Prezentare Calculator Nutriţional Slăbuţe - Partea 1Cursuri pictura, desen, modelaj, istoria artei
Sunt Resposnabil Calculator nutriţional Susţin Slăbuţe - Widgets si insigne! Slabute Concurs - Sanatate, premii si distractie! Slăbuţe TV - Televiziunea slăbuţelor

O noua viata... mai frumoasa, mai sanatoasa - Jurnal Happygirldiana

Gaseste prietenii din orasul tau! Alba Arad Arges Bacau Bihor Bistrita-Nasaud Botosani Braila Brasov Buzau Calarasi Caras-Severin
Cluj Constanta Dambovita Dolj Galati Giurgiu Gorj Hunedoara Ialomita Iasi Bucuresti Maramures Mehedinti Mures Neamt Olt
Prahova Salaj Satu-Mare Sibiu Suceava Teleorman Timis Tulcea Vaslui Valcea Vrancea
Prima Petitie Nationala pentru Dreptul la o Viata Sanatoasa deja a fost semnata de catre 66338 oameni.
In total sunt necesare peste 100.000 de semnaturi. Fii voluntar si participa in campania de strangere de semnaturi, clic aici.
Bine ai venit pe Slăbuţe, comunitatea care în 2008 a pus bazele mişcării pentru stilul de viaţă sănătos din România! Am creat pentru tine o comunitate unică şi specială. Într-o atmosferă civilizată, alături doar de oameni de calitate si cu o vastă experientă în domeniul stilului de viaţă sănătos, corect şi imparţial vei putea învăţa şi împărtăşi experienţele tale despre sănătate, alimentaţie, sport, stil de viaţă, slăbit sănătos şi alte întâmplări interesante din viaţa ta. Daca îţi pasă de viitorul ţării noastre şi a celor din jur, poţi contribui alături de noi într-un mod responsabil la promovarea stilului de viaţă sănătos, fie prin recomandarea comunităţii, fie prin relatarea celor învăţate pe Slăbuţe. Dacă ne vizitezi pentru prima dată, îţi recomandăm să citeşti ghidul începătorilor.
Pentru ca să te înregistrezi, clic aici. Succes!
 
 
Opţiuni subiect
  #681 (permalink)  
Vechi 20 sep 2010, 20:20:32
Florea Andreea's Avatar
(meniuri, evolutie)
Sunt una dintre slăbuţe!Sunt una dintre slăbuţe!
Merite:
 
Data înregistrării: 04 iul 2010
Locaţie: Cugir/Cluj Napoca, Romania
Vârsta: 33
Dieta: Stil de viata sanatos
Date: 174cm, 66kg
Mesaje: 897
Aprecieri acordate: 0
Am fost apreciat(a) de 0 ori in 0 mesaje
Implicit Re: O noua viata... mai frumoasa, mai sanatoasa - Jurnal Happygirldiana

Citat:
Anterior postat de happygirldiana Vezi mesajul
no...am stat si m-am gandit,am realizat ca mai e un pic si tre sa plec de aici,la faculta,ccamin bla bla.si iubitul meu nu o sa poata veni din octombrie acolo...si o sa fie de cacao.in anul 1 eu am stat singura la Craiova si el aici(suna banal poate,nu stiu)desi sunt destul de aproape cele 2 orase ne-a fost foarte greu....si nu mai vreau sa trecem prin ce am trecut atunci.ne vedeam foarte rar in conditiile in care eram obisnuiti sa stam toata ziua impreuna...de cealalta parte e prietena mea cea mai buna careurmeaza sa plece la Bucuresti si ea,la facultate.si nu e asta problema pana la urma.prolema e ca in ultimul timp evita sa iasa cu mine(suntem prietene de de 12 ani).si nu imi explic de ce.o sun sau ii trm sms sa iesim sa mai petrecem ceva timp impreuna pt ca apoi iar nu ne vede cu lunile si tot cauta scuze...nu stiu....suntem foarte atasate una de alta,o cunosc si stiu ca e ceva...i-am tot zis si am tot intrebat-o ce se intampla,de ce evita bla bla si zice intr=una ca e obosita.get real!!
apoi mai e si cheful asta de..nimic pe care il am in ultimul timp.poate toamna e de vina,poate....nu stiu.dar nu am pofta de nimic...mi se pare ca totul merge prost in ceea ce priveste dieta cu sportul.nu imi vine sa fac sport,imi vine sa bag in mine ca in spital!bine...ca nu am mancat,am mancat ok,ca si pana acum dar cu chiu cu vai.imi vine sa rontai mereu sau sa mananc mai mereu ce nu trebuie.sii eu nu sunt asa.eu nu poftesc si ma tin de treaba de fiecare data,reusesc ceea ce imi propun...sse pare ca o sa esuez.de ce?pentru c ma uit in oglinda si ma vad cat o scroafa,si vad ca desi am dat 6 kg jos nu se vede pe niciunde lucrul asta.si imi spun ca niciodata,dar niciodata nu o sa fiu o slabatura...pt ca o scrofita ca mine...cu toate kilele si cu toata sunca asta de pe burta si nu numai nu o sa poata da jos nimic,,,,,si multe altele....

da,stiu..azidimineata eram binedispusa.nu stiu ce s-a intamplat,chiar nu stiu dar seara a adus si o stare de kko pt mine....
Drace...ca citind ce ai scris m-au luat lacrimile, ca mi-am amintit de vara de rahat pe care am avut-o...Intai sa iti scriu cateva lucruri despre mine , ca sa vezi ca stiu despre ce vorbesc. Asa, deja stii ca sunt intro relatie la distanta de aproape aproape 2 ani...in cel mai bun caz il vad de 2 ori pe luna...si devine din ce in ce mai greu, in halul in care uneori ma gandesc ca nu are nici un rost ce facem...ne-am despartit de 3 ori, dupa care , de fiecare data, ne-am dat seama ce prostie am facut...ca ne e mai bine impreuna! Aveam o prietena foarte buna, nu de 12 ani ca tine, doar de 4 ani....am trecut prin destule impreuna si a fost mereu langa mine, asa cum am incercat si eu sa fiu. Credeam ca e omul pe care o sa ma pot baza mereu. Si ea a mers in alt oras la facultate, dar tineam legatura si era ok. In vara asta [din motive pe care nu le cunosc, doar le banuiesc...e o poveste mai lunga] ne-am distantat de tot, nu am vorbit cu ea din iulie si mi-a inchis telefonul cand am incercat sa o sun...la mesaje nu a raspuns pana in zi de azi...Am avut cea mai grele 3 saptamani din viata mea in vara asta...in care m-am simtit singura cuc pt ca nu mai erau in viata mea cele 2 persoane la care tineam cel mai mult.
Cat despre kilograme si dieta...sunt omul care si-a inecat toate sentimentele in mancare...de cand ma stiu...sunt omul care a auzit toate insultele referitoare la felul cum arata...sunt omul care spera ca o sa treaca problema asta mai usor, cu timpul...dar care a vazut ca fara munca nu se poate nimic.
Asa ca iti spun ca orice nu te omoara, te face mai puternic....oricat de greu iti e, gandeste-te ca in felul asta te intaresti si devii o varianta mai buna a ta. O luna de zile trece ori foarte repede, ori groaznic de incet...stiu asta...dar dupaia o sa fiti impreuna. Sunt destule mijloace in care sa tineti legatura in timpul asta si va puteti vedea in weekend. Da, e greu, dar de multe ori trebuie sa trecem prin lucruri grele ca sa vedem ce avem....
Poti sa faci si sa treci prin mult mai multe situatii/lucruri decat crezi.
Daca ar fi totul usor,nu am aprecia tot ce am facut, oamenii din jururl nostru, realizarile noastre.
Cu dieta, stai linistita, esti destul de puternica sa zici nu tentatiei....daca nu vrei sa te omori cu sportul, bine...si o jumatate de ora e grozav...gandeste-te ca e o jumatate de ora in plus fata de ce fac eu.
Eu am slabit 10 kg si nu se vede...cand ma masor ma ia cu jale...foarte putini cm am dat jos, fffffffffffoarte putini!!!
Dar mergem mai departe, pt ca asta trebuie sa facem...pentru nu avem de ales. Trecem prin tot ce se pune in fata noastra pt ca instinctul nu ne lasa sa ne oprim. Suntem oameni, deci suntem supravietuitori. Orice ar fi.
Ti-am mai zis asta: un sut in fund e un pas mai departe!
Nu stiu cat de relevant e ce ti-am zis, dar sper ca te-am ajutat cat de cat.

P.S. scuze de tipo-urile pe care le-am facut, am scris repede si nu am rabdare sa revizuiesc tot acum.
__________________
Jurnal Flower-drumul catre blugi largi
Ask not for a lighter burden, but broader shoulders.
  #682 (permalink)  
Vechi 20 sep 2010, 20:32:55
happygirldiana's Avatar
(meniuri, evolutie)
Slăbuţă cu ExperienţăSlăbuţă cu Experienţă
Merite:
SUNT RESPONSABIL Locul 2 la concurs  
Data înregistrării: 22 iul 2010
Locaţie: Calafat, Romania
Vârsta: 34
Dieta: Sfanta Hipocalorica
Date: 173cm, 87.5kg
Mesaje: 18.525
Aprecieri acordate: 2.865
Am fost apreciat(a) de 3.764 ori in 1.993 mesaje
Implicit Re: O noua viata... mai frumoasa, mai sanatoasa - Jurnal Happygirldiana

Citat:
Anterior postat de Florea Andreea Vezi mesajul
Drace...ca citind ce ai scris m-au luat lacrimile, ca mi-am amintit de vara de rahat pe care am avut-o...Intai sa iti scriu cateva lucruri despre mine , ca sa vezi ca stiu despre ce vorbesc. Asa, deja stii ca sunt intro relatie la distanta de aproape aproape 2 ani...in cel mai bun caz il vad de 2 ori pe luna...si devine din ce in ce mai greu, in halul in care uneori ma gandesc ca nu are nici un rost ce facem...ne-am despartit de 3 ori, dupa care , de fiecare data, ne-am dat seama ce prostie am facut...ca ne e mai bine impreuna! Aveam o prietena foarte buna, nu de 12 ani ca tine, doar de 4 ani....am trecut prin destule impreuna si a fost mereu langa mine, asa cum am incercat si eu sa fiu. Credeam ca e omul pe care o sa ma pot baza mereu. Si ea a mers in alt oras la facultate, dar tineam legatura si era ok. In vara asta [din motive pe care nu le cunosc, doar le banuiesc...e o poveste mai lunga] ne-am distantat de tot, nu am vorbit cu ea din iulie si mi-a inchis telefonul cand am incercat sa o sun...la mesaje nu a raspuns pana in zi de azi...Am avut cea mai grele 3 saptamani din viata mea in vara asta...in care m-am simtit singura cuc pt ca nu mai erau in viata mea cele 2 persoane la care tineam cel mai mult.
Cat despre kilograme si dieta...sunt omul care si-a inecat toate sentimentele in mancare...de cand ma stiu...sunt omul care a auzit toate insultele referitoare la felul cum arata...sunt omul care spera ca o sa treaca problema asta mai usor, cu timpul...dar care a vazut ca fara munca nu se poate nimic.
Asa ca iti spun ca orice nu te omoara, te face mai puternic....oricat de greu iti e, gandeste-te ca in felul asta te intaresti si devii o varianta mai buna a ta. O luna de zile trece ori foarte repede, ori groaznic de incet...stiu asta...dar dupaia o sa fiti impreuna. Sunt destule mijloace in care sa tineti legatura in timpul asta si va puteti vedea in weekend. Da, e greu, dar de multe ori trebuie sa trecem prin lucruri grele ca sa vedem ce avem....
Poti sa faci si sa treci prin mult mai multe situatii/lucruri decat crezi.
Daca ar fi totul usor,nu am aprecia tot ce am facut, oamenii din jururl nostru, realizarile noastre.
Cu dieta, stai linistita, esti destul de puternica sa zici nu tentatiei....daca nu vrei sa te omori cu sportul, bine...si o jumatate de ora e grozav...gandeste-te ca e o jumatate de ora in plus fata de ce fac eu.
Eu am slabit 10 kg si nu se vede...cand ma masor ma ia cu jale...foarte putini cm am dat jos, fffffffffffoarte putini!!!
Dar mergem mai departe, pt ca asta trebuie sa facem...pentru nu avem de ales. Trecem prin tot ce se pune in fata noastra pt ca instinctul nu ne lasa sa ne oprim. Suntem oameni, deci suntem supravietuitori. Orice ar fi.
Ti-am mai zis asta: un sut in fund e un pas mai departe!
Nu stiu cat de relevant e ce ti-am zis, dar sper ca te-am ajutat cat de cat.

P.S. scuze de tipo-urile pe care le-am facut, am scris repede si nu am rabdare sa revizuiesc tot acum.
din cate vad ne asemanam.sau,cel putin,am trecut cam prin aceleasi probleme.atat ca eu nu m-am despartit de iubitul meu.asta mi-ar mai trebui ca sa o iau razna de tot....da,imi esti de un real ajutor.tu si vorbele tale pline de optimism.parca mai ridic un pic fruntea,un pic mai senina.dar asta nu ma opreste sa ma intreb diverse chestii...de ce prietena mea face asta(la fel cum ai spus,am trecut prin muuuulte impreuna,aproape la bine si la rau etc...)fara sa motiveze macar.din cate stiu nu i-am facut nimic....
si multe semne de intrebare....
iti multumesc din suflet Andu.sper din inima sa te mai gasesc aici cand ma intorc.acum ma asteapta iubitu in fata blocului.cred ca nu trebuia sa ies,sa nu ii dau starea mea.vad eu...mi-am ales moment gresit sa discut de asta,acum ca sunt pe fuga.iti multumesc mult pt cuvinte si cand ma intorc,ca esti ca nu esti o sa iti las scrise mai multe chestii,nu te supara ca trebuie sa ies acum te rog mult!:*:*
happygirldiana, necesarul caloric zilnic pentru a te menţine la greutatea actuală, la un nivel de activitate fizică Moderat activ, este de 2522 kcal/zi. Pentru a slăbi 0.5kg/săptămână, ar trebui să mănânci aproximativ 2005 kcal/zi. Pentru a slăbi 4 kg/lună ar trebui să mănânci aproximativ 1489 kcal/zi.
NOTĂ: Culorile înseamnă slăbit sănătos, înfometare, pericol pentru viaţă.
[Calculator calorii]
  #683 (permalink)  
Vechi 20 sep 2010, 20:39:22
Florea Andreea's Avatar
(meniuri, evolutie)
Sunt una dintre slăbuţe!Sunt una dintre slăbuţe!
Merite:
 
Data înregistrării: 04 iul 2010
Locaţie: Cugir/Cluj Napoca, Romania
Vârsta: 33
Dieta: Stil de viata sanatos
Date: 174cm, 66kg
Mesaje: 897
Aprecieri acordate: 0
Am fost apreciat(a) de 0 ori in 0 mesaje
Implicit Re: O noua viata... mai frumoasa, mai sanatoasa - Jurnal Happygirldiana

Citat:
Anterior postat de happygirldiana Vezi mesajul
din cate vad ne asemanam.sau,cel putin,am trecut cam prin aceleasi probleme.atat ca eu nu m-am despartit de iubitul meu.asta mi-ar mai trebui ca sa o iau razna de tot....da,imi esti de un real ajutor.tu si vorbele tale pline de optimism.parca mai ridic un pic fruntea,un pic mai senina.dar asta nu ma opreste sa ma intreb diverse chestii...de ce prietena mea face asta(la fel cum ai spus,am trecut prin muuuulte impreuna,aproape la bine si la rau etc...)fara sa motiveze macar.din cate stiu nu i-am facut nimic....
si multe semne de intrebare....
iti multumesc din suflet Andu.sper din inima sa te mai gasesc aici cand ma intorc.acum ma asteapta iubitu in fata blocului.cred ca nu trebuia sa ies,sa nu ii dau starea mea.vad eu...mi-am ales moment gresit sa discut de asta,acum ca sunt pe fuga.iti multumesc mult pt cuvinte si cand ma intorc,ca esti ca nu esti o sa iti las scrise mai multe chestii,nu te supara ca trebuie sa ies acum te rog mult!:*:*
Nu-i nici o problema ca iesi, nu ma supar.Poate ca nu o sa mai fiu cand revii, eu pe la 11 inchid tot si ma pun sa vb la telefon cu iubitul, e un vechi obicei.
Stiu ca e inevitabil sa te intrebi anumite lucruri,legate de prietena ta...am si eu multe intrebari fara raspuns.
La tine mai este vreme inca, sfatul meu ar fi sa o confrunti, sa vorbesti cu ea deschis, foarte deschis, sa o intrebi care e treaba. E cel mai sanatos lucru pe care il poti face.
Sper sa iti treaca starea cat mai repede...[eu sunt plangareata zilele astea, ma doboara PMS-ul de fiecare data]
Poti sa imi scrii orice si in cel mai rau caz o sa citesc maine dimineata si iti raspund.
__________________
Jurnal Flower-drumul catre blugi largi
Ask not for a lighter burden, but broader shoulders.
  #684 (permalink)  
Vechi 20 sep 2010, 20:49:39
lucia ely's Avatar
(meniuri, evolutie)
Slăbuţa cunoscătorSlăbuţa cunoscător
Merite:
 
Data înregistrării: 08 mai 2010
Locaţie: *~*, Romania
Vârsta: 31
Dieta: personalizata
Date: 152cm, 92kg
Mesaje: 7.694
Aprecieri acordate: 529
Am fost apreciat(a) de 904 ori in 658 mesaje
Implicit Re: O noua viata... mai frumoasa, mai sanatoasa - Jurnal Happygirldiana

buna scumpa:*:*:*
multumesc ca mai treci si pe la mine
mi-e asa dor de voi
scuze ca nu prea trec pe aici
__________________
04.01.2022 95.6
18.01.2022 91.5

1300 kcal pe zi pt slabit
proteine 15 %= 45 gr
glucide 55 % =166 gr
grasimi 30% = 41gr
  #685 (permalink)  
Vechi 20 sep 2010, 22:46:49
happygirldiana's Avatar
(meniuri, evolutie)
Slăbuţă cu ExperienţăSlăbuţă cu Experienţă
Merite:
SUNT RESPONSABIL Locul 2 la concurs  
Data înregistrării: 22 iul 2010
Locaţie: Calafat, Romania
Vârsta: 34
Dieta: Sfanta Hipocalorica
Date: 173cm, 87.5kg
Mesaje: 18.525
Aprecieri acordate: 2.865
Am fost apreciat(a) de 3.764 ori in 1.993 mesaje
Implicit Re: O noua viata... mai frumoasa, mai sanatoasa - Jurnal Happygirldiana

Citat:
Anterior postat de lucia ely Vezi mesajul
buna scumpa:*:*:*
multumesc ca mai treci si pe la mine
mi-e asa dor de voi
scuze ca nu prea trec pe aici
ooofff....scumpa mea scolaritacredeam ca nu te mai vad onlinece mai faci?cum o mai duci?si mie mi-e dor de tine....
happygirldiana, necesarul caloric zilnic pentru a te menţine la greutatea actuală, la un nivel de activitate fizică Moderat activ, este de 2522 kcal/zi. Pentru a slăbi 0.5kg/săptămână, ar trebui să mănânci aproximativ 2005 kcal/zi. Pentru a slăbi 4 kg/lună ar trebui să mănânci aproximativ 1489 kcal/zi.
NOTĂ: Culorile înseamnă slăbit sănătos, înfometare, pericol pentru viaţă.
[Calculator calorii]
  #686 (permalink)  
Vechi 20 sep 2010, 23:14:57
happygirldiana's Avatar
(meniuri, evolutie)
Slăbuţă cu ExperienţăSlăbuţă cu Experienţă
Merite:
SUNT RESPONSABIL Locul 2 la concurs  
Data înregistrării: 22 iul 2010
Locaţie: Calafat, Romania
Vârsta: 34
Dieta: Sfanta Hipocalorica
Date: 173cm, 87.5kg
Mesaje: 18.525
Aprecieri acordate: 2.865
Am fost apreciat(a) de 3.764 ori in 1.993 mesaje
Implicit Re: O noua viata... mai frumoasa, mai sanatoasa - Jurnal Happygirldiana

Citat:
Anterior postat de Florea Andreea Vezi mesajul
Nu-i nici o problema ca iesi, nu ma supar.Poate ca nu o sa mai fiu cand revii, eu pe la 11 inchid tot si ma pun sa vb la telefon cu iubitul, e un vechi obicei.
Stiu ca e inevitabil sa te intrebi anumite lucruri,legate de prietena ta...am si eu multe intrebari fara raspuns.
La tine mai este vreme inca, sfatul meu ar fi sa o confrunti, sa vorbesti cu ea deschis, foarte deschis, sa o intrebi care e treaba. E cel mai sanatos lucru pe care il poti face.
Sper sa iti treaca starea cat mai repede...[eu sunt plangareata zilele astea, ma doboara PMS-ul de fiecare data]
Poti sa imi scrii orice si in cel mai rau caz o sa citesc maine dimineata si iti raspund.
am revenit,am fost intr0un bar,e prea frig seara sa mai putem face plimbari lungi prin oras/parcuri am baut 2 ceaiuri,unul negru si unul de cirese(fara zahar bineinteles).m-a mai inveselit iubitu' ca altfel,,,,of si m-am simtit si rau ca am fumat cam mult astaseara,imi simteam capul greu de atata fum si m-au luat tremurici.

da,cred ca o sa vorbesc cu ea,desi am mai incercat si tot o tine pe a ei ca nu e nimic.imi pare rau pentru ca am asteptat vara sa ne intalnim si sa petrecem timp impreuna cu lucruri pe care le faceam de obicei si avenit vara,a trecut si nu s-a intamplat mai nimic.am iesit cateva seri impreuna dar..nu stiu,se departeaza incet incet...si chiar ma doare pentru ca imi este ca o sora si mi-a fost alaturi mereu.de cate ori nu am ras si am plans impreuna.... nu prea ni se mai potrivesste programul de zi cu zi,in timpul zilei nu prea pot sa ies asa..pentru ca fiind singura,de fapt doar cu sora mea trebuie sa gatesc,sa fac curatenie,eventuaal sa ma ocup de cartile care ma asteapta de atata timp si sa imi fac rutina zilnica fara de care parca nu sunt eu,nu ma simt bine(si ma refer la sport aici,desi in ultimul m-am lenevit asa cum am mai spus).ma ingrozeste ideea ca ea pleaca la bucuresti si o sa ne vedem o data la 2-3 luni si in tot timpul asta ne-am dori sa ne vedem si sa povestim si ne-am dori sa fi petrecut mai mult timp impreuna

iar cu plecarea mea..nu stiu,asa sunt mereu cand trebuie sa incep un nou an de scoala.eu plec de aici,imi las camera in urma cu tot ce ma face sa fiu eu,sora cu care ma inteleg bine si de ce imi pare si mai rau,iubitul meu.da,suna un pic exagerat pentru ca suntem la 100 km departare dar nu imi permit sa vin saptaman de saptaman acasa,deci e ca si cand as pleca undeva departe pentru mai mult timp....
nu am stat prea mult plecata d acasa,ma integrez destul de repede in grupuri noi dar..nicaieri nu e ca acasa.si se zburleste parul pe mine cand imi imaginez ziua plecarii,bagaje si inevitbilul prim contact cu noua si oribila camera de camin pe care,mai tarziu,voi incerca sa o fac sa para mai calda si mai....casa de om,primitoare.si nole colege care,cum am "noroc" de fiecare data,sunt dusmanoase si colturoase si arunca diverse priviri daca nu,mai grav,au chhef de hartza pentru nimic.
si sa nu mai vorbesc de departarea mea fata de Aditzu meu scump.sa ne auzim doar la telefon?iar sa nu ii simt caldura mainilor si grija pe care mi-o poarta pentru mult timp?mi-e groaza....am noroc pe de-o parte ca mi se anunta un an incarcat...studiu pt licenta,cu putin noroc un job ceva,un abonament la sala sa nu abandonez totusi ce am inceput,,,,m-as rusina pur si simplu in fata mea sa renunt.exact cum ai spus si tu...toate insultele care mi-au fost aduse si batjocoririle(ca le pot zice asa)din partea colegilor pe care i-am avut in clasele mai mici si nu numai si refuzurile de care am avut parte merita sa imi continui drumulsi merit si eu,cred ca merit sa devin o noua persoana.nu pot sa spun ca sunt o persoana introvertita sau ttimida dar nici foarte "infipta" nu sunt.de ce?tocmai din cauza faptului ca arat cum arat.meereu m-am simtit inferioara fetelor care arata bine si care sunt sigure pe ele,parca mi-e rusine uneori sa le privesc in ochi.
da,probabil o sa spui,si tu si alte slabute,ca uneori conteaza ce ai in cap si ca fizicul nu ajuta tot timpul dar eu nu sunt de aceeasi parere.cu ce m-a ajutat daca sunt cat de cat inteligenta(macar asa ma consider si am si cateva motive,o spun cu toata modestia)daca aspectul fizic lasa de dorit si am fost respinsa de multe ori din cauza asta?
nu stiu,e posibil sa ma fi lovit melancolia asta sau ce dreaq o fi din cauza PMS-ului,desi ar trebui sa mai intarzie un pic...cert e ca ma simt ciudat...


eh,probabil ziua de maine o sa fie un pic mai insorita pentru mine si o sa ma trezesc cu ganduri bune si un pic mai senine

gata,ma pun si eu la somn,desi ma batea capul sa mai citesc putin.dar nu mai citesc,vreau doar sa pun capul pe perna si sa ma linistesc.nu e o problema existentiala ce mi se intampla dar stii...daca spui cuiva of-ul,fie cat de neinsemnat,te mai eliberezi.
in speranta ca nu te-am plictisit cu ditai post-ul,te pup si pe tine si pe celelalte slabute(care ma viziteaza sau care te viziteaza,ca nici nu mai stiu unde postez...aaa,la mine in jurnal nu la tine) si va spun noapte buna!
happygirldiana, necesarul caloric zilnic pentru a te menţine la greutatea actuală, la un nivel de activitate fizică Moderat activ, este de 2522 kcal/zi. Pentru a slăbi 0.5kg/săptămână, ar trebui să mănânci aproximativ 2005 kcal/zi. Pentru a slăbi 4 kg/lună ar trebui să mănânci aproximativ 1489 kcal/zi.
NOTĂ: Culorile înseamnă slăbit sănătos, înfometare, pericol pentru viaţă.
[Calculator calorii]
  #687 (permalink)  
Vechi 21 sep 2010, 07:33:16
cris17's Avatar
(meniuri, evolutie)
Slăbuţa cu vechimeSlăbuţa cu vechime
Merite:
SUNT RESPONSABIL  
Data înregistrării: 27 aug 2010
Locaţie: Brasov, Romania
Vârsta: 49
Dieta: hipocalorica si sport
Date: 168cm, 71kg
Mesaje: 2.152
Aprecieri acordate: 46
Am fost apreciat(a) de 117 ori in 30 mesaje
Implicit Re: O noua viata... mai frumoasa, mai sanatoasa - Jurnal Happygirldiana

Eh.., dragele "mamii"!

Asta e viata, scumpelor!

Lumea e cruda, egoista, dispretuitoare, nepasatoare...cei f. norocosi sunt sanatosi, isi gasesc perechea si/sau, au o/un prieten/a pe viata. .

In principal sanatatea e cea mai importanta, daca o ai, restul se rezolva Daca nu o ai lupti ca sa o recastigi, sau sa-ti prelungesti cat poti de mult viata, ca sa te bucuri de minunile ce ne inconjoara (cerul senin sau pregatit de o furtuna, un gangurit, un ras de bebelus, minunatele culori ce ni le ofera natura, muntii maiestuosi, un susur de apa curgatoare, mirosul imbatator al unei poienite inflorite, ..... )

Ideea e ca trebuie sa ne luptam incontinuu ptr ceea ce dorim si sa nu ne oprim niciodata din speranta de mai bine . Si sa fim un picut "narcisisti", ptr ca daca ne iubim si avem grija de noi, atunci totul v-a fi bine...candva

Nu stiu daca-s ce-a mai potrivita persoana sa va dea sfaturi, ptr ca experientele de viata m-au facut cam cinica in privinta relatiilor interumane, dar natura nu m-a inselat, parasit, ranit niciodata

Bucurati-va de fiecare clipa traita, de fiecare experienta, fie ea pozitiva/negativa care va imbogateste viata si va pregateste ptr experientele viitoare.

Din punctul meu de vedere:

Raiul e pe pamant!
__________________
  #688 (permalink)  
Vechi 21 sep 2010, 08:41:53
bathsheba20's Avatar
(meniuri, evolutie)
Sunt una dintre slăbuţe!Sunt una dintre slăbuţe!
Merite:
 
Data înregistrării: 29 iul 2010
Locaţie: Londra, Anglia
Vârsta: 36
Dieta: hipocalorica
Date: 172cm, 80kg
Mesaje: 972
Aprecieri acordate: 0
Am fost apreciat(a) de 22 ori in 11 mesaje
Implicit Re: O noua viata... mai frumoasa, mai sanatoasa - Jurnal Happygirldiana

Citat:
Anterior postat de happygirldiana Vezi mesajul
am revenit,am fost intr0un bar,e prea frig seara sa mai putem face plimbari lungi prin oras/parcuri am baut 2 ceaiuri,unul negru si unul de cirese(fara zahar bineinteles).m-a mai inveselit iubitu' ca altfel,,,,of si m-am simtit si rau ca am fumat cam mult astaseara,imi simteam capul greu de atata fum si m-au luat tremurici.

da,cred ca o sa vorbesc cu ea,desi am mai incercat si tot o tine pe a ei ca nu e nimic.imi pare rau pentru ca am asteptat vara sa ne intalnim si sa petrecem timp impreuna cu lucruri pe care le faceam de obicei si avenit vara,a trecut si nu s-a intamplat mai nimic.am iesit cateva seri impreuna dar..nu stiu,se departeaza incet incet...si chiar ma doare pentru ca imi este ca o sora si mi-a fost alaturi mereu.de cate ori nu am ras si am plans impreuna.... nu prea ni se mai potrivesste programul de zi cu zi,in timpul zilei nu prea pot sa ies asa..pentru ca fiind singura,de fapt doar cu sora mea trebuie sa gatesc,sa fac curatenie,eventuaal sa ma ocup de cartile care ma asteapta de atata timp si sa imi fac rutina zilnica fara de care parca nu sunt eu,nu ma simt bine(si ma refer la sport aici,desi in ultimul m-am lenevit asa cum am mai spus).ma ingrozeste ideea ca ea pleaca la bucuresti si o sa ne vedem o data la 2-3 luni si in tot timpul asta ne-am dori sa ne vedem si sa povestim si ne-am dori sa fi petrecut mai mult timp impreuna

iar cu plecarea mea..nu stiu,asa sunt mereu cand trebuie sa incep un nou an de scoala.eu plec de aici,imi las camera in urma cu tot ce ma face sa fiu eu,sora cu care ma inteleg bine si de ce imi pare si mai rau,iubitul meu.da,suna un pic exagerat pentru ca suntem la 100 km departare dar nu imi permit sa vin saptaman de saptaman acasa,deci e ca si cand as pleca undeva departe pentru mai mult timp....
nu am stat prea mult plecata d acasa,ma integrez destul de repede in grupuri noi dar..nicaieri nu e ca acasa.si se zburleste parul pe mine cand imi imaginez ziua plecarii,bagaje si inevitbilul prim contact cu noua si oribila camera de camin pe care,mai tarziu,voi incerca sa o fac sa para mai calda si mai....casa de om,primitoare.si nole colege care,cum am "noroc" de fiecare data,sunt dusmanoase si colturoase si arunca diverse priviri daca nu,mai grav,au chhef de hartza pentru nimic.
si sa nu mai vorbesc de departarea mea fata de Aditzu meu scump.sa ne auzim doar la telefon?iar sa nu ii simt caldura mainilor si grija pe care mi-o poarta pentru mult timp?mi-e groaza....am noroc pe de-o parte ca mi se anunta un an incarcat...studiu pt licenta,cu putin noroc un job ceva,un abonament la sala sa nu abandonez totusi ce am inceput,,,,m-as rusina pur si simplu in fata mea sa renunt.exact cum ai spus si tu...toate insultele care mi-au fost aduse si batjocoririle(ca le pot zice asa)din partea colegilor pe care i-am avut in clasele mai mici si nu numai si refuzurile de care am avut parte merita sa imi continui drumulsi merit si eu,cred ca merit sa devin o noua persoana.nu pot sa spun ca sunt o persoana introvertita sau ttimida dar nici foarte "infipta" nu sunt.de ce?tocmai din cauza faptului ca arat cum arat.meereu m-am simtit inferioara fetelor care arata bine si care sunt sigure pe ele,parca mi-e rusine uneori sa le privesc in ochi.
da,probabil o sa spui,si tu si alte slabute,ca uneori conteaza ce ai in cap si ca fizicul nu ajuta tot timpul dar eu nu sunt de aceeasi parere.cu ce m-a ajutat daca sunt cat de cat inteligenta(macar asa ma consider si am si cateva motive,o spun cu toata modestia)daca aspectul fizic lasa de dorit si am fost respinsa de multe ori din cauza asta?
nu stiu,e posibil sa ma fi lovit melancolia asta sau ce dreaq o fi din cauza PMS-ului,desi ar trebui sa mai intarzie un pic...cert e ca ma simt ciudat...


eh,probabil ziua de maine o sa fie un pic mai insorita pentru mine si o sa ma trezesc cu ganduri bune si un pic mai senine

gata,ma pun si eu la somn,desi ma batea capul sa mai citesc putin.dar nu mai citesc,vreau doar sa pun capul pe perna si sa ma linistesc.nu e o problema existentiala ce mi se intampla dar stii...daca spui cuiva of-ul,fie cat de neinsemnat,te mai eliberezi.
in speranta ca nu te-am plictisit cu ditai post-ul,te pup si pe tine si pe celelalte slabute(care ma viziteaza sau care te viziteaza,ca nici nu mai stiu unde postez...aaa,la mine in jurnal nu la tine) si va spun noapte buna!
Scumpa mea ,am vazut ca nici tu nu ai o perioada chiar roz in ultimele zile si imi pare teribil de rau!Dar sa stii ca toate trec..si orice lucru este compensat de un altul..uite..eu ieri am primit o veste foarte proasta..am fost extrem de deprimata si i-am udat umarul mamei mele cu lacrimi..dar..a fost si un lucru bun,care chiar m-a facut sa zambesc un pic..am mai dat jos un kg...nu e acelasi lucru..pt ca vestea primita chiar avea legatura cu viata mea..dar azi ma simt mai bine..si gata sa lupt in continuare..ai sa vezi ca si tu iti vei gasi curajul..si nu spun asta ca sa spun vorbe goale de incurajare..crede-ma..toate am trecut prin asta..si stiu sentimentul de neputinta..stiu si ce inseamna sa simti ca te indepartezi de cineva..stiu si cum e sa trebuiasca sa-mi fac bagajele si sa plec la 300 km departare..stiu cum e sa-ti lasi in urma prietenii,sora si in general viata ta de acolo...dar eu nu regret nicio secunda apoi...acolo mi-am facut prieteni noi si m-am maturizat cu fiecare greutate pe care am intampinat-o..eu incerc sa gasesc un sens in toate relele..nu vreau sa cred niciodata ca se poate intampla ceva fara un sens pe care eu nu il inteleg inca...
si stiu si eu ce simti cand e vorba de aspectul tau fizic..eu nu am avut curaj niciodata sa sper ca un tip dragut la s-ar putea uita la mine..sau cand vb cu tipe dragute..la fel..parca ma simt inferioara..nu pt ca nu ma simt draguta..dar ma simteam grasa..si ma uitam la hainutele lor mici si dragute..si parca la libertatea pe care o simteau...si eu tot timpul trebuia sa stau cat mai ascunsa..cand faceam poze eram cea mai incomoda..cand stateam jos imi tineam tot timpul mana in jurul burtii,sa nu mi se vada colacul care s-a format si tot asa..dar o sa treaca toate..o sa ajungem si noi slabute..eu deja parca nu-mi mai tin mana in jurul burtii cand stau jos...plus ca..pe mine ajuta mult si ratiunea,am mai spus si la mine..siiii...cand voi fii slabuta voi merita mult mai mult credit pt asta decat o fata care asa a fost intotdeauna,nu?..pt ca eu voi stii cum a fost drumul pana am ajuns acolo...si cata disciplina si autocontrol...si cate lacrimi si zile de disperare..dar stiu ca voi ajunge acolo!stiu asta...si dupa cum ii spuneam si cuiva ieri..chestia asta cu slabitul e a noastra..nimeni nu ne poate lua asta..nimic nu poate interveni si sa se strice tot...nu mai exista factori externi..aici suntem implicate noi si sentimentele si vointa noastra..atat..este un lucru al nostru pe care vrem sa demonstram ca il putem duce pana la bun sfarsit,nu?si multumirea o sa fie de 2 ori mai mare
Hai ca am scris un roman
te pup dulce si zambeste scumpacred-ma ca viata merita sa zambestisi am trecut prin f multe si tot pot spune asta asa ca zambeste si razi cat poti de des
__________________
Don't dig your grave with your own knife and fork
In cautarea corpului visat - Jurnal bathsheba
bathsheba20, necesarul caloric zilnic pentru a te menţine la greutatea actuală, la un nivel de activitate fizică Moderat activ, este de 2381 kcal/zi. Pentru a slăbi 0.5kg/săptămână, ar trebui să mănânci aproximativ 1864 kcal/zi. Pentru a slăbi 6 kg/lună ar trebui să mănânci aproximativ 832 kcal/zi.
NOTĂ: Culorile înseamnă slăbit sănătos, înfometare, pericol pentru viaţă.
[Calculator calorii]
  #689 (permalink)  
Vechi 21 sep 2010, 10:45:51
Florea Andreea's Avatar
(meniuri, evolutie)
Sunt una dintre slăbuţe!Sunt una dintre slăbuţe!
Merite:
 
Data înregistrării: 04 iul 2010
Locaţie: Cugir/Cluj Napoca, Romania
Vârsta: 33
Dieta: Stil de viata sanatos
Date: 174cm, 66kg
Mesaje: 897
Aprecieri acordate: 0
Am fost apreciat(a) de 0 ori in 0 mesaje
Implicit Re: O noua viata... mai frumoasa, mai sanatoasa - Jurnal Happygirldiana

Diana, numai acum am apucat sa intru si sa citesc ce ai scris. Sper ca te-ai descarcat un pic in timp ce scriai si ca te simti mai bine azi.
Eu am descoperit, din pacate, ca uneori si prietenii de multi ani nu sunt prieteni [mai aveam o prietena, de vreo 10 ani, care pe langa faptul ca a uitat de ziua mea, ma barfea la altii, asta am aflat de la iubitul meu, caruia i-a zis un prieten de-al lui, ma rog, am trecut peste]...ne asteptam la multe lucruri de la unele persoane si cand vine vorba sa le arate ramanem dezamagiti...Cand am plecat de acasa anul trecut, iubitul meu mi-a spus sa imi iau ramas bun de la prietenii mei, ca mai devreme sau mai tarziu[cum a patit si el], se schimba situatia intre noi...nu l-am crezut si rau am facut...dar pt tine si prietena ta nu e prea tarziu inca...daca vorbesti foarte direct cu ea si o confrunti, asa cum ti-am zis si mai sus....cred , mai presus de toate, in comunicare si sinceritate...sunt solutia multor lucruri.
In ceea ce priveste timpul pe care o sa il petreci departe de iubitul tau...stiu ca va fi foarte greu, mai ales ca nu esti obisnuita cu asta, ...dar incearca sa te gandesti la momentul reintalnirii...ce frumos va fi...prima zi in care sunteti iar impreuna...momente de genul asta reconfirma toate sentimentele dintre 2 oameni...
Stiu ca de multe ori, deci om fi destepte sau cu mot in frunte, suntem respinse din cauza greutatii....si inca cum...mai ales ca lumea e plina de prosti care nu inteleg...dar sunt si oameni care nu judeca lucrurile astea, care vad dincolo de kg...si pana la urma, oricate kg am avea, cu oameni de genul asta trebuie sa ne inconjuram. Si eu vreau "social acceptance"...si nu mint, e unul din motivele pt care vreau sa slabesc....pt ca pur si simplu sa nu imi mai pese...la mine e mai greu, ca sunt si urata [orice mi-ar zice oricine, am oglinda si sunt realista, deci shush], dar tu ai o fata foarte frumoasa si o sa iti fie din ce in ce mai usor...Dar, ma repet, oamenii cu care merita sa te inconjori sunt cei carora nu le pasa de aspectul asta...si sunt destui...de exemplu, multa lume mi-a zis [si stiu si eu asta] ca iubitul meu e un "bunoc"[]...cum am pus eu mainile pe el?...prin personalitate.

Deci capul sus Diana, toate trec...si un drum mai greu e un semn ca finalul va fi mai frumos.
__________________
Jurnal Flower-drumul catre blugi largi
Ask not for a lighter burden, but broader shoulders.
  #690 (permalink)  
Vechi 21 sep 2010, 17:17:11
happygirldiana's Avatar
(meniuri, evolutie)
Slăbuţă cu ExperienţăSlăbuţă cu Experienţă
Merite:
SUNT RESPONSABIL Locul 2 la concurs  
Data înregistrării: 22 iul 2010
Locaţie: Calafat, Romania
Vârsta: 34
Dieta: Sfanta Hipocalorica
Date: 173cm, 87.5kg
Mesaje: 18.525
Aprecieri acordate: 2.865
Am fost apreciat(a) de 3.764 ori in 1.993 mesaje
Implicit Re: O noua viata... mai frumoasa, mai sanatoasa - Jurnal Happygirldiana

Neata slabutele mele!!!si la mine e neata de mult,m-am trezit la 8 dar nu am avut net,ca imediat cum m-am trezit am pornit pc-ul sa intru sa va urez o zi placuta.dar,...pauza!ma bucur ca a revenit acum si ca pot vb cu voi si mai si pot verifica listele pt camin.ah....dar chiar acum s-a oprit curentul si cred ca in curand o sa se ia si netu,ca la mine asa se intampla....
in alta ordine de idei,va multumesc pentru cuvintele frumoase,asa cum ii spuneam si Andreei,parca imi e mai usor sa ridic fruntea cand citesc cuvintele voatre de incurajare,sunteti foarte aproape de sufletul meu,si nu o spun ca sa fie spusa,chiar daca putem sa ne intalnim doar aici nu si in viata reala.va multumesc inca o data din inima!
oricum m-am trezit oarecum hotarata sa nu las nimic sa ma (mai)doboare.nici distanta,nici jigniri nici...nimic!trebuie sa am vointa,ca de obicei,si voi demonstra ca am!la un moment dat o sa fie soare si la mine si da,o sa fiu slabuta si nimic nu o sa ma mai faca sa ma simt urata/inferiorara,poate nu o sa fie nevoie sa mai stau departe de sora si de iubitul meu(trebuie sa mai indur putin)iar in ceea ce priveste prietenii...desi ma doare sa zic asta pt ca Alexandra imi este prietena de muuuult timp,ei vin si pleaca de obice(desi ea mi-a demonstrat ca imi este prietena in adevartul sens).poate e doar in imaginatia mea comportamentul ei,poate mi-e prea teama sa nu o pierd(am avyt ceva altercatii vara asta)sau sa nu imi ia altcineva locul in fata ei...nu stiu!dar gata!gata cu lacrimogenele...pentru ce?cand asa cum ati zis si voi merita sa zambim,stiu ca am in jurul persoane care ma iubesc,trebuie sa invat sa ma iubesc si eu un pic;asadar toate vin si trec,bune rele,suntem oameni si trebuie sa ne ridicam mereu cand o problema ne copleseste.
am zis si eu bine nu?


a fost curentul oprit,asa cum banuiam ca o sa se intample..


asta e ce va scriam in timp ce s-a oprit curentul.intre timp am vb cu prietena mea si am lamurit totul.
revin in cateva zeci de minute sa vb ma pe larg.ca asa cum v-am spus pe la 11 jum s-a luat curentul si abia acum a venit.si trebuie sa bag frigiderul iar in functiune si sa imi pregatesc si eu ceva de mancare...cam tarziu da....dar am fost la prietene mea sa vorbim...am stat pana acum 15-20 de minute.revin,astaseara sunt acasa deci am timp de discutii
happygirldiana, necesarul caloric zilnic pentru a te menţine la greutatea actuală, la un nivel de activitate fizică Moderat activ, este de 2522 kcal/zi. Pentru a slăbi 0.5kg/săptămână, ar trebui să mănânci aproximativ 2005 kcal/zi. Pentru a slăbi 4 kg/lună ar trebui să mănânci aproximativ 1489 kcal/zi.
NOTĂ: Culorile înseamnă slăbit sănătos, înfometare, pericol pentru viaţă.
[Calculator calorii]
 

Informatii despre slabit
alimentatie, calorii, dieta, dieta hipocalorica, greutate, jurnal, kilograme, sanatos, slabire


Reguli de postare
BB code este Pornit
emoticoanele sunt Pornit
Codul [IMG] este Pornit
Codul HTML este Oprit
Trackbacks are Oprit
Pingbacks are Oprit
Refbacks are Oprit
Nu poţi deschide subiecte noi
Nu poţi să răspunzi la mesaje
Poţi să publici ataşamente
Nu poţi să-ţi editezi mesajele

Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimul mesaj
Ce va doriti cel mai mult de la viata? Slabuta Discutii off-topic 26 23 iun 2012 10:10:34
Fii mai frumoasa peste noapte! Roxana Ingrijire corporala 31 29 apr 2012 16:32:26
O noua viata - jurnal de sarcina Mailin mailin Sunt insarcinata 268 18 aug 2011 22:26:12
Viata noua...jurnal nou! - Dienusha dienusha Arhiva jurnale slabit 164 14 mar 2011 00:20:22
Jurnal Molive - Pentru o viata sanatoasa! molive Arhiva jurnale slabit 12 20 aug 2010 23:19:23

Mesaje noi in forum de slabit Slabute.ro
 Mesajele slăbuţelor
Se încarcă mesajele...
Calculator calorii (clic aici)
Poziţionare:
Calculator nutriţionalFan Slăbuţe!Susţine Slăbuţe!Top SlăbuţeSlabute TV
Subiecte noi
Subiecte interesante
Ultimele articole