Prezentare Calculator Nutriţional Slăbuţe - Partea 1Cursuri pictura, desen, modelaj, istoria artei
Sunt Resposnabil Calculator nutriţional Susţin Slăbuţe - Widgets si insigne! Slabute Concurs - Sanatate, premii si distractie! Slăbuţe TV - Televiziunea slăbuţelor

Gasca fetelor care tin Montignac partea X

Gaseste prietenii din orasul tau! Alba Arad Arges Bacau Bihor Bistrita-Nasaud Botosani Braila Brasov Buzau Calarasi Caras-Severin
Cluj Constanta Dambovita Dolj Galati Giurgiu Gorj Hunedoara Ialomita Iasi Bucuresti Maramures Mehedinti Mures Neamt Olt
Prahova Salaj Satu-Mare Sibiu Suceava Teleorman Timis Tulcea Vaslui Valcea Vrancea
Prima Petitie Nationala pentru Dreptul la o Viata Sanatoasa deja a fost semnata de catre 66338 oameni.
In total sunt necesare peste 100.000 de semnaturi. Fii voluntar si participa in campania de strangere de semnaturi, clic aici.
Bine ai venit pe Slăbuţe, comunitatea care în 2008 a pus bazele mişcării pentru stilul de viaţă sănătos din România! Am creat pentru tine o comunitate unică şi specială. Într-o atmosferă civilizată, alături doar de oameni de calitate si cu o vastă experientă în domeniul stilului de viaţă sănătos, corect şi imparţial vei putea învăţa şi împărtăşi experienţele tale despre sănătate, alimentaţie, sport, stil de viaţă, slăbit sănătos şi alte întâmplări interesante din viaţa ta. Daca îţi pasă de viitorul ţării noastre şi a celor din jur, poţi contribui alături de noi într-un mod responsabil la promovarea stilului de viaţă sănătos, fie prin recomandarea comunităţii, fie prin relatarea celor învăţate pe Slăbuţe. Dacă ne vizitezi pentru prima dată, îţi recomandăm să citeşti ghidul începătorilor.
Pentru ca să te înregistrezi, clic aici. Succes!
Răspunde
 
Opţiuni subiect
  #11541 (permalink)  
Vechi 09 apr 2015, 10:41:34
cristy28's Avatar
(meniuri, evolutie)
Vreau să intru-n gaşcă...Vreau să intru-n gaşcă...
Merite:
 
Data înregistrării: 18 nov 2010
Locaţie: Ploiesti, Anglia
Vârsta: 49
Dieta: Montignac
Date: 156cm, 54.7kg
Mesaje: 248
Aprecieri acordate: 549
Am fost apreciat(a) de 532 ori in 235 mesaje
Implicit Re: Gasca fetelor care tin Montignac partea X

Citat:
Anterior postat de Michelina Vezi mesajul


Sunt ffff departe
Chiar si unii care imi erau lejeri la 52 kg sunt departe

De suparare am fost si mi-am cumparat 3 fuste sexy si largi

Azi am fost fff cuminte - nu am mancat nici o gustare - exact cum mi-am propus. Sa vedem maine ce zice cantarul. Dupa sesiunea de probat blugii desi eram lesinata de foame nu-mi venea sa mai inghit nimic.
Nu mai fi asa stricta cu tine ca poate de-aia si organismu se incapataneaza.
Ai rabdare,nici nu stii cum trece timpul si blugii aia iti vor veni turnati
Probabil esti intr-o perioada de platou,asa am stat si eu cateva saptamanisi apo, dintr-o data,cantaru mi-a aratat 2 kg minus.
Succes!
cristy28, necesarul caloric zilnic pentru a te menţine la greutatea actuală, la un nivel de activitate fizică Moderat activ, este de 1736 kcal/zi. Pentru a slăbi 0.5kg/săptămână, ar trebui să mănânci aproximativ 1219 kcal/zi. Pentru a slăbi 2 kg/lună ar trebui să mănânci aproximativ 1220 kcal/zi.
NOTĂ: Culorile înseamnă slăbit sănătos, înfometare, pericol pentru viaţă.
[Calculator calorii]
Răspuns cu citat
Acest membru apreciaza mesajul lui cristy28:
VentoFreddo (09 apr 2015)
  #11542 (permalink)  
Vechi 09 apr 2015, 10:47:08
butterfly30's Avatar
(meniuri, evolutie)
Slăbuţa cunoscătorSlăbuţa cunoscător
Merite:
 
Data înregistrării: 12 apr 2013
Locaţie: iasi, Romania
Vârsta: 40
Dieta: incerc sa traiesc sanatos
Date: 166cm, 68kg
Mesaje: 6.781
Aprecieri acordate: 5.355
Am fost apreciat(a) de 11.447 ori in 5.321 mesaje
Implicit Re: Gasca fetelor care tin Montignac partea X

zaharul de cocos are un usor gust de zahar ars,e delicios, dar e cam scump. mie agavele mi se pare ca au cel mai bun raport calitate/pret.
butterfly30, pentru a configura şi afişa ticker-ul tău, urmează paşii din noua secţiune tickere.
butterfly30, necesarul caloric zilnic pentru a te menţine la greutatea actuală, la un nivel de activitate fizică Usor activ, este de 1869 kcal/zi. Pentru a slăbi 0.5kg/săptămână, ar trebui să mănânci aproximativ 1352 kcal/zi. Pentru a slăbi 2 kg/lună ar trebui să mănânci aproximativ 1353 kcal/zi.
NOTĂ: Culorile înseamnă slăbit sănătos, înfometare, pericol pentru viaţă.
[Calculator calorii]
Răspuns cu citat
Urmatorii 3 membri au apreciat mesajul lui butterfly30:
Alynuta (09 apr 2015), cristy28 (09 apr 2015), VentoFreddo (09 apr 2015)
  #11543 (permalink)  
Vechi 09 apr 2015, 10:53:28
cristy28's Avatar
(meniuri, evolutie)
Vreau să intru-n gaşcă...Vreau să intru-n gaşcă...
Merite:
 
Data înregistrării: 18 nov 2010
Locaţie: Ploiesti, Anglia
Vârsta: 49
Dieta: Montignac
Date: 156cm, 54.7kg
Mesaje: 248
Aprecieri acordate: 549
Am fost apreciat(a) de 532 ori in 235 mesaje
Implicit Re: Gasca fetelor care tin Montignac partea X

Ralu,bine ai revenit!
Hehehe...asa am patit si eu cu cantarul electronic.Nu stiu,dar daca ma urc de trei ori la rand arata si asta 3 rezultate diferite; cred ca si astea au o marja de vreun kg....Nu conteaza cine e mai gras sau mai slab, important ca esti aici si ca esti determinata sa ai un mod de viata sanatos. Fii relaxata si nici n-o sa-ti dai seama cand o sa-ti schimbi toata garderoba.
Sa-ti traiasca minunea,cel mai important este ca o ai pe ea,sa fie sanatoasa.Restul....sunt amanunte
cristy28, necesarul caloric zilnic pentru a te menţine la greutatea actuală, la un nivel de activitate fizică Moderat activ, este de 1736 kcal/zi. Pentru a slăbi 0.5kg/săptămână, ar trebui să mănânci aproximativ 1219 kcal/zi. Pentru a slăbi 2 kg/lună ar trebui să mănânci aproximativ 1220 kcal/zi.
NOTĂ: Culorile înseamnă slăbit sănătos, înfometare, pericol pentru viaţă.
[Calculator calorii]
Răspuns cu citat
Acest membru apreciaza mesajul lui cristy28:
VentoFreddo (09 apr 2015)
  #11544 (permalink)  
Vechi 09 apr 2015, 10:57:39
Alynuta's Avatar
(meniuri, evolutie)
Slăbuţă cunoscător, dedicatăSlăbuţă cunoscător, dedicată
Merite:
SUNT RESPONSABIL  
Data înregistrării: 10 mar 2010
Locaţie: Medias, Romania
Vârsta: 53
Dieta: personalizata tinand cont de anumite principii monti
Date: 159cm, 52kg
Mesaje: 12.655
Aprecieri acordate: 3.079
Am fost apreciat(a) de 3.825 ori in 1.882 mesaje
Implicit Re: Gasca fetelor care tin Montignac partea X

Citat:
Anterior postat de butterfly30 Vezi mesajul
zaharul de cocos are un usor gust de zahar ars,e delicios, dar e cam scump. mie agavele mi se pare ca au cel mai bun raport calitate/pret.
Daca zici ca e asa bun as lua si as folosi mai rar, la anumite dulciuri
__________________
Alynuta, necesarul caloric zilnic pentru a te menţine la greutatea actuală, la un nivel de activitate fizică Usor activ, este de 1501 kcal/zi. Pentru a slăbi 0.5kg/săptămână, ar trebui să mănânci aproximativ 984 kcal/zi. Pentru a slăbi 2 kg/lună ar trebui să mănânci aproximativ 985 kcal/zi.
NOTĂ: Culorile înseamnă slăbit sănătos, înfometare, pericol pentru viaţă.
[Calculator calorii]
Răspuns cu citat
  #11545 (permalink)  
Vechi 09 apr 2015, 12:32:31
RaluR's Avatar
(meniuri, evolutie)
Vreau să intru-n gaşcă...Vreau să intru-n gaşcă...
Merite:
SUNT RESPONSABIL SUNT RESPONSABIL, DONEZ  
Data înregistrării: 28 feb 2012
Locaţie: Bucuresti, Romania
Vârsta: 39
Dieta: Montignac
Date: 168cm, 86.9kg
Mesaje: 258
Aprecieri acordate: 132
Am fost apreciat(a) de 224 ori in 94 mesaje
Implicit Re: Gasca fetelor care tin Montignac partea X

Citat:
Anterior postat de Alynuta Vezi mesajul


Am vrut sa cumpar ieri stevie dar nu avea numai la pliculet. Am citit de fructoza ca desi are ig mic , are incarcatura glicemica mare.
Era la plafar,indulcitor din mesteacan , din cocos(ig30). Sunt bune astea? sau voi volositi doar stevie si agave. Siropul de agave imi place mai mult la gust ca stevia. Poate pastilutele de stevie nu sunt asa bune, sau ar trebui sa pun doar una.
E bun humusul, m-am gandit sa fac si eu niste piftele de naut
Stevia are intr-adevar un gust specific. Dar e naturala si Foarte ieftina. Flaconul de ka birou, cu care indulcesc cafea, ceai, limonada, m-a tinut juma' de an!

Agave mi se pare cel mai fain, am gasit la Auchan in militari cu 20 lei/400 ml, bio.

Citat:
Anterior postat de cristy28 Vezi mesajul
Ralu,bine ai revenit!
Hehehe...asa am patit si eu cu cantarul electronic.Nu stiu,dar daca ma urc de trei ori la rand arata si asta 3 rezultate diferite; cred ca si astea au o marja de vreun kg....Nu conteaza cine e mai gras sau mai slab, important ca esti aici si ca esti determinata sa ai un mod de viata sanatos. Fii relaxata si nici n-o sa-ti dai seama cand o sa-ti schimbi toata garderoba.
Sa-ti traiasca minunea,cel mai important este ca o ai pe ea,sa fie sanatoasa.Restul....sunt amanunte
Multumesc pentru incurajare. Incerc si eu sa-mi spun lucrurile astea, dar se pare ca pentru mine conteaza mult cum arat. Pentru altii mai putin. Taaaare as vrea sa ma relaxez! O sa-mi fac un tel din asta. Am vazut ca am vointa. Orice vreau, reusesc sa fac. M-am lasat de fumat, ce naiba!!
RaluR, necesarul caloric zilnic pentru a te menţine la greutatea actuală, la un nivel de activitate fizică Usor activ, este de 2153 kcal/zi. Pentru a slăbi 0.5kg/săptămână, ar trebui să mănânci aproximativ 1636 kcal/zi. Pentru a slăbi 5 kg/lună ar trebui să mănânci aproximativ 862 kcal/zi.
NOTĂ: Culorile înseamnă slăbit sănătos, înfometare, pericol pentru viaţă.
[Calculator calorii]
Răspuns cu citat
Urmatorii 4 membri au apreciat mesajul lui RaluR:
Alynuta (10 apr 2015), cristy28 (09 apr 2015), Mihaela1006 (09 apr 2015), VentoFreddo (09 apr 2015)
  #11546 (permalink)  
Vechi 09 apr 2015, 14:00:54
VentoFreddo's Avatar
(meniuri, evolutie)
Slăbuţă ModelSlăbuţă Model
Merite:
SUNT RESPONSABIL  
Data înregistrării: 11 ian 2010
Locaţie: Braila, Romania
Vârsta: 47
Dieta: sanatoasa personalizata
Date: 174cm, 65.6kg
Mesaje: 17.573
Aprecieri acordate: 7.170
Am fost apreciat(a) de 8.280 ori in 2.421 mesaje
Implicit Re: Gasca fetelor care tin Montignac partea X

Buna fetele
Azi nu ma simt cine stie ce,am facut ieri indigestie de la calmariSi doar puteam sa-mi dau seama,ca patesc la fel si de la sepie..cred ca toate molustele cefalopoade imi fac rau,asa ca le rad dupa lista.Nu reuseam practic sa ma scol din pat,cadeam intr-o parte pt ca se invartea casa cu mine,la propriu!Mi-a dat al meu niste pilule,habar nu am ce,si pe la 2 am reusit sa adorm,acuma am un nod in stomac..
meniul de azi?
md o banana neconforma,dar care mi-a facut f bine la stomac.Am mancat-o doar pe aia pe la 8 dimi,si pana acuma nimic.
pranz-acuma am in cuptor un peste slab(peste-lup) langa care am o salata mica de radicchio amar si fenicul,cu lamaie.
La cina inca nu stiu,depinde cum ma simt..as vrea ceva naut cu ume si origano.


Ralu ai fost haioasa cu cantarul,sa stii ca am patit si eu ceva asemanator.Cand am inceput dieta nu aveam deloc cantar,asa ca am estimat eu cu marinimie ca am vreo 75..si asa am scris la tiker si am tinut-o asa vreo 3 luni,pana in martie cand mi-am luat cantar.Si deabia atunci am vazut ca aveam vreo 74,deci cat naiba am avut la inceput..cred ca aveam 78 si eu fluieram..nu mi-am dat seama cat am putut sa ma ingras!Am cam inghitit amar,ca eu deja ma vedeam slabuta,sub 70 Am facut ca tine,am adus la zi tikerul si i-am dat inainte,ce sa facem!Bine ca vezi la haine,ca acolo vad si eu si tare imi place!

Cristy si Ali,eu am decis sa o las balta cu pasca,pana acuma nu am folosit decat stevia pliculete si imi place,nu am incercat sa o gatesc niciodata si mai bine sa nu incep acum.Aici am vazut si sirop de agave si de artar,dar nu m-a atras pt ca sunt multumits de stevia,si asa o folosesc f rar.

O zi frumoasa!
VentoFreddo, necesarul caloric zilnic pentru a te menţine la greutatea actuală, la un nivel de activitate fizică Usor activ, este de 1858 kcal/zi. Pentru a slăbi 0.5kg/săptămână, ar trebui să mănânci aproximativ 1341 kcal/zi. Pentru a slăbi 3.5 kg/lună ar trebui să mănânci aproximativ 954 kcal/zi.
NOTĂ: Culorile înseamnă slăbit sănătos, înfometare, pericol pentru viaţă.
[Calculator calorii]
Răspuns cu citat
Urmatorii 4 membri au apreciat mesajul lui VentoFreddo:
Alynuta (10 apr 2015), cristy28 (09 apr 2015), Mihaela1006 (09 apr 2015), RaluR (09 apr 2015)
  #11547 (permalink)  
Vechi 09 apr 2015, 14:51:49
RaluR's Avatar
(meniuri, evolutie)
Vreau să intru-n gaşcă...Vreau să intru-n gaşcă...
Merite:
SUNT RESPONSABIL SUNT RESPONSABIL, DONEZ  
Data înregistrării: 28 feb 2012
Locaţie: Bucuresti, Romania
Vârsta: 39
Dieta: Montignac
Date: 168cm, 86.9kg
Mesaje: 258
Aprecieri acordate: 132
Am fost apreciat(a) de 224 ori in 94 mesaje
Implicit Re: Gasca fetelor care tin Montignac partea X

Daca ingeraţi alcool pe stomacul gol, acesta trece imediat în sânge şi este, astfel, metabolizat, cu efectele pe care le cunoaşteţi de acum: secreţie de insulină, stocare de energie şi de grăsimi de rezervă, precum şi stare de ameţeală, atunci când nu sunteţi obişnuiţi cu băutura.

Daca alcoolul întâlneşte alimentele din stomac, are loc o combinaţie, iar metabolizarea lui va fi încetinită. Cu cât aceasta va fii mai lentă, cu atât va declanşa mai puţin efecte secundare negative, cum sunt cele de mai sus.

Putem deduce că avem tot interesul să începem să bem cât mai târziu posibil, putând să ne scoatem pârleala la sfârşitul mesei.

Totodată, vă recomand să nu beţi niciodată apă în cursul mesei. Poate vi se pare paradoxal, dar vă voi spune care sunt motivele acestei afirmaţi.

Când beţi vin pe stomacul deja plin, metabolizarea vinului este – după cum aţi înţeles, întârziată, deoarece alcoolul este absorbit mai întâi de către alimente. Deci va fi digerat o dată cu ele. Şi, dacă aceste alimente sunt proteine sau lipide (carne, peşte), care – prin definiţie – se digeră foarte încet metabolizarea alcoolului va fi, şi ea, cu atât mai întârziată. Or, se ştie că, cu cât aceasta este mai întârziată, cu atât vinul “îngraşă” mai puţin.

Dacă beţi apă în alternanţă cu vinul, nu faceţi decât să diluaţi alcoolul cu apa, iar acest amestec, în loc să se combine cu celelalte alimente, datorită saturaţiei, va fi metabolizat rapid şi va trece în sânge, ca şi cum aţi fi fost cu stomacul gol.

Toată lumea vă recomandă să beţi multă apă spre a permite eliminarea deşeurilor organice. Este adevărat, dar a bea apă în timpul mesei este o erezie, cu excepţia cazului când o beţi foarte moderat. Mai întâi, pentru că dăunează digestiei, sucurile gastrice fiind în mare măsură diluate, iar apoi pentru că este cel mai bun mijloc de a metaboliza imediat alcoolul pe care l-aţi băut.

De aceea, obişnuiţi-vă să beţi cât mai puţin în timpul mesei si, mai ales, să nu beţi apă atunci când beţi vin.
RaluR, necesarul caloric zilnic pentru a te menţine la greutatea actuală, la un nivel de activitate fizică Usor activ, este de 2153 kcal/zi. Pentru a slăbi 0.5kg/săptămână, ar trebui să mănânci aproximativ 1636 kcal/zi. Pentru a slăbi 5 kg/lună ar trebui să mănânci aproximativ 862 kcal/zi.
NOTĂ: Culorile înseamnă slăbit sănătos, înfometare, pericol pentru viaţă.
[Calculator calorii]
Răspuns cu citat
Urmatorii 3 membri au apreciat mesajul lui RaluR:
cristy28 (09 apr 2015), Mihaela1006 (09 apr 2015), VentoFreddo (09 apr 2015)
  #11548 (permalink)  
Vechi 09 apr 2015, 14:59:03
cristy28's Avatar
(meniuri, evolutie)
Vreau să intru-n gaşcă...Vreau să intru-n gaşcă...
Merite:
 
Data înregistrării: 18 nov 2010
Locaţie: Ploiesti, Anglia
Vârsta: 49
Dieta: Montignac
Date: 156cm, 54.7kg
Mesaje: 248
Aprecieri acordate: 549
Am fost apreciat(a) de 532 ori in 235 mesaje
Implicit Re: Gasca fetelor care tin Montignac partea X

Siropul de agave e delicios dar pus pe alimente reci,ex inghetata; la cald nu mai functioneaza,e ca si cum n-ai pus,nu prea indulceste.
Eu fac maine pasca, o sa pun caise deshidratate(ca sunt dulci)si fructoza mai putin decat in reteta.Daca nu imi fac meniu conform mi-e ca voi da iama prin celelate.Asa functionez eu, tre sa stiu ca am cu ce
Draga Ralu,am fost in pielea ta. Pana sa incep prima oara Monti,aveam 76 si mi se parea ca sunt "speciala".Am dat jos pana la 53 in vreo 9 sau 10 luni.Mi-amintesc ca la 61 kg am stat muuult si ma gandeam ca asa o sa mor.Dar nu m-am lasat....in vreo doi ani de mentinere nu am pus nimic,din contra slabeam rau cateodata si apoi m-am nesimtit.Am inceput sa uit de dieta si restul stii.Acu mi-am dat seama ca nu am alta sansa si cand merg la piata am lista cu mine,gatesc mult ca sa fiu sigura ca nu calc stramb.Cand eram in tara faceam f mult sport dar de atunci am o pb ca lucrand cu greutati am aranjat niste ligamente de am ajuns pe la fizio.oricum sunt destul de activa,incerc sa merg pe jos,sa nu lenevesc,oricum nici nu as putea-cu 2 copii
Azi am meniu conform si fara nimic dulce sau gustari.Vad ca ma tine si asta va doresc si voua.
cristy28, necesarul caloric zilnic pentru a te menţine la greutatea actuală, la un nivel de activitate fizică Moderat activ, este de 1736 kcal/zi. Pentru a slăbi 0.5kg/săptămână, ar trebui să mănânci aproximativ 1219 kcal/zi. Pentru a slăbi 2 kg/lună ar trebui să mănânci aproximativ 1220 kcal/zi.
NOTĂ: Culorile înseamnă slăbit sănătos, înfometare, pericol pentru viaţă.
[Calculator calorii]
Răspuns cu citat
Urmatorii 3 membri au apreciat mesajul lui cristy28:
Alynuta (10 apr 2015), RaluR (11 apr 2015), VentoFreddo (09 apr 2015)
  #11549 (permalink)  
Vechi 09 apr 2015, 15:07:26
cristy28's Avatar
(meniuri, evolutie)
Vreau să intru-n gaşcă...Vreau să intru-n gaşcă...
Merite:
 
Data înregistrării: 18 nov 2010
Locaţie: Ploiesti, Anglia
Vârsta: 49
Dieta: Montignac
Date: 156cm, 54.7kg
Mesaje: 248
Aprecieri acordate: 549
Am fost apreciat(a) de 532 ori in 235 mesaje
Implicit Re: Gasca fetelor care tin Montignac partea X

Citat:
Anterior postat de Michelina Vezi mesajul


Sunt ffff departe
Chiar si unii care imi erau lejeri la 52 kg sunt departe

De suparare am fost si mi-am cumparat 3 fuste sexy si largi

Azi am fost fff cuminte - nu am mancat nici o gustare - exact cum mi-am propus. Sa vedem maine ce zice cantarul. Dupa sesiunea de probat blugii desi eram lesinata de foame nu-mi venea sa mai inghit nimic.
Nu ne-ai spus ce-ai mai facut, cum iti este azi.Eu cred ca tu ti-ai pus blugii aia si ai plecat (glumesc).Eram curioasa cum te simti dupa ziua cuminte de ieri.
cristy28, necesarul caloric zilnic pentru a te menţine la greutatea actuală, la un nivel de activitate fizică Moderat activ, este de 1736 kcal/zi. Pentru a slăbi 0.5kg/săptămână, ar trebui să mănânci aproximativ 1219 kcal/zi. Pentru a slăbi 2 kg/lună ar trebui să mănânci aproximativ 1220 kcal/zi.
NOTĂ: Culorile înseamnă slăbit sănătos, înfometare, pericol pentru viaţă.
[Calculator calorii]
Răspuns cu citat
Urmatorii 3 membri au apreciat mesajul lui cristy28:
Michelina (09 apr 2015), RaluR (11 apr 2015), VentoFreddo (09 apr 2015)
  #11550 (permalink)  
Vechi 09 apr 2015, 15:14:55
cristy28's Avatar
(meniuri, evolutie)
Vreau să intru-n gaşcă...Vreau să intru-n gaşcă...
Merite:
 
Data înregistrării: 18 nov 2010
Locaţie: Ploiesti, Anglia
Vârsta: 49
Dieta: Montignac
Date: 156cm, 54.7kg
Mesaje: 248
Aprecieri acordate: 549
Am fost apreciat(a) de 532 ori in 235 mesaje
Implicit Re: Gasca fetelor care tin Montignac partea X

Citat:
Anterior postat de RaluR Vezi mesajul
Daca ingeraţi alcool pe stomacul gol, acesta trece imediat în sânge şi este, astfel, metabolizat, cu efectele pe care le cunoaşteţi de acum: secreţie de insulină, stocare de energie şi de grăsimi de rezervă, precum şi stare de ameţeală, atunci când nu sunteţi obişnuiţi cu băutura.

Daca alcoolul întâlneşte alimentele din stomac, are loc o combinaţie, iar metabolizarea lui va fi încetinită. Cu cât aceasta va fii mai lentă, cu atât va declanşa mai puţin efecte secundare negative, cum sunt cele de mai sus.

Putem deduce că avem tot interesul să începem să bem cât mai târziu posibil, putând să ne scoatem pârleala la sfârşitul mesei.

Totodată, vă recomand să nu beţi niciodată apă în cursul mesei. Poate vi se pare paradoxal, dar vă voi spune care sunt motivele acestei afirmaţi.

Când beţi vin pe stomacul deja plin, metabolizarea vinului este – după cum aţi înţeles, întârziată, deoarece alcoolul este absorbit mai întâi de către alimente. Deci va fi digerat o dată cu ele. Şi, dacă aceste alimente sunt proteine sau lipide (carne, peşte), care – prin definiţie – se digeră foarte încet metabolizarea alcoolului va fi, şi ea, cu atât mai întârziată. Or, se ştie că, cu cât aceasta este mai întârziată, cu atât vinul “îngraşă” mai puţin.

Dacă beţi apă în alternanţă cu vinul, nu faceţi decât să diluaţi alcoolul cu apa, iar acest amestec, în loc să se combine cu celelalte alimente, datorită saturaţiei, va fi metabolizat rapid şi va trece în sânge, ca şi cum aţi fi fost cu stomacul gol.

Toată lumea vă recomandă să beţi multă apă spre a permite eliminarea deşeurilor organice. Este adevărat, dar a bea apă în timpul mesei este o erezie, cu excepţia cazului când o beţi foarte moderat. Mai întâi, pentru că dăunează digestiei, sucurile gastrice fiind în mare măsură diluate, iar apoi pentru că este cel mai bun mijloc de a metaboliza imediat alcoolul pe care l-aţi băut.

De aceea, obişnuiţi-vă să beţi cât mai puţin în timpul mesei si, mai ales, să nu beţi apă atunci când beţi vin.
Aviz amatorilor! concluzia:nu indoiti vinul cu apa, ca e pacat
trecand peste gluma, cred ca e adevarata treaba cu diluarea sucului gastric;apa la sf mesei.Cat despre vin,parca cel rosu,un pahar dupa masa nu ar fi o tragedie.Eu nu consum deloc si asa m-am scutit de o grija in plus.Imi placea sa mai beau limoncello cateodata, un fel de lichior de lamaie,dar desi mi-e pofta mi-e frica sa nu ma stagneze si inghit in sec
cristy28, necesarul caloric zilnic pentru a te menţine la greutatea actuală, la un nivel de activitate fizică Moderat activ, este de 1736 kcal/zi. Pentru a slăbi 0.5kg/săptămână, ar trebui să mănânci aproximativ 1219 kcal/zi. Pentru a slăbi 2 kg/lună ar trebui să mănânci aproximativ 1220 kcal/zi.
NOTĂ: Culorile înseamnă slăbit sănătos, înfometare, pericol pentru viaţă.
[Calculator calorii]
Răspuns cu citat
Urmatorii 2 membri au apreciat mesajul lui cristy28:
Alynuta (10 apr 2015), VentoFreddo (09 apr 2015)
Răspunde

Informatii despre slabit
calorii, dieta, fetelor, gasca, michel, montignac, partea, sanatos, slabit, tin


Reguli de postare
BB code este Pornit
emoticoanele sunt Pornit
Codul [IMG] este Pornit
Codul HTML este Oprit
Trackbacks are Oprit
Pingbacks are Oprit
Refbacks are Oprit
Nu poţi deschide subiecte noi
Nu poţi să răspunzi la mesaje
Poţi să publici ataşamente
Nu poţi să-ţi editezi mesajele

Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimul mesaj
Gasca fetelor care tin Montignac partea IX VAmedeea Dieta Michel Montignac 4971 02 ian 2012 04:11:16
Gasca fetelor care tin Montignac partea VIII Slabuta Arhiva - Dieta Michel Montignac 4048 19 iun 2011 10:02:48
Gasca fetelor care tin Montignac partea V Slabuta Arhiva - Dieta Michel Montignac 4071 19 oct 2010 22:05:39
Gasca fetelor care tin Montignac partea II Slabuta Arhiva - Dieta Michel Montignac 4413 09 iul 2010 10:01:33
Gasca fetelor care tin Montignac partea I adynna Arhiva - Dieta Michel Montignac 3430 07 apr 2010 22:49:32

Mesaje noi in forum de slabit Slabute.ro
 Mesajele slăbuţelor
Se încarcă mesajele...
Calculator calorii (clic aici)
Poziţionare:
Calculator nutriţionalFan Slăbuţe!Susţine Slăbuţe!Top SlăbuţeSlabute TV
Subiecte noi
Subiecte interesante
Ultimele articole