Prezentare Calculator Nutriţional Slăbuţe - Partea 1Cursuri pictura, desen, modelaj, istoria artei
Sunt Resposnabil Calculator nutriţional Susţin Slăbuţe - Widgets si insigne! Slabute Concurs - Sanatate, premii si distractie! Slăbuţe TV - Televiziunea slăbuţelor

O noua viata... mai frumoasa, mai sanatoasa - Jurnal Happygirldiana

Gaseste prietenii din orasul tau! Alba Arad Arges Bacau Bihor Bistrita-Nasaud Botosani Braila Brasov Buzau Calarasi Caras-Severin
Cluj Constanta Dambovita Dolj Galati Giurgiu Gorj Hunedoara Ialomita Iasi Bucuresti Maramures Mehedinti Mures Neamt Olt
Prahova Salaj Satu-Mare Sibiu Suceava Teleorman Timis Tulcea Vaslui Valcea Vrancea
Prima Petitie Nationala pentru Dreptul la o Viata Sanatoasa deja a fost semnata de catre 66338 oameni.
In total sunt necesare peste 100.000 de semnaturi. Fii voluntar si participa in campania de strangere de semnaturi, clic aici.
Bine ai venit pe Slăbuţe, comunitatea care în 2008 a pus bazele mişcării pentru stilul de viaţă sănătos din România! Am creat pentru tine o comunitate unică şi specială. Într-o atmosferă civilizată, alături doar de oameni de calitate si cu o vastă experientă în domeniul stilului de viaţă sănătos, corect şi imparţial vei putea învăţa şi împărtăşi experienţele tale despre sănătate, alimentaţie, sport, stil de viaţă, slăbit sănătos şi alte întâmplări interesante din viaţa ta. Daca îţi pasă de viitorul ţării noastre şi a celor din jur, poţi contribui alături de noi într-un mod responsabil la promovarea stilului de viaţă sănătos, fie prin recomandarea comunităţii, fie prin relatarea celor învăţate pe Slăbuţe. Dacă ne vizitezi pentru prima dată, îţi recomandăm să citeşti ghidul începătorilor.
Pentru ca să te înregistrezi, clic aici. Succes!
 
 
Opţiuni subiect
  #7501 (permalink)  
Vechi 30 mar 2012, 10:21:59
ella 78's Avatar
(meniuri, evolutie)
Slăbuţa cunoscătorSlăbuţa cunoscător
Merite:
SUNT RESPONSABIL Locul 2 la concurs  
Data înregistrării: 01 oct 2010
Locaţie: Neamt- verona, Italia
Vârsta: 45
Dieta: Monty
Date: 165cm, 89.6kg
Mesaje: 3.781
Aprecieri acordate: 159
Am fost apreciat(a) de 338 ori in 92 mesaje
Implicit Re: O noua viata... mai frumoasa, mai sanatoasa - Jurnal Happygirldiana

Citat:
Anterior postat de happygirldiana Vezi mesajul
Asadar, uite ca e vineri.E o noua zi dupa gafa de aseara.Dar in loc sa o incep ca pe o noua zi, am avut grija sa o stric inca de la primele ore.
Se pare ca nu m-am vindecat inca, in totalitate deminidepresia aia de acum cateva saptamani, de starile alea urate si de norii aia negri de deasupra mea....Acum apar dar nu stiu de ce...Iar sa caut in adancurile mele?Iar sa investighez care e problema?O sa fac si asta....Cert e ca imi pierd echilibrul si starea de bine incet dar sigur.M-am plans si ieri pe aici ca sunt obosita si ca nu prea mai dau randament.Nu exagerez cu nimic.Uneori ma simt atat de obosita incat imi vine sa ma asez undeva si sa raman acolo zile intregi,, nemancata,nedormita, neintrebata de sanatate.Fara sa imi pese de nimic.Imi vine sa ma urc pe pereti cand ma gandesc ca as dori sa fac si altceva, sa fac ceva si pentru mine....Sa pot, in afara serviciului, sa merg la o plimbare, sau sa ies la un ceai, sau sa vad un film, sau pur si simplu sa stau cu iubitul meu de vorba....Stiu ca totul suna aiurea, dar nu se poate.Pentru ca programul asta e atat de nenorocit incat atunci cand vin acasa sa nu mai pot face nimic extra serviciu sau extracasnice: neaparat spalat vase, neapar\at ordine pe aici, neaparat gatit si apoi...un dus de 5 min ca nici de asta nu mai am timp sa ma bucur cum trebuie si la somn direct.Am ajuns sa nu mai rezist 10 min in fata televizorului seara,adorm imediat.Am ajuns sa adorm in timp ce puiu vorbeste cu mine, am ajuns sa fiu ca un robot care face mereu si mereu aceleasi lucruri, fara sa mai pot face ceva si pentru mine,doar pentru mine.Sa ies in parc, la o plimbare?Nu....nu pot, nu am timp....Timp,timp,timp.....Si culmea, trebuie sa imi stea capul si la dieta si sport!Dar nu mai pot, uneori simt ca nu mai pot!As renunta si la sport si la mancat sanatos, chit ca pana acum il promovam cu toata fiinta mea.Nu mai vreau sa ma intereseze nimic......

Asa cum spunea Codruta, simt o nevoie nebuna sa plang si sa ma descarc, sa ma vait, sa urlu si sa imi iau lumea in cap!
Si cum sa nu spun ca ma simt de 45 de ani?DOamne.....Catodata simt ca nu sunt eu....
Draga mea ,draga...toate si cind spun toate nu exagerez..deloc...toate noi femeile trecem prin asta...stii zilele trecute ma gindeam ca nu mai traiesc pt mine...si mie imi lipseste timpul..stii de ce fac bici?..pt ca asa ma pot uita si la un film si la o stire...e de plins stiu..dar am gasit solutia....Aseara cind am venit de la munca,ce crezi ca am facut?,m-am tuns...nu mult asa vreo 3-4 cm..doar sa vad cum imi sta...ca vreau schimbare...vreau sa ma duc la sala..la zumba..ca e dragostea mea cea mare in materie de sport..dar nu o fac..de ce? n-am timp...trebuie sa fac mincare,trebuie sa fac si curatenie,trebuie sa calc..sa fiu vesela,trebuie sa-i ascult,trebuie sa cresc fiica ca sa fie un om bun cind va creste..sa-nvete ca sa aiba timp..cind va fi mare....Vrei sa plingi..FA_O...e asa de bine dupa un plins bun..ca dupa o ploaie de primavara..stii cind iese soarele din nori..ca si cum Dumnezeu s-ar uita printre gene..eu pling..des..prea des..asta spune sotul meu...dar decit sa tip...nu-mi place sa tip..stii la un moment dat ma apucasem de fumat..m-a intrebat fiica-mea de ce..pt ca asta vreau eu s-o fac..nu pt ca trebuie..toate celelalte le fac pt ca trebuie,nu?Bine..intre timp m-am lasat..pt ca trebuie..sa am grija de tenul meu,nu?...Concluzia?...Iubita mea..noi,romancele suntem destinate sa traim ..pt ca trebuie..aici in italia lucrurile stau altfel...nu spun ca trebuie sa ne mutam cu toatele aici,pt ca noi oricum o sa facem la fel...suntem romance ce naiba..dar TREBUIE..sa ne schimbam mentalitatea..cere ajutor iubitului tau..sa te ajute cu mincarea..cu curatenia ..asa ai,aveti timp si pentru voi....eu o fac cu ai mei..si merge...Trebuie acum iubita sa fug la bucatarie..las deschis..ai pllins?gata sterge chipul ala frumos acum si zimbeste...sigur ai ceva ce trebuie facut..Te pooop..pt ca trebuie ..esti o dulce
  #7502 (permalink)  
Vechi 30 mar 2012, 10:29:22
GCM's Avatar
GCM GCM este deconectat
(meniuri, evolutie)
Slăbuţa cunoscătorSlăbuţa cunoscător
Merite:
 
Data înregistrării: 06 iun 2011
Locaţie: Undeva departe..., Romania
Dieta: Si eu cum pot!
Date: 162cm, 68kg
Mesaje: 7.723
Aprecieri acordate: 1.517
Am fost apreciat(a) de 4.936 ori in 2.670 mesaje
Implicit Re: O noua viata... mai frumoasa, mai sanatoasa - Jurnal Happygirldiana

Ok...esti acasa?singura?! ce te opreste sa bocesti?sa scapi de toata energia negativa? Baga-te sub dus!!!lasa sa se scurga odata cu apa si toate gandurile negre, apoi cremuieste-te bine si baga-te pentru macar 2h in pat!!!
Am bocit si eu aseara, doar ca nu cum as fi vrut...pur si simplu ma simt secata de lacrimi!la fel de obosita ma simt! Diseara, sau maine vine puiul la mine(inca ne omoara distanta) iar eu la noapte lucrez, deci maine vreo 5-6 ore le dorm, maine seara lucrez deci el va sta singur, iar duminica iar dorm....inca suntem la stadiul cand ne multumim chiar si cu faptul ca ne tinem in brate! E mai misto cand merg eu la el direct din schimbul 3....deci iti dai seama cata energie am, dar deocamdata nu pot schimba nimic. Parca viata asta tot cauta sa ne puna piedici in ceea ce priveste viitorul noastru impreuna!!!si ce e mai aiurea, e ca desi stau cu parintii...nu am cu cine vb, nu am cu tine ma intelege. Cand e vorba de ceea ce vreau eu, sunt tratata ca un copil, ca-s imatura...ca nu gandesc normal, ca am toane ale varstei!!!Hellau!!!Dar daca e vb de bani, cheltuieli, brusc sunt matura si trebuie s aimi fac datoria!!!
)Am ajuns sa ne plangem una alteia )Ma bufneste rasul si in paralel in coltul ochiului imi curg lacrimi!!!dar simt ca inca exista un strop mic de speranta si pt mine!!!
Fruntea sus fata blonda!!!(ma uit la tine si o vad pe surioara mea de care mi-e foarte foarte dor, si care parca s-a molipsit si ea de la mama si ma bazaie ca sa ma bucur ca nu am de platit datorii si cheltuieli, ca nicaieri nu e mai bine ca acasa), nu neg...dar vreau altceva!!!
Te pup!!!
__________________
http://forum.slabute.ro/jurnale-slab...nte-10637.html

Greutatea ideală pentru înălţimea 162 cm este 56 kg. Pentru a ajunge la greutatea ideală, trebuie sa mai scazi 12 kg. Greutatea normală pentru înălţimea 162 cm trebuie să se află în intervalul 49-66 kg. Indicele de masă corporală are valoarea 25.9 şi este considerat supraponderal
GCM, necesarul caloric zilnic pentru a te menţine la greutatea actuală, la un nivel de activitate fizică Foarte activ, este de 2336 kcal/zi. Pentru a slăbi 0.5kg/săptămână, ar trebui să mănânci aproximativ 1819 kcal/zi. Pentru a slăbi 3 kg/lună ar trebui să mănânci aproximativ 1562 kcal/zi.
NOTĂ: Culorile înseamnă slăbit sănătos, înfometare, pericol pentru viaţă.
[Calculator calorii]
  #7503 (permalink)  
Vechi 30 mar 2012, 10:45:47
brainiac's Avatar
(meniuri, evolutie)
Sunt una dintre slăbuţe!Sunt una dintre slăbuţe!
Merite:
 
Data înregistrării: 07 dec 2010
Locaţie: Cluj-Napoca, Romania
Vârsta: 34
Dieta: Mancat sanatos :)
Date: 165cm, 60.5kg
Mesaje: 623
Aprecieri acordate: 0
Am fost apreciat(a) de 0 ori in 0 mesaje
Implicit Re: O noua viata... mai frumoasa, mai sanatoasa - Jurnal Happygirldiana

Citat:
Anterior postat de happygirldiana Vezi mesajul
Asadar, uite ca e vineri.E o noua zi dupa gafa de aseara.Dar in loc sa o incep ca pe o noua zi, am avut grija sa o stric inca de la primele ore.
Se pare ca nu m-am vindecat inca, in totalitate deminidepresia aia de acum cateva saptamani, de starile alea urate si de norii aia negri de deasupra mea....Acum apar dar nu stiu de ce...Iar sa caut in adancurile mele?Iar sa investighez care e problema?O sa fac si asta....Cert e ca imi pierd echilibrul si starea de bine incet dar sigur.M-am plans si ieri pe aici ca sunt obosita si ca nu prea mai dau randament.Nu exagerez cu nimic.Uneori ma simt atat de obosita incat imi vine sa ma asez undeva si sa raman acolo zile intregi,, nemancata,nedormita, neintrebata de sanatate.Fara sa imi pese de nimic.Imi vine sa ma urc pe pereti cand ma gandesc ca as dori sa fac si altceva, sa fac ceva si pentru mine....Sa pot, in afara serviciului, sa merg la o plimbare, sau sa ies la un ceai, sau sa vad un film, sau pur si simplu sa stau cu iubitul meu de vorba....Stiu ca totul suna aiurea, dar nu se poate.Pentru ca programul asta e atat de nenorocit incat atunci cand vin acasa sa nu mai pot face nimic extra serviciu sau extracasnice: neaparat spalat vase, neapar\at ordine pe aici, neaparat gatit si apoi...un dus de 5 min ca nici de asta nu mai am timp sa ma bucur cum trebuie si la somn direct.Am ajuns sa nu mai rezist 10 min in fata televizorului seara,adorm imediat.Am ajuns sa adorm in timp ce puiu vorbeste cu mine, am ajuns sa fiu ca un robot care face mereu si mereu aceleasi lucruri, fara sa mai pot face ceva si pentru mine,doar pentru mine.Sa ies in parc, la o plimbare?Nu....nu pot, nu am timp....Timp,timp,timp.....Si culmea, trebuie sa imi stea capul si la dieta si sport!Dar nu mai pot, uneori simt ca nu mai pot!As renunta si la sport si la mancat sanatos, chit ca pana acum il promovam cu toata fiinta mea.Nu mai vreau sa ma intereseze nimic......

Asa cum spunea Codruta, simt o nevoie nebuna sa plang si sa ma descarc, sa ma vait, sa urlu si sa imi iau lumea in cap!
Si cum sa nu spun ca ma simt de 45 de ani?DOamne.....Catodata simt ca nu sunt eu....
Offf Dienushul meu drag... Ma primesti sa-ti tin umbreluta pt norii aceia negrii? In primul rand draga mea, respira profund... nu esti stricata, nu ai innebunit, tot ce s-a intamplat e doar o consecinta a oboselii acumulate... Sa stii draga mea ca nu esti singura... si eu cand is obosita mananc si mananc si mananc fara sa ma mai opresc... nici nu mai simt senzatia de saturatie... asa ca ce pot sa-ti recomand e sa incerci sa te odihnesti printre picaturi... stiu ca e greu cand ai un program f incarcat, dar gandeste-te draga mea: ce rezolvi daca intr-o zi te imbolnavesti si pici in nas? sau sa zicem ca nu ajungi pana acolo dar oricum vei avea un randament scazut, cum ai si spus... Fa un efort si pune-te pe tine pe primul loc... macar cateva zile... roaga-l pe Simi sa te ajute cu treburile casnice sa zicem o sapt si foloseste timpul acela pentru tine... Si draga mea nu te descuraja! Asta e drumul pe care mergem toate, cu suisuri si coborasuri... Toate ne mai impotmolim, suntem oameni si nu putem sta cu garda sus tot timpul... Si stai linistita ca nu iti pierzi echilibrul... dupa un somn odihnitor iti vei da seama ca va fi acolo, ca ti se va regla si apetitul si vei fi iar gata de lupta! Sa crezi in tine Diana! Pt ca ai ajuns pana aici si nu ai niciun motiv sa nu mergi si mai departe! Va fi bine ai sa vezi! Incearca sa iti ierti greselile (si ele fac parte din proces pana la urma), pune-te pe picioare si continua sa faci ce stii tu mai bine: sa fii o fata de nota 11 pe toate planurile! Te pup si sunt alaturi de tine
brainiac, necesarul caloric zilnic pentru a te menţine la greutatea actuală, la un nivel de activitate fizică Usor activ, este de 2098 kcal/zi. Pentru a slăbi 0.5kg/săptămână, ar trebui să mănânci aproximativ 1581 kcal/zi. Pentru a slăbi 3 kg/lună ar trebui să mănânci aproximativ 1324 kcal/zi.
NOTĂ: Culorile înseamnă slăbit sănătos, înfometare, pericol pentru viaţă.
[Calculator calorii]
  #7504 (permalink)  
Vechi 30 mar 2012, 10:50:27
brainiac's Avatar
(meniuri, evolutie)
Sunt una dintre slăbuţe!Sunt una dintre slăbuţe!
Merite:
 
Data înregistrării: 07 dec 2010
Locaţie: Cluj-Napoca, Romania
Vârsta: 34
Dieta: Mancat sanatos :)
Date: 165cm, 60.5kg
Mesaje: 623
Aprecieri acordate: 0
Am fost apreciat(a) de 0 ori in 0 mesaje
Implicit Re: O noua viata... mai frumoasa, mai sanatoasa - Jurnal Happygirldiana

Aaa si inca ceva.. citisem ca vrei sa tii cura cu Colon Help... si eu tin acum cura cu el, dar am tinut mai demult cu detoxicolon de la dacia plant si am fost muuuult mai multimita: cura dureaza doar 3 sapt (nu 3 luni ca la colon help), efectul e mai puternic si e si mai ieftin... acum tu faci cum crezi, dar am vrut sa-ti zic si parerea mea
brainiac, necesarul caloric zilnic pentru a te menţine la greutatea actuală, la un nivel de activitate fizică Usor activ, este de 2098 kcal/zi. Pentru a slăbi 0.5kg/săptămână, ar trebui să mănânci aproximativ 1581 kcal/zi. Pentru a slăbi 3 kg/lună ar trebui să mănânci aproximativ 1324 kcal/zi.
NOTĂ: Culorile înseamnă slăbit sănătos, înfometare, pericol pentru viaţă.
[Calculator calorii]
  #7505 (permalink)  
Vechi 30 mar 2012, 10:59:50
Kclaudyia's Avatar
(meniuri, evolutie)
Slăbuţa cunoscătorSlăbuţa cunoscător
Merite:
 
Data înregistrării: 05 nov 2009
Locaţie: Bacau, Romania
Vârsta: 41
Dieta: alimentatie echilibrata
Date: 170cm, 75kg
Mesaje: 7.372
Aprecieri acordate: 4.845
Am fost apreciat(a) de 4.016 ori in 2.323 mesaje
Implicit Re: O noua viata... mai frumoasa, mai sanatoasa - Jurnal Happygirldiana

Citat:
Anterior postat de happygirldiana Vezi mesajul
Asadar, uite ca e vineri.E o noua zi dupa gafa de aseara.Dar in loc sa o incep ca pe o noua zi, am avut grija sa o stric inca de la primele ore.
Se pare ca nu m-am vindecat inca, in totalitate deminidepresia aia de acum cateva saptamani, de starile alea urate si de norii aia negri de deasupra mea....Acum apar dar nu stiu de ce...Iar sa caut in adancurile mele?Iar sa investighez care e problema?O sa fac si asta....Cert e ca imi pierd echilibrul si starea de bine incet dar sigur.M-am plans si ieri pe aici ca sunt obosita si ca nu prea mai dau randament.Nu exagerez cu nimic.Uneori ma simt atat de obosita incat imi vine sa ma asez undeva si sa raman acolo zile intregi,, nemancata,nedormita, neintrebata de sanatate.Fara sa imi pese de nimic.Imi vine sa ma urc pe pereti cand ma gandesc ca as dori sa fac si altceva, sa fac ceva si pentru mine....Sa pot, in afara serviciului, sa merg la o plimbare, sau sa ies la un ceai, sau sa vad un film, sau pur si simplu sa stau cu iubitul meu de vorba....Stiu ca totul suna aiurea, dar nu se poate.Pentru ca programul asta e atat de nenorocit incat atunci cand vin acasa sa nu mai pot face nimic extra serviciu sau extracasnice: neaparat spalat vase, neapar\at ordine pe aici, neaparat gatit si apoi...un dus de 5 min ca nici de asta nu mai am timp sa ma bucur cum trebuie si la somn direct.Am ajuns sa nu mai rezist 10 min in fata televizorului seara,adorm imediat.Am ajuns sa adorm in timp ce puiu vorbeste cu mine, am ajuns sa fiu ca un robot care face mereu si mereu aceleasi lucruri, fara sa mai pot face ceva si pentru mine,doar pentru mine.Sa ies in parc, la o plimbare?Nu....nu pot, nu am timp....Timp,timp,timp.....Si culmea, trebuie sa imi stea capul si la dieta si sport!Dar nu mai pot, uneori simt ca nu mai pot!As renunta si la sport si la mancat sanatos, chit ca pana acum il promovam cu toata fiinta mea.Nu mai vreau sa ma intereseze nimic......

Asa cum spunea Codruta, simt o nevoie nebuna sa plang si sa ma descarc, sa ma vait, sa urlu si sa imi iau lumea in cap!
Si cum sa nu spun ca ma simt de 45 de ani?DOamne.....Catodata simt ca nu sunt eu....
Draga mea! Asa as vrea sa fiu langa tine si sa te strang in brate si sa iti spun ca totul va fi ok... Hai iubita capul sus si hai sa vedem partea plina a paharului..
De fapt care e problema? Lipsa timpului? Ce te frustreaza?
Cum sa renunti la sport si la mancat sanatos? Sa renunti la ceea ce te face sa te simti bine? Vrei sa cazi iar in panta cealalta? Sa te afunzi mai tare in depresie?
Esti o femeie puternica si nu te doboara asa usor depresia asta! Cine e mai puternica tu? Care esti o fiinta rationala si stapana pe sine, nu?
Apreciaza ceea ce ai deja, adica o casa, un job, un iubit care tine la tine....
Ce Dumnezeu, ne dam cu capul de pereti ptr niste vase si niste curatenie? Da-le incolo! Lasa-le si 3 zile! Fa ce iti place, stai cu fundul in pat la televizor, fa exercitii, iubeste!!
Nu te frustra singurica si acorda-ti tie si doar tie macar 3 zile, MACAR!!!

Eu sunt aici ptr tine oricand ai nevoie!!!
Fugi si fa o baie cu spuma, ia-=ti un pahar de vin rosu, o tigara, daca fumezi si inchide ochii!
Kclaudyia, necesarul caloric zilnic pentru a te menţine la greutatea actuală, la un nivel de activitate fizică Usor activ, este de 1993 kcal/zi. Pentru a slăbi 0.5kg/săptămână, ar trebui să mănânci aproximativ 1476 kcal/zi. Pentru a slăbi 3 kg/lună ar trebui să mănânci aproximativ 1219 kcal/zi.
NOTĂ: Culorile înseamnă slăbit sănătos, înfometare, pericol pentru viaţă.
[Calculator calorii]
  #7506 (permalink)  
Vechi 30 mar 2012, 11:10:31
Puffoasa's Avatar
(meniuri, evolutie)
Slăbuţa cu vechimeSlăbuţa cu vechime
Merite:
 
Data înregistrării: 15 ian 2011
Locaţie: Bucuresti, Romania
Vârsta: 38
Date: 165cm, 103.8kg
Mesaje: 1.997
Aprecieri acordate: 216
Am fost apreciat(a) de 243 ori in 137 mesaje
Implicit Re: O noua viata... mai frumoasa, mai sanatoasa - Jurnal Happygirldiana

Citat:
Anterior postat de brainiac Vezi mesajul
Aaa si inca ceva.. citisem ca vrei sa tii cura cu Colon Help... si eu tin acum cura cu el, dar am tinut mai demult cu detoxicolon de la dacia plant si am fost muuuult mai multimita: cura dureaza doar 3 sapt (nu 3 luni ca la colon help), efectul e mai puternic si e si mai ieftin... acum tu faci cum crezi, dar am vrut sa-ti zic si parerea mea
Interesanta ideea ta, am citit si eu cateva lucruri bune despre Detoxicolon.
__________________
Jurnal Puffoasa
Daca schimbi calitatea gandirii, vei schimba obligatoriu si calitatea vietii
Puffoasa, necesarul caloric zilnic pentru a te menţine la greutatea actuală, la un nivel de activitate fizică Usor activ, este de 2366 kcal/zi. Pentru a slăbi 0.5kg/săptămână, ar trebui să mănânci aproximativ 1849 kcal/zi. Pentru a slăbi 4 kg/lună ar trebui să mănânci aproximativ 1333 kcal/zi.
NOTĂ: Culorile înseamnă slăbit sănătos, înfometare, pericol pentru viaţă.
[Calculator calorii]
  #7507 (permalink)  
Vechi 30 mar 2012, 11:24:19
Puffoasa's Avatar
(meniuri, evolutie)
Slăbuţa cu vechimeSlăbuţa cu vechime
Merite:
 
Data înregistrării: 15 ian 2011
Locaţie: Bucuresti, Romania
Vârsta: 38
Date: 165cm, 103.8kg
Mesaje: 1.997
Aprecieri acordate: 216
Am fost apreciat(a) de 243 ori in 137 mesaje
Implicit Re: O noua viata... mai frumoasa, mai sanatoasa - Jurnal Happygirldiana

Citat:
Anterior postat de happygirldiana Vezi mesajul
Asadar, uite ca e vineri.E o noua zi dupa gafa de aseara.Dar in loc sa o incep ca pe o noua zi, am avut grija sa o stric inca de la primele ore.
Se pare ca nu m-am vindecat inca, in totalitate deminidepresia aia de acum cateva saptamani, de starile alea urate si de norii aia negri de deasupra mea....Acum apar dar nu stiu de ce...Iar sa caut in adancurile mele?Iar sa investighez care e problema?O sa fac si asta....Cert e ca imi pierd echilibrul si starea de bine incet dar sigur.M-am plans si ieri pe aici ca sunt obosita si ca nu prea mai dau randament.Nu exagerez cu nimic.Uneori ma simt atat de obosita incat imi vine sa ma asez undeva si sa raman acolo zile intregi,, nemancata,nedormita, neintrebata de sanatate.Fara sa imi pese de nimic.Imi vine sa ma urc pe pereti cand ma gandesc ca as dori sa fac si altceva, sa fac ceva si pentru mine....Sa pot, in afara serviciului, sa merg la o plimbare, sau sa ies la un ceai, sau sa vad un film, sau pur si simplu sa stau cu iubitul meu de vorba....Stiu ca totul suna aiurea, dar nu se poate.Pentru ca programul asta e atat de nenorocit incat atunci cand vin acasa sa nu mai pot face nimic extra serviciu sau extracasnice: neaparat spalat vase, neapar\at ordine pe aici, neaparat gatit si apoi...un dus de 5 min ca nici de asta nu mai am timp sa ma bucur cum trebuie si la somn direct.Am ajuns sa nu mai rezist 10 min in fata televizorului seara,adorm imediat.Am ajuns sa adorm in timp ce puiu vorbeste cu mine, am ajuns sa fiu ca un robot care face mereu si mereu aceleasi lucruri, fara sa mai pot face ceva si pentru mine,doar pentru mine.Sa ies in parc, la o plimbare?Nu....nu pot, nu am timp....Timp,timp,timp.....Si culmea, trebuie sa imi stea capul si la dieta si sport!Dar nu mai pot, uneori simt ca nu mai pot!As renunta si la sport si la mancat sanatos, chit ca pana acum il promovam cu toata fiinta mea.Nu mai vreau sa ma intereseze nimic......

Asa cum spunea Codruta, simt o nevoie nebuna sa plang si sa ma descarc, sa ma vait, sa urlu si sa imi iau lumea in cap!
Si cum sa nu spun ca ma simt de 45 de ani?DOamne.....Catodata simt ca nu sunt eu....

Imi pare rau sa aud asta si ti-am spus si zilele astea ca stiu cum e, ba chiar stiu cum e si mai rau. Treaba cea mai nasola e ca recuperezi foarte greu noptile nedormite si vei funtiona din ce in ce mai defectuos.
So, nu a murit nimeni ca nu a pus aspiratorul 2, 3 zile la rand, sau ca nu ai sters praful, pana la urma nu esti in farmacie. Inainte de toate tu esti cea mai importanta si relatia ta care in stilul asta , avand in vedere ca esti din ce in ce mai irascibila si "mofturoasa" sa nu apara problemele.
Am citit ca te-ai trezit transpirata dimineata, din pacate asta e semn se oboseala cronica , daca mai ai sau apar dureri de cap sau de muschi, palpitatii , dificultati de concentrare.. etc. sa fi sigura ca e cazul sa te potolesti si sa dormi ca un om normal, macar 6 ore din 24.

Vroiam sa te intreb de ieri, cand ai urmatorul concediu?
__________________
Jurnal Puffoasa
Daca schimbi calitatea gandirii, vei schimba obligatoriu si calitatea vietii
Puffoasa, necesarul caloric zilnic pentru a te menţine la greutatea actuală, la un nivel de activitate fizică Usor activ, este de 2366 kcal/zi. Pentru a slăbi 0.5kg/săptămână, ar trebui să mănânci aproximativ 1849 kcal/zi. Pentru a slăbi 4 kg/lună ar trebui să mănânci aproximativ 1333 kcal/zi.
NOTĂ: Culorile înseamnă slăbit sănătos, înfometare, pericol pentru viaţă.
[Calculator calorii]
  #7508 (permalink)  
Vechi 30 mar 2012, 13:23:21
happygirldiana's Avatar
(meniuri, evolutie)
Slăbuţă cu ExperienţăSlăbuţă cu Experienţă
Merite:
SUNT RESPONSABIL Locul 2 la concurs  
Data înregistrării: 22 iul 2010
Locaţie: Calafat, Romania
Vârsta: 35
Dieta: Sfanta Hipocalorica
Date: 173cm, 87.5kg
Mesaje: 18.525
Aprecieri acordate: 2.865
Am fost apreciat(a) de 3.764 ori in 1.993 mesaje
Implicit Re: O noua viata... mai frumoasa, mai sanatoasa - Jurnal Happygirldiana

Citat:
Anterior postat de ella 78 Vezi mesajul
Draga mea ,draga...toate si cind spun toate nu exagerez..deloc...toate noi femeile trecem prin asta...stii zilele trecute ma gindeam ca nu mai traiesc pt mine...si mie imi lipseste timpul..stii de ce fac bici?..pt ca asa ma pot uita si la un film si la o stire...e de plins stiu..dar am gasit solutia....Aseara cind am venit de la munca,ce crezi ca am facut?,m-am tuns...nu mult asa vreo 3-4 cm..doar sa vad cum imi sta...ca vreau schimbare...vreau sa ma duc la sala..la zumba..ca e dragostea mea cea mare in materie de sport..dar nu o fac..de ce? n-am timp...trebuie sa fac mincare,trebuie sa fac si curatenie,trebuie sa calc..sa fiu vesela,trebuie sa-i ascult,trebuie sa cresc fiica ca sa fie un om bun cind va creste..sa-nvete ca sa aiba timp..cind va fi mare....Vrei sa plingi..FA_O...e asa de bine dupa un plins bun..ca dupa o ploaie de primavara..stii cind iese soarele din nori..ca si cum Dumnezeu s-ar uita printre gene..eu pling..des..prea des..asta spune sotul meu...dar decit sa tip...nu-mi place sa tip..stii la un moment dat ma apucasem de fumat..m-a intrebat fiica-mea de ce..pt ca asta vreau eu s-o fac..nu pt ca trebuie..toate celelalte le fac pt ca trebuie,nu?Bine..intre timp m-am lasat..pt ca trebuie..sa am grija de tenul meu,nu?...Concluzia?...Iubita mea..noi,romancele suntem destinate sa traim ..pt ca trebuie..aici in italia lucrurile stau altfel...nu spun ca trebuie sa ne mutam cu toatele aici,pt ca noi oricum o sa facem la fel...suntem romance ce naiba..dar TREBUIE..sa ne schimbam mentalitatea..cere ajutor iubitului tau..sa te ajute cu mincarea..cu curatenia ..asa ai,aveti timp si pentru voi....eu o fac cu ai mei..si merge...Trebuie acum iubita sa fug la bucatarie..las deschis..ai pllins?gata sterge chipul ala frumos acum si zimbeste...sigur ai ceva ce trebuie facut..Te pooop..pt ca trebuie ..esti o dulce
Citat:
Anterior postat de GCM Vezi mesajul
Ok...esti acasa?singura?! ce te opreste sa bocesti?sa scapi de toata energia negativa? Baga-te sub dus!!!lasa sa se scurga odata cu apa si toate gandurile negre, apoi cremuieste-te bine si baga-te pentru macar 2h in pat!!!
Am bocit si eu aseara, doar ca nu cum as fi vrut...pur si simplu ma simt secata de lacrimi!la fel de obosita ma simt! Diseara, sau maine vine puiul la mine(inca ne omoara distanta) iar eu la noapte lucrez, deci maine vreo 5-6 ore le dorm, maine seara lucrez deci el va sta singur, iar duminica iar dorm....inca suntem la stadiul cand ne multumim chiar si cu faptul ca ne tinem in brate! E mai misto cand merg eu la el direct din schimbul 3....deci iti dai seama cata energie am, dar deocamdata nu pot schimba nimic. Parca viata asta tot cauta sa ne puna piedici in ceea ce priveste viitorul noastru impreuna!!!si ce e mai aiurea, e ca desi stau cu parintii...nu am cu cine vb, nu am cu tine ma intelege. Cand e vorba de ceea ce vreau eu, sunt tratata ca un copil, ca-s imatura...ca nu gandesc normal, ca am toane ale varstei!!!Hellau!!!Dar daca e vb de bani, cheltuieli, brusc sunt matura si trebuie s aimi fac datoria!!!
)Am ajuns sa ne plangem una alteia )Ma bufneste rasul si in paralel in coltul ochiului imi curg lacrimi!!!dar simt ca inca exista un strop mic de speranta si pt mine!!!
Fruntea sus fata blonda!!!(ma uit la tine si o vad pe surioara mea de care mi-e foarte foarte dor, si care parca s-a molipsit si ea de la mama si ma bazaie ca sa ma bucur ca nu am de platit datorii si cheltuieli, ca nicaieri nu e mai bine ca acasa), nu neg...dar vreau altceva!!!
Te pup!!!
Citat:
Anterior postat de brainiac Vezi mesajul
Offf Dienushul meu drag... Ma primesti sa-ti tin umbreluta pt norii aceia negrii? In primul rand draga mea, respira profund... nu esti stricata, nu ai innebunit, tot ce s-a intamplat e doar o consecinta a oboselii acumulate... Sa stii draga mea ca nu esti singura... si eu cand is obosita mananc si mananc si mananc fara sa ma mai opresc... nici nu mai simt senzatia de saturatie... asa ca ce pot sa-ti recomand e sa incerci sa te odihnesti printre picaturi... stiu ca e greu cand ai un program f incarcat, dar gandeste-te draga mea: ce rezolvi daca intr-o zi te imbolnavesti si pici in nas? sau sa zicem ca nu ajungi pana acolo dar oricum vei avea un randament scazut, cum ai si spus... Fa un efort si pune-te pe tine pe primul loc... macar cateva zile... roaga-l pe Simi sa te ajute cu treburile casnice sa zicem o sapt si foloseste timpul acela pentru tine... Si draga mea nu te descuraja! Asta e drumul pe care mergem toate, cu suisuri si coborasuri... Toate ne mai impotmolim, suntem oameni si nu putem sta cu garda sus tot timpul... Si stai linistita ca nu iti pierzi echilibrul... dupa un somn odihnitor iti vei da seama ca va fi acolo, ca ti se va regla si apetitul si vei fi iar gata de lupta! Sa crezi in tine Diana! Pt ca ai ajuns pana aici si nu ai niciun motiv sa nu mergi si mai departe! Va fi bine ai sa vezi! Incearca sa iti ierti greselile (si ele fac parte din proces pana la urma), pune-te pe picioare si continua sa faci ce stii tu mai bine: sa fii o fata de nota 11 pe toate planurile! Te pup si sunt alaturi de tine
Citat:
Anterior postat de brainiac Vezi mesajul
Aaa si inca ceva.. citisem ca vrei sa tii cura cu Colon Help... si eu tin acum cura cu el, dar am tinut mai demult cu detoxicolon de la dacia plant si am fost muuuult mai multimita: cura dureaza doar 3 sapt (nu 3 luni ca la colon help), efectul e mai puternic si e si mai ieftin... acum tu faci cum crezi, dar am vrut sa-ti zic si parerea mea
Citat:
Anterior postat de Kclaudyia Vezi mesajul


Draga mea! Asa as vrea sa fiu langa tine si sa te strang in brate si sa iti spun ca totul va fi ok... Hai iubita capul sus si hai sa vedem partea plina a paharului..
De fapt care e problema? Lipsa timpului? Ce te frustreaza?
Cum sa renunti la sport si la mancat sanatos? Sa renunti la ceea ce te face sa te simti bine? Vrei sa cazi iar in panta cealalta? Sa te afunzi mai tare in depresie?
Esti o femeie puternica si nu te doboara asa usor depresia asta! Cine e mai puternica tu? Care esti o fiinta rationala si stapana pe sine, nu?
Apreciaza ceea ce ai deja, adica o casa, un job, un iubit care tine la tine....
Ce Dumnezeu, ne dam cu capul de pereti ptr niste vase si niste curatenie? Da-le incolo! Lasa-le si 3 zile! Fa ce iti place, stai cu fundul in pat la televizor, fa exercitii, iubeste!!
Nu te frustra singurica si acorda-ti tie si doar tie macar 3 zile, MACAR!!!

Eu sunt aici ptr tine oricand ai nevoie!!!
Fugi si fa o baie cu spuma, ia-=ti un pahar de vin rosu, o tigara, daca fumezi si inchide ochii!
Citat:
Anterior postat de Puffoasa Vezi mesajul



Imi pare rau sa aud asta si ti-am spus si zilele astea ca stiu cum e, ba chiar stiu cum e si mai rau. Treaba cea mai nasola e ca recuperezi foarte greu noptile nedormite si vei funtiona din ce in ce mai defectuos.
So, nu a murit nimeni ca nu a pus aspiratorul 2, 3 zile la rand, sau ca nu ai sters praful, pana la urma nu esti in farmacie. Inainte de toate tu esti cea mai importanta si relatia ta care in stilul asta , avand in vedere ca esti din ce in ce mai irascibila si "mofturoasa" sa nu apara problemele.
Am citit ca te-ai trezit transpirata dimineata, din pacate asta e semn se oboseala cronica , daca mai ai sau apar dureri de cap sau de muschi, palpitatii , dificultati de concentrare.. etc. sa fi sigura ca e cazul sa te potolesti si sa dormi ca un om normal, macar 6 ore din 24.

Vroiam sa te intreb de ieri, cand ai urmatorul concediu?
Fetelor, nici nu stiti cat e de bine sa intru aici, sa vad ca imi sunteti alaturi.Am spus asta mereu, cand mi-a fost greu si o s-o spun in continuare.Pentru ca este o alinare sa vad ca imi suneti alaturi si ca ma ajutati sa trec peste.Asta nu inseamna ca acasa nu pot sau nu am cu cine vorbi, pentru ca iubi ma asculta, am cui sa ma destainui, dar simt nevoia sa vorbesc cu voi pentru ca sunteti femei si stiti prin ce trec.Mama e ocupata acum si foarte obosita si ea, nu vreau sa o bat si pe ea la cp cu problemele si grijile mele.....

As putea,da, sa stau in pat, sa lenevesc cateva zile la rand, fara sa fac nimic altceva, dar nu imi vine mie sa fac asta, cand vad dezordine, cand stiu ce e in casa.....Iubi ma mai ajuta, mai spala o farfurie, mai strange prin casa, dar nu e ca si cand as face eu....Si cand ma gandesc ca ma asteapta curatenia de Pasti.... Plus ca imi e aiurea si fata de el, sa nu strang azi, sa nu strang maine, sa nu s trang poimaine.....Va dati seama ce parere si-ar schimba despre mine, ce putoare as fi in ochii lui?Poate asa gandesc eu, sunt stresata pentru chestia asta, poate ca nu ar zice asa, nu ar gandi asa, dar....asta sunt eu....stresata.Asa ca prefer sa fac, sa mut, sa curat, si pentru mine si pentru el, imi place sa am ordine, sa am curatenie, prea mult cred-daca pe mine ma las pe ultimul loc.....

Acum, doar ce am terminat munca pe aici, am spalat vasele pe care le aveam de ieri, chiuveta plina, am facut curatenie in balcon, baie, bucatarie,camera noastra.Am mancat de pranz, incerc sa remediez situatia dupa porcaria de md pe care am avut-o...dar nu stiu ce o sa reusesc.....

Imi fac foarte bine vorbele voastre, ma ung pe suflet, ma fac sa ma gandesc ca nu sunt singura care trece prin asta si ca la urma urmei nu e asa grav.

De frustrat nu stiu ce frustreaza...nu stiu daca e doar timpul care lipseste cu desavarsire sau daca e si problema asta de sanatate care a aparut.....Nu am pomenit nimic de ea pentru ca nu vreau sa ma simt si mai rau...Dar e ceva nu prea grav, nu e cine stie ce, dar tot ma sperie.Incerc sa fac un tratament sa vedem ce rezolv, sa vedem cum imi e....Daca nu ajung niciunde o sa merg si la un control.Ma streseaza problema asta, e de parte ginecologica si nu e prea confortabila dar...ma rog, o sa treaca, sper...

Sunt constienta ca daca nu ma voi odihni si voi cadea in cealalta panta, usor usor se va rupe ceva si in relatia noastra, pentru ca intr-adevar sunt mofturoasa, irascibila, fac observatii din orice si nu am rabdare deoc cu nimeni si nimic....

Sper sa nu ma doboare si sa imi recapat echilibrul si bunadispozitie, pentru ca nu imi place, nu mi-e bine, nu sunt eu asta....

Va pup si va multumesc din suflet, dar imi cer si scuze ca sunt aici printre picaturi doar.Mai am de pus o masina la sapalt si merg in pat, pana pe la 4 jum, cand voi incerca sa fac un pic de sport.....Cantarul azidimineata era pe 73 Asta e....Nu am pretentii sa fiu slaba si depresiva in acelasi timp, in conditiile in care 2 zile am mancat cam aiurea si cam ce nu trebuie.....

Si ca sa va raspund, eu nu o sa pot avea vreodata concediu, cel putin nu de la serviciul asta....Pur si simplu, nu o sa am

Inca o data va pup si va doresc o zi minunata!Ma intru sa vad ce faceti si poate va intorc si vizitele, daca nu, deseara sigur voi face asta.
happygirldiana, necesarul caloric zilnic pentru a te menţine la greutatea actuală, la un nivel de activitate fizică Moderat activ, este de 2515 kcal/zi. Pentru a slăbi 0.5kg/săptămână, ar trebui să mănânci aproximativ 1998 kcal/zi. Pentru a slăbi 4 kg/lună ar trebui să mănânci aproximativ 1482 kcal/zi.
NOTĂ: Culorile înseamnă slăbit sănătos, înfometare, pericol pentru viaţă.
[Calculator calorii]
  #7509 (permalink)  
Vechi 30 mar 2012, 13:34:15
niculina04's Avatar
(meniuri, evolutie)
Slăbuţa cunoscătorSlăbuţa cunoscător
Merite:
 
Data înregistrării: 26 sep 2011
Locaţie: ????????, Romania
Date: 161cm, 91.9kg
Mesaje: 5.938
Aprecieri acordate: 6.584
Am fost apreciat(a) de 4.410 ori in 2.720 mesaje
Implicit Re: O noua viata... mai frumoasa, mai sanatoasa - Jurnal Happygirldiana

heeiiiii cei cu tine,intamplator am ajuns aici si am citit un pic...........te inteleg perfect dar tre sa treci peste nu stiu care este prob de sanatate(dc nu vrei sa spui e ok)nu e grava(tu ai spus)capul sus si mergi inainte ,cu toatele avem perioade si perioade dar tot noi gasim putere sa ridicam capul sus si sa spunem se poate..........programul batal vina prea incarcat .............odihnestete un pic iar apoi fi iarasi TU......te pupik si te
__________________
RINA I
talie - 82
colac-105
bust -102
brat - 35
picior- 61
niculina04, necesarul caloric zilnic pentru a te menţine la greutatea actuală, la un nivel de activitate fizică Moderat activ, este de 2413 kcal/zi. Pentru a slăbi 0.5kg/săptămână, ar trebui să mănânci aproximativ 1896 kcal/zi. Pentru a slăbi 3 kg/lună ar trebui să mănânci aproximativ 1639 kcal/zi.
NOTĂ: Culorile înseamnă slăbit sănătos, înfometare, pericol pentru viaţă.
[Calculator calorii]
  #7510 (permalink)  
Vechi 30 mar 2012, 13:58:06
Puffoasa's Avatar
(meniuri, evolutie)
Slăbuţa cu vechimeSlăbuţa cu vechime
Merite:
 
Data înregistrării: 15 ian 2011
Locaţie: Bucuresti, Romania
Vârsta: 38
Date: 165cm, 103.8kg
Mesaje: 1.997
Aprecieri acordate: 216
Am fost apreciat(a) de 243 ori in 137 mesaje
Implicit Re: O noua viata... mai frumoasa, mai sanatoasa - Jurnal Happygirldiana

Citat:
Anterior postat de happygirldiana Vezi mesajul

Plus ca imi e aiurea si fata de el, sa nu strang azi, sa nu strang maine, sa nu s trang poimaine.....Va dati seama ce parere si-ar schimba despre mine, ce putoare as fi in ochii lui?Poate asa gandesc eu, sunt stresata pentru chestia asta, poate ca nu ar zice asa, nu ar gandi asa, dar....asta sunt eu....stresata.Asa ca prefer sa fac, sa mut, sa curat, si pentru mine si pentru el, imi place sa am ordine, sa am curatenie, prea mult cred-daca pe mine ma las pe ultimul loc.....
Da cata dezordine se face la tine zilnic de a doua zi tre sa intorci casa cu fundu-n sus, si daca e sa judec la rece problema asta, daca o sa te imbolnavesti doamne fereste, ce ar gandi el despre tine atunci si cine v-a face in locul tau .
Si daca nu te-ai imbolnavi, gandeste-te ca nu mai ai timp sa ai grija de tine, e mai frumos sa ai o casa frumoasa si tu sa pari mereu obosita cu cearcane si tot tacamul? Pana la urma nu iese cu casa-n lume, ci cu tine. Asa ca relax si mai mult timp pentru tine si mai ales pentru sanatatea ta. (iar m-am revoltat)
Ti-am mai spus ca meriti bataie?
Si inca ceva, cum adica sa nu ai concediu, e cam ilegal ce spui tu acolo, macar cele 21 de zile legale pe an trebuie sa le ai.
Eu una mai mult din cauza asta am renuntat la ulimul job. 12 ore NUMAI de noapte si naveta pe mine m-au distrus in anii astia in care am fost angajata la ei.

Si ca sfat, daca-mi permiti. Organizeaza-ti timpul pe foaie, cum respecti si dieta, respecta si timpul. De cand te trezesti si pana te pui la somn. Iar daca la job nu poti dormi cateva ore, dormi inainte de schimbul trei macar 2 ore.


__________________
Jurnal Puffoasa
Daca schimbi calitatea gandirii, vei schimba obligatoriu si calitatea vietii
Puffoasa, necesarul caloric zilnic pentru a te menţine la greutatea actuală, la un nivel de activitate fizică Usor activ, este de 2366 kcal/zi. Pentru a slăbi 0.5kg/săptămână, ar trebui să mănânci aproximativ 1849 kcal/zi. Pentru a slăbi 4 kg/lună ar trebui să mănânci aproximativ 1333 kcal/zi.
NOTĂ: Culorile înseamnă slăbit sănătos, înfometare, pericol pentru viaţă.
[Calculator calorii]
 

Informatii despre slabit
alimentatie, calorii, dieta, dieta hipocalorica, greutate, jurnal, kilograme, sanatos, slabire


Reguli de postare
BB code este Pornit
emoticoanele sunt Pornit
Codul [IMG] este Pornit
Codul HTML este Oprit
Trackbacks are Oprit
Pingbacks are Oprit
Refbacks are Oprit
Nu poţi deschide subiecte noi
Nu poţi să răspunzi la mesaje
Poţi să publici ataşamente
Nu poţi să-ţi editezi mesajele

Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimul mesaj
Ce va doriti cel mai mult de la viata? Slabuta Discutii off-topic 26 23 iun 2012 10:10:34
Fii mai frumoasa peste noapte! Roxana Ingrijire corporala 31 29 apr 2012 16:32:26
O noua viata - jurnal de sarcina Mailin mailin Sunt insarcinata 268 18 aug 2011 22:26:12
Viata noua...jurnal nou! - Dienusha dienusha Arhiva jurnale slabit 164 14 mar 2011 00:20:22
Jurnal Molive - Pentru o viata sanatoasa! molive Arhiva jurnale slabit 12 20 aug 2010 23:19:23

Mesaje noi in forum de slabit Slabute.ro
 Mesajele slăbuţelor
Se încarcă mesajele...
Calculator calorii (clic aici)
Poziţionare:
Calculator nutriţionalFan Slăbuţe!Susţine Slăbuţe!Top SlăbuţeSlabute TV
Subiecte noi
Subiecte interesante
Ultimele articole