Prezentare Calculator Nutriţional Slăbuţe - Partea 1Cursuri pictura, desen, modelaj, istoria artei
Sunt Resposnabil Calculator nutriţional Susţin Slăbuţe - Widgets si insigne! Slabute Concurs - Sanatate, premii si distractie! Slăbuţe TV - Televiziunea slăbuţelor

Gasca fetelor care tin Montignac partea V

Gaseste prietenii din orasul tau! Alba Arad Arges Bacau Bihor Bistrita-Nasaud Botosani Braila Brasov Buzau Calarasi Caras-Severin
Cluj Constanta Dambovita Dolj Galati Giurgiu Gorj Hunedoara Ialomita Iasi Bucuresti Maramures Mehedinti Mures Neamt Olt
Prahova Salaj Satu-Mare Sibiu Suceava Teleorman Timis Tulcea Vaslui Valcea Vrancea
Prima Petitie Nationala pentru Dreptul la o Viata Sanatoasa deja a fost semnata de catre 66338 oameni.
In total sunt necesare peste 100.000 de semnaturi. Fii voluntar si participa in campania de strangere de semnaturi, clic aici.
Bine ai venit pe Slăbuţe, comunitatea care în 2008 a pus bazele mişcării pentru stilul de viaţă sănătos din România! Am creat pentru tine o comunitate unică şi specială. Într-o atmosferă civilizată, alături doar de oameni de calitate si cu o vastă experientă în domeniul stilului de viaţă sănătos, corect şi imparţial vei putea învăţa şi împărtăşi experienţele tale despre sănătate, alimentaţie, sport, stil de viaţă, slăbit sănătos şi alte întâmplări interesante din viaţa ta. Daca îţi pasă de viitorul ţării noastre şi a celor din jur, poţi contribui alături de noi într-un mod responsabil la promovarea stilului de viaţă sănătos, fie prin recomandarea comunităţii, fie prin relatarea celor învăţate pe Slăbuţe. Dacă ne vizitezi pentru prima dată, îţi recomandăm să citeşti ghidul începătorilor.
Pentru ca să te înregistrezi, clic aici. Succes!
 
 
Opţiuni subiect
  #2371 (permalink)  
Vechi 04 oct 2010, 17:38:45
lidiuta's Avatar
(meniuri, evolutie)
Slăbuţă cunoscător, dedicatăSlăbuţă cunoscător, dedicată
Merite:
 
Data înregistrării: 05 iul 2010
Locaţie: Buzau, Romania
Dieta: alimentatie sanatoasa si miscare
Date: 167cm, 82.4kg
Mesaje: 11.668
Aprecieri acordate: 14.373
Am fost apreciat(a) de 13.775 ori in 7.872 mesaje
Implicit Re: Gasca fetelor care tin Montignac partea V

Am intrat sa va salut,chiar daca nu pot scrie f mult.
Alesiana,multumesc pentru cuvintele frumoase!
Felicitari slabutelor si mai slabute:Floricica,Azra,Alekka,si toate care au avut rezultate evidente,felicitari si celor care lupta in continuare.
Am citit despre conceptul de incarcatura glicemica(Husky),nu stiu ce sa zic,e adevarat ca unele fructe in cantitate mare ingrasa si ca in general se mananca cu portia ,si nu cu oala.Acum,fiecare decide ce e mai bine pt sine!Cred ca regim echilibrat si sport duc la slabire si mentinere,si recunosc,nu sunt de acord cu monti referitor las sport,in prima editie de la Mananc deci slabesc el minimalizeaza sportul,nu e corect,cred.In rest ,un monti personalizat duce la rezultate pt oricine.
Cat priveste cauza mortii sale,probabil ca deocamdata e enigma,nu cred ca a murit din cauza dietei sale,inima poate crapa si in cazul sportivilor,cancerul e iarasi generalizat.In ultima instanta,Dumnezeu ne cheama la El cand vrea El,indiferent de varsta sau dieta noastra.
lidiuta, pentru a configura şi afişa ticker-ul tău, urmează paşii din noua secţiune tickere.
  #2372 (permalink)  
Vechi 04 oct 2010, 17:39:51
huskygirl19's Avatar
(meniuri, evolutie)
Slăbuţa cu vechimeSlăbuţa cu vechime
Merite:
SUNT RESPONSABIL  
Data înregistrării: 21 ian 2010
Locaţie: Bucuresti, Romania
Dieta: Monti-Incarcatura Glicemica-Hipocaloric
Date: 169cm, 75kg
Mesaje: 1.484
Aprecieri acordate: 0
Am fost apreciat(a) o data intr-un mesaj
Implicit Re: Gasca fetelor care tin Montignac partea V

Citat:
Anterior postat de joanna18 Vezi mesajul
Bună, fetelor! Am ajuns şi eu acasă şi am trecut să văd mesajul Andreei, pentru că aseară am văzut primul post, dar mi-era prea somn ca să mai stau. Parcă a venit la fix pentru că tocmai la asta mă gândeam: ok, mănânc MD glucidic, dar e totuna dacă mănânc 30 de grame de cereale şi 200ml lapte 0 sau 100g cereale şi 300 ml lapte 0 ?
Şi după cea mai simplă logică: nu, nu e totuna. Efectul asupra glicemiei a unei linguri de cereale, e de două ori mai mic decât efectul a două linguri, matematică simplă
Bine, eu vorbesc din punctul de vedere al unei persoane care ţine Monti (uşor personalizat - mi-am permis struguri şi stafide, în limita bunului simţ, evident) de doar o săptămână. Am pierdut 200 de grame şi câte 0.5-1 cm pe la măsuri. Eu nu am multe kilograme de slăbit, am vrut să ţin Monti ca să mă obşnuiesc cu un stil mai sănătos de viaţă, deci nici nu aştept rezultatele în kg aşa mult; dar, într-adevăr, eu cred că pe lângă combinaţii contează şi cantitatea.
Altfel cum îmi explic că bunica mea, după ce a aflat că are glicemia cam mare şi a adoptat un regim mai sărac în glucide să zicem, a slăbit foarte mult? (nu ştiu exact, dar după "ochiul meu", vreo 8 kg) Şi mănâncă fără să se streseze brânză cu mămăligă (PL+GL), pâine cu iaurt (nu degresat), pâine cu carne etc. Doar că ea a redus cantităţile considerabil. Dacă până atunci mânca şi o pâine albă pe zi, acum mănâncă 2-3 felii de graham pe zi. La fel, dulciuri foarte rar şi fructe cam 3-4 pe zi.

Ce vreau să zic e că mi se pare o idee super bună să se ia în calcul şi încărcăturile glicemice. Sunt persoane care mănâncă de toate şi tot felul de combinaţii, dar în cantităţi micuţe şi nu se îngraşă niciodată

Eu cu siguranţă o să ţin cont de chestia asta, şi o să-mi personalizez dieta/stilul de viaţă.

Acum fug să-mi fac şi eu o cafea decofe, că azi n-am avut când

Vă pup
Ma bucur ca iei in calcul teoria mea...E vorba de grija si masura cand vine vorba de fructe, cereale, paine, paste si altele...

Citat:
Anterior postat de curly.light Vezi mesajul
Andreea,
Cartea doamnei doctor Man se numeste "Slabesti mancand",dupa cum ti-a spus si Diana. Intentionez sa scanez din ea,numai ca nu am timp sa o scanez pe toata o data. Daca aveti o anumita parte care v-ar interesa,as fi incantata sa va ajut
Vezi ca este un topic deschis despre aceasta dieta,gasesti un link catre el la mine in semnatura.Nu e mult , sunt postate insa fragmente din carte. Gasesti regimul in perioada de slabire,diversificare si intretinere,si cateva dintre principii. Asa,in caz ca vrei sa iti faci o idee.
Cat despre ce ne-ai propus tu, sunt complet de acord cu tine. Consider ca dieta pe care o tin eu (cel putin ciclul de slabire din dieta DrMan) e in conformitate cu aceste reguli
Stii,de multe ori ma intrebam si eu daca nu exista totusi o legatura intre indicele glicemic si cantitatea pe care o mancam. Stiu ca monti nu e atat de mult bazat pe cantitate,dar trebuia sa fie o legatura. Si cred ca si Monti are dreptate in felul lui. Dupa cum ai dat si tu exemplu la varza -nu face mare diferenta daca mancanci un castron sau un kg- are incarcatura glicemica foarte mica. Probabil nu a avut timp sa studieze problema mai in detaliu.
Cat despre acel site in limba engleza,nu am inteles eu bine daca va mai trebuie sau nu. Daca aveti nevoie de o traducere de acolo , pot sa va ajut eu -stau foarte bine cu limba engleza ,si mi-ar lua putin timp sa traduc . Am cam multe de facut perioada asta,dar pana in weekend as putea sa va traduc tot ce aveti nevoie.Doar sa imi spuneti.
Singurul lucru pe care l-ai propus si cu care nu sunt de acord e separarea topic-ului in doua . Nu cred ca trebuie sa facem un topic nou pentru adeptele acestei metode. Suntem o "familie mare si fericita" aici. Si nu tinem toate la fel dieta- unele sunt la monti faza 1,unele la mentinere ,eu si diana tinem versiuna DrMan ...dar asta nu conteaza! Ne intelegem una pe alta, si cine stie,poate chiar mai "furam"idei.Imi plus, imi sunt foarte dragi toate fetele de aici ,m-am obisnuit sa vorbesc cu ele in fiecare zi ,si chiar mi-ar parea tare rau sa ne despartim Chiar daca eu voi continua cu dieta DrMan de exemplu ,nu ma deranjeaza daca voi vorbiti aici si despre incarcatura glicemica. Cine stie? Poate cu timpul voi deveni si eu adepta acestei metode ,sau poate imi voi ajusta meniurile din dieta mea astfel incat sa corespunda.
Unitate in diversitate.Un singur topic pentru toate adeptele monti , original sau personalizat, cu ajustari sau fara. Pentru asta votez eu .

Buna...Eu personal nu stiu nimic despre dieta DR.Man...dar nu e tarziu sa ma informez...mai pe seara o sa caut si o sa citesc in semnatura ta. Daca ai avea rabdare sa o scanezi, ar fi perfect, daca nu...cu prima ocazie cu care o vad o voi cumpara daca ceea ce voi citi in seara asta imi va starni interesul. In legatura cu crearea unui nou topic am spus-o dintr-un singur considerent: neperturbarea Montignacelor... Ca daca eu imi scriu meniul si cuprinde si o feliuta de paine pe langa un pranz proteino-lipidic...na, nu e conform Plus ca eu una nu ma prea pot abtine sa nu atrag atentia asupra unui meniu care nu mi se pare ok...si tot asa..si sa nu iasa o 'salata' de varza aici in topic...asta era singurul motiv. Pana la urma asta ar fi o dieta derivata...pe care eu as numi-o DIeta Incarcatura Glicemica. Pt ca asa e important aici...nu IGurile..nu combinatiile in sine.
Oricum, ai inteles bine: CANTITATEA CONTEAZA CAND VINE VORBA DE ANUMITE ALIMENTE

Citat:
Anterior postat de curly.light Vezi mesajul
Diana,
Multumesc Bafta si tie la servici la noul sediu ,te astept sa ne spui cum e
Da,se pare ca ne vom cantari in acelasi timp Eu nu ma mai entuziasmez atat de tare,am slabit sau nu ,asta e. Oricum am trecut la hainele groase si nu se mai vede fiecare gram pus sau dat jos. O iau inceet,pana la vara am timp sa ajung acolo unde vreau
Despre propunerea Andreei,nu stiu nici eu ce sa spun.Cred ,totusi ,ca noi respectam,vrem nu vrem ,ce a spus ea.Noi avem meniurile prestabilite, dar,sincer,nu cred ca incarcatura glicemica depaseste 10 vreodata.
Noi avem deobicei la masa combinatia proteine+legume. Carnea are incarcatura glicemica 0,iar legumele pe care le mancam noi au IG foarte scazut. Si nu mancam chiar atat de mult!
Exceptie ar putea face cele doua zile pe saptamana in care avem la pranz fructe. La tine nu cred ca e cazul,tu papi putine fructe,eu pap mai multe Totusi ,nici eu nu cred ca depasesc.Mananc fructe cu incarcatura glicemica destul de mica. DrMan s-ar putea sa urmeze si regulile cu incarcatura glicemica,cel putin in regimul de slabire.
Te pup
E posibil ca DR. Man sa fii studiat problema indelung...am inteles ca aveti meniuri prestabilite...probabil sunt construite luand in calcul si acest aspect.

Citat:
Anterior postat de VentoFreddo Vezi mesajul
Buna, fetelor, saptamana asta o sa intru f rar, cat sa-mi postez meniul, am mult de alergat..
Husky, bine ai revenit, e interesant ce ai scris si poate o sa ajuti fetele care tin de mult timp Monty si au stagnat..Eu una am ajuns la targhet, o sa continui fara sa nr si indicii glicemici, daca o iau pe aratura si ma ingras ma mai gandesc..
Azi parca e a 4zi fara abateri:
Md-10-o bucata(80 gr)de emmenthaler si un iaurt grecesc 2% grasime
Pranz-bieta fiarta(frunze de sfecla), broccoli fiert, fasole boabe (90 gr) cu boia si piper, o rosie cu oregano sio lingurita de ulei ME.
Cina-salata verde, ceapa, ton in ulei sau macrou in scu propriu..ma vad pana deseara ce o sa aleg
Sport:30 abdomene dimineata, 2 mile walking, acum plec iar sa ma plimb la mare, profit ca sunt ultimele zile ca d evara
Va pup, o saptamana minunata!
Felicitari pt kg pierdute!!! Acum am vazut tikerul ...WoW...acum spune-mi si mie...cum? in cat timp? Ascult orice reteta de succes !
Citat:
Anterior postat de gabitumurariu Vezi mesajul
Este foarte interesant ce spui,dar nu cred ca am rabdarea necesara sa calculez aproape de fiecare data si imi mai trebuie si cantar.Oricum daca va fi neaparat nevoie,sa nu slabesc cu Monti,am sa iau toate informatiile la puricat.
Nu e vorba de rabdare...sunt cateva alimente care necesita atentie deosebita...restul sunt tratate la fel. O sa le centralizez eu si o sa vi le expun in caz ca sunteti interesate.
huskygirl19, pentru a configura şi afişa ticker-ul tău, urmează paşii din noua secţiune tickere.
huskygirl19, necesarul caloric zilnic pentru a te menţine la greutatea actuală, la un nivel de activitate fizică Sedentar, este de 1744 kcal/zi. Pentru a slăbi 0.5kg/săptămână, ar trebui să mănânci aproximativ 1227 kcal/zi. Pentru a slăbi 4 kg/lună ar trebui să mănânci aproximativ 711 kcal/zi.
NOTĂ: Culorile înseamnă slăbit sănătos, înfometare, pericol pentru viaţă.
[Calculator calorii]
  #2373 (permalink)  
Vechi 04 oct 2010, 17:40:23
Purple flower's Avatar
(meniuri, evolutie)
Sunt una dintre slăbuţe!Sunt una dintre slăbuţe!
Merite:
 
Data înregistrării: 02 sep 2010
Locaţie: ., Romania
Vârsta: 36
Dieta: Montignac personalizat faza 1
Date: 167cm, 61.6kg
Mesaje: 964
Aprecieri acordate: 0
Am fost apreciat(a) de 0 ori in 0 mesaje
Implicit Re: Gasca fetelor care tin Montignac partea V

Citat:
Anterior postat de joanna18 Vezi mesajul
Bună, fetelor! Am ajuns şi eu acasă şi am trecut să văd mesajul Andreei, pentru că aseară am văzut primul post, dar mi-era prea somn ca să mai stau. Parcă a venit la fix pentru că tocmai la asta mă gândeam: ok, mănânc MD glucidic, dar e totuna dacă mănânc 30 de grame de cereale şi 200ml lapte 0 sau 100g cereale şi 300 ml lapte 0 ?
Şi după cea mai simplă logică: nu, nu e totuna. Efectul asupra glicemiei a unei linguri de cereale, e de două ori mai mic decât efectul a două linguri, matematică simplă
Bine, eu vorbesc din punctul de vedere al unei persoane care ţine Monti (uşor personalizat - mi-am permis struguri şi stafide, în limita bunului simţ, evident) de doar o săptămână. Am pierdut 200 de grame şi câte 0.5-1 cm pe la măsuri. Eu nu am multe kilograme de slăbit, am vrut să ţin Monti ca să mă obşnuiesc cu un stil mai sănătos de viaţă, deci nici nu aştept rezultatele în kg aşa mult; dar, într-adevăr, eu cred că pe lângă combinaţii contează şi cantitatea.
Altfel cum îmi explic că bunica mea, după ce a aflat că are glicemia cam mare şi a adoptat un regim mai sărac în glucide să zicem, a slăbit foarte mult? (nu ştiu exact, dar după "ochiul meu", vreo 8 kg) Şi mănâncă fără să se streseze brânză cu mămăligă (PL+GL), pâine cu iaurt (nu degresat), pâine cu carne etc. Doar că ea a redus cantităţile considerabil. Dacă până atunci mânca şi o pâine albă pe zi, acum mănâncă 2-3 felii de graham pe zi. La fel, dulciuri foarte rar şi fructe cam 3-4 pe zi.

Ce vreau să zic e că mi se pare o idee super bună să se ia în calcul şi încărcăturile glicemice. Sunt persoane care mănâncă de toate şi tot felul de combinaţii, dar în cantităţi micuţe şi nu se îngraşă niciodată

Eu cu siguranţă o să ţin cont de chestia asta, şi o să-mi personalizez dieta/stilul de viaţă.

Acum fug să-mi fac şi eu o cafea decofe, că azi n-am avut când

Vă pup
Ioana,
In legatura cu exemplul dat de tine. Laptele + cereale. Conteaza cat mananci cel putin dupa metoda pe care o tin eu.
De exemplu la micul dejun este recomandat 200 ml lapte 0,5% sau 200 ml iaurt 0,5% sau 200 g brânză degresată, nu nelimitat.
Deasemenea lactatele se consuma odata la 2-3 zile maxim.
Fulgii de ovaz nu scrie cati sa mancam, dar la atata lapte cati fulgi poti pune.
__________________
Jurnalul meu
Purple flower, necesarul caloric zilnic pentru a te menţine la greutatea actuală, la un nivel de activitate fizică Moderat activ, este de 2048 kcal/zi. Pentru a slăbi 0.5kg/săptămână, ar trebui să mănânci aproximativ 1531 kcal/zi. Pentru a slăbi 3 kg/lună ar trebui să mănânci aproximativ 1274 kcal/zi.
NOTĂ: Culorile înseamnă slăbit sănătos, înfometare, pericol pentru viaţă.
[Calculator calorii]
  #2374 (permalink)  
Vechi 04 oct 2010, 17:41:00
VAmedeea's Avatar
(meniuri, evolutie)
Slăbuţă SeniorSlăbuţă Senior
Merite:
SUNT RESPONSABIL  
Data înregistrării: 03 mar 2010
Locaţie: La Spezia, Italia
Vârsta: 38
Dieta: ECHILIBRU
Date: 168cm, 68kg
Mesaje: 6.500
Aprecieri acordate: 1.864
Am fost apreciat(a) de 742 ori in 334 mesaje
Implicit Re: Gasca fetelor care tin Montignac partea V

Roxi, fasolea uscata e ok, indiferent de culoare. Se poate manca si cu grasimi, si fara.
Nici eu nu as vrea sa ne despartim pe tabere.
__________________
"Omul cu adevarat bun este doar cel care ar fi putut fi rau si n-a fost." (Nicolae Iorga)

INDICELE GLICEMIC
VAmedeea, necesarul caloric zilnic pentru a te menţine la greutatea actuală, la un nivel de activitate fizică Usor activ, este de 1900 kcal/zi. Pentru a slăbi 0.5kg/săptămână, ar trebui să mănânci aproximativ 1383 kcal/zi. Pentru a slăbi 1 kg/lună ar trebui să mănânci aproximativ 1642 kcal/zi.
NOTĂ: Culorile înseamnă slăbit sănătos, înfometare, pericol pentru viaţă.
[Calculator calorii]
  #2375 (permalink)  
Vechi 04 oct 2010, 17:42:02
lidiuta's Avatar
(meniuri, evolutie)
Slăbuţă cunoscător, dedicatăSlăbuţă cunoscător, dedicată
Merite:
 
Data înregistrării: 05 iul 2010
Locaţie: Buzau, Romania
Dieta: alimentatie sanatoasa si miscare
Date: 167cm, 82.4kg
Mesaje: 11.668
Aprecieri acordate: 14.373
Am fost apreciat(a) de 13.775 ori in 7.872 mesaje
Implicit Re: Gasca fetelor care tin Montignac partea V

Am racit si eu ,ca tot omul!Dar lupta cu dulciurile continua!
Meniu 4.10
3 linguri fulgi ovaz cu iaurt degre,cafea
1 mar,1 para
ciuperci cu iaurt si marar,3 felii sunca pui
3 mere
ceaiuri
salata cu dovlecei fierti si branza,1 polonic ciorba legume,300 gr struguri.
Mers pe jos 4 km
lidiuta, pentru a configura şi afişa ticker-ul tău, urmează paşii din noua secţiune tickere.
  #2376 (permalink)  
Vechi 04 oct 2010, 17:45:40
kathy's Avatar
(meniuri, evolutie)
Vreau să intru-n gaşcă...Vreau să intru-n gaşcă...
Merite:
 
Data înregistrării: 14 ian 2010
Locaţie: Roma, Italia
Vârsta: 40
Date: 162cm, 58kg
Mesaje: 149
Aprecieri acordate: 0
Am fost apreciat(a) de 0 ori in 0 mesaje
Implicit Re: Gasca fetelor care tin Montignac partea V

BUna seara, fetelor!
kathy, necesarul caloric zilnic pentru a te menţine la greutatea actuală, la un nivel de activitate fizică Moderat activ, este de 1913 kcal/zi. Pentru a slăbi 0.5kg/săptămână, ar trebui să mănânci aproximativ 1396 kcal/zi. Pentru a slăbi 2 kg/lună ar trebui să mănânci aproximativ 1397 kcal/zi.
NOTĂ: Culorile înseamnă slăbit sănătos, înfometare, pericol pentru viaţă.
[Calculator calorii]
  #2377 (permalink)  
Vechi 04 oct 2010, 17:48:52
huskygirl19's Avatar
(meniuri, evolutie)
Slăbuţa cu vechimeSlăbuţa cu vechime
Merite:
SUNT RESPONSABIL  
Data înregistrării: 21 ian 2010
Locaţie: Bucuresti, Romania
Dieta: Monti-Incarcatura Glicemica-Hipocaloric
Date: 169cm, 75kg
Mesaje: 1.484
Aprecieri acordate: 0
Am fost apreciat(a) o data intr-un mesaj
Implicit Re: Gasca fetelor care tin Montignac partea V

Citat:
Anterior postat de Purple flower Vezi mesajul
Roxi, in primul rand te felicit pentru atitudinea avuta in postul trimis ulterior dupa acesta. Asa este, aici e o mare gasca de prietene si ar fi pacat sa ne separam pentru ca oricum fiecare personalizeaza Monti (noi tinem Man, alte fete tin restrictiv la consumul de grasimi, etc). Nu ar deranja pe nimeni sa se discute aici despre incarcatura glicemica , doar despre asta este vorba in final.
Am vazut ca Huskygirl19 era foarte suparata ca multe fete i-au ignorat mesajul , ba chiar l-a mai postat odata,dar asta pentru ca fiecare are dreptul sa aleaga. Multe din noi ne-am saturat sa numaram caloriile si pe buna dreptate, cine ar mai vrea sa o faca in continuare cu IG.
Oricum multe din lucrurile pe care le-am citit sunt adevarate, fructele da, ingrasa si nu ajuta procesul de slabire, este normal sa conteze si cantitatea , etc.
Insa ai dreptate. Noi involuntar respectam regula cu IG < 10 in perioada de slabire deoarece dr Man asa spune in carte, la perioada de slabire combinam carnea cu legume cu IG foarte scazut , nu scazut , la fel si mesele de fructe , sa fie cu IG foarte scazut. Ea nici nu scrie in cifre IG pentru fiecare aliment la cele cu IG MIC, scrie doar FS si S, adica scazut sau ft scazut.
Eu intradevar nu sunt fana a meselor cu fructe pentru ca ma balonez de la ele. Dar daca am de 2 ori/sapt in meniu la pranz in etapa de slabire aceste fructe, am ales perele care au si IG FS ,si se cunoaste faptul ca acestea ajuta la procesul de slabire. A spus-o si dr Bilic in cartea ei , ca am citit-o si pe aceea. E foarte interesanta ,pt ca nu e o dieta ci o metoda generala de alimentatie pentru a vedea ce contin alimentele care le ingeram si cantitatile pe care ar trebui sa le mancam.
In etapa de diversificare mancam si alimente cu IG mic - S , si IG mediu necombinate cu grasimi dar maxim o data pe sapt orez basmatic, maxim o data pe sapt paste.
Te pup
Ah, m-ai intrebat de noul meu loc de munca. Deocamdata sunt in perioada de acomodare, azi a fost prima zi.
Mai esti racita ?
Heiiiiiiiiiii...da cine a zis ca am fost foarte suparata? Nu am fost deloc. Am postat pe bucati ...si le-am pus cap la cap apoi intr-un singur mesaj pentru a fi coerent, asta pt cine e interesat sa citeasca. Eu una nu stiu cat as fi inteles daca as fi citit cate un paragraf rasfirat pe cate o pagina de topic.Nu ma cunosti cum reactionez cand sunt suparata
huskygirl19, pentru a configura şi afişa ticker-ul tău, urmează paşii din noua secţiune tickere.
huskygirl19, necesarul caloric zilnic pentru a te menţine la greutatea actuală, la un nivel de activitate fizică Sedentar, este de 1744 kcal/zi. Pentru a slăbi 0.5kg/săptămână, ar trebui să mănânci aproximativ 1227 kcal/zi. Pentru a slăbi 4 kg/lună ar trebui să mănânci aproximativ 711 kcal/zi.
NOTĂ: Culorile înseamnă slăbit sănătos, înfometare, pericol pentru viaţă.
[Calculator calorii]
  #2378 (permalink)  
Vechi 04 oct 2010, 17:49:14
curly.light's Avatar
(meniuri, evolutie)
Slăbuţa cu vechimeSlăbuţa cu vechime
Merite:
 
Data înregistrării: 26 nov 2009
Locaţie: Iasi, Romania
Vârsta: 29
Dieta: Stil de viață sănătos!
Date: 172cm, 61.9kg
Mesaje: 2.439
Aprecieri acordate: 1.834
Am fost apreciat(a) de 1.160 ori in 596 mesaje
Implicit Re: Gasca fetelor care tin Montignac partea V

Citat:
Anterior postat de Mihaela777 Vezi mesajul
Mersi mult pentru observatii.Stiu ca nu trebuie sarit peste mese...o sa incerc sa ma comformez si pe aspectul asta...cu toate ca ma simt '' incarcata '' chiar si in cazul in care doar ciugulesc dimineata.
Intrebare fetelor: batoanele Fibrobar is comforme? la cat timp dupa o pasa lipidica pot fi consumate.Inlocuiesc o masa , sau pot fi considerate si ca un inlocuitor de '' ceva dulce''
Pupici...si la mai multe KG in minus
Dupa cum a spus si Ame ,nu sunt conforme
Mie nu imi plac,dar a vrut mama sa iti comande si m-am interesat. Contin dextroza ,care e tot un fel de zahar-interzis noua.
Te pup

Citat:
Anterior postat de joanna18 Vezi mesajul
Bună, fetelor! Am ajuns şi eu acasă şi am trecut să văd mesajul Andreei, pentru că aseară am văzut primul post, dar mi-era prea somn ca să mai stau. Parcă a venit la fix pentru că tocmai la asta mă gândeam: ok, mănânc MD glucidic, dar e totuna dacă mănânc 30 de grame de cereale şi 200ml lapte 0 sau 100g cereale şi 300 ml lapte 0 ?
Şi după cea mai simplă logică: nu, nu e totuna. Efectul asupra glicemiei a unei linguri de cereale, e de două ori mai mic decât efectul a două linguri, matematică simplă
Bine, eu vorbesc din punctul de vedere al unei persoane care ţine Monti (uşor personalizat - mi-am permis struguri şi stafide, în limita bunului simţ, evident) de doar o săptămână. Am pierdut 200 de grame şi câte 0.5-1 cm pe la măsuri. Eu nu am multe kilograme de slăbit, am vrut să ţin Monti ca să mă obşnuiesc cu un stil mai sănătos de viaţă, deci nici nu aştept rezultatele în kg aşa mult; dar, într-adevăr, eu cred că pe lângă combinaţii contează şi cantitatea.
Altfel cum îmi explic că bunica mea, după ce a aflat că are glicemia cam mare şi a adoptat un regim mai sărac în glucide să zicem, a slăbit foarte mult? (nu ştiu exact, dar după "ochiul meu", vreo 8 kg) Şi mănâncă fără să se streseze brânză cu mămăligă (PL+GL), pâine cu iaurt (nu degresat), pâine cu carne etc. Doar că ea a redus cantităţile considerabil. Dacă până atunci mânca şi o pâine albă pe zi, acum mănâncă 2-3 felii de graham pe zi. La fel, dulciuri foarte rar şi fructe cam 3-4 pe zi.

Ce vreau să zic e că mi se pare o idee super bună să se ia în calcul şi încărcăturile glicemice. Sunt persoane care mănâncă de toate şi tot felul de combinaţii, dar în cantităţi micuţe şi nu se îngraşă niciodată

Eu cu siguranţă o să ţin cont de chestia asta, şi o să-mi personalizez dieta/stilul de viaţă.

Acum fug să-mi fac şi eu o cafea decofe, că azi n-am avut când

Vă pup
Buna ,Ioana,ma bucur ca ai venit sa ne spui ce mai faci
Vad ca esti cuminte si conforma Si au inceput sa apara rezultate
Felicitari ,te pup
__________________
For me, it's not about a crunch or a push up. It's about taking your power back.


Jurnalul unui nou început! De data asta, până la capăt!
curly.light, necesarul caloric zilnic pentru a te menţine la greutatea actuală, la un nivel de activitate fizică Moderat activ, este de 2155 kcal/zi. Pentru a slăbi 0.5kg/săptămână, ar trebui să mănânci aproximativ 1638 kcal/zi. Pentru a slăbi 5 kg/lună ar trebui să mănânci aproximativ 864 kcal/zi.
NOTĂ: Culorile înseamnă slăbit sănătos, înfometare, pericol pentru viaţă.
[Calculator calorii]
  #2379 (permalink)  
Vechi 04 oct 2010, 17:52:21
VAmedeea's Avatar
(meniuri, evolutie)
Slăbuţă SeniorSlăbuţă Senior
Merite:
SUNT RESPONSABIL  
Data înregistrării: 03 mar 2010
Locaţie: La Spezia, Italia
Vârsta: 38
Dieta: ECHILIBRU
Date: 168cm, 68kg
Mesaje: 6.500
Aprecieri acordate: 1.864
Am fost apreciat(a) de 742 ori in 334 mesaje
Implicit Re: Gasca fetelor care tin Montignac partea V

Citat:
Anterior postat de lidiuta Vezi mesajul
Am racit si eu ,ca tot omul!Dar lupta cu dulciurile continua!
Meniu 4.10
3 linguri fulgi ovaz cu iaurt degre,cafea
1 mar,1 para
ciuperci cu iaurt si marar,3 felii sunca pui
3 mere
ceaiuri
salata cu dovlecei fierti si branza,1 polonic ciorba legume,300 gr struguri.
Mers pe jos 4 km
Asa Lidiuta, nu te lasa!
Citat:
Anterior postat de kathy Vezi mesajul
BUna seara, fetelor!
Buna Kathy!
__________________
"Omul cu adevarat bun este doar cel care ar fi putut fi rau si n-a fost." (Nicolae Iorga)

INDICELE GLICEMIC
VAmedeea, necesarul caloric zilnic pentru a te menţine la greutatea actuală, la un nivel de activitate fizică Usor activ, este de 1900 kcal/zi. Pentru a slăbi 0.5kg/săptămână, ar trebui să mănânci aproximativ 1383 kcal/zi. Pentru a slăbi 1 kg/lună ar trebui să mănânci aproximativ 1642 kcal/zi.
NOTĂ: Culorile înseamnă slăbit sănătos, înfometare, pericol pentru viaţă.
[Calculator calorii]
  #2380 (permalink)  
Vechi 04 oct 2010, 17:55:29
curly.light's Avatar
(meniuri, evolutie)
Slăbuţa cu vechimeSlăbuţa cu vechime
Merite:
 
Data înregistrării: 26 nov 2009
Locaţie: Iasi, Romania
Vârsta: 29
Dieta: Stil de viață sănătos!
Date: 172cm, 61.9kg
Mesaje: 2.439
Aprecieri acordate: 1.834
Am fost apreciat(a) de 1.160 ori in 596 mesaje
Implicit Re: Gasca fetelor care tin Montignac partea V

Citat:
Anterior postat de Purple flower Vezi mesajul
Roxi, in primul rand te felicit pentru atitudinea avuta in postul trimis ulterior dupa acesta. Asa este, aici e o mare gasca de prietene si ar fi pacat sa ne separam pentru ca oricum fiecare personalizeaza Monti (noi tinem Man, alte fete tin restrictiv la consumul de grasimi, etc). Nu ar deranja pe nimeni sa se discute aici despre incarcatura glicemica , doar despre asta este vorba in final.
Am vazut ca Huskygirl19 era foarte suparata ca multe fete i-au ignorat mesajul , ba chiar l-a mai postat odata,dar asta pentru ca fiecare are dreptul sa aleaga. Multe din noi ne-am saturat sa numaram caloriile si pe buna dreptate, cine ar mai vrea sa o faca in continuare cu IG.
Oricum multe din lucrurile pe care le-am citit sunt adevarate, fructele da, ingrasa si nu ajuta procesul de slabire, este normal sa conteze si cantitatea , etc.
Insa ai dreptate. Noi involuntar respectam regula cu IG < 10 in perioada de slabire deoarece dr Man asa spune in carte, la perioada de slabire combinam carnea cu legume cu IG foarte scazut , nu scazut , la fel si mesele de fructe , sa fie cu IG foarte scazut. Ea nici nu scrie in cifre IG pentru fiecare aliment la cele cu IG MIC, scrie doar FS si S, adica scazut sau ft scazut.
Eu intradevar nu sunt fana a meselor cu fructe pentru ca ma balonez de la ele. Dar daca am de 2 ori/sapt in meniu la pranz in etapa de slabire aceste fructe, am ales perele care au si IG FS ,si se cunoaste faptul ca acestea ajuta la procesul de slabire. A spus-o si dr Bilic in cartea ei , ca am citit-o si pe aceea. E foarte interesanta ,pt ca nu e o dieta ci o metoda generala de alimentatie pentru a vedea ce contin alimentele care le ingeram si cantitatile pe care ar trebui sa le mancam.
In etapa de diversificare mancam si alimente cu IG mic - S , si IG mediu necombinate cu grasimi dar maxim o data pe sapt orez basmatic, maxim o data pe sapt paste.
Te pup
Ah, m-ai intrebat de noul meu loc de munca. Deocamdata sunt in perioada de acomodare, azi a fost prima zi.
Mai esti racita ?
Ai mare dreptate,Diana
Eu mai sunt racita,inca. Sunt oricum pe drumul spre vindecare- tusesc mai putin ,si am ramas doar cu un nas infundat si cu o durere de cap. Dar ma fac bine.
De azi au inceput sa se incalzeasca si caloriferele,e caldut si bine la mine in camera- va fi mult mai usor sa raman sanatoasa
Te pup
__________________
For me, it's not about a crunch or a push up. It's about taking your power back.


Jurnalul unui nou început! De data asta, până la capăt!
curly.light, necesarul caloric zilnic pentru a te menţine la greutatea actuală, la un nivel de activitate fizică Moderat activ, este de 2155 kcal/zi. Pentru a slăbi 0.5kg/săptămână, ar trebui să mănânci aproximativ 1638 kcal/zi. Pentru a slăbi 5 kg/lună ar trebui să mănânci aproximativ 864 kcal/zi.
NOTĂ: Culorile înseamnă slăbit sănătos, înfometare, pericol pentru viaţă.
[Calculator calorii]
 

Informatii despre slabit
dieta montignac, diete, indice glicemic, michel montignac, montignac, slabire


Reguli de postare
BB code este Pornit
emoticoanele sunt Pornit
Codul [IMG] este Pornit
Codul HTML este Oprit
Trackbacks are Oprit
Pingbacks are Oprit
Refbacks are Oprit
Nu poţi deschide subiecte noi
Nu poţi să răspunzi la mesaje
Poţi să publici ataşamente
Nu poţi să-ţi editezi mesajele

Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimul mesaj
Gasca fetelor care tin Montignac partea IV Slabuta Arhiva - Dieta Michel Montignac 4700 17 sep 2010 22:25:44
Gasca fetelor care tin Montignac partea III Slabuta Arhiva - Dieta Michel Montignac 4859 31 iul 2010 21:50:44
Gasca fetelor care tin Montignac partea II Slabuta Arhiva - Dieta Michel Montignac 4413 09 iul 2010 10:01:33
Concursul slabutelor care tin Montignac 12.04-12.05 Liviutzza Concursuri 241 14 mai 2010 07:35:09
Gasca fetelor care tin Montignac partea I adynna Arhiva - Dieta Michel Montignac 3430 07 apr 2010 22:49:32

Mesaje noi in forum de slabit Slabute.ro
 Mesajele slăbuţelor
Se încarcă mesajele...
Calculator calorii (clic aici)
Poziţionare:
Calculator nutriţionalFan Slăbuţe!Susţine Slăbuţe!Top SlăbuţeSlabute TV
Subiecte noi
Subiecte interesante
Ultimele articole