Prezentare Calculator Nutriţional Slăbuţe - Partea 1Cursuri pictura, desen, modelaj, istoria artei
Sunt Resposnabil Calculator nutriţional Susţin Slăbuţe - Widgets si insigne! Slabute Concurs - Sanatate, premii si distractie! Slăbuţe TV - Televiziunea slăbuţelor

Ai peste 30 ani? Vino aici sa ne cunoastem :) - 11

Gaseste prietenii din orasul tau! Alba Arad Arges Bacau Bihor Bistrita-Nasaud Botosani Braila Brasov Buzau Calarasi Caras-Severin
Cluj Constanta Dambovita Dolj Galati Giurgiu Gorj Hunedoara Ialomita Iasi Bucuresti Maramures Mehedinti Mures Neamt Olt
Prahova Salaj Satu-Mare Sibiu Suceava Teleorman Timis Tulcea Vaslui Valcea Vrancea
Prima Petitie Nationala pentru Dreptul la o Viata Sanatoasa deja a fost semnata de catre 66338 oameni.
In total sunt necesare peste 100.000 de semnaturi. Fii voluntar si participa in campania de strangere de semnaturi, clic aici.
Bine ai venit pe Slăbuţe, comunitatea care în 2008 a pus bazele mişcării pentru stilul de viaţă sănătos din România! Am creat pentru tine o comunitate unică şi specială. Într-o atmosferă civilizată, alături doar de oameni de calitate si cu o vastă experientă în domeniul stilului de viaţă sănătos, corect şi imparţial vei putea învăţa şi împărtăşi experienţele tale despre sănătate, alimentaţie, sport, stil de viaţă, slăbit sănătos şi alte întâmplări interesante din viaţa ta. Daca îţi pasă de viitorul ţării noastre şi a celor din jur, poţi contribui alături de noi într-un mod responsabil la promovarea stilului de viaţă sănătos, fie prin recomandarea comunităţii, fie prin relatarea celor învăţate pe Slăbuţe. Dacă ne vizitezi pentru prima dată, îţi recomandăm să citeşti ghidul începătorilor.
Pentru ca să te înregistrezi, clic aici. Succes!
Răspunde
 
Opţiuni subiect
  #2951 (permalink)  
Vechi 14 nov 2012, 11:09:18
Fulguta's Avatar
(meniuri, evolutie)
Slăbuţa cunoscătorSlăbuţa cunoscător
Merite:
SUNT RESPONSABIL SUNT RESPONSABIL, DONEZ  
Data înregistrării: 15 mar 2010
Locaţie: Bucuresti, Romania
Vârsta: 46
Dieta: Mancat sanatos si sport
Date: 165cm, 56kg
Mesaje: 7.578
Aprecieri acordate: 851
Am fost apreciat(a) de 2.062 ori in 565 mesaje
Implicit Re: Ai peste 30 ani? Vino aici sa ne cunoastem :) - 11

Fetele ma bag si eu o ora la sport dupa ma apuc sa vad ce tort fac !
Pentru toate slabutele mele dragi !
Va las ceva sa cititi ,este lungggggg rau !

27 de idei pentru un mic dejun gustos si sanatos

1. Fiti consecventi in raport cu portiile servite in fiecare zi.

Pentru majoritatea oamenilor, un mic-dejun perfect are trei componente: o portie de cereale integrale, una de produse lactate si una de fructe. Impreuna, acestea ar insuma aproximativ 300 de calorii. O portie mare de proteine (carne sau un ou, de exemplu) este necesara atata timp cat nu implica o cantitate prea mare de grasimi sau calorii. Iata cateva combinatii bazate pe aceasta formula:

- un bol mare de multicereale integrale peste care se adauga cateva capsuni sau alte fructe bogate in antioxidanti, peste care se va dauga lapte cu un continut scazut de grasimi
- un baton din fulgi de ovaz, un mar si un pahar cu lapte rece, degresat
- o ceasca de iaurt fara grasimi, amestecata cu afine proaspete si o felie de paine prajita din grau integral si un fruct
- o chifla mica din faina integrala, peste care s-a adaugat putina crema de branza degresata si dulceata, o piersica si o ceasca de iaurt cu un contiut scazut de grasimi
- o omleta insotita de o felie de paine de grau, salata de fructe proaspete si o ceasca de lapte degresat
- o briosa cu un continut scazut de grasimi, o felie de pepene galben si o ceasca de cafea cu lapte degresat.

2. Serviti un castron de orez brun indulcit.

Luati in considerare cerealele la micul dejun. Orezul brun ofera multa energie, furnizeaza vitamina B organismului ai in plus, este si o sursa importanta de fibre alimentare.

Gatiti orezul cu o noapte inainte, iar dimineata adaugati o lingura de miere, o mana de stafide, un mar taiat bucatele si putina scortisoara pentru aroma. In cazul in care nu va place orezul, puteti incerca orzul, secara, graul rosu, ovazul, hrisca, quinoa sau meiul.

3. Consumati o ceasca de spuma de fructe.

Pur si simplu adaugati in blender cateva capsuni, banane si apoi o lingura rasa de pulbere de proteine si o ceasca de gheata zdrobita. Acesta este un mic-dejun plin de antioxidanti care impiedica imbatranirea organismului si combat actiunea radicalilor liberi. Puteti sa adaugati o ceasca de iaurt simplu si astfel veti creste aportul de calciu necesar oaselor.

4. Folositi oua organice.

Ouale organice nu sunt cu mult mai scumpe decat cele obisnuite dar au un continut semnificativ de acizi grasi omega-3, recomandati pentru imbunatatirea starii de sanatate mentala (reduc riscul de depresie) si a sanatatii inimii (scad riscul aparitiei aterosclerozei si fibrilatiei atriale).

5. Adaugati seminte de in la micul-dejun.

Presarati o lingura de seminte de in peste cereale integrale, iaurt, spuma de fructe, oua. Alaturi de peste si ouale organice, semintele de in sunt unele din cele mai bune surse de acizi grasi omega-3.

6. Alegeti painea de secara care contine esteri de stanoli din plante si care va va ajuta sa combateti colesterolul in mod activ.

7. Luati pranzul la micul dejun.

In loc de unt sau crema de branza tartinabila, puteti manca o felie de paine prajita peste care adaugati 3 linguri de ton in care ati incorporat putina maioneza cu un nivel scazut de grasimi. Tonul este o sursa importanta de acizi grasi omega-3 si una excelenta de energie furnizata de proteine. Pentru acelasi implus sanatos poate fi consumat putin somon.

8. O alta alternativa ar fi un burrito sau un sandwich cu paine din grau integral, cu putina branza rasa cheddar cu un nivel scazut de grasimi si carne fripta la gratar. In timp ce gatiti puteti manca o portocala care contine vitamina C. In urma acestui mic dejun veti castiga vitamina C, antioxidanti, calciu, fibre si senzatia de foame va disparea cateva ore gratie proteinelor consumate.

9. Preparati-va o granola.

Pentru a va face o granola, aveti nevoie de doua cesti de ovaz cu fructe uscate, o ceasca de seminte si un pic de zahar brun. Lasati amestecul sa se rumeneasca 3-5 minute intr-un cuptor cald si inainte sa-l consumati, depozitati-l intr-un recipient etans.

10. Consumati multicereale integrale.

Ar trebui sa includeti la micul dejun in fiecare zi multicereale integrale (daca le achizitionati din comert, preferabl ar fi sa alegeti un tip care contine cat mai putin zahar) care sa va ofere 25-30 de grame de fibre.

Studiile au demonstrat ca persoanele care incep in mod constant ziua cu un bol de cereale au un nivel mai ridicat de fibre si calciu dar si mai putine grasimi decat cei care consuma alte alimente la micul dejun (cu aproximativ 10%).

11. Mancati o jumatate de grapefruit de doua ori pe saptamana.

Grapefruitul este un fruct incarcat cu acid folic, care reduce semnificativ riscul de accident vascular cerebral. Trebuie sa fiti precauti daca utilizati medicamente in mod constant deoarece grapefruitul poate interactiona interactiona cu unele medicamentele. Discutati cu medicul legat de orice interactiune intre grapefruit si medicamentele pe care le utilizati.

12. Savurati o ceasca de ceai verde la micul dejun.

In plus, fata de beneficiile cardiovasculare, ceaiul verde poate contribui la accelerarea procesului de ardere a caloriilor si va ajuta la pierderea in greutate.

13. Acoperiti cerealele cu lapte de soia care este bogat in fitoestrogeni puternici si au efecte pozitive de la protectia oferita inimii la consolidarea puterii oaselor. Important este ca laptele de soia sa fie fortificat cu calciu.

14. Micul dejun nu trebuie sa fie plictisitor.

Poate sa contina fructe feliate, iaurt, cereale integrale, clatite sau paine din cereale integrale. Toate acestea pot fi combinate si se pot amesteca cu propriile toppinguri (recomandat ar fi ca acestea sa nu contina cantitati mari de grasimi).

15. Adaugati o vitamina.

Luati orice fel de supliment, la micul dejun. Consumul acestora alaturi de alimente va reduce posibilitatea sa suferiti de probleme ale stomacului si va imbunatati absorbtia de minerale.

16. Intindeti unt de arahide pe felii de mere. Proteinele si grasimile din untul de arahide ofera energia pentru intreaga zi, iar merele si quercetina contin fibre si apara organismul de unele forme de cancer si boli de inima.

17. Serviti un sandwich la micul dejun.

Acoperiti o chifla din grau integral cu branza topita degresata (mozzarela este o alegere buna), o rosie taiata felii si un ou fiert tare.

18. Zdrobiti cateva cereale intr-o punga, adaugati o banana decojita si imbracati-o in cerealele zdrobite. Ati obtinut in mic dejun care contine o doza sanatoasa de potasiu benefic in prevenirea accidentelor vasculare cerebrale.

19. Cumparati produse vegetariene. Mezelurile din soia nu contin grasimi saturate ca si varianta din carne.

20. O alta idee de meniu pentru micul-dejun este sa se amestece 1/2 jumatate de cana de unt de arahide cu 1/4 ceasca de lapte degresat uscat, 3 cesti de cereale zdrobite si 2 linguri de miere. Se amesteca bine, se toarna cate o lingura din compozitie in folie de plastic si se baga la frigider. Peste cateva ore pot fi consumate alaturi de o cana de lapte degresat.

21. Se presara 1/2 de afine peste cerealele de la micul dejun.

In urma studiilor s-a confirmat ca fructele de padure de culoare rosie sunt bogate in antioxidanti care pot incetini imbatranirea creierului si protejeaza memoria. Nu vreti sa amestecati fructele de padure cu cerealele? Puneti afinele coapte alaturi de fulgii de ovaz sau adaugati-le in clatite sau in aluatul pentru vafe.

22. Consaumati trei cani de suc de portocale neindulcit in fiecare dimineata.

Vitamina C nu doar ca stimuleaza imunitatea dar imbunatateste si nivelul de colesterol. Un studiu a constatat ca la persoanele care beau trei pahare de suc de portocale in fiecare zi, timp de patru saptamani, nivelul de colesterol scade cu 21%. Daca trei pahare inseamna prea mult pentru dvs, consumati doar doua. Iar pentru a obtine cele mai bune efecte, beti suc de portocale fortificat cu calciu.

23. Mancati un bol de capsuni de trei ori pe saptamana.

Bogate in vitamina C, aceste fructe aduc numeroase beneficii sanatatii, unele dintre acestea fiind legate de sanatatea ochilor. Un studiu de amploare a constatat ca persoanele care utilizeaza suplimente de vitamina C au avut prezentat un risc cu 75% mai redus de a manifesta cataracta comparativ cu cei care nu au facut acest lucru. De asemenea, capsunile contin antioxidanti, au putine calorii si au un indice glicemic scazut (fiind recomandate pentru a mentine echilibrate nivelurile de zahar din sange).

24. Consumati fructe de kiwi la micul dejun.

In acest fel va scadea riscul de moarte prematura cu pana la 30% conform unui studiu britanic ce a descoperit ca fiecare gram de vitamina C consumat zilnic reduce acest risc cu pana la 10%. Doriti o modalitate usoara de a manca un kiwi? Taiati doar partea de deasupra si scobiti miezul cu o lingurita. Astfel obtineti o gustare delicioasa, distractiva si rapida.

25. Oferiti organismului un aport de cel putin 5 grame de fibre in fiecare dimineata.

Daca nu aveti un start bun nu veti ajunge la 1000 de calorii pe zi. In plus, fibrele ofera senzatia de satietate fara prea multe calorii. Puteti obtine aceste 5 grame dintr-o felie de mar, 1/2 cana de cereale bogate in fibre, 1/2 ceasca de mure sau doua felii de paine neagra din cereale integrale, eventual secara.

26. La micul dejun peste o chifla sau felii de paine prajita puteti sa adaugati:
- doua lingiri de branza de vaci fara grasime, iar deasupra seminte de in
- o felie de branza topita cu un continut scazut de grasimi si o felie de mango
- doua linguri de unt de soia cu felii de la o banana
- o felie de sunca si o rosie feliata

27. Radeti 30 de grame de ciocolata neagra intr-o cana cu iaurt degresat si amestecati. Iaurtul bogat in calciu poate fi de ajutor in eforturile de a pierde in greutate, iar ciocolata neagra, bogata in antioxidanti, ofera o stare generala buna. Colesterolul va scadea iar arterele vor fi mai elastice. In plus, cine poate rezista tentatiei de a incepe ziua cu ciocolata?
__________________

Fulguta, necesarul caloric zilnic pentru a te menţine la greutatea actuală, la un nivel de activitate fizică Foarte activ, este de 2076 kcal/zi. Pentru a slăbi 0.5kg/săptămână, ar trebui să mănânci aproximativ 1559 kcal/zi. Pentru a slăbi 2 kg/lună ar trebui să mănânci aproximativ 1560 kcal/zi.
NOTĂ: Culorile înseamnă slăbit sănătos, înfometare, pericol pentru viaţă.
[Calculator calorii]
Răspuns cu citat
Urmatorii 4 membri au apreciat mesajul lui Fulguta:
angela av (14 nov 2012), incognito (14 nov 2012), myha (16 nov 2012), VentoFreddo (15 nov 2012)
  #2952 (permalink)  
Vechi 14 nov 2012, 11:28:14
bety's Avatar
(meniuri, evolutie)
Slăbuţa cunoscătorSlăbuţa cunoscător
Merite:
Locul 1 la concurs  
Data înregistrării: 29 iul 2010
Locaţie: pitesti, Romania
Dieta: incerc sa mananc sanatos
Date: 162cm, 97kg
Mesaje: 3.073
Aprecieri acordate: 12
Am fost apreciat(a) de 143 ori in 89 mesaje
Implicit Re: Ai peste 30 ani? Vino aici sa ne cunoastem :) - 11

Ai dreptate cand spui ca daca mananci arzi mai multe calorii ,am vazut si la Dr Oz asta...........spunea ca daca luam 3 mese si 2 gustari ardem mult mai multe calorii decat daca mancam de 2 ori pe zi sau doar 1 data,
__________________
Jurnal betty - lupta cu kilogramele.
bety, necesarul caloric zilnic pentru a te menţine la greutatea actuală, la un nivel de activitate fizică Usor activ, este de 2206 kcal/zi. Pentru a slăbi 0.5kg/săptămână, ar trebui să mănânci aproximativ 1689 kcal/zi. Pentru a slăbi 4 kg/lună ar trebui să mănânci aproximativ 1173 kcal/zi.
NOTĂ: Culorile înseamnă slăbit sănătos, înfometare, pericol pentru viaţă.
[Calculator calorii]
Răspuns cu citat
  #2953 (permalink)  
Vechi 14 nov 2012, 11:32:05
andra_aly's Avatar
(meniuri, evolutie)
Slăbuţă SeniorSlăbuţă Senior
Merite:
SUNT RESPONSABIL SUNT RESPONSABIL, DONEZ  
Data înregistrării: 27 nov 2009
Locaţie: Sibiu/Roma, Italia
Vârsta: 34
Dieta: Stil de viata sanatos
Date: 166cm, 60kg
Mesaje: 21.862
Aprecieri acordate: 847
Am fost apreciat(a) de 1.470 ori in 478 mesaje
Implicit Re: Ai peste 30 ani? Vino aici sa ne cunoastem :) - 11

Neata fetelor
Fulgut scump si drag, stii ca te iubim... dar spune-mi draga mea si mie ce faci cu atatea torturi si atatea bunataturi ?
Ca ne-ai ametit
Albumele tale au facut istorie pe aici
Răspuns cu citat
Acest membru apreciaza mesajul lui andra_aly:
VentoFreddo (14 nov 2012)
  #2954 (permalink)  
Vechi 14 nov 2012, 11:53:04
michellabfirst's Avatar
(meniuri, evolutie)
Sunt una dintre slăbuţe!Sunt una dintre slăbuţe!
Merite:
SUNT RESPONSABIL SUNT RESPONSABIL, DONEZ  
Data înregistrării: 14 dec 2011
Locaţie: galati, Belgia
Vârsta: 48
Dieta: ma ghidez dupa principiile MM
Date: 158cm, 66.4kg
Mesaje: 659
Aprecieri acordate: 607
Am fost apreciat(a) de 810 ori in 442 mesaje
Implicit Re: Ai peste 30 ani? Vino aici sa ne cunoastem :) - 11

Buna dimineata fetelor
La Multi Ani!!!! sarbatoritei de azi
Fulguta, foarte interesant ce articolul postat.Sunt multe lucruri de care ar trebui sa tinem cont.
Eu bantui p-aici cat imi beau cafeaua (ca am mancat de dim. ca o fata cuminte doi biscot cu un iaurt degresat) si apoi sa vad de ce m-apuc.Poate de sport?!
Răspuns cu citat
Acest membru apreciaza mesajul lui michellabfirst:
VentoFreddo (14 nov 2012)
  #2955 (permalink)  
Vechi 14 nov 2012, 12:00:21
VentoFreddo's Avatar
(meniuri, evolutie)
Slăbuţă ModelSlăbuţă Model
Merite:
SUNT RESPONSABIL  
Data înregistrării: 11 ian 2010
Locaţie: Braila, Romania
Vârsta: 47
Dieta: sanatoasa personalizata
Date: 174cm, 65.6kg
Mesaje: 17.573
Aprecieri acordate: 7.170
Am fost apreciat(a) de 8.280 ori in 2.421 mesaje
Implicit Re: Ai peste 30 ani? Vino aici sa ne cunoastem :) - 11

Buna,iubitele mele dragi!
Azi e ziua mea asa ca m-am prezentat cu "cinstea" de rigoare




Va multumesc pt gandurile bune si urarile de pe feisbuc
VentoFreddo, necesarul caloric zilnic pentru a te menţine la greutatea actuală, la un nivel de activitate fizică Usor activ, este de 1858 kcal/zi. Pentru a slăbi 0.5kg/săptămână, ar trebui să mănânci aproximativ 1341 kcal/zi. Pentru a slăbi 3.5 kg/lună ar trebui să mănânci aproximativ 954 kcal/zi.
NOTĂ: Culorile înseamnă slăbit sănătos, înfometare, pericol pentru viaţă.
[Calculator calorii]
Răspuns cu citat
Urmatorii 3 membri au apreciat mesajul lui VentoFreddo:
lacra81 (15 nov 2012), losefat (15 nov 2012), rozica1965 (15 nov 2012)
  #2956 (permalink)  
Vechi 14 nov 2012, 12:13:43
VentoFreddo's Avatar
(meniuri, evolutie)
Slăbuţă ModelSlăbuţă Model
Merite:
SUNT RESPONSABIL  
Data înregistrării: 11 ian 2010
Locaţie: Braila, Romania
Vârsta: 47
Dieta: sanatoasa personalizata
Date: 174cm, 65.6kg
Mesaje: 17.573
Aprecieri acordate: 7.170
Am fost apreciat(a) de 8.280 ori in 2.421 mesaje
Implicit Re: Ai peste 30 ani? Vino aici sa ne cunoastem :) - 11

Fetele,mult mai scrieti
Am spicuit,va multumesc din suflet pt urari,nu credeam ca o sa va amintiti
Fulgule,ce intamplare cu fratele tauIi urez un LA MULTI ANI calduros,sa fie fericit si implinit!

Citat:
Anterior postat de Fulguta Vezi mesajul
La multi ani Emy !Fie ca aceasta zi sa-ti deschida poarta unui viitor plin de succese, Dumnezeu sa-ti dea un curcubeu la fiecare furtuna, un zambet la fiecare lacrima, sanatate, impliniri si multa iubire!

Scumpa mea,tu mereu esti asa atenta,nu degeaba te-am declarat toate acum mult timp sufletul casutei noastre!
Citat:
Anterior postat de bety Vezi mesajul
Buna dimineata !!
La multi ani sarbatoritei de azi.........am rugamintea sa nu ne serveasca cu tort
gand la gand cu bucurie,macar virtual sa ne saturam de ciocolatoase si pacatoase
Citat:
Anterior postat de manumanuela Vezi mesajul
LA MULTI ANI ,Emysor dragIti doresc sanatate,fericire ,si tot binele din lume
Multumesc,iubita draga!
Citat:
Anterior postat de Fulguta Vezi mesajul
Emy intra in casuta ,noi facem party fara tine ! La multi ani din nou !
hai ca trag un dans cu voi da pe urma fug,ca am la cumparaturi de facuuuttt
Andrule,ma bucur ca te vad verde,inseamna ca esti ok
Kamy,sper ca esti bine,da un semn
of..tre sa plec,gata cu dansul
o zi minunata ca voi!
VentoFreddo, necesarul caloric zilnic pentru a te menţine la greutatea actuală, la un nivel de activitate fizică Usor activ, este de 1858 kcal/zi. Pentru a slăbi 0.5kg/săptămână, ar trebui să mănânci aproximativ 1341 kcal/zi. Pentru a slăbi 3.5 kg/lună ar trebui să mănânci aproximativ 954 kcal/zi.
NOTĂ: Culorile înseamnă slăbit sănătos, înfometare, pericol pentru viaţă.
[Calculator calorii]
Răspuns cu citat
  #2957 (permalink)  
Vechi 14 nov 2012, 12:16:19
andra_aly's Avatar
(meniuri, evolutie)
Slăbuţă SeniorSlăbuţă Senior
Merite:
SUNT RESPONSABIL SUNT RESPONSABIL, DONEZ  
Data înregistrării: 27 nov 2009
Locaţie: Sibiu/Roma, Italia
Vârsta: 34
Dieta: Stil de viata sanatos
Date: 166cm, 60kg
Mesaje: 21.862
Aprecieri acordate: 847
Am fost apreciat(a) de 1.470 ori in 478 mesaje
Implicit Re: Ai peste 30 ani? Vino aici sa ne cunoastem :) - 11

Citat:
Anterior postat de VentoFreddo Vezi mesajul

Andrule,ma bucur ca te vad verde,inseamna ca esti ok
Am scris parca duminica, dar la cat scriu fetele pe aici, e jale sa recuperezi mesajele.
Eu sunt o intrusa pe aici sper ca nu va deranjez, mai am pana la 30
pup emy si multumim de cinste E bine ca e virtuala ca altfel aveam deja 2 kg in plus
Răspuns cu citat
Acest membru apreciaza mesajul lui andra_aly:
VentoFreddo (14 nov 2012)
  #2958 (permalink)  
Vechi 14 nov 2012, 12:20:06
incognito's Avatar
(meniuri, evolutie)
Slăbuţa cunoscătorSlăbuţa cunoscător
Merite:
 
Data înregistrării: 13 mar 2010
Locaţie: Brasov, Romania
Vârsta: 44
Date: 168cm, 61.5kg
Mesaje: 3.426
Aprecieri acordate: 2.110
Am fost apreciat(a) de 692 ori in 236 mesaje
Implicit Re: Ai peste 30 ani? Vino aici sa ne cunoastem :) - 11

Citat:
Anterior postat de david Vezi mesajul

Roxy da-mi un impuls sa beau si eu apa multa ca acum catva timp o faceam ,acum nu mai vrea corpul meu ,e frig probabil cata apa sa mai bea
Servus Vidia , ma bucur ca esti bine . Ne gandeam noi ca esti ocupata. E un pic mai rgeu si pt mine cu apa, pt ca e mai rece afara..
Citat:
Anterior postat de bety Vezi mesajul
Buna idee.......2 oua pot sa imi fierb si sa mai adaug ceva pe langa ele..........o felie de branza....ceva..........de maine incerc sa mananc dimineata
Asa sa faci Bravo
Citat:
Anterior postat de floricica0vesela Vezi mesajul
buna seara la fete

am lipsit si eu zilele astea, insa am o perioada proasta
nu am chef de nimic, nu prea m-am ridicat din pat.
nu ma doare nimic, nu mai mi-e rau, pur si simplu nu sunt buna de nimic.

si a nu va spun cata treaba am.......nimic nu am facut
nu gatit, nu curatenie, nu spalat, nu nimic.
si cafea mi-e lene sa imi fac

ma dor oasele de stat in pat, fundul, gnunchii.
ma ot ridic si zic gata, ma apuc de treaba, si dupa 5 minute de invartit, ir ma bag in pat

si mai ies doar sa cheltui bani, conpulsiv.
aseara am iesit ca ma durea capul, am cheltuit o gramada de bani pe nimic.

acu iar ma doare si capul, si ochii, ca de cand m-am trezit sunt cu nasul in calculator
nu fac nimic, doar citesc

va pe toate si plec, dar daca de data asta reusesc sa gatesc, inainte sa mor de foame
Flory draga sper sa te simti mai bine azi. Mai sunt si perioade din astea, cand n-ai chef de nimic
Citat:
Anterior postat de ras_cristalin Vezi mesajul



Oricum la locul asta de munca stau pana la sfarsitul lui 2014, apoi se termina proiectul si raman pe drumuri. Incerc sa ma tin tare, sper sa rezist pana la final.
Scumpica mea Aida, azi am luat-o la servici pentru ca am avut muuuuult de munca, a venit si sotul sa stea cu mine. Ea radea la colegele mele, la profesoarele din facultate, era vesela tare Azi a ras la tatal meu in hohote, rade asa tare ca-si scapa capusorul pe spate e scumpa rau.
Sper sa gasesti altceva pana in 2014 . Cat despre micuta ta , imi inchipui ca e o scumpete. Si ce fain ca rade tot timpul..
Citat:
Anterior postat de michellabfirst Vezi mesajul
Buna seara fetelor!
Am venit sa va spun o poveste scuuurta,scurta, asa de noapte bun.Deeeci povestea e asa: A fost odata o fata mult prea ambitioasa.Avea o ambitie mare numai ca ea era cam in rafale, ca si vantu.Si iaca ca aceasta fata a plecat la plimbare si plimbarea s-a terminat la resto grecesc Si plina de ambitie a mancat salata greceasca adica feta,rosii, castraveti, ceapa si masline.Si a mancat homar, buuuun, da' p-acolo prin platou erau si niste inele de calamari de-alea date prin ou si faina si prajite in ulei.Si aici ambitia ei a dat bir cu fugitii si a lasat-o singura in lupta inegala.Ca fata era singura da' calamaru' avea ajutoare: gambas, somon afumat, scoici etc.Ce mai! o intreaga armata.Asa ca bine'nteles ca lupta pierduta din start.Si a mai ramas un rest de inghetata de la copil, si s-a luptata si cu aia da' iar a pierdut.
Spasita si cu gandul ca va prinde ea ambitia si o va tine strans legata de ea, s-a intors acasa din plimbarea plina de peripetii.
Deci, si maine e o zi.Fara calcat stramb si pe metereze.Va pup
Acuma daca te-ai parat, inseamna ca nu se mai repeta ...saptamana asta , nu? Sa-ti fie de bine, hai ca doar nu iesi in fiecare zi la restaurant.
Citat:
Anterior postat de Fulguta Vezi mesajul
Noapte buna scumpele mele ,acum merg la dus si in patut cu mine ,mi-am sunat fratiorul acum 5 minute sa-i spun La multi ani azi implineste 44 de ani si am vrut sa fiu prima .
Azi am papat asa
dimi - 2 felii de paine de secara cu zacusca
o cafea fara cofeina cu indulcitor natural de stevie
gustare - mere coapte
pranz -spanac cu 2 oua fierte in apa
gustare - 50 g goji+ 30 g nuci
cina - o bucata mare de piept de curcan
Somn usor ,pe maine !
La multi ani fratelui tau Fulgule!!!Multa sanatate.

Citat:
Anterior postat de Fulguta Vezi mesajul
Gata ma bag la somn ca este deja 1 si 15 minute ! Maine trezirea la 6 .
Las ca si eu m-am culcat la 1 ..dar m-am si trezit la 10 si jumate aproape..
Citat:
Anterior postat de ella 78 Vezi mesajul
zumba PC - YouTube

Zuuuummmbbaaaaaa!!!!!!!!!!!!!!!!
Asta e ce fac eu , numai ca nu e complet filmul are aproape 45 min.
Citat:
Anterior postat de happygirldiana Vezi mesajul
Buna dimineata,fete dragi!
Va doresc o zi frumoasa ca voi!
La fel Diana
Citat:
Anterior postat de happygirldiana Vezi mesajul
Fuluta, ceaiul respectiv e amestec, se gaseste la Fares, pliculete.E atat de aromat si de bunEu il iubesc
AM avut si eu , dar ie nu prea mi-a placut, asa simpluGusturile nus e discuta
Citat:
Anterior postat de bety Vezi mesajul
Si eu am mancat de dimineata ,miracol , ma duc acum sa imi iau gustarica ( un mar )
Asa DA!!!
Citat:
Anterior postat de andra_aly Vezi mesajul
Neata fetelor
Fulgut scump si drag, stii ca te iubim... dar spune-mi draga mea si mie ce faci cu atatea torturi si atatea bunataturi ?
Ca ne-ai ametit
Albumele tale au facut istorie pe aici
Neata Andra draga. Cum te mai simti?
Citat:
Anterior postat de michellabfirst Vezi mesajul
Buna dimineata fetelor
La Multi Ani!!!! sarbatoritei de azi
Fulguta, foarte interesant ce articolul postat.Sunt multe lucruri de care ar trebui sa tinem cont.
Eu bantui p-aici cat imi beau cafeaua (ca am mancat de dim. ca o fata cuminte doi biscot cu un iaurt degresat) si apoi sa vad de ce m-apuc.Poate de sport?!
Sport sport sportO zi frumoasa.
incognito, necesarul caloric zilnic pentru a te menţine la greutatea actuală, la un nivel de activitate fizică Moderat activ, este de 1995 kcal/zi. Pentru a slăbi 0.5kg/săptămână, ar trebui să mănânci aproximativ 1478 kcal/zi. Pentru a slăbi 2 kg/lună ar trebui să mănânci aproximativ 1479 kcal/zi.
NOTĂ: Culorile înseamnă slăbit sănătos, înfometare, pericol pentru viaţă.
[Calculator calorii]
Răspuns cu citat
  #2959 (permalink)  
Vechi 14 nov 2012, 12:23:11
incognito's Avatar
(meniuri, evolutie)
Slăbuţa cunoscătorSlăbuţa cunoscător
Merite:
 
Data înregistrării: 13 mar 2010
Locaţie: Brasov, Romania
Vârsta: 44
Date: 168cm, 61.5kg
Mesaje: 3.426
Aprecieri acordate: 2.110
Am fost apreciat(a) de 692 ori in 236 mesaje
Implicit Re: Ai peste 30 ani? Vino aici sa ne cunoastem :) - 11

Citat:
Anterior postat de VentoFreddo Vezi mesajul
Buna,iubitele mele dragi!
Azi e ziua mea asa ca m-am prezentat cu "cinstea" de rigoare
Va multumesc pt gandurile bune si urarile de pe feisbuc
Citat:
Anterior postat de VentoFreddo Vezi mesajul
Fetele,mult mai scrieti
of..tre sa plec,gata cu dansul
o zi minunata ca voi!
La multi ani scumpa mea! Stiu ca ai treaba , asa ca iti las niste floricele si iti urez o zi frumoasa ca tine!

Citat:
Anterior postat de andra_aly Vezi mesajul

Am scris parca duminica, dar la cat scriu fetele pe aici, e jale sa recuperezi mesajele.
Eu sunt o intrusa pe aici sper ca nu va deranjez, mai am pana la 30
pup emy si multumim de cinste E bine ca e virtuala ca altfel aveam deja 2 kg in plus
No bine tu ANdra, de parca avem tatuata varsta pe frunte Cum sa fii intrusa,te asteptam in fiecare zi daca iti face placere. Sa inteleg ca esti mai bine..
incognito, necesarul caloric zilnic pentru a te menţine la greutatea actuală, la un nivel de activitate fizică Moderat activ, este de 1995 kcal/zi. Pentru a slăbi 0.5kg/săptămână, ar trebui să mănânci aproximativ 1478 kcal/zi. Pentru a slăbi 2 kg/lună ar trebui să mănânci aproximativ 1479 kcal/zi.
NOTĂ: Culorile înseamnă slăbit sănătos, înfometare, pericol pentru viaţă.
[Calculator calorii]
Răspuns cu citat
Acest membru apreciaza mesajul lui incognito:
VentoFreddo (15 nov 2012)
  #2960 (permalink)  
Vechi 14 nov 2012, 12:26:08
VentoFreddo's Avatar
(meniuri, evolutie)
Slăbuţă ModelSlăbuţă Model
Merite:
SUNT RESPONSABIL  
Data înregistrării: 11 ian 2010
Locaţie: Braila, Romania
Vârsta: 47
Dieta: sanatoasa personalizata
Date: 174cm, 65.6kg
Mesaje: 17.573
Aprecieri acordate: 7.170
Am fost apreciat(a) de 8.280 ori in 2.421 mesaje
Implicit Re: Ai peste 30 ani? Vino aici sa ne cunoastem :) - 11

multumesc,Roxy!Ma bucur ca ti-ai amintit dincolo care sunt florile mele preferate
Of..acu chiar fug
VentoFreddo, necesarul caloric zilnic pentru a te menţine la greutatea actuală, la un nivel de activitate fizică Usor activ, este de 1858 kcal/zi. Pentru a slăbi 0.5kg/săptămână, ar trebui să mănânci aproximativ 1341 kcal/zi. Pentru a slăbi 3.5 kg/lună ar trebui să mănânci aproximativ 954 kcal/zi.
NOTĂ: Culorile înseamnă slăbit sănătos, înfometare, pericol pentru viaţă.
[Calculator calorii]
Răspuns cu citat
Răspunde

Informatii despre slabit
11, 30, 40, ani, calorii, cunoastem, dieta, jurnale, ne, peste, sanatos, slabit, vino


Reguli de postare
BB code este Pornit
emoticoanele sunt Pornit
Codul [IMG] este Pornit
Codul HTML este Oprit
Trackbacks are Oprit
Pingbacks are Oprit
Refbacks are Oprit
Nu poţi deschide subiecte noi
Nu poţi să răspunzi la mesaje
Poţi să publici ataşamente
Nu poţi să-ţi editezi mesajele

Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimul mesaj
Ai peste 30 ani? Vino aici sa ne cunoastem :) - 10 Slabuta Jurnale slabit 30-40 ani 5917 23 aug 2012 23:24:13
Ai peste 30 ani? Vino aici sa ne cunoastem :) - 08 Slabuta Jurnale slabit 30-40 ani 7297 11 iun 2011 04:28:22
Ai peste 30 ani? Vino aici sa ne cunoastem :) - 06 Slabuta Arhiva jurnale slabit 5073 19 dec 2010 17:01:58
Ai peste 30 ani? Vino aici sa ne cunoastem :) - 05 Slabuta Arhiva jurnale slabit 5157 10 nov 2010 23:27:22
Ai peste 30 ani? Vino aici sa ne cunoastem :) Slabuta Arhiva jurnale slabit 9058 08 iun 2010 16:51:30

Mesaje noi in forum de slabit Slabute.ro
 Mesajele slăbuţelor
Se încarcă mesajele...
Calculator calorii (clic aici)
Poziţionare:
Calculator nutriţionalFan Slăbuţe!Susţine Slăbuţe!Top SlăbuţeSlabute TV
Subiecte noi
Subiecte interesante
Ultimele articole