Prezentare Calculator Nutriţional Slăbuţe - Partea 1Cursuri pictura, desen, modelaj, istoria artei
Sunt Resposnabil Calculator nutriţional Susţin Slăbuţe - Widgets si insigne! Slabute Concurs - Sanatate, premii si distractie! Slăbuţe TV - Televiziunea slăbuţelor

Gasca fetelor care tin Montignac partea V

Gaseste prietenii din orasul tau! Alba Arad Arges Bacau Bihor Bistrita-Nasaud Botosani Braila Brasov Buzau Calarasi Caras-Severin
Cluj Constanta Dambovita Dolj Galati Giurgiu Gorj Hunedoara Ialomita Iasi Bucuresti Maramures Mehedinti Mures Neamt Olt
Prahova Salaj Satu-Mare Sibiu Suceava Teleorman Timis Tulcea Vaslui Valcea Vrancea
Prima Petitie Nationala pentru Dreptul la o Viata Sanatoasa deja a fost semnata de catre 66338 oameni.
In total sunt necesare peste 100.000 de semnaturi. Fii voluntar si participa in campania de strangere de semnaturi, clic aici.
Bine ai venit pe Slăbuţe, comunitatea care în 2008 a pus bazele mişcării pentru stilul de viaţă sănătos din România! Am creat pentru tine o comunitate unică şi specială. Într-o atmosferă civilizată, alături doar de oameni de calitate si cu o vastă experientă în domeniul stilului de viaţă sănătos, corect şi imparţial vei putea învăţa şi împărtăşi experienţele tale despre sănătate, alimentaţie, sport, stil de viaţă, slăbit sănătos şi alte întâmplări interesante din viaţa ta. Daca îţi pasă de viitorul ţării noastre şi a celor din jur, poţi contribui alături de noi într-un mod responsabil la promovarea stilului de viaţă sănătos, fie prin recomandarea comunităţii, fie prin relatarea celor învăţate pe Slăbuţe. Dacă ne vizitezi pentru prima dată, îţi recomandăm să citeşti ghidul începătorilor.
Pentru ca să te înregistrezi, clic aici. Succes!
 
 
Opţiuni subiect
  #2491 (permalink)  
Vechi 05 oct 2010, 13:38:07
VAmedeea's Avatar
(meniuri, evolutie)
Slăbuţă SeniorSlăbuţă Senior
Merite:
SUNT RESPONSABIL  
Data înregistrării: 03 mar 2010
Locaţie: La Spezia, Italia
Vârsta: 38
Dieta: ECHILIBRU
Date: 168cm, 68kg
Mesaje: 6.500
Aprecieri acordate: 1.864
Am fost apreciat(a) de 742 ori in 334 mesaje
Implicit Re: Gasca fetelor care tin Montignac partea V

Citat:
Anterior postat de huskygirl19 Vezi mesajul
Multumesc de compliment Magda...daca as reusi sa fiu si mai slabuta...ar fi perfect...Eu sper ca prin ceea ce am scris aici sa vedem si rezultate...atat la mine cat si la fetele care mananca conform si totusi nu au rezultate. Eu imi voi monitoriza si caloriile pt ca de multe ori am tendinta sa mananc foarte putin...mi se incetineste si metabolismul...Desi am chestia asta in cap si acum, dupa atatia ani...cum sa slabesti daca mananci pe saturate ? Ideea e ca multe dintre slabutele Monti caare au slabit frumos nu si-au numarat caloriile, dar daca o faceau cu siguranta nu erau 2000...Trebuie sa fac si sport- m-am reapucat de 2 saptamani...poate poate ii dau un bobarnac metabolismului meu lenes...
Eu pap in jur de 2000 de cal, variind cu cateva sute de la zi la zi. Asa am mancat mereu.
Citat:
Anterior postat de huskygirl19 Vezi mesajul
Fetelor, dati'mi si mie va rog idei de pranz/ cina (nu ma trimiteti la retelte monti din forum ca le-am frunzarit dar nu mi-au inspirat nimic).Am uitat sa precizez, low carb .Adica...proteino-lipidice.
Ce am eu in cap:
-salata italiana (salata, rosii, ciuperci, piept de pui, mozarella/parmezan)
-salata bulgareasca(salta, rosii, ardei, castraveti, ceapa, masline, ou, sunca de pui)
-zacusca (vinete, rosii, ardei, ceapa)
-tocana de legume( vinete, rosii, ardei, ceapa, conopida, fasole verde)
-spanac (spanac, ceapa, suc rosii)
........
Suna bine salata. Nu iti pot sa idei pt ca eu tocmai ce termin 200 g mazare si 200 g carne de vita cu sos de iaurt si usturoi. Si mi-am si clatite de naut cu gem si frisca (tot vreo 200 g). Asa ca eu am depasit cu mult 10. La mine pranzul e de obicei proteine cu legume fierte sau la cuptor, cu sos sau UME + ceva desert.
__________________
"Omul cu adevarat bun este doar cel care ar fi putut fi rau si n-a fost." (Nicolae Iorga)

INDICELE GLICEMIC
VAmedeea, necesarul caloric zilnic pentru a te menţine la greutatea actuală, la un nivel de activitate fizică Usor activ, este de 1900 kcal/zi. Pentru a slăbi 0.5kg/săptămână, ar trebui să mănânci aproximativ 1383 kcal/zi. Pentru a slăbi 1 kg/lună ar trebui să mănânci aproximativ 1642 kcal/zi.
NOTĂ: Culorile înseamnă slăbit sănătos, înfometare, pericol pentru viaţă.
[Calculator calorii]
  #2492 (permalink)  
Vechi 05 oct 2010, 13:41:07
huskygirl19's Avatar
(meniuri, evolutie)
Slăbuţa cu vechimeSlăbuţa cu vechime
Merite:
SUNT RESPONSABIL  
Data înregistrării: 21 ian 2010
Locaţie: Bucuresti, Romania
Dieta: Monti-Incarcatura Glicemica-Hipocaloric
Date: 169cm, 75kg
Mesaje: 1.484
Aprecieri acordate: 0
Am fost apreciat(a) o data intr-un mesaj
Implicit Re: Gasca fetelor care tin Montignac partea V

Citat:
Anterior postat de floricica0vesela Vezi mesajul
buna ziua la fete.

m-am tot gandit la treaba asta cu incarcatura glicemica.
adevarul e ca are sens, si logica. intr-o mare masura.
adica nu pot decat sa fiu de acord ca o spagheta nu iti va urca glicemia la fel de mul ca si un bol intreg, sau ca o jumatate de felie de paine influenteaza la fel de mult ca si un pachet intreg.

insa.........vreau sa atrag atentia la alte aspecte.
sunt de acord ca poate sa fie un motiv pentru care unele fete nu slabesc.
sunt de acord ca aceste fete vor sa incerce si metoda incarcaturii glicemice.
insa.......va rog sa nu exagerati.
fetelor, noi suntem aici pentru a invata sa mancam sanatos, variat si bogat in nutrienti necesari, si abia apoi pentru a slabi.
carbohidratii au si ei rolul lor in alimentatia noastra, in sanatatea si in metabolismul nostru.
avem nevoie de ei.
tocmai din aceasta cauza Atkins nu mai e considerata o dieta sanatoasa de multa vreme.


sa va spun la ce ma gandeam.
cred ca ar trebui sa fim atente mai degraba la cinele glucidice, nu atat la micul dejun.
se stie ca dimineata glicemia nu urca atat de tare ca si seara. in plus, avem nevoie de energie, care e mai eficienta dimineata din carbohidrati decat din lipide.
proteinele nu au nici o treaba aici.

de asemenea, avem mare nevoie de fibre. fibrele continute de faina integrala, de fructe, ne sunt esentiale pentru o digestie buna. niciodata nu o sa avem o digestie buna numai din carne si salata verde. am avea mereu deficit de fibre si am suferii de constipatie.
pentru asta avem nevoie si de leguminoase, de linte, naut, fasole.
si binenteles, fibrele din cerealele integrale consumate dimineata.

ideea mea e ca ar trebui sa respectam piramina alimentatiei.
adica sa ne bazam pe legume crude, si langa ele de obicei carne, oua, branza, peste, ulei de masline,
sa ne luam energia ca si pana acum, din cereale integrale cu lactate degresate sau gem conform (cu acesta am putea sa fim zgarcite) si uneori sa luam MD lipidic
sa luam gustari din fructe pana la pranz, si nuci, alune, migdale, ciocolata neagra, legume, cascaval etc intre pranz si cina, dupa cum ne recomanda si monti de altfel
iar pentru cine, sa jonglam putin cu restul grupelor.
putem manca o data, de doua ori pe saptamana linte, naut, fasole, dar sa evitam carnea (chiar daca o gatim lipidic, cred ca o ciorba de fasole e totusi mai usoara decat o farfurie de iahnie si jumatate de ciolan).
putem manca in alte seri legume la gratar: vinete, dovlecel, rosii, ardei, ciuperci si ciorba cu carne slaba
uneori paste cu legume
alta data oua fierte cu sos de iaurt si usturoi si marar


eu cred in VARIETATE.
consider ca 2 portii de fasole, una de paste si una de orez mancate in 2 saptamani nu au cum sa ingrase.

sau, ca sa revin la ce vreoiam sa va rog, si daca ingrasa, pana la urma nu e sanatatea mai importanta?

cred ca daca veti taia drastic in carbohidrati, mai ales cand consumati oricum numai carbohidrati lenti, pe langa ca va va duce la frustrare, va aduce dezechilibre in metabolism, iar cand veti reveni la mentinere, va va fi foarte greu, mentinerea voastra va consta in ceea ce acum e faza 1, pentru ca fiecare masa glucidica va fi o abatere daca va obisnuiti organismul doar cu ig sub 30.


in locul celor care nu slabesc multumitor tinand faza 1 normal, as trece o luna pe mentinere, apoi as baga 2 saptamani restrictive (tinand cont de incarcatura glicemica) in speranta ca as scapa de un kg-doua, apoi as trece iar pe mentinere o perioada, si tot asa.

mare grija cu hotararile pe care le luati.
va pup cu drag
Buna,
Sunt deacord cu ce spui tu. Nu am spus sa se renunte complet la acei carbohidrati periculosi, ci sa fie tratati cu atentie- cu portia . Aici ma refer la fructe- pe cat se poate a se evita salatele gigantice din fructe...si consumul lor de mai multe ori pe zi. O guustare din 200-300 g e suficient. Cu painica de dimineata la fel...o feliuta,2...Cu pastele si orezul...cu cat mai rar cu atat mai bine. Si la criteriile astea ma refer doar pt fetele care au dificultati in a scadea in greutate si nu isi dau seama de ce. Pot incerca o perioada sa vada daca functioneaza dieta mai bine cu abordarea asta.
huskygirl19, pentru a configura şi afişa ticker-ul tău, urmează paşii din noua secţiune tickere.
huskygirl19, necesarul caloric zilnic pentru a te menţine la greutatea actuală, la un nivel de activitate fizică Sedentar, este de 1744 kcal/zi. Pentru a slăbi 0.5kg/săptămână, ar trebui să mănânci aproximativ 1227 kcal/zi. Pentru a slăbi 4 kg/lună ar trebui să mănânci aproximativ 711 kcal/zi.
NOTĂ: Culorile înseamnă slăbit sănătos, înfometare, pericol pentru viaţă.
[Calculator calorii]
  #2493 (permalink)  
Vechi 05 oct 2010, 13:42:17
floricica0vesela's Avatar
(meniuri, evolutie)
Slăbuţa cu vechimeSlăbuţa cu vechime
Merite:
SUNT RESPONSABIL  
Data înregistrării: 02 aug 2010
Locaţie: ., Romania
Vârsta: 37
Dieta: montignac-man
Date: 163cm, 69.7kg
Mesaje: 2.697
Aprecieri acordate: 1.774
Am fost apreciat(a) de 3.227 ori in 1.132 mesaje
Implicit Re: Gasca fetelor care tin Montignac partea V

meniul meu pe azi:
5:40 un mar
6:30 3 wasa 16% cu branza 0 si putin gem de mure
11:45 un mar
12:30 o cutie de naut (200g) si o felie de telemea
17:00 27 g ciocolata neagra 80%
19:00 ciorba de legume cu carne slaba si smantana
  #2494 (permalink)  
Vechi 05 oct 2010, 13:45:34
VAmedeea's Avatar
(meniuri, evolutie)
Slăbuţă SeniorSlăbuţă Senior
Merite:
SUNT RESPONSABIL  
Data înregistrării: 03 mar 2010
Locaţie: La Spezia, Italia
Vârsta: 38
Dieta: ECHILIBRU
Date: 168cm, 68kg
Mesaje: 6.500
Aprecieri acordate: 1.864
Am fost apreciat(a) de 742 ori in 334 mesaje
Implicit Re: Gasca fetelor care tin Montignac partea V

Andreea, te rog sa pui lista si in subiectul "Indicele Glicemic" ca sa ne fie mai usor sa o gasim. Link-ul e la mine la semnatura.
Multumesc mult!
__________________
"Omul cu adevarat bun este doar cel care ar fi putut fi rau si n-a fost." (Nicolae Iorga)

INDICELE GLICEMIC
VAmedeea, necesarul caloric zilnic pentru a te menţine la greutatea actuală, la un nivel de activitate fizică Usor activ, este de 1900 kcal/zi. Pentru a slăbi 0.5kg/săptămână, ar trebui să mănânci aproximativ 1383 kcal/zi. Pentru a slăbi 1 kg/lună ar trebui să mănânci aproximativ 1642 kcal/zi.
NOTĂ: Culorile înseamnă slăbit sănătos, înfometare, pericol pentru viaţă.
[Calculator calorii]
  #2495 (permalink)  
Vechi 05 oct 2010, 13:58:43
floricica0vesela's Avatar
(meniuri, evolutie)
Slăbuţa cu vechimeSlăbuţa cu vechime
Merite:
SUNT RESPONSABIL  
Data înregistrării: 02 aug 2010
Locaţie: ., Romania
Vârsta: 37
Dieta: montignac-man
Date: 163cm, 69.7kg
Mesaje: 2.697
Aprecieri acordate: 1.774
Am fost apreciat(a) de 3.227 ori in 1.132 mesaje
Implicit Re: Gasca fetelor care tin Montignac partea V

Citat:
Anterior postat de huskygirl19 Vezi mesajul
Buna,
Sunt deacord cu ce spui tu. Nu am spus sa se renunte complet la acei carbohidrati periculosi, ci sa fie tratati cu atentie- cu portia . Aici ma refer la fructe- pe cat se poate a se evita salatele gigantice din fructe...si consumul lor de mai multe ori pe zi. O guustare din 200-300 g e suficient. Cu painica de dimineata la fel...o feliuta,2...Cu pastele si orezul...cu cat mai rar cu atat mai bine. Si la criteriile astea ma refer doar pt fetele care au dificultati in a scadea in greutate si nu isi dau seama de ce. Pot incerca o perioada sa vada daca functioneaza dieta mai bine cu abordarea asta.

e ok, am inteles ce ziceai, eu doar militam pentru moderatie.
si am spus asta pentru ca in momentul in care iti fixezi sa mananci paste o data la 2 saptamani, atunci e frustrant sa incerci sa te incadrezi in incarcatura glicemica 10, adica sa mananci 35 de grame, dupa cum ati calculat voi inainte.


in ideea in care e ok sa te restrictionezi 2 saptamani, dar e absurd sa nu mananci paste 3 luni, de exemplu, pentru ca au si ele rostul lor, militam si eu pentru portii ok mai rare, dar regulate, decat pentru portii mici, mai dese, si frustrante.

ideea care se desprinde este ca avem nevoie de planificare, iar planificare trebuie facuta cu cap.
adica sa stii ca dupa 100 g spaghetti mancate seara, e mai bine sa mananci oua la MD, ca daca faci fasole cu ciolan, iti poti lua ciolan a doua zi la munca decat sa-l mananci la cina.......

cat despre paine, depinde de la om la om.
eu prefer un MD mai consistent si o cina mai lejera, asa ca mananc 3-4 wasa cu gem, in conditiile in care iau MD intre 6:30-7:30 si pranzul la 12:30-13:30, iar cina la 18:30-20:00-21:00, depinde de program.
ma pun sa dorm in jur de 23:30.
sa plec de acasa cu doar 1-2 wasa as face foamea zi de zi si seara as rade frigiderul.

plus ca secretia de insulina dimineata e mult mai scazuta. nu cred ca micul dejun ar trebui sa fie atat de monitorizat, cat mai ales cinele
  #2496 (permalink)  
Vechi 05 oct 2010, 14:09:13
huskygirl19's Avatar
(meniuri, evolutie)
Slăbuţa cu vechimeSlăbuţa cu vechime
Merite:
SUNT RESPONSABIL  
Data înregistrării: 21 ian 2010
Locaţie: Bucuresti, Romania
Dieta: Monti-Incarcatura Glicemica-Hipocaloric
Date: 169cm, 75kg
Mesaje: 1.484
Aprecieri acordate: 0
Am fost apreciat(a) o data intr-un mesaj
Implicit Re: Gasca fetelor care tin Montignac partea V

Citat:
Anterior postat de floricica0vesela Vezi mesajul


e ok, am inteles ce ziceai, eu doar militam pentru moderatie.
si am spus asta pentru ca in momentul in care iti fixezi sa mananci paste o data la 2 saptamani, atunci e frustrant sa incerci sa te incadrezi in incarcatura glicemica 10, adica sa mananci 35 de grame, dupa cum ati calculat voi inainte.


in ideea in care e ok sa te restrictionezi 2 saptamani, dar e absurd sa nu mananci paste 3 luni, de exemplu, pentru ca au si ele rostul lor, militam si eu pentru portii ok mai rare, dar regulate, decat pentru portii mici, mai dese, si frustrante.

ideea care se desprinde este ca avem nevoie de planificare, iar planificare trebuie facuta cu cap.
adica sa stii ca dupa 100 g spaghetti mancate seara, e mai bine sa mananci oua la MD, ca daca faci fasole cu ciolan, iti poti lua ciolan a doua zi la munca decat sa-l mananci la cina.......

cat despre paine, depinde de la om la om.
eu prefer un MD mai consistent si o cina mai lejera, asa ca mananc 3-4 wasa cu gem, in conditiile in care iau MD intre 6:30-7:30 si pranzul la 12:30-13:30, iar cina la 18:30-20:00-21:00, depinde de program.
ma pun sa dorm in jur de 23:30.
sa plec de acasa cu doar 1-2 wasa as face foamea zi de zi si seara as rade frigiderul.

plus ca secretia de insulina dimineata e mult mai scazuta. nu cred ca micul dejun ar trebui sa fie atat de monitorizat, cat mai ales cinele
Sunt deacord in privinta pastelor.Nu se pot manca 35g...dar cand mananci o portie sanatoasa de paste...aia sa fie o exceptie, oricat de conforma ar fi ea la Montignac. Nu o data la 3 zile sau saptamanal. Si inca o data...aici ma refer ca sfat pentru fetele care stagneaza de mult timp sau slabesc foarte foarte greu. Poate aici e raspunsul, merita incercat o perioada sa limiteze consumul de carbohidrati. Fructe la gustari sau dimineata- dar cu portia cum am zis...painica de dimieata la fel...Eu una iti spun sincer ca cele 10 kg date acum 1 an date cu Montignac au fost date fara a avea in meniu painica de dimineata, pastele...Si le-am dat repede si usor. Cand am reluat dieta si am intordus multi carbo...nu am mai dat jos. Pana la urma stie toata lumea ca pentru a slabi in orice fel de dieta trebuie limitat intr-un fel sau altul carbohidratii.
Nu incerc sa implementez nimanui de aici idei gresite, tocmai de aceea nu o sa mai dezvolt subiectul. Daca cineva este interesata de lucrul asta ma poate intreba si ii raspund cu drag. Eu personal o sa incerc varianta asta de monitorizare poate chiar aici greseam si voi avea rezultate mai bune de acum in colo.
huskygirl19, pentru a configura şi afişa ticker-ul tău, urmează paşii din noua secţiune tickere.
huskygirl19, necesarul caloric zilnic pentru a te menţine la greutatea actuală, la un nivel de activitate fizică Sedentar, este de 1744 kcal/zi. Pentru a slăbi 0.5kg/săptămână, ar trebui să mănânci aproximativ 1227 kcal/zi. Pentru a slăbi 4 kg/lună ar trebui să mănânci aproximativ 711 kcal/zi.
NOTĂ: Culorile înseamnă slăbit sănătos, înfometare, pericol pentru viaţă.
[Calculator calorii]
  #2497 (permalink)  
Vechi 05 oct 2010, 14:26:08
Purple flower's Avatar
(meniuri, evolutie)
Sunt una dintre slăbuţe!Sunt una dintre slăbuţe!
Merite:
 
Data înregistrării: 02 sep 2010
Locaţie: ., Romania
Vârsta: 36
Dieta: Montignac personalizat faza 1
Date: 167cm, 61.6kg
Mesaje: 964
Aprecieri acordate: 0
Am fost apreciat(a) de 0 ori in 0 mesaje
Implicit Re: Gasca fetelor care tin Montignac partea V

floricica vesela,
Sunt deacord cu ce spuneai tu , ai dreptate. Cheia succesului este buna organizare a meselor.
In legatura cu mesele glucidice .....Eu spre exemplu am vazut ca fetele isi fac seara orez cu lapte sau paste cu lapte.
Am ramas putin in dubii deoarece conform dietei Dr Man , paste si orez poti manca numai la pranz, ea spune ca seara trebuie sa mancam carne slaba + legume.
Deasemenea ea recomanda ca orezul sa fie consumat o data/ sapt, iar la paste la fel, o data /sapt. Si oricum , acestea doar la pranz.
__________________
Jurnalul meu
Purple flower, necesarul caloric zilnic pentru a te menţine la greutatea actuală, la un nivel de activitate fizică Moderat activ, este de 2048 kcal/zi. Pentru a slăbi 0.5kg/săptămână, ar trebui să mănânci aproximativ 1531 kcal/zi. Pentru a slăbi 3 kg/lună ar trebui să mănânci aproximativ 1274 kcal/zi.
NOTĂ: Culorile înseamnă slăbit sănătos, înfometare, pericol pentru viaţă.
[Calculator calorii]
  #2498 (permalink)  
Vechi 05 oct 2010, 14:33:53
huskygirl19's Avatar
(meniuri, evolutie)
Slăbuţa cu vechimeSlăbuţa cu vechime
Merite:
SUNT RESPONSABIL  
Data înregistrării: 21 ian 2010
Locaţie: Bucuresti, Romania
Dieta: Monti-Incarcatura Glicemica-Hipocaloric
Date: 169cm, 75kg
Mesaje: 1.484
Aprecieri acordate: 0
Am fost apreciat(a) o data intr-un mesaj
Implicit Re: Gasca fetelor care tin Montignac partea V

Citat:
Anterior postat de Purple flower Vezi mesajul
floricica vesela,
Sunt deacord cu ce spuneai tu , ai dreptate. Cheia succesului este buna organizare a meselor.
In legatura cu mesele glucidice .....Eu spre exemplu am vazut ca fetele isi fac seara orez cu lapte sau paste cu lapte.
Am ramas putin in dubii deoarece conform dietei Dr Man , paste si orez poti manca numai la pranz, ea spune ca seara trebuie sa mancam carne slaba + legume.
Deasemenea ea recomanda ca orezul sa fie consumat o data/ sapt, iar la paste la fel, o data /sapt. Si oricum , acestea doar la pranz.
Ei vezi...Dr. Man zice intr-un fel...Montignac in alt fel. Sunt 2 oameni diferiti care poate au o baza de studiu comuna- indicii glicemic. Acum mai e o chestie poate suparatoare pt unii...Totusi sunt si ei oameni si nu sunt atotstiutori...asa ca daca ala imi zice ca tb sa mananc nu stiu ce...nu trebuie sa o faca daca nu vreau sau daca nu imi place sau daca nu o simt. Pentru ca noi toti suntem diferiti, avem organisme diferite. Si nu trebuie sa mancam cu totii la fel pentru ca ne spune un singur om. Tocmai de aia...unele persoane slabesc vazand cu ochii mancand zilnic paste sau orez conforme. Altii nu. Pentru unii conteaza daca incarcatura glicemica pe masa e decenta...pentru altii nu. Unii slabesc foarte bine mancand proteino-lipidic fara a avea carente in alimentatie. Si tot asa. Diversitatea este extraordinar de buna pentru viata...pentru mentinere. Dar cand vine vorba de slabit, subiectul este putin mai sensibil.
Eu sunt una din fetele care mananca (manca) seara paste cu lapte. Dar nu cred ca daca fac lucrul asta de 1-2 ori pe saptamana imi va aduce rezultatele dorite in dieta. Antuca in schimb e omul care face asta si slabeste. La mine nu functioneaza. Tocmai de aia spun ca fiecare trebuie sa isi adapteze alimentatia in functie de metabolism.
huskygirl19, pentru a configura şi afişa ticker-ul tău, urmează paşii din noua secţiune tickere.
huskygirl19, necesarul caloric zilnic pentru a te menţine la greutatea actuală, la un nivel de activitate fizică Sedentar, este de 1744 kcal/zi. Pentru a slăbi 0.5kg/săptămână, ar trebui să mănânci aproximativ 1227 kcal/zi. Pentru a slăbi 4 kg/lună ar trebui să mănânci aproximativ 711 kcal/zi.
NOTĂ: Culorile înseamnă slăbit sănătos, înfometare, pericol pentru viaţă.
[Calculator calorii]
  #2499 (permalink)  
Vechi 05 oct 2010, 14:54:44
Purple flower's Avatar
(meniuri, evolutie)
Sunt una dintre slăbuţe!Sunt una dintre slăbuţe!
Merite:
 
Data înregistrării: 02 sep 2010
Locaţie: ., Romania
Vârsta: 36
Dieta: Montignac personalizat faza 1
Date: 167cm, 61.6kg
Mesaje: 964
Aprecieri acordate: 0
Am fost apreciat(a) de 0 ori in 0 mesaje
Implicit Re: Gasca fetelor care tin Montignac partea V

Citat:
Anterior postat de huskygirl19 Vezi mesajul
Ei vezi...Dr. Man zice intr-un fel...Montignac in alt fel. Sunt 2 oameni diferiti care poate au o baza de studiu comuna- indicii glicemic. Acum mai e o chestie poate suparatoare pt unii...Totusi sunt si ei oameni si nu sunt atotstiutori...asa ca daca ala imi zice ca tb sa mananc nu stiu ce...nu trebuie sa o faca daca nu vreau sau daca nu imi place sau daca nu o simt. Pentru ca noi toti suntem diferiti, avem organisme diferite. Si nu trebuie sa mancam cu totii la fel pentru ca ne spune un singur om. Tocmai de aia...unele persoane slabesc vazand cu ochii mancand zilnic paste sau orez conforme. Altii nu. Pentru unii conteaza daca incarcatura glicemica pe masa e decenta...pentru altii nu. Unii slabesc foarte bine mancand proteino-lipidic fara a avea carente in alimentatie. Si tot asa. Diversitatea este extraordinar de buna pentru viata...pentru mentinere. Dar cand vine vorba de slabit, subiectul este putin mai sensibil.
Eu sunt una din fetele care mananca (manca) seara paste cu lapte. Dar nu cred ca daca fac lucrul asta de 1-2 ori pe saptamana imi va aduce rezultatele dorite in dieta. Antuca in schimb e omul care face asta si slabeste. La mine nu functioneaza. Tocmai de aia spun ca fiecare trebuie sa isi adapteze alimentatia in functie de metabolism.
Pai fiecare om si corp este unic. Este si normal sa nu urmam cu ochi de cal gandurile si principiile unei singure persoane. Eu am citit destul de multe carti in acest domeniu , cartea dr Bilic, cartea dr Man, Montignac. Mai sunt si alte carti pe care le-am citit din edituri de afara cum ar fi cea a lui Dr oz. Am acasa o biblioteca mare in domeniul nutritiei datorita mamei mele care a tot incercat sa slabeasca pe parcursul timpului. (nu este obeza, nici urat proportionata doar ca nu a gasit nimic pana la momentul asta sa se potriveasca cu organismul ei).
Am ales sa tin dieta Man deoarece cartea a fost pe intelesul meu, consider ca mi se potriveste 100% dieta. Ea are o alta schema si abordare decat Montignac , desi propune sa tinem tot 3 luni de zile , si se bazeaza tot pe indicii glicemici.
Imi este si foarte usor sa mananc doearece am 3 variante de slabire cu meniuri prestabilite, eu am ales varianta 1 din carte ca e cea mai ok pentru mine.
De exemplu, diferenta intre ea si Monti este ca se tin asa :
14 zile (maxim 18) slabire
14 zile diversificare
Niciodata nu trebuie sa trecem de la slabire direct pe mentinere , fara sa tinem diversificare , si slabirea maxim 14 zile. Diversificarea este aprox echivalentul fazei 1 la Monti.
Daca avem mai multe kg de dat jos avem urmatoarea varianta pentru cele 3 luni:
Tinem 14 zile slabire, trecem pe diversificare 14 zile. Dupa ori tinem iar slabire + 14 zile diversificare si tot asa pana se termina cele 3 luni, ori daca vezi ca slabesti pe diversificare ramai asa pana se fac3 luni.
In cele 14 zile de slabire se consuma cu moderatie fructe, dieta este usor hipocalorica si limiteaza consumul de uleiuri (hipo in unele zile ajung la 1600 klcal), si se mananca multe proteine cu legume. Legumele si fructele permise trebuie sa aibe IG foarte scazut din cele cu ig mic, nu sunt permise nici macar cele cu IG scazut. Ce are IG mediu nu e permis in etapa asta. La micul dejun se mananca cam putin, ai voie gustari dar formate doar din migdale, morcovi , castraveti.

In cele 14 zile de diversificare este permis orice aliment cu IG mic fie ca e el scazut sau foarte scazut, iar cele cu IG mediu neasociate cu grasimi . Iar orezul sau pastele se vor manca 1 data / sapt cum ziceam. In aceasta etapa micul dejun poate fi format GL din 2 felii de paine cu magiun si lapte sa zicem dar lactatele au o ratie chiar si dimineata, trebui consumate maxim 200 ml lapte, maxim 200 ml iaurt , maxim 200 g branza degresata , si in aceasta perioada este limitat consumul lor la 2-3 zile odata.
Micul dejun PL este cel mai bun ca poti faci omleta conforma cu legume, cascaval, sunca pui, etc.
Alimentele cu ig mediu de genul orez/paste doar la pranz daca vrem neaparat si 1 data / sapt din fiecare fel.
Seara cina este carne slaba cu legume.

Cum ti se pare ?
Eu m-am gandit sa tin 14 zile slabire , 14 diversificare, 14 zile slabire , si apoi 42 zile diversificare dupa care trec pe mentinere care este aceasi ca la Monti.
__________________
Jurnalul meu
Purple flower, necesarul caloric zilnic pentru a te menţine la greutatea actuală, la un nivel de activitate fizică Moderat activ, este de 2048 kcal/zi. Pentru a slăbi 0.5kg/săptămână, ar trebui să mănânci aproximativ 1531 kcal/zi. Pentru a slăbi 3 kg/lună ar trebui să mănânci aproximativ 1274 kcal/zi.
NOTĂ: Culorile înseamnă slăbit sănătos, înfometare, pericol pentru viaţă.
[Calculator calorii]
  #2500 (permalink)  
Vechi 05 oct 2010, 15:38:43
Diana D's Avatar
(meniuri, evolutie)
Slăbuţa cu vechimeSlăbuţa cu vechime
Merite:
 
Data înregistrării: 03 iun 2009
Locaţie: Bucuresti, Romania
Vârsta: 37
Dieta: Montignac
Date: 158cm, 50kg
Mesaje: 1.995
Aprecieri acordate: 2.153
Am fost apreciat(a) de 879 ori in 479 mesaje
Implicit Re: Gasca fetelor care tin Montignac partea V

Fetelor sa va povestesc si eu ce am pe suflet.
In decembrie anul trecut eu si sotul meu am avut un accident de masina, a fost cam traumatizant dar in final a fost bine , ne-am revenit si am luat-o de la capat.Dar in iulie din nefericire acelasi necaz s-a repetat, un pic mai urat ( nu vreau sa va sperii traume fizice au fost minore, mai mult au fost cele sufletesti). Din fericire sotul meu nu a fost de vina dar tot ramai marcat.
Iar azi...ne-am luat masina ( pentru ca cea veche a fost incadrata la dauna totala).
Si fetelor...cum sa va zic....am o teama si un sentiment atat de ciudat incat nu stiu ce sa ma fac..as vrea sa fiu happy dar ceva ma retine..poate si teama sa nu ni se mai intample ceva rau.
Voi credeti ca exagerez?

Iertati-ma ca sunt un pic offtopic dar simteam nevoia sa vorbesc cu voi.
__________________
Cea mai fericita mamica de fetita

Diana D, necesarul caloric zilnic pentru a te menţine la greutatea actuală, la un nivel de activitate fizică Moderat activ, este de 1774 kcal/zi. Pentru a slăbi 0.5kg/săptămână, ar trebui să mănânci aproximativ 1257 kcal/zi. Pentru a slăbi 2 kg/lună ar trebui să mănânci aproximativ 1258 kcal/zi.
NOTĂ: Culorile înseamnă slăbit sănătos, înfometare, pericol pentru viaţă.
[Calculator calorii]
 

Informatii despre slabit
dieta montignac, diete, indice glicemic, michel montignac, montignac, slabire


Reguli de postare
BB code este Pornit
emoticoanele sunt Pornit
Codul [IMG] este Pornit
Codul HTML este Oprit
Trackbacks are Oprit
Pingbacks are Oprit
Refbacks are Oprit
Nu poţi deschide subiecte noi
Nu poţi să răspunzi la mesaje
Poţi să publici ataşamente
Nu poţi să-ţi editezi mesajele

Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimul mesaj
Gasca fetelor care tin Montignac partea IV Slabuta Arhiva - Dieta Michel Montignac 4700 17 sep 2010 22:25:44
Gasca fetelor care tin Montignac partea III Slabuta Arhiva - Dieta Michel Montignac 4859 31 iul 2010 21:50:44
Gasca fetelor care tin Montignac partea II Slabuta Arhiva - Dieta Michel Montignac 4413 09 iul 2010 10:01:33
Concursul slabutelor care tin Montignac 12.04-12.05 Liviutzza Concursuri 241 14 mai 2010 07:35:09
Gasca fetelor care tin Montignac partea I adynna Arhiva - Dieta Michel Montignac 3430 07 apr 2010 22:49:32

Mesaje noi in forum de slabit Slabute.ro
 Mesajele slăbuţelor
Se încarcă mesajele...
Calculator calorii (clic aici)
Poziţionare:
Calculator nutriţionalFan Slăbuţe!Susţine Slăbuţe!Top SlăbuţeSlabute TV
Subiecte noi
Subiecte interesante
Ultimele articole