Prezentare Calculator Nutriţional Slăbuţe - Partea 1Cursuri pictura, desen, modelaj, istoria artei
Sunt Resposnabil Calculator nutriţional Susţin Slăbuţe - Widgets si insigne! Slabute Concurs - Sanatate, premii si distractie! Slăbuţe TV - Televiziunea slăbuţelor

Jurnalul mamicilor 2011

Gaseste prietenii din orasul tau! Alba Arad Arges Bacau Bihor Bistrita-Nasaud Botosani Braila Brasov Buzau Calarasi Caras-Severin
Cluj Constanta Dambovita Dolj Galati Giurgiu Gorj Hunedoara Ialomita Iasi Bucuresti Maramures Mehedinti Mures Neamt Olt
Prahova Salaj Satu-Mare Sibiu Suceava Teleorman Timis Tulcea Vaslui Valcea Vrancea
Prima Petitie Nationala pentru Dreptul la o Viata Sanatoasa deja a fost semnata de catre 66338 oameni.
In total sunt necesare peste 100.000 de semnaturi. Fii voluntar si participa in campania de strangere de semnaturi, clic aici.
Bine ai venit pe Slăbuţe, comunitatea care în 2008 a pus bazele mişcării pentru stilul de viaţă sănătos din România! Am creat pentru tine o comunitate unică şi specială. Într-o atmosferă civilizată, alături doar de oameni de calitate si cu o vastă experientă în domeniul stilului de viaţă sănătos, corect şi imparţial vei putea învăţa şi împărtăşi experienţele tale despre sănătate, alimentaţie, sport, stil de viaţă, slăbit sănătos şi alte întâmplări interesante din viaţa ta. Daca îţi pasă de viitorul ţării noastre şi a celor din jur, poţi contribui alături de noi într-un mod responsabil la promovarea stilului de viaţă sănătos, fie prin recomandarea comunităţii, fie prin relatarea celor învăţate pe Slăbuţe. Dacă ne vizitezi pentru prima dată, îţi recomandăm să citeşti ghidul începătorilor.
Pentru ca să te înregistrezi, clic aici. Succes!
Răspunde
 
Opţiuni subiect
  #12301 (permalink)  
Vechi 06 apr 2013, 11:52:35
MIRUTZA's Avatar
(meniuri, evolutie)
Slăbuţa cunoscătorSlăbuţa cunoscător
Merite:
Locul 1 la concurs  
Data înregistrării: 26 mai 2010
Locaţie: Sfantu Gheorghe, Romania
Vârsta: 39
Dieta: Dukan, consolidare
Date: 159cm, 56.9kg
Mesaje: 3.047
Aprecieri acordate: 707
Am fost apreciat(a) de 890 ori in 422 mesaje
Implicit Re: Jurnalul mamicilor 2011

Si eu cred ca Dorutza are baietel

Mama mi-a zis ca amandoua am avut 8kg la 1an si ca eu am avut 9 kg la 2 ani si sora mea 10 kg .Deci e si genetic,dar asta tot nu ma impiedica sa ma stresez
Era mai bine mai demult cand mamele nici nu stiau cate kg au copii si nu se stresau asa tare cu greutatea si alimentatia,ca si noi (parerea mea).Important e sa fie sanatosi ca de ingrasat au timp mai incolo sa se ingrase.

Noi lecam la o petrecere la o cabana,dormim acolo.Poate o sa ziceti ca sunt cu capul,dar inca nu am plecat si mie dor de Carina.E a3a noapte cand lipsim amandoi de acasa.Carina va sta cu bunicii.

Weekend placut tututor!
MIRUTZA, pentru a configura şi afişa ticker-ul tău, urmează paşii din noua secţiune tickere.
MIRUTZA, necesarul caloric zilnic pentru a te menţine la greutatea actuală, la un nivel de activitate fizică Moderat activ, este de 1875 kcal/zi. Pentru a slăbi 0.5kg/săptămână, ar trebui să mănânci aproximativ 1358 kcal/zi. Pentru a slăbi 4 kg/lună ar trebui să mănânci aproximativ 842 kcal/zi.
NOTĂ: Culorile înseamnă slăbit sănătos, înfometare, pericol pentru viaţă.
[Calculator calorii]

Ultima dată editat de MIRUTZA; 06 apr 2013 at 11:56:06.
Răspuns cu citat
Acest membru apreciaza mesajul lui MIRUTZA:
Diana D (06 apr 2013)
  #12302 (permalink)  
Vechi 06 apr 2013, 12:02:54
dorutza's Avatar
(meniuri, evolutie)
Slăbuţa cunoscătorSlăbuţa cunoscător
Merite:
Locul 1 la concurs  
Data înregistrării: 22 oct 2009
Locaţie: Baile 1 Mai, Oradea, Romania
Vârsta: 37
Dieta: -
Date: 160cm, 63.55kg
Mesaje: 4.856
Aprecieri acordate: 715
Am fost apreciat(a) de 1.649 ori in 766 mesaje
Implicit Re: Jurnalul mamicilor 2011

Citat:
Anterior postat de MIRUTZA Vezi mesajul
Costina, crede-ma ca te inteleg cel mai bine.Carina a fost mereu slabuta si mi-am facut si inca imi fac o gramada de ganduri legate de greutatea ei.
S-a nascut cu 3kg si la 1 an a avuns la8kg.Acum la 1an jumate are 9,2 kg.
Nu tine de alimentatie,eu tarziu mi-am dat seama..tine de metabolism.Daca are metabolism rapid si e si activ nonstop,poate sa pape castroane intregi si tot nu se ingrasa ca ceilalti copii.Dar daca doarme mult,e mai putin activ si are si un metabolism mai lentse poate ingrasa si din putinamancare.
Eu am vazut la o fetita care in comparatie cu Carina, nu manca nimic... doar ciugulea si era grasuna destul.Dar dormea mult mai mult si nu e asa agitata ca fetita noastra.Carina mancase un castron de supa,apoi pireu cu carnita si castraveti murati si fetita de abia daca luase cateva lingurite.Si mama ei e disperata ca nu mananca mai nimic,numai gusta dar in schimb e bucuroasa ca e grasuta destul.Deci se ingrasa cu aer.
eu cred ca mamica care ii tot da sa ciuguleasca greseste foarte mult.. sunt sigura ca-i da mai mult sa pape decat ii dai tu de exemplu, doar ca daca tot ciuguleste o lingurita ,2,3 acuma inca atatea peste jumate de ora si uite asa mananca toata ziua..si nu-si da seama cat anume..
exact asa facea si maica-meacu david, si venea seara si zicea ca n-o mancat mai nimic... dupa ce o bagat in el toata ziua.. hai sa fim seriosi
e drept ca tine si de motabolism dar cand sunt mici, teoretic ar trebui s afunctioneze toate bine
mie de exemplu nu-mi place cand imi zice lumea ca david e grasut, poate la fel si tie nu-ti place cand zice lumea ca e slabuta...
dorutza, necesarul caloric zilnic pentru a te menţine la greutatea actuală, la un nivel de activitate fizică Usor activ, este de 1777 kcal/zi. Pentru a slăbi 0.5kg/săptămână, ar trebui să mănânci aproximativ 1260 kcal/zi. Pentru a slăbi 5 kg/lună ar trebui să mănânci aproximativ 486 kcal/zi.
NOTĂ: Culorile înseamnă slăbit sănătos, înfometare, pericol pentru viaţă.
[Calculator calorii]
Răspuns cu citat
  #12303 (permalink)  
Vechi 06 apr 2013, 12:23:16
meapasarica's Avatar
(meniuri, evolutie)
Slăbuţa cunoscătorSlăbuţa cunoscător
Merite:
SUNT RESPONSABIL  
Data înregistrării: 20 iul 2009
Locaţie: Alba Iulia /Kristianstad, Suedia
Vârsta: 40
Dieta: nici una :)
Date: 156cm, 49kg
Mesaje: 3.607
Aprecieri acordate: 826
Am fost apreciat(a) de 689 ori in 299 mesaje
Implicit Re: Jurnalul mamicilor 2011

No salutare fetelor! Felicitari lui Jessik pentru bebelas, te asteptam cu vesti despre nastere si despre minunatie!

Ma bag si eu sa va povestesc ce am mai facut saptamana asta ca nu am reusit sa scriu.
AM ffost in vacanta de la serviciu si Viktor acasa si am avut multe programari.
Am fost la dentist, la ortoped, la cosmetica, la ceva cumparaturi, a fost o vacanta mai placuta si mai plina decat cea de Craciun.

Ce ma bucura cel mai mult e ca saptamana asta Viktor nu a mai vrut cereale in sticluta seara, lua cate 2 guri si gata, am trecut pe lapte ecologic, in schimb si bea cate 200-250 de ml. Cel mai bine si mai bine e ca nu se mai trezeste noaptea la mancare, se trezea pe la 3-4 si ma tragea sa mergem jos sa ii aduc sticluta. Deja de atata timp ma trezesc automat, dar el nu s-a mai trezit. Sper din tot sufletul sa tina si sa fie os chimbare permanenta ca sunt satula sa umblu prin casa noaptea, de un an jumate numa asta fac, si ziua sunt zombie.
Dimineata cand se trezeste nu mai e disperat dupa mancare ci mananca cu noi mic dejun sau bea un pic de lapte inainte. SI in sfarsit, pot sa zic ca doarme mai bine ca inainte, per total...mai are si perioade cu fataieli dar s-au micsorat. Nu credeam ca vine ziua in care sa zic asa ceva, ieri noapte am dormit de pe la 11 fara un sfert pana la 5 si un minut, nu mi-a venit sa cred, a fost prima data de cand s-a nascut Viktor cand am dormit atat fara sa ma trezesc.

Apropo de greutate, toata lumea zicea si de Viktor ca e grasut, ca e foarte mare pentru varsta lui, si chiar era, ca mauitam si eu in poze si il vedeam grasut dar cand mergeam la control si se uita pe diagrama aceea imi zicea ca se incadreaza la normal. SI acuma e tot asa, e un pic peste medie, la 1 an jumatate are 13 kg si ceva si cred ca in jur de 90 -92 de cm
meapasarica, necesarul caloric zilnic pentru a te menţine la greutatea actuală, la un nivel de activitate fizică Sedentar, este de 1329 kcal/zi. Pentru a slăbi 0.5kg/săptămână, ar trebui să mănânci aproximativ 812 kcal/zi. Pentru a slăbi 1 kg/lună ar trebui să mănânci aproximativ 1071 kcal/zi.
NOTĂ: Culorile înseamnă slăbit sănătos, înfometare, pericol pentru viaţă.
[Calculator calorii]
Răspuns cu citat
  #12304 (permalink)  
Vechi 06 apr 2013, 12:40:14
meapasarica's Avatar
(meniuri, evolutie)
Slăbuţa cunoscătorSlăbuţa cunoscător
Merite:
SUNT RESPONSABIL  
Data înregistrării: 20 iul 2009
Locaţie: Alba Iulia /Kristianstad, Suedia
Vârsta: 40
Dieta: nici una :)
Date: 156cm, 49kg
Mesaje: 3.607
Aprecieri acordate: 826
Am fost apreciat(a) de 689 ori in 299 mesaje
Implicit Re: Jurnalul mamicilor 2011

Dorutza, ti-am vazut si eu acuma poza, nu esti deloc grasa, nu te speria...doar sa ai grija ce mananci mai incolo, in masura in care poti

Cand ma gandesc ca vara in care am fost si eu gravida, aveam vreo 6 luni si mi-am facut cozonac si am mancat asa cald , singura o jumatet de cozonac fara sa rasuflu, acuma imi pare rau dar atunci era pofta mare de tot...daca as da timpul inapoi normal ca nu as mai exagera si cred ca nu as fi depasit 15-16 kg extra
meapasarica, necesarul caloric zilnic pentru a te menţine la greutatea actuală, la un nivel de activitate fizică Sedentar, este de 1329 kcal/zi. Pentru a slăbi 0.5kg/săptămână, ar trebui să mănânci aproximativ 812 kcal/zi. Pentru a slăbi 1 kg/lună ar trebui să mănânci aproximativ 1071 kcal/zi.
NOTĂ: Culorile înseamnă slăbit sănătos, înfometare, pericol pentru viaţă.
[Calculator calorii]
Răspuns cu citat
Acest membru apreciaza mesajul lui meapasarica:
dorutza (06 apr 2013)
  #12305 (permalink)  
Vechi 06 apr 2013, 12:56:08
dorutza's Avatar
(meniuri, evolutie)
Slăbuţa cunoscătorSlăbuţa cunoscător
Merite:
Locul 1 la concurs  
Data înregistrării: 22 oct 2009
Locaţie: Baile 1 Mai, Oradea, Romania
Vârsta: 37
Dieta: -
Date: 160cm, 63.55kg
Mesaje: 4.856
Aprecieri acordate: 715
Am fost apreciat(a) de 1.649 ori in 766 mesaje
Implicit Re: Jurnalul mamicilor 2011

Citat:
Anterior postat de meapasarica Vezi mesajul
Dorutza, ti-am vazut si eu acuma poza, nu esti deloc grasa, nu te speria...doar sa ai grija ce mananci mai incolo, in masura in care poti

Cand ma gandesc ca vara in care am fost si eu gravida, aveam vreo 6 luni si mi-am facut cozonac si am mancat asa cald , singura o jumatet de cozonac fara sa rasuflu, acuma imi pare rau dar atunci era pofta mare de tot...daca as da timpul inapoi normal ca nu as mai exagera si cred ca nu as fi depasit 15-16 kg extra
Citat:
Anterior postat de meapasarica Vezi mesajul
No salutare fetelor! Felicitari lui Jessik pentru bebelas, te asteptam cu vesti despre nastere si despre minunatie!

Ma bag si eu sa va povestesc ce am mai facut saptamana asta ca nu am reusit sa scriu.
AM ffost in vacanta de la serviciu si Viktor acasa si am avut multe programari.
Am fost la dentist, la ortoped, la cosmetica, la ceva cumparaturi, a fost o vacanta mai placuta si mai plina decat cea de Craciun.

Ce ma bucura cel mai mult e ca saptamana asta Viktor nu a mai vrut cereale in sticluta seara, lua cate 2 guri si gata, am trecut pe lapte ecologic, in schimb si bea cate 200-250 de ml. Cel mai bine si mai bine e ca nu se mai trezeste noaptea la mancare, se trezea pe la 3-4 si ma tragea sa mergem jos sa ii aduc sticluta. Deja de atata timp ma trezesc automat, dar el nu s-a mai trezit. Sper din tot sufletul sa tina si sa fie os chimbare permanenta ca sunt satula sa umblu prin casa noaptea, de un an jumate numa asta fac, si ziua sunt zombie.
Dimineata cand se trezeste nu mai e disperat dupa mancare ci mananca cu noi mic dejun sau bea un pic de lapte inainte. SI in sfarsit, pot sa zic ca doarme mai bine ca inainte, per total...mai are si perioade cu fataieli dar s-au micsorat. Nu credeam ca vine ziua in care sa zic asa ceva, ieri noapte am dormit de pe la 11 fara un sfert pana la 5 si un minut, nu mi-a venit sa cred, a fost prima data de cand s-a nascut Viktor cand am dormit atat fara sa ma trezesc.

Apropo de greutate, toata lumea zicea si de Viktor ca e grasut, ca e foarte mare pentru varsta lui, si chiar era, ca mauitam si eu in poze si il vedeam grasut dar cand mergeam la control si se uita pe diagrama aceea imi zicea ca se incadreaza la normal. SI acuma e tot asa, e un pic peste medie, la 1 an jumatate are 13 kg si ceva si cred ca in jur de 90 -92 de cm
da si mie imi pare rau de multe din prima sarcina...de 5 kg puse in primele 3 luni de exemplu ziceam ca sunt in grafic
imi luam o punga mare de mini croissante seven days si nu ma lasam pana nu terminam toata punga, sau cate o ciocolata intreaga pe zi, sau 2 portii de cartofi pai si multe multe alte prostii in principiu astea au fost slabiciunea mea.. i-am zis la Flaviu seven days si ciocolata sa nu ma lasi never sa cumpar cat sunt insarcinata si nici dupa aia ca devin dependenta de ele..
cartofi pai mai papa dar nu-mi fac mai mult de 3 bucati mici deci vreo 150 grame portia

deocamdata sunt rationala, cu david nu am fost deloc, si intr-adevar imi fac sperante ca voi putea reusi sa pun 13 kg de acum incolo atatea cat mi-am propus, dar bineinteles ca va trebui sa am grija la cantitati, dupa cum zici tu... nu e bai ca mananci nu stiu ce bunatate dar nu o punga intreaga, o ciocolata intreaga, surplus sau jumate de cozonac cum ai papat si tu

viktor e bine facut, e voinic, tot timpul a fost, dar el e si inalt tare..nu e gras, e voinic
david are 11,5kg si 83 cm

ma bucur ca ai avut o saptamana faina, chiar ma intrebam unde ai disparut!!!

a si apropo de somn... si david a dormit azi noapte toata noaptea...dar nu-mi fac sperante ca asa va fi in continuare.. are perioade si perioade... noi suntem inca pe lapte praf si daca imi cere noaptea le am pregatite langa pat numa sa le amestec, in rest se multumeste cu apa.. nici el nu e disperat dimineata sa manance are rabdare de detoate
dar ma bucur ca ai un moment de respiro cu viktor si sper sa dureze cat mai mult!!
dorutza, necesarul caloric zilnic pentru a te menţine la greutatea actuală, la un nivel de activitate fizică Usor activ, este de 1777 kcal/zi. Pentru a slăbi 0.5kg/săptămână, ar trebui să mănânci aproximativ 1260 kcal/zi. Pentru a slăbi 5 kg/lună ar trebui să mănânci aproximativ 486 kcal/zi.
NOTĂ: Culorile înseamnă slăbit sănătos, înfometare, pericol pentru viaţă.
[Calculator calorii]
Răspuns cu citat
  #12306 (permalink)  
Vechi 06 apr 2013, 13:04:13
meapasarica's Avatar
(meniuri, evolutie)
Slăbuţa cunoscătorSlăbuţa cunoscător
Merite:
SUNT RESPONSABIL  
Data înregistrării: 20 iul 2009
Locaţie: Alba Iulia /Kristianstad, Suedia
Vârsta: 40
Dieta: nici una :)
Date: 156cm, 49kg
Mesaje: 3.607
Aprecieri acordate: 826
Am fost apreciat(a) de 689 ori in 299 mesaje
Implicit Re: Jurnalul mamicilor 2011

Dorutza, ai pus punctul pe I nici eu nu am fost rationala cand am fost gravida, eram intr-o euforie ca "eu sunt gravida si am scuza" si las ca salbesc dup.aia ca doar citeam eu o statistica: majoritatea femeilor la un an dupa nastere revin la kg dinainte de a ramane gravide...
Ghici ce le cer eu alor mei sa-mi aduca de acasa cand vin in Suedia: corn cu ciocolata Seven days ) sunt moarta dupa ele, aici nu exista, si mai bine

Cum faci ci David noaptea cu laptele? il amesteci si nu i-l incalzesti apoi? sau ai apa calda in termos? Asa am facut si eu pana pe la 1 an, apoi m-am saturat sincer sa pregatsc termose si sticle, si toate nebuniile sa le car sus, aacuma il iau in brate, cobor cu el, sticluta e pregatita de seara in frigider si numai o incalzesc si gata

V-ati revenit cu diareea? Tie mai iti e greata?
meapasarica, necesarul caloric zilnic pentru a te menţine la greutatea actuală, la un nivel de activitate fizică Sedentar, este de 1329 kcal/zi. Pentru a slăbi 0.5kg/săptămână, ar trebui să mănânci aproximativ 812 kcal/zi. Pentru a slăbi 1 kg/lună ar trebui să mănânci aproximativ 1071 kcal/zi.
NOTĂ: Culorile înseamnă slăbit sănătos, înfometare, pericol pentru viaţă.
[Calculator calorii]
Răspuns cu citat
  #12307 (permalink)  
Vechi 06 apr 2013, 13:05:32
MIRUTZA's Avatar
(meniuri, evolutie)
Slăbuţa cunoscătorSlăbuţa cunoscător
Merite:
Locul 1 la concurs  
Data înregistrării: 26 mai 2010
Locaţie: Sfantu Gheorghe, Romania
Vârsta: 39
Dieta: Dukan, consolidare
Date: 159cm, 56.9kg
Mesaje: 3.047
Aprecieri acordate: 707
Am fost apreciat(a) de 890 ori in 422 mesaje
Implicit Re: Jurnalul mamicilor 2011

Citat:
Anterior postat de dorutza Vezi mesajul


eu cred ca mamica care ii tot da sa ciuguleasca greseste foarte mult.. sunt sigura ca-i da mai mult sa pape decat ii dai tu de exemplu, doar ca daca tot ciuguleste o lingurita ,2,3 acuma inca atatea peste jumate de ora si uite asa mananca toata ziua..si nu-si da seama cat anume..
exact asa facea si maica-meacu david, si venea seara si zicea ca n-o mancat mai nimic... dupa ce o bagat in el toata ziua.. hai sa fim seriosi
e drept ca tine si de motabolism dar cand sunt mici, teoretic ar trebui s afunctioneze toate bine
mie de exemplu nu-mi place cand imi zice lumea ca david e grasut, poate la fel si tie nu-ti place cand zice lumea ca e slabuta...
Dar fetita nu ciugulea toata ziua, am scris ca ciugulea in ideea ca doar lua cateva lIngurite si atat, doar gusta,nu manca mult deloc.Nici eu nu sunt deacord cu ciugulitul toata ziua, copii trebuie sa aiba mese regulate cat de cat si nimic intre mese,ca sa aiba timp sa li se faca foame.

Iar bunicii, sunt greu de multumit ...ar trebui sa pape copilasul o gramada,ca sa fie si ei multumiti.
MIRUTZA, pentru a configura şi afişa ticker-ul tău, urmează paşii din noua secţiune tickere.
MIRUTZA, necesarul caloric zilnic pentru a te menţine la greutatea actuală, la un nivel de activitate fizică Moderat activ, este de 1875 kcal/zi. Pentru a slăbi 0.5kg/săptămână, ar trebui să mănânci aproximativ 1358 kcal/zi. Pentru a slăbi 4 kg/lună ar trebui să mănânci aproximativ 842 kcal/zi.
NOTĂ: Culorile înseamnă slăbit sănătos, înfometare, pericol pentru viaţă.
[Calculator calorii]
Răspuns cu citat
Acest membru apreciaza mesajul lui MIRUTZA:
dorutza (06 apr 2013)
  #12308 (permalink)  
Vechi 06 apr 2013, 19:44:07
Fl0r3ntina's Avatar
(meniuri, evolutie)
Slăbuţa cu vechimeSlăbuţa cu vechime
Merite:
Locul 1 la concurs  
Data înregistrării: 19 iul 2010
Locaţie: Bucuresti, Romania
Vârsta: 39
Dieta: Dieta dukan
Date: 172cm, 87.4kg
Mesaje: 1.655
Aprecieri acordate: 1
Am fost apreciat(a) de 38 ori in 25 mesaje
Implicit Re: Jurnalul mamicilor 2011

Citat:
Anterior postat de dorutza Vezi mesajul
hei te asteptam mai des ..
eu am o parere foarte buna... si eu am tinut-o.. la mine intr-adevar a fost mai greu pentru ca eu nu mananc carne..
mie nu mi se pare scumpa..
intr-adevar cand cumperi o punga de 500 gr de caju cu 38 lei, ti se pare mult dar daca papi 30 gr pe zi iti ajunge aproape o luna . mai sunt semintele de dovleac si floarea soarelui care sunt chiar ieftine, nucile si migdalele..
in rest scoti pastele, uleiul, cartofii orezul si restul carbo gen cornuri dulciuri si prostii si bagi carnita oua branza si legume proaspete...
si se echilibreaza balanta...
Costina sunt sigura ca daca calculezi bine nu iese chiar asa scump

eu zic sa tii orice, numai sa tii ceva ca sa slabesti...
poti sa revii la Rina,daca ti-a placut
felicitari pt bebe ..eu am ramas cam in urma cu vestile

ai dreptate...important e sa faci ceva k sa slabesti
tu cat timp ai tinut-o? si cat ai slabit?
eu nu stiu ce legume sunt interzise...care sunt bogate in carbohidrati...stiu ca nu ai voie cartofi si orez...dar mazare ai voie? fasole alba? fasole verde?
fructe...cat mai putine...si nu foarte dulci...

mi-am luat bilete in Turcia Kusadasi la sf lunii august (7 zile, all inclusive, 4 stele-238 euro/pers).... o noapte la Canakkale (54 euro camera), ca plecam cu masina si il luam si pe Mihaita, iar la intoarcere am luat si 2 nopti la Istanbul (102 euro/camera/2 pers/2 nopti) deci in total 10 nopti 634 euro.
Răspuns cu citat
Acest membru apreciaza mesajul lui Fl0r3ntina:
dorutza (06 apr 2013)
  #12309 (permalink)  
Vechi 06 apr 2013, 20:09:49
dorutza's Avatar
(meniuri, evolutie)
Slăbuţa cunoscătorSlăbuţa cunoscător
Merite:
Locul 1 la concurs  
Data înregistrării: 22 oct 2009
Locaţie: Baile 1 Mai, Oradea, Romania
Vârsta: 37
Dieta: -
Date: 160cm, 63.55kg
Mesaje: 4.856
Aprecieri acordate: 715
Am fost apreciat(a) de 1.649 ori in 766 mesaje
Implicit Re: Jurnalul mamicilor 2011

Citat:
Anterior postat de meapasarica Vezi mesajul
Dorutza, ai pus punctul pe I nici eu nu am fost rationala cand am fost gravida, eram intr-o euforie ca "eu sunt gravida si am scuza" si las ca salbesc dup.aia ca doar citeam eu o statistica: majoritatea femeilor la un an dupa nastere revin la kg dinainte de a ramane gravide...
Ghici ce le cer eu alor mei sa-mi aduca de acasa cand vin in Suedia: corn cu ciocolata Seven days ) sunt moarta dupa ele, aici nu exista, si mai bine

Cum faci ci David noaptea cu laptele? il amesteci si nu i-l incalzesti apoi? sau ai apa calda in termos? Asa am facut si eu pana pe la 1 an, apoi m-am saturat sincer sa pregatsc termose si sticle, si toate nebuniile sa le car sus, aacuma il iau in brate, cobor cu el, sticluta e pregatita de seara in frigider si numai o incalzesc si gata

V-ati revenit cu diareea? Tie mai iti e greata?
bine ca nu este ... aici este de toate felurile
anca, eu ii pun in sticluta 180 ml apa si intr-un paharel cu capac (mi-am luat cand a fost david mic sa depozitez laptele muls si sunt foarte practice, le folosesc pt laptele praf ) 6 masuri de lapte praf... de obicei el bea apa noaptea dar este cand pur si simplu cere sau i se face foame si nu se culca pana nu-i dam lapte.. apa ramane la temperatura camerei si asa i-l dau... lui ii place asa si nu prea i l-am incalzit niciodata
eu fierb 1 l lapte dimineata si dinaia bea toata ziua apa si pt lapte-- prefer sa ii fierb apa inca chiar daca e plata..
intr-adevar laptele normal din frigider trebuie incalzit..desi cred ca ar sta ok si la temperatura camerei ca la voi nu e cald vara
ideea e ca eu am incercat sa-l trec pe lapte normal, si i-am dat tot amestecat cu lapte praf tot treptat ca nu mi l-a acceptat iar apoi a inceput sa-l refuze asa amestecat cum era....
plus ca mi-a facut soboreea capului, cred ca de la grasimea din lapte desi i-am dat 1,5 si 1,8 pt ca fix atunci i-a aparut sau de la combinatie lapte normal cu lapte praf
si si acuma il tot fac cu solutie in cap si nu i-a trecut..
dorutza, necesarul caloric zilnic pentru a te menţine la greutatea actuală, la un nivel de activitate fizică Usor activ, este de 1777 kcal/zi. Pentru a slăbi 0.5kg/săptămână, ar trebui să mănânci aproximativ 1260 kcal/zi. Pentru a slăbi 5 kg/lună ar trebui să mănânci aproximativ 486 kcal/zi.
NOTĂ: Culorile înseamnă slăbit sănătos, înfometare, pericol pentru viaţă.
[Calculator calorii]
Răspuns cu citat
  #12310 (permalink)  
Vechi 06 apr 2013, 20:17:15
dorutza's Avatar
(meniuri, evolutie)
Slăbuţa cunoscătorSlăbuţa cunoscător
Merite:
Locul 1 la concurs  
Data înregistrării: 22 oct 2009
Locaţie: Baile 1 Mai, Oradea, Romania
Vârsta: 37
Dieta: -
Date: 160cm, 63.55kg
Mesaje: 4.856
Aprecieri acordate: 715
Am fost apreciat(a) de 1.649 ori in 766 mesaje
Implicit Re: Jurnalul mamicilor 2011

Citat:
Anterior postat de Fl0r3ntina Vezi mesajul
felicitari pt bebe ..eu am ramas cam in urma cu vestile

ai dreptate...important e sa faci ceva k sa slabesti
tu cat timp ai tinut-o? si cat ai slabit?
eu nu stiu ce legume sunt interzise...care sunt bogate in carbohidrati...stiu ca nu ai voie cartofi si orez...dar mazare ai voie? fasole alba? fasole verde?
fructe...cat mai putine...si nu foarte dulci...

mi-am luat bilete in Turcia Kusadasi la sf lunii august (7 zile, all inclusive, 4 stele-238 euro/pers).... o noapte la Canakkale (54 euro camera), ca plecam cu masina si il luam si pe Mihaita, iar la intoarcere am luat si 2 nopti la Istanbul (102 euro/camera/2 pers/2 nopti) deci in total 10 nopti 634 euro.
multumesc.

super ca v-ati planuit vacanta.. noi anul asta stam pe tusa
trebuie sa ai o motivatie in plus sa slabesti
nu pot sa-ti zic o statisca ca nu am tinut-o 100% poate in proportie de 60% si nici mai mult de o luna dar cam 5 kg pe luna dar mie imi place ideea..
oricum apuca-te repede de ceva si te motivezi tu cand vezi ca merg jos kg

doar legume proaspete gen rosii, castraveti, salate, varza, de astea..nu cartofi, mazare fasole linte naut orez etc de astea cu amidon mult nu..
dar oricum nu e neaparat sa o tii scrict, si tot slabesti, cu unpic de limitare la cantitate si unpic mai multa calitate in mancare
dorutza, necesarul caloric zilnic pentru a te menţine la greutatea actuală, la un nivel de activitate fizică Usor activ, este de 1777 kcal/zi. Pentru a slăbi 0.5kg/săptămână, ar trebui să mănânci aproximativ 1260 kcal/zi. Pentru a slăbi 5 kg/lună ar trebui să mănânci aproximativ 486 kcal/zi.
NOTĂ: Culorile înseamnă slăbit sănătos, înfometare, pericol pentru viaţă.
[Calculator calorii]
Răspuns cu citat
Răspunde

Informatii despre slabit
2011, calorii, dieta, jurnalul, mamicilor, sanatos, sarcina, slabit


Reguli de postare
BB code este Pornit
emoticoanele sunt Pornit
Codul [IMG] este Pornit
Codul HTML este Oprit
Trackbacks are Oprit
Pingbacks are Oprit
Refbacks are Oprit
Nu poţi deschide subiecte noi
Nu poţi să răspunzi la mesaje
Poţi să publici ataşamente
Nu poţi să-ţi editezi mesajele

Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimul mesaj
Mihaela1006 - Slabuta 2011 Slabuta Slabute 2011 5 03 sep 2011 00:15:22
Oferte litoral 2011 lacra81 Turism 13 07 aug 2011 12:15:38
Jurnal Berllina 2011 Berlllina Arhiva jurnale slabit 8 13 iun 2011 06:25:17
Mirese 2011 Daniela Anghel Jurnale slabit mirese 18 26 feb 2011 22:14:13
Slabute 2011 Slabuta Slabute 2011 18 11 feb 2011 16:13:16

Mesaje noi in forum de slabit Slabute.ro
 Mesajele slăbuţelor
Se încarcă mesajele...
Calculator calorii (clic aici)
Poziţionare:
Calculator nutriţionalFan Slăbuţe!Susţine Slăbuţe!Top SlăbuţeSlabute TV
Subiecte noi
Subiecte interesante
Ultimele articole