Prezentare Calculator Nutriţional Slăbuţe - Partea 1Cursuri pictura, desen, modelaj, istoria artei
Sunt Resposnabil Calculator nutriţional Susţin Slăbuţe - Widgets si insigne! Slabute Concurs - Sanatate, premii si distractie! Slăbuţe TV - Televiziunea slăbuţelor

Eu vreau sa slabesc sanatos

Gaseste prietenii din orasul tau! Alba Arad Arges Bacau Bihor Bistrita-Nasaud Botosani Braila Brasov Buzau Calarasi Caras-Severin
Cluj Constanta Dambovita Dolj Galati Giurgiu Gorj Hunedoara Ialomita Iasi Bucuresti Maramures Mehedinti Mures Neamt Olt
Prahova Salaj Satu-Mare Sibiu Suceava Teleorman Timis Tulcea Vaslui Valcea Vrancea
Prima Petitie Nationala pentru Dreptul la o Viata Sanatoasa deja a fost semnata de catre 66338 oameni.
In total sunt necesare peste 100.000 de semnaturi. Fii voluntar si participa in campania de strangere de semnaturi, clic aici.
Bine ai venit pe Slăbuţe, comunitatea care în 2008 a pus bazele mişcării pentru stilul de viaţă sănătos din România! Am creat pentru tine o comunitate unică şi specială. Într-o atmosferă civilizată, alături doar de oameni de calitate si cu o vastă experientă în domeniul stilului de viaţă sănătos, corect şi imparţial vei putea învăţa şi împărtăşi experienţele tale despre sănătate, alimentaţie, sport, stil de viaţă, slăbit sănătos şi alte întâmplări interesante din viaţa ta. Daca îţi pasă de viitorul ţării noastre şi a celor din jur, poţi contribui alături de noi într-un mod responsabil la promovarea stilului de viaţă sănătos, fie prin recomandarea comunităţii, fie prin relatarea celor învăţate pe Slăbuţe. Dacă ne vizitezi pentru prima dată, îţi recomandăm să citeşti ghidul începătorilor.
Pentru ca să te înregistrezi, clic aici. Succes!
Răspunde
 
Opţiuni subiect
  #41 (permalink)  
Vechi 14 aug 2009, 12:41:11
Daphne's Avatar
(meniuri, evolutie)
Vreau să intru-n gaşcă...Vreau să intru-n gaşcă...
Merite:
 
Data înregistrării: 16 iul 2009
Locaţie: Constanta, Romania
Vârsta: 41
Dieta: Al. sanatoasa + sport
Date: 163cm, 53.8kg
Mesaje: 228
Aprecieri acordate: 0
Am fost apreciat(a) de 3 ori in 3 mesaje
Implicit Re: Eu vreau sa slabesc sanatos

Citat:
Anterior postat de mishutza Vezi mesajul
De ce reducerea cantitatilor mancate nu functioneaza totdeauna.
Daca mancam mult si consumam putine calorii ne ingrasam.Daca manam mai putin decat consumam slabim.Corect?Nu totdeauna.
Daca ar fi asa,cum se explica faptul ca unii oameni supraponderali mananca extrem de putin,si totusi nu slabesc?Sau cum este posibil ca un om care are rata de mentinere la 2200 de calorii sa manance doar 800 de calorii pe zi si totusi sa nu slabeasca?
Cand un deficit caloric este introdus in viata noastra,nu dureaza mult pana sa apara primele rezultate si sa slabim.Dar,apoi procesul se incetineste si apoi se opreste complet.De ce se intampla asta?Üt ca de-a lungul timpul corpul uman si-a creat un sistem de autoaparare,si recunoaste imediat cand apare un deficit caloric.Acest rapsuns al corpului de numeste "raspuns de infometare"
Nu exista oameni care sa manance extrem de putin si sa nu slabeasca! ei doar nu realizeaza ce papa ... si considera ca e putin! Daca papi 6 covrigi de 100 g inseamna ca ai papat 1920 cal! Ce inseamna ca nu prea ai putea papa nimic de esti fata in ziua respective! Am vazut atatea cazuri! Si chiar la mine asa m-am ingrasat cele 5 kg!
Daphne, necesarul caloric zilnic pentru a te menţine la greutatea actuală, la un nivel de activitate fizică Foarte activ, este de 2059 kcal/zi. Pentru a slăbi 0.5kg/săptămână, ar trebui să mănânci aproximativ 1542 kcal/zi. Pentru a slăbi 4 kg/lună ar trebui să mănânci aproximativ 1026 kcal/zi.
NOTĂ: Culorile înseamnă slăbit sănătos, înfometare, pericol pentru viaţă.
[Calculator calorii]
Răspuns cu citat
  #42 (permalink)  
Vechi 14 aug 2009, 12:54:30
Daphne's Avatar
(meniuri, evolutie)
Vreau să intru-n gaşcă...Vreau să intru-n gaşcă...
Merite:
 
Data înregistrării: 16 iul 2009
Locaţie: Constanta, Romania
Vârsta: 41
Dieta: Al. sanatoasa + sport
Date: 163cm, 53.8kg
Mesaje: 228
Aprecieri acordate: 0
Am fost apreciat(a) de 3 ori in 3 mesaje
Implicit Re: Eu vreau sa slabesc sanatos

Citat:
Anterior postat de mishutza Vezi mesajul
Mada,mie cartea mi se pare ca o insumare a tuturor sfaturilor pozitive despre dieta pe care le-am citit de-a lingul vietii.Si mie mi se pare logic tot ce spune el,si asta din experienta traita de mine.Si de data asta am sa ascult.Pt ca vad pe diferite forumuri fete ce au slabit sunt in perioada de mentinere,si mananca mai putine calorii decat mananc eu ca sa slabesc.Si nu cred ca as putea trai o viata asa.Mai bine ma straduiesc un pic,si mananc si eu la urma 2400 de calorii pe zi,ca un om normal.
Depinde cum esti obisnuita! Am o doamna ce imi face masaj ( are cursuri de specializare, fosta sportiva de performanta, antrenoare si de aerobic in prezent ) si nu depaseste 1500 cal pe zi. Sa vezi masa musculara pe ea........ cred ca are in jur de 50 de ani ( mi-a fost rusine sa o intreb ) dar arata de cca 40. Are corpul hidratat etc. La corp arata mai bn decat fetele de 20 de ani.
Daphne, necesarul caloric zilnic pentru a te menţine la greutatea actuală, la un nivel de activitate fizică Foarte activ, este de 2059 kcal/zi. Pentru a slăbi 0.5kg/săptămână, ar trebui să mănânci aproximativ 1542 kcal/zi. Pentru a slăbi 4 kg/lună ar trebui să mănânci aproximativ 1026 kcal/zi.
NOTĂ: Culorile înseamnă slăbit sănătos, înfometare, pericol pentru viaţă.
[Calculator calorii]
Răspuns cu citat
  #43 (permalink)  
Vechi 14 aug 2009, 13:03:58
Daphne's Avatar
(meniuri, evolutie)
Vreau să intru-n gaşcă...Vreau să intru-n gaşcă...
Merite:
 
Data înregistrării: 16 iul 2009
Locaţie: Constanta, Romania
Vârsta: 41
Dieta: Al. sanatoasa + sport
Date: 163cm, 53.8kg
Mesaje: 228
Aprecieri acordate: 0
Am fost apreciat(a) de 3 ori in 3 mesaje
Implicit Re: Eu vreau sa slabesc sanatos

Citat:
Anterior postat de mishutza Vezi mesajul
6.Mananca des si nu sari peste nici o masa.
Cel mai important este ca corpul intelege orice lipsa de masa ca o infometare.
Telul tau trebuie sa mananci la maxim 3 ore distanta.Stabileste-ti ore fixe de mancat,si tine-te de ele.
Mnacand portii mai mici si mai dese,vei reusi sa mananci mai mult decat ai mancat vreodata.Multe persoane care slabesc cu acest program o spun.
7.Nu tine o dieta cu calorii negative prea mult timp
Sansele ca tu sa cunosti o persoana care e mereu la dieta sunt mari.Si reusesc sa slabeasca ceva,apoi recapata destul de repede kilogramele pierdute.Si apoi gasesc o noua dieta,dieta lunii,si se apuca de ea.Si tot asa.
Cand o persoana intra in perioada de platou,de obicei taie din numarul de calorii mancat.Si reuseste sa isi incetinseasca metabolismul si mai tare.
Asta cu mesele la ore fixe e super, ca ne invatam organismul sa pape mereu la aceleasi ore si intra in automatism apoi hrama la orele respective!
Cica exista si niste ore la care organismlul are nevoie de mancare. O sa caut si o sa adaug.
PS: mi-am notat in caietel asa ca saptamana viitoare cu siguranta voi adauga!
Daphne, necesarul caloric zilnic pentru a te menţine la greutatea actuală, la un nivel de activitate fizică Foarte activ, este de 2059 kcal/zi. Pentru a slăbi 0.5kg/săptămână, ar trebui să mănânci aproximativ 1542 kcal/zi. Pentru a slăbi 4 kg/lună ar trebui să mănânci aproximativ 1026 kcal/zi.
NOTĂ: Culorile înseamnă slăbit sănătos, înfometare, pericol pentru viaţă.
[Calculator calorii]
Răspuns cu citat
  #44 (permalink)  
Vechi 14 aug 2009, 13:22:49
Daphne's Avatar
(meniuri, evolutie)
Vreau să intru-n gaşcă...Vreau să intru-n gaşcă...
Merite:
 
Data înregistrării: 16 iul 2009
Locaţie: Constanta, Romania
Vârsta: 41
Dieta: Al. sanatoasa + sport
Date: 163cm, 53.8kg
Mesaje: 228
Aprecieri acordate: 0
Am fost apreciat(a) de 3 ori in 3 mesaje
Implicit Re: Eu vreau sa slabesc sanatos

Citat:
Anterior postat de BOGDAN Vezi mesajul
Doar ce am citit dieta japoneza 3kg in 3 zile. Se pare ca multi nu au inteles nimic. Ei privesc dieta ca o metoda de slabire pe o perioada determinata si dupa ce si-au atins scopul risca sa asimileze din nou. Parere mea este ca trebuie sa ne schimbam modul de viata si sa mancam toata viata sanatos. Exlus mezelurile, toate panaramele de dulciuri si in general orice alt aliment cu grad ridicat de prelucrare.
Voi ce parere aveti? Vreti sa urmati doar o dieta sau sa va schimbati modul de viata?

Persoanele care spun ca se chinuie sa slabeasca, nu vor fi nicioadata slabe. Nu trebuie sa te chinui, trebuie sa slabesti din placere si sa te bucuri ca ai un mod de viata sanatos.
Sa renunti ? E urat... Eu sunt de parere ca trebuie interzis un aliment! Il vei dorii cu ardoare... tre sa incerci sa-l substitui sau sa mananci o cantitate f mica!
Daphne, necesarul caloric zilnic pentru a te menţine la greutatea actuală, la un nivel de activitate fizică Foarte activ, este de 2059 kcal/zi. Pentru a slăbi 0.5kg/săptămână, ar trebui să mănânci aproximativ 1542 kcal/zi. Pentru a slăbi 4 kg/lună ar trebui să mănânci aproximativ 1026 kcal/zi.
NOTĂ: Culorile înseamnă slăbit sănătos, înfometare, pericol pentru viaţă.
[Calculator calorii]
Răspuns cu citat
  #45 (permalink)  
Vechi 14 aug 2009, 13:34:28
Daphne's Avatar
(meniuri, evolutie)
Vreau să intru-n gaşcă...Vreau să intru-n gaşcă...
Merite:
 
Data înregistrării: 16 iul 2009
Locaţie: Constanta, Romania
Vârsta: 41
Dieta: Al. sanatoasa + sport
Date: 163cm, 53.8kg
Mesaje: 228
Aprecieri acordate: 0
Am fost apreciat(a) de 3 ori in 3 mesaje
Implicit Re: Eu vreau sa slabesc sanatos

Citat:
Anterior postat de BOGDAN Vezi mesajul
Doar ce am citit dieta japoneza 3kg in 3 zile. Se pare ca multi nu au inteles nimic. Ei privesc dieta ca o metoda de slabire pe o perioada determinata si dupa ce si-au atins scopul risca sa asimileze din nou. Parere mea este ca trebuie sa ne schimbam modul de viata si sa mancam toata viata sanatos. Exlus mezelurile, toate panaramele de dulciuri si in general orice alt aliment cu grad ridicat de prelucrare.
Voi ce parere aveti? Vreti sa urmati doar o dieta sau sa va schimbati modul de viata?

Persoanele care spun ca se chinuie sa slabeasca, nu vor fi nicioadata slabe. Nu trebuie sa te chinui, trebuie sa slabesti din placere si sa te bucuri ca ai un mod de viata sanatos.
Asta e, unii oameni pur si simplu nu sunt total de acord cu tine! Avem dreptul la opinii! Dar sa sti ca exista tehnici si tehnici. La unii unele tehnici ce la tn au dat rezultat nu se vor aplica si la ei!
Iar eu o viata mancand grau incoltit ( am mancat cu miere de albine, dar nu poti papa la birou asa ceva ) nu ma vad! Mai e o faza... trebuie sa inveti sa alegi anumite alimente ce nu au multe E-uri. Dar sa nu uitam nu suntem in epoca de piatra sa smulgem iarba si sa alergam cu bata dupa animale si sa le papam (imediat sa fie proaspete)!
Fiecare ne straduim sa adaptam informatiile nutritionale! Care sunt multe si contradictorii...
Eu nu sunt de acord cu o dieta ce presupune mai putin de 800 de cal. Aceasta dieta am tinut-o ca sa-mi demonstrez mie ca nu o sa slabesc 3 kg in 3 zile! Apoi mi-am schimbat parerea...
Ar fi posibil in functie de greutatea pe care o ai, ca de corpul slabeste mai greu cu cat kg sunt mai putine!
Ce mi se pare naspa e ca acum tre sa mentin Kg! Asta inseamna ca tre sa ma infometez de acum in colo! Mi-am facut un plan de bataie...
Al doilea motiv ptr care am abordat aceasta dieta a fost ca am mancat intr-o zi compulsiv.
Daphne, necesarul caloric zilnic pentru a te menţine la greutatea actuală, la un nivel de activitate fizică Foarte activ, este de 2059 kcal/zi. Pentru a slăbi 0.5kg/săptămână, ar trebui să mănânci aproximativ 1542 kcal/zi. Pentru a slăbi 4 kg/lună ar trebui să mănânci aproximativ 1026 kcal/zi.
NOTĂ: Culorile înseamnă slăbit sănătos, înfometare, pericol pentru viaţă.
[Calculator calorii]

Ultima dată editat de Daphne; 14 aug 2009 at 13:38:10.
Răspuns cu citat
  #46 (permalink)  
Vechi 14 aug 2009, 13:41:42
Daphne's Avatar
(meniuri, evolutie)
Vreau să intru-n gaşcă...Vreau să intru-n gaşcă...
Merite:
 
Data înregistrării: 16 iul 2009
Locaţie: Constanta, Romania
Vârsta: 41
Dieta: Al. sanatoasa + sport
Date: 163cm, 53.8kg
Mesaje: 228
Aprecieri acordate: 0
Am fost apreciat(a) de 3 ori in 3 mesaje
Implicit Re: Eu vreau sa slabesc sanatos

Citat:
Anterior postat de mishutza Vezi mesajul
Bogdan,si daca ar fi doar dieta japoneza.Nu mi se pare ca se duce lipsa de informatie,date corecte despre nutritie se gasesc oriunde.
E greu sa asimilezi atat de multe informatii! Sunt si contradictorii, iar u tre sa vezi ce functioneaza la tine! Deasemenea cum spuneai si u trebuie sa faci pasi marinti si sa-ti stabilesti obiective....

Eu de exemplu tre sa combat obiceiurile de alimentatie din familia mea! Cu unele m-am obisnuit si am realizat ca nici nu imi faceau bn la organism anumite alimente!

Sa sti ca e super bun subiectul si mi-a placut mult ce ai scris... o sa ma inspir si eu pe ici pe colo.
Daphne, necesarul caloric zilnic pentru a te menţine la greutatea actuală, la un nivel de activitate fizică Foarte activ, este de 2059 kcal/zi. Pentru a slăbi 0.5kg/săptămână, ar trebui să mănânci aproximativ 1542 kcal/zi. Pentru a slăbi 4 kg/lună ar trebui să mănânci aproximativ 1026 kcal/zi.
NOTĂ: Culorile înseamnă slăbit sănătos, înfometare, pericol pentru viaţă.
[Calculator calorii]

Ultima dată editat de Daphne; 14 aug 2009 at 13:49:36.
Răspuns cu citat
  #47 (permalink)  
Vechi 14 aug 2009, 15:11:37
mishutza's Avatar
(meniuri, evolutie)
Slăbuţa cunoscătorSlăbuţa cunoscător
Merite:
SUNT RESPONSABIL Locul 1 la concurs  
Data înregistrării: 26 apr 2009
Locaţie: Arad, Romania
Dieta: cu buruieni :)
Date: 160cm, 86.5kg
Mesaje: 5.193
Aprecieri acordate: 1
Am fost apreciat(a) de 23 ori in 12 mesaje
Implicit Re: Eu vreau sa slabesc sanatos

Citat:
Anterior postat de Daphne Vezi mesajul
Nu exista oameni care sa manance extrem de putin si sa nu slabeasca! ei doar nu realizeaza ce papa ... si considera ca e putin! Daca papi 6 covrigi de 100 g inseamna ca ai papat 1920 cal! Ce inseamna ca nu prea ai putea papa nimic de esti fata in ziua respective! Am vazut atatea cazuri! Si chiar la mine asa m-am ingrasat cele 5 kg!
Daphne,daca tu cauti bine,gasesti si aici fete de mananca 400 de calorii pe zi si nu slabesc.Acu vreo doua zile era o fata ce tine monti si spunea ca mananca extrem de putin,am socotit eu cam 400,si nu slabeste.
Si sportul si dieta e o regula general valabila,in cazul in care nu sunt boli care duc la ingrasare.Dar si atunci se poate,de exemplu eu.Tiroida care face ce vrea,ficat gras si la fel de sarit ca tiroida,si totusi slabesc.Dar eu nu pot sa cred oamenii ce spun,mananc corect,fac sport(sport de slabit,adica cardio)si tousi nu le scade grasimea.Ori fac ceva gresit,nu fac sportul corect,nu mananca destul,nu mananca corect,ori sunt bolnavi.
mishutza, pentru a configura şi afişa ticker-ul tău, urmează paşii din noua secţiune tickere.
mishutza, necesarul caloric zilnic pentru a te menţine la greutatea actuală, la un nivel de activitate fizică Moderat activ, este de 2320 kcal/zi. Pentru a slăbi 0.5kg/săptămână, ar trebui să mănânci aproximativ 1803 kcal/zi. Pentru a slăbi 5 kg/lună ar trebui să mănânci aproximativ 1029 kcal/zi.
NOTĂ: Culorile înseamnă slăbit sănătos, înfometare, pericol pentru viaţă.
[Calculator calorii]
Răspuns cu citat
  #48 (permalink)  
Vechi 14 aug 2009, 15:15:13
mishutza's Avatar
(meniuri, evolutie)
Slăbuţa cunoscătorSlăbuţa cunoscător
Merite:
SUNT RESPONSABIL Locul 1 la concurs  
Data înregistrării: 26 apr 2009
Locaţie: Arad, Romania
Dieta: cu buruieni :)
Date: 160cm, 86.5kg
Mesaje: 5.193
Aprecieri acordate: 1
Am fost apreciat(a) de 23 ori in 12 mesaje
Implicit Re: Eu vreau sa slabesc sanatos

Citat:
Anterior postat de Daphne Vezi mesajul
E greu sa asimilezi atat de multe informatii! Sunt si contradictorii, iar u tre sa vezi ce functioneaza la tine! Deasemenea cum spuneai si u trebuie sa faci pasi marinti si sa-ti stabilesti obiective....

Eu de exemplu tre sa combat obiceiurile de alimentatie din familia mea! Cu unele m-am obisnuit si am realizat ca nici nu imi faceau bn la organism anumite alimente!

Sa sti ca e super bun subiectul si mi-a placut mult ce ai scris... o sa ma inspir si eu pe ici pe colo.
Daphne,daca obiceiurile din familia ta nu sunt bune,schima-le.Daca nu poti sa le schimbi,nu le mai aplica la tine.Tata cand merg acasa ma intreaba daca is gravida,si mama daca iar fac crize de ficat,ca iar mananc de dieta.Nu am nici una nici alta,doar ca felul in care eu mananc,si ceea ce eu mananc,chiar si atunci cand nu vreau sa slabesc e ciudat opt ei.Cum sa nu vreau carne de 3 ori pe zi,cum sa nu mananc paine,nu ma voi satura niciodata.Chestii de astea.
Despre orele de mancat,varianta e din 3 in 3 ore.E legat de functia ficatului,a tiroidei si de secretia de insulina.Tin doar minte ca era undeva de ora 11,dar daca eu ma trezesc la 10,deja chestia nu mai e valabila.
mishutza, pentru a configura şi afişa ticker-ul tău, urmează paşii din noua secţiune tickere.
mishutza, necesarul caloric zilnic pentru a te menţine la greutatea actuală, la un nivel de activitate fizică Moderat activ, este de 2320 kcal/zi. Pentru a slăbi 0.5kg/săptămână, ar trebui să mănânci aproximativ 1803 kcal/zi. Pentru a slăbi 5 kg/lună ar trebui să mănânci aproximativ 1029 kcal/zi.
NOTĂ: Culorile înseamnă slăbit sănătos, înfometare, pericol pentru viaţă.
[Calculator calorii]
Răspuns cu citat
  #49 (permalink)  
Vechi 14 aug 2009, 15:15:53
mishutza's Avatar
(meniuri, evolutie)
Slăbuţa cunoscătorSlăbuţa cunoscător
Merite:
SUNT RESPONSABIL Locul 1 la concurs  
Data înregistrării: 26 apr 2009
Locaţie: Arad, Romania
Dieta: cu buruieni :)
Date: 160cm, 86.5kg
Mesaje: 5.193
Aprecieri acordate: 1
Am fost apreciat(a) de 23 ori in 12 mesaje
Implicit Re: Eu vreau sa slabesc sanatos

Citat:
Anterior postat de Daphne Vezi mesajul
E greu sa asimilezi atat de multe informatii! Sunt si contradictorii, iar u tre sa vezi ce functioneaza la tine! Deasemenea cum spuneai si u trebuie sa faci pasi marinti si sa-ti stabilesti obiective....

Eu de exemplu tre sa combat obiceiurile de alimentatie din familia mea! Cu unele m-am obisnuit si am realizat ca nici nu imi faceau bn la organism anumite alimente!

Sa sti ca e super bun subiectul si mi-a placut mult ce ai scris... o sa ma inspir si eu pe ici pe colo.
Ma bucur ca ti-a placut,sper sa te inspiri la cat papi si la ce sport faci
mishutza, pentru a configura şi afişa ticker-ul tău, urmează paşii din noua secţiune tickere.
mishutza, necesarul caloric zilnic pentru a te menţine la greutatea actuală, la un nivel de activitate fizică Moderat activ, este de 2320 kcal/zi. Pentru a slăbi 0.5kg/săptămână, ar trebui să mănânci aproximativ 1803 kcal/zi. Pentru a slăbi 5 kg/lună ar trebui să mănânci aproximativ 1029 kcal/zi.
NOTĂ: Culorile înseamnă slăbit sănătos, înfometare, pericol pentru viaţă.
[Calculator calorii]
Răspuns cu citat
  #50 (permalink)  
Vechi 14 aug 2009, 16:58:36
doru's Avatar
(meniuri, evolutie)
Vreau să intru-n gaşcă...Vreau să intru-n gaşcă...
Merite:
 
Data înregistrării: 02 mar 2009
Locaţie: Bucuresti, Romania
Vârsta: 46
Dieta: Visez la stil de viata 100% sanatos :)
Date: 180cm, 76.2kg
Mesaje: 48
Aprecieri acordate: 0
Am fost apreciat(a) de 0 ori in 0 mesaje
Implicit Re: Eu vreau sa slabesc sanatos

Citat:
Anterior postat de BOGDAN Vezi mesajul
Doar ce am citit dieta japoneza 3kg in 3 zile. Se pare ca multi nu au inteles nimic. Ei privesc dieta ca o metoda de slabire pe o perioada determinata si dupa ce si-au atins scopul risca sa asimileze din nou. Parere mea este ca trebuie sa ne schimbam modul de viata si sa mancam toata viata sanatos. Exlus mezelurile, toate panaramele de dulciuri si in general orice alt aliment cu grad ridicat de prelucrare.
Voi ce parere aveti? Vreti sa urmati doar o dieta sau sa va schimbati modul de viata?

Persoanele care spun ca se chinuie sa slabeasca, nu vor fi nicioadata slabe. Nu trebuie sa te chinui, trebuie sa slabesti din placere si sa te bucuri ca ai un mod de viata sanatos.
Sunt de acord cu tine Bogdan (eu sunt mai mult un cititor, dar trebuie sa recunosc ca am o problema cu alimentatia din ziua de azi ... sincer, sunt o gramada de porcarii ... dar nu o sa incep sa o critic )

O dieta, cred ca este o 'procedura' prin care trebuie sa readuci organizmul la o anumita stare, dupa care este necesara 'procedura de mentinere' a celei stari dorite (oricare ar fi ea, nu neaparat foto-model).

Mentinerea si cu stilul de viata cam merg mana in mana si probabil au aceeasi cauza pentru fiecare persoana in parte si in special este nevoie de studiat, care cauze au produs 'dezechilibrul' din organism si de ce s-a ajuns la necesitatea 'unei diete'.

"Nimic nu apare din nimic si nimic nu dispare fara urma" - probabil multi stiti deja aceasta regula, acest lucru se refera si la kilograme si anume la faptul ca si ele apar 'de undeva'.

Cu parere de rau, alimentatia 'moderna', care este produsa la scara 'industriala' si in care 'omul' ocupa locuri codase raportat la productie, ne cam trezim cu multe 'lucruri' pe care le mancam si care ne dauneaza, multe 'lucruri' care nici macar nu le intelegem, ceva de genul 'silent killer' (picatura chinezeasca, ucigasul silentios, etc. ) ... sa nu uitam si sedentarismul

Citeam pe forum ... tare multe porcarii mai mancam ... e de groaza ... alimente modificate genetic, chimicate diverse, substante care ne provoaca 'dependenta de aliment', etc.

Si acum o tema de casa pentru gandire ... sa nu fie oare 'mentinerea aia rea si nasoala' la o anumita greutate si un anumit stil de viata de fapt constientizarea interna si semnalele organismului pentru noi cat de mult ne-am departat de stilul de viata sanatos specific unei fiinte umane?
doru, necesarul caloric zilnic pentru a te menţine la greutatea actuală, la un nivel de activitate fizică Usor activ, este de 2364 kcal/zi. Pentru a slăbi 0.5kg/săptămână, ar trebui să mănânci aproximativ 1847 kcal/zi. Pentru a slăbi 2 kg/lună ar trebui să mănânci aproximativ 1848 kcal/zi.
NOTĂ: Culorile înseamnă slăbit sănătos, înfometare, pericol pentru viaţă.
[Calculator calorii]
Răspuns cu citat
Răspunde

Informatii despre slabit
dieta, diete, fitness, sanatos, slabire, slabit


Reguli de postare
BB code este Pornit
emoticoanele sunt Pornit
Codul [IMG] este Pornit
Codul HTML este Oprit
Trackbacks are Oprit
Pingbacks are Oprit
Refbacks are Oprit
Nu poţi deschide subiecte noi
Nu poţi să răspunzi la mesaje
Poţi să publici ataşamente
Nu poţi să-ţi editezi mesajele

Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimul mesaj
Vreau si eu o cura de slabire sanatoasa si accesibila raluk2me Arhiva subiecte - Am intre 60 kg si 70 kg 40 21 feb 2011 10:10:21
Hai sa va spun ce am simtit eu mariy67 Arhiva subiecte - Am intre 70 kg si 80 kg 23 17 aug 2010 15:51:34
Jurnal Roxy:Vreau sa slabesc 14 kg . Vreau sa am o alimentatie sanatoasa Roxana Arhiva jurnale slabit 376 06 ian 2010 11:40:21
Jurnal Ada - Vreau sa slabesc 15 kg ada Arhiva jurnale slabit 34 18 iul 2009 15:13:11
jurnal anca...vreau sa slabesc 5 kg si cel mai important sa ma mentin :D anca90 Arhiva jurnale slabit 5 17 iul 2009 15:43:41

Mesaje noi in forum de slabit Slabute.ro
 Mesajele slăbuţelor
Se încarcă mesajele...
Calculator calorii (clic aici)
Poziţionare:
Calculator nutriţionalFan Slăbuţe!Susţine Slăbuţe!Top SlăbuţeSlabute TV
Subiecte noi
Subiecte interesante
Ultimele articole