Prezentare Calculator Nutriţional Slăbuţe - Partea 1Cursuri pictura, desen, modelaj, istoria artei
Sunt Resposnabil Calculator nutriţional Susţin Slăbuţe - Widgets si insigne! Slabute Concurs - Sanatate, premii si distractie! Slăbuţe TV - Televiziunea slăbuţelor

Jurnal Ramo ... trebuie sa o scot la capat cumva ;)

Gaseste prietenii din orasul tau! Alba Arad Arges Bacau Bihor Bistrita-Nasaud Botosani Braila Brasov Buzau Calarasi Caras-Severin
Cluj Constanta Dambovita Dolj Galati Giurgiu Gorj Hunedoara Ialomita Iasi Bucuresti Maramures Mehedinti Mures Neamt Olt
Prahova Salaj Satu-Mare Sibiu Suceava Teleorman Timis Tulcea Vaslui Valcea Vrancea
Prima Petitie Nationala pentru Dreptul la o Viata Sanatoasa deja a fost semnata de catre 66338 oameni.
In total sunt necesare peste 100.000 de semnaturi. Fii voluntar si participa in campania de strangere de semnaturi, clic aici.
Bine ai venit pe Slăbuţe, comunitatea care în 2008 a pus bazele mişcării pentru stilul de viaţă sănătos din România! Am creat pentru tine o comunitate unică şi specială. Într-o atmosferă civilizată, alături doar de oameni de calitate si cu o vastă experientă în domeniul stilului de viaţă sănătos, corect şi imparţial vei putea învăţa şi împărtăşi experienţele tale despre sănătate, alimentaţie, sport, stil de viaţă, slăbit sănătos şi alte întâmplări interesante din viaţa ta. Daca îţi pasă de viitorul ţării noastre şi a celor din jur, poţi contribui alături de noi într-un mod responsabil la promovarea stilului de viaţă sănătos, fie prin recomandarea comunităţii, fie prin relatarea celor învăţate pe Slăbuţe. Dacă ne vizitezi pentru prima dată, îţi recomandăm să citeşti ghidul începătorilor.
Pentru ca să te înregistrezi, clic aici. Succes!
 
 
Opţiuni subiect
  #11 (permalink)  
Vechi 21 apr 2010, 23:50:11
ramomic's Avatar
(meniuri, evolutie)
Vreau să intru-n gaşcă...Vreau să intru-n gaşcă...
Merite:
 
Data înregistrării: 03 apr 2009
Locaţie: Cluj-Napoca, Romania
Vârsta: 45
Dieta: Rina's
Date: 159cm, 86kg
Mesaje: 123
Aprecieri acordate: 1
Am fost apreciat(a) de 0 ori in 0 mesaje
Implicit Re: Jurnal Ramo ... trebuie sa o scot la capat cumva ;)

Vad ca am pus doar caloriile azi ... maine pun detaliat ca acum nu mai corectez pe motiv ca imi prind urechile.
Fetele am o intrebare: cum pot sa calculez calorii pt.mancarea pe care o gatesc???
Eu le calculez tot acolo unde imi fac meniul, dar am vazut ca fetele salveaza retetele si ca apar toate informatiile nutritionale ale mancaricii respective.
Eu gatesc zilnic, in special ciorbe ... azi am 3 feluri in casa de ex (de gulii, de macris si de fasole verde) ... si nu stiu cum sa-mi postez retetele .

In alta ordine de idei , Laura, Sibel am vazut ca sunteti din Cluj ... am fost azi la aleragt in parcul Babes si m-am convins a nu stiu cata oara ca se face miscare la greu in Cluj . Era full peste tot, inclusiv la piscina .

Gea tu esti din Oradea vad ca ... nasica mea e tot din Oradea. Merg la Dorutza in jurnal sa intreb de pe ce torent a luat exercitiile alea "Slim in 6" ca nu ma prea pricep si nu am reusit sa le gasesc pe net . Am dat aseara o geana pe la voi prin casute fetelor .

Am uitat sa va spun ceva. De o saptamana iau pastile de otet din cidru cu ananas ... le-a luat mama de la plafar cand imi cauta ceva pt.eliminat apa si chiar au rezultate . Pt.mine e super sa ma trezesc dimineata ok si nu umflata ca un balon .

Noapte buna.
ramomic, necesarul caloric zilnic pentru a te menţine la greutatea actuală, la un nivel de activitate fizică Usor activ, este de 2022 kcal/zi. Pentru a slăbi 0.5kg/săptămână, ar trebui să mănânci aproximativ 1505 kcal/zi. Pentru a slăbi 4 kg/lună ar trebui să mănânci aproximativ 989 kcal/zi.
NOTĂ: Culorile înseamnă slăbit sănătos, înfometare, pericol pentru viaţă.
[Calculator calorii]

Ultima dată editat de ramomic; 21 apr 2010 at 23:55:15.
  #12 (permalink)  
Vechi 22 apr 2010, 00:50:47
Slabuta's Avatar
(meniuri, evolutie)
Co-Fondator
Merite:
SUNT RESPONSABIL SUNT RESPONSABIL, DONEZ  
Data înregistrării: 24 ian 2009
Locaţie: Bucuresti, Romania
Vârsta: 40
Dieta: incarcatura glicemica, hipocalorica
Date: 167cm, 66.1kg
Mesaje: 23.847
Aprecieri acordate: 12
Am fost apreciat(a) de 187 ori in 114 mesaje
Implicit Re: Jurnal Ramo ... trebuie sa o scot la capat cumva ;)

Citat:
Anterior postat de ramomic Vezi mesajul
Vad ca am pus doar caloriile azi ... maine pun detaliat ca acum nu mai corectez pe motiv ca imi prind urechile.
Fetele am o intrebare: cum pot sa calculez calorii pt.mancarea pe care o gatesc???
Eu le calculez tot acolo unde imi fac meniul, dar am vazut ca fetele salveaza retetele si ca apar toate informatiile nutritionale ale mancaricii respective.
Eu gatesc zilnic, in special ciorbe ... azi am 3 feluri in casa de ex (de gulii, de macris si de fasole verde) ... si nu stiu cum sa-mi postez retetele .

In alta ordine de idei , Laura, Sibel am vazut ca sunteti din Cluj ... am fost azi la aleragt in parcul Babes si m-am convins a nu stiu cata oara ca se face miscare la greu in Cluj . Era full peste tot, inclusiv la piscina .

Gea tu esti din Oradea vad ca ... nasica mea e tot din Oradea. Merg la Dorutza in jurnal sa intreb de pe ce torent a luat exercitiile alea "Slim in 6" ca nu ma prea pricep si nu am reusit sa le gasesc pe net . Am dat aseara o geana pe la voi prin casute fetelor .

Am uitat sa va spun ceva. De o saptamana iau pastile de otet din cidru cu ananas ... le-a luat mama de la plafar cand imi cauta ceva pt.eliminat apa si chiar au rezultate . Pt.mine e super sa ma trezesc dimineata ok si nu umflata ca un balon .

Noapte buna.
Buna Ramo

Ca sa pui un meniu detaliat (cu proteine, grasimi etc) selectezi (copy) prima casuta de sub meniu, aceea are info complet

Ca sa iti poti calcula toate celea (calorii, carbohidrati, etc) la o reteta te invit sa citesti acest mic tutorial Calcularea numarului de calorii pentru o reteta

Dupa ce ti-ai calculat toate valorile pe hartiuta, eu imi notez toate gramajele in timp ce gatesc, dupa imi fac calcul pe hartie si le introduc ca un aliment in calculator, deci nu e cu nimic diferita adaugarea unei retete fata de un produs, doar ca la campul ingrediente si mod de preparare va trebui sa scrii cum ai preparat

Sunt sigura ca multe slabute ar vrea sa vada retetele tale, eu ma inspir din ce gatesc alte slabute

Lucru foarte bun, e sa iti postezi retetele (asta dupa ce le calculezi caloriile, crabohidrati, etc) in categoria retete dietetice, sa le putem discuta, eventual daca avem intrebari Retete dietetice

Daca mai ai intrebari suntem aici

Mult succes in drumul catre slabuta din tine
__________________
MASURATORI 18.06.2012 | 02.07.2012 | 24.07.2012
bust - 89.8 cm | 89.9 cm | 89 cm
brat - 30.8 cm | 30.8 cm | 30 cm
fund - 97 cm | 94.5 cm | 94.5 cm
talie - 71.5 cm | 68.5 cm | 68.5 cm
coapsa - 58.3 cm | 57 cm | 57 cm


Noi nu slabim, noi ne schimbam stilul de viata!





* JURNAL SLABUTA
Jurnalul meu personal, experiente diete, sfaturi alimentatie, stil de viata sanatos, etc.

* SLABUTA.RO
Site-ul meu personal, retete dietetice, noutati Slabute, stiri si sfaturi alimentatie, stil de viata sanatos, etc.

* CALCULATOR NUTRITIONAL
Unealta ideala pentru a intelege, monitoriza si a jurnaliza atat ceea ce mananci cat si activitatile tale fizice

* SLABUTE TV
Televiziunea slabutelor

** Cum sa ma integrez in comunitate, cum sa devin o "Slabuta"?
** Regulamentul comunitatii
  #13 (permalink)  
Vechi 22 apr 2010, 17:36:22
Laura's Avatar
(meniuri, evolutie)
Slăbuţa cunoscătorSlăbuţa cunoscător
Merite:
 
Data înregistrării: 14 aug 2009
Locaţie: Cluj, Romania
Vârsta: 36
Dieta: 1700 calorii
Date: 168cm, 59.9kg
Mesaje: 3.843
Aprecieri acordate: 2.890
Am fost apreciat(a) de 1.927 ori in 960 mesaje
Implicit Re: Jurnal Ramo ... trebuie sa o scot la capat cumva ;)

Citat:
Anterior postat de ramomic Vezi mesajul
Vad ca am pus doar caloriile azi ... maine pun detaliat ca acum nu mai corectez pe motiv ca imi prind urechile.
Fetele am o intrebare: cum pot sa calculez calorii pt.mancarea pe care o gatesc???
Eu le calculez tot acolo unde imi fac meniul, dar am vazut ca fetele salveaza retetele si ca apar toate informatiile nutritionale ale mancaricii respective.
Eu gatesc zilnic, in special ciorbe ... azi am 3 feluri in casa de ex (de gulii, de macris si de fasole verde) ... si nu stiu cum sa-mi postez retetele .

In alta ordine de idei , Laura, Sibel am vazut ca sunteti din Cluj ... am fost azi la aleragt in parcul Babes si m-am convins a nu stiu cata oara ca se face miscare la greu in Cluj . Era full peste tot, inclusiv la piscina .

Gea tu esti din Oradea vad ca ... nasica mea e tot din Oradea. Merg la Dorutza in jurnal sa intreb de pe ce torent a luat exercitiile alea "Slim in 6" ca nu ma prea pricep si nu am reusit sa le gasesc pe net . Am dat aseara o geana pe la voi prin casute fetelor .

Am uitat sa va spun ceva. De o saptamana iau pastile de otet din cidru cu ananas ... le-a luat mama de la plafar cand imi cauta ceva pt.eliminat apa si chiar au rezultate . Pt.mine e super sa ma trezesc dimineata ok si nu umflata ca un balon .

Noapte buna.
Buna Ramo
Eu nu stau chiar in Cluj dar stiu ce-i acolo...de fiecare data cand mergem am dureri de cap de la atata aglomeratie
Nu cred ca mi-ar place sa stau chiar in oras, e mult prea stresant pentru mine
Vad ca te descurci frumos cu alimentatia, bravo, daca adaugi si sportul in programultau o sa ai rezultate frumoase
Bafta
__________________
Gardianul de care am nevoie - jurnalul meu.

  #14 (permalink)  
Vechi 23 apr 2010, 02:10:42
ramomic's Avatar
(meniuri, evolutie)
Vreau să intru-n gaşcă...Vreau să intru-n gaşcă...
Merite:
 
Data înregistrării: 03 apr 2009
Locaţie: Cluj-Napoca, Romania
Vârsta: 45
Dieta: Rina's
Date: 159cm, 86kg
Mesaje: 123
Aprecieri acordate: 1
Am fost apreciat(a) de 0 ori in 0 mesaje
Implicit Re: Jurnal Ramo ... trebuie sa o scot la capat cumva ;)

Buna seara/noapte .

Meniu pe azi:
CALORII INGERATE
Micul dejun, ora 11:00
Apa plata, 660ml - 0 calorii, 0 proteine, 0 grasimi, 0 colesterol, 0 carbohidrati, 0 fibre, 0 sodiu, 0 zahar
Pepene galben, 140g - 48 calorii, 1.1 proteine, 0.3 grasimi, 0 colesterol, 11.5 carbohidrati, 0.3 fibre, 0 sodiu, 0 zahar
Gustare 1, ora 13:00
Biscuiti Bio din faina integrala de alac cu susan, Alnatura, 55g - 257 calorii, 9.6 proteine, 12.8 grasimi, 0 colesterol, 23.3 carbohidrati, 15.4 fibre, 0 sodiu, 0 zahar
Prânz, ora 16:00
Apa plata, 990ml - 0 calorii, 0 proteine, 0 grasimi, 0 colesterol, 0 carbohidrati, 0 fibre, 0 sodiu, 0 zahar
Rosii, 90g - 17 calorii, 0.8 proteine, 0.2 grasimi, 0 colesterol, 3.5 carbohidrati, 1.1 fibre, 4.5 sodiu, 2.3 zahar
Salam cu sunca, 70g - 137 calorii, 9.8 proteine, 10.5 grasimi, 0 colesterol, 0.7 carbohidrati, 0 fibre, 0 sodiu, 0 zahar
Branza Cottage 4% grasime, Unicarm premio, 110g - 93 calorii, 12.1 proteine, 4.4 grasimi, 0 colesterol, 1.1 carbohidrati, 0 fibre, 0 sodiu, 0 zahar
Ardei rosu iute, 50g - 20 calorii, 1 proteine, 0 grasimi, 0 colesterol, 4.4 carbohidrati, 0.8 fibre, 0 sodiu, 2.7 zahar
Ciorba de pui cu legume a la Bijoux, 466ml - 95 calorii, 8.4 proteine, 0.9 grasimi, 19.1 colesterol, 5.6 carbohidrati, 1.9 fibre, 0 sodiu, 1.4 zahar
Gustare 2, ora 17:30
Smochine uscate, 24g - 60 calorii, 0.8 proteine, 0.2 grasimi, 0 colesterol, 15.3 carbohidrati, 2.4 fibre, 0 sodiu, 11.5 zahar
Cina, ora 20:15
Ardei rosu iute, 40g - 16 calorii, 0.8 proteine, 0 grasimi, 0 colesterol, 3.5 carbohidrati, 0.6 fibre, 0 sodiu, 2.1 zahar
Ciorba de pui cu legume a la Bijoux, 420ml - 85 calorii, 7.6 proteine, 0.8 grasimi, 17.2 colesterol, 5 carbohidrati, 1.7 fibre, 0 sodiu, 1.3 zahar
Fulgi cereale cu fibre din roscova si vanilie Linia Velt, 10g - 34 calorii, 0.8 proteine, 0.2 grasimi, 0 colesterol, 7.5 carbohidrati, 0.7 fibre, 0.1 sodiu, 0 zahar
Cereale integrale Fitness Ciocolata, Nestle, 30g - 117 calorii, 2.3 proteine, 1.7 grasimi, 0 colesterol, 23 carbohidrati, 1.4 fibre, 150 sodiu, 7 zahar
Lapte soia light Alpro, 150ml - 44 calorii, 3.2 proteine, 1.8 grasimi, 0 colesterol, 3 carbohidrati, 1.8 fibre, 0 sodiu, 3 zahar
Apa plata, 660ml - 0 calorii, 0 proteine, 0 grasimi, 0 colesterol, 0 carbohidrati, 0 fibre, 0 sodiu, 0 zahar
--------------------------------------------------------------------------------------
TOTAL CALORII: 1023 calorii, (mic)58.3 proteine, 33.8 grasimi, 36.3 colesterol, (mic)107.4 carbohidrati, 28.1 fibre, 154.6 sodiu, 31.3 zahar
ACTIVITATI FIZICE
Aerobica, general, 10min - 91 calorii
Jogging (9 km/h), 20min - 256 calorii
Metabolism bazal - 1537 calorii
--------------------------------------------------------------------------------------
CALORII CONSUMATE: 1884 calorii

Slabuta mersi de sfaturi ... voi incerca maine sa fac calculele detaliate, ca iar prestez o ciorbita cu muuuulte legume si piept de pui . Sper ca nu gresesc mancand atatea ciorbe, dar imi plac si mie si intregului familion (in special micutzei mele care altfel nu prea mananca carnita) si nu as vrea sa renunt la ele . In plus imi umplu bine stomacul cu ele si au putine calorii . Voi ce parere aveti?
De ex. maine pun in ciorba:
- un piept de pui cu os (il fierb intreg si apoi il feliez)
- un morcov (pe care pe cat posibil evit sa il mananc ... obicei de la Sb si Monti
- patrunjel radacina (de gust ca si pe asta il evit)
- ceapa
- un ardei capia (gras nu am gasit)
- telina apio
- 3 gulii
- 100-150 gr.broccoli
- 100-150 gr.conopida
- 200 ml smantana pt.gatit La Dorna 15% grasime
- 6l apa (fac intr-o oala de 8l)
Ies sub 20 cal/100 gr. si e delicioasa alaturi de un ardei iute crud sau murat
Poate totusi nu reusesc cu reteta maine ca merg seara la o onomastica, dar sambata o pun sigur + vinete si dovlecei la cuptor .

Vad ca nu se prea inghesuie lumea la mine in jurnal ... parca as fi vrut sa aud pareri referitoare la felul meu de a manca.

Laura tu ce fel de exercitii fizice faci? Nu sti de unde as putea lua "Slim in 6" de care vorbeste Dorutza in jurnalul ei? Am vrut sa o intreb pe ea, dar vad ca nu a mai trecut prin jurnal de ceva vreme .
Problema mea e ca nu am spatiu in fata calculatorului pt.exercitii, iar dvd playerul din living (unde pot sa ma desfasor) citeste numai format dvd ... deci am nevoie de niste exercitii pe care sa le pot pune pe dvd .
Aveam unul cu tae-bo cardio, dar a disparut .

Noapte buna natiune .
ramomic, necesarul caloric zilnic pentru a te menţine la greutatea actuală, la un nivel de activitate fizică Usor activ, este de 2022 kcal/zi. Pentru a slăbi 0.5kg/săptămână, ar trebui să mănânci aproximativ 1505 kcal/zi. Pentru a slăbi 4 kg/lună ar trebui să mănânci aproximativ 989 kcal/zi.
NOTĂ: Culorile înseamnă slăbit sănătos, înfometare, pericol pentru viaţă.
[Calculator calorii]
  #15 (permalink)  
Vechi 24 apr 2010, 03:11:59
ramomic's Avatar
(meniuri, evolutie)
Vreau să intru-n gaşcă...Vreau să intru-n gaşcă...
Merite:
 
Data înregistrării: 03 apr 2009
Locaţie: Cluj-Napoca, Romania
Vârsta: 45
Dieta: Rina's
Date: 159cm, 86kg
Mesaje: 123
Aprecieri acordate: 1
Am fost apreciat(a) de 0 ori in 0 mesaje
Implicit Re: Jurnal Ramo ... trebuie sa o scot la capat cumva ;)

Buna seara.
Vad ca bate vantul pe la mine prin jurnal .
Scriu ce am mancat azi:

CALORII INGERATE
Micul dejun, ora 11:00
Ciorba de ciolan de porc, 240g - 210 calorii, 9.8 proteine, 17 grasimi, 8.4 colesterol, 2.9 carbohidrati, 1.9 fibre, 0 sodiu, 0.2 zahar
Apa plata, 660ml - 0 calorii, 0 proteine, 0 grasimi, 0 colesterol, 0 carbohidrati, 0 fibre, 0 sodiu, 0 zahar
Prânz, ora 15:30
Ciorba de legume cu piept de pui (Ramo), 450g - 90 calorii, 10.8 proteine, 3.2 grasimi, 28.8 colesterol, 4.5 carbohidrati, 1.8 fibre, 58.1 sodiu, 0.9 zahar
Paine multicereale, 50g - 126 calorii, 5 proteine, 1.9 grasimi, 0 colesterol, 23.2 carbohidrati, 3.2 fibre, 243.5 sodiu, 5.1 zahar
Ardei rosu iute, 30g - 12 calorii, 0.6 proteine, 0 grasimi, 0 colesterol, 2.6 carbohidrati, 0.5 fibre, 0 sodiu, 1.6 zahar
Apa plata, 660ml - 0 calorii, 0 proteine, 0 grasimi, 0 colesterol, 0 carbohidrati, 0 fibre, 0 sodiu, 0 zahar
Gustare 2, ora 17:30
Banane, 80g - 72 calorii, 0.9 proteine, 0.2 grasimi, 0 colesterol, 18.2 carbohidrati, 2.1 fibre, 0 sodiu, 9.8 zahar
Alnatura smochine moi, 22g - 53 calorii, 0.5 proteine, 0.4 grasimi, 0 colesterol, 11.7 carbohidrati, 2.4 fibre, 0 sodiu, 10.6 zahar
Cina, ora 20:00
Ciolan de porc, 80g - 270 calorii, 12.8 proteine, 23.2 grasimi, 0 colesterol, 0.2 carbohidrati, 0 fibre, 0 sodiu, 0 zahar
McDonald's, cartofi pai, french fries, 20g - 64 calorii, 0.8 proteine, 3.2 grasimi, 0 colesterol, 7.8 carbohidrati, 0.8 fibre, 45.4 sodiu, 0 zahar
Varza, acra, 30g - 6 calorii, 0.3 proteine, 0 grasimi, 0 colesterol, 1.3 carbohidrati, 0.8 fibre, 198.3 sodiu, 0.5 zahar
Amestec de legume mexicane, Casa Taraneasca, 10g - 5 calorii, 0.3 proteine, 0 grasimi, 0 colesterol, 0.9 carbohidrati, 0 fibre, 0 sodiu, 0 zahar
Coca Cola, Coca Cola, 250ml - 105 calorii, 0 proteine, 0 grasimi, 0 colesterol, 26.5 carbohidrati, 0 fibre, 10 sodiu, 26.5 zahar
Gustare 3, ora 21:00
Tort Nesquik, 100g - 319 calorii, 5 proteine, 24.9 grasimi, 0 colesterol, 18.5 carbohidrati, 0.5 fibre, 0 sodiu, 0 zahar
Apa plata, 330ml - 0 calorii, 0 proteine, 0 grasimi, 0 colesterol, 0 carbohidrati, 0 fibre, 0 sodiu, 0 zahar
--------------------------------------------------------------------------------------
TOTAL CALORII: 1332 calorii, (mic)46.8 proteine, (mult)74 grasimi, 37.2 colesterol, (mic)118.3 carbohidrati, 14 fibre, 555.3 sodiu, (mult)55.2 zahar
ACTIVITATI FIZICE
Dans, 120min - 763 calorii
Metabolism bazal - 1534 calorii
--------------------------------------------------------------------------------------
CALORII CONSUMATE: 2297 calorii

Cele 10, 20 gr.de la cina inseamna furat de la sot din farfurie cate o muscatura sau doua . Am fost la un majorat la restaurant cu o gramada de mancaruri calorioase, sucuri "ingrasacioase" si tot tacamul, dar si cu o tona de dans .
Noroc ca a fost bufet si mi-a fost jena sa ma plimb dupa mancare. Pe farfurie mi-a pus sotul carne si muraturi, iar lui tona de cartofi pai, copti pe langa carnitza .... de-mi lasa gura apa. Si cum muraturile nu le-am mancat ca sa evit retentia de apa, am mai furat de la el una alta sa-mi potolesc foamea/poftele .
ramomic, necesarul caloric zilnic pentru a te menţine la greutatea actuală, la un nivel de activitate fizică Usor activ, este de 2022 kcal/zi. Pentru a slăbi 0.5kg/săptămână, ar trebui să mănânci aproximativ 1505 kcal/zi. Pentru a slăbi 4 kg/lună ar trebui să mănânci aproximativ 989 kcal/zi.
NOTĂ: Culorile înseamnă slăbit sănătos, înfometare, pericol pentru viaţă.
[Calculator calorii]

Ultima dată editat de ramomic; 24 apr 2010 at 03:14:08.
  #16 (permalink)  
Vechi 24 apr 2010, 08:45:47
ras_cristalin's Avatar
(meniuri, evolutie)
Slăbuţă ModelSlăbuţă Model
Merite:
SUNT RESPONSABIL  
Data înregistrării: 09 aug 2009
Locaţie: Suceava, Romania
Vârsta: 36
Dieta: Mancare sanatoasa
Date: 171cm, 84.3kg
Mesaje: 6.253
Aprecieri acordate: 7
Am fost apreciat(a) de 163 ori in 79 mesaje
Implicit Re: Jurnal Ramo ... trebuie sa o scot la capat cumva ;)

Citat:
Anterior postat de ramomic Vezi mesajul
LAURA, RAS CRISTALIN, vad ca voi tineti SB ... care varianta?
Eu am cartea aceea mai veche (cea cu limitare la 2 rosii/zi), dar am inteles ca dieta a fost revizuita si acum este mai permisiva .
Eu am dat jos primele kg dupa nastere cu SB, dar a mers la inceput si apoi nu am mai slabit ... cu siguranta portiile au fost de vina .
Ati vazut si in meniul meu de azi ca manac destul de des ... ideea la mine e sa nu simt foamea prea tare ca atunci ma mut in frigider . Cu mancatul asta des sari foarte usor numarul de calorii daca nu alegi cu grija alimentele.
Eu trebuie musai sa combin orice dieta cu numaratul de calorii pt.a nu o da in bara. Pot spune si eu ca tin SB, dar faza II ... sau Monti (exceptie bananele si strugurii ).

As vrea tare mult sa dau 10 kg jos pt.inceput ... as fi foarte aproape de nr.de kg pe care l-am avut inainte de sarcina si as privi mai relaxata totul.

Pup toate fetele si va astept cu mare drag in jurnalul meu si de acum incolo .
Dieta South Beach Uite aici ultima varianta de SB.
Ramo, draga... hai la Iulica sa te certe
Sa zic ce nu-mi place. Ca idee generala... stii ca nu e voie banane sau struguri, dar papi. Pai de ce? Nu vrei sa slabesti? Pastreaza-le pentru cand o sa fii la mentinere, daca le mananci acum se cheama ca faci auto-sabotaj. La fel cu mezelurile ai scris pe prima pagina... stii ca nu-i voie, dar le mananci. Pai, ce facem?
Eu te-as sfatui sa tii SB pana scapi de surplus... dar sa tii la sange, fara exceptii la carbo rai, grasimi rele sau fructe.
Referitor la meniurile tale, nu-mi place painea mezelurile zilnice si fructele. Ele in sine nu-s asa rele, dar sunt pentru fetele care-s la mentinere, nu pentru noi
Si eu mancam ca tine inainte de SB si mi-era ciuda ca nu slabesc, ca vorba aia ... mancam putina paine, fara grasimi, totul fiert. Uite ca nu ajunge trebuie sa avem grija la proteine (sa fie din surse mai bune decat mezeluri, spre ex. pui sau peste), grasimi (sa fie bune, adica din nuci, alune, migdale, seminte de in etc.) si carbohidrati (sa nu-i vedem pana nu slabim ).
Na, ca tot ai vrut vizite in forum, am venit eu sa te cert
Cu drag te cert si cu dorinta sa te vad slabuta.
__________________
  #17 (permalink)  
Vechi 24 apr 2010, 09:12:21
Laura's Avatar
(meniuri, evolutie)
Slăbuţa cunoscătorSlăbuţa cunoscător
Merite:
 
Data înregistrării: 14 aug 2009
Locaţie: Cluj, Romania
Vârsta: 36
Dieta: 1700 calorii
Date: 168cm, 59.9kg
Mesaje: 3.843
Aprecieri acordate: 2.890
Am fost apreciat(a) de 1.927 ori in 960 mesaje
Implicit Re: Jurnal Ramo ... trebuie sa o scot la capat cumva ;)

Neata Ramo
Pai eu fac acum taebo, si start walking.....slim in 6 am si eu, dar nu ma atrage
Eu am scris pe google slim in 6 torent, si am gsit torentul pe care l-am descarcat..........incearca si tu...trebuie sa ai un program pentru descarcat torente
La fel si cu taebo, eu l-am descarcat, si start walking la fel
Daca te apuci de ceva sport sa incepi usor, si apoi cresti zilnic cu cateva minute
Important e sa faci miscare, dar sa faci mai mult de 20 minute(asta dupa ce te obisnuiesti cu sportul)
Bafta
__________________
Gardianul de care am nevoie - jurnalul meu.

  #18 (permalink)  
Vechi 26 apr 2010, 00:55:06
ramomic's Avatar
(meniuri, evolutie)
Vreau să intru-n gaşcă...Vreau să intru-n gaşcă...
Merite:
 
Data înregistrării: 03 apr 2009
Locaţie: Cluj-Napoca, Romania
Vârsta: 45
Dieta: Rina's
Date: 159cm, 86kg
Mesaje: 123
Aprecieri acordate: 1
Am fost apreciat(a) de 0 ori in 0 mesaje
Implicit Re: Jurnal Ramo ... trebuie sa o scot la capat cumva ;)

Citat:
Anterior postat de ras_cristalin Vezi mesajul
Dieta South Beach Uite aici ultima varianta de SB.
Ramo, draga... hai la Iulica sa te certe
Sa zic ce nu-mi place. Ca idee generala... stii ca nu e voie banane sau struguri, dar papi. Pai de ce? Nu vrei sa slabesti? Pastreaza-le pentru cand o sa fii la mentinere, daca le mananci acum se cheama ca faci auto-sabotaj. La fel cu mezelurile ai scris pe prima pagina... stii ca nu-i voie, dar le mananci. Pai, ce facem?
Eu te-as sfatui sa tii SB pana scapi de surplus... dar sa tii la sange, fara exceptii la carbo rai, grasimi rele sau fructe.
Referitor la meniurile tale, nu-mi place painea mezelurile zilnice si fructele. Ele in sine nu-s asa rele, dar sunt pentru fetele care-s la mentinere, nu pentru noi
Si eu mancam ca tine inainte de SB si mi-era ciuda ca nu slabesc, ca vorba aia ... mancam putina paine, fara grasimi, totul fiert. Uite ca nu ajunge trebuie sa avem grija la proteine (sa fie din surse mai bune decat mezeluri, spre ex. pui sau peste), grasimi (sa fie bune, adica din nuci, alune, migdale, seminte de in etc.) si carbohidrati (sa nu-i vedem pana nu slabim ).
Na, ca tot ai vrut vizite in forum, am venit eu sa te cert
Cu drag te cert si cu dorinta sa te vad slabuta.
Iulia draguta.
La mine critica e in general constructiva si iti demonstrez asta intrand de maine la SB . De fapt maine va fi si un pepenas galben in zona sa nu se strice prin camara pana termin eu cele 2 saptamani de faza I .
In plus mai am niste nelamuriri, asa ca trebuie sa studiez problema .
Te intreb si pe tine si maine caut cartea cu dieta SB sa imi reamintesc unele detalii.
Deci ce parere ai despre urmatoarele alimente?
- pulpe pui
- ficatei de pui
- Tnuva Cottage (preferata mea dintre cottage-uri . Pe vremea cand am mai tinut SB mancam Fiocchi de la Exquisa, dar acum mi se pare cam seaca (oare bine m-am exprimat? )
- telemea Winny sau in general branza alba (in perioada de SB luam Akadia cream)
- rulada din piept de pui sau curcan. Precizez ca e mezel dar contine numai piept pui/curcan si condimente. In meniurile mele anterioare l-am trecut ca si salam cu sunca. E facut la Cluj si producatorul se lauda ca foloseste doar carne si condimente (si asta scrie si pe etichete la ingrediente), dar nu are trecute informatiile nutritionale, asa ca luam din lista cam ce credeam eu ca ar merge.
- naut, linte
- crema de cacao de la Sly cu vanilie
Pe parcurs sigur mai vin cu intrebari ... asa ca probabil te mai stresez nitel .

Si acum sa-ti mai spun unele chestii apropo de critica de mai sus - nu am luat nimic in nume de rau pt.ca sunt constienta ca ai dreptate , dar trebuie sa vin cu argumente .
Cu mezelurile am lamurit problema, deci continui cu strugurii care sunt cel mai bun remediu la mine pt.constipatie; ii mananc si in aprox.10min trec pe la baie . Vreau sa spun ca ii mananc cu tot cu samburi pe care ii zdrobesc intre dinti. Daca inghiti samburii intregi risti sa te constipi mai rau ... am citi si eu pe undeva, am testat si sunt de acord cu asta .
Bananele sunt intradevar scapari ... imi plac f.mult si imi si tin de foame .
Painea mea e una cu indice glicemic mic (se poate combina cu grasimi ), facuta cu manutele mele din faina speciala "Slabesti mancand" (am gasit pe net si am comandat), dar la calorii e aproximativ egala cu cea pe care am trecut-o in meniuri, asa ca am luat-o pe aceea din lista de alimente. Mi-am dat seama apoi ca pot posta caloriile exact la painea mea, dar nu am apucat sa o adaug in lista.

Te pup Ras cristalin si te mai astept pe la mine cu pareri . Chiar te rog sa ma urmaresti indeaproape si sa ma certi atunci cand gresesc .

PS: pot intra si eu in concurs ?
ramomic, necesarul caloric zilnic pentru a te menţine la greutatea actuală, la un nivel de activitate fizică Usor activ, este de 2022 kcal/zi. Pentru a slăbi 0.5kg/săptămână, ar trebui să mănânci aproximativ 1505 kcal/zi. Pentru a slăbi 4 kg/lună ar trebui să mănânci aproximativ 989 kcal/zi.
NOTĂ: Culorile înseamnă slăbit sănătos, înfometare, pericol pentru viaţă.
[Calculator calorii]

Ultima dată editat de ramomic; 26 apr 2010 at 01:09:58.
  #19 (permalink)  
Vechi 26 apr 2010, 01:15:43
ramomic's Avatar
(meniuri, evolutie)
Vreau să intru-n gaşcă...Vreau să intru-n gaşcă...
Merite:
 
Data înregistrării: 03 apr 2009
Locaţie: Cluj-Napoca, Romania
Vârsta: 45
Dieta: Rina's
Date: 159cm, 86kg
Mesaje: 123
Aprecieri acordate: 1
Am fost apreciat(a) de 0 ori in 0 mesaje
Implicit Re: Jurnal Ramo ... trebuie sa o scot la capat cumva ;)

Citat:
Anterior postat de Laura Vezi mesajul
Neata Ramo
Pai eu fac acum taebo, si start walking.....slim in 6 am si eu, dar nu ma atrage
Eu am scris pe google slim in 6 torent, si am gsit torentul pe care l-am descarcat..........incearca si tu...trebuie sa ai un program pentru descarcat torente
La fel si cu taebo, eu l-am descarcat, si start walking la fel
Daca te apuci de ceva sport sa incepi usor, si apoi cresti zilnic cu cateva minute
Important e sa faci miscare, dar sa faci mai mult de 20 minute(asta dupa ce te obisnuiesti cu sportul)
Bafta
Mersi si tie Laura . Acum descarc Slim in 6 si incerc si cu start walking, dar pt.asta nu am gasit torrent ci doar sa descarc direct si nu prea merge ... mai caut insa.
Am un CD si cu tae-bo cardio (Billy Blanks), dar s-a ratacit pe undeva si trebuie sa il caut.
Abia astept sa se descarce fimuletele sa vad care imi face cu ochiul .
ramomic, necesarul caloric zilnic pentru a te menţine la greutatea actuală, la un nivel de activitate fizică Usor activ, este de 2022 kcal/zi. Pentru a slăbi 0.5kg/săptămână, ar trebui să mănânci aproximativ 1505 kcal/zi. Pentru a slăbi 4 kg/lună ar trebui să mănânci aproximativ 989 kcal/zi.
NOTĂ: Culorile înseamnă slăbit sănătos, înfometare, pericol pentru viaţă.
[Calculator calorii]
  #20 (permalink)  
Vechi 26 apr 2010, 10:12:57
ramomic's Avatar
(meniuri, evolutie)
Vreau să intru-n gaşcă...Vreau să intru-n gaşcă...
Merite:
 
Data înregistrării: 03 apr 2009
Locaţie: Cluj-Napoca, Romania
Vârsta: 45
Dieta: Rina's
Date: 159cm, 86kg
Mesaje: 123
Aprecieri acordate: 1
Am fost apreciat(a) de 0 ori in 0 mesaje
Implicit Re: Jurnal Ramo ... trebuie sa o scot la capat cumva ;)

Buna dimineata si o saptamana superba .

Vad ca inca nu am prmit lamuriri legat de Sb (lumea mai si doarme si munceste nu ca mine ) ... ma duc sa iau cartea la rasfoit, dar oricum stiu ca in cartea mea la pui se recomanda doar piept si il mai strecor eu din cand in cand prin alimentatie, dar foarte des nu pot ca mi se apleaca de la el. Azi voi manca pulpa de pui .
Pup toate slabutele .
ramomic, necesarul caloric zilnic pentru a te menţine la greutatea actuală, la un nivel de activitate fizică Usor activ, este de 2022 kcal/zi. Pentru a slăbi 0.5kg/săptămână, ar trebui să mănânci aproximativ 1505 kcal/zi. Pentru a slăbi 4 kg/lună ar trebui să mănânci aproximativ 989 kcal/zi.
NOTĂ: Culorile înseamnă slăbit sănătos, înfometare, pericol pentru viaţă.
[Calculator calorii]
 

Informatii despre slabit
dieta, jurnal, motivatie, sanatos, slabit, sport


Reguli de postare
BB code este Pornit
emoticoanele sunt Pornit
Codul [IMG] este Pornit
Codul HTML este Oprit
Trackbacks are Oprit
Pingbacks are Oprit
Refbacks are Oprit
Nu poţi deschide subiecte noi
Nu poţi să răspunzi la mesaje
Poţi să publici ataşamente
Nu poţi să-ţi editezi mesajele

Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimul mesaj
Jurnal Kad_Cor -Trebuie sa reusesc kad_cor Arhiva jurnale slabit 659 23 mar 2016 09:12:11
Jurnal Sabine_28 ...punct. si de la capat Sabine_28 Arhiva jurnale slabit 3899 05 mai 2013 06:26:00
De la capat... Jurnal Mayadyz mayadyz Arhiva jurnale slabit 876 27 mai 2010 21:59:24
Trebuie sa slabesc pana la 35 de kg!!! schumi69 Sa ne ajutam barbatii! 12 27 mai 2010 00:33:47
Cate calorii trebuie consumate zilnic ca sa nu ajung la infometare? Slabuta Am nevoie de ajutor! 0 10 dec 2009 00:27:43

Mesaje noi in forum de slabit Slabute.ro
 Mesajele slăbuţelor
Se încarcă mesajele...
Calculator calorii (clic aici)
Poziţionare:
Calculator nutriţionalFan Slăbuţe!Susţine Slăbuţe!Top SlăbuţeSlabute TV
Subiecte noi
Subiecte interesante
Ultimele articole