Prezentare Calculator Nutriţional Slăbuţe - Partea 1Cursuri pictura, desen, modelaj, istoria artei
Sunt Resposnabil Calculator nutriţional Susţin Slăbuţe - Widgets si insigne! Slabute Concurs - Sanatate, premii si distractie! Slăbuţe TV - Televiziunea slăbuţelor

Jurnalul studentei ocupate(sau nu) - Animis23

Gaseste prietenii din orasul tau! Alba Arad Arges Bacau Bihor Bistrita-Nasaud Botosani Braila Brasov Buzau Calarasi Caras-Severin
Cluj Constanta Dambovita Dolj Galati Giurgiu Gorj Hunedoara Ialomita Iasi Bucuresti Maramures Mehedinti Mures Neamt Olt
Prahova Salaj Satu-Mare Sibiu Suceava Teleorman Timis Tulcea Vaslui Valcea Vrancea
Prima Petitie Nationala pentru Dreptul la o Viata Sanatoasa deja a fost semnata de catre 66338 oameni.
In total sunt necesare peste 100.000 de semnaturi. Fii voluntar si participa in campania de strangere de semnaturi, clic aici.
Bine ai venit pe Slăbuţe, comunitatea care în 2008 a pus bazele mişcării pentru stilul de viaţă sănătos din România! Am creat pentru tine o comunitate unică şi specială. Într-o atmosferă civilizată, alături doar de oameni de calitate si cu o vastă experientă în domeniul stilului de viaţă sănătos, corect şi imparţial vei putea învăţa şi împărtăşi experienţele tale despre sănătate, alimentaţie, sport, stil de viaţă, slăbit sănătos şi alte întâmplări interesante din viaţa ta. Daca îţi pasă de viitorul ţării noastre şi a celor din jur, poţi contribui alături de noi într-un mod responsabil la promovarea stilului de viaţă sănătos, fie prin recomandarea comunităţii, fie prin relatarea celor învăţate pe Slăbuţe. Dacă ne vizitezi pentru prima dată, îţi recomandăm să citeşti ghidul începătorilor.
Pentru ca să te înregistrezi, clic aici. Succes!
 
 
Opţiuni subiect
  #4541 (permalink)  
Vechi 11 oct 2012, 09:54:48
Rallara's Avatar
(meniuri, evolutie)
Slăbuţa cunoscătorSlăbuţa cunoscător
Merite:
 
Data înregistrării: 09 feb 2012
Locaţie: Edinburgh, Anglia
Vârsta: 38
Dieta: South Beach
Date: 172cm, 91.2kg
Mesaje: 7.366
Aprecieri acordate: 3.894
Am fost apreciat(a) de 3.171 ori in 1.682 mesaje
Implicit Re: Jurnalul studentei ocupate(sau nu) - Animis23

Citat:
Anterior postat de Animis23 Vezi mesajul
Multumesc, Romi!

Ai mei m-au facut pe mine destul de tarziu, deci cu atat mai greu imi e sa ii vad imbatranind, cand eu inca ma simt atat de mica si neajutorata...Stiu ca mama e pe maini bune, e inconjurata de doctori care o cunosc si stiu ca vor face tot ce trebuie. In acelasi timp, din tonul ei si al lui tata, imi dau seama ca situatia nu este foarte grava.

Ce e grav e ca ea e o fiinta puternica si incapatanata si stiu ca o sa ii fie greu sa "treaca pe calea cea buna". Si ea are probleme cu greutatea si cu mancarea, e mai mica de inaltime decat mine si are mai multe kg. Dar ea e genul care se ascunde, nu ne zice niciodata daca o doare ceva, daca ii e rau, ea e puternica pentru toti si nu are grija de ea insasi...Si evident ca asta ma doare.

Pe de alta parte, imi dau seama ca multi s-ar astepta de la mine sa fiu devastata, sa o tulesc acasa cu prima ocazie etc. Dar sunt cea mai putin calificata din familie sa o ajut cu ceva, stiu ca ea ar considera ca atrage prea multa atentie si s-ar simti vinovata ca imi strica mie aranjamentele etc. Nu sunt indiferenta, dar am o speranta si o incredere mare si puternica ca totul e rezolvabil acum si ca nu am de ce sa imi fac griji. M-am trezit azi-dimineata dupa un somn linistit si primul meu gand a fost de vinovatie ca nu am stat treaza gandindu-ma la mama...

Nu sunt insensibila, dar incerc sa fiu si un pic rationala. Gresesc?
Nu, si eu sunt o persoana rationala in situatii de asa natura... cand nu ai ce face, nu ai ce face... si daca nu depinde de tine pentru ca lucrurile sa se indrepte, nu are rost sa te simti inutila. Speram ca se vor lua lucrile in serios de acum inainte, oamenii mai au nevoie si de treziri la realitate pentru ca sa ia masuri in ceea ce ii privesc... stiu pentru ca si eu sunt la fel...
__________________
Rallara, pentru a configura şi afişa ticker-ul tău, urmează paşii din noua secţiune tickere.
Rallara, necesarul caloric zilnic pentru a te menţine la greutatea actuală, la un nivel de activitate fizică Usor activ, este de 2253 kcal/zi. Pentru a slăbi 0.5kg/săptămână, ar trebui să mănânci aproximativ 1736 kcal/zi. Pentru a slăbi 4 kg/lună ar trebui să mănânci aproximativ 1220 kcal/zi.
NOTĂ: Culorile înseamnă slăbit sănătos, înfometare, pericol pentru viaţă.
[Calculator calorii]
  #4542 (permalink)  
Vechi 11 oct 2012, 10:05:16
Animis23's Avatar
(meniuri, evolutie)
Slăbuţa cunoscătorSlăbuţa cunoscător
Merite:
SUNT RESPONSABIL SUNT RESPONSABIL, DONEZ Locul 2 la concurs  
Data înregistrării: 12 apr 2011
Locaţie: Cluj-Napoca (Braila), Romania
Vârsta: 34
Dieta: Metabolic Balance
Date: 163cm, 108.3kg
Mesaje: 7.631
Aprecieri acordate: 551
Am fost apreciat(a) de 1.659 ori in 834 mesaje
Implicit Re: Jurnalul studentei ocupate(sau nu) - Animis23

Citat:
Anterior postat de Rallara Vezi mesajul


Nu, si eu sunt o persoana rationala in situatii de asa natura... cand nu ai ce face, nu ai ce face... si daca nu depinde de tine pentru ca lucrurile sa se indrepte, nu are rost sa te simti inutila. Speram ca se vor lua lucrile in serios de acum inainte, oamenii mai au nevoie si de treziri la realitate pentru ca sa ia masuri in ceea ce ii privesc... stiu pentru ca si eu sunt la fel...
Si eu am fost la fel cu piciorul , si cu fumatul. Si speram ca mama sa se simta motivata de reusitele mele, sau PENTRU reusitele mele si sa incerce si ea sa faca niste schimbari spre binele ei si al nostru, al tuturor. Tati e si el batran si bolnav, si obez si OBRAZNIC, nu are deloc grija de el. Adica, se trateaza pentru toate dar nu e dispus sa SCHIMBE ceva.

Dupa cum puteti vedea, am niste gene potrivnice slabitului si stilului de viata sanatos. Sunt niste oameni foarte inteligenti, dar tare incapatanati si "viciosi" daca pot spune asa. Nu condamn, in niciun caz, cu totii avem placerile noastre mai mult sau mai putin vinovate si sanatoase, dar...cand vezi in jurul tau exemple ca se poate sa iti schimbi obiceiurile, te-ai gandi ca esti si tu tentat sa incerci. Inteleg ca e si sentimentul asta " am o varsta, am copii mari, nu mai conteaza sa fac acum schimbari, pot sa imbatranesc fericit cu toate prostioarele pe care mi le doresc" etc. Dar asta mi se pare egoist. Si e egoist si din partea mea sa gandesc asa, dar asta simt!
__________________

Jurnalul meu
Animis23, necesarul caloric zilnic pentru a te menţine la greutatea actuală, la un nivel de activitate fizică Usor activ, este de 2438 kcal/zi. Pentru a slăbi 0.5kg/săptămână, ar trebui să mănânci aproximativ 1921 kcal/zi. Pentru a slăbi 3 kg/lună ar trebui să mănânci aproximativ 1664 kcal/zi.
NOTĂ: Culorile înseamnă slăbit sănătos, înfometare, pericol pentru viaţă.
[Calculator calorii]
  #4543 (permalink)  
Vechi 11 oct 2012, 10:30:06
rommyna's Avatar
(meniuri, evolutie)
Slăbuţa cunoscătorSlăbuţa cunoscător
Merite:
 
Data înregistrării: 25 ian 2012
Locaţie: Bucuresti, Romania
Vârsta: 36
Dieta: kind of stil de viata sanatos
Date: 150cm, 68kg
Mesaje: 5.544
Aprecieri acordate: 4.292
Am fost apreciat(a) de 3.392 ori in 1.761 mesaje
Implicit Re: Jurnalul studentei ocupate(sau nu) - Animis23

Citat:
Anterior postat de Animis23 Vezi mesajul
Multumesc, Romi!

Ai mei m-au facut pe mine destul de tarziu, deci cu atat mai greu imi e sa ii vad imbatranind, cand eu inca ma simt atat de mica si neajutorata...Stiu ca mama e pe maini bune, e inconjurata de doctori care o cunosc si stiu ca vor face tot ce trebuie. In acelasi timp, din tonul ei si al lui tata, imi dau seama ca situatia nu este foarte grava.

Ce e grav e ca ea e o fiinta puternica si incapatanata si stiu ca o sa ii fie greu sa "treaca pe calea cea buna". Si ea are probleme cu greutatea si cu mancarea, e mai mica de inaltime decat mine si are mai multe kg. Dar ea e genul care se ascunde, nu ne zice niciodata daca o doare ceva, daca ii e rau, ea e puternica pentru toti si nu are grija de ea insasi...Si evident ca asta ma doare.

Pe de alta parte, imi dau seama ca multi s-ar astepta de la mine sa fiu devastata, sa o tulesc acasa cu prima ocazie etc. Dar sunt cea mai putin calificata din familie sa o ajut cu ceva, stiu ca ea ar considera ca atrage prea multa atentie si s-ar simti vinovata ca imi strica mie aranjamentele etc. Nu sunt indiferenta, dar am o speranta si o incredere mare si puternica ca totul e rezolvabil acum si ca nu am de ce sa imi fac griji. M-am trezit azi-dimineata dupa un somn linistit si primul meu gand a fost de vinovatie ca nu am stat treaza gandindu-ma la mama...

Nu sunt insensibila, dar incerc sa fiu si un pic rationala. Gresesc?
Nu gresesti cu nimic! Ai mei nu sunt atat de in vrasta-cu atat mai grav ca nu au grija de anumite lucruri. Fiindca eu sunt destul de sensibila si pun totul la suflet, chiar se feresc sa-mi spun anumite lucruri ca sa nu ma supar. Cand a facut tata primul pre-infart nu mi-au spus nimic si stiau toti: mama, tata, soru-mea, Radu...dar eu eram ultimul an de facultate si eram prinsa cu proiecte, un stess foarte mare cu scoala si atunci au decis/complotat sa nu-mi spuna. Al doilea pre-infarct a fost in iarna anul acesta.

Pe tati l-am luat cu alimentatia pe toate partile, nu reusesc...el vrea ceva dulce, ar papa ceva, ar manca aia si ailalta...si nu ne intelegem deloc. Daca ii spune cineva ceva despre "burtica" se supara ca un copil mic

Mama este exact cum ai descris-o tu pe mami al tau. Dragutza de ea se vaita ca ii este rau cand cade la pat si nu mai poate face nimic de durere. Nici cu ea nu ma inteeg, dar este mai pe pozitii decat tata, inca. Au aparut problemele specifice: dureri de genunchi, oboseala, etc. Ca deh...dupa o varsta!

Parintii nostrii se gandesc in primul rand la noi si, observ la ai mei, ar da si ar face orice ca sa ne fie bine, oricat de exigenti ar parea sau ar vrea sa fie! Cu problema care o am acum tot ei ma vor ajuta, desi asta inseamna niste restrictii pentru ei pe termen lung. Dar, saracii, si-ar da si sufletul pentru noi!
__________________
Jurnal Romina
“People are just as happy as they make up their minds to be.” ― Abraham Lincoln



Ultima dată editat de rommyna; 11 oct 2012 at 10:32:35.
  #4544 (permalink)  
Vechi 11 oct 2012, 10:35:04
Puffoasa's Avatar
(meniuri, evolutie)
Slăbuţa cu vechimeSlăbuţa cu vechime
Merite:
 
Data înregistrării: 15 ian 2011
Locaţie: Bucuresti, Romania
Vârsta: 38
Date: 165cm, 103.8kg
Mesaje: 1.997
Aprecieri acordate: 216
Am fost apreciat(a) de 243 ori in 137 mesaje
Implicit Re: Jurnalul studentei ocupate(sau nu) - Animis23

Citat:
Anterior postat de Animis23 Vezi mesajul
Si eu am fost la fel cu piciorul , si cu fumatul. Si speram ca mama sa se simta motivata de reusitele mele, sau PENTRU reusitele mele si sa incerce si ea sa faca niste schimbari spre binele ei si al nostru, al tuturor. Tati e si el batran si bolnav, si obez si OBRAZNIC, nu are deloc grija de el. Adica, se trateaza pentru toate dar nu e dispus sa SCHIMBE ceva.

Dupa cum puteti vedea, am niste gene potrivnice slabitului si stilului de viata sanatos. Sunt niste oameni foarte inteligenti, dar tare incapatanati si "viciosi" daca pot spune asa. Nu condamn, in niciun caz, cu totii avem placerile noastre mai mult sau mai putin vinovate si sanatoase, dar...cand vezi in jurul tau exemple ca se poate sa iti schimbi obiceiurile, te-ai gandi ca esti si tu tentat sa incerci. Inteleg ca e si sentimentul asta " am o varsta, am copii mari, nu mai conteaza sa fac acum schimbari, pot sa imbatranesc fericit cu toate prostioarele pe care mi le doresc" etc. Dar asta mi se pare egoist. Si e egoist si din partea mea sa gandesc asa, dar asta simt!
Hai sa-ti povestesc ceva cam trist, dar adevarat.
In seara dinaintea mortii tatalui meu, s-a dus la mama-n bucatarie si a cerut o tigara sa fumeze. Sub nici o forma nu avea voie sa faca lucrul ala, fiind operat in gat, de tiroida urata. Mama l-a refuzat , dar el a spus, si daca e ultima tigara? Chiar daca a fost cu dublu inteles.. nu s-a gandit niciun moment la ce s-a referit el.
I-a dat tigara... a fumat-o si chiar a fost ultima... si serios ca nu a murit din cauza ei. Macar si-a satisfacut o ultima placere, daca o pot numi asa.

Stiu foarte bine ce inseamna sa ai parinti incapatanati, mai ales cand e vorba de tigari, tata fuma cam 2 pachete pe zi... iar mama vine din urma puternic. Cand am fost la ea, m-am speriat cat poate fuma. Isi cumpara tigari cu cartusele, dar nu o pot convinge sa le lase, o bat la cap macar sa le mai rareasca.

Asa ca te inteleg pe-o parte, dar la fel de bine ii inteleg si pe ei.
__________________
Jurnal Puffoasa
Daca schimbi calitatea gandirii, vei schimba obligatoriu si calitatea vietii
Puffoasa, necesarul caloric zilnic pentru a te menţine la greutatea actuală, la un nivel de activitate fizică Usor activ, este de 2366 kcal/zi. Pentru a slăbi 0.5kg/săptămână, ar trebui să mănânci aproximativ 1849 kcal/zi. Pentru a slăbi 4 kg/lună ar trebui să mănânci aproximativ 1333 kcal/zi.
NOTĂ: Culorile înseamnă slăbit sănătos, înfometare, pericol pentru viaţă.
[Calculator calorii]
  #4545 (permalink)  
Vechi 11 oct 2012, 10:38:15
Khali's Avatar
(meniuri, evolutie)
Slăbuţa cu vechimeSlăbuţa cu vechime
Merite:
 
Data înregistrării: 09 mai 2011
Locaţie: Bucuresti, Romania
Vârsta: 42
Date: 165cm, 61.7kg
Mesaje: 1.580
Aprecieri acordate: 364
Am fost apreciat(a) de 1.276 ori in 671 mesaje
Implicit Re: Jurnalul studentei ocupate(sau nu) - Animis23

Citat:
Anterior postat de Animis23 Vezi mesajul
Si eu am fost la fel cu piciorul , si cu fumatul. Si speram ca mama sa se simta motivata de reusitele mele, sau PENTRU reusitele mele si sa incerce si ea sa faca niste schimbari spre binele ei si al nostru, al tuturor. Tati e si el batran si bolnav, si obez si OBRAZNIC, nu are deloc grija de el. Adica, se trateaza pentru toate dar nu e dispus sa SCHIMBE ceva.

Dupa cum puteti vedea, am niste gene potrivnice slabitului si stilului de viata sanatos. Sunt niste oameni foarte inteligenti, dar tare incapatanati si "viciosi" daca pot spune asa. Nu condamn, in niciun caz, cu totii avem placerile noastre mai mult sau mai putin vinovate si sanatoase, dar...cand vezi in jurul tau exemple ca se poate sa iti schimbi obiceiurile, te-ai gandi ca esti si tu tentat sa incerci. Inteleg ca e si sentimentul asta " am o varsta, am copii mari, nu mai conteaza sa fac acum schimbari, pot sa imbatranesc fericit cu toate prostioarele pe care mi le doresc" etc. Dar asta mi se pare egoist. Si e egoist si din partea mea sa gandesc asa, dar asta simt!

Buna, Simi,

Iti fac si eu o prima vizita

Sanatate multa mamei tale, sa se faca bine! Am trecut cu mama prin ceva similar, doar ca la ea a fost ceva mai grav si a fost nevoie si de o interventie sa-i deblocheze o artera la inima. Si ea fuma de vreo minim 40 de ani, insa sperietura de atunci pe ea chiar a determinat-o sa se lase de fumat. Diferenta e ca de atunci chiar are grija ce mananca, pe langa renuntatul la fumat.

Problema cu imbatranitul fericit - la noi mai ales - devine cam pur ipotetica, pentru ca deja vedem cum persoanele in varsta din jurul nostru -sa nu mai vorbim de cele mai dragi, din familie - se imbolnavesc chiar mai devreme decat am fi crezut, de boli uneori chiar grave si...sa nu mai vorbim si de consecinte uneori dramatice.

Nu suntem obisnuiti cu ideea ca multe din produsele pe care le mancam nu mai sunt ce erau cand ai nostri erau tineri, deseori nici nu sunt posibilitati pentru a schimba ceva...insa toate ne influenteaza radical calitatea vietii.

Cand vad cum in alte tari sunt persoane chiar si de 70-80 care au o viata sociala extrem de activa, ma doare sufletul pentru ce e la noi...

Alimentatia si felul in care (nu) avem grija de noi in tinerete isi pun amprenta la batranete, iar asta pentru mine a fost un semnal de alarma, de aceea acord atentie alimentatiei, sportului, de pe acum...consider ca e si o datorie fata de familia mea, pentru ca, pana la urma, nici ceilalti nu ar trebui impovarati cu aceste griji, pe cat ne sta in putinta, fireste, mai ales cand ni le facem cu mana noastra.

Din pacate, romanii cred ca au cea mai mica rata la conceptul de a preveni ca sa nu trateze...

Ma bucur insa sa vad ca voi sunteti, inca de tinerele, precocupate, active, interesate si de astfel de aspecte.

O zi frumoasa
__________________
"The six w's: working will win when wishing won't".
"I workout because I can. When I get tired, I remember those who can't and I am grateful".
"I'm a big believer in starting with high standards and raising them. We make progress only when we push ourselves to the highest level. If we don't progress, we backslide into bad habits, laziness and poor attitude."
Khali, necesarul caloric zilnic pentru a te menţine la greutatea actuală, la un nivel de activitate fizică Moderat activ, este de 1984 kcal/zi. Pentru a slăbi 0.5kg/săptămână, ar trebui să mănânci aproximativ 1467 kcal/zi.
NOTĂ: Culorile înseamnă slăbit sănătos, înfometare, pericol pentru viaţă.
[Calculator calorii]
  #4546 (permalink)  
Vechi 11 oct 2012, 10:39:40
Creatsa's Avatar
(meniuri, evolutie)
Slăbuţa cu vechimeSlăbuţa cu vechime
Merite:
 
Data înregistrării: 17 sep 2011
Locaţie: Brasov, Romania
Dieta: Alimentatie sanatoasa + Sport
Date: 170cm, 76.9kg
Mesaje: 2.496
Aprecieri acordate: 571
Am fost apreciat(a) de 338 ori in 251 mesaje
Implicit Re: Jurnalul studentei ocupate(sau nu) - Animis23

Neata Siminel
Multa sanatate mamei
O zi frumoasa si conforma!
__________________
A new meee

Creatsa, necesarul caloric zilnic pentru a te menţine la greutatea actuală, la un nivel de activitate fizică Usor activ, este de 2087 kcal/zi. Pentru a slăbi 0.5kg/săptămână, ar trebui să mănânci aproximativ 1570 kcal/zi. Pentru a slăbi 3 kg/lună ar trebui să mănânci aproximativ 1313 kcal/zi.
NOTĂ: Culorile înseamnă slăbit sănătos, înfometare, pericol pentru viaţă.
[Calculator calorii]
  #4547 (permalink)  
Vechi 11 oct 2012, 10:40:32
Animis23's Avatar
(meniuri, evolutie)
Slăbuţa cunoscătorSlăbuţa cunoscător
Merite:
SUNT RESPONSABIL SUNT RESPONSABIL, DONEZ Locul 2 la concurs  
Data înregistrării: 12 apr 2011
Locaţie: Cluj-Napoca (Braila), Romania
Vârsta: 34
Dieta: Metabolic Balance
Date: 163cm, 108.3kg
Mesaje: 7.631
Aprecieri acordate: 551
Am fost apreciat(a) de 1.659 ori in 834 mesaje
Implicit Re: Jurnalul studentei ocupate(sau nu) - Animis23

Le inteleg intentiile, dar iti dai seama ca ma doare. Si faptul ca stiu ca sunt neputincioasa ma omoara! Dar asta e situatia, ce sa-i faci?
__________________

Jurnalul meu
Animis23, necesarul caloric zilnic pentru a te menţine la greutatea actuală, la un nivel de activitate fizică Usor activ, este de 2438 kcal/zi. Pentru a slăbi 0.5kg/săptămână, ar trebui să mănânci aproximativ 1921 kcal/zi. Pentru a slăbi 3 kg/lună ar trebui să mănânci aproximativ 1664 kcal/zi.
NOTĂ: Culorile înseamnă slăbit sănătos, înfometare, pericol pentru viaţă.
[Calculator calorii]
  #4548 (permalink)  
Vechi 11 oct 2012, 10:48:11
Animis23's Avatar
(meniuri, evolutie)
Slăbuţa cunoscătorSlăbuţa cunoscător
Merite:
SUNT RESPONSABIL SUNT RESPONSABIL, DONEZ Locul 2 la concurs  
Data înregistrării: 12 apr 2011
Locaţie: Cluj-Napoca (Braila), Romania
Vârsta: 34
Dieta: Metabolic Balance
Date: 163cm, 108.3kg
Mesaje: 7.631
Aprecieri acordate: 551
Am fost apreciat(a) de 1.659 ori in 834 mesaje
Implicit Re: Jurnalul studentei ocupate(sau nu) - Animis23

Multumesc, Creatso, o zi buna si conforma si tie!

Khali, iti multumesc de vizita, te mai astept cu placere oricand. Nici la mama inca nu e exclusa necesitatea unei interventii pentru a debloca o artera si a pune un stent, azi fac investigatiile cu pricina din cate am inteles. Oricum, am inteles ca e o operatie care a devenit deja "obisnuita" si nu prezinta prea multe riscuri.

Stiu ca toti visam la batranete - cand o sa avem pace si timp etc. si o sa putem face ce nu am apucat, dar imi dau seama ca greu poate fi asta realitatea. De-asta incerc sa fac lucruri pe cat posibil in prezent, fara sa le proiectez intr-un posibil viitor tot timpul... Am vazut-o si pe bunica mea degradandu-se treptat si mi-a fost si imi este groaza de imbatranire- de neputinta, de singuratate, de degradarea zilnica...

Si ii vad pe ai mei pe zi ce trece ca devin din oamenii aia invincibili pe care ii vedeam cand eram mica in niste oameni deseori neajutorati, depasiti de situatie, de tehnologie, frustrati ca nu pot intelege anumite chestii sau ca nu au autoritate, sau posibilitatea sa ma ajute in anumite probleme.

In alta ordine de idei, acum de la 12 avem monthly meeting la munca. Asta presupune in general o mica adunare cu "tema" cu mancare si bautura. O s-o iau in loc de pranz, cred, sa vedem cum o sa se prezinte. Cred ca e mai degraba o gustare decat o masa in sine, dar nu stiu inca la ce sa ma astept.
__________________

Jurnalul meu
Animis23, necesarul caloric zilnic pentru a te menţine la greutatea actuală, la un nivel de activitate fizică Usor activ, este de 2438 kcal/zi. Pentru a slăbi 0.5kg/săptămână, ar trebui să mănânci aproximativ 1921 kcal/zi. Pentru a slăbi 3 kg/lună ar trebui să mănânci aproximativ 1664 kcal/zi.
NOTĂ: Culorile înseamnă slăbit sănătos, înfometare, pericol pentru viaţă.
[Calculator calorii]
  #4549 (permalink)  
Vechi 11 oct 2012, 10:52:51
Animis23's Avatar
(meniuri, evolutie)
Slăbuţa cunoscătorSlăbuţa cunoscător
Merite:
SUNT RESPONSABIL SUNT RESPONSABIL, DONEZ Locul 2 la concurs  
Data înregistrării: 12 apr 2011
Locaţie: Cluj-Napoca (Braila), Romania
Vârsta: 34
Dieta: Metabolic Balance
Date: 163cm, 108.3kg
Mesaje: 7.631
Aprecieri acordate: 551
Am fost apreciat(a) de 1.659 ori in 834 mesaje
Implicit Re: Jurnalul studentei ocupate(sau nu) - Animis23

Citat:
Anterior postat de Puffoasa Vezi mesajul


Hai sa-ti povestesc ceva cam trist, dar adevarat.
In seara dinaintea mortii tatalui meu, s-a dus la mama-n bucatarie si a cerut o tigara sa fumeze. Sub nici o forma nu avea voie sa faca lucrul ala, fiind operat in gat, de tiroida urata. Mama l-a refuzat , dar el a spus, si daca e ultima tigara? Chiar daca a fost cu dublu inteles.. nu s-a gandit niciun moment la ce s-a referit el.
I-a dat tigara... a fumat-o si chiar a fost ultima... si serios ca nu a murit din cauza ei. Macar si-a satisfacut o ultima placere, daca o pot numi asa.

Stiu foarte bine ce inseamna sa ai parinti incapatanati, mai ales cand e vorba de tigari, tata fuma cam 2 pachete pe zi... iar mama vine din urma puternic. Cand am fost la ea, m-am speriat cat poate fuma. Isi cumpara tigari cu cartusele, dar nu o pot convinge sa le lase, o bat la cap macar sa le mai rareasca.

Asa ca te inteleg pe-o parte, dar la fel de bine ii inteleg si pe ei.
Puffa, ca fost fumatoare, o inteleg pe mama, pe cuvant! Impresionanta povestea cu tatal tau. Sunt convinsa ca nu tigara aia a fost de vina. Dar ideea e ca atunci cand stii ca un lucru iti face rau, ai putea sa incerci sa iei masuri. Nu vreau sa se lase, vreau sa le rareasca. Desi fumeaza de peste 40 de ani, fumeaza maxim un pachet pe zi. Dar oricare ar fi cantitatea, pentru unii e mult, pentru altii e putin. Si e clar ca inima ei e depasita de situatia asta.

Sa le rareasca, sa nu se incapataneze, sa recunoasca ca are o problema. Ea e o fire puternica si inchisa, nu spune sau recunoaste multe lucruri si imi dau seama ca fumatul e inca un mecanism de-al ei pentru a isi calma nervi,emotiile si alte griji pe care refuza sa le exteriorizeze altfel. Dar consider ca e mai bine sa se arate mai vulnerabila si sa aiba mai multa grija si de ea, nu doar de noi!
__________________

Jurnalul meu
Animis23, necesarul caloric zilnic pentru a te menţine la greutatea actuală, la un nivel de activitate fizică Usor activ, este de 2438 kcal/zi. Pentru a slăbi 0.5kg/săptămână, ar trebui să mănânci aproximativ 1921 kcal/zi. Pentru a slăbi 3 kg/lună ar trebui să mănânci aproximativ 1664 kcal/zi.
NOTĂ: Culorile înseamnă slăbit sănătos, înfometare, pericol pentru viaţă.
[Calculator calorii]
  #4550 (permalink)  
Vechi 11 oct 2012, 11:12:07
Puffoasa's Avatar
(meniuri, evolutie)
Slăbuţa cu vechimeSlăbuţa cu vechime
Merite:
 
Data înregistrării: 15 ian 2011
Locaţie: Bucuresti, Romania
Vârsta: 38
Date: 165cm, 103.8kg
Mesaje: 1.997
Aprecieri acordate: 216
Am fost apreciat(a) de 243 ori in 137 mesaje
Implicit Re: Jurnalul studentei ocupate(sau nu) - Animis23

Citat:
Anterior postat de Animis23 Vezi mesajul
Puffa, ca fost fumatoare, o inteleg pe mama, pe cuvant! Impresionanta povestea cu tatal tau. Sunt convinsa ca nu tigara aia a fost de vina. Dar ideea e ca atunci cand stii ca un lucru iti face rau, ai putea sa incerci sa iei masuri. Nu vreau sa se lase, vreau sa le rareasca. Desi fumeaza de peste 40 de ani, fumeaza maxim un pachet pe zi. Dar oricare ar fi cantitatea, pentru unii e mult, pentru altii e putin. Si e clar ca inima ei e depasita de situatia asta.

Sa le rareasca, sa nu se incapataneze, sa recunoasca ca are o problema. Ea e o fire puternica si inchisa, nu spune sau recunoaste multe lucruri si imi dau seama ca fumatul e inca un mecanism de-al ei pentru a isi calma nervi,emotiile si alte griji pe care refuza sa le exteriorizeze altfel. Dar consider ca e mai bine sa se arate mai vulnerabila si sa aiba mai multa grija si de ea, nu doar de noi!
Parca vorbesti de mama cand spui despre mama ta! Eu am ajuns la concluzia ca la mama nu merge nici santajul emotional oricum am renuntat la el, ma gandesc ca ii este destul de greu acolo singura ca sa mai incep eu cu sentimentalisme... mai mult rau ii fac.. si bag mana-n foc ca ar fuma si mai mult macinata de ganduri.
__________________
Jurnal Puffoasa
Daca schimbi calitatea gandirii, vei schimba obligatoriu si calitatea vietii
Puffoasa, necesarul caloric zilnic pentru a te menţine la greutatea actuală, la un nivel de activitate fizică Usor activ, este de 2366 kcal/zi. Pentru a slăbi 0.5kg/săptămână, ar trebui să mănânci aproximativ 1849 kcal/zi. Pentru a slăbi 4 kg/lună ar trebui să mănânci aproximativ 1333 kcal/zi.
NOTĂ: Culorile înseamnă slăbit sănătos, înfometare, pericol pentru viaţă.
[Calculator calorii]
 

Informatii despre slabit
animis23, calorii, dieta, jurnale, jurnalul, ocupate, ro, sanatos, slabit, slabute, studentei


Reguli de postare
BB code este Pornit
emoticoanele sunt Pornit
Codul [IMG] este Pornit
Codul HTML este Oprit
Trackbacks are Oprit
Pingbacks are Oprit
Refbacks are Oprit
Nu poţi deschide subiecte noi
Nu poţi să răspunzi la mesaje
Poţi să publici ataşamente
Nu poţi să-ţi editezi mesajele

Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimul mesaj
Afumat sau nu?! Slabuta Aditivi Alimentari 5 01 aug 2012 13:19:32
Da sau nu carbohidratilor ? micutza1 Pregatirea pentru slabire 16 27 oct 2011 18:56:38
Sarmalele ingrasa sau nu? minouse Alimentatia 13 29 iun 2010 21:27:56
Votati sau nu? Sheba Discutii off-topic 5 06 dec 2009 19:01:42
Lecitina sau spirulina ingrasa? Sau nu? isza Suplimente 5 17 oct 2009 15:38:32

Mesaje noi in forum de slabit Slabute.ro
 Mesajele slăbuţelor
Se încarcă mesajele...
Calculator calorii (clic aici)
Poziţionare:
Calculator nutriţionalFan Slăbuţe!Susţine Slăbuţe!Top SlăbuţeSlabute TV
Subiecte noi
Subiecte interesante
Ultimele articole