Prezentare Calculator Nutriţional Slăbuţe - Partea 1Cursuri pictura, desen, modelaj, istoria artei
Sunt Resposnabil Calculator nutriţional Susţin Slăbuţe - Widgets si insigne! Slabute Concurs - Sanatate, premii si distractie! Slăbuţe TV - Televiziunea slăbuţelor

9 months to go!

Gaseste prietenii din orasul tau! Alba Arad Arges Bacau Bihor Bistrita-Nasaud Botosani Braila Brasov Buzau Calarasi Caras-Severin
Cluj Constanta Dambovita Dolj Galati Giurgiu Gorj Hunedoara Ialomita Iasi Bucuresti Maramures Mehedinti Mures Neamt Olt
Prahova Salaj Satu-Mare Sibiu Suceava Teleorman Timis Tulcea Vaslui Valcea Vrancea
Prima Petitie Nationala pentru Dreptul la o Viata Sanatoasa deja a fost semnata de catre 66338 oameni.
In total sunt necesare peste 100.000 de semnaturi. Fii voluntar si participa in campania de strangere de semnaturi, clic aici.
Bine ai venit pe Slăbuţe, comunitatea care în 2008 a pus bazele mişcării pentru stilul de viaţă sănătos din România! Am creat pentru tine o comunitate unică şi specială. Într-o atmosferă civilizată, alături doar de oameni de calitate si cu o vastă experientă în domeniul stilului de viaţă sănătos, corect şi imparţial vei putea învăţa şi împărtăşi experienţele tale despre sănătate, alimentaţie, sport, stil de viaţă, slăbit sănătos şi alte întâmplări interesante din viaţa ta. Daca îţi pasă de viitorul ţării noastre şi a celor din jur, poţi contribui alături de noi într-un mod responsabil la promovarea stilului de viaţă sănătos, fie prin recomandarea comunităţii, fie prin relatarea celor învăţate pe Slăbuţe. Dacă ne vizitezi pentru prima dată, îţi recomandăm să citeşti ghidul începătorilor.
Pentru ca să te înregistrezi, clic aici. Succes!
Răspunde
 
Opţiuni subiect
  #301 (permalink)  
Vechi 12 dec 2011, 08:29:59
ras_cristalin's Avatar
(meniuri, evolutie)
Slăbuţă ModelSlăbuţă Model
Merite:
SUNT RESPONSABIL  
Data înregistrării: 09 aug 2009
Locaţie: Suceava, Romania
Vârsta: 36
Dieta: Mancare sanatoasa
Date: 171cm, 84.3kg
Mesaje: 6.253
Aprecieri acordate: 7
Am fost apreciat(a) de 163 ori in 79 mesaje
Implicit Re: 9 months to go!

Buna dimineata, colege burtici
Nicoleta, sa ai un prenatal frumos si odihnitor, ce fain s-a potrivit acum chiar inainte de sarbatori Iti tin pumnii si pentru analiza!

Noi maine avem 6 saptamani si mergem la eco, trebuie sa-mi fac azi programare. O sa fac eco la altcineva, nu la doctorita mea obisnuita, ca luna asta nu e in oras.
Aseara mi-a fost cam rau, am zis ca vomit, insa mi-am pus ceva rece pe stomac si m-am potolit. Nu cred ca erau greturile, mancasem ceva ce mi-a picat greu la stomac (salata cu castraveti, sos tzatziki cu castraveti)...

Va urez o saptamana frumoasa tuturor si niste burtici sanatoase si frumoase
__________________
Răspuns cu citat
  #302 (permalink)  
Vechi 12 dec 2011, 15:48:21
lisha's Avatar
(meniuri, evolutie)
Sunt una dintre slăbuţe!Sunt una dintre slăbuţe!
Merite:
 
Data înregistrării: 17 nov 2011
Locaţie: alba, Romania
Date: 160cm, 69kg
Mesaje: 365
Aprecieri acordate: 15
Am fost apreciat(a) de 221 ori in 94 mesaje
Implicit Re: 9 months to go!

Buna fetelor!

Nu v-am mai citit de mult....probleme tehnice si lipsa de timp sa le rezolv

Analizele mi-au iesit in general bine...am putina anemie si putina lipsa de calciu, mi le-a citit verisoara mea care e in domeniu.
Sunt putin necajita ca nu am reusit sa fac programare la medic.....e plin pana in sarbatori..off ,,,dar asta e merg la medicul de familie sa vad ce zice.

In general ma simt bine....cateodata simt bebele ca misca ff jos cred ca s-a intors ...apoi imi da cate-o lovitura sanatoasa....a ramas la fel de nocturn, probabil atunci se simte bagat in seama

In ultima vreme am fost foarte ocupata, ma streseaza lucrarea de disertatie, nu gasesc ce imi trebuie si e multa bataie de cap...oi vedea cum fac pana la urma.
In iauarie si februarie ma asteapta 4 examene foarte grele...si eu numai chef de invatan nu am

De Craciun vom fi acasa iar de Anul Nou la munte cu veri de-ai sotului si cativa prieteni...o sa fim singuri casatoriti pe acolo dar nu-i bai suntem invatati, vorba sotului "tot copii am ramas".

Sper sa sunteti bine si voi si bebei
lisha, necesarul caloric zilnic pentru a te menţine la greutatea actuală, la un nivel de activitate fizică Sedentar, este de 1628 kcal/zi. Pentru a slăbi 0.5kg/săptămână, ar trebui să mănânci aproximativ 1111 kcal/zi.
NOTĂ: Culorile înseamnă slăbit sănătos, înfometare, pericol pentru viaţă.
[Calculator calorii]
Răspuns cu citat
  #303 (permalink)  
Vechi 13 dec 2011, 11:22:52
sophia80's Avatar
(meniuri, evolutie)
Sunt una dintre slăbuţe!Sunt una dintre slăbuţe!
Merite:
 
Data înregistrării: 16 feb 2011
Locaţie: Timisoara, Romania
Vârsta: 44
Dieta: Sport, sport, sport
Date: 160cm, 53kg
Mesaje: 578
Aprecieri acordate: 12
Am fost apreciat(a) de 90 ori in 41 mesaje
Implicit Re: 9 months to go!

buna fetelor
noi am tras chiulul la greu de cand am intrat in medical, nu de alta dar incerc sa profit la maxim de perioada asta de leneveala si boierie pana apare putzica la orizont, ca apoi adios dormit pana la pranz, uitat la filme, plimbat cand am eu chef si facut totul numai cand si daca am eu chef

noi suntem bine, avem 30 de saptamani, ne-au mai ramas maxim 9 saptamani
la 29 de saptamani am fost la eco, bebele meu era mai mare cu 10 zile (la cat dorm nu ma mir) si avea 1516 grame, destul de mult pentru 29 de saptamani
pana acum am luat 15 kg, din fericire in ultima luna am luat maxim 1 kg, doar ce a pus putza pe el de fapt
ar fi bine sa nu mai iau f mult ca deja ma simt ca un dinozaur, abia ma mai misc si sincer abia astept sa slabesc sa scap de greutatea asta

bun venit noilor gravidute, sarcini usoare si bebelusi la termen
__________________

Supermommy de David & Alex!



YOUR WORKOUT IS MY INSANITY WARM UP
sophia80, pentru a configura şi afişa ticker-ul tău, urmează paşii din noua secţiune tickere.
sophia80, necesarul caloric zilnic pentru a te menţine la greutatea actuală, la un nivel de activitate fizică Extem activ, este de 2189 kcal/zi. Pentru a slăbi 0.5kg/săptămână, ar trebui să mănânci aproximativ 1672 kcal/zi.
NOTĂ: Culorile înseamnă slăbit sănătos, înfometare, pericol pentru viaţă.
[Calculator calorii]

Ultima dată editat de sophia80; 13 dec 2011 at 11:32:04.
Răspuns cu citat
  #304 (permalink)  
Vechi 13 dec 2011, 11:33:10
sophia80's Avatar
(meniuri, evolutie)
Sunt una dintre slăbuţe!Sunt una dintre slăbuţe!
Merite:
 
Data înregistrării: 16 feb 2011
Locaţie: Timisoara, Romania
Vârsta: 44
Dieta: Sport, sport, sport
Date: 160cm, 53kg
Mesaje: 578
Aprecieri acordate: 12
Am fost apreciat(a) de 90 ori in 41 mesaje
Implicit Re: 9 months to go!

ceva foarteeeeeee funny:-)


Test pentru viitorii tatici….


Daca te-ai decis sa accepti aceasta provocare, iata ce ai de facut, punctual………

Primul trimestru de sarcina

In fiecare seara, prepara-ti o licoare delicioasa, care iti va da o stare asemanatoare celei prin care trece sotia ta. De exemplu, bea un pahar de whisky amestecat cu bere, fara sa mananci nimic.

A doua zi dimineata, ia un somnifer, iar apoi poti pleca la munca. Daca te simti foarte rau, te poti invoi de la serviciu pentru a ramane acasa, insa fii te rog amabil si fa curatenie in toata casa. Nu uita sa pregatesti cina!

Pentru o imagine cat mai clara, leaga-ti cate un saculet cu nisip de fiecare picior. Ai grija sa cantareasca un kilogram si jumatate. Cand ti se face foame, nu manca friptura, ca nu ai voie. Nici prajituri. Si nici cartofi prajiti. Un mar este o alegere buna.

Lasa-te de fumat. Ai innebunit? Nu stii ca tutunul este primul lucru la care trebuie sa renunti in timpul sarcinii.

Daca te simti epuizat, intinde-te pe pat si mai mananca un iaurt. Daca vei vomita dupa tot ce ai consumat, curata bine toata mizeria. Nu o suna pe sotia ta, pentru ca este ocupata.

Nu uita sa te programezi la spital pentru o testare HIV si un examen pentru sifilis. Trebuie sa mergi la medicul proctolog pentru consultatii!

Trimestrul al II-lea de sarcina

Daca ai trecut cu bine de primul trimestru de „graviditate“, acum urmeaza alte probe, din ce in ce mai greu de depasit. Dar cum despre barbati se spune ca sunt foarte puternici, suntem convinsi ca nu vei avea nicio problema.

Asadar, incepand cu luna a patra, leaga-ti o saltea cu apa in dreptul burtii. Daca vei reusi sa te imbraci singur in fiecare zi, fara sa dai jos salteaua, nu putem decat sa ne mandrim cu tine. Nu uita insa ca in, aceeasi formula, trebuie sa-ti pui si pantofii si, fara ajutor, sa-ti legi sireturile. Acea saltea va ramane legata de corpul tau pana la sfarsit, ceea ce inseamna ca si in timpul noptii, iti va fi alaturi. Si cum vei dormi? Intr-o parte, bineinteles.

Nu uita sa-ti iei doza de somnifere in fiecare dimineata. Iar inainte de a pleca la serviciu, bea minimum un >>> litru de apa. Te descurci tu pe drum cu acea necesitate apasatoare de a merge la toaleta. In fiecare seara, inainte de a te culca, bea un preparat diuretic si un litru de apa. Pune-ti vata in nas, astfel incat sa poti respira, dar cu un mic suierat. Pe tot parcursul zilei, nu ai voie sa scoti vata din nas. Iti este greu sa respiri? Aeriseste mai mult timp camera in care stai.

Spre sfarsitul celor sase luni, programeaza-te iar la spital pentru un set de analize ale sangelui. De ce? Trebuie sa-ti faci din nou testul HIV si cel pentru sifilis. Nu te impiedica de acest lucru, pentru ca este floare la ureche fata de ceea ce ai fost nevoit sa faci pana acum. Din agenda ta nu trebuie sa lipseasca nici intalnirile cu medicul proctolog, de doua ori pe luna. In tot acest timp, nu ai voie sa-ti desfaci salteaua cu apa!

Ultimul trimestru de sarcina

Daca ai ajuns pana aici, chiar nu mai ai de ce sa te temi. Toate vor decurge de la sine fara ca nici macar sa le mai bagi in seama. Dar ca sa intelegi exact despre ce este vorba in propozitie si pentru a ramane alaturi de suferinta sotiei tale, implica-te si in probele viitoare.

Asadar, in fiecare dimineata, asaza-te pe un scaun cu rotile si invarte-te timp de 10 minute.

In momentul in care aparatul vestibular va refuza cu incapatanare sa mai coopereze cu tine, ridica-te si pregateste-te sa pleci la serviciu. A, simti ca se invarte camera cu tine? Nu-i nimic, o sa-ti treaca. Schimba salteaua cu apa cu una mai mare sau umple-o pe cea veche pana la refuz.

De asemenea, mareste greutatea sacilor cu nisip pe care ii porti legati de picioare. In ultimul trimestru de sarcina, fiecare sac trebuie sa cantareasca doua kilograme.

In timpul programului de lucru, trebuie sa bei neaparat cate un pahar de apa pe ora si cate un produs diuretic. Incearca sa nu pleci prea repede sau prea des de la serviciu. Fii vioi tot timpul si, ori de cate ori ai ocazia, da dovada de foarte multa harnicie. Seful trebuie sa te aprecieze pentru cat de mult muncesti. Daca ti se pare o sarcina prea usoara, mareste doza zilnica de somnifere.

Seara cand ajungi acasa, nu-ti desface salteaua cu apa din dreptul abdomenului, ci ramai cu ea, asa cum am spus, pana la sfarsitul „sarcinii“.

Cand te bagi in pat, trebuie sa fii acelasi iubit grozav cu care s-a casatorit sotia ta. Daca ea se va agata tot timpul de tine, incearca sa fii indulgent si sa-i satisfaci toate poftele.

In aceasta perioada trebuie sa-i acorzi mai multa atentie si timp sotiei tale. Imagineaza-ti ca ii este si ei destul de dificil.

Mergi la spital pentru a-ti face testele de sange. De ce? Din nou testul HIV si cel pentru sifilis. Hai nu fi rau, ca mult a fost, putin mai este. Iar daca ti-ai imaginat ca in trimestrul al treilea ai scapat de controalele la proctolog, de trei ori pe luna, te-ai inselat. Chiar daca esti sanatos tun, trebuie sa te asiguri de acest fapt.

Daca ajungi la sfarsitul celor noua luni de „sarcina“, fii convins ca noi vom fi primii care iti vom strange mana si te vom felicita.

Nu uita totusi ca povestea nu s-a terminat inca. Urmeaza momentul nasterii...

Cand iti va veni sorocul, aminteste-ti ca nu ne jucam de-a nasterea, oricum este imposibil. Dar pentru a-ti face o idee cat mai buna despre ce inseamna, viziteaza-ti pentru a 20-a oara medicul proctolog si permite-i sa-ti introduca o portocala in... Apoi respira adanc. Daca vei reusi sa scapi de portocala fara a te ajuta de alte parti ale corpului, inseamna ca ai reusit.
Felicitari! Poti sa-ti desfaci salteaua cu apa."Ai nascut!"
__________________

Supermommy de David & Alex!



YOUR WORKOUT IS MY INSANITY WARM UP
sophia80, pentru a configura şi afişa ticker-ul tău, urmează paşii din noua secţiune tickere.
sophia80, necesarul caloric zilnic pentru a te menţine la greutatea actuală, la un nivel de activitate fizică Extem activ, este de 2189 kcal/zi. Pentru a slăbi 0.5kg/săptămână, ar trebui să mănânci aproximativ 1672 kcal/zi.
NOTĂ: Culorile înseamnă slăbit sănătos, înfometare, pericol pentru viaţă.
[Calculator calorii]
Răspuns cu citat
  #305 (permalink)  
Vechi 13 dec 2011, 21:48:41
iki's Avatar
iki iki este deconectat
(meniuri, evolutie)
Vreau să intru-n gaşcă...Vreau să intru-n gaşcă...
Merite:
 
Data înregistrării: 06 ian 2011
Locaţie: Bucuresti, Romania
Vârsta: 43
Dieta: personalizat
Date: 164cm, 74.4kg
Mesaje: 137
Aprecieri acordate: 0
Am fost apreciat(a) o data intr-un mesaj
Implicit Re: 9 months to go!

Ciao dragelor !
am aproape o saptamana de lipsa. Am fost tot pe drumuri la sfarsitul saptamanii. Acum m-am intors la Timi, dar am cam mult de lucru zilele astea la servici.
Din cate am citit sunteti bine . Nico ai intrat in concediu? De abia il astept si eu, cred ca pe la inceputul lui martie. Sophia suna atat de bine ce faci in concediu ca imi faci pofta
Acum insa....sunt cam obosita si am si niste rufe de pus la uscat...va las in seara asta.
Va
iki, necesarul caloric zilnic pentru a te menţine la greutatea actuală, la un nivel de activitate fizică Moderat activ, este de 2164 kcal/zi. Pentru a slăbi 0.5kg/săptămână, ar trebui să mănânci aproximativ 1647 kcal/zi. Pentru a slăbi 4 kg/lună ar trebui să mănânci aproximativ 1131 kcal/zi.
NOTĂ: Culorile înseamnă slăbit sănătos, înfometare, pericol pentru viaţă.
[Calculator calorii]
Răspuns cu citat
  #306 (permalink)  
Vechi 14 dec 2011, 00:16:13
StefaniaXtr's Avatar
(meniuri, evolutie)
Sunt una dintre slăbuţe!Sunt una dintre slăbuţe!
Merite:
 
Data înregistrării: 22 iul 2011
Locaţie: Drobeta Turnu Severin, Romania
Vârsta: 40
Dieta: Am decis sa incerc Dieta Dukan + sport, dupa ce termin cu alaptatul
Date: 170cm, 63kg
Mesaje: 403
Aprecieri acordate: 2
Am fost apreciat(a) de 5 ori in 4 mesaje
Implicit Re: 9 months to go!

Citat:
Anterior postat de nicoleta30 Vezi mesajul
Salut fetelor,

Am fost azi dimineata sa-mi i-a sange pentru analiza de anticorpi anti rh si astep cu nerabdare rezultatul. Ma rog sa fie totul bine si sa iasa ABSENTI.

In rest sunt bine. Luni fac 7 luni si 11 zile deci pot sa-mi iau concediul prenatal!

Va urez o zi buna!
Bafta cu concediul. Eu abia la 1 martie pot intra in concediu prenatal. Abia astept.

Pupici
!


Citat:
Anterior postat de nicoleta30 Vezi mesajul
Salut mamicute ce mai faceti? E asa liniste pe aici!
Citat:
Anterior postat de ras_cristalin Vezi mesajul
Buna dimineata, colege burtici
Nicoleta, sa ai un prenatal frumos si odihnitor, ce fain s-a potrivit acum chiar inainte de sarbatori Iti tin pumnii si pentru analiza!

Noi maine avem 6 saptamani si mergem la eco, trebuie sa-mi fac azi programare. O sa fac eco la altcineva, nu la doctorita mea obisnuita, ca luna asta nu e in oras.
Aseara mi-a fost cam rau, am zis ca vomit, insa mi-am pus ceva rece pe stomac si m-am potolit. Nu cred ca erau greturile, mancasem ceva ce mi-a picat greu la stomac (salata cu castraveti, sos tzatziki cu castraveti)...

Va urez o saptamana frumoasa tuturor si niste burtici sanatoase si frumoase
Succes la eco, vei fi uimita cand vei auzi prima data sunetul inimi celui mic. Pentru mine a fost o experienta incedibila.
Bafta!

Citat:
Anterior postat de lisha Vezi mesajul
Buna fetelor!

Nu v-am mai citit de mult....probleme tehnice si lipsa de timp sa le rezolv

Analizele mi-au iesit in general bine...am putina anemie si putina lipsa de calciu, mi le-a citit verisoara mea care e in domeniu.
Sunt putin necajita ca nu am reusit sa fac programare la medic.....e plin pana in sarbatori..off ,,,dar asta e merg la medicul de familie sa vad ce zice.

In general ma simt bine....cateodata simt bebele ca misca ff jos cred ca s-a intors ...apoi imi da cate-o lovitura sanatoasa....a ramas la fel de nocturn, probabil atunci se simte bagat in seama

In ultima vreme am fost foarte ocupata, ma streseaza lucrarea de disertatie, nu gasesc ce imi trebuie si e multa bataie de cap...oi vedea cum fac pana la urma.
In iauarie si februarie ma asteapta 4 examene foarte grele...si eu numai chef de invatan nu am

De Craciun vom fi acasa iar de Anul Nou la munte cu veri de-ai sotului si cativa prieteni...o sa fim singuri casatoriti pe acolo dar nu-i bai suntem invatati, vorba sotului "tot copii am ramas".

Sper sa sunteti bine si voi si bebei
Bine ai revenit printre noi!

Iti urez sa gasesti pana la urma resurse sa poti trece cu bine de cele 4 examene din februarie si de prezentarea disertatiei.
Eu am scapat de astfel de "corvoade" prin 2009, am terminat si cu masteratul.
Sa ai parte de sarbatori pline de caldura sufleteasca oriunde vei fi.
Si ai grija sa nu aluneci pe gheata (sfat pe care mi l-a dat si medicul meu de sarcina).

Pupicei!

Citat:
Anterior postat de sophia80 Vezi mesajul
buna fetelor
noi am tras chiulul la greu de cand am intrat in medical, nu de alta dar incerc sa profit la maxim de perioada asta de leneveala si boierie pana apare putzica la orizont, ca apoi adios dormit pana la pranz, uitat la filme, plimbat cand am eu chef si facut totul numai cand si daca am eu chef

noi suntem bine, avem 30 de saptamani, ne-au mai ramas maxim 9 saptamani
la 29 de saptamani am fost la eco, bebele meu era mai mare cu 10 zile (la cat dorm nu ma mir) si avea 1516 grame, destul de mult pentru 29 de saptamani
pana acum am luat 15 kg, din fericire in ultima luna am luat maxim 1 kg, doar ce a pus putza pe el de fapt
ar fi bine sa nu mai iau f mult ca deja ma simt ca un dinozaur, abia ma mai misc si sincer abia astept sa slabesc sa scap de greutatea asta

bun venit noilor gravidute, sarcini usoare si bebelusi la termen

am observat ca ai tras putin chiului, dar nici eu nu ma laud cu altceva. Cat am stat la bucuresti (10 - 12 decembrie) am cam stat departe de forum.

acum m-am intor si voi posta imediat si rezultatele de pe acolo.

Citat:
Anterior postat de sophia80 Vezi mesajul
ceva foarteeeeeee funny:-)


Test pentru viitorii tatici….


Daca te-ai decis sa accepti aceasta provocare, iata ce ai de facut, punctual………

Primul trimestru de sarcina

In fiecare seara, prepara-ti o licoare delicioasa, care iti va da o stare asemanatoare celei prin care trece sotia ta. De exemplu, bea un pahar de whisky amestecat cu bere, fara sa mananci nimic.

A doua zi dimineata, ia un somnifer, iar apoi poti pleca la munca. Daca te simti foarte rau, te poti invoi de la serviciu pentru a ramane acasa, insa fii te rog amabil si fa curatenie in toata casa. Nu uita sa pregatesti cina!

Pentru o imagine cat mai clara, leaga-ti cate un saculet cu nisip de fiecare picior. Ai grija sa cantareasca un kilogram si jumatate. Cand ti se face foame, nu manca friptura, ca nu ai voie. Nici prajituri. Si nici cartofi prajiti. Un mar este o alegere buna.

Lasa-te de fumat. Ai innebunit? Nu stii ca tutunul este primul lucru la care trebuie sa renunti in timpul sarcinii.

Daca te simti epuizat, intinde-te pe pat si mai mananca un iaurt. Daca vei vomita dupa tot ce ai consumat, curata bine toata mizeria. Nu o suna pe sotia ta, pentru ca este ocupata.

Nu uita sa te programezi la spital pentru o testare HIV si un examen pentru sifilis. Trebuie sa mergi la medicul proctolog pentru consultatii!

Trimestrul al II-lea de sarcina

Daca ai trecut cu bine de primul trimestru de „graviditate“, acum urmeaza alte probe, din ce in ce mai greu de depasit. Dar cum despre barbati se spune ca sunt foarte puternici, suntem convinsi ca nu vei avea nicio problema.

Asadar, incepand cu luna a patra, leaga-ti o saltea cu apa in dreptul burtii. Daca vei reusi sa te imbraci singur in fiecare zi, fara sa dai jos salteaua, nu putem decat sa ne mandrim cu tine. Nu uita insa ca in, aceeasi formula, trebuie sa-ti pui si pantofii si, fara ajutor, sa-ti legi sireturile. Acea saltea va ramane legata de corpul tau pana la sfarsit, ceea ce inseamna ca si in timpul noptii, iti va fi alaturi. Si cum vei dormi? Intr-o parte, bineinteles.

Nu uita sa-ti iei doza de somnifere in fiecare dimineata. Iar inainte de a pleca la serviciu, bea minimum un >>> litru de apa. Te descurci tu pe drum cu acea necesitate apasatoare de a merge la toaleta. In fiecare seara, inainte de a te culca, bea un preparat diuretic si un litru de apa. Pune-ti vata in nas, astfel incat sa poti respira, dar cu un mic suierat. Pe tot parcursul zilei, nu ai voie sa scoti vata din nas. Iti este greu sa respiri? Aeriseste mai mult timp camera in care stai.

Spre sfarsitul celor sase luni, programeaza-te iar la spital pentru un set de analize ale sangelui. De ce? Trebuie sa-ti faci din nou testul HIV si cel pentru sifilis. Nu te impiedica de acest lucru, pentru ca este floare la ureche fata de ceea ce ai fost nevoit sa faci pana acum. Din agenda ta nu trebuie sa lipseasca nici intalnirile cu medicul proctolog, de doua ori pe luna. In tot acest timp, nu ai voie sa-ti desfaci salteaua cu apa!

Ultimul trimestru de sarcina

Daca ai ajuns pana aici, chiar nu mai ai de ce sa te temi. Toate vor decurge de la sine fara ca nici macar sa le mai bagi in seama. Dar ca sa intelegi exact despre ce este vorba in propozitie si pentru a ramane alaturi de suferinta sotiei tale, implica-te si in probele viitoare.

Asadar, in fiecare dimineata, asaza-te pe un scaun cu rotile si invarte-te timp de 10 minute.

In momentul in care aparatul vestibular va refuza cu incapatanare sa mai coopereze cu tine, ridica-te si pregateste-te sa pleci la serviciu. A, simti ca se invarte camera cu tine? Nu-i nimic, o sa-ti treaca. Schimba salteaua cu apa cu una mai mare sau umple-o pe cea veche pana la refuz.

De asemenea, mareste greutatea sacilor cu nisip pe care ii porti legati de picioare. In ultimul trimestru de sarcina, fiecare sac trebuie sa cantareasca doua kilograme.

In timpul programului de lucru, trebuie sa bei neaparat cate un pahar de apa pe ora si cate un produs diuretic. Incearca sa nu pleci prea repede sau prea des de la serviciu. Fii vioi tot timpul si, ori de cate ori ai ocazia, da dovada de foarte multa harnicie. Seful trebuie sa te aprecieze pentru cat de mult muncesti. Daca ti se pare o sarcina prea usoara, mareste doza zilnica de somnifere.

Seara cand ajungi acasa, nu-ti desface salteaua cu apa din dreptul abdomenului, ci ramai cu ea, asa cum am spus, pana la sfarsitul „sarcinii“.

Cand te bagi in pat, trebuie sa fii acelasi iubit grozav cu care s-a casatorit sotia ta. Daca ea se va agata tot timpul de tine, incearca sa fii indulgent si sa-i satisfaci toate poftele.

In aceasta perioada trebuie sa-i acorzi mai multa atentie si timp sotiei tale. Imagineaza-ti ca ii este si ei destul de dificil.

Mergi la spital pentru a-ti face testele de sange. De ce? Din nou testul HIV si cel pentru sifilis. Hai nu fi rau, ca mult a fost, putin mai este. Iar daca ti-ai imaginat ca in trimestrul al treilea ai scapat de controalele la proctolog, de trei ori pe luna, te-ai inselat. Chiar daca esti sanatos tun, trebuie sa te asiguri de acest fapt.

Daca ajungi la sfarsitul celor noua luni de „sarcina“, fii convins ca noi vom fi primii care iti vom strange mana si te vom felicita.

Nu uita totusi ca povestea nu s-a terminat inca. Urmeaza momentul nasterii...

Cand iti va veni sorocul, aminteste-ti ca nu ne jucam de-a nasterea, oricum este imposibil. Dar pentru a-ti face o idee cat mai buna despre ce inseamna, viziteaza-ti pentru a 20-a oara medicul proctolog si permite-i sa-ti introduca o portocala in... Apoi respira adanc. Daca vei reusi sa scapi de portocala fara a te ajuta de alte parti ale corpului, inseamna ca ai reusit.
Felicitari! Poti sa-ti desfaci salteaua cu apa."Ai nascut!"
Foarte haios testul, oare cati ar rezista pana la final cu acest test?


Citat:
Anterior postat de iki Vezi mesajul
Ciao dragelor !
am aproape o saptamana de lipsa. Am fost tot pe drumuri la sfarsitul saptamanii. Acum m-am intors la Timi, dar am cam mult de lucru zilele astea la servici.
Din cate am citit sunteti bine . Nico ai intrat in concediu? De abia il astept si eu, cred ca pe la inceputul lui martie. Sophia suna atat de bine ce faci in concediu ca imi faci pofta
Acum insa....sunt cam obosita si am si niste rufe de pus la uscat...va las in seara asta.
Va
Spor la treaba. Ai grija sa nu te agiti foarte tare.
Si eu abia astept sa intru in concediu, sa ma relaxez si sa-mi vad de alte treburi, sa nu mai vad dosare si rapoarte sau alte documente de orice natura.
Pupici si tie!
Răspuns cu citat
  #307 (permalink)  
Vechi 14 dec 2011, 00:32:33
StefaniaXtr's Avatar
(meniuri, evolutie)
Sunt una dintre slăbuţe!Sunt una dintre slăbuţe!
Merite:
 
Data înregistrării: 22 iul 2011
Locaţie: Drobeta Turnu Severin, Romania
Vârsta: 40
Dieta: Am decis sa incerc Dieta Dukan + sport, dupa ce termin cu alaptatul
Date: 170cm, 63kg
Mesaje: 403
Aprecieri acordate: 2
Am fost apreciat(a) de 5 ori in 4 mesaje
Implicit Re: 9 months to go!

Si acum detalii de la Bucureşti:

Bebe e sanatos, se incadreaya in parametri, nu are cordonul omblical in brate (ceea ce inseamna ca nu se va spanzura), e vioi si reactioneaza la toate zgomotele.
Eu am primit trimiterea pentru verificarea anticorpilor anti Rh (anti A si anti D), sa nu manac sare, sa nu mananc branza, telemea, carnati, orice preparat din gama ce se face acum in perioada sarbatorilor de Craciun, sa nu manac muraturi, varza murata si nic maioneza sau smantana.
Pot sa manac carne de pasare, de curcan, peste (doar somon, pastrav si salau), albus de ou fiert, ficat de pasare fiert, branza de vaci, iaurt degresat, lapte dulce degresat, cereale integrale, legume proaspete, salate si fructe.
Obligatoriu sa nu renunt la Elevit si nici la fier si sa am mare grija cu facutul curateniei si cu ghietusul, sa nu cad si sa nu fac eforturi prea mari.
In cazul in care simt ca mi se umfla picioarele sau ma dor sa ma intind in pat cu o patura sub ele, ca sa imi revin.
In plus mama mi-a dat cadou cartea "Mama si copilul" a sotilor Capraru (Herta si Emil), care are o multime de informatii utile.
Am sa incerc, cand am 5 minute mai libere sa postey cateva din informatiile extrase de acolo.
Pupicei la toata lumea!
Stef
Răspuns cu citat
  #308 (permalink)  
Vechi 14 dec 2011, 09:11:17
lisha's Avatar
(meniuri, evolutie)
Sunt una dintre slăbuţe!Sunt una dintre slăbuţe!
Merite:
 
Data înregistrării: 17 nov 2011
Locaţie: alba, Romania
Date: 160cm, 69kg
Mesaje: 365
Aprecieri acordate: 15
Am fost apreciat(a) de 221 ori in 94 mesaje
Implicit Re: 9 months to go!

Citat:
Anterior postat de StefaniaXtr Vezi mesajul
Si acum detalii de la Bucureşti:

Bebe e sanatos, se incadreaya in parametri, nu are cordonul omblical in brate (ceea ce inseamna ca nu se va spanzura), e vioi si reactioneaza la toate zgomotele.
Eu am primit trimiterea pentru verificarea anticorpilor anti Rh (anti A si anti D), sa nu manac sare, sa nu mananc branza, telemea, carnati, orice preparat din gama ce se face acum in perioada sarbatorilor de Craciun, sa nu manac muraturi, varza murata si nic maioneza sau smantana.
Pot sa manac carne de pasare, de curcan, peste (doar somon, pastrav si salau), albus de ou fiert, ficat de pasare fiert, branza de vaci, iaurt degresat, lapte dulce degresat, cereale integrale, legume proaspete, salate si fructe.
Obligatoriu sa nu renunt la Elevit si nici la fier si sa am mare grija cu facutul curateniei si cu ghietusul, sa nu cad si sa nu fac eforturi prea mari.
In cazul in care simt ca mi se umfla picioarele sau ma dor sa ma intind in pat cu o patura sub ele, ca sa imi revin.
In plus mama mi-a dat cadou cartea "Mama si copilul" a sotilor Capraru (Herta si Emil), care are o multime de informatii utile.
Am sa incerc, cand am 5 minute mai libere sa postey cateva din informatiile extrase de acolo.
Pupicei la toata lumea!
Stef
Mie deja mi se umfla putin picioarele cand fac mult efort....de ex ieri nu am stat deloc pana la 12 am facut de mancare, apoi curatenie, apoi in oras cu treburi care trebuiau rezolvate urgent...aseara nu te mai putea-i intelege cu mine...toata noptea a zis al meu ca am facut ioi si vai

Si azi ar trebui sa o i-au de la capat, e sf de an tr sa inchei cu toate, impozite, taxe, pensi, sanatate...si unde mergi stai, data trecuta cand am fost la casa de sanatate mi s-a facut rau stand la coada la caserie.

Nu ma simt deloc bine am dureri de burta si de spate cred ca ar trebui sa i-au o pauza si sa merg maine.

Inainte sa fiu insarcinata nu aveam atata energie ca acum, acum nu am stare deloc....
daca o fi si bebele asa ca mine a fi vai de picioarele mele
lisha, necesarul caloric zilnic pentru a te menţine la greutatea actuală, la un nivel de activitate fizică Sedentar, este de 1628 kcal/zi. Pentru a slăbi 0.5kg/săptămână, ar trebui să mănânci aproximativ 1111 kcal/zi.
NOTĂ: Culorile înseamnă slăbit sănătos, înfometare, pericol pentru viaţă.
[Calculator calorii]
Răspuns cu citat
  #309 (permalink)  
Vechi 14 dec 2011, 11:44:54
sophia80's Avatar
(meniuri, evolutie)
Sunt una dintre slăbuţe!Sunt una dintre slăbuţe!
Merite:
 
Data înregistrării: 16 feb 2011
Locaţie: Timisoara, Romania
Vârsta: 44
Dieta: Sport, sport, sport
Date: 160cm, 53kg
Mesaje: 578
Aprecieri acordate: 12
Am fost apreciat(a) de 90 ori in 41 mesaje
Implicit Re: 9 months to go!

buna ziua ( dimineata la mine, ca abia m-am trezit )

Stefania, ma bucur ca bebe e bine sanatos in casuta lui:-)

ras cristalin, cum a fost la eco?? sper ca bine


vad ca voi va plangeti de picioare umflate..nu am probleme nici cu picioare umflate si pot sa zic ca eu mananc saratttt si picant de-ti ia foc gura de cand ma stiu, nici cu constipatie, nici cu hemoroizi, insa ma lupt cu arsurile (toata ziua stau cu rennie dupa mine) si cu niste mancarimi de piele de-mi vine sa ma jupoi uneori
asta mic sta cu fundul bagat fix in capul pieptului si cand mananc si se mai umfla si burta e distractie mare, simt ca nu mai am aer

pe de o parte o sa imi lipseasca perioada asta, o sa imi lipseasca rasfatul asta in care m-am lafait, o sa imi lipseasca loviturile din burtica, dar pe de alta parte abia astept sa iasa la lumina, sa il tin in brate, sa scap de toata greutatea asta care ma face sa ma simt si sa ma misc ca un pregnozaur, sa scap de arsurile astea
bineinteles vor veni multe nopti nedormite si griji dar nu ma sperii eu asa usor..


Nico, e bine daca te baga in prenatal asa repede..pe mine tot in medical m-a tinut pana acum si ma mai tine pana la 32 de saptamani, pentru ca, 7 luni sunt la 32 de saptamani de sarcina de fapt

noi mai avem doar 2 ecografii de efectuat pana la nastere, una la 34 de sapt si una la 38 de saptamani cand vom hotari iesirea lui bebe
pana pe 11 februarie presimt eu ca-l scoate pe micul print
__________________

Supermommy de David & Alex!



YOUR WORKOUT IS MY INSANITY WARM UP
sophia80, pentru a configura şi afişa ticker-ul tău, urmează paşii din noua secţiune tickere.
sophia80, necesarul caloric zilnic pentru a te menţine la greutatea actuală, la un nivel de activitate fizică Extem activ, este de 2189 kcal/zi. Pentru a slăbi 0.5kg/săptămână, ar trebui să mănânci aproximativ 1672 kcal/zi.
NOTĂ: Culorile înseamnă slăbit sănătos, înfometare, pericol pentru viaţă.
[Calculator calorii]
Răspuns cu citat
  #310 (permalink)  
Vechi 14 dec 2011, 11:53:46
sophia80's Avatar
(meniuri, evolutie)
Sunt una dintre slăbuţe!Sunt una dintre slăbuţe!
Merite:
 
Data înregistrării: 16 feb 2011
Locaţie: Timisoara, Romania
Vârsta: 44
Dieta: Sport, sport, sport
Date: 160cm, 53kg
Mesaje: 578
Aprecieri acordate: 12
Am fost apreciat(a) de 90 ori in 41 mesaje
Implicit Re: 9 months to go!

cu pregatirile pentru bebei cum stati?
noi am cam cumparat ce ne trebuie si urmeaza sa mai primesc saptamana viitoare restul de hainute si alte lucrusoare de la maica-mea si de la frate-meu
dupa revelion o sa ma apuc sa le spal, sa le calc si sa le aranjez in dulapioare
tot la inceputul lui ianuarie o sa facem comanda de patut, carucior, cadita si o sa cumparam si restul de cosmeticale pentru putza
o sa mai ramana doar pampersii, dar are timp tati in 5 zile cat stam noi spitalizati sa-i cumpere
__________________

Supermommy de David & Alex!



YOUR WORKOUT IS MY INSANITY WARM UP
sophia80, pentru a configura şi afişa ticker-ul tău, urmează paşii din noua secţiune tickere.
sophia80, necesarul caloric zilnic pentru a te menţine la greutatea actuală, la un nivel de activitate fizică Extem activ, este de 2189 kcal/zi. Pentru a slăbi 0.5kg/săptămână, ar trebui să mănânci aproximativ 1672 kcal/zi.
NOTĂ: Culorile înseamnă slăbit sănătos, înfometare, pericol pentru viaţă.
[Calculator calorii]
Răspuns cu citat
Răspunde

Informatii despre slabit
9, calorii, dieta, go, insarcinata, months, sanatos, slabit


Reguli de postare
BB code este Pornit
emoticoanele sunt Pornit
Codul [IMG] este Pornit
Codul HTML este Oprit
Trackbacks are Oprit
Pingbacks are Oprit
Refbacks are Oprit
Nu poţi deschide subiecte noi
Nu poţi să răspunzi la mesaje
Poţi să publici ataşamente
Nu poţi să-ţi editezi mesajele

Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimul mesaj
Let's say hellow to our new life - Jurnal Strawberry strawberry Arhiva jurnale slabit 22 13 sep 2012 19:11:29
A walk to remember (2002) iwhipmyhair Filme 11 31 aug 2011 17:05:57
Cinderella Pact sau Lying to Be Perfect goia Filme 8 29 nov 2010 17:52:45
Learning to love myself! [*pinguin*] Simonne Arhiva jurnale slabit 16 23 mai 2010 13:50:51
The show must go one! paris.hilton Arhiva jurnale slabit 6 06 nov 2009 15:03:48

Mesaje noi in forum de slabit Slabute.ro
 Mesajele slăbuţelor
Se încarcă mesajele...
Calculator calorii (clic aici)
Poziţionare:
Calculator nutriţionalFan Slăbuţe!Susţine Slăbuţe!Top SlăbuţeSlabute TV
Subiecte noi
Subiecte interesante
Ultimele articole