Prezentare Calculator Nutriţional Slăbuţe - Partea 1Cursuri pictura, desen, modelaj, istoria artei
Sunt Resposnabil Calculator nutriţional Susţin Slăbuţe - Widgets si insigne! Slabute Concurs - Sanatate, premii si distractie! Slăbuţe TV - Televiziunea slăbuţelor

Gasca fetelor care tin Montignac partea VIII

Gaseste prietenii din orasul tau! Alba Arad Arges Bacau Bihor Bistrita-Nasaud Botosani Braila Brasov Buzau Calarasi Caras-Severin
Cluj Constanta Dambovita Dolj Galati Giurgiu Gorj Hunedoara Ialomita Iasi Bucuresti Maramures Mehedinti Mures Neamt Olt
Prahova Salaj Satu-Mare Sibiu Suceava Teleorman Timis Tulcea Vaslui Valcea Vrancea
Prima Petitie Nationala pentru Dreptul la o Viata Sanatoasa deja a fost semnata de catre 66338 oameni.
In total sunt necesare peste 100.000 de semnaturi. Fii voluntar si participa in campania de strangere de semnaturi, clic aici.
Bine ai venit pe Slăbuţe, comunitatea care în 2008 a pus bazele mişcării pentru stilul de viaţă sănătos din România! Am creat pentru tine o comunitate unică şi specială. Într-o atmosferă civilizată, alături doar de oameni de calitate si cu o vastă experientă în domeniul stilului de viaţă sănătos, corect şi imparţial vei putea învăţa şi împărtăşi experienţele tale despre sănătate, alimentaţie, sport, stil de viaţă, slăbit sănătos şi alte întâmplări interesante din viaţa ta. Daca îţi pasă de viitorul ţării noastre şi a celor din jur, poţi contribui alături de noi într-un mod responsabil la promovarea stilului de viaţă sănătos, fie prin recomandarea comunităţii, fie prin relatarea celor învăţate pe Slăbuţe. Dacă ne vizitezi pentru prima dată, îţi recomandăm să citeşti ghidul începătorilor.
Pentru ca să te înregistrezi, clic aici. Succes!
 
 
Opţiuni subiect
  #3731 (permalink)  
Vechi 08 iun 2011, 21:07:10
effegi's Avatar
(meniuri, evolutie)
Sunt una dintre slăbuţe!Sunt una dintre slăbuţe!
Merite:
 
Data înregistrării: 22 ian 2010
Locaţie: Iasi, Romania
Vârsta: 43
Dieta: Rina
Date: 167cm, 66.3kg
Mesaje: 637
Aprecieri acordate: 5
Am fost apreciat(a) de 10 ori in 9 mesaje
Implicit Re: Gasca fetelor care tin Montignac partea VIII

Seara buna!!
Ame interesanta analiza cu firele de par. Si eu am o problema cu parul, ba imi cade ba fac matreata dar numai in anumite zone ale capului, ehhhh si eu cred ca este legat mult de stres dar ce sa facem, din pacate traim intr-o perioada in care daca nu esti putin stresat inseamna ca nu esti normal Si eu ar trebui sa fac o cura de fier dar tare nu imi place ca pe mine ma constipa nitel , insa ametelile sunt prezente si la mine, oboseala la fel, de aptie nu mai zic, uffff . Nu ma mai gandesc la ele si trec
Trec repede la meniu si apoi ma bag in pat caci sunt franta.
Va pup si va urez noapte buna gagici!
__________________
Daca gasesti un drum fara obstacole, probabil ca drumul acela nu duce nicaieri(J. F. Kennedy)
effegi, necesarul caloric zilnic pentru a te menţine la greutatea actuală, la un nivel de activitate fizică Usor activ, este de 1834 kcal/zi. Pentru a slăbi 0.5kg/săptămână, ar trebui să mănânci aproximativ 1317 kcal/zi. Pentru a slăbi 2 kg/lună ar trebui să mănânci aproximativ 1318 kcal/zi.
NOTĂ: Culorile înseamnă slăbit sănătos, înfometare, pericol pentru viaţă.
[Calculator calorii]
  #3732 (permalink)  
Vechi 08 iun 2011, 21:35:30
LoLy's Avatar
(meniuri, evolutie)
Slăbuţa cunoscătorSlăbuţa cunoscător
Merite:
 
Data înregistrării: 05 mar 2010
Locaţie: Bari, Italia
Vârsta: 54
Dieta: Monti pers
Date: 171cm, 107kg
Mesaje: 5.366
Aprecieri acordate: 0
Am fost apreciat(a) de 0 ori in 0 mesaje
Implicit Re: Gasca fetelor care tin Montignac partea VIII

[QUOTE=coderamy;681377]
Citat:
Anterior postat de LoLy Vezi mesajul
numele meu real e ramona...coderamy vine de la codreanu ramona...poti sa-mi spui cum vrei tu...te pup
Imi pare bine de cunostinta!

[QUOTE=VAmedeea;681408]
Loly, a dat Domnul sa te cheme, doamne ajuta sa fie totul bine!

Multumesc,scumpa mea
!
Sunt sigura ca pana la urma vei reusi cu toate sa iesi la capat!


[QUOTE=lenaG;681783]
Loly multa sanatate si sa fie intr-un ceas bun cu operatia

Multumesc,Iena!


[QUOTE=Alesiana;681909]
Loly, am inteles bine, te operezi?! In sfarsit de multe ori ti-a fost pusa rabdarea la incercare de cand te stiu...un an si.... ganduri bune iti voi transmite si eu si o rugaciune la Doamne Doamne.

Multumesc Alesiana! ...sunt toate binevenite (rugaciunile)
Vai ce cuv magic ai scris RABDAREA,care uneori ne chiar lipseste complet si din vocabular,dar s-o mai punem si-n practica...

[QUOTE=oanamagdalena;682178]Buna,fetelor!
Am vazut ca ati intrebat de mine...sunt sa zicem...ok.

Magda,ma bucur ca te vad! Cum stai cu cautarile?!

Citat:
Anterior postat de VAmedeea Vezi mesajul

Sam avut norocul ca la farmacie sa se faca gratuit analiza firului de par.
Concluzia: dupa ce doamna respectiva mi-a jumulit cateva fire, a taiat radacinile si le-a pus la microscop, mi-a spus ca sunt f. stresata. trec prin tot felul de momente mai putin bune, anxie, depresie, etc.... Si eu deja credeam ca si-a gresit meseria si e medium. De fapt nu, nu isi gresise nimic, radacinile firelor mele de par i-au dat toate informatiile astea. Din 3 toate erau intortocheate, rasucite, vai de ele. Nu ma asteptam ca parul nostru sa vb despre starea noastra psihica.
Se pare ca de fiecare data cand ne enervam, suparam, etc., corpul secreta adrenalina. De fiecare data cand se intampla asta, radacina nu mai primeste elementele nutritive de la corpul nostru. Daca aceste evenimente sunt dese, parul e privat de ce are nevoie pt o perioada mai mare de timp si atunci pur si simplu se roteste in jurul radacinei, seamana cu un mic arc.
Asa ca acum iau niste vitamine pt par, apoi voi face o cura de fier èt ca se pare ca un deficit mare de fier e strict legat de aceste stari anxioase si schimbari de comportament, de starile astea de oboseala si apatie.
Ma gandeam ca e interesant sa impartasesc cu voi experienta asta. Acum astept sa fac curele si sa vad rezultatele.
Va pup!
Multumim ca ai impartasit si cu noi! Ce chestie!!! Sa stii ca nici eu nu stiam ca un fir de par poate spune asa de multe despe noi
  #3733 (permalink)  
Vechi 08 iun 2011, 21:36:15
Alesiana's Avatar
(meniuri, evolutie)
Sunt una dintre slăbuţe!Sunt una dintre slăbuţe!
Merite:
 
Data înregistrării: 20 ian 2010
Locaţie: Sibiu, Romania
Vârsta: 45
Dieta: vegetariană
Date: 165cm, 65.7kg
Mesaje: 928
Aprecieri acordate: 0
Am fost apreciat(a) o data intr-un mesaj
Implicit Re: Gasca fetelor care tin Montignac partea VIII

1 CARNEA CONSUMA ENERGIE VITALA, in procesul digestiei, in loc sa o genereze. Proteina animala este un lanț de aminoacizi , care trebuie întîi descompus în elemente constitutive, pentru ca organismul să o poată folosi. Asta presupune eforturi energetice uriașe. Cu alte cuvinte în loc sa-ți dea, îți fură din energie.

2. CARNEA CONȚINE ADRENALINĂ ÎN CANTITĂȚI MARI (secretată de groaza animalelor sacrificate) care epuizează glandele suprarenale umane și duce în timp la hipertensiune. Adrenalina provoacă furie și agresivitate celui care consuma carne.

3. CARNEA E TOXICĂ, datorita acidului uric (care provoacă guta), acidul fosforic și acidul sulfuric, formați în procesul de digestie și metabolismul proteinelor din carne. Acești acizi au o acțiune iritantă și inflamatoare asupra țesuturilor.

4. CARNEA ELIMINĂ CALCIUL din organism, datorită azotului din compoziția proteinei din carne, cu conținut bogat în fosfor.

5. CARNEA E ACIDĂ, ducînd la inflamații ale țesuturilor și degradarea lor rapidă și la așa numita acidoză, cauza tuturor bolilor. De la o raceala pînă la cancer!

6. CARNEA CREȘTE COLESTEROLUL ducînd la accidente vasculare, hipertensiune arterială, angină pectorală, boli de inimă, obezitate și impotență, etc.

7. CARNEA PROMOVEAZĂ CALCULII HEPATICI ȘI BILIARI

8. PROTEINELE ANIMALE PUTREZESC în interiorul organismului, dînd trupului un miros greu.

9. CARNEA DUCE LA APARIȚIA CANCERULUI DE COLON. Mai ales consumul de carne roșie este asociat cu creșterea compușilor de tip N-Nitroso din culturile de bacterii intestinale, care lezează colonul și provoacă tumori maligne la nivelul lui.

10. CARNEA DUCE LA APARITIA CANCERULUI HEPATIC SI PANCREATIC

11. CREȘTEREA ANIMALELOR SE FACE ÎN CONDIȚII DEZUMANIZANTE PENTRU CRESCĂTORI, în spații închise, lipsite de lumina soarelui sau de aer curat. Animalele sunt injectate cu hormoni de creștere, hrănite cu furaje pline de pesticide și ierbicide, cu concentrate făcute din faină de oase, bolnave de cancer, cel mai adesea. Sunt maltratate și ucise apoi cu cruzime.

12. CREȘTEREA ANIMALELOR A FĂCUT RAVAGII MEDIULUI. Defrișările masive, pentru ca în locul pădurilor să se creeze locuri de pășunat, au dezechilibrat eco-sistemul planetar, distrugînd habitatul natural al animalelor sălbatice, diminuînd cantitatea de oxigen și provocind încălzirea globală.

13. CONSUMUL DE CARNE SCURTEAZA VIAȚA (prin epuizarea în timp a organelor vitale).

14. CONSUMUL DE CARNE STIMULEAZA, IRITĂ SI INFLAMEAZĂ ORGANELE SEXALE (În special glanda prostatei, ducÎnd la apariția prostatitei)

15. CARNEA ESTE INJECTATA CU HORMONI DE CREȘTERE, ANTIBIOTICE ȘI VACCINURI, toate considerate cancerigene.

16. ANIMALELE SUNT HRĂNITE CU UN AMESTEC DE FURAJE ȘI CARNE TOCATĂ, PROVENITĂ DE LA VACI, PORCI, GĂINI BOLNAVE ȘI AGONIZANTE ȘI OI MOARTE. Aceste practici duc la acidoză și îmbolnăvesc animalele, așa cum îi îmbolnăvesc și pe oameni. Ăsta este motivul apariției unor boli teribile ca “boala vacii nebune”.

17. INGESTIA DE PROTEINĂ ANIMALĂ INTERFEREAZĂ CU ABSORBȚIA MANGANULUI DIN ORGANISM, ceea ce poate provoca amețeli, tulburări de echilibru, spasme, convulsii, probleme de transmitere a impulsurilor neuronale (miastenie, aritmie cardiaca, fibrilații), probleme neuromusculare, boala Parkinson si boala Lou Gehring.

18. CARNEA ABUNDĂ ÎN CELULE ROȘII MOARTE, cu conținut mare de fier ionizat (extrem de diferit de cel de origine vegetala), care poate duce la scăderea nivelului de crom (necesar în transferul de insulină), scăderea nivelului de zinc (necesar în producerea insulinei și a energiei), lezarea țesuturilor hepatice, pancreatice si renale; scăderea nivelului de calciu, creșterea nivelului de sodiu (cauzatoare de edeme)

19. CARNEA ESTE PRINCIPALA CAUZĂ CARE DUCE – ÎN MOD DIRECT – LA DEGRADARE DANTURII, datorita faptului ca interferează cu absorbția calciului;

20. CARNEA E INADECVATĂ CONSUMULUI UMAN DIN CEL PUȚIN 7 MOTIVE: 1) carnivorele au gheare cu care iși prind prada; oamenii, n-au; 2) carnivorele au canini și incisivi puternici, cu care sfîșîie carnea, dar n-au în schimb molari plați cu care să o mestece, așa că o înghit bucăti întregi; oamenii nu au dinții din față ascuțiți, dar au molari destinați să macine bine bolul alimentar; 3) carnivorele au tractul digestiv doar de trei ori mai mare decît lungimea corpului, ceea ce faciliteaza evacuarea destul de rapidă a carnii digerate, intrate in putrefacție; oamenii au traiectul digestiv de 10-12 ori mai mare decît lungimea corpului, unde carnea intrată in putrefactie poate stagna și pina la 5 zile într-un corp încă sănătos, dar uneori rămîne lipită de pereții colonului ani de zile, sub forma așa numitei plăci mucoidale. 4) stomacul carnivorelor secretă acid clorhidric puternic, care digeră proteina animală; stomacul uman secretă un acid clorhidric de 20 de ori mai slab decît cel al carnivorelor. 5) glandele salivare ale carnivorele n-au rolul de a pre-digera alimentele; la oameni s-au dezvoltat glande salivare productive, al caror produs (saliva) are enzime puternice care predigeră carbohidrații. 6) saliva carnivorelor este acidă; saliva oamenilor este alcalină. 7) digestia nutrienților se face rapid și direct în stomacul carnivorelor, sub influența acidului clorhidric puternic; digestia omului începe în gură, sub acțiunea enzimelor salivare specializate în carbohidrați și lipide, trece în stomac, unde se descompun proteinele cu ajutorul pepsinei și se desfasoară în toată plenitudinea ei, lent, în intestinul subțire al omului. Absorbția nutrienților are loc abia în intestinul gros, după un parcurs lung, uneori de 7 metri, cît are tractul digestiv.
21. CARNEA ANIMALĂ NU E CU NIMIC DIFERITĂ DE CEA UMANĂ, AVÎND ACEEAȘI COMPOZIȚIE CHIMICĂ.
Aceste informatii le-am citit in cartea lui Morse dar cele 21 de motive pt care nu ar trebui sa consumam carne sunt luate de pe blogul unei vegetariene( ea le-a structurat din cartea d-nului Morse) pe care am inceput sa o citesc cu mare drag si interes.
__________________
Jurnalul meu...Alesiana

Ultima dată editat de Alesiana; 08 iun 2011 at 21:39:42.
  #3734 (permalink)  
Vechi 08 iun 2011, 21:53:56
Alesiana's Avatar
(meniuri, evolutie)
Sunt una dintre slăbuţe!Sunt una dintre slăbuţe!
Merite:
 
Data înregistrării: 20 ian 2010
Locaţie: Sibiu, Romania
Vârsta: 45
Dieta: vegetariană
Date: 165cm, 65.7kg
Mesaje: 928
Aprecieri acordate: 0
Am fost apreciat(a) o data intr-un mesaj
Implicit Re: Gasca fetelor care tin Montignac partea VIII

Surse alimentare : fructe şi legume, în special legume cu frunze de culoare închisă, nuci (inclusiv migdale, alune şi altele) portocale, struguri, banane, varec / alge comestibile, stafide, curmale, sfeclă, morcovi, suc de roşii, sparanghel, pătrunjel, fasole lima, castraveţi, varză de Bruxelles, dovlecel, broccoli, mure, produse din cereale integrale, rădăcinoase, creson, spanac, fasole verde, avocado, prune şi seminţe de dovleac.Acestea sunt legume si fructe bogate in fier!! ( sursa- evident Robert Morse Somnic usor, Effe!!
__________________
Jurnalul meu...Alesiana
  #3735 (permalink)  
Vechi 08 iun 2011, 22:21:11
Alesiana's Avatar
(meniuri, evolutie)
Sunt una dintre slăbuţe!Sunt una dintre slăbuţe!
Merite:
 
Data înregistrării: 20 ian 2010
Locaţie: Sibiu, Romania
Vârsta: 45
Dieta: vegetariană
Date: 165cm, 65.7kg
Mesaje: 928
Aprecieri acordate: 0
Am fost apreciat(a) o data intr-un mesaj
Implicit Re: Gasca fetelor care tin Montignac partea VIII

Ciao ,fetele! Noapte buna, somn usor, mi-am luat portia de citit si merg la somn desi acuma nu -s obosita dar.............maine la 6 dimi am programare la coafor vopsit si tuns....si-mi schimb freza...
Vise placute , ne auzim maine!
__________________
Jurnalul meu...Alesiana
  #3736 (permalink)  
Vechi 09 iun 2011, 07:47:55
uca's Avatar
uca uca este deconectat
(meniuri, evolutie)
Sunt una dintre slăbuţe!Sunt una dintre slăbuţe!
Merite:
 
Data înregistrării: 10 feb 2010
Locaţie: Cluj Napoca, Romania
Vârsta: 40
Dieta: Monti - Man
Date: 167cm, 66kg
Mesaje: 337
Aprecieri acordate: 0
Am fost apreciat(a) de 0 ori in 0 mesaje
Implicit Re: Gasca fetelor care tin Montignac partea VIII

Neata fetelor

Ce mai faceti?Mi-e dor de voi
Cu dieta stau destul de bine,m-am apucat si de sport si parca ma simt mai bine.
Am reusit sa pun poze cu casuta

Va doresc o zi superba
uca, necesarul caloric zilnic pentru a te menţine la greutatea actuală, la un nivel de activitate fizică Moderat activ, este de 2086 kcal/zi. Pentru a slăbi 0.5kg/săptămână, ar trebui să mănânci aproximativ 1569 kcal/zi. Pentru a slăbi 3 kg/lună ar trebui să mănânci aproximativ 1312 kcal/zi.
NOTĂ: Culorile înseamnă slăbit sănătos, înfometare, pericol pentru viaţă.
[Calculator calorii]
  #3737 (permalink)  
Vechi 09 iun 2011, 07:52:29
laurra's Avatar
(meniuri, evolutie)
Slăbuţa cu vechimeSlăbuţa cu vechime
Merite:
SUNT RESPONSABIL SUNT RESPONSABIL, DONEZ  
Data înregistrării: 11 oct 2010
Locaţie: braila, Romania
Vârsta: 46
Dieta: Usor hipocalorica
Date: 164cm, 101.1kg
Mesaje: 2.796
Aprecieri acordate: 443
Am fost apreciat(a) de 398 ori in 271 mesaje
Implicit Re: Gasca fetelor care tin Montignac partea VIII

Citat:
Anterior postat de Alesiana Vezi mesajul
1 CARNEA CONSUMA ENERGIE VITALA, in procesul digestiei, in loc sa o genereze. Proteina animala este un lanț de aminoacizi , care trebuie întîi descompus în elemente constitutive, pentru ca organismul să o poată folosi. Asta presupune eforturi energetice uriașe. Cu alte cuvinte în loc sa-ți dea, îți fură din energie.

2. CARNEA CONȚINE ADRENALINĂ ÎN CANTITĂȚI MARI (secretată de groaza animalelor sacrificate) care epuizează glandele suprarenale umane și duce în timp la hipertensiune. Adrenalina provoacă furie și agresivitate celui care consuma carne.

3. CARNEA E TOXICĂ, datorita acidului uric (care provoacă guta), acidul fosforic și acidul sulfuric, formați în procesul de digestie și metabolismul proteinelor din carne. Acești acizi au o acțiune iritantă și inflamatoare asupra țesuturilor.

4. CARNEA ELIMINĂ CALCIUL din organism, datorită azotului din compoziția proteinei din carne, cu conținut bogat în fosfor.

5. CARNEA E ACIDĂ, ducînd la inflamații ale țesuturilor și degradarea lor rapidă și la așa numita acidoză, cauza tuturor bolilor. De la o raceala pînă la cancer!

6. CARNEA CREȘTE COLESTEROLUL ducînd la accidente vasculare, hipertensiune arterială, angină pectorală, boli de inimă, obezitate și impotență, etc.

7. CARNEA PROMOVEAZĂ CALCULII HEPATICI ȘI BILIARI

8. PROTEINELE ANIMALE PUTREZESC în interiorul organismului, dînd trupului un miros greu.

9. CARNEA DUCE LA APARIȚIA CANCERULUI DE COLON. Mai ales consumul de carne roșie este asociat cu creșterea compușilor de tip N-Nitroso din culturile de bacterii intestinale, care lezează colonul și provoacă tumori maligne la nivelul lui.

10. CARNEA DUCE LA APARITIA CANCERULUI HEPATIC SI PANCREATIC

11. CREȘTEREA ANIMALELOR SE FACE ÎN CONDIȚII DEZUMANIZANTE PENTRU CRESCĂTORI, în spații închise, lipsite de lumina soarelui sau de aer curat. Animalele sunt injectate cu hormoni de creștere, hrănite cu furaje pline de pesticide și ierbicide, cu concentrate făcute din faină de oase, bolnave de cancer, cel mai adesea. Sunt maltratate și ucise apoi cu cruzime.

12. CREȘTEREA ANIMALELOR A FĂCUT RAVAGII MEDIULUI. Defrișările masive, pentru ca în locul pădurilor să se creeze locuri de pășunat, au dezechilibrat eco-sistemul planetar, distrugînd habitatul natural al animalelor sălbatice, diminuînd cantitatea de oxigen și provocind încălzirea globală.

13. CONSUMUL DE CARNE SCURTEAZA VIAȚA (prin epuizarea în timp a organelor vitale).

14. CONSUMUL DE CARNE STIMULEAZA, IRITĂ SI INFLAMEAZĂ ORGANELE SEXALE (În special glanda prostatei, ducÎnd la apariția prostatitei)

15. CARNEA ESTE INJECTATA CU HORMONI DE CREȘTERE, ANTIBIOTICE ȘI VACCINURI, toate considerate cancerigene.

16. ANIMALELE SUNT HRĂNITE CU UN AMESTEC DE FURAJE ȘI CARNE TOCATĂ, PROVENITĂ DE LA VACI, PORCI, GĂINI BOLNAVE ȘI AGONIZANTE ȘI OI MOARTE. Aceste practici duc la acidoză și îmbolnăvesc animalele, așa cum îi îmbolnăvesc și pe oameni. Ăsta este motivul apariției unor boli teribile ca “boala vacii nebune”.

17. INGESTIA DE PROTEINĂ ANIMALĂ INTERFEREAZĂ CU ABSORBȚIA MANGANULUI DIN ORGANISM, ceea ce poate provoca amețeli, tulburări de echilibru, spasme, convulsii, probleme de transmitere a impulsurilor neuronale (miastenie, aritmie cardiaca, fibrilații), probleme neuromusculare, boala Parkinson si boala Lou Gehring.

18. CARNEA ABUNDĂ ÎN CELULE ROȘII MOARTE, cu conținut mare de fier ionizat (extrem de diferit de cel de origine vegetala), care poate duce la scăderea nivelului de crom (necesar în transferul de insulină), scăderea nivelului de zinc (necesar în producerea insulinei și a energiei), lezarea țesuturilor hepatice, pancreatice si renale; scăderea nivelului de calciu, creșterea nivelului de sodiu (cauzatoare de edeme)

19. CARNEA ESTE PRINCIPALA CAUZĂ CARE DUCE – ÎN MOD DIRECT – LA DEGRADARE DANTURII, datorita faptului ca interferează cu absorbția calciului;

20. CARNEA E INADECVATĂ CONSUMULUI UMAN DIN CEL PUȚIN 7 MOTIVE: 1) carnivorele au gheare cu care iși prind prada; oamenii, n-au; 2) carnivorele au canini și incisivi puternici, cu care sfîșîie carnea, dar n-au în schimb molari plați cu care să o mestece, așa că o înghit bucăti întregi; oamenii nu au dinții din față ascuțiți, dar au molari destinați să macine bine bolul alimentar; 3) carnivorele au tractul digestiv doar de trei ori mai mare decît lungimea corpului, ceea ce faciliteaza evacuarea destul de rapidă a carnii digerate, intrate in putrefacție; oamenii au traiectul digestiv de 10-12 ori mai mare decît lungimea corpului, unde carnea intrată in putrefactie poate stagna și pina la 5 zile într-un corp încă sănătos, dar uneori rămîne lipită de pereții colonului ani de zile, sub forma așa numitei plăci mucoidale. 4) stomacul carnivorelor secretă acid clorhidric puternic, care digeră proteina animală; stomacul uman secretă un acid clorhidric de 20 de ori mai slab decît cel al carnivorelor. 5) glandele salivare ale carnivorele n-au rolul de a pre-digera alimentele; la oameni s-au dezvoltat glande salivare productive, al caror produs (saliva) are enzime puternice care predigeră carbohidrații. 6) saliva carnivorelor este acidă; saliva oamenilor este alcalină. 7) digestia nutrienților se face rapid și direct în stomacul carnivorelor, sub influența acidului clorhidric puternic; digestia omului începe în gură, sub acțiunea enzimelor salivare specializate în carbohidrați și lipide, trece în stomac, unde se descompun proteinele cu ajutorul pepsinei și se desfasoară în toată plenitudinea ei, lent, în intestinul subțire al omului. Absorbția nutrienților are loc abia în intestinul gros, după un parcurs lung, uneori de 7 metri, cît are tractul digestiv.
21. CARNEA ANIMALĂ NU E CU NIMIC DIFERITĂ DE CEA UMANĂ, AVÎND ACEEAȘI COMPOZIȚIE CHIMICĂ.
Aceste informatii le-am citit in cartea lui Morse dar cele 21 de motive pt care nu ar trebui sa consumam carne sunt luate de pe blogul unei vegetariene( ea le-a structurat din cartea d-nului Morse) pe care am inceput sa o citesc cu mare drag si interes.
Asaeste Alesiana .desi unii nutritionisti spun ca lipsa carnii duce la o carenta de vit b12 cei care au experimentat acest lucru nu s-au confruntat cu asa ceva.Chiar aseara m-am uitat la niste filmedocumentare in care vorbeau despre boala secolului(mi-e frica sa-i pronunt numele)care nu are leac cu medicamente sau cu operatii ci cu schimbarea stilului de viata.
__________________
Controlul carbohidraților
laurra, necesarul caloric zilnic pentru a te menţine la greutatea actuală, la un nivel de activitate fizică Usor activ, este de 2266 kcal/zi. Pentru a slăbi 0.5kg/săptămână, ar trebui să mănânci aproximativ 1749 kcal/zi. Pentru a slăbi 4 kg/lună ar trebui să mănânci aproximativ 1233 kcal/zi.
NOTĂ: Culorile înseamnă slăbit sănătos, înfometare, pericol pentru viaţă.
[Calculator calorii]
  #3738 (permalink)  
Vechi 09 iun 2011, 08:50:22
Alesiana's Avatar
(meniuri, evolutie)
Sunt una dintre slăbuţe!Sunt una dintre slăbuţe!
Merite:
 
Data înregistrării: 20 ian 2010
Locaţie: Sibiu, Romania
Vârsta: 45
Dieta: vegetariană
Date: 165cm, 65.7kg
Mesaje: 928
Aprecieri acordate: 0
Am fost apreciat(a) o data intr-un mesaj
Implicit Re: Gasca fetelor care tin Montignac partea VIII

^ Neata, gasca! Am intrat sa va salut. Eu sunt treaza de la 5:20 la ora 6 a.m. am avut programare la coafor, tuns , vopsit si aranjat! Am ajuns acasa ceva mancare si plec.
Laura, vit. B12 se poate nu numai din carne, scriu diseara ,a cum sunt fffffffff grabita!
Va pusic , sa aveti o zi frumoasa si multa energie!
__________________
Jurnalul meu...Alesiana
  #3739 (permalink)  
Vechi 09 iun 2011, 10:44:34
laurra's Avatar
(meniuri, evolutie)
Slăbuţa cu vechimeSlăbuţa cu vechime
Merite:
SUNT RESPONSABIL SUNT RESPONSABIL, DONEZ  
Data înregistrării: 11 oct 2010
Locaţie: braila, Romania
Vârsta: 46
Dieta: Usor hipocalorica
Date: 164cm, 101.1kg
Mesaje: 2.796
Aprecieri acordate: 443
Am fost apreciat(a) de 398 ori in 271 mesaje
Implicit Re: Gasca fetelor care tin Montignac partea VIII

Citat:
Anterior postat de Alesiana Vezi mesajul
^ Neata, gasca! Am intrat sa va salut. Eu sunt treaza de la 5:20 la ora 6 a.m. am avut programare la coafor, tuns , vopsit si aranjat! Am ajuns acasa ceva mancare si plec.
Laura, vit. B12 se poate nu numai din carne, scriu diseara ,a cum sunt fffffffff grabita!
Va pusic , sa aveti o zi frumoasa si multa energie!
Bine Alesiana te asteptam cu lamuriri.,poate prindem curaj si-o dam pe raw food.
sa va spun ce -am patit ieri.
tocmai imi puneam adidasii sa ma pregatesc pt pedalat pe la 18 si cand m-am ridicat m-a luat o durere abdominala sub coasta dreapta de am ramas intepenita nu mai puteam face nici o miscare,zici ca m-a taiat cineva acolo;abia am reusit sa ajung in pat sa stau culcata.mi-a trecut dupa 10 minute.O fi de la bila ,de la ficatsau o fi fost o simpla contractie a muschilor abdominali ,nu stiu o fi un semn ca mananc prea multe proteine....
__________________
Controlul carbohidraților
laurra, necesarul caloric zilnic pentru a te menţine la greutatea actuală, la un nivel de activitate fizică Usor activ, este de 2266 kcal/zi. Pentru a slăbi 0.5kg/săptămână, ar trebui să mănânci aproximativ 1749 kcal/zi. Pentru a slăbi 4 kg/lună ar trebui să mănânci aproximativ 1233 kcal/zi.
NOTĂ: Culorile înseamnă slăbit sănătos, înfometare, pericol pentru viaţă.
[Calculator calorii]

Ultima dată editat de laurra; 09 iun 2011 at 10:50:26.
  #3740 (permalink)  
Vechi 09 iun 2011, 11:09:31
VentoFreddo's Avatar
(meniuri, evolutie)
Slăbuţă ModelSlăbuţă Model
Merite:
SUNT RESPONSABIL  
Data înregistrării: 11 ian 2010
Locaţie: Braila, Romania
Vârsta: 47
Dieta: sanatoasa personalizata
Date: 174cm, 65.6kg
Mesaje: 17.573
Aprecieri acordate: 7.170
Am fost apreciat(a) de 8.280 ori in 2.421 mesaje
Implicit Re: Gasca fetelor care tin Montignac partea VIII

Buna,fetele,nu prea apuc sa stau cu voi zilele aste,imi e sotul acasa...de luni reiau bunurile obiceiuri..si poate imi vine si mintea la cap,ca daca e el acasa ma indeamna la releCa ba vrea Md la bar,ba cina la rsturant..ca aseara,am mancat pizza si am baut bere..mda,nu-mi toarna el pe gat,da parca nici nu vreau sa-l depresez mereu cu ale mele..destul ca de cand sunt eu la dieta nu mai vee paste,pizza,prajeliUna peste alta a fost o zi minunata,si acum ma dor genunchii pt ca am exagerat cu mersul pe jos..vreo 7 ore per total,dimineata cu amica si seara cu dragu meu
Meniul de ieripragatiti armele:bice,catuse etc,da sa stiti ca eu nu regret )
CALORII INGERATE
Mic dejun, ora 10:49
Croissant cu nutella, 80g - 325 calorii, 6.6 proteine, 16.8 grasimi, 0 colesterol, 36.6 carbohidrati, 2.1 fibre, 0 sodiu, 9 zaharuri
Cafe Latte, McDonalds, 200ml - 45 calorii, 3 proteine, 2 grasimi, 0 colesterol, 4 carbohidrati, 0 fibre, 0 sodiu, 0 zaharuri
Prânz, ora 14:50
Piper negru, 1g - 3 calorii, 0.1 proteine, 0 grasimi, 0 colesterol, 0.6 carbohidrati, 0.3 fibre, 0.4 sodiu, 0 zaharuri
Spanac, crud, 80g - 19 calorii, 2.3 proteine, 0.3 grasimi, 0 colesterol, 2.9 carbohidrati, 1.8 fibre, 63.2 sodiu, 0.3 zaharuri
Salata de rosii, castraveti, ardei si ceapa, 300g - 150 calorii, 3 proteine, 9.9 grasimi, 0 colesterol, 12.9 carbohidrati, 4.5 fibre, 0 sodiu, 0 zaharuri
Vin alb sec, 200ml - 146 calorii, 0 proteine, 0 grasimi, 0 colesterol, 4.8 carbohidrati, 0 fibre, 0 sodiu, 0 zaharuri
Usturoi, 3g - 5 calorii, 0.2 proteine, 0 grasimi, 0 colesterol, 1 carbohidrati, 0.1 fibre, 0.5 sodiu, 0 zaharuri
Creveti fierti, 200g - 198 calorii, 41.8 proteine, 2.2 grasimi, 0 colesterol, 0 carbohidrati, 0 fibre, 0 sodiu, 0 zaharuri
Cina, ora 21:54
Bere, 400ml - 172 calorii, 2 proteine, 0 grasimi, 0 colesterol, 14.4 carbohidrati, 0 fibre, 16 sodiu, 0 zaharuri
Pizza Margherita, 350g - 683 calorii, 35.7 proteine, 12.6 grasimi, 0 colesterol, 106.8 carbohidrati, 0 fibre, 0 sodiu, 0 zaharuri
--------------------------------------------------------------------------------------
TOTAL CALORII: 1746 calorii, 94.7 proteine, (mic)43.8 grasimi, 0 colesterol, (mic)184 carbohidrati, 8.8 fibre, 80.1 sodiu, 9.3 zahar
ACTIVITATI FIZICE
Mers 2 mile/ora (3.2 km/h), pas incet, 360min - 567 calorii
Metabolism bazal - 1398 calorii
--------------------------------------------------------------------------------------
CALORII CONSUMATE: 1965 calorii

Uca,felicitari pt casuta ta,deabia astept si eu sa zic ce ai zis tu:am pus poze cu casutaSa o stapaniti sanatosi!
Alemama,mi-a cam pierit chefu de carne,da nu ma vad vegetarianaSper ca la casa mea sa cresc eu animalele in curte...ce sa zic,si legumele la fel,ca nici alea nu-s bune de cumparat.Sa-ti fie de bine noua coafura!
AMe,ce interesant cu parul...oare unde sa gasesc si eu un punt de analiza?
Laura,sper ca te simti mai bine,eu mai patesc asa dupa sport,deci banui ca e un cramp muscular..dar daca se repeta des..mai bine un control
Va pup pe toate,fetele,tre sa fug sa platesc factura,si aici nush ce virus a dat in calculatoarele poshtelor,ca sunt cozi imense
O zi minunata ca voi!
VentoFreddo, necesarul caloric zilnic pentru a te menţine la greutatea actuală, la un nivel de activitate fizică Usor activ, este de 1858 kcal/zi. Pentru a slăbi 0.5kg/săptămână, ar trebui să mănânci aproximativ 1341 kcal/zi. Pentru a slăbi 3.5 kg/lună ar trebui să mănânci aproximativ 954 kcal/zi.
NOTĂ: Culorile înseamnă slăbit sănătos, înfometare, pericol pentru viaţă.
[Calculator calorii]
 

Informatii despre slabit
cura, dieta montignac, diete, kilograme, michel montignac, montignac, slabire


Reguli de postare
BB code este Pornit
emoticoanele sunt Pornit
Codul [IMG] este Pornit
Codul HTML este Oprit
Trackbacks are Oprit
Pingbacks are Oprit
Refbacks are Oprit
Nu poţi deschide subiecte noi
Nu poţi să răspunzi la mesaje
Poţi să publici ataşamente
Nu poţi să-ţi editezi mesajele

Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimul mesaj
Gasca fetelor care tin Montignac partea VI Slabuta Arhiva - Dieta Michel Montignac 3395 19 dec 2010 23:21:07
Gasca fetelor care tin Montignac partea V Slabuta Arhiva - Dieta Michel Montignac 4071 19 oct 2010 22:05:39
Gasca fetelor care tin Montignac partea III Slabuta Arhiva - Dieta Michel Montignac 4859 31 iul 2010 21:50:44
Gasca fetelor care tin Montignac partea II Slabuta Arhiva - Dieta Michel Montignac 4413 09 iul 2010 10:01:33
Gasca fetelor care tin Montignac partea I adynna Arhiva - Dieta Michel Montignac 3430 07 apr 2010 22:49:32

Mesaje noi in forum de slabit Slabute.ro
 Mesajele slăbuţelor
Se încarcă mesajele...
Calculator calorii (clic aici)
Poziţionare:
Calculator nutriţionalFan Slăbuţe!Susţine Slăbuţe!Top SlăbuţeSlabute TV
Subiecte noi
Subiecte interesante
Ultimele articole