Prezentare Calculator Nutriţional Slăbuţe - Partea 1Cursuri pictura, desen, modelaj, istoria artei
Sunt Resposnabil Calculator nutriţional Susţin Slăbuţe - Widgets si insigne! Slabute Concurs - Sanatate, premii si distractie! Slăbuţe TV - Televiziunea slăbuţelor

Jurnal "Slabuta"

Gaseste prietenii din orasul tau! Alba Arad Arges Bacau Bihor Bistrita-Nasaud Botosani Braila Brasov Buzau Calarasi Caras-Severin
Cluj Constanta Dambovita Dolj Galati Giurgiu Gorj Hunedoara Ialomita Iasi Bucuresti Maramures Mehedinti Mures Neamt Olt
Prahova Salaj Satu-Mare Sibiu Suceava Teleorman Timis Tulcea Vaslui Valcea Vrancea
Prima Petitie Nationala pentru Dreptul la o Viata Sanatoasa deja a fost semnata de catre 66338 oameni.
In total sunt necesare peste 100.000 de semnaturi. Fii voluntar si participa in campania de strangere de semnaturi, clic aici.
Bine ai venit pe Slăbuţe, comunitatea care în 2008 a pus bazele mişcării pentru stilul de viaţă sănătos din România! Am creat pentru tine o comunitate unică şi specială. Într-o atmosferă civilizată, alături doar de oameni de calitate si cu o vastă experientă în domeniul stilului de viaţă sănătos, corect şi imparţial vei putea învăţa şi împărtăşi experienţele tale despre sănătate, alimentaţie, sport, stil de viaţă, slăbit sănătos şi alte întâmplări interesante din viaţa ta. Daca îţi pasă de viitorul ţării noastre şi a celor din jur, poţi contribui alături de noi într-un mod responsabil la promovarea stilului de viaţă sănătos, fie prin recomandarea comunităţii, fie prin relatarea celor învăţate pe Slăbuţe. Dacă ne vizitezi pentru prima dată, îţi recomandăm să citeşti ghidul începătorilor.
Pentru ca să te înregistrezi, clic aici. Succes!
Răspunde
 
Opţiuni subiect
  #4431 (permalink)  
Vechi 13 ian 2012, 14:48:14
Slabuta's Avatar
(meniuri, evolutie)
Co-Fondator
Merite:
SUNT RESPONSABIL SUNT RESPONSABIL, DONEZ  
Data înregistrării: 24 ian 2009
Locaţie: Bucuresti, Romania
Vârsta: 40
Dieta: incarcatura glicemica, hipocalorica
Date: 167cm, 66.1kg
Mesaje: 23.847
Aprecieri acordate: 12
Am fost apreciat(a) de 187 ori in 114 mesaje
Implicit Re: Jurnal "Slabuta"

Vineri, ador vineri, mai ales vineri seara... cinema time

Saptamana aceasta am reusit sa fac multe dintre lucrurile pe care mi le-am propus. Se pare ca anul acesta este bun cu mine si chiar simt ca totul merge cum nu se poate mai bine. Facand comparatie cu depresia ciudata din toamna, cand nu aveam nici putere si nici concentrarea necesara sa fac ceva, acum sunt la polul opus, spre sa ma tina cat mai mult si sa impartasesc aceasta stare de bine si celor din jur.

Saptamana aceasta am inceput programul de sport, azi va fi a treia zi, saptamana viitoare poate voi reusi mai des.
Am salvat meniurile personale, vreau sa monitorizez mai in detaliu alimentatia mea.

Sunt bucuroasa ca si saptamana aceasta am putut sa aloc timp pentru a scrie articole pe portal. Susanul, semintele de in si faina de migdale au fost vedetele saptamanii.

Am facut zilele trecute o tarta foarte buna cu kiwi, fara pic de zahar sau alt indulcitor. A fost dulce acrisoara. Am testat steamer-ul si pentru prepararea unei retete de souffle cu mazare, mi-a reusit.

In atasament sunt si pozele. Miercuri mi-am satisfacut pofta pentru brie si caju... combinatia din farfurie o gasiti in atasament ceva de nedescris...

De ieri, pe SlabuteTV, a inceput seria de filmulete dedicate functionalitatilor pe care le gasiti pe Slabute.ro, primul este Calculatorul Nutritional...

Sambata si duminica voi picta... abia astept... asa ca azi a fost zi de curatenie generala, ... ca sa nu ma deranjeze nimic maine.


Sa aveti un weekend minunat
Imagini ataşate
File Type: jpg IMG_27721.jpg (81,0 KB, 10 vizualizări)
File Type: jpg IMG_27111.jpg (168,0 KB, 10 vizualizări)
File Type: jpg IMG_27621.jpg (75,8 KB, 10 vizualizări)
__________________
MASURATORI 18.06.2012 | 02.07.2012 | 24.07.2012
bust - 89.8 cm | 89.9 cm | 89 cm
brat - 30.8 cm | 30.8 cm | 30 cm
fund - 97 cm | 94.5 cm | 94.5 cm
talie - 71.5 cm | 68.5 cm | 68.5 cm
coapsa - 58.3 cm | 57 cm | 57 cm


Noi nu slabim, noi ne schimbam stilul de viata!





* JURNAL SLABUTA
Jurnalul meu personal, experiente diete, sfaturi alimentatie, stil de viata sanatos, etc.

* SLABUTA.RO
Site-ul meu personal, retete dietetice, noutati Slabute, stiri si sfaturi alimentatie, stil de viata sanatos, etc.

* CALCULATOR NUTRITIONAL
Unealta ideala pentru a intelege, monitoriza si a jurnaliza atat ceea ce mananci cat si activitatile tale fizice

* SLABUTE TV
Televiziunea slabutelor

** Cum sa ma integrez in comunitate, cum sa devin o "Slabuta"?
** Regulamentul comunitatii
Răspuns cu citat
  #4432 (permalink)  
Vechi 13 ian 2012, 15:07:02
Niculae Roxana's Avatar
(meniuri, evolutie)
Slăbuţă cu ExperienţăSlăbuţă cu Experienţă
Merite:
SUNT RESPONSABIL  
Data înregistrării: 25 ian 2010
Locaţie: Bucuresti, Romania
Vârsta: 39
Dieta: Stil de viata sanatos
Date: 168cm, 78kg
Mesaje: 6.775
Aprecieri acordate: 0
Am fost apreciat(a) de 6 ori in 4 mesaje
Implicit Re: Jurnal "Slabuta"

Citat:
Anterior postat de Slabuta Vezi mesajul

Buna Roxana,

Toate simptomele descrise de tine le-am avut si eu. Totul este din cauza cantitatii prea mici de carbo.

Da, SB din acest punct de vedere este mult mai variat... sunt mai multe posibilitati, ai limitate doar carbohidratii rai si cei care procin din anumite alimente, in principal cu IG mare.

Te ajut cu placere, cred ca ai gasit si subiectul in care am pus meniurile mele pentru cele 2 saptamani.

Azi e vineri, vine weekend-ul!!!

Buna Marina,

Sa inteleg ca nu sunt singura care a patit-o....inclusiv tie t-i s-a intamplat....si sa nu-mi zici ca atunci cand ai tinut SB.
Mi-am dat seama ca asta ar fi motivul....pentru ca inainte de a reincepe dieta aveam un meniu bazat in principal pe carbohidrati...de aici si problema....am taiat prea brusc raul de la radacina.

Da....pai m-am documentat cu ce am putut...si cu ce am gasit pe internet inainte de a o incepe...tocmai pentru a nu repeta greseala.. M-am uitat si la indicele glicemic pe forum...la alimentele ca au cel mai scazut indice glicemic...pe care vreau sa ma si axez in dieta.

Da....mersi mult....am gasit meniurile.....insa astept sa iau si eu baniii si apoi ma apuc sa fac din retetele tale.
Mai am o intrebare care ma macina...pentru ca am tot auzit pe forum fete care se vaita ca dupa ce au trecut din faza I in faza II la SB....s-au ingrasat si au reluat prima faza.....stiu ca din cauza faptului ca n-au reintrodus corect alimetele in faza II....dar tu nu cred ca ai patit asta nu?....tu cum ai procedat?.....ca nu vreau sa le repet greseala.....eu am vrut s-o tin pentru a nu revenii la greutatea initiala...dupa Dukan....si vreau sa tin toate fazele corect....apoi...gata....sa termin cu dietele....mentinere...for ever...revin la hipocalorica cu un nr de calorii intre 1600-1800/zi...la mentinere.

La mine nici nu mai conteaza cand este weekend....daca lucrez in toate weekend-urile.....
Weekend placut Marina!
Niculae Roxana, necesarul caloric zilnic pentru a te menţine la greutatea actuală, la un nivel de activitate fizică Moderat activ, este de 2289 kcal/zi. Pentru a slăbi 0.5kg/săptămână, ar trebui să mănânci aproximativ 1772 kcal/zi. Pentru a slăbi 3 kg kg/lună ar trebui să mănânci aproximativ 1515 kcal/zi.
NOTĂ: Culorile înseamnă slăbit sănătos, înfometare, pericol pentru viaţă.
[Calculator calorii]
Răspuns cu citat
  #4433 (permalink)  
Vechi 14 ian 2012, 07:03:31
happygirldiana's Avatar
(meniuri, evolutie)
Slăbuţă cu ExperienţăSlăbuţă cu Experienţă
Merite:
SUNT RESPONSABIL Locul 2 la concurs  
Data înregistrării: 22 iul 2010
Locaţie: Calafat, Romania
Vârsta: 34
Dieta: Sfanta Hipocalorica
Date: 173cm, 87.5kg
Mesaje: 18.525
Aprecieri acordate: 2.865
Am fost apreciat(a) de 3.764 ori in 1.993 mesaje
Implicit Re: Jurnal "Slabuta"

Buna dimineata, SLabuta!Sper ca ai avut o vineri asa cum ti-ai dorit!Stiu ca iti plac zilele de vineri, am mai citit lucrul asta la tine in jurnal.

Ma bucur sa aud ca iti prieste noul an si iti ies toate exact asa cum vrei. Este foarte important sa te simti impacata cu ce faci si sa iti gasesti echilibrul in toate. Iar daca anul asta nou iti ofera toate astea, esti o fericita
Te felicit si pentru constiinciozitatea de care dai dovada, intr-adevar face bine un control mai indeaproape al alimentatiei.

Eu, personal, citesc cu foarte mare drag si interes articolele scrise de tine, imi sunt de mare ajutor, mereu am invatat lucruri noi de pe acest minunat forum

Sa ai un weekend minunat si o zi asa cum ti-o doresti!
Am vazut ca o sa pictezi, atunci, sigur vei avea o zi dupa bunul plac
happygirldiana, necesarul caloric zilnic pentru a te menţine la greutatea actuală, la un nivel de activitate fizică Moderat activ, este de 2522 kcal/zi. Pentru a slăbi 0.5kg/săptămână, ar trebui să mănânci aproximativ 2005 kcal/zi. Pentru a slăbi 4 kg/lună ar trebui să mănânci aproximativ 1489 kcal/zi.
NOTĂ: Culorile înseamnă slăbit sănătos, înfometare, pericol pentru viaţă.
[Calculator calorii]
Răspuns cu citat
  #4434 (permalink)  
Vechi 14 ian 2012, 23:16:09
Cristina5991's Avatar
(meniuri, evolutie)
Vreau să intru-n gaşcă...Vreau să intru-n gaşcă...
Merite:
 
Data înregistrării: 27 dec 2010
Locaţie: Craiova, Romania
Vârsta: 28
Date: 172cm, 68.8kg
Mesaje: 91
Aprecieri acordate: 0
Am fost apreciat(a) de 0 ori in 0 mesaje
Implicit Re: Jurnal "Slabuta"

hei slabuta , de vreo cateva orea stau si citesc din jurnalul tau si nu ma mai satur ! :-))

am decis in cele din urma sa nu beau ceai verde pt ca eu si asa am somnul agitat si nu are rost.

am insa o problema ciudata cam de o saptmana...

mananc dimineata foarteeeeee mult...adica foarte mult....
azi spre exemplu pana la ora 11.00 dimineata eu terminasem toate caloriile pe ziua de azi 2200..... si nu stiu cum sa fac sa nu mai mananc atata....

stiu ca ideal ar fi 3 mese si 2 gustari dar pur si simplu ciugulesc din toate pana nu mai am calorii.....

hmmm....cred ca am o problema cu senzatia de satietate....

si am incercat si mere (azi am mancat 4 mere mari) si cu cereale integrale cu lapte si abia m-am simtit satula dupa ce am mancat enorm...


stai sa si scriu :
Cristina5991, necesarul caloric zilnic pentru a te menţine la greutatea actuală, la un nivel de activitate fizică Moderat activ, este de 2269 kcal/zi. Pentru a slăbi 0.5kg/săptămână, ar trebui să mănânci aproximativ 1752 kcal/zi. Pentru a slăbi 5 kg/lună ar trebui să mănânci aproximativ 978 kcal/zi.
NOTĂ: Culorile înseamnă slăbit sănătos, înfometare, pericol pentru viaţă.
[Calculator calorii]
Răspuns cu citat
  #4435 (permalink)  
Vechi 14 ian 2012, 23:24:45
Cristina5991's Avatar
(meniuri, evolutie)
Vreau să intru-n gaşcă...Vreau să intru-n gaşcă...
Merite:
 
Data înregistrării: 27 dec 2010
Locaţie: Craiova, Romania
Vârsta: 28
Date: 172cm, 68.8kg
Mesaje: 91
Aprecieri acordate: 0
Am fost apreciat(a) de 0 ori in 0 mesaje
Implicit Re: Jurnal "Slabuta"

asa deci acesta a fost meniul pt 14.1.2012:
350 ml lapte 1.5% grasime - 175 cal
80 gr cereale integrale Deliform - 325 cal

asta a fost cand m-am trezit apoi a inceput nebunia :-))

586 gr mar ( 3 mere mari) - 434 cal

64 gr cas de vaca -164 cal
42 gr paine prajita-105 cal
150 gr biscuiti cu cereale - 720 cal + ceai cu lamaie


50 gr Belvita simpli -224 cal


TOTAL : 2147 cal

si toate astea pana la ora 11.00

e absolut inimaginabil

ma puteti ajuta cumva?
De la ultimul pac de biscuiti si pana acum nu am mai mancat nimic...deci nu am probleme cu mentinerea numarului de calorii dar ma tem ca mancatul asta haotic imi va afecta sanatatea .....


multumesc pentru tot si SA AVETI O ZI MINUNATA >:d< !!!!
Cristina5991, necesarul caloric zilnic pentru a te menţine la greutatea actuală, la un nivel de activitate fizică Moderat activ, este de 2269 kcal/zi. Pentru a slăbi 0.5kg/săptămână, ar trebui să mănânci aproximativ 1752 kcal/zi. Pentru a slăbi 5 kg/lună ar trebui să mănânci aproximativ 978 kcal/zi.
NOTĂ: Culorile înseamnă slăbit sănătos, înfometare, pericol pentru viaţă.
[Calculator calorii]

Ultima dată editat de Cristina5991; 14 ian 2012 at 23:26:46.
Răspuns cu citat
  #4436 (permalink)  
Vechi 15 ian 2012, 07:41:13
Niculae Roxana's Avatar
(meniuri, evolutie)
Slăbuţă cu ExperienţăSlăbuţă cu Experienţă
Merite:
SUNT RESPONSABIL  
Data înregistrării: 25 ian 2010
Locaţie: Bucuresti, Romania
Vârsta: 39
Dieta: Stil de viata sanatos
Date: 168cm, 78kg
Mesaje: 6.775
Aprecieri acordate: 0
Am fost apreciat(a) de 6 ori in 4 mesaje
Implicit Re: Jurnal "Slabuta"

Niculae Roxana, necesarul caloric zilnic pentru a te menţine la greutatea actuală, la un nivel de activitate fizică Moderat activ, este de 2289 kcal/zi. Pentru a slăbi 0.5kg/săptămână, ar trebui să mănânci aproximativ 1772 kcal/zi. Pentru a slăbi 3 kg kg/lună ar trebui să mănânci aproximativ 1515 kcal/zi.
NOTĂ: Culorile înseamnă slăbit sănătos, înfometare, pericol pentru viaţă.
[Calculator calorii]
Răspuns cu citat
  #4437 (permalink)  
Vechi 15 ian 2012, 14:27:29
GiuliaD's Avatar
(meniuri, evolutie)
Vreau să intru-n gaşcă...Vreau să intru-n gaşcă...
Merite:
 
Data înregistrării: 06 feb 2011
Locaţie: Bucuresti, Romania
Vârsta: 28
Date: 158cm, 69kg
Mesaje: 222
Aprecieri acordate: 0
Am fost apreciat(a) de 0 ori in 0 mesaje
Implicit Re: Jurnal "Slabuta"

Buna, poti sa-mi reactivezi si mie jurnalul?
GiuliaD, necesarul caloric zilnic pentru a te menţine la greutatea actuală, la un nivel de activitate fizică Usor activ, este de 1895 kcal/zi. Pentru a slăbi 0.5kg/săptămână, ar trebui să mănânci aproximativ 1378 kcal/zi. Pentru a slăbi 3 kg/lună ar trebui să mănânci aproximativ 1121 kcal/zi.
NOTĂ: Culorile înseamnă slăbit sănătos, înfometare, pericol pentru viaţă.
[Calculator calorii]
Răspuns cu citat
  #4438 (permalink)  
Vechi 15 ian 2012, 14:56:27
GiuliaD's Avatar
(meniuri, evolutie)
Vreau să intru-n gaşcă...Vreau să intru-n gaşcă...
Merite:
 
Data înregistrării: 06 feb 2011
Locaţie: Bucuresti, Romania
Vârsta: 28
Date: 158cm, 69kg
Mesaje: 222
Aprecieri acordate: 0
Am fost apreciat(a) de 0 ori in 0 mesaje
Implicit Re: Jurnal "Slabuta"

Nu mai e nevoie, multumesc oricum . O sa-mi deschid unul nou, sper ca nu e nici o problema, vreau sa las tot ce a fost in urma.

O zi buna!
GiuliaD, necesarul caloric zilnic pentru a te menţine la greutatea actuală, la un nivel de activitate fizică Usor activ, este de 1895 kcal/zi. Pentru a slăbi 0.5kg/săptămână, ar trebui să mănânci aproximativ 1378 kcal/zi. Pentru a slăbi 3 kg/lună ar trebui să mănânci aproximativ 1121 kcal/zi.
NOTĂ: Culorile înseamnă slăbit sănătos, înfometare, pericol pentru viaţă.
[Calculator calorii]
Răspuns cu citat
  #4439 (permalink)  
Vechi 16 ian 2012, 09:51:16
Slabuta's Avatar
(meniuri, evolutie)
Co-Fondator
Merite:
SUNT RESPONSABIL SUNT RESPONSABIL, DONEZ  
Data înregistrării: 24 ian 2009
Locaţie: Bucuresti, Romania
Vârsta: 40
Dieta: incarcatura glicemica, hipocalorica
Date: 167cm, 66.1kg
Mesaje: 23.847
Aprecieri acordate: 12
Am fost apreciat(a) de 187 ori in 114 mesaje
Implicit Re: Jurnal "Slabuta"

Neata slabute
Sper ca ati dormit bine, ati avut un somn odihnitor si v-ati trezit cu mare pofta de viata.
Sa aveti o saptamana minunata

Citat:
Anterior postat de Niculae Roxana Vezi mesajul

Buna Marina,

Sa inteleg ca nu sunt singura care a patit-o....inclusiv tie t-i s-a intamplat....si sa nu-mi zici ca atunci cand ai tinut SB.
Mi-am dat seama ca asta ar fi motivul....pentru ca inainte de a reincepe dieta aveam un meniu bazat in principal pe carbohidrati...de aici si problema....am taiat prea brusc raul de la radacina.

Da....pai m-am documentat cu ce am putut...si cu ce am gasit pe internet inainte de a o incepe...tocmai pentru a nu repeta greseala.. M-am uitat si la indicele glicemic pe forum...la alimentele ca au cel mai scazut indice glicemic...pe care vreau sa ma si axez in dieta.

Da....mersi mult....am gasit meniurile.....insa astept sa iau si eu baniii si apoi ma apuc sa fac din retetele tale.
Mai am o intrebare care ma macina...pentru ca am tot auzit pe forum fete care se vaita ca dupa ce au trecut din faza I in faza II la SB....s-au ingrasat si au reluat prima faza.....stiu ca din cauza faptului ca n-au reintrodus corect alimetele in faza II....dar tu nu cred ca ai patit asta nu?....tu cum ai procedat?.....ca nu vreau sa le repet greseala.....eu am vrut s-o tin pentru a nu revenii la greutatea initiala...dupa Dukan....si vreau sa tin toate fazele corect....apoi...gata....sa termin cu dietele....mentinere...for ever...revin la hipocalorica cu un nr de calorii intre 1600-1800/zi...la mentinere.

La mine nici nu mai conteaza cand este weekend....daca lucrez in toate weekend-urile.....
Weekend placut Marina!
Buna Roxana,

Da, am avut aceste simptome cand m-am apucat prima oara de SB, gandeste-te ca eu pana in momentul acela am avut o alimentatie foarte joasa in proteine si crescuta in carbo. Primele zile au fost infern, dureri puternice de cap, ameteli, gust ciudat in gura, stare de voma...

Eu nu am avut probleme cu kg dupa dieta, am introdus carbohidratii mai incet, chiar daca in primele zile, imediat dupa dieta, gresisem putin, si am mancat cam multe fructe, dar m-am redresat. Sunt meniurile mele si dupa cele 2 saptamani de faza I.

Merci, am avut un weekend foarte frumos.

Te pup si iti doresc o saptamana minunata

Citat:
Anterior postat de happygirldiana Vezi mesajul
Buna dimineata, SLabuta!Sper ca ai avut o vineri asa cum ti-ai dorit!Stiu ca iti plac zilele de vineri, am mai citit lucrul asta la tine in jurnal.

Ma bucur sa aud ca iti prieste noul an si iti ies toate exact asa cum vrei. Este foarte important sa te simti impacata cu ce faci si sa iti gasesti echilibrul in toate. Iar daca anul asta nou iti ofera toate astea, esti o fericita
Te felicit si pentru constiinciozitatea de care dai dovada, intr-adevar face bine un control mai indeaproape al alimentatiei.

Eu, personal, citesc cu foarte mare drag si interes articolele scrise de tine, imi sunt de mare ajutor, mereu am invatat lucruri noi de pe acest minunat forum

Sa ai un weekend minunat si o zi asa cum ti-o doresti!
Am vazut ca o sa pictezi, atunci, sigur vei avea o zi dupa bunul plac
Buna Diana,

Merci, a fost o vineri, chiar daca 13 si un weekend foarte placut, timp frumos afara si petrecut minunat, chiar daca nu am scos deloc nasul afara

Da, sunt ferm convinsa ca felul in care percepem si abordam lucrurile influenteaza ceea ce ni se intampla, un om pesimist si negativist prin defintie atrage lucrurile rele pentru ca vede totul pesimist si in negru... un om optimist vede un lucru sau o parte buna in orice si tocmai aceasta diferenta este una cruciala. Trebuie sa nu ne lasam acaparati de lucrurile negative, se intampla oricui, zilnic... cand am realizat acest lucru am putut sa imi revizuiesc atitudinea, pana in acel moment eram de parere (probabil ca orice pesimist si negativist) ca toate mi se intampla doar mie... nu, si altor oameni li se intampla lucruri mai putin bune, problema este cum alegi sa 'tratezi' acele lucruri... aici este diferenta.

Am aceleasi probleme pe care le-am avut si in 2011, dar de data aceasta refuz sa reactionez instinctiv, vreau sa incep sa le rezolv, nu sa ma stresez toata ziua pentru ele si asa de fapt ajung sa nu mai pot iesi dintr-un cerc vicios, stres mai mult decat rezolvare. Rational, matur si cu increderea ca sunt doar inca niste lucruri care trebuie rezolvate, nimic mai mult, nu ghinion, nu 'doar mie mi se intampla asta'...

Citat:
Anterior postat de Cristina5991 Vezi mesajul
hei slabuta , de vreo cateva orea stau si citesc din jurnalul tau si nu ma mai satur ! :-))

am decis in cele din urma sa nu beau ceai verde pt ca eu si asa am somnul agitat si nu are rost.

am insa o problema ciudata cam de o saptmana...

mananc dimineata foarteeeeee mult...adica foarte mult....
azi spre exemplu pana la ora 11.00 dimineata eu terminasem toate caloriile pe ziua de azi 2200..... si nu stiu cum sa fac sa nu mai mananc atata....

stiu ca ideal ar fi 3 mese si 2 gustari dar pur si simplu ciugulesc din toate pana nu mai am calorii.....

hmmm....cred ca am o problema cu senzatia de satietate....

si am incercat si mere (azi am mancat 4 mere mari) si cu cereale integrale cu lapte si abia m-am simtit satula dupa ce am mancat enorm...


stai sa si scriu :
Citat:
Anterior postat de Cristina5991 Vezi mesajul
asa deci acesta a fost meniul pt 14.1.2012:
350 ml lapte 1.5% grasime - 175 cal
80 gr cereale integrale Deliform - 325 cal

asta a fost cand m-am trezit apoi a inceput nebunia :-))

586 gr mar ( 3 mere mari) - 434 cal

64 gr cas de vaca -164 cal
42 gr paine prajita-105 cal
150 gr biscuiti cu cereale - 720 cal + ceai cu lamaie


50 gr Belvita simpli -224 cal


TOTAL : 2147 cal

si toate astea pana la ora 11.00

e absolut inimaginabil

ma puteti ajuta cumva?
De la ultimul pac de biscuiti si pana acum nu am mai mancat nimic...deci nu am probleme cu mentinerea numarului de calorii dar ma tem ca mancatul asta haotic imi va afecta sanatatea .....


multumesc pentru tot si SA AVETI O ZI MINUNATA >:d< !!!!
Buna Cristina,

Am vazut meniul tau... ar fi mai bine daca ai reusi sa iti repartizezi acele alimente pe mai multe mese... ai avut aceasta pofta de mancare si pana acum sau este de cateva zile?

Nu te simti rau, te doare ceva, te simti slabita...?
Nu de la mancare, ma refeream la modul general daca ai astfel de stari...

Multumesc si tu sa ai o saptamana frumoasa.

Citat:
Anterior postat de Niculae Roxana Vezi mesajul
Multumesc

Citat:
Anterior postat de GiuliaD Vezi mesajul
Nu mai e nevoie, multumesc oricum . O sa-mi deschid unul nou, sper ca nu e nici o problema, vreau sa las tot ce a fost in urma.

O zi buna!
Citat:
Anterior postat de GiuliaD Vezi mesajul
Buna, poti sa-mi reactivezi si mie jurnalul?
Buna Giulia si bine ai revenit,

Nu poti avea mai multe jurnale, trebuie sa se poata urmari clar evolutia ta, din aceasta cauza au fost unite cele 2 jurnale, cel nou si cel vechi.
__________________
MASURATORI 18.06.2012 | 02.07.2012 | 24.07.2012
bust - 89.8 cm | 89.9 cm | 89 cm
brat - 30.8 cm | 30.8 cm | 30 cm
fund - 97 cm | 94.5 cm | 94.5 cm
talie - 71.5 cm | 68.5 cm | 68.5 cm
coapsa - 58.3 cm | 57 cm | 57 cm


Noi nu slabim, noi ne schimbam stilul de viata!





* JURNAL SLABUTA
Jurnalul meu personal, experiente diete, sfaturi alimentatie, stil de viata sanatos, etc.

* SLABUTA.RO
Site-ul meu personal, retete dietetice, noutati Slabute, stiri si sfaturi alimentatie, stil de viata sanatos, etc.

* CALCULATOR NUTRITIONAL
Unealta ideala pentru a intelege, monitoriza si a jurnaliza atat ceea ce mananci cat si activitatile tale fizice

* SLABUTE TV
Televiziunea slabutelor

** Cum sa ma integrez in comunitate, cum sa devin o "Slabuta"?
** Regulamentul comunitatii
Răspuns cu citat
  #4440 (permalink)  
Vechi 16 ian 2012, 10:26:59
Niculae Roxana's Avatar
(meniuri, evolutie)
Slăbuţă cu ExperienţăSlăbuţă cu Experienţă
Merite:
SUNT RESPONSABIL  
Data înregistrării: 25 ian 2010
Locaţie: Bucuresti, Romania
Vârsta: 39
Dieta: Stil de viata sanatos
Date: 168cm, 78kg
Mesaje: 6.775
Aprecieri acordate: 0
Am fost apreciat(a) de 6 ori in 4 mesaje
Implicit Re: Jurnal "Slabuta"

[QUOTE=Slabuta;902265]Neata slabute
Sper ca ati dormit bine, ati avut un somn odihnitor si v-ati trezit cu mare pofta de viata.
Sa aveti o saptamana minunata

Buna Roxana,

Da, am avut aceste simptome cand m-am apucat prima oara de SB, gandeste-te ca eu pana in momentul acela am avut o alimentatie foarte joasa in proteine si crescuta in carbo. Primele zile au fost infern, dureri puternice de cap, ameteli, gust ciudat in gura, stare de voma...

Eu nu am avut probleme cu kg dupa dieta, am introdus carbohidratii mai incet, chiar daca in primele zile, imediat dupa dieta, gresisem putin, si am mancat cam multe fructe, dar m-am redresat. Sunt meniurile mele si dupa cele 2 saptamani de faza I.

Merci, am avut un weekend foarte frumos.

Te pup si iti doresc o saptamana minunata

/QUOTE]

Buna Marina,

Eu n-am trecut asa direct la Dukan....tinusem inainte hipocalorica....apoi am inceput-o pe asta dupa Sarbatori...dar...cu siguranta tot din cauza acestui motiv am avut acele simptome...deoarece am patit-o in ziua in care trebuia sa mananc doar proteine...deci...de unde carbo?.
Recunosc si eu simptomele....le-am regasit si eu in zilele de Dukan.....si la faza cu voma...ma speriasem initial...am crezut ca poate am ramas insarcinata.

Deci sa inteleg ca nu s-a intamplat nimic dupa ce ai terminat dieta.....pai atunci m-ai linistit si pe mine...asta era temerea mea.
Dar ai tinut-o cap coada nu?...toate cele III faze?.
Ma uit si la restul.
Mersi pentru ajutor!

Apropo de momentele frumoase prin care treci...si starea de bine...stii ca este molipsitoare.
Dupa ce am vorbit zilele trecute cu tine despre asta...chiar s-a molipsit si la mine starea ta...si chiar nu sunt foarte roz( nu mi-au dat salariul de aproape 2 luni...stam prost cu bancile etc...)...chiar tratez totul cu atata indiferenta...si cu zambetul pe buze de ma mir si eu pe mine.

Pup dulce Marina!
O saptamana cel putin la fel de frumoasa si linistita ca si cea care tocmai a trecut iti doresc!
Niculae Roxana, necesarul caloric zilnic pentru a te menţine la greutatea actuală, la un nivel de activitate fizică Moderat activ, este de 2289 kcal/zi. Pentru a slăbi 0.5kg/săptămână, ar trebui să mănânci aproximativ 1772 kcal/zi. Pentru a slăbi 3 kg kg/lună ar trebui să mănânci aproximativ 1515 kcal/zi.
NOTĂ: Culorile înseamnă slăbit sănătos, înfometare, pericol pentru viaţă.
[Calculator calorii]
Răspuns cu citat
Răspunde

Informatii despre slabit
cantar, cura, cure de slabit, dieta, frumusete, jurnal, sanatos, slabire, slabit, slabit sanatos, slabuta, sport


Reguli de postare
BB code este Pornit
emoticoanele sunt Pornit
Codul [IMG] este Pornit
Codul HTML este Oprit
Trackbacks are Oprit
Pingbacks are Oprit
Refbacks are Oprit
Nu poţi deschide subiecte noi
Nu poţi să răspunzi la mesaje
Poţi să publici ataşamente
Nu poţi să-ţi editezi mesajele

Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimul mesaj
Jurnal "Crok" Crok Jurnale barbati 153 07 apr 2010 09:05:31
Bun venit la Cafeneaua "Slabute"! Slabuta Discutii pe diverse teme 1980 23 sep 2009 11:37:57
Jurnalul unui nou inceput - "Shorty" Shorty Arhiva jurnale slabit 459 15 iul 2009 11:03:22
Dieta "Slabire Rapida" IV sau Regimul Marychny Slabuta Dieta Rapida 0 11 mar 2009 14:22:58
Dieta "Sacred Heart" brotacel Dieta Rapida 0 04 feb 2009 19:20:44

Mesaje noi in forum de slabit Slabute.ro
 Mesajele slăbuţelor
Se încarcă mesajele...
Calculator calorii (clic aici)
Poziţionare:
Calculator nutriţionalFan Slăbuţe!Susţine Slăbuţe!Top SlăbuţeSlabute TV
Subiecte noi
Subiecte interesante
Ultimele articole