea sa jucam carti toata ziua...
Analizele abia am luat rezultatul si sunt ff bune toate,si dr se mira ca ea inca mai traieste pt ca acum 2ani cand a picat la pat a vomitat sange si nu ziceau ca mai apuca a 2a zi dar uite ca a trecut ceva timp...deci nu e nimeni mirat daca se duce...
Picaturi de linisteala am si eu dar nu ii mai dau,decat ff rar cand o simt agitata si nu ma inteleg cu ea...am si pastile de somn si ii pot da cate jumate la cev timp cand simt ca nu mai pot eu de oboseala,bn cu acordul fiicei ei pt ca e imi zice sa ii dau ca sa ma pot odihni si eu,dar astea prea o moleseste,doarme in prostie de la ele...
Ma sperie ca poate muri cu mine,asa cum am zis mai sus pt ca mi.e frica de morti dar nu am ce face,macar sa moara ziua ca atunci e mai bine
Am scris o gramada....
Eu la iaurt ii iau natural si ii cumpar cutiute (100 g) de fruct pasat (100% fruct) si i le amestec. Sau ii amestec la fel 100 G ricotta cu cutiuta asta de fruct si 1 lingurita de zahar. Dimineata lapte cu biscuiti si nesquick sau zahar. La pranz paste cu sos sau in brodo ala pe care eu il fac cu multe legume si cateodata si cu carne. Iar seara ori ca la pranz ori ceva legume cu prosciutto cotto sau cu peste toate maruntite bine. Ca al meu nu are chef sa mestece, e puturos. Nu prea ii plac lui legumele, mai ales daca vee verde in farfurie, dar le manaca de gura mea.
Eu l-am dezvatat de cum manca inainte sa vin eu. Ca ii dadea numai grasimi si prajeli doamna de dinaintea mea si se vede ca e ok. Adica e rosu in obraji, merge, isi face rugaciunile lui. Acum mai greu cu cititul ca pierde sirul, dar e ok.
Si de somn doctorita lor mia zis sa il las sa doarma cat vrea pt ca ei redevin copii. eu sunt fericita ca inca vrea a baie iar pt pipi are cateter. La barbati e mai greu cu prostata, nu mai facea pipi si atunci i-au pus cateter. Mai bine asa. Il duc la baie de 3 ori pe zi iar noaptea ii pun sac.
Cat despre jucat carti, si al meu vroia cand am venit la el dar cand am vazut ca ma plictisesc i-am spus ca nu stiu sa joc si acum nu ma mai intreaba.
Da, stiu, sunt rea...
Dar chiar nu am vrut sa il invat sa fie cu mine tot timpul tocmai ca sa pot face si eu una alta. Mai la net, mai o curatenie, sa pot sa citesc daca am chef. E un pic trista situatia ca stiu ca e singur dar nu am ce-i face. Mi-e mila de el, dar pe de alta parte ce sa vb? El isi vede de cartile si rugaciunile lui. Eu de preocuparile mele si gata.
__________________
"Omul cu adevarat bun este doar cel care ar fi putut fi rau si n-a fost." (Nicolae Iorga)

INDICELE GLICEMIC
VAmedeea, necesarul caloric zilnic pentru a te menţine la greutatea actuală, la un nivel de activitate fizică Usor activ, este de 1900 kcal/zi. Pentru a slăbi 0.5kg/săptămână, ar trebui să mănânci aproximativ 1383 kcal/zi. Pentru a slăbi 1 kg/lună ar trebui să mănânci aproximativ 1642 kcal/zi.
NOTĂ: Culorile înseamnă slăbit sănătos, înfometare, pericol pentru viaţă.
[Calculator calorii]
Răspuns cu citat
Acest membru apreciaza mesajul lui VAmedeea:
lidiuta (11 mar 2013)
Răspunde

Informatii despre slabit
calorii, dieta, fetelor, gasca, michel, montignac, partea, sanatos, slabit, tin


Reguli de postare
BB code este Pornit
emoticoanele sunt Pornit
Codul [IMG] este Pornit
Codul HTML este Oprit
Trackbacks are Oprit
Pingbacks are Oprit
Refbacks are Oprit
Nu poţi deschide subiecte noi
Nu poţi să răspunzi la mesaje
Poţi să publici ataşamente
Nu poţi să-ţi editezi mesajele

Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimul mesaj
Gasca fetelor care tin Montignac partea IX VAmedeea Dieta Michel Montignac 4971 02 ian 2012 04:11:16
Gasca fetelor care tin Montignac partea VIII Slabuta Arhiva - Dieta Michel Montignac 4048 19 iun 2011 10:02:48
Gasca fetelor care tin Montignac partea V Slabuta Arhiva - Dieta Michel Montignac 4071 19 oct 2010 22:05:39
Gasca fetelor care tin Montignac partea II Slabuta Arhiva - Dieta Michel Montignac 4413 09 iul 2010 10:01:33
Gasca fetelor care tin Montignac partea I adynna Arhiva - Dieta Michel Montignac 3430 07 apr 2010 22:49:32

Mesaje noi in forum de slabit Slabute.ro
 Mesajele slăbuţelor
Se încarcă mesajele...
Calculator calorii (clic aici)
Poziţionare:
Calculator nutriţionalFan Slăbuţe!Susţine Slăbuţe!Top SlăbuţeSlabute TV
Subiecte noi
Subiecte interesante
Ultimele articole