Prezentare Calculator Nutriţional Slăbuţe - Partea 1Cursuri pictura, desen, modelaj, istoria artei
Sunt Resposnabil Calculator nutriţional Susţin Slăbuţe - Widgets si insigne! Slabute Concurs - Sanatate, premii si distractie! Slăbuţe TV - Televiziunea slăbuţelor

Jurnal de slabit pentru slabute grupa 50-60 kg

Gaseste prietenii din orasul tau! Alba Arad Arges Bacau Bihor Bistrita-Nasaud Botosani Braila Brasov Buzau Calarasi Caras-Severin
Cluj Constanta Dambovita Dolj Galati Giurgiu Gorj Hunedoara Ialomita Iasi Bucuresti Maramures Mehedinti Mures Neamt Olt
Prahova Salaj Satu-Mare Sibiu Suceava Teleorman Timis Tulcea Vaslui Valcea Vrancea
Prima Petitie Nationala pentru Dreptul la o Viata Sanatoasa deja a fost semnata de catre 66338 oameni.
In total sunt necesare peste 100.000 de semnaturi. Fii voluntar si participa in campania de strangere de semnaturi, clic aici.
Bine ai venit pe Slăbuţe, comunitatea care în 2008 a pus bazele mişcării pentru stilul de viaţă sănătos din România! Am creat pentru tine o comunitate unică şi specială. Într-o atmosferă civilizată, alături doar de oameni de calitate si cu o vastă experientă în domeniul stilului de viaţă sănătos, corect şi imparţial vei putea învăţa şi împărtăşi experienţele tale despre sănătate, alimentaţie, sport, stil de viaţă, slăbit sănătos şi alte întâmplări interesante din viaţa ta. Daca îţi pasă de viitorul ţării noastre şi a celor din jur, poţi contribui alături de noi într-un mod responsabil la promovarea stilului de viaţă sănătos, fie prin recomandarea comunităţii, fie prin relatarea celor învăţate pe Slăbuţe. Dacă ne vizitezi pentru prima dată, îţi recomandăm să citeşti ghidul începătorilor.
Pentru ca să te înregistrezi, clic aici. Succes!
 
 
Opţiuni subiect
  #2561 (permalink)  
Vechi 06 oct 2010, 21:08:46
jlvera's Avatar
(meniuri, evolutie)
Cont restricţionat
Merite:
 
Data înregistrării: 02 oct 2010
Locaţie: Bucuresti, Romania
Vârsta: 53
Date: 163cm, 53kg
Mesaje: 4
Aprecieri acordate: 0
Am fost apreciat(a) de 0 ori in 0 mesaje
Implicit Re: Jurnal de slabit pentru slabute grupa 50-60 kg

Citat:
Anterior postat de CuRcUbeU03 Vezi mesajul
Buna dimineata,Sunt noua pe aici.Am dat de acest site Si chiar mi sa parut interesant,din pacate si eu am o problema cu greutatea Am 1.58 si 54 de kg sunt disperata pentru ca eu nu am avut niciodata probleme cu greutatea dar am avut tuberculoza si de la tratament m-am ingrasat nespus de mult Puteti sa ma ajutati as vrea sa ajung la 58 de kg orice sfat este bine venit.
Eu nu prea mananc adica de 3 zile incoace mananc numai cea cu biscuiti multa apa si ceai cu cereale integrale deoarece mi-am bagat pierce in limba si nu prea pot sa mananc,dar as vrea sa imi recomandati ceva si mie si sa putem scapa de "colacei" ne doriti impreuna.Sport mai fac abdomene dar nu prea des.. Va astept cu pareri si sfaturi:X
MUltumesc`! O zi buna`!
Curcubeule, dupa tuberculoza tu mananci ceai cu biscuiti?! Trebuie sa mananci foarte bine, hrana bogata in proteine, chestii din astea ca sa iti revii si sa te mentii sanatoasa!

Ideea de a te angaja intr-un regim de slabire ACUM este foarte periculoasa!!! Eu zic sa-ti scoti piercingul din limba si sa te apuci sa mananci normal, altfel vei avea probleme MULT mai serioase cu sanatatea ta. Asculta la baba, ca are 40 de ani!!

Daca o sa am timp, o sa citesc despre tuberculoza si daca se pot contracara efectele adverse ale tratamentului. Asta cu nemancarea nu e o solutie. Tu nu trebuie sa te abtii de la nimic ce-ti cere organismul acum! Ia si mananca si asta cu greutatea o sa se rezolve in timp. Iar eu zic ca nu esti asa grasuta la 1.58 cu 54 de kg.

Merci tuturor, dar nu mai am timp sa raspund in seara asta.

Da, e posibil sa ma fi ingrasat putin de la stress, in plus, am 40 de ani. Ce pretentii sa mai ai? Pe curand! O sa revin cu ce mananc eu zilnic.
jlvera, necesarul caloric zilnic pentru a te menţine la greutatea actuală, la un nivel de activitate fizică Sedentar, este de 1429 kcal/zi. Pentru a slăbi 0.5kg/săptămână, ar trebui să mănânci aproximativ 912 kcal/zi.
NOTĂ: Culorile înseamnă slăbit sănătos, înfometare, pericol pentru viaţă.
[Calculator calorii]
  #2562 (permalink)  
Vechi 07 oct 2010, 05:45:20
sunshine's Avatar
(meniuri, evolutie)
Slăbuţă ModelSlăbuţă Model
Merite:
SUNT RESPONSABIL  
Data înregistrării: 09 oct 2009
Locaţie: acasa, Romania
Date: 165cm, 64kg
Mesaje: 5.016
Aprecieri acordate: 0
Am fost apreciat(a) de 4 ori in 4 mesaje
Implicit Re: Jurnal de slabit pentru slabute grupa 50-60 kg

Citat:
Anterior postat de CuRcUbeU03 Vezi mesajul
Buna dimineata,Sunt noua pe aici.Am dat de acest site Si chiar mi sa parut interesant,din pacate si eu am o problema cu greutatea Am 1.58 si 54 de kg sunt disperata pentru ca eu nu am avut niciodata probleme cu greutatea dar am avut tuberculoza si de la tratament m-am ingrasat nespus de mult Puteti sa ma ajutati as vrea sa ajung la 58 de kg orice sfat este bine venit.
Eu nu prea mananc adica de 3 zile incoace mananc numai cea cu biscuiti multa apa si ceai cu cereale integrale deoarece mi-am bagat pierce in limba si nu prea pot sa mananc,dar as vrea sa imi recomandati ceva si mie si sa putem scapa de "colacei" ne doriti impreuna.Sport mai fac abdomene dar nu prea des.. Va astept cu pareri si sfaturi:X
MUltumesc`! O zi buna`!
parca am un deja vu.

Am avut si eu TBC dar cand eram mica, si am avut si piercing in limba, la fel cand eram mica in liceu adica
l am tinut cativa ani, si apoi gata, acum am ramas cu o frumoasa cicatrice pe limbamai bine scoate l , pt ca asta nu se mai vindeca
ti ai ales un moment f prost pt piercing, dar asta e acum... mananca ce poti acum sapt asta
dar de sapt urm trebuie neaparat sa incepi sa mananci sanatos, legume, fructe, carne, oua, peste, lactat, branzeturi, cereale integrale, ulei masline. Ai grja s anu fie carnea prea grasa
sfatul meu e sa lasi deoparte dieta pana te faci bine, este mai importanta sanatatea decat silueta
sunshine, pentru a configura şi afişa ticker-ul tău, urmează paşii din noua secţiune tickere.
sunshine, necesarul caloric zilnic pentru a te menţine la greutatea actuală, la un nivel de activitate fizică Usor activ, este de 2287 kcal/zi. Pentru a slăbi 0.5kg/săptămână, ar trebui să mănânci aproximativ 1770 kcal/zi. Pentru a slăbi 2 kg/lună ar trebui să mănânci aproximativ 1771 kcal/zi.
NOTĂ: Culorile înseamnă slăbit sănătos, înfometare, pericol pentru viaţă.
[Calculator calorii]
  #2563 (permalink)  
Vechi 08 oct 2010, 01:25:44
ylla's Avatar
(meniuri, evolutie)
Slăbuţa cu vechimeSlăbuţa cu vechime
Merite:
 
Data înregistrării: 01 oct 2010
Locaţie: Bucuresti, Romania
Vârsta: 40
Dieta: incercam Rina
Date: 145cm, 55.3kg
Mesaje: 1.118
Aprecieri acordate: 0
Am fost apreciat(a) de 0 ori in 0 mesaje
Implicit Re: Jurnal de slabit pentru slabute grupa 50-60 kg

Buna slabutelor
Sunt Ylla, 27 de ani , mami de 2 pui si o problema cam de 60 de kg ..targetul meu ar fi cam 45kg desi calculatorul in zice ca greutatea mea ideala e undeva la 47.5...si gand ma gandesc ca la 20 de ani aveam 41..mi-e tare dor de perioada acea. Sper sa ma primiti in grupul vostru si sa ma si impingeti un pic de la spate ca sunt cam varza la capitolul ambitie..nu beau sucuri, nu prajeli problema mea e sportul..nu fac miscare deloc, nu beau apa cam deloc si sunt pacatoasa rau la dulciuri si produse de pariserie ..dar gata ..VREAU SA SLABESC!!!
Cu drag Ylla .
  #2564 (permalink)  
Vechi 08 oct 2010, 16:25:01
elena1's Avatar
(meniuri, evolutie)
Sunt în trecere...Slabuta in trecere
Merite:
 
Data înregistrării: 05 oct 2010
Locaţie: arad, Romania
Vârsta: 34
Date: 1.67cm, 55kg
Mesaje: 6
Aprecieri acordate: 0
Am fost apreciat(a) de 0 ori in 0 mesaje
Implicit Re: Jurnal de slabit pentru slabute grupa 50-60 kg

buna fetelor..
ma numesc elena ,am 21 de ani si imi doresc tare mult sa slabesc..
in aceasta vara am fost plecata in america 3 luni de zile..alimentatia nu a fost una tocmai potrivita..si am pus cateva kg bune..de la 51 am ajuns la 58kg... nu ma mai incap hainutele si m-am decis sa ma apuc de dieta... dar imi este foarte greu sa renunt la dulciuri..nu stiu ce sa mai fac.. va rog sa ma ajutati...
multumesc
Inaltimea este incorecta. elena1, trebuie să completezi acest câmp pentru a vedea necesarul tău caloric zilnic. [completează].
  #2565 (permalink)  
Vechi 08 oct 2010, 18:15:31
Slabuta's Avatar
(meniuri, evolutie)
Co-Fondator
Merite:
SUNT RESPONSABIL SUNT RESPONSABIL, DONEZ  
Data înregistrării: 24 ian 2009
Locaţie: Bucuresti, Romania
Vârsta: 40
Dieta: incarcatura glicemica, hipocalorica
Date: 167cm, 66.1kg
Mesaje: 23.847
Aprecieri acordate: 12
Am fost apreciat(a) de 187 ori in 114 mesaje
Implicit Re: Jurnal de slabit pentru slabute grupa 50-60 kg

Citat:
Anterior postat de ylla Vezi mesajul
Buna slabutelor
Sunt Ylla, 27 de ani , mami de 2 pui si o problema cam de 60 de kg ..targetul meu ar fi cam 45kg desi calculatorul in zice ca greutatea mea ideala e undeva la 47.5...si gand ma gandesc ca la 20 de ani aveam 41..mi-e tare dor de perioada acea. Sper sa ma primiti in grupul vostru si sa ma si impingeti un pic de la spate ca sunt cam varza la capitolul ambitie..nu beau sucuri, nu prajeli problema mea e sportul..nu fac miscare deloc, nu beau apa cam deloc si sunt pacatoasa rau la dulciuri si produse de pariserie ..dar gata ..VREAU SA SLABESC!!!
Cu drag Ylla .
Bun venit in familia noastra Ylla

Multa sanatate puiutilor tai.
Cam ce papi intr-o zi, pe mese?...

Citat:
Anterior postat de elena1 Vezi mesajul
buna fetelor..
ma numesc elena ,am 21 de ani si imi doresc tare mult sa slabesc..
in aceasta vara am fost plecata in america 3 luni de zile..alimentatia nu a fost una tocmai potrivita..si am pus cateva kg bune..de la 51 am ajuns la 58kg... nu ma mai incap hainutele si m-am decis sa ma apuc de dieta... dar imi este foarte greu sa renunt la dulciuri..nu stiu ce sa mai fac.. va rog sa ma ajutati...
multumesc
Buna Elena si bine ai venit.

Ce papi in prezent?
Cam cate calorii mananci intr-o zi?
Ce sport faci?
__________________
MASURATORI 18.06.2012 | 02.07.2012 | 24.07.2012
bust - 89.8 cm | 89.9 cm | 89 cm
brat - 30.8 cm | 30.8 cm | 30 cm
fund - 97 cm | 94.5 cm | 94.5 cm
talie - 71.5 cm | 68.5 cm | 68.5 cm
coapsa - 58.3 cm | 57 cm | 57 cm


Noi nu slabim, noi ne schimbam stilul de viata!





* JURNAL SLABUTA
Jurnalul meu personal, experiente diete, sfaturi alimentatie, stil de viata sanatos, etc.

* SLABUTA.RO
Site-ul meu personal, retete dietetice, noutati Slabute, stiri si sfaturi alimentatie, stil de viata sanatos, etc.

* CALCULATOR NUTRITIONAL
Unealta ideala pentru a intelege, monitoriza si a jurnaliza atat ceea ce mananci cat si activitatile tale fizice

* SLABUTE TV
Televiziunea slabutelor

** Cum sa ma integrez in comunitate, cum sa devin o "Slabuta"?
** Regulamentul comunitatii
  #2566 (permalink)  
Vechi 08 oct 2010, 20:51:38
jlvera's Avatar
(meniuri, evolutie)
Cont restricţionat
Merite:
 
Data înregistrării: 02 oct 2010
Locaţie: Bucuresti, Romania
Vârsta: 53
Date: 163cm, 53kg
Mesaje: 4
Aprecieri acordate: 0
Am fost apreciat(a) de 0 ori in 0 mesaje
Implicit Re: Jurnal de slabit pentru slabute grupa 50-60 kg

Citat:
Anterior postat de slabuta Vezi mesajul
Nu te demoraliza de la ce iti spune lumea, tu urmeaza-ti scopul si pana la urma tot pe tine te vor intreba ce ai facut de ai slabit.

Ai putea sa "reproduci" un meniu de-al tau pentru o zi, eventual si cu gramaje si pe mese?

Cu sport se slabeste daca combini cu o dieta sanatoasa.

Pastile nu trebuie sa iei, numai natuale si sanatoase nu sunt.
Slabuta, pai eu mananc asa:

- Cand plec la servici beau o cana cu lapte, fara zahar.

- Ma duc la servici si beau o cafea de la aparat care are zahar si care e mai mult cacao decat cafea. Pe asta o beau ca sa pot sa fumez 2 tigari si pentru ca am glicemia foarte mica, trebuie sa beau ceva dulce, altfel mi se face rau.

- Daca vine vreunu si zice ca-i ziua lui, mananc o bomboana pe la ora 10, daca nu, incerc sa nu mananc nimic pana la 12.30, dar mi-e destul de greu.

- La ora 11.00 beau un ceai din ala chinezesc de slabit, mai mult impotriva constipatiei. Fara zahar. Incerc sa nu mananc pana la ora 12.30 nu ca sa tin cura, ci pentru ca daca mananci imediat dupa ce-l bei, ceaiul laxativ nu-si mai face efectul.

- La 12.30 mananc carne, de obicei de porc, ceva in jur de 150 de grame, cu pilaf cu ciuperci si salata orientala de obicei, intr-o cutie cam de 200 de grame, cred. Si vreo 3 felii de paine. Imi iau si cate o rosie, dar de obicei nu o mananc.

- La 13.00 ma duc la fumat si imi iau ori un ceai ori o cacao de la aparat (cu zahar) - ceaiul nu are asa de mult zahar).

- Pe la ora 15.00 ananas la cutie 3 rondele sau o jumatate de grapefruit cu o ligurita de zahar pe ea.

- Cand ajung acasa (pe la 19.30) fumez 2 tigari cu 3-4 lingurite de inghetata Minuto care nu e prea dulce, sau cu suc de ananas.

- La 20.30 mananc tot carne la gratar (foarte rar carnati sau snitele), cu aceeasi garnitura: pilaf sau vinete sau piure de cartofi (ce gasesc de mancare prin Billa). Cateodata imi fac mancare de fasole verde cu fasole de la conserva si carne de porc slaba si aproape fara ulei. Paine tot asa: 3-4 felii. Cateodata si o salata de rosii cu o lingurita de ulei si ceapa.

- Ca sa pot sa adorm beau aprox. 0.25 l de bere si o jumatate de cana de lapte, pe care le amestec cu pastile de somn!!!. Asta pe la ora 22.30. Adorm pe la ora 23.30.

- Daca ma trezesc peste noapte si mi se face foame, mananc cateodata cam 10 pufuleti nu prea sarati cu 1/2 de cana de lapte sau cu 2-3 inghitituri de bere pe la ora 5 dimineata. Asta cam de 3 ori pe saptamana.

In weekend mananc total haotic. Prima masa pe la ora 14.00, direct mancare gatita, a 2-a pe la ora 10 noaptea si a 3-a poate sa fie si pe la 3 noaptea. Dar nu se schimba cu nimic greutatea.

Mai rau e ca nu am nici un fel de notiune despre calorii si chestii din astea. E prima data cand ma simt grasa si cand vreau sa fac ceva sa slabesc si nu pot.

Greutatea mea este aprox. aceeasi de cateva saptamani incoace. Se invarte in jurul lui 52.6 +- 200 de grame. In ultimele zile nu a mai scazut sub 52,5 iar acum cand scriu am 52.8. Anul trecut pe vremea asta aveam 51.

Dar am crescut in greutate cu varsta.

La 18 ani aveam 41.5kg,
La 20 ani aveam 42
La 25 am sarit brusc la 47-48 si m-am bucurat foarte mult pt ca eram schiloada de slaba inainte,
M-am mentinut la 48 pana pe la vreo 32 de ani
La 35 de ani aveam vreo 49
La 38 de ani vreo 50
La 39 de ani vreo 51
iar acum la 40 de ani am aproape 53.

Am luat si pastile multe si haotic in ultimul an, deci nu mai stiu daca e de la pastile sau de la varsta sau de la ce este. In Iunie aveam 51 de kg. Am sarit brusc la 53 de o luna de cand m-am lasat de pastile, dar ele se poate sa ma fi tinut artificial la acea greutate de 51 de kg. Se poate ca asta sa fie greutatea mea reala (53 de kg), nu stiu.

Luna asta m-am dus la aerobic de 2 ori pe saptamana cate 2 ore (4 ore / saptamana) si nu s-a schimbat cu nimic treaba. Nu am slabit DELOC! Nu mai fusesem la sala din Mai si niciodata nu am slabit cand am fost la sala, desi sunt printre cele mai muncitoare din echipa. Sunt veche acolo si fac toate exercitiile cat pot de bine, nu stau sa ma odihnesc pe saltea. Nu am prea multa mobilitate, dar cand e vorba de alergat, la tae bo, la cardio sunt printre cele mai bune de acolo. Transpir si atat.

Deci asta cu sportu sa ne-o explice Mircea Badea, ca tot le stie el pe toate, tot stie el cum e cu grasele, cu nesimtitele burtoase care nu fac sport.

Va doresc un weekend placut.
jlvera, necesarul caloric zilnic pentru a te menţine la greutatea actuală, la un nivel de activitate fizică Sedentar, este de 1429 kcal/zi. Pentru a slăbi 0.5kg/săptămână, ar trebui să mănânci aproximativ 912 kcal/zi.
NOTĂ: Culorile înseamnă slăbit sănătos, înfometare, pericol pentru viaţă.
[Calculator calorii]

Ultima dată editat de andra_aly; 08 oct 2010 at 21:39:41.
  #2567 (permalink)  
Vechi 08 oct 2010, 21:02:48
Oana16's Avatar
(meniuri, evolutie)
Vreau să intru-n gaşcă...Vreau să intru-n gaşcă...
Merite:
 
Data înregistrării: 11 iul 2010
Locaţie: Roman, Romania
Vârsta: 29
Dieta: sport+alimentatie sanatoasa
Date: 160cm, 49kg
Mesaje: 203
Aprecieri acordate: 0
Am fost apreciat(a) de 0 ori in 0 mesaje
Implicit Re: Jurnal de slabit pentru slabute grupa 50-60 kg

Ce faceti fetelor,cum merge treaba?

http://forum.slabute.ro/jurnale-slab...16-6182-2.html
  #2568 (permalink)  
Vechi 09 oct 2010, 02:29:56
Livia89's Avatar
(meniuri, evolutie)
Cont restricţionat
Merite:
 
Data înregistrării: 28 iul 2010
Locaţie: Oradea, Romania
Vârsta: 34
Dieta: Pesco-vegetariana hipocalorica
Date: 156cm, 50.2kg
Mesaje: 1.907
Aprecieri acordate: 0
Am fost apreciat(a) o data intr-un mesaj
Implicit Re: Jurnal de slabit pentru slabute grupa 50-60 kg

Citat:
Anterior postat de jlvera Vezi mesajul
Slabuta, pai eu mananc asa:

- Cand plec la servici beau o cana cu lapte, fara zahar.

- Ma duc la servici si beau o cafea de la aparat care are zahar si care e mai mult cacao decat cafea. Pe asta o beau ca sa pot sa fumez 2 tigari si pentru ca am glicemia foarte mica, trebuie sa beau ceva dulce, altfel mi se face rau.

- Daca vine vreunu si zice ca-i ziua lui, mananc o bomboana pe la ora 10, daca nu, incerc sa nu mananc nimic pana la 12.30, dar mi-e destul de greu.

- La ora 11.00 beau un ceai din ala chinezesc de slabit, mai mult impotriva constipatiei. Fara zahar. Incerc sa nu mananc pana la ora 12.30 nu ca sa tin cura, ci pentru ca daca mananci imediat dupa ce-l bei, ceaiul laxativ nu-si mai face efectul.

- La 12.30 mananc carne, de obicei de porc, ceva in jur de 150 de grame, cu pilaf cu ciuperci si salata orientala de obicei, intr-o cutie cam de 200 de grame, cred. Si vreo 3 felii de paine. Imi iau si cate o rosie, dar de obicei nu o mananc.

- La 13.00 ma duc la fumat si imi iau ori un ceai ori o cacao de la aparat (cu zahar) - ceaiul nu are asa de mult zahar).

- Pe la ora 15.00 ananas la cutie 3 rondele sau o jumatate de grapefruit cu o ligurita de zahar pe ea.

- Cand ajung acasa (pe la 19.30) fumez 2 tigari cu 3-4 lingurite de inghetata Minuto care nu e prea dulce, sau cu suc de ananas.

- La 20.30 mananc tot carne la gratar (foarte rar carnati sau snitele), cu aceeasi garnitura: pilaf sau vinete sau piure de cartofi (ce gasesc de mancare prin Billa). Cateodata imi fac mancare de fasole verde cu fasole de la conserva si carne de porc slaba si aproape fara ulei. Paine tot asa: 3-4 felii. Cateodata si o salata de rosii cu o lingurita de ulei si ceapa.

- Ca sa pot sa adorm beau aprox. 0.25 l de bere si o jumatate de cana de lapte, pe care le amestec cu pastile de somn!!!. Asta pe la ora 22.30. Adorm pe la ora 23.30.

- Daca ma trezesc peste noapte si mi se face foame, mananc cateodata cam 10 pufuleti nu prea sarati cu 1/2 de cana de lapte sau cu 2-3 inghitituri de bere pe la ora 5 dimineata. Asta cam de 3 ori pe saptamana.

In weekend mananc total haotic. Prima masa pe la ora 14.00, direct mancare gatita, a 2-a pe la ora 10 noaptea si a 3-a poate sa fie si pe la 3 noaptea. Dar nu se schimba cu nimic greutatea.

Mai rau e ca nu am nici un fel de notiune despre calorii si chestii din astea. E prima data cand ma simt grasa si cand vreau sa fac ceva sa slabesc si nu pot.

Greutatea mea este aprox. aceeasi de cateva saptamani incoace. Se invarte in jurul lui 52.6 +- 200 de grame. In ultimele zile nu a mai scazut sub 52,5 iar acum cand scriu am 52.8. Anul trecut pe vremea asta aveam 51.

Dar am crescut in greutate cu varsta.

La 18 ani aveam 41.5kg,
La 20 ani aveam 42
La 25 am sarit brusc la 47-48 si m-am bucurat foarte mult pt ca eram schiloada de slaba inainte,
M-am mentinut la 48 pana pe la vreo 32 de ani
La 35 de ani aveam vreo 49
La 38 de ani vreo 50
La 39 de ani vreo 51
iar acum la 40 de ani am aproape 53.

Am luat si pastile multe si haotic in ultimul an, deci nu mai stiu daca e de la pastile sau de la varsta sau de la ce este. In Iunie aveam 51 de kg. Am sarit brusc la 53 de o luna de cand m-am lasat de pastile, dar ele se poate sa ma fi tinut artificial la acea greutate de 51 de kg. Se poate ca asta sa fie greutatea mea reala (53 de kg), nu stiu.

Luna asta m-am dus la aerobic de 2 ori pe saptamana cate 2 ore (4 ore / saptamana) si nu s-a schimbat cu nimic treaba. Nu am slabit DELOC! Nu mai fusesem la sala din Mai si niciodata nu am slabit cand am fost la sala, desi sunt printre cele mai muncitoare din echipa. Sunt veche acolo si fac toate exercitiile cat pot de bine, nu stau sa ma odihnesc pe saltea. Nu am prea multa mobilitate, dar cand e vorba de alergat, la tae bo, la cardio sunt printre cele mai bune de acolo. Transpir si atat.

Deci asta cu sportu sa ne-o explice Mircea Badea, ca tot le stie el pe toate, tot stie el cum e cu grasele, cu nesimtitele burtoase care nu fac sport.

Va doresc un weekend placut.
draga jlvera, am tot respectul pentru ca admiti ca ai o problema cu alimentatia iti spun ca trebuie sa te inarmezi cu rabdare si cu dorinta de a face ceva in primul rand pentru sanatate, pentru ca imaginea nu iti ajuta daca ai sanatatea subreda

ma sperie cand ma gandesc cat stres trebuie sa suporti zi de zi la lucru, motiv pentru care mananci cam dezordonat te felicit ca faci sport si esti the best, si eu depun efort sa ajung acolo si stiu ca nu pare mare lucru venind de la o fetiscana ca mine, cum poate m-ai vedea, dar pana acum 4 ani eram o sedentara inraita... e drept ca nici nu imi doream sa slabesc, dar nici sa ma ocup de sanatatea mea

ce am invatat eu de cand am apelat la forumul slabutelor este necesitatea de a-ti organiza disciplinat mesele

in primul rand, micul dejun este cea mai importanta masa, deoarece iti asigura marea parte a nutrientilor pierduti in timpul somnului multi ignora asta si sar peste, si se mira de ce raman fara energie peste zi... si atunci apeleaza la cafea dupa cafea, iar daca nu pot dormi, la pastile de somn eu cred ca toata nevoia ta de acesti excitanti este un fel de cerc vicios, pe care l-ai putea opri, cu putina vointa iti dau doar un sfat, nu vreau sa te jignesc, iti spun doar ca pentru mine sanatatea este pe primul loc, si asa este de recomadat oricui

asadar, la micul dejun, trebuie sa ai cel putin un bol cu cereale cu lapte, sau daca vrei ceva mai consistent, niste oua fierte, branza, rosii si castraveti, da ft bine de multe ori din cauza ca suntem adormiti inca imediat dupa ce ne-am trezit, nu ne dam seama ca avem nevoie sa mancam, pentru ca metabolismul inca nu s-a "trezit" si el, si consideram ca nu avem nevoie de mancare, insa nu este deloc asa...

fac aici o paranteza: s-ar putea sa iti provoci in timp si proleme cu stomacul de la baut cafea pe stomacul gol, deoarece iti roade stomacul si combinat cu stres si fumat... cam daunator deci macar incearca sa mananci ceva inainte de cafeaua de dimineata, nu zic sa nu o iei, dar mai bine sa mananci ceva inainte... incearca macar cateva guri de mancare, vei vedea ca te vei obisnui sa mananci mai mult in timp, e chestie de perseverenta

in continuarea zilei, nu te infometa orice, dar nu asta... daca simti ca ai nevoie de ceva pana la pranz: un mar, o banana, un sandvis mai mic, un iaurt natural, si doar daca simti nevoie, cafeaua

pranzul: carnea de porc este cea mai grasa dintre toate carnurile, mai bine inlocuieste-o cu carne de pasare sau de peste, sunt si mai bogate in nutrienti si recomandate in diete, cu garnituri de legume fierte sau orez, sau ciuperci, combinatiile sunt multe

din nou, este bine sa incerci sa iei inca o gustare intre pranz si cina, spre a nu lasa sa ti se faca foame prea tare

cina: e binevenita o salata, un fel de carne pregatita in aburi sau la cuptor, ceva care sa nu ingreuneze stomacul


iti spun ca in ultimii 4 ani m-am axat si eu pe sport pt a slabi, insa doar anul acesta am avut parte de rezultatele acestea bune, datorita faptului ca am descoperit slabutele aici am inteles ca trebuie sa iti organizezi meniul zilnic din 3 mese principale si 2 gustari, si sa ma indrept pe o nutritie sanatoasa, rabdare si optimism... mai am de lucru, stiu, dar de data asta voi reusi, pentru ca mi-am dat seama ce lipsea

calorii concret, daca vrei sa iti calculezi, avem acest calculator Calculator calorii, calculator nutritional - Calorii.Slabute.ro care te va ajuta mai mult decat aproximarile oricui

ar mai trebui sa iti completezi si datele despre tine, sa iti fixezi un target realizabil si iti va aparea in semnatura necesarul de calorii pt a te mentine si a slabi cate 2 kg pe luna, atat este recomandat si sanatos

nu apela la pastile de slabit, sunt toxice si nu fac decat sa iti strice sanatatea si sa iti ia ochii cu niste rezultate la care tu poti ajunge si singura, cu putina rabdare

mult succes si te mai asteptam, sper din suflet sa intelegi sfatul meu de a avea grija de sanatatea ta, pentru ca orice dieta ar trebui sa vizeze in primul rand asta
Livia89, necesarul caloric zilnic pentru a te menţine la greutatea actuală, la un nivel de activitate fizică Usor activ, este de 1667 kcal/zi. Pentru a slăbi 0.5kg/săptămână, ar trebui să mănânci aproximativ 1150 kcal/zi. Pentru a slăbi 2 kg/lună ar trebui să mănânci aproximativ 1151 kcal/zi.
NOTĂ: Culorile înseamnă slăbit sănătos, înfometare, pericol pentru viaţă.
[Calculator calorii]
  #2569 (permalink)  
Vechi 09 oct 2010, 02:40:17
Livia89's Avatar
(meniuri, evolutie)
Cont restricţionat
Merite:
 
Data înregistrării: 28 iul 2010
Locaţie: Oradea, Romania
Vârsta: 34
Dieta: Pesco-vegetariana hipocalorica
Date: 156cm, 50.2kg
Mesaje: 1.907
Aprecieri acordate: 0
Am fost apreciat(a) o data intr-un mesaj
Implicit Re: Jurnal de slabit pentru slabute grupa 50-60 kg

Inca ceva, mai bine ai renunta la pastile decat sa le combini cu bere inainte sa te culci, orice pastila are reactii adverse in combinatie cu alcoolul, iar daca tu faci asta zilnic... plus ca alcoolul determina instabilitatea somnului (poate de-aia nu poti dormi...sau daca e de foame, e pt ca nu mananci cat iti trebuie pe timpul zilei, cantitativ vorbind)

ar fi inca multe idei dar... nu vreau sa par ca as sustine ca le stiu pe toate

sper doar sa ai rabdarea necesara pentru a tine cont de ele
Livia89, necesarul caloric zilnic pentru a te menţine la greutatea actuală, la un nivel de activitate fizică Usor activ, este de 1667 kcal/zi. Pentru a slăbi 0.5kg/săptămână, ar trebui să mănânci aproximativ 1150 kcal/zi. Pentru a slăbi 2 kg/lună ar trebui să mănânci aproximativ 1151 kcal/zi.
NOTĂ: Culorile înseamnă slăbit sănătos, înfometare, pericol pentru viaţă.
[Calculator calorii]
  #2570 (permalink)  
Vechi 10 oct 2010, 10:57:24
gorganmadalina's Avatar
(meniuri, evolutie)
Vreau să intru-n gaşcă...Vreau să intru-n gaşcă...
Merite:
 
Data înregistrării: 02 sep 2009
Locaţie: Cluj-Napoca, Romania
Vârsta: 36
Dieta: Monti-faza I
Date: 150cm, 52kg
Mesaje: 103
Aprecieri acordate: 0
Am fost apreciat(a) de 0 ori in 0 mesaje
Implicit Re: Jurnal de slabit pentru slabute grupa 50-60 kg

neatza!
eu acum o saptamana m-am apucat calumea de slabit.Am inceput sa fiu - din nou - atenta la alimenatie + ca m-am apucat de sport.Sportul meu consta in urcat scarile de la blocul cu 10 etaje , in care stau, timp de o ora + sarit coarda 15-20 min.Incerc sa ma determin sa fac aceste lucruri cel putin de 3 ori pe saptamana.Saptamana aceasta am iesit 5 zile sa fac miscare.M-am cantarit vineri si am observat ca am slabit 500 grame.Sapt viitoare o sa incerc sa am acelasi regim de miscare sa vad cat am dat jos dupa 2 saptamani.
Pana la urma tot sportul te ajuta la slabit , desi ii destul de greus a te urnesti din loc dupa o zi obositoare la munca / scoala / faculta. Si am mai tras o concluzie de cand m-am apucat de miscare...chiar daca sar calul cu mancatul intr-o zi , daca fac miscare nu imi afecteaza deloc greutatea.
Sper ca in continuare sa ma pot tine de acest program!!
 

Informatii despre slabit
50 kg, 60 kg, dieta, jurnal, slabute, sport


Reguli de postare
BB code este Pornit
emoticoanele sunt Pornit
Codul [IMG] este Pornit
Codul HTML este Oprit
Trackbacks are Oprit
Pingbacks are Oprit
Refbacks are Oprit
Nu poţi deschide subiecte noi
Nu poţi să răspunzi la mesaje
Poţi să publici ataşamente
Nu poţi să-ţi editezi mesajele

Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimul mesaj
"Slabute" si la 50 de ani ;) Slabuta Jurnale slabit peste 50 ani 123 09 iun 2020 06:32:52
Am slabit 60 kg in 1,5 ani! babi "Am slabit..." - Povesti de succes 352 07 dec 2011 15:44:03
Grupul celor care au intre 50 kg si 60 kg Slabuta Arhiva subiecte - Am intre 50 kg si 60 kg 720 02 apr 2011 00:11:13
Am intre 60 kg si 70 kg livya_cool Arhiva subiecte - Am intre 60 kg si 70 kg 364 11 feb 2011 16:09:46
Jurnal anki de la 66 la 55-60 kg anki Arhiva jurnale slabit 16 02 iul 2010 11:55:16

Mesaje noi in forum de slabit Slabute.ro
 Mesajele slăbuţelor
Se încarcă mesajele...
Calculator calorii (clic aici)
Poziţionare:
Calculator nutriţionalFan Slăbuţe!Susţine Slăbuţe!Top SlăbuţeSlabute TV
Subiecte noi
Subiecte interesante
Ultimele articole