Prezentare Calculator Nutriţional Slăbuţe - Partea 1Cursuri pictura, desen, modelaj, istoria artei
Sunt Resposnabil Calculator nutriţional Susţin Slăbuţe - Widgets si insigne! Slabute Concurs - Sanatate, premii si distractie! Slăbuţe TV - Televiziunea slăbuţelor

Jurnalul Crissei

Gaseste prietenii din orasul tau! Alba Arad Arges Bacau Bihor Bistrita-Nasaud Botosani Braila Brasov Buzau Calarasi Caras-Severin
Cluj Constanta Dambovita Dolj Galati Giurgiu Gorj Hunedoara Ialomita Iasi Bucuresti Maramures Mehedinti Mures Neamt Olt
Prahova Salaj Satu-Mare Sibiu Suceava Teleorman Timis Tulcea Vaslui Valcea Vrancea
Prima Petitie Nationala pentru Dreptul la o Viata Sanatoasa deja a fost semnata de catre 66338 oameni.
In total sunt necesare peste 100.000 de semnaturi. Fii voluntar si participa in campania de strangere de semnaturi, clic aici.
Bine ai venit pe Slăbuţe, comunitatea care în 2008 a pus bazele mişcării pentru stilul de viaţă sănătos din România! Am creat pentru tine o comunitate unică şi specială. Într-o atmosferă civilizată, alături doar de oameni de calitate si cu o vastă experientă în domeniul stilului de viaţă sănătos, corect şi imparţial vei putea învăţa şi împărtăşi experienţele tale despre sănătate, alimentaţie, sport, stil de viaţă, slăbit sănătos şi alte întâmplări interesante din viaţa ta. Daca îţi pasă de viitorul ţării noastre şi a celor din jur, poţi contribui alături de noi într-un mod responsabil la promovarea stilului de viaţă sănătos, fie prin recomandarea comunităţii, fie prin relatarea celor învăţate pe Slăbuţe. Dacă ne vizitezi pentru prima dată, îţi recomandăm să citeşti ghidul începătorilor.
Pentru ca să te înregistrezi, clic aici. Succes!
 
 
Opţiuni subiect
  #101 (permalink)  
Vechi 01 dec 2010, 18:12:49
crissa17's Avatar
(meniuri, evolutie)
Cont restricţionat
Merite:
 
Data înregistrării: 20 nov 2010
Locaţie: Bucuresi, Romania
Vârsta: 32
Dieta: disociata
Date: 170cm, 80kg
Mesaje: 565
Aprecieri acordate: 0
Am fost apreciat(a) de 0 ori in 0 mesaje
Implicit Re: Jurnalul Crissei

Citat:
Anterior postat de micutza1 Vezi mesajul
Intre timp am ajuns la mentinere si incerc sa-mi recapat ciclul. De vreo 10-11 luni ma mentin la 54.6 kg. Arat si ma simt bine, dar ma lupt cu anorexia in fiecare zi, mai bine zis cu obsesia de mancare. Am inca impulsuri de autoflagelare si ma prinde groaza sa ma gandesc ca asa va continua toata viata daca nu pot sa-mi revin. De aceea si incerc sa va spun tuturor asta: nu va infometati, pentru ca pentru acele sase luni de zile pe care le castigati in procesul de slabire pierdeti o viata intreaga de obsesii, lupte, slabiciune si chin.

Ai deschis ochii multor persoane cu acest post Criseten - persoanelor care vor sa asculte si tin la sanatatea lor .. persoanelor care nu le pasa numai de infatisare ci si de viata lor!
Am fost aproape la un moment dat de cea ce ai patit tu... ajunsesem obsedata de ce mananc cum mananc si asa mai departe . numai despre asta vorbeam gandeam.. nu aveam nici o putere pentru nimic si ma afecta serios pe toate planurile. Insa un extraordinar autocontrol m-a facut sa-mi dau seama ca gresesc si trebuie sa ma opresc. DEci nu a avut consecinte care sa se rasfranga asupra mea.

Cat despre tine Criss... la inceput papai multe prostioare si dezordonat.. acuma ai trecut la celalalt capat - sa nu mananci ! Un om trebuie sa aiba 3 mese! Un om t rebuie sa manance proteine grasimi carbohidranti ! Alalteieri ciorba d e linte cu portocale acum ciorba de zarzabat - 40 kcal la 100 gr - inseamna ca si daca mananci 1 kg nu o sa intrunesti necesarul caloric .. ca sa nu mai spunem proteinele de care ai nevoie. Poat ear trebui sa te limitezi la post doar 2 zile pe saptamana : nu poti tine si dieta si post : ai nevoie de proteine pt a slabi.
Iti dai peste cap organismul : o sa scazi in kg asa cum vrei insa o sa aiba si consecint easupra sanatatii tale. Ca sa nu mai spun ca o sa stagnezi - dupa o perioada nu o sa mai scazi - se intrerupe filmul . Atunci ce o sa faci ?? o sa mananci tot ciorba de zarzavat. ? Te sfatuim spui caa ne asculti insa faci tot ce vrei tu. .. Asta este...
Micuta, eu incerc, dar mi-e frica sa nu mananc prea mult, nu exista zi de la Dumnezeu in care sa mananc prea mult din ceva, carbo, protteine sau grasimi fara sa am nici macar 700kcal!!!. Ce sa mananc sa le am pe toate normale si sa am si 100kcal??? Daca se poate si stiti asa ceva va rog. Nu imi place, ca eu incerc sa iau toate sfaturile in considerare, mananc si ma satur din orez si supa ce sa fac, au putine calorii dar la 500g de orez e clar ca ma umflu, la 500g supa e clar ca ma umflu, nu e ca nu mananc, nu au destule calorii. Acum nu o sa mananc mamaliga sau paste......Ca vreau sa slabesc......Scuze micuta, dar eu incerc...daca nu imi iese...imi pare rau.
crissa17, necesarul caloric zilnic pentru a te menţine la greutatea actuală, la un nivel de activitate fizică Usor activ, este de 2210 kcal/zi. Pentru a slăbi 0.5kg/săptămână, ar trebui să mănânci aproximativ 1693 kcal/zi. Pentru a slăbi 4 kg/lună ar trebui să mănânci aproximativ 1177 kcal/zi.
NOTĂ: Culorile înseamnă slăbit sănătos, înfometare, pericol pentru viaţă.
[Calculator calorii]

Ultima dată editat de Slabuta; 01 dec 2010 at 19:12:27.
  #102 (permalink)  
Vechi 01 dec 2010, 18:46:16
CrisetenO's Avatar
(meniuri, evolutie)
Sunt una dintre slăbuţe!Sunt una dintre slăbuţe!
Merite:
SUNT RESPONSABIL  
Data înregistrării: 16 sep 2010
Locaţie: Darmstadt, Germania
Vârsta: 38
Date: 161.5cm, 54.0kg
Mesaje: 876
Aprecieri acordate: 0
Am fost apreciat(a) de 45 ori in 26 mesaje
Implicit Re: Jurnalul Crissei

Citat:
Anterior postat de crissa17 Vezi mesajul
Micuta, eu incerc, dar mi-e frica sa nu mananc prea mult, nu exista zi de la Dumnezeu in care sa mananc prea mult din ceva, carbo, protteine sau grasimi fara sa am nici macar 700kcal!!!. Ce sa mananc sa le am pe toate normale si sa am si 100kcal??? Daca se poate si stiti asa ceva va rog. Nu imi place, ca eu incerc sa iau toate sfaturile in considerare, mananc si ma satur din orez si supa ce sa fac, au putine calorii dar la 500g de orez e clar ca ma umflu, la 500g supa e clar ca ma umflu, nu e ca nu mananc, nu au destule calorii. Acum nu o sa mananc mamaliga sau paste......Ca vreau sa slabesc......Scuze micuta, dar eu incerc...daca nu imi iese...imi pare rau.
Sa stii, draga Criss, ca iti va parea MULT mai rau in curand. Nu numai ca nu poti sa incluzi toti nutrientii in 100 kcal, dar e o nebunie! Stii ce inseamna osteoporoza? Uite-te aici (sper ca e ok sa pun linkuri externe, slabuta). E o boala care isi are de multe ori originea in infometare. Acum spune si tu: daca ai consumat ca ieri peste 4000 kcal! cum ai sa te ingrasi de la 800 kcal intr-o zi? Spune si tu!

Uite, esti de acord sa ai incredere in mine pentru o singura saptamana? In aceasta saptamana trebuie sa nu te cantaresti decat o data la inceput si o data la sfarsit, in rest nu ai voie. In fiecare zi mananci dupa sfaturile mele, trei mese pe zi, cu un aport caloric de 1000 kcal pe zi. Sport poti sa faci cat vrei, numai ai grija sa nu-ti rupi gatul pe gheata.

Tu imi spui ce ingrediente ai in casa seara si in fiecare seara facem un meniu pentru ziua care urmeaza. Tu studiezi, lucrezi? Unde mananci dimineata, la pranz si seara, acasa sau in alta parte? Tii post, sau mananci de toate?

Daca ai incredere in mine, incearca macar o saptamana sa faci asta. Daca la sfarsitul saptamanii te-ai tinut strict de ce am spus si te-ai ingrasat, ai voie sa ma bati. Ce zici? Te prinzi cu mine-n hora?

Cu mult drag,

Cristina
__________________
Reteta mea preferata din post: http://concurs.slabute.ro/reteta-pre...CrisetenO.html

Jurnalul meu: E greu sa te opresti din slabit... http://forum.slabute.ro/jurnale-slab...teno-6331.html
CrisetenO, necesarul caloric zilnic pentru a te menţine la greutatea actuală, la un nivel de activitate fizică Moderat activ, este de 1862 kcal/zi. Pentru a slăbi 0.5kg/săptămână, ar trebui să mănânci aproximativ 1345 kcal/zi.
NOTĂ: Culorile înseamnă slăbit sănătos, înfometare, pericol pentru viaţă.
[Calculator calorii]

Ultima dată editat de Slabuta; 01 dec 2010 at 19:12:40.
  #103 (permalink)  
Vechi 01 dec 2010, 19:13:50
micutza1's Avatar
(meniuri, evolutie)
Sunt una dintre slăbuţe!Sunt una dintre slăbuţe!
Merite:
 
Data înregistrării: 27 oct 2010
Locaţie: Atena, Grecia
Dieta: Dieta personalizata si mult sport !
Date: 160cm, 66kg
Mesaje: 489
Aprecieri acordate: 0
Am fost apreciat(a) de 0 ori in 0 mesaje
Arrow Re: Jurnalul Crissei

Citat:
Anterior postat de crissa17 Vezi mesajul
Micuta, eu incerc, dar mi-e frica sa nu mananc prea mult, nu exista zi de la Dumnezeu in care sa mananc prea mult din ceva, carbo, protteine sau grasimi fara sa am nici macar 700kcal!!!. Ce sa mananc sa le am pe toate normale si sa am si 100kcal??? Daca se poate si stiti asa ceva va rog. Nu imi place, ca eu incerc sa iau toate sfaturile in considerare, mananc si ma satur din orez si supa ce sa fac, au putine calorii dar la 500g de orez e clar ca ma umflu, la 500g supa e clar ca ma umflu, nu e ca nu mananc, nu au destule calorii. Acum nu o sa mananc mamaliga sau paste......Ca vreau sa slabesc......Scuze micuta, dar eu incerc...daca nu imi iese...imi pare rau.

Draga Criss eu cand iti spun niste lucruri ti le spun pentru ca am trecut prin anumite experiente prin care tu nu ai trecut si stiu umpic mai mult decat tine despre acest domeniu. Unde esti tu acum am fost si eu insa am invatat sa ascult.
De cand ti-ai facut jurnalul am incercat sa iti dau diferite sfaturi - nu trebuie sa spui ca iti pare rau asta este ... Uite eu sunt adepta zicalei : Capu face capu trage nu am incercat niciodata sa dau sfaturi sa ajut ... insa cu tine ti-am zis 2-3 lucruri mai mult pentru ca am o surioara in Romania ... care si ea are probl cu ceva kg in plus.. din pacate nu vorbim,,, asa ca pentru ca tu esti ca ea am zis sa iti impartasesc cateva lucruri .
Nu vreau sa insist pe o tema care vad ca nu duce la rezultat asa ca faci ce vrei cum vrei este dreptul tau!
Succes!
__________________
http://forum.slabute.ro/jurnale-slab...pune-7013.html
crede in tine ... iubeste-te ... incurajaza-te ... fi mandra ... ceilalti te pot abandona, insa TU trebuie sa lupti mereu pentru TINE ... pentru cea ce vrei!!!

Ultima dată editat de Slabuta; 01 dec 2010 at 19:27:44.
  #104 (permalink)  
Vechi 01 dec 2010, 19:18:53
crissa17's Avatar
(meniuri, evolutie)
Cont restricţionat
Merite:
 
Data înregistrării: 20 nov 2010
Locaţie: Bucuresi, Romania
Vârsta: 32
Dieta: disociata
Date: 170cm, 80kg
Mesaje: 565
Aprecieri acordate: 0
Am fost apreciat(a) de 0 ori in 0 mesaje
Implicit Re: Jurnalul Crissei

Citat:
Anterior postat de CrisetenO Vezi mesajul
Sa stii, draga Criss, ca iti va parea MULT mai rau in curand. Nu numai ca nu poti sa incluzi toti nutrientii in 100 kcal, dar e o nebunie! Stii ce inseamna osteoporoza? Uite-te aici (sper ca e ok sa pun linkuri externe, slabuta). E o boala care isi are de multe ori originea in infometare. Acum spune si tu: daca ai consumat ca ieri peste 4000 kcal! cum ai sa te ingrasi de la 800 kcal intr-o zi? Spune si tu!

Uite, esti de acord sa ai incredere in mine pentru o singura saptamana? In aceasta saptamana trebuie sa nu te cantaresti decat o data la inceput si o data la sfarsit, in rest nu ai voie. In fiecare zi mananci dupa sfaturile mele, trei mese pe zi, cu un aport caloric de 1000 kcal pe zi. Sport poti sa faci cat vrei, numai ai grija sa nu-ti rupi gatul pe gheata.

Tu imi spui ce ingrediente ai in casa seara si in fiecare seara facem un meniu pentru ziua care urmeaza. Tu studiezi, lucrezi? Unde mananci dimineata, la pranz si seara, acasa sau in alta parte? Tii post, sau mananci de toate?

Daca ai incredere in mine, incearca macar o saptamana sa faci asta. Daca la sfarsitul saptamanii te-ai tinut strict de ce am spus si te-ai ingrasat, ai voie sa ma bati. Ce zici? Te prinzi cu mine-n hora?

Cu mult drag,

Cristina
Sunt studenta, si de la 5:30 ma trezesc nu mananc de dim ca nu am timp, pe la 6:15 plec, la facultate termin la 13:20, ajung acasa pe la 15. Asa ca pe la 15:30 mananc de obicei si pe la 18-19. Pe la 21 rontai ceva un fruct... De dim cred ca as putea sa mananc ceva, asa pe fuga in timp ce ma fardez sau ma imbrac cate o furculita de ceva sau un fruct...

Da, sunt de acord, dar ai fi dispusa sa pierzi din timpul tau, pentru a-mi explica mie ce si cum? Ti-as fi recunoscatoare pentru acest lucru. Dar de saptamana viitoare luni, te rog , daca se poate. Sa vad cum ma descurc cu postul pana duminica inclusiv, si dupaia decid daca sapt viitoare voi tine post sau nu. Dar esti de acord sa incepem de saptamana viitoare? De luni?

Multumesc mult. Te pup
crissa17, necesarul caloric zilnic pentru a te menţine la greutatea actuală, la un nivel de activitate fizică Usor activ, este de 2210 kcal/zi. Pentru a slăbi 0.5kg/săptămână, ar trebui să mănânci aproximativ 1693 kcal/zi. Pentru a slăbi 4 kg/lună ar trebui să mănânci aproximativ 1177 kcal/zi.
NOTĂ: Culorile înseamnă slăbit sănătos, înfometare, pericol pentru viaţă.
[Calculator calorii]
  #105 (permalink)  
Vechi 01 dec 2010, 19:31:34
crissa17's Avatar
(meniuri, evolutie)
Cont restricţionat
Merite:
 
Data înregistrării: 20 nov 2010
Locaţie: Bucuresi, Romania
Vârsta: 32
Dieta: disociata
Date: 170cm, 80kg
Mesaje: 565
Aprecieri acordate: 0
Am fost apreciat(a) de 0 ori in 0 mesaje
Implicit Re: Jurnalul Crissei

Citat:
Anterior postat de micutza1 Vezi mesajul
Draga Criss eu cand iti spun niste lucruri ti le spun pentru ca am trecut prin anumite experiente prin care tu nu ai trecut si stiu umpic mai mult decat tine despre acest domeniu. Unde esti tu acum am fost si eu insa am invatat sa ascult.
De cand ti-ai facut jurnalul am incercat sa iti dau diferite sfaturi - nu trebuie sa spui ca iti pare rau asta este ... Uite eu sunt adepta zicalei : Capu face capu trage nu am incercat niciodata sa dau sfaturi sa ajut ... insa cu tine ti-am zis 2-3 lucruri mai mult pentru ca am o surioara in Romania ... care si ea are probl cu ceva kg in plus.. din pacate nu vorbim,,, asa ca pentru ca tu esti ca ea am zis sa iti impartasesc cateva lucruri .
Nu vreau sa insist pe o tema care vad ca nu duce la rezultat asa ca faci ce vrei cum vrei este dreptul tau!
Succes!
Si eu tin cont cat pot de sfaturi, si iti multumesc. Tot timpul le-am citit si am incercat sa tin cat de mult posibil cont de sfaturile pe care mi le-ai dat.

Chiar uite azi am mancat 800kcal si ma simt vinovata ca am mancat atata orez. Maine o sa mananc un borcan de spanac....adik nu stiu cate calorii plus fulgii de seara si un fruct o sa se faca in jur de 100. Incerc. Nu vreau sa te superi pe mine sau asa.... Te pup
crissa17, necesarul caloric zilnic pentru a te menţine la greutatea actuală, la un nivel de activitate fizică Usor activ, este de 2210 kcal/zi. Pentru a slăbi 0.5kg/săptămână, ar trebui să mănânci aproximativ 1693 kcal/zi. Pentru a slăbi 4 kg/lună ar trebui să mănânci aproximativ 1177 kcal/zi.
NOTĂ: Culorile înseamnă slăbit sănătos, înfometare, pericol pentru viaţă.
[Calculator calorii]
  #106 (permalink)  
Vechi 01 dec 2010, 20:13:05
CrisetenO's Avatar
(meniuri, evolutie)
Sunt una dintre slăbuţe!Sunt una dintre slăbuţe!
Merite:
SUNT RESPONSABIL  
Data înregistrării: 16 sep 2010
Locaţie: Darmstadt, Germania
Vârsta: 38
Date: 161.5cm, 54.0kg
Mesaje: 876
Aprecieri acordate: 0
Am fost apreciat(a) de 45 ori in 26 mesaje
Implicit Re: Jurnalul Crissei

Citat:
Anterior postat de crissa17 Vezi mesajul
Si eu tin cont cat pot de sfaturi, si iti multumesc. Tot timpul le-am citit si am incercat sa tin cat de mult posibil cont de sfaturile pe care mi le-ai dat.

Chiar uite azi am mancat 800kcal si ma simt vinovata ca am mancat atata orez. Maine o sa mananc un borcan de spanac....adik nu stiu cate calorii plus fulgii de seara si un fruct o sa se faca in jur de 100. Incerc. Nu vreau sa te superi pe mine sau asa.... Te pup
Draga Criss, eu nu ma supar pe tine, dar mi se pare ca tu esti asa de suparata pe tine incat nici nu tii la viata ta. Daca tu ai fi sora mea, sau cineva aproape de mine, altul ar fi cazul: atunci as putea in mod activ sa te ajut. Asa insa, nu pot sa te ajut decat daca ai incredere oarba in mine, ca sa te convingi ca se poate si altfel. Daca nu ma crezi, nu pe mine ma doare -- si deci nu am de ce sa ma supar -- ci tie insati iti faci rau. Eu nu stiu ce anume vrei sa incerci insa: normal ca daca nu mananci deloc slabesti, cel putin pe termen scurt. Asta nici nu trebuie demonstrat. Insa intrebarea e: vrei ca toata viata sa te chinui asa: dinte, pauza, lipsa, gaura? (adica o zi din patru mananci ok, restul nu mananci nimic?).

Sa stii ca orezul in cantitati mari nu te ingrasa ci te umfla. Gandeste-te la un burete: cand mananci fainoase (orez, grau, etc) si bei apa, fainoasele absorb apa si deci te umfli ca un burete. Singura solutie e sa mananci mai putine fainoase si sa-ti iei caloriile din proteine: carne, oua, lactate, si legume. Sa stii ca un regim disociat merge mai bine pentru ce ti-ai planuit tu decat infometarea.

Cristina
__________________
Reteta mea preferata din post: http://concurs.slabute.ro/reteta-pre...CrisetenO.html

Jurnalul meu: E greu sa te opresti din slabit... http://forum.slabute.ro/jurnale-slab...teno-6331.html
CrisetenO, necesarul caloric zilnic pentru a te menţine la greutatea actuală, la un nivel de activitate fizică Moderat activ, este de 1862 kcal/zi. Pentru a slăbi 0.5kg/săptămână, ar trebui să mănânci aproximativ 1345 kcal/zi.
NOTĂ: Culorile înseamnă slăbit sănătos, înfometare, pericol pentru viaţă.
[Calculator calorii]
  #107 (permalink)  
Vechi 01 dec 2010, 20:30:07
crissa17's Avatar
(meniuri, evolutie)
Cont restricţionat
Merite:
 
Data înregistrării: 20 nov 2010
Locaţie: Bucuresi, Romania
Vârsta: 32
Dieta: disociata
Date: 170cm, 80kg
Mesaje: 565
Aprecieri acordate: 0
Am fost apreciat(a) de 0 ori in 0 mesaje
Implicit Re: Jurnalul Crissei

Citat:
Anterior postat de CrisetenO Vezi mesajul
Draga Criss, eu nu ma supar pe tine, dar mi se pare ca tu esti asa de suparata pe tine incat nici nu tii la viata ta. Daca tu ai fi sora mea, sau cineva aproape de mine, altul ar fi cazul: atunci as putea in mod activ sa te ajut. Asa insa, nu pot sa te ajut decat daca ai incredere oarba in mine, ca sa te convingi ca se poate si altfel. Daca nu ma crezi, nu pe mine ma doare -- si deci nu am de ce sa ma supar -- ci tie insati iti faci rau. Eu nu stiu ce anume vrei sa incerci insa: normal ca daca nu mananci deloc slabesti, cel putin pe termen scurt. Asta nici nu trebuie demonstrat. Insa intrebarea e: vrei ca toata viata sa te chinui asa: dinte, pauza, lipsa, gaura? (adica o zi din patru mananci ok, restul nu mananci nimic?).

Sa stii ca orezul in cantitati mari nu te ingrasa ci te umfla. Gandeste-te la un burete: cand mananci fainoase (orez, grau, etc) si bei apa, fainoasele absorb apa si deci te umfli ca un burete. Singura solutie e sa mananci mai putine fainoase si sa-ti iei caloriile din proteine: carne, oua, lactate, si legume. Sa stii ca un regim disociat merge mai bine pentru ce ti-ai planuit tu decat infometarea.

Cristina
Ca Cristina, sunt de acord cu tine, incercam saptamana viitoare de luni pana duminica si facem meniul de cu seara. Duminica asta de dim ma voi cantarii, si apoi duminica cealalta dupa saptamana meniurilor facute impreuna. Sper sa slabesc, dar si sanatos. Asa este.... Dar la post deh, nu pot sa rezist mancand doar legume....asa ca ce sa fac. Maine ti-am zis spanac si in weekend vad o zi iar spanac, poate o supica cu niste taitei si sa mai vad ce fac duminica.

iti multumesc ca esti alaturi de mine, si vrei sa ma ajuti :*:*
crissa17, necesarul caloric zilnic pentru a te menţine la greutatea actuală, la un nivel de activitate fizică Usor activ, este de 2210 kcal/zi. Pentru a slăbi 0.5kg/săptămână, ar trebui să mănânci aproximativ 1693 kcal/zi. Pentru a slăbi 4 kg/lună ar trebui să mănânci aproximativ 1177 kcal/zi.
NOTĂ: Culorile înseamnă slăbit sănătos, înfometare, pericol pentru viaţă.
[Calculator calorii]
  #108 (permalink)  
Vechi 02 dec 2010, 15:30:08
crissa17's Avatar
(meniuri, evolutie)
Cont restricţionat
Merite:
 
Data înregistrării: 20 nov 2010
Locaţie: Bucuresi, Romania
Vârsta: 32
Dieta: disociata
Date: 170cm, 80kg
Mesaje: 565
Aprecieri acordate: 0
Am fost apreciat(a) de 0 ori in 0 mesaje
Implicit Re: Jurnalul Crissei

Draga jurnalule,

azi la 15 m-am cantarit, din cuziozitate asa, sa vad, nu sa si schimb aici, si surpriza, ce sa vezi. Nu am mancat nimik pana la 15 pentru k am fost la facultate si nu am avut timp deloc. Acum sta spanacul la facut. Am baut decat in jur de 1 l de apa. Si la 15 m-am cantarit. Aveam 85!!! Cred ca e din cauza orezului de ieri. Asa ca azi si maine o sa mananc decat spanac. Nu prea putin, dar nici sa ma scol satula de la masa. Fulgii de porumb cu cacao de seara si 1 gref, o portocala.


Si de luni, inclusiv gata cu postul. Asa ca sapt care vine o sa mananc la pranz piept de pui la gratar, cu legume ceva, si fructe. Iar de dimineata cate un iaurt. Doamne ajuta-ma sa slabesc!!!

:*:*
crissa17, necesarul caloric zilnic pentru a te menţine la greutatea actuală, la un nivel de activitate fizică Usor activ, este de 2210 kcal/zi. Pentru a slăbi 0.5kg/săptămână, ar trebui să mănânci aproximativ 1693 kcal/zi. Pentru a slăbi 4 kg/lună ar trebui să mănânci aproximativ 1177 kcal/zi.
NOTĂ: Culorile înseamnă slăbit sănătos, înfometare, pericol pentru viaţă.
[Calculator calorii]
  #109 (permalink)  
Vechi 02 dec 2010, 18:21:40
crissa17's Avatar
(meniuri, evolutie)
Cont restricţionat
Merite:
 
Data înregistrării: 20 nov 2010
Locaţie: Bucuresi, Romania
Vârsta: 32
Dieta: disociata
Date: 170cm, 80kg
Mesaje: 565
Aprecieri acordate: 0
Am fost apreciat(a) de 0 ori in 0 mesaje
Talking Re: Jurnalul Crissei

M-am gandit bine, m-am razgandit, iar m-am gandit...Dar pana la urma am ajuns la concluzia ca o sa tin si saptamana aviatoare post. Este foarte bun, daca vrei cu adevarat, te purifici cu totul, si eu tin foarte mult la sarbatori. Asa ca il voi tine, vreau sa ma si spovedesc, si sa indeplinesc toate ritualurile.

Voi manca multe supe, dar si mancaruri de legume. Si multe multe fructe si legume cu " calorii negative". Asta este dorinta mea. O sa am de invatat tare mult saptamana care vine. Miercuri am test la mate...acolo nu mai am ce face. Dar de maine intr-o saptamana am test la management si am vreo 5-6 lectii de invatat, asa ca o sa am ceva timp ocupat, macar 1 ora pe zi. Si peste 2 sapt am test la drept, asa ca iar o sa am de invatat.

Da, este foarte bine ca o sa am timpul ocupat, si nu o sa am timp sa ma gandesc la mancare. Asta este perfect. Plus ca o sa incerc sa mananc la o ora dupa ce ma trezesc o porto/gref, apoi pe la 15 cand ajung acasa niste supa, pe la 17-18 iar fructe si legume, iar pe la 20-21 supa mult asteptata. O sa imi scriu in fiecare zi ce si cat am mancat, in caz ca este vreo doritoare sa imi citeasca meniul si sa vada daca procedez corect. Si in primul rand pentru mine, sa vad cat am mancat si cat efort am depus. Sa stiu la ce sa ma astept.

M-am obisnuit aici pe site, sa scriu in fiecare zi in meniu ceea ce mananc, si cu ce ma ocup. Este tare interesant, si nu crdeam ca o sa fie chiar asa la inceput. A trecut abia o saptamana si deja, eu cred ca acest site, si slabutele creeaza dependenta. Sincer, nu a trecut zi, incepand cu 20.11.2010 in care sa nu intru sa vorbesc sau sa imi scriu meniul. . Sper sa o tin tot asa, si sa imi fac cat mai multe prietene dornice de conversatii, pe orice fel de teme. Si tot felul de subiecte, trairi, experiente, etc...

Hai ca am dat-o in alte alea, de la decizia ca voi tine post si saptamana viitoare am ajuns sa vorbesc ddepsre experienta mea, putina dealtfel, pe site, si dependenta de acesta. Ok, cam asta am vrut sa va spun. Asa ca va astept in numar cat mai mare, sa imi comentati meniul si sa discutam pe cat mai multe teme, care ne intereseaza pe noi.

Va pup:*:*
crissa17, necesarul caloric zilnic pentru a te menţine la greutatea actuală, la un nivel de activitate fizică Usor activ, este de 2210 kcal/zi. Pentru a slăbi 0.5kg/săptămână, ar trebui să mănânci aproximativ 1693 kcal/zi. Pentru a slăbi 4 kg/lună ar trebui să mănânci aproximativ 1177 kcal/zi.
NOTĂ: Culorile înseamnă slăbit sănătos, înfometare, pericol pentru viaţă.
[Calculator calorii]
  #110 (permalink)  
Vechi 02 dec 2010, 18:28:29
CrisetenO's Avatar
(meniuri, evolutie)
Sunt una dintre slăbuţe!Sunt una dintre slăbuţe!
Merite:
SUNT RESPONSABIL  
Data înregistrării: 16 sep 2010
Locaţie: Darmstadt, Germania
Vârsta: 38
Date: 161.5cm, 54.0kg
Mesaje: 876
Aprecieri acordate: 0
Am fost apreciat(a) de 45 ori in 26 mesaje
Implicit Re: Jurnalul Crissei

Draga Criss,

Nu uita ca saptamana viitoare ai contract cu mine la dieta, asa ca nu poti sti dinainte ce punem pe meniu. Insa ma ajuta sa stiu ce fel de ingrediente ai de obicei acasa si cam care e programul tau zilnic (adica: stai acasa sau esti plecata, cand esti plecata, etc). Deocamdata uite ce iti sugerez: mananca la sapte seara ultima masa, si nu manca deloc carbohidrati seara (deci in general nu ai voie fainoase: orez, porumb etc). Ti-am spus, carbohidratii te umfla pe de o parte, iar pe de alta parte dieta de infometare iti face stomacul si matele sa functioneze mai incet.

Pe de alta parte, iti prieste sa faci un sport inainte de culcare. Nu trebuie sa fie lung sau sa necesite mult efort, numai cat sa puna totul in miscare. Precum am zis, poti merge pe jos un pic, daca ai catel, mergi cu catelul prin oras, sau aspira un pic prin casa, matura in ograda... ma rog, ceva ca sa te puna in miscare.

Cu mult drag,

Cristina
__________________
Reteta mea preferata din post: http://concurs.slabute.ro/reteta-pre...CrisetenO.html

Jurnalul meu: E greu sa te opresti din slabit... http://forum.slabute.ro/jurnale-slab...teno-6331.html
CrisetenO, necesarul caloric zilnic pentru a te menţine la greutatea actuală, la un nivel de activitate fizică Moderat activ, este de 1862 kcal/zi. Pentru a slăbi 0.5kg/săptămână, ar trebui să mănânci aproximativ 1345 kcal/zi.
NOTĂ: Culorile înseamnă slăbit sănătos, înfometare, pericol pentru viaţă.
[Calculator calorii]
 

Informatii despre slabit
alimentatie, greutate, jurnal, kilograme, pastile slabit, sanatos, slabit, yo-yo


Reguli de postare
BB code este Pornit
emoticoanele sunt Pornit
Codul [IMG] este Pornit
Codul HTML este Oprit
Trackbacks are Oprit
Pingbacks are Oprit
Refbacks are Oprit
Nu poţi deschide subiecte noi
Nu poţi să răspunzi la mesaje
Poţi să publici ataşamente
Nu poţi să-ţi editezi mesajele

Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimul mesaj
Jurnalul roxanika roxana1985 Arhiva jurnale slabit 158 31 dec 2010 11:50:11
Jurnalul Andreei rosenn Arhiva jurnale slabit 34 15 iun 2010 02:35:03
Jurnalul Kitkat :D Kitkat Arhiva jurnale slabit 230 31 mai 2010 22:39:47
Jurnalul meu Andreea Beatrice Arhiva jurnale slabit 37 24 feb 2010 17:42:23
jurnalul meu Irina2607 Arhiva jurnale slabit 31 30 dec 2009 20:08:16

Mesaje noi in forum de slabit Slabute.ro
 Mesajele slăbuţelor
Se încarcă mesajele...
Calculator calorii (clic aici)
Poziţionare:
Calculator nutriţionalFan Slăbuţe!Susţine Slăbuţe!Top SlăbuţeSlabute TV
Subiecte noi
Subiecte interesante
Ultimele articole