Prezentare Calculator Nutriţional Slăbuţe - Partea 1Cursuri pictura, desen, modelaj, istoria artei
Sunt Resposnabil Calculator nutriţional Susţin Slăbuţe - Widgets si insigne! Slabute Concurs - Sanatate, premii si distractie! Slăbuţe TV - Televiziunea slăbuţelor

Idei mic dejun

Gaseste prietenii din orasul tau! Alba Arad Arges Bacau Bihor Bistrita-Nasaud Botosani Braila Brasov Buzau Calarasi Caras-Severin
Cluj Constanta Dambovita Dolj Galati Giurgiu Gorj Hunedoara Ialomita Iasi Bucuresti Maramures Mehedinti Mures Neamt Olt
Prahova Salaj Satu-Mare Sibiu Suceava Teleorman Timis Tulcea Vaslui Valcea Vrancea
Prima Petitie Nationala pentru Dreptul la o Viata Sanatoasa deja a fost semnata de catre 66338 oameni.
In total sunt necesare peste 100.000 de semnaturi. Fii voluntar si participa in campania de strangere de semnaturi, clic aici.
Bine ai venit pe Slăbuţe, comunitatea care în 2008 a pus bazele mişcării pentru stilul de viaţă sănătos din România! Am creat pentru tine o comunitate unică şi specială. Într-o atmosferă civilizată, alături doar de oameni de calitate si cu o vastă experientă în domeniul stilului de viaţă sănătos, corect şi imparţial vei putea învăţa şi împărtăşi experienţele tale despre sănătate, alimentaţie, sport, stil de viaţă, slăbit sănătos şi alte întâmplări interesante din viaţa ta. Daca îţi pasă de viitorul ţării noastre şi a celor din jur, poţi contribui alături de noi într-un mod responsabil la promovarea stilului de viaţă sănătos, fie prin recomandarea comunităţii, fie prin relatarea celor învăţate pe Slăbuţe. Dacă ne vizitezi pentru prima dată, îţi recomandăm să citeşti ghidul începătorilor.
Pentru ca să te înregistrezi, clic aici. Succes!
Răspunde
 
Opţiuni subiect
  #31 (permalink)  
Vechi 25 mai 2010, 15:20:53
seandreea's Avatar
(meniuri, evolutie)
Vreau să intru-n gaşcă...Vreau să intru-n gaşcă...
Merite:
 
Data înregistrării: 26 ian 2010
Locaţie: Bucuresti, Romania
Vârsta: 36
Date: 167cm, 57kg
Mesaje: 96
Aprecieri acordate: 0
Am fost apreciat(a) de 0 ori in 0 mesaje
Implicit Re: idei mic dejun

Cel mai bine la micul dejun este sa va centrati pe proteine. Ou fiert, omleta cu branza si langa ele puteti pune 1 rosie, 1 castravete, etc. Este bine sa evitati carbohidratii pentru ca mai rau va fac foame - combinatia de cereale dimineata si apoi 1 mar este foarte poasta.
La scoala luati mai bine nuci, migdale, iaurt de baut, sana, kefir, fructe mai putin acide.
O alta idee de mic dejun ar fi un iaurt in care amestecati nuci sau migdale, seminte de in (daca va plac - gasiti la plafar), poate si un pic de fulgi de ovaz (dar putini).

Cat despre cat de mult sa mananci la scoala - de cate ori e nevoie sa mentii 2, maxim 3 ore intre "mese". Cel mai bine este sa ai 3 mese consistente cu 2 gustari intre ele.
seandreea, necesarul caloric zilnic pentru a te menţine la greutatea actuală, la un nivel de activitate fizică Moderat activ, este de 1977 kcal/zi. Pentru a slăbi 0.5kg/săptămână, ar trebui să mănânci aproximativ 1460 kcal/zi. Pentru a slăbi 3 kg/lună ar trebui să mănânci aproximativ 1203 kcal/zi.
NOTĂ: Culorile înseamnă slăbit sănătos, înfometare, pericol pentru viaţă.
[Calculator calorii]
Răspuns cu citat
  #32 (permalink)  
Vechi 25 mai 2010, 22:04:39
anqutz's Avatar
(meniuri, evolutie)
Slăbuţă SeniorSlăbuţă Senior
Merite:
SUNT RESPONSABIL  
Data înregistrării: 30 sep 2009
Locaţie: Bucuresti, Romania
Vârsta: 35
Dieta: alimentatie sanatoasa
Date: 166cm, 53kg
Mesaje: 22.594
Aprecieri acordate: 2.039
Am fost apreciat(a) de 3.087 ori in 2.008 mesaje
Implicit Re: Idei mic dejun

Buna! Nu stiu cum totalizezi tu 300 de kcal dintr-un iaurt cu cereale, dar ceva nu faci bine.

Hai sa iti propun eu niste idei. Vad ca paine nu mananci, nici eu (de mica nu mi-a placut), asa ca sandvisurile ies din discutie.

- 200 de gr de lapte/iaurt degresat cu 30 de gr de musli (cam 150 de kcal)
- cateva bucatele de sunca/piept de pui (daca mananci mezeluri ai grija de care, sa fie slabe), depinde ce mananci, dar poti sa te incaderezi in 70-80 de kcal
- 2 oua fierte sau prajite in tigaia antiaderenta, cu putin sau deloc ulei de masline (cam 150-180 de kcal, depinde de marimea ouolor si daca pui ulei sau nu)
- cateva bucatele de branza, branza de vaci cu cacao, branza frecata cu marar (depinde ce branza mananci)

Eu la facultate imi luam 1 fruct si un iaurt de 330 de ml de baut, degresat. Sa iti spun drept, prefer marca Napolact. Astea 2 gustari totalizau 200 de kcal, cate 100 fiecare. Poti sa iti iei si 20 de gr de alune, care au cam 120 de kcal, sau cateva bucatele de cioco neagra, dar astea nu prea tin de foame.

Citat:
Anterior postat de seandreea Vezi mesajul
Cel mai bine la micul dejun este sa va centrati pe proteine. Ou fiert, omleta cu branza si langa ele puteti pune 1 rosie, 1 castravete, etc. Este bine sa evitati carbohidratii pentru ca mai rau va fac foame - combinatia de cereale dimineata si apoi 1 mar este foarte poasta.
La scoala luati mai bine nuci, migdale, iaurt de baut, sana, kefir, fructe mai putin acide.
O alta idee de mic dejun ar fi un iaurt in care amestecati nuci sau migdale, seminte de in (daca va plac - gasiti la plafar), poate si un pic de fulgi de ovaz (dar putini).

Cat despre cat de mult sa mananci la scoala - de cate ori e nevoie sa mentii 2, maxim 3 ore intre "mese". Cel mai bine este sa ai 3 mese consistente cu 2 gustari intre ele.
Da-mi voie sa te contrazic, e ok sa mananci la MD carbo, dar sa fie complecsi.
Răspuns cu citat
  #33 (permalink)  
Vechi 25 mai 2010, 22:19:32
seandreea's Avatar
(meniuri, evolutie)
Vreau să intru-n gaşcă...Vreau să intru-n gaşcă...
Merite:
 
Data înregistrării: 26 ian 2010
Locaţie: Bucuresti, Romania
Vârsta: 36
Date: 167cm, 57kg
Mesaje: 96
Aprecieri acordate: 0
Am fost apreciat(a) de 0 ori in 0 mesaje
Implicit Re: Idei mic dejun

Poate ca depinde si de organism - doar carbohidrati goi (si nu mai consum de mult carbohidrati simpli) mie mi-au dat intotdeauna senzatia de foame. De aceea cand sunt plecata prefer un mic dejun proteic.
Omleta din 1-2 oua cu un pic de telemea, ceapa verde si marar, prajita in putin ulei de palmier, unt sau ulei de floarea soarelui (cel de masline are punct de ardere prea jos), acompaniata de 1 rosie si 1 castravete sau ardei reprezinta un mic dejun extrem de satios care tine de foame nu 2h ci chiar pana la pranz.
Dupa parerea mea ar trebui alternate zilele cu mai multi carbohidrati(de exemplu fulgi de cereale cu lapte sau iaurt) cu zilele centrate pe proteine.
Apropos - aveti grija la mezeluri ca majoritatea contin multe tampenii. Daca sunt mai sarate pot provoca retentie de apa. Unele contin zahar.
seandreea, necesarul caloric zilnic pentru a te menţine la greutatea actuală, la un nivel de activitate fizică Moderat activ, este de 1977 kcal/zi. Pentru a slăbi 0.5kg/săptămână, ar trebui să mănânci aproximativ 1460 kcal/zi. Pentru a slăbi 3 kg/lună ar trebui să mănânci aproximativ 1203 kcal/zi.
NOTĂ: Culorile înseamnă slăbit sănătos, înfometare, pericol pentru viaţă.
[Calculator calorii]

Ultima dată editat de seandreea; 25 mai 2010 at 22:29:40.
Răspuns cu citat
  #34 (permalink)  
Vechi 25 mai 2010, 22:31:00
anqutz's Avatar
(meniuri, evolutie)
Slăbuţă SeniorSlăbuţă Senior
Merite:
SUNT RESPONSABIL  
Data înregistrării: 30 sep 2009
Locaţie: Bucuresti, Romania
Vârsta: 35
Dieta: alimentatie sanatoasa
Date: 166cm, 53kg
Mesaje: 22.594
Aprecieri acordate: 2.039
Am fost apreciat(a) de 3.087 ori in 2.008 mesaje
Implicit Re: Idei mic dejun

Citat:
Anterior postat de seandreea Vezi mesajul
Nu am zis ca nu e bine din punct de vedere al dietei ci ca fac foame. Si aici nu conteaza cat de complecsi sunt. Vorbesc pe proprie piele - cand am mancat paine integrala (facuta de mine) cu magiun (fara adaos de zahar) dimineata, imediat mi s-a facut foame. Explicatia este ca, la fel ca in cazul cafelei, carbohidratii dau un boost de energie, insa temporar.
Dupa parerea mea ar trebui alternate zilele cu mai multi carbohidrati(de exemplu fulgi de cereale cu lapte sau iaurt) cu zilele centrate pe proteine.
Apropos - aveti grija la mezeluri ca majoritatea contin multe tampenii. Daca sunt mai sarate pot provoca retentie de apa. Unele contin zahar.
Ai amncat magiun si ala sigur nu e carbohidrat complex, pt ca e facut din fructe, care sunt carbo simplii. Daca mananci la MD carbo cu absorbtie lenta, care nu dau acel boost de energie pe moment si apoi te molesesc, ai senzatia de stomac plin si ai energie toata dimineata. Nu uita ca totusi creierul se "hraneste" cu carbo.

Si eu sunt pro proteine, dar pt cine mananca carbo e bine sa ii manance in prima parte a zilei. Iar musliul + iaurt tin de foame, dau energie si au si fibre. Si precum ea a zis ca are obiceiul sa manance un iaurt cu musli la micul dejun, i-am oferit o alternativa mai dietetica.
Răspuns cu citat
  #35 (permalink)  
Vechi 25 mai 2010, 22:38:08
seandreea's Avatar
(meniuri, evolutie)
Vreau să intru-n gaşcă...Vreau să intru-n gaşcă...
Merite:
 
Data înregistrării: 26 ian 2010
Locaţie: Bucuresti, Romania
Vârsta: 36
Date: 167cm, 57kg
Mesaje: 96
Aprecieri acordate: 0
Am fost apreciat(a) de 0 ori in 0 mesaje
Implicit Re: Idei mic dejun

Citat:
Anterior postat de anqutz Vezi mesajul
Ai amncat magiun si ala sigur nu e carbohidrat complex, pt ca e facut din fructe, care sunt carbo simplii. Daca mananci la MD carbo cu absorbtie lenta, care nu dau acel boost de energie pe moment si apoi te molesesc, ai senzatia de stomac plin si ai energie toata dimineata. Nu uita ca totusi creierul se "hraneste" cu carbo.

Si eu sunt pro proteine, dar pt cine mananca carbo e bine sa ii manance in prima parte a zilei. Iar musliul + iaurt tin de foame, dau energie si au si fibre. Si precum ea a zis ca are obiceiul sa manance un iaurt cu musli la micul dejun, i-am oferit o alternativa mai dietetica.
Pai ideea e moderatia - eu combin mic dejun proteic o zi, mic dejun glucidic urmatoarea (asta si pentru ca ma plictisesc repede).
Ai dreptate - am confundat eu - fructele sunt si ele carbohidrati simpli (singurii pe care ii putem manca de fapt).
Inca ceva - poate ar trebui specificat ca atunci cand vorbim de musli, ne referim la fulgi de cereale simpli, fara adaosuri de zahar (si nici de fructe uscate ca iar ajungem la carbohidrati simpli).
In final - eu sunt impotriva lactatelor degresate. Stiu ca din punct de vedere al indicelui glicemic nu e permisa combinatia grasimi-fulgi de cereale (au ig>35), insa eu prefer asa decat sa beau apa albicioasa cu aroma de lapte.
seandreea, necesarul caloric zilnic pentru a te menţine la greutatea actuală, la un nivel de activitate fizică Moderat activ, este de 1977 kcal/zi. Pentru a slăbi 0.5kg/săptămână, ar trebui să mănânci aproximativ 1460 kcal/zi. Pentru a slăbi 3 kg/lună ar trebui să mănânci aproximativ 1203 kcal/zi.
NOTĂ: Culorile înseamnă slăbit sănătos, înfometare, pericol pentru viaţă.
[Calculator calorii]
Răspuns cu citat
  #36 (permalink)  
Vechi 25 mai 2010, 22:44:05
anqutz's Avatar
(meniuri, evolutie)
Slăbuţă SeniorSlăbuţă Senior
Merite:
SUNT RESPONSABIL  
Data înregistrării: 30 sep 2009
Locaţie: Bucuresti, Romania
Vârsta: 35
Dieta: alimentatie sanatoasa
Date: 166cm, 53kg
Mesaje: 22.594
Aprecieri acordate: 2.039
Am fost apreciat(a) de 3.087 ori in 2.008 mesaje
Implicit Re: Idei mic dejun

Citat:
Anterior postat de seandreea Vezi mesajul
Pai ideea e moderatia - eu combin mic dejun proteic o zi, mic dejun glucidic urmatoarea (asta si pentru ca ma plictisesc repede).
Ai dreptate - am confundat eu - fructele sunt si ele carbohidrati simpli (singurii pe care ii putem manca de fapt).
Inca ceva - poate ar trebui specificat ca atunci cand vorbim de musli, ne referim la fulgi de cereale simpli, fara adaosuri de zahar (si nici de fructe uscate ca iar ajungem la carbohidrati simpli).
In final - eu sunt impotriva lactatelor degresate. Stiu ca din punct de vedere al indicelui glicemic nu e permisa combinatia grasimi-fulgi de cereale (au ig>35), insa eu prefer asa decat sa beau apa albicioasa cu aroma de lapte.
Eu stiam ca nu e ok sa combini musli cu lapte sau iaurt pt ca te pot balona. Dar despre combiantia carbo+grasimi citisem ca scade ig. Cat despre musli, sunt de acord cu tine, e aiurea sa iei cu zahar. Eu insa prefer sa aiba si 20% fructe uscate, mi se par mai bune asa. Pt cine le poate manca simple, e si mai bine asa.

E bine sa nu mananci lactate degresate pt ca vitaminele liposolubile nu se mai absorb. Eu numai iaurtul il mananc degresat si branza de vaci, laptele il prefer semidegresat. Dar dupa ce scap si de astea 3 kg o sa consum numai semidegresate datorita beneficiului expus mai sus.
Răspuns cu citat
  #37 (permalink)  
Vechi 25 mai 2010, 22:49:50
OitaVesela's Avatar
(meniuri, evolutie)
Cont restricţionat
Merite:
SUNT RESPONSABIL  
Data înregistrării: 17 feb 2010
Locaţie: Bucuresti, Romania
Vârsta: 36
Dieta: 1600 kcal + sport
Date: 160cm, 45kg
Mesaje: 3.092
Aprecieri acordate: 0
Am fost apreciat(a) o data intr-un mesaj
Implicit Re: Idei mic dejun

Citat:
Anterior postat de seandreea Vezi mesajul
Pai ideea e moderatia - eu combin mic dejun proteic o zi, mic dejun glucidic urmatoarea (asta si pentru ca ma plictisesc repede).
Ai dreptate - am confundat eu - fructele sunt si ele carbohidrati simpli (singurii pe care ii putem manca de fapt).
Inca ceva - poate ar trebui specificat ca atunci cand vorbim de musli, ne referim la fulgi de cereale simpli, fara adaosuri de zahar (si nici de fructe uscate ca iar ajungem la carbohidrati simpli).
In final - eu sunt impotriva lactatelor degresate. Stiu ca din punct de vedere al indicelui glicemic nu e permisa combinatia grasimi-fulgi de cereale (au ig>35), insa eu prefer asa decat sa beau apa albicioasa cu aroma de lapte.
Definitia din dictionar:

M'ÜSLI s.n. Preparat culinar cu mare valoare nutritivă, creat în sec. 19 de medicul elvețian Bircher-Benner, numit de aceea și Birchermuesli, constând din fulgi de ovăz înmuiați în lapte, cu adaos de suc de lămâie, mere rase sau alte bucățele de fructe proaspete și semințe uleioase (miez de nucă, migdale) măcinate; p. restr. amestec de fulgi de ovăz, fructe deshidratate și semințe uleioase, comercializat sub această denumire. din germ. Müsli < germ. elv. Müesli, dim. al lui Mues pt. germ. Mus = piure (de fructe, de legume etc.). [et. DWdDS, 10 B.]

Si din experienta proprie de 3 luni de sport zilnic la nivel intens, dimineata mananc carbo ( cateodata si simpli ce-i drept). Si prima gustare la fel. Pe urma fac sport. Dupa sport proteine.
Daca apuc sa mananc proteine nu mai am energie.
Carbohidratii sunt foarte buni consumati in prima parte a zilei.
OitaVesela, necesarul caloric zilnic pentru a te menţine la greutatea actuală, la un nivel de activitate fizică Moderat activ, este de 1807 kcal/zi. Pentru a slăbi 0.5kg/săptămână, ar trebui să mănânci aproximativ 1290 kcal/zi.
NOTĂ: Culorile înseamnă slăbit sănătos, înfometare, pericol pentru viaţă.
[Calculator calorii]
Răspuns cu citat
  #38 (permalink)  
Vechi 25 mai 2010, 22:58:09
seandreea's Avatar
(meniuri, evolutie)
Vreau să intru-n gaşcă...Vreau să intru-n gaşcă...
Merite:
 
Data înregistrării: 26 ian 2010
Locaţie: Bucuresti, Romania
Vârsta: 36
Date: 167cm, 57kg
Mesaje: 96
Aprecieri acordate: 0
Am fost apreciat(a) de 0 ori in 0 mesaje
Implicit Re: Idei mic dejun

Citat:
Anterior postat de anqutz Vezi mesajul
Eu stiam ca nu e ok sa combini musli cu lapte sau iaurt pt ca te pot balona. Dar despre combiantia carbo+grasimi citisem ca scade ig. Cat despre musli, sunt de acord cu tine, e aiurea sa iei cu zahar. Eu insa prefer sa aiba si 20% fructe uscate, mi se par mai bune asa. Pt cine le poate manca simple, e si mai bine asa.

E bine sa nu mananci lactate degresate pt ca vitaminele liposolubile nu se mai absorb. Eu numai iaurtul il mananc degresat si branza de vaci, laptele il prefer semidegresat. Dar dupa ce scap si de astea 3 kg o sa consum numai semidegresate datorita beneficiului expus mai sus.
IG-ul glucidelor nu poate scadea decat in combinatie cu alte glucide. De exemplu pentru a scadea IG-ul painii integrale se adauga o cantitate egala de tarate. Grasimile nu au IG pentru ca nu sunt glucide - doar glucidele pot ridica nivelul insulinei.

Diferenta de calorii dintre lactatele degresate si cele nedegresate nu prea merita, dupa parerea mea.

Citat:
Anterior postat de OitaVesela Vezi mesajul
Definitia din dictionar:

M'ÜSLI s.n. Preparat culinar cu mare valoare nutritivă, creat în sec. 19 de medicul elvețian Bircher-Benner, numit de aceea și Birchermuesli, constând din fulgi de ovăz înmuiați în lapte, cu adaos de suc de lămâie, mere rase sau alte bucățele de fructe proaspete și semințe uleioase (miez de nucă, migdale) măcinate; p. restr. amestec de fulgi de ovăz, fructe deshidratate și semințe uleioase, comercializat sub această denumire. din germ. Müsli < germ. elv. Müesli, dim. al lui Mues pt. germ. Mus = piure (de fructe, de legume etc.). [et. DWdDS, 10 B.]
Si din experienta proprie de 3 luni de sport zilnic la nivel intens, dimineata mananc carbo ( cateodata si simpli ce-i drept). Si prima gustare la fel. Pe urma fac sport. Dupa sport proteine.
Daca apuc sa mananc proteine nu mai am energie.
Carbohidratii sunt foarte buni consumati in prima parte a zilei.
Bun, asta e definitia. Dar pe cutii v-ati uitat? Cei mai indicati sunt fulgii simpli de cereale.
La sport intens - da, ai nevoie de carbo (desi eu am citit ca este mai bine sa ii consumi dupa antrenament).
Si, apropos - si eu tin acest regim (stil de viata mai mult) de 4 luni si jumatate si am avut timp sa fac experimente si testez sfaturile ce mi s-au dat. Chiar nu vorbesc aiurea-n tramvai. Nu tine de cunostinte stiintifice ci de experienta mea si a altora.
seandreea, necesarul caloric zilnic pentru a te menţine la greutatea actuală, la un nivel de activitate fizică Moderat activ, este de 1977 kcal/zi. Pentru a slăbi 0.5kg/săptămână, ar trebui să mănânci aproximativ 1460 kcal/zi. Pentru a slăbi 3 kg/lună ar trebui să mănânci aproximativ 1203 kcal/zi.
NOTĂ: Culorile înseamnă slăbit sănătos, înfometare, pericol pentru viaţă.
[Calculator calorii]
Răspuns cu citat
  #39 (permalink)  
Vechi 25 mai 2010, 23:07:23
anqutz's Avatar
(meniuri, evolutie)
Slăbuţă SeniorSlăbuţă Senior
Merite:
SUNT RESPONSABIL  
Data înregistrării: 30 sep 2009
Locaţie: Bucuresti, Romania
Vârsta: 35
Dieta: alimentatie sanatoasa
Date: 166cm, 53kg
Mesaje: 22.594
Aprecieri acordate: 2.039
Am fost apreciat(a) de 3.087 ori in 2.008 mesaje
Implicit Re: Idei mic dejun

Citat:
Anterior postat de seandreea Vezi mesajul
IG-ul glucidelor nu poate scadea decat in combinatie cu alte glucide. De exemplu pentru a scadea IG-ul painii integrale se adauga o cantitate egala de tarate. Grasimile nu au IG pentru ca nu sunt glucide - doar glucidele pot ridica nivelul insulinei.

Diferenta de calorii dintre lactatele degresate si cele nedegresate nu prea merita, dupa parerea mea.


Bun, asta e definitia. Dar pe cutii v-ati uitat? Cei mai indicati sunt fulgii simpli de cereale.
La sport intens - da, ai nevoie de carbo (desi eu am citit ca este mai bine sa ii consumi dupa antrenament).
Si, apropos - si eu tin acest regim (stil de viata mai mult) de 4 luni si jumatate si am avut timp sa fac experimente si testez sfaturile ce mi s-au dat. Chiar nu vorbesc aiurea-n tramvai. Nu tine de cunostinte stiintifice ci de experienta mea si a altora.
Iar te contrazic, de data asta si cu sursa :

"Combina carbohidratii cu o proteina Nu numai ca te vei simti mai satula, dar va scadea si indicele glicemic general (o metoda populara de a masura viteza cu care carbohidratii intra in sange sub forma de glucoza sau asa-zisul zahar din sange)." - parerea lui Christine Avanti, autoare a cartii "Fetele slabe nu mananca salata".

"2. Grasimea scade IG al alimentelor.
Asta pentru ca incetineste absorbtia glucozei in singe (la fel ca fibrele). De exemplu,cercetatorii britanici au descoperit ca, daca adaugi brinza cheddar peste un cartof copt, reduci considerabil indicele glicemic al mesei respective. Intr-un baton Twix, tu consumi o combinatie de zaharuri si grasimi, deci glicemia ta nu va atinge cote alarmante cind termini de mincat. Fibrele incetinesc si ele absorbtia glucozei. De aceea, piinea din faina integrala are un IG mai mic decit cea din faina rafinata." - articol din nr 45 al revistei Men's Health

Depinde de ce sport faci. Dupa fitness este nevoie sa mananci proteine, pt a preveni catabolismul (organismul iti "mananca" din muschi).
Răspuns cu citat
  #40 (permalink)  
Vechi 25 mai 2010, 23:08:06
OitaVesela's Avatar
(meniuri, evolutie)
Cont restricţionat
Merite:
SUNT RESPONSABIL  
Data înregistrării: 17 feb 2010
Locaţie: Bucuresti, Romania
Vârsta: 36
Dieta: 1600 kcal + sport
Date: 160cm, 45kg
Mesaje: 3.092
Aprecieri acordate: 0
Am fost apreciat(a) o data intr-un mesaj
Implicit Re: Idei mic dejun

Te contrazic aici. Unde scrie ca e mai bine sa consumi carbo dupa antrenament?
Tocmai ca ei ofera energie care este consumata in timpul sportului. Glucoza se transforma imediat in energie si este utilizata de corp pentru a putea sustine un efort fizic intens.
Proteinele duc la relaxare musculara.

Pe cutii ma uit, bineinteles. Stiu ca la dieta cele mai indicate sunt cerealele simple, dar eu am vrut sa spun ca nu poti vorbi de musli referindu-te la cereale simple.
OitaVesela, necesarul caloric zilnic pentru a te menţine la greutatea actuală, la un nivel de activitate fizică Moderat activ, este de 1807 kcal/zi. Pentru a slăbi 0.5kg/săptămână, ar trebui să mănânci aproximativ 1290 kcal/zi.
NOTĂ: Culorile înseamnă slăbit sănătos, înfometare, pericol pentru viaţă.
[Calculator calorii]
Răspuns cu citat
Răspunde

Informatii despre slabit
calorii, dejun, dimineata, idei, mic dejun


Reguli de postare
BB code este Pornit
emoticoanele sunt Pornit
Codul [IMG] este Pornit
Codul HTML este Oprit
Trackbacks are Oprit
Pingbacks are Oprit
Refbacks are Oprit
Nu poţi deschide subiecte noi
Nu poţi să răspunzi la mesaje
Poţi să publici ataşamente
Nu poţi să-ţi editezi mesajele

Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimul mesaj
Mic dejun sanatos lolo91 Alimentatia 12 04 iun 2013 13:02:26
Mic dejun cu cereale crisstina Pregatirea pentru slabire 32 10 feb 2012 00:58:02
Idei de mic dejun cu oua ianna Dieta South Beach 20 23 dec 2010 00:33:20
Idei de mic dejun fara oua ianna Dieta South Beach 9 23 iun 2010 03:00:17
Cereale pentru mic dejun, 6p syyylviuta Weight Watchers - Puncte Retete de deserturi si dulciuri 0 19 mai 2010 14:34:29

Mesaje noi in forum de slabit Slabute.ro
 Mesajele slăbuţelor
Se încarcă mesajele...
Calculator calorii (clic aici)
Poziţionare:
Calculator nutriţionalFan Slăbuţe!Susţine Slăbuţe!Top SlăbuţeSlabute TV
Subiecte noi
Subiecte interesante
Ultimele articole