Prezentare Calculator Nutriţional Slăbuţe - Partea 1Cursuri pictura, desen, modelaj, istoria artei
Sunt Resposnabil Calculator nutriţional Susţin Slăbuţe - Widgets si insigne! Slabute Concurs - Sanatate, premii si distractie! Slăbuţe TV - Televiziunea slăbuţelor

Jurnalul mamicilor 2011

Gaseste prietenii din orasul tau! Alba Arad Arges Bacau Bihor Bistrita-Nasaud Botosani Braila Brasov Buzau Calarasi Caras-Severin
Cluj Constanta Dambovita Dolj Galati Giurgiu Gorj Hunedoara Ialomita Iasi Bucuresti Maramures Mehedinti Mures Neamt Olt
Prahova Salaj Satu-Mare Sibiu Suceava Teleorman Timis Tulcea Vaslui Valcea Vrancea
Prima Petitie Nationala pentru Dreptul la o Viata Sanatoasa deja a fost semnata de catre 66338 oameni.
In total sunt necesare peste 100.000 de semnaturi. Fii voluntar si participa in campania de strangere de semnaturi, clic aici.
Bine ai venit pe Slăbuţe, comunitatea care în 2008 a pus bazele mişcării pentru stilul de viaţă sănătos din România! Am creat pentru tine o comunitate unică şi specială. Într-o atmosferă civilizată, alături doar de oameni de calitate si cu o vastă experientă în domeniul stilului de viaţă sănătos, corect şi imparţial vei putea învăţa şi împărtăşi experienţele tale despre sănătate, alimentaţie, sport, stil de viaţă, slăbit sănătos şi alte întâmplări interesante din viaţa ta. Daca îţi pasă de viitorul ţării noastre şi a celor din jur, poţi contribui alături de noi într-un mod responsabil la promovarea stilului de viaţă sănătos, fie prin recomandarea comunităţii, fie prin relatarea celor învăţate pe Slăbuţe. Dacă ne vizitezi pentru prima dată, îţi recomandăm să citeşti ghidul începătorilor.
Pentru ca să te înregistrezi, clic aici. Succes!
Răspunde
 
Opţiuni subiect
  #16091 (permalink)  
Vechi 25 nov 2013, 10:17:43
Madalina Nenciu's Avatar
(meniuri, evolutie)
Slăbuţa cu vechimeSlăbuţa cu vechime
Merite:
 
Data înregistrării: 06 sep 2010
Locaţie: Slobozia, Romania
Vârsta: 34
Dieta: Slabesc cu principii alimentare sanatoase
Date: 168cm, 96.5kg
Mesaje: 2.371
Aprecieri acordate: 482
Am fost apreciat(a) de 521 ori in 246 mesaje
Implicit Re: Jurnalul mamicilor 2011

Neata fete!
Si noi am trecut cu bine peste week-end.
Sotul a lucrat, dar eu am facut plimbari si vizite la greu
Cris, multa sanatate lui Eric in continuare! Apropo, si pe bebele meu tot Eric o sa-l cheme
Romy, si eu am optat pentru 2 ani de concediu, tot in ideea de a petrece cat mai mult timp cu puiutul meu.
In ultima perioada ma documentez tot mai mult despre nastere, despre perioada de dupa etc.. Uneori ma cam sperii, dar incerc sa ma incurajez singura, sa fiu puternica.
Sincer, pentru moment, cel mai tare ma ingrozeste ideea nasterii in sine.Nu inteleg de ce, dar pur si simplu asta simt.Sunt constienta de tot ce se intampla acolo, cate femei au trecut prin asta si cu toate astea, parca pe zi ce trece tot mai mult simt frica. Dar nici nu vreau sa optez dinainte pentru cezariana. Off...abia astept sa treaca!
__________________

Jurnalul meu



“Trebuie să începi să te gândești la tine, că devii persoana care vrei să fii” – David Viscott
Răspuns cu citat
Acest membru apreciaza mesajul lui Madalina Nenciu:
rainbow (25 nov 2013)
  #16092 (permalink)  
Vechi 25 nov 2013, 10:20:35
Prapadeala's Avatar
(meniuri, evolutie)
Slăbuţa cunoscătorSlăbuţa cunoscător
Merite:
SUNT RESPONSABIL SUNT RESPONSABIL, DONEZ  
Data înregistrării: 20 sep 2011
Locaţie: Bucuresti, Romania
Vârsta: 40
Date: 162cm, 57kg
Mesaje: 6.246
Aprecieri acordate: 724
Am fost apreciat(a) de 2.463 ori in 1.495 mesaje
Implicit Re: Jurnalul mamicilor 2011

Romina, ma bucur pentru decizia ta! Recunosc ca mie mi-ar placea aranjamentul ala
Si numele ales imi place mult, sa fie la fel de mandru precum e sotul meu ca poarta acest nume
Prapadeala, necesarul caloric zilnic pentru a te menţine la greutatea actuală, la un nivel de activitate fizică Moderat activ, este de 1898 kcal/zi. Pentru a slăbi 0.5kg/săptămână, ar trebui să mănânci aproximativ 1381 kcal/zi.
NOTĂ: Culorile înseamnă slăbit sănătos, înfometare, pericol pentru viaţă.
[Calculator calorii]
Răspuns cu citat
Acest membru apreciaza mesajul lui Prapadeala:
rommyna (25 nov 2013)
  #16093 (permalink)  
Vechi 25 nov 2013, 10:33:51
rommyna's Avatar
(meniuri, evolutie)
Slăbuţa cunoscătorSlăbuţa cunoscător
Merite:
 
Data înregistrării: 25 ian 2012
Locaţie: Bucuresti, Romania
Vârsta: 36
Dieta: kind of stil de viata sanatos
Date: 150cm, 68kg
Mesaje: 5.544
Aprecieri acordate: 4.292
Am fost apreciat(a) de 3.392 ori in 1.761 mesaje
Implicit Re: Jurnalul mamicilor 2011

Citat:
Anterior postat de Prapadeala Vezi mesajul


Eu ma gandesc la dantura lui si din aceasta cauza nu vreau sa-l las
Da, asta-i o problema serioasa. La mine nu s-a deformat rau dantura, iar soru-mii mai deloc. Totusi, am valul paladin ceva mai inalt si partea de sus a dintilor usor ovala, sunt ceva mai in fata decat cei de jos. Atunci mi se parea ca mama e nebuna cand tot incerca sa ne dezvete. La un momet dat eram maricele si mai glumea cu mine,ca o sa sug degetul pana ma marit si ca nu ma mai ia nimeni de nevasta

Citat:
Anterior postat de Prapadeala Vezi mesajul
Romina, ma bucur pentru decizia ta! Recunosc ca mie mi-ar placea aranjamentul ala
Si numele ales imi place mult, sa fie la fel de mandru precum e sotul meu ca poarta acest nume
Care aranjament, sa mergi cu bebe asa cum merg doamnele de la Parlamentul European?!? Ei, da, pasarea malai viseaza

A fost greu pana m-am decis, m-am tot gadit ca oricum iau aceeasi bani, ori ca stau un an ori ca stau doi, apoi pana la 65 de ani cand ne scot stimabilii la pensie, daca ne mai scot, o sa tot am timp sa stau in campul muncii si sa fac cariera. Plus ca baieteii se misca mai greu la unele lucruri, si mersul si facutul la olita si vorbitul. Si bebe merita tot ce pot eu mai bun. Daca financiar nu pot mai mult, macar sa-i acord timpul meu cat mai mult. Daca ma decid dupa 1 an sau cand are bebe 1 an si 2 luni ca ar fi bine sa ma intorc la munca, atunci ma voi intoarce, dar macar sa stiu ca am ales pentru mai mult, decat sa fie necesar mai apoi si eu sa nu mai pot sta cu el.

Despre nume, chiar ma gandeam..ca la un moment dat vroiam Sebi, ca pe strumful tau, apoi am ales Victor..cum necum, asa cum ii cheama pe baietii tai
__________________
Jurnal Romina
“People are just as happy as they make up their minds to be.” ― Abraham Lincoln



Ultima dată editat de rommyna; 25 nov 2013 at 10:40:01.
Răspuns cu citat
Urmatorii 2 membri au apreciat mesajul lui rommyna:
Prapadeala (25 nov 2013), rainbow (25 nov 2013)
  #16094 (permalink)  
Vechi 25 nov 2013, 11:01:10
rommyna's Avatar
(meniuri, evolutie)
Slăbuţa cunoscătorSlăbuţa cunoscător
Merite:
 
Data înregistrării: 25 ian 2012
Locaţie: Bucuresti, Romania
Vârsta: 36
Dieta: kind of stil de viata sanatos
Date: 150cm, 68kg
Mesaje: 5.544
Aprecieri acordate: 4.292
Am fost apreciat(a) de 3.392 ori in 1.761 mesaje
Implicit Re: Jurnalul mamicilor 2011

Citat:
Anterior postat de Madalina Nenciu Vezi mesajul

In ultima perioada ma documentez tot mai mult despre nastere, despre perioada de dupa etc.. Uneori ma cam sperii, dar incerc sa ma incurajez singura, sa fiu puternica.
Sincer, pentru moment, cel mai tare ma ingrozeste ideea nasterii in sine.Nu inteleg de ce, dar pur si simplu asta simt.Sunt constienta de tot ce se intampla acolo, cate femei au trecut prin asta si cu toate astea, parca pe zi ce trece tot mai mult simt frica. Dar nici nu vreau sa optez dinainte pentru cezariana. Off...abia astept sa treaca!
Mada si eu am citit si m-am interesat de cum va fi nasterea naturala si am fost speriata un pic, mai ales dupa ce am facut prostia de a ma uita la cateva filmulete pe youtube cu nasteri live. Mare greseala, am plans in hohote. Nu conteaza ca tipa a nascut imediat si ca dupa ce l-au scos pe bebe l-au manevrat repede repede sa-i curete caile respiratorii si restul. Apoi am mai vazut cateva nasteri. Chestia asta nu e buna. Fiindca lucrurile vor sta altfel la noi, fiecare are organismul sau si fiecare reactioneaza diferit atunci, poate totul se va termina repede, poate o sa fie mai greu, dar cert este ca experienta este unica pentru fiecare dintre noi.

Eu am decis sa iau ce-i mai bun din toata situatia. Asa cum mi-am propus pentru sarcina sa ma gandesc ca o sa fiu bine si eu si bebe, ca o sa ajungem cu bine la termen, asa mi-am propus si pentru nastere. Fiindca vom "lucra" impreuna, eu din "afara", iar el dinauntru pentru a ne cunoaste cu bine si sanatosi. Vorbind si cu alte fete, am descoperit si alte lucruri despre experienta nasterii care nu se practica la noi, nici in spitalele private sau in foarte putine. Este important ca bebe sa stea cu mama in primele ore de viata, skin to skin, sa caute singur sanul, sa suga, sa-si regleze temperatura corpului in acest timp, sa-ti simta mirosul si sa-ti auda pulsul. Doar ca, o data cu trecerea in spitale a nasterii, toate aceste lucruri s-au pierdut. Pot parea chestii flower-power, dar dupa ce te documentezi un pic, sunt foarte logice si fac ca tranzitia lui bebe de la viata intra-uteria la cea extra-uterina sa fie mai usoara si mai apropiata de normalitate..ca doar vedem cum se intampla cu toate animalele din natura..numai noi ii luam repede de langa mame, le bagam formula pe gat si ii tinem la garamada, singuri intr-un salon, cand ei au cea mai mare nevoie de grija si dragostea materna. Din pacate, asa cum spuneam, sunt prea putine maternitati cu programul "baby friendly" in ceea ce priveste experienta nasterii. Poate, peste niste ani, se vor mai regla aceste lucruri.

Despre frica, nu pot sa zic decat atat, este normal sa ai emotii si sa-ti fie frica. Trebuie doar sa te gandesti daca ai motive intemeiate de teama si sa gandesti pozitiv la tot ce va urma. Acopera frica cu bucuria de a-l cunoaste pe bebe
__________________
Jurnal Romina
“People are just as happy as they make up their minds to be.” ― Abraham Lincoln



Ultima dată editat de rommyna; 25 nov 2013 at 11:03:18.
Răspuns cu citat
Acest membru apreciaza mesajul lui rommyna:
Gea (25 nov 2013)
  #16095 (permalink)  
Vechi 25 nov 2013, 11:13:51
Madalina Nenciu's Avatar
(meniuri, evolutie)
Slăbuţa cu vechimeSlăbuţa cu vechime
Merite:
 
Data înregistrării: 06 sep 2010
Locaţie: Slobozia, Romania
Vârsta: 34
Dieta: Slabesc cu principii alimentare sanatoase
Date: 168cm, 96.5kg
Mesaje: 2.371
Aprecieri acordate: 482
Am fost apreciat(a) de 521 ori in 246 mesaje
Implicit Re: Jurnalul mamicilor 2011

Citat:
Anterior postat de rommyna Vezi mesajul
Mada si eu am citit si m-am interesat de cum va fi nasterea naturala si am fost speriata un pic, mai ales dupa ce am facut prostia de a ma uita la cateva filmulete pe youtube cu nasteri live. Mare greseala, am plans in hohote. Nu conteaza ca tipa a nascut imediat si ca dupa ce l-au scos pe bebe l-au manevrat repede repede sa-i curete caile respiratorii si restul. Apoi am mai vazut cateva nasteri. Chestia asta nu e buna. Fiindca lucrurile vor sta altfel la noi, fiecare are organismul sau si fiecare reactioneaza diferit atunci, poate totul se va termina repede, poate o sa fie mai greu, dar cert este ca experienta este unica pentru fiecare dintre noi.

Eu am decis sa iau ce-i mai bun din toata situatia. Asa cum mi-am propus pentru sarcina sa ma gandesc ca o sa fiu bine si eu si bebe, ca o sa ajungem cu bine la termen, asa mi-am propus si pentru nastere. Fiindca vom "lucra" impreuna, eu din "afara", iar el dinauntru pentru a ne cunoaste cu bine si sanatosi. Vorbind si cu alte fete, am descoperit si alte lucruri despre experienta nasterii care nu se practica la noi, nici in spitalele private sau in foarte putine. Este important ca bebe sa stea cu mama in primele ore de viata, skin to skin, sa caute singur sanul, sa suga, sa-si regleze temperatura corpului in acest timp, sa-ti simta mirosul si sa-ti auda pulsul. Doar ca, o data cu trecerea in spitale a nasterii, toate aceste lucruri s-au pierdut. Pot parea chestii flower-power, dar dupa ce te documentezi un pic, sunt foarte logice si fac ca tranzitia lui bebe de la viata intra-uteria la cea extra-uterina sa fie mai usoara si mai apropiata de normalitate..ca doar vedem cum se intampla cu toate animalele din natura..numai noi ii luam repede de langa mame, le bagam formula pe gat si ii tinem la garamada, singuri intr-un salon, cand ei au cea mai mare nevoie de grija si dragostea materna. Din pacate, asa cum spuneam, sunt prea putine maternitati cu programul "baby friendly" in ceea ce priveste experienta nasterii. Poate, peste niste ani, se vor mai regla aceste lucruri.

Despre frica, nu pot sa zic decat atat, este normal sa ai emotii si sa-ti fie frica. Trebuie doar sa te gandesti daca ai motive intemeiate de teama si sa gandesti pozitiv la tot ce va urma. Acopera frica cu bucuria de a-l cunoaste pe bebe
Romy, iti multumesc pentru incurajarile si sfaturile tale!
Intr-adevar, frica ce o simt nu se poate masura cu dorinta de a-l cunoaste pe bebe! Normal ca imi doresc din tot sufletul sa-l vad, sa-l strang la piept, sa-i simt mirosul, respiratia
Cred ca teama asta am capatat-o mai degraba tot uitandu-ma la diverse filmulete cu nasteri de toate felurile.Cum spuneam, sunt constienta de tot ce se petrece acolo, si normal ca voi lupta cu mine pentru ca in final sa fim amandoi sanatosi
Dar momentele astea de teama nu le simt mereu...ma mai apuca cateodata iar acum am simtit nevoia sa ma ”plang” cuiva...
__________________

Jurnalul meu



“Trebuie să începi să te gândești la tine, că devii persoana care vrei să fii” – David Viscott
Răspuns cu citat
Acest membru apreciaza mesajul lui Madalina Nenciu:
rainbow (25 nov 2013)
  #16096 (permalink)  
Vechi 25 nov 2013, 11:24:58
rommyna's Avatar
(meniuri, evolutie)
Slăbuţa cunoscătorSlăbuţa cunoscător
Merite:
 
Data înregistrării: 25 ian 2012
Locaţie: Bucuresti, Romania
Vârsta: 36
Dieta: kind of stil de viata sanatos
Date: 150cm, 68kg
Mesaje: 5.544
Aprecieri acordate: 4.292
Am fost apreciat(a) de 3.392 ori in 1.761 mesaje
Implicit Re: Jurnalul mamicilor 2011

Citat:
Anterior postat de Madalina Nenciu Vezi mesajul

Romy, iti multumesc pentru incurajarile si sfaturile tale!
Intr-adevar, frica ce o simt nu se poate masura cu dorinta de a-l cunoaste pe bebe! Normal ca imi doresc din tot sufletul sa-l vad, sa-l strang la piept, sa-i simt mirosul, respiratia
Cred ca teama asta am capatat-o mai degraba tot uitandu-ma la diverse filmulete cu nasteri de toate felurile.Cum spuneam, sunt constienta de tot ce se petrece acolo, si normal ca voi lupta cu mine pentru ca in final sa fim amandoi sanatosi
Dar momentele astea de teama nu le simt mereu...ma mai apuca cateodata iar acum am simtit nevoia sa ma ”plang” cuiva...
Ma bucur mult ca ne spui ce simti..asa am spus si eu ca am plans cu lacrimi mari si mute cad am vazut filmuletele. Mai apoi am citit de ce nu este bine sa ne uitam la asa ceva, iar articolul respectiv avea argumente foarte bune.

Suntem puternice si o sa trecem cu bine si de incercarea asta!
__________________
Jurnal Romina
“People are just as happy as they make up their minds to be.” ― Abraham Lincoln


Răspuns cu citat
Acest membru apreciaza mesajul lui rommyna:
Madalina Nenciu (25 nov 2013)
  #16097 (permalink)  
Vechi 25 nov 2013, 11:25:31
rommyna's Avatar
(meniuri, evolutie)
Slăbuţa cunoscătorSlăbuţa cunoscător
Merite:
 
Data înregistrării: 25 ian 2012
Locaţie: Bucuresti, Romania
Vârsta: 36
Dieta: kind of stil de viata sanatos
Date: 150cm, 68kg
Mesaje: 5.544
Aprecieri acordate: 4.292
Am fost apreciat(a) de 3.392 ori in 1.761 mesaje
Implicit Re: Jurnalul mamicilor 2011



In sfarsit am gasit o poza caracteristica mie
__________________
Jurnal Romina
“People are just as happy as they make up their minds to be.” ― Abraham Lincoln


Răspuns cu citat
Urmatorii 3 membri au apreciat mesajul lui rommyna:
jessik (26 nov 2013), Madalina Nenciu (25 nov 2013), meapasarica (25 nov 2013)
  #16098 (permalink)  
Vechi 25 nov 2013, 13:05:24
Prapadeala's Avatar
(meniuri, evolutie)
Slăbuţa cunoscătorSlăbuţa cunoscător
Merite:
SUNT RESPONSABIL SUNT RESPONSABIL, DONEZ  
Data înregistrării: 20 sep 2011
Locaţie: Bucuresti, Romania
Vârsta: 40
Date: 162cm, 57kg
Mesaje: 6.246
Aprecieri acordate: 724
Am fost apreciat(a) de 2.463 ori in 1.495 mesaje
Implicit Re: Jurnalul mamicilor 2011

Eu nu m-am uitat la filmulete, am zis ca e mai bine asa. Am vazut dupa ce am nascut unul cu o cezariana si se exagereaza la un moment dat putin. In filmulet aparea un forceps cu care era scos bebelusul, in realitate el nu e scos asa. Eu am vazut masa cu ustensilele din timpul operatiei si nu era niciun forceps.

Ref la contactul cu bebe e adevarat tot ce se zice. Nu stiu dc v-am mai povestit, dar nu voi uita nciodata prima oara cand a papat Sebi. Era la putin timp de al operatie, l-au adus si el statea pe pieptul meu si efectiv cum vezi in filmulete si-a cautat sanul, s-a mufat si a papat. A fost f emotionant.
Prapadeala, necesarul caloric zilnic pentru a te menţine la greutatea actuală, la un nivel de activitate fizică Moderat activ, este de 1898 kcal/zi. Pentru a slăbi 0.5kg/săptămână, ar trebui să mănânci aproximativ 1381 kcal/zi.
NOTĂ: Culorile înseamnă slăbit sănătos, înfometare, pericol pentru viaţă.
[Calculator calorii]
Răspuns cu citat
Urmatorii 4 membri au apreciat mesajul lui Prapadeala:
Diana D (26 nov 2013), Madalina Nenciu (26 nov 2013), rainbow (25 nov 2013), rommyna (25 nov 2013)
  #16099 (permalink)  
Vechi 25 nov 2013, 13:14:08
rommyna's Avatar
(meniuri, evolutie)
Slăbuţa cunoscătorSlăbuţa cunoscător
Merite:
 
Data înregistrării: 25 ian 2012
Locaţie: Bucuresti, Romania
Vârsta: 36
Dieta: kind of stil de viata sanatos
Date: 150cm, 68kg
Mesaje: 5.544
Aprecieri acordate: 4.292
Am fost apreciat(a) de 3.392 ori in 1.761 mesaje
Implicit Re: Jurnalul mamicilor 2011

Citat:
Anterior postat de Prapadeala Vezi mesajul

Ref la contactul cu bebe e adevarat tot ce se zice. Nu stiu dc v-am mai povestit, dar nu voi uita nciodata prima oara cand a papat Sebi. Era la putin timp de al operatie, l-au adus si el statea pe pieptul meu si efectiv cum vezi in filmulete si-a cautat sanul, s-a mufat si a papat. A fost f emotionant.
Awwwwwwwwwww Ce frumos! Chiar ma gandeam ca nu-mi aduc aminte sa ne fi povestit despre experienta nasterii si zilele din spital cu Sebi Ca deh, stii ce curioasa sunt eu

Dar probabil sunt niste lucruri foarte intime si inteleg daca vrei sa le pastrezi doar pentru tine
__________________
Jurnal Romina
“People are just as happy as they make up their minds to be.” ― Abraham Lincoln


Răspuns cu citat
  #16100 (permalink)  
Vechi 25 nov 2013, 15:05:30
Prapadeala's Avatar
(meniuri, evolutie)
Slăbuţa cunoscătorSlăbuţa cunoscător
Merite:
SUNT RESPONSABIL SUNT RESPONSABIL, DONEZ  
Data înregistrării: 20 sep 2011
Locaţie: Bucuresti, Romania
Vârsta: 40
Date: 162cm, 57kg
Mesaje: 6.246
Aprecieri acordate: 724
Am fost apreciat(a) de 2.463 ori in 1.495 mesaje
Implicit Re: Jurnalul mamicilor 2011

Citat:
Anterior postat de rommyna Vezi mesajul

Awwwwwwwwwww Ce frumos! Chiar ma gandeam ca nu-mi aduc aminte sa ne fi povestit despre experienta nasterii si zilele din spital cu Sebi Ca deh, stii ce curioasa sunt eu

Dar probabil sunt niste lucruri foarte intime si inteleg daca vrei sa le pastrezi doar pentru tine
Nasterea pentru mine a fost f ok. Stii ca eu am fost impacata cu alegerea facuta, si anume cezariana. In timpul nasterii nu am simtit nimic doar ca la un moment dat ma luasera niste palpitatii, cred ca mi-au bagat si putin calmant ca imediat am simtit cum nu mai sunt agitata. Eu oricum am avut probleme cu pulsul toata sarcina si asta e unul din motivele pentru care am ales cezariana. Inima mea putea fi imprevizilbila la naturala si riscam sa ma pierd cu firea.

Dupa nastere mi l-au pus imediat langa mine sa il pup, mi se parea un pui erfect, eram atat de emotionata de nu va zic. L-au lasat 2-3 min si dupa aia l-au luat sus. Tati s-a intalnit cu el pe hol si au urcat amandoi sus la neonatologie. Pe mine m-au cusut si m-au dus la terapie intensiva. La 5 min dupa ce am ajuns la terapie, l-au adus si pe Sebi si a fost si sotul cu noi. A fost primul moment in 3. I-am dat sa pape si a adormit, mi l-au mai lasat 10 min si l-au luat. L-au mai adus seara la o tura de alaptat si de a doua zi dimineata l-am avut la mine in salon in permanenta. Eu nu am putut sa dorm aproape deloc in noaptea aia cu toate ca am acceptat sa mi se dea un calmant. Eram f agitata. Asistentele mi-au zis sa imi mut picioarele de pe o parte pe alta ca sa fie recuperarea mai usoara, asta am facut toata noaptea. A doua zi de dimineata ne-au mutat in salon, asistentele m-au vazut mai curajoasa si au hotarat ca eu sunt prima mutata. Am ajuns in salon si mi-am facut curaj sa merg. Cu cat ma miscam mai mult, cu atat era mai bine, asta e cheia succesului la cezariana. La 10 au venit si mama si sotul la mine in vizita. Intre timp l-au adus si pe Sebi in camera. Mie imi era foame, dar in ziua aia am primit mancare de regim . Seara am ramas singura cu Sebi, a fost superb cu toate ca ma dadeam jos din 10 in 10 min sa vad ce mai face. Nu eram obisnuita cu sunetele pe care le scotea sau cateodata mi se parea ca e prea liniste. El s-a trezit la 3 ore, papa si adormea. A treia zi m-am apucat sa schimb eu pampersii si ne-au aratat si o baita demonstrativa sa stim ce sa facem acasa. Noi oricum eram topiti dupa el.

Ref la Medlife, din pacate nu sunt atat de pro alaptat pe cat zic. Ei de fapt sunt un spital de lux si considera mai important confortul mamei. Dc mama nu vrea sa isi vada bebelusul in cele 3 zile, ei nu au nimic de obiectat. Chiar intr-o seara l-au luat sa il vada neonatologul. Eu le-am zis sa mi-l aduca imediat dupa inapoi ca il vreau peste noapte cu mine. Ei au uitat, noroc ca eu faceam ture pe holul spitalului si am vazut cum vroiau sa ii dea LP. Sa ma fi vazut cum alergam spre asist sa ii zic ca sa se opreasca, ca eu am zis altceva. La mine era chiar pacat ca eu aveam lapte din plin.

Doar a doua zi a primit LP ca el plangea si asist au sarit repede ca nu e satul. Eu m-am pierdut putin cu firea si am cedat. Acum realizez ca asist tb in primul rand sa vina la mine cu o pompa, ca eu lapte aveam destul. Oricum important e ca a trecut si ca acum alaptatul merge f bine.
Prapadeala, necesarul caloric zilnic pentru a te menţine la greutatea actuală, la un nivel de activitate fizică Moderat activ, este de 1898 kcal/zi. Pentru a slăbi 0.5kg/săptămână, ar trebui să mănânci aproximativ 1381 kcal/zi.
NOTĂ: Culorile înseamnă slăbit sănătos, înfometare, pericol pentru viaţă.
[Calculator calorii]
Răspuns cu citat
Urmatorii 4 membri au apreciat mesajul lui Prapadeala:
Antonis (25 nov 2013), Madalina Nenciu (26 nov 2013), rainbow (25 nov 2013), rommyna (25 nov 2013)
Răspunde

Informatii despre slabit
2011, calorii, dieta, jurnalul, mamicilor, sanatos, sarcina, slabit


Reguli de postare
BB code este Pornit
emoticoanele sunt Pornit
Codul [IMG] este Pornit
Codul HTML este Oprit
Trackbacks are Oprit
Pingbacks are Oprit
Refbacks are Oprit
Nu poţi deschide subiecte noi
Nu poţi să răspunzi la mesaje
Poţi să publici ataşamente
Nu poţi să-ţi editezi mesajele

Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimul mesaj
Mihaela1006 - Slabuta 2011 Slabuta Slabute 2011 5 03 sep 2011 00:15:22
Oferte litoral 2011 lacra81 Turism 13 07 aug 2011 12:15:38
Jurnal Berllina 2011 Berlllina Arhiva jurnale slabit 8 13 iun 2011 06:25:17
Mirese 2011 Daniela Anghel Jurnale slabit mirese 18 26 feb 2011 22:14:13
Slabute 2011 Slabuta Slabute 2011 18 11 feb 2011 16:13:16

Mesaje noi in forum de slabit Slabute.ro
 Mesajele slăbuţelor
Se încarcă mesajele...
Calculator calorii (clic aici)
Poziţionare:
Calculator nutriţionalFan Slăbuţe!Susţine Slăbuţe!Top SlăbuţeSlabute TV
Subiecte noi
Subiecte interesante
Ultimele articole