Prezentare Calculator Nutriţional Slăbuţe - Partea 1Cursuri pictura, desen, modelaj, istoria artei
Sunt Resposnabil Calculator nutriţional Susţin Slăbuţe - Widgets si insigne! Slabute Concurs - Sanatate, premii si distractie! Slăbuţe TV - Televiziunea slăbuţelor

Jurnal Anorien

Gaseste prietenii din orasul tau! Alba Arad Arges Bacau Bihor Bistrita-Nasaud Botosani Braila Brasov Buzau Calarasi Caras-Severin
Cluj Constanta Dambovita Dolj Galati Giurgiu Gorj Hunedoara Ialomita Iasi Bucuresti Maramures Mehedinti Mures Neamt Olt
Prahova Salaj Satu-Mare Sibiu Suceava Teleorman Timis Tulcea Vaslui Valcea Vrancea
Prima Petitie Nationala pentru Dreptul la o Viata Sanatoasa deja a fost semnata de catre 66338 oameni.
In total sunt necesare peste 100.000 de semnaturi. Fii voluntar si participa in campania de strangere de semnaturi, clic aici.
Bine ai venit pe Slăbuţe, comunitatea care în 2008 a pus bazele mişcării pentru stilul de viaţă sănătos din România! Am creat pentru tine o comunitate unică şi specială. Într-o atmosferă civilizată, alături doar de oameni de calitate si cu o vastă experientă în domeniul stilului de viaţă sănătos, corect şi imparţial vei putea învăţa şi împărtăşi experienţele tale despre sănătate, alimentaţie, sport, stil de viaţă, slăbit sănătos şi alte întâmplări interesante din viaţa ta. Daca îţi pasă de viitorul ţării noastre şi a celor din jur, poţi contribui alături de noi într-un mod responsabil la promovarea stilului de viaţă sănătos, fie prin recomandarea comunităţii, fie prin relatarea celor învăţate pe Slăbuţe. Dacă ne vizitezi pentru prima dată, îţi recomandăm să citeşti ghidul începătorilor.
Pentru ca să te înregistrezi, clic aici. Succes!
 
 
Opţiuni subiect
  #221 (permalink)  
Vechi 28 ian 2011, 11:11:46
pasiune's Avatar
(meniuri, evolutie)
Cont restricţionat
Merite:
 
Data înregistrării: 09 oct 2010
Locaţie: -, Franta
Vârsta: 40
Dieta: Frugal and Fulfilled
Date: 166cm, 58kg
Mesaje: 406
Aprecieri acordate: 0
Am fost apreciat(a) de 0 ori in 0 mesaje
Implicit Re: Jurnal Anorien

Neata Anorien,

Ceea ce ai scris legat de dieta este ceea ce experimenteaza intr-adevar cei care o tin atat de constiinciois ca tine. Inclusiv faptul ca afecteaza performantele sportive...
Faptul ca te gandesti 90% din timp ce mananci, ce o sa mananci, etc.... e foarte normal si asta mai ales cand tinem o dieta "scrisa" si nu numai. Eu de exemplu sunt mai cool acum, mi-am deprins niste portii "tip" si niste meniuri sau genuri de alimente care au devenit un "reflex", nici nu mai necesita sa "gandesc" prea mult. A devenit cu adevarat un reflex ce portii imi pun in farfurie si care sunt alimentele care-mi plac etc.... Si mai ales, nu-mi mai e frica de alimente. Pot sa iau din fiecare un piculet de pofta si pe urma .....sa-mi pun pofta-n cui. Asta cu cateva exceptii: cand sunt situatii cu mare incarcatura emotionala, cand sunt foarte obosita fizic sau psihic...... Dar in general sunt mai degraba "relax"....

IN SCHIMB !!!!
Legat de kg care nu se misca prea mult si de nostalgia perioadei cand cantaream MUUULT mai putin, suntem in aceeasi barcuta amandoua..... Ma bantuie rau sa fiu un pic mai stricta cu mine decat de-obicei, sa ma mai calmez un pic si cu sportul pana ajung la 52-54 iar pe urma, la mentinere sa mananc mai mult + Sport mai mult.
Caci deja daca de-acum fac 6 ore de sport cel putin + 1200 cal/zi cand voi trece la mentinere si va trebui sa maresc nr de calorii si de sport, cum voi mai face?!
In plus e super frustrant "sa construiesc" muschiuleti si sa vad abia cateva sute de grame pe cantar care pleaca..... Din pacate chiar cred ca am prea multi... si ca daca nu elimin un pic si din muschi si din grasime nu voi mai reveni niciodata la masurile de coapse pe care le aveam inainte.

In plus, am citit in ultimul timp tot felul de articole legate de cei care sunt slabi si vor sa se ingrase. Recomandarile erau de genul:
- renuntati la tigari si la cafea si alti excitanti
- luati MD dimineata
- 3 mese + 2 gustari
- proteine in cantitate suficienta
- alimente neprelucrate
- sport (rezistenta si cardio)
- orar de somn regulat
- suplimente de vitamine
- etc,............

Pai e cam ce fac eu ca sa......slabesc! Bine cantitatiile nu sunt aceleasi dar .........

Ai vazut ca am scris si in jurnal la mine ca sunt confuza cu multe chestii.... printre care si dieta.... sunt super cool cu ea si nu stiu....parca am nevoie de ceva mai "hard" si cu rezultate mai "rapide"..... Spre deosebire de alte persoane, rezultatele rapide la mine nu inseamna si neaparat dublu pe urma. Din contra, rezultatele prea lente si eforturile prea multe ma duc la disperare si la auto-sabotare cand nu vad ca sunt recompensate.....

Imi pare super rau ca in dimineata asta ma trezesc cu asa ceva in cap dar deocamdata e doar la stadiul "psihic" si atat.

In plus la munca o sa serbam ziua unui coleg azi si a adus tot felul de chestii numai de dieta nu....


O zi faina si reusita! Weekendul e in cateva ore!

Ultima dată editat de pasiune; 28 ian 2011 at 11:14:37.
  #222 (permalink)  
Vechi 28 ian 2011, 11:41:45
Anorien's Avatar
(meniuri, evolutie)
Sunt una dintre slăbuţe!Sunt una dintre slăbuţe!
Merite:
 
Data înregistrării: 24 iul 2010
Locaţie: Constanta, Romania
Vârsta: 41
Dieta: Montignac
Date: 170cm, 68kg
Mesaje: 546
Aprecieri acordate: 10
Am fost apreciat(a) de 19 ori in 16 mesaje
Implicit Re: Jurnal Anorien

Citat:
Anterior postat de Ioana Dobre Vezi mesajul
Anorien, nu iti face griji...ca rezultatele o sa vina. Incet dar sigur!

Nu are sens sa ne grabim asa tare. Am si eu momente cand as vrea sa dau jos mai repede si apoi ma intreb: de ce? Ca sa pot sa mananc din nou tampenii? Si atunci ma mai linistesc.

Oricum, sunt aproape 3 kg date jos! Ceea ce mie mi se pare foarte bine... 3 luna asta + 3 luna viitoare...sunt deja 6!

Multa bafta la concurs!!!
Ioana, multumesc ca ai trecut pe la mine. Nu imi fac griji ca nu voi slabi niciodata, imi fac griji ca rezultatele lente ma vor impinge catre o extrema (de a scadea kcal), sau alta (de a abandona si a manca fara sa imi pese ca ajung cat casa).

3 kg date jos cu atata strictete si abia-abia, luna asta nu mai sunt la faza 1, nu mai am cum slabi tot asa. Stiu asta si e logic si rational, dar emotional nu inteleg la fel de bine totul.

Sa ai o zi frumoasa

Citat:
Anterior postat de pasiune Vezi mesajul
Neata Anorien,

Ceea ce ai scris legat de dieta este ceea ce experimenteaza intr-adevar cei care o tin atat de constiinciois ca tine. Inclusiv faptul ca afecteaza performantele sportive...
Faptul ca te gandesti 90% din timp ce mananci, ce o sa mananci, etc.... e foarte normal si asta mai ales cand tinem o dieta "scrisa" si nu numai. Eu de exemplu sunt mai cool acum, mi-am deprins niste portii "tip" si niste meniuri sau genuri de alimente care au devenit un "reflex", nici nu mai necesita sa "gandesc" prea mult. A devenit cu adevarat un reflex ce portii imi pun in farfurie si care sunt alimentele care-mi plac etc.... Si mai ales, nu-mi mai e frica de alimente. Pot sa iau din fiecare un piculet de pofta si pe urma .....sa-mi pun pofta-n cui. Asta cu cateva exceptii: cand sunt situatii cu mare incarcatura emotionala, cand sunt foarte obosita fizic sau psihic...... Dar in general sunt mai degraba "relax"....

IN SCHIMB !!!!
Legat de kg care nu se misca prea mult si de nostalgia perioadei cand cantaream MUUULT mai putin, suntem in aceeasi barcuta amandoua..... Ma bantuie rau sa fiu un pic mai stricta cu mine decat de-obicei, sa ma mai calmez un pic si cu sportul pana ajung la 52-54 iar pe urma, la mentinere sa mananc mai mult + Sport mai mult.
Caci deja daca de-acum fac 6 ore de sport cel putin + 1200 cal/zi cand voi trece la mentinere si va trebui sa maresc nr de calorii si de sport, cum voi mai face?!
In plus e super frustrant "sa construiesc" muschiuleti si sa vad abia cateva sute de grame pe cantar care pleaca..... Din pacate chiar cred ca am prea multi... si ca daca nu elimin un pic si din muschi si din grasime nu voi mai reveni niciodata la masurile de coapse pe care le aveam inainte.

In plus, am citit in ultimul timp tot felul de articole legate de cei care sunt slabi si vor sa se ingrase. Recomandarile erau de genul:
- renuntati la tigari si la cafea si alti excitanti
- luati MD dimineata
- 3 mese + 2 gustari
- proteine in cantitate suficienta
- alimente neprelucrate
- sport (rezistenta si cardio)
- orar de somn regulat
- suplimente de vitamine
- etc,............

Pai e cam ce fac eu ca sa......slabesc! Bine cantitatiile nu sunt aceleasi dar .........

Ai vazut ca am scris si in jurnal la mine ca sunt confuza cu multe chestii.... printre care si dieta.... sunt super cool cu ea si nu stiu....parca am nevoie de ceva mai "hard" si cu rezultate mai "rapide"..... Spre deosebire de alte persoane, rezultatele rapide la mine nu inseamna si neaparat dublu pe urma. Din contra, rezultatele prea lente si eforturile prea multe ma duc la disperare si la auto-sabotare cand nu vad ca sunt recompensate.....

Imi pare super rau ca in dimineata asta ma trezesc cu asa ceva in cap dar deocamdata e doar la stadiul "psihic" si atat.

In plus la munca o sa serbam ziua unui coleg azi si a adus tot felul de chestii numai de dieta nu....


O zi faina si reusita! Weekendul e in cateva ore!
"Nostalgie" era cuvantul. L-ai nimerit perfect Stii, ma gandeam ca desi spui ca totul e in reflex, imi pare ca undeva in coltul ascuns al mintii, e un "hipercontrol" de teama alunecarii in panta trecutului. Adica...de obicei, chestiile automatizate sunt chestii antrenate foarte bine. Insa ai curajul sa gusti din orice, iti dai "jockeri" si nu iti mai e teama de alimente si cred ca asta e fraza cheie. Eu sunt mandra de tine

Legat de serbarea colegului "some things do taste as good as thin feels" Sper sa gasesti ceva de ciugulit acolo si care sa iti placa (papilo-gustativo-caloric).

Eu tocmai ce am mancat juma de gref mic, fara teama, dar ultra calculat dinainte cu MD si restul zilei, ca sa iasa la numar carbii. (m-ai ghicit perfect cu strictetea si culmea, ca tocmai strictetea e acea parte din trecut care ma bantuie, intr-un mod ciudat, strictetea ma face sa ma simt bine)

Nu mai pot scrie, e fara 20 si la fix trebuie sa fiu la sala. Te pup

Melodia zilei: http://www.youtube.com/watch?v=FoWN0N1MG2s
__________________
Jurnal Anorien
Anorien, necesarul caloric zilnic pentru a te menţine la greutatea actuală, la un nivel de activitate fizică Sedentar, este de 1655 kcal/zi. Pentru a slăbi 0.5kg/săptămână, ar trebui să mănânci aproximativ 1138 kcal/zi.
NOTĂ: Culorile înseamnă slăbit sănătos, înfometare, pericol pentru viaţă.
[Calculator calorii]
  #223 (permalink)  
Vechi 28 ian 2011, 11:55:29
Mihaela1006's Avatar
(meniuri, evolutie)
Slăbuţa cu vechimeSlăbuţa cu vechime
Merite:
SUNT RESPONSABIL  
Data înregistrării: 05 ian 2010
Locaţie: Bucuresti, Romania
Vârsta: 53
Dieta: Monti personalizat
Date: 167cm, 70.4kg
Mesaje: 1.423
Aprecieri acordate: 916
Am fost apreciat(a) de 752 ori in 421 mesaje
Implicit Re: Jurnal Anorien

Buna dimineata Anorien! (de fapt, o dimineata la pranz )

Citat:
3 kg date jos cu atata strictete si abia-abia, luna asta nu mai sunt la faza 1, nu mai am cum slabi tot asa. Stiu asta si e logic si rational, dar emotional nu inteleg la fel de bine totul.
pai organismul isi continua slabirea, ideea de faza I este ca sa rupi brutal cu niste alimente, in cazul tau carbohidratii, dar asta nu inseamna ca trecand la faza II nu vei mai slabi. Emotional trebuie sa te intaresti, sa te inarmezi cu rabdare si sa te relaxezi, asa cum spune si Pasiune.
Simplul fapt ca ai rezultate acum ar trebui sa te bucure nu sa te ingrijoreze. Eu te admir pentru cum poti sa ti le organizezi, eu nu am putut niciodata, si nici acum nu fac asta. Deci mult spor in continuare, esti pe drumul cel bun
__________________
Jurnal Mihaela1006 II, Jurnal Mihaela1006 , Dormi suficient
Citat:
Anterior postat de Slabuta Vezi mesajul
Fetelor, nu va mai conduceti dupa iluzii, inca nu s-a descoperit slabirea in cateva zile.
Citat:
Anterior postat de rozica1965 Vezi mesajul
Somnul slabeste,e dovedit!
  #224 (permalink)  
Vechi 28 ian 2011, 12:01:34
Ioana Dobre's Avatar
(meniuri, evolutie)
Sunt una dintre slăbuţe!Sunt una dintre slăbuţe!
Merite:
 
Data înregistrării: 04 ian 2011
Locaţie: bucuresti, Romania
Vârsta: 38
Dieta: Montigniac
Date: 170cm, 56kg
Mesaje: 413
Aprecieri acordate: 0
Am fost apreciat(a) de 0 ori in 0 mesaje
Implicit Re: Jurnal Anorien

Citat:
Anterior postat de Anorien Vezi mesajul
Ioana, multumesc ca ai trecut pe la mine. Nu imi fac griji ca nu voi slabi niciodata, imi fac griji ca rezultatele lente ma vor impinge catre o extrema (de a scadea kcal), sau alta (de a abandona si a manca fara sa imi pese ca ajung cat casa).

3 kg date jos cu atata strictete si abia-abia, luna asta nu mai sunt la faza 1, nu mai am cum slabi tot asa. Stiu asta si e logic si rational, dar emotional nu inteleg la fel de bine totul.

Sa ai o zi frumoasa


Anorien, stii povestea cu paharul de apa pe jumatate gol sau pe jumatate plin?
"Strictetea" asta, asa cum zicea si Pasiune o sa devina reflex. Si dieta aceasta sre deosebire de altele, iti scoate din "program" un mare punct de "strictete" numarul de calorii si cantitatea.
Eu doar la asta ma gandesc: pot sa mananc cat vreau! Da...mananc mai mult, slabesc mai greu, dar nu vreau sa o vad ca pe o dieta. Deja nu o mai vad ca pe o dieta.

Vreau sa vad zaharul ca un drog. Nu intru in discutii despre narcotice, dar nu motivul ca sunt ilegale fac ca multi sa nu le consume, ci si efectele sale.

Stiu ca am tentinda sa nu ma pot controla...asa ca mai bine nu ma mai ating de el

Gandeste-te la cate lucruri sunt permise si nu la cate lucruri sunt interzise. O sa vezi ca peste ceva timp o sa si uiti de gandurile astea.

Good things come for those who wait!

Te puuup!
  #225 (permalink)  
Vechi 28 ian 2011, 19:23:59
Anorien's Avatar
(meniuri, evolutie)
Sunt una dintre slăbuţe!Sunt una dintre slăbuţe!
Merite:
 
Data înregistrării: 24 iul 2010
Locaţie: Constanta, Romania
Vârsta: 41
Dieta: Montignac
Date: 170cm, 68kg
Mesaje: 546
Aprecieri acordate: 10
Am fost apreciat(a) de 19 ori in 16 mesaje
Implicit Re: Jurnal Anorien

Citat:
Anterior postat de Mihaela1006 Vezi mesajul
Buna dimineata Anorien! (de fapt, o dimineata la pranz )



pai organismul isi continua slabirea, ideea de faza I este ca sa rupi brutal cu niste alimente, in cazul tau carbohidratii, dar asta nu inseamna ca trecand la faza II nu vei mai slabi. Emotional trebuie sa te intaresti, sa te inarmezi cu rabdare si sa te relaxezi, asa cum spune si Pasiune.
Simplul fapt ca ai rezultate acum ar trebui sa te bucure nu sa te ingrijoreze. Eu te admir pentru cum poti sa ti le organizezi, eu nu am putut niciodata, si nici acum nu fac asta. Deci mult spor in continuare, esti pe drumul cel bun
Mihaela, multumesc de incurajari, sper sa ma relaxez emotional in curand si sa devina un reflex. Succes si tie in continuare si te admir pentru rabdarea si principiile sanatoase cu care tratezi alimentatia

Citat:
Anterior postat de Ioana Dobre Vezi mesajul
Anorien, stii povestea cu paharul de apa pe jumatate gol sau pe jumatate plin?
"Strictetea" asta, asa cum zicea si Pasiune o sa devina reflex. Si dieta aceasta sre deosebire de altele, iti scoate din "program" un mare punct de "strictete" numarul de calorii si cantitatea.
Eu doar la asta ma gandesc: pot sa mananc cat vreau! Da...mananc mai mult, slabesc mai greu, dar nu vreau sa o vad ca pe o dieta. Deja nu o mai vad ca pe o dieta.

Vreau sa vad zaharul ca un drog. Nu intru in discutii despre narcotice, dar nu motivul ca sunt ilegale fac ca multi sa nu le consume, ci si efectele sale.

Stiu ca am tentinda sa nu ma pot controla...asa ca mai bine nu ma mai ating de el

Gandeste-te la cate lucruri sunt permise si nu la cate lucruri sunt interzise. O sa vezi ca peste ceva timp o sa si uiti de gandurile astea.

Good things come for those who wait!

Te puuup!
Buna Ioana,

Nu ma gandesc des la lucrurile interzise, doar ca nu sunt f rabdatoare si ca mi-am dat seama ca doar anul trecut eram slaba, aveam 55 kg si intr-un an am luat 17 kg. Abia ce trecusem prin lupta cu kg, devenisem slabuta si intr-un an iam uitat, n-am avut grija, am mancat extraordinat de mult, caloric si cantitativ si vedem pe cantar intai 60 (las ca nu ajung eu pana la 65), apoi 65 (n-am cum sa ajung la 70). Eram prea obosita sa o iau de la capat Acum trebuie sa o iau de la capat. Ma oboseste emotional aceasta lupta si sper sa fie ultima si dupa ce voi atinge targetul sa am grija sa raman acolo.
__________________
Jurnal Anorien
Anorien, necesarul caloric zilnic pentru a te menţine la greutatea actuală, la un nivel de activitate fizică Sedentar, este de 1655 kcal/zi. Pentru a slăbi 0.5kg/săptămână, ar trebui să mănânci aproximativ 1138 kcal/zi.
NOTĂ: Culorile înseamnă slăbit sănătos, înfometare, pericol pentru viaţă.
[Calculator calorii]

Ultima dată editat de Anorien; 28 ian 2011 at 19:34:09.
  #226 (permalink)  
Vechi 28 ian 2011, 20:22:16
cristi2201's Avatar
(meniuri, evolutie)
Sunt una dintre slăbuţe!Sunt una dintre slăbuţe!
Merite:
 
Data înregistrării: 26 nov 2010
Locaţie: Ploiesti, Romania
Vârsta: 33
Dieta: Hipocalorica
Date: 163cm, 57.1kg
Mesaje: 566
Aprecieri acordate: 0
Am fost apreciat(a) de 0 ori in 0 mesaje
Implicit Re: Jurnal Anorien

Buna Anorien Am prins si eu un moment de respiro si incerc sa trec pe la voi toate , prin casuta . Am citit ca esti putin cam dezamagita . Imi pare rau , dar vreau sa iti zic ca cunosc sentimentul. Eu m-am lasat de SB in a 11 a zi pentru ca mi s-a facut rau. Corpul meu a simtit lipsa nutrientilor, a simtit lipsa de carbo . Si s-a razbunat pe mine ! Luni am vomitat si marti am zacut toata ziua. Mi-am dat seama ca am pierdut o zi de invatat din cauza unei diete ! Eu nu sunt asa. Vreau sa slabesc, insa mai mult vreau sa fiu sanatoasa, de fapt vreau sa slabesc sanatos ...

In legatura cu faptul ca te gandesti mereu la mancare , vreau sa iti zic ca te inteleg mai bine ca oricine. Acum vreo luna, poate chiar mai putin, ma plangeam fetelor pe site ca nu mai stiu ce sa maifac, eram pur si simplu OBSEDATA de mancare , mereu ma gandeam la ce ora o sa mananc si cat voi manca, cate grame, cate calorii,,, cu cat ma gandeam mai mult, cu atat mi-era mai foame , si vroiam mai mult.

Eu acum m-am intors la hipocalorica, sper ca nu ma voi ingrasa din cauza ca am introdus carbo fara o trecere lenta , insa nu mai puteam trai fara ei . Am simtit si la invatat lucrul asta : nu mai dadeam randament, invatam putin si apoi nu mai retineam nimic. ASta pana ieri cand am mancat painica cu unt si niste covrigi la MD si am invatat incontinuu 12 ore (cu pauze doar pt mancat si dus la baie ).. Am inteles ca SB nu este de mine . Asa ca iti spun si tie , ai grija ce faci, pentru ca sanatataea este cea mai importanta ... Si incearca sa nu mai fii stresata de dieta , stiu ca este greu , dar asa simti mereu nevoia sa mananci nu ? (eu asa eram...si sper sa nu mai ajung in punctul ala . Vreau sa mananc tot ce vreau creierul meu, insa in cantitati mici acele alimente nesanatoase)

Am incercat sa imi iau organismul la rost, dar nu a mers, acum il iau cu frumosul, poate asa voi da randament mai mare

Te pup si iti urez un wweekend placut Ai grija de tine
__________________
Jurnal Cristi


Don’t surrender ’cause you can win


Ultima dată editat de cristi2201; 28 ian 2011 at 20:24:27.
  #227 (permalink)  
Vechi 29 ian 2011, 12:18:20
Anorien's Avatar
(meniuri, evolutie)
Sunt una dintre slăbuţe!Sunt una dintre slăbuţe!
Merite:
 
Data înregistrării: 24 iul 2010
Locaţie: Constanta, Romania
Vârsta: 41
Dieta: Montignac
Date: 170cm, 68kg
Mesaje: 546
Aprecieri acordate: 10
Am fost apreciat(a) de 19 ori in 16 mesaje
Implicit Re: Jurnal Anorien

Buna Cristi,

Imi pare asa de rau ca nu ti-a priit dieta, erai entuziasmata sa o tii, dar din pacate, in cazul tau se observa cat de importanti sunt carbohidratii, ca sursa primara de energie. Ai facut alegera corecta: cel mai important acum e sa fii sanatoasa si sa inveti. Dieta e pe planul secundar. Eu sunt sigura ca vei reusi si cu hipocalorica, vei reusi cu ceea ce ii convine mai bine organismului tau si acum stim cert ca lipsa de carbs nu ii place. Poate pana la urma, incet, incet, descoperi o dieta personalizata care sa ti se potriveasca perfect si sa o poti transforma in stil de viata.

Cat despre mine, din fericire, mie mi se potriveste ok lipsa carbs, in parte datorita faptului ca nu am servici si deci, nu sunt solicitata zilnic de catre activitati stresante. Resimt lipsa lor doar dupa doua ore de sala, dar nu atat de mult incat sa imi afecteze restul zilei. Tot din fericire, desi ma gandesc mereu la ceva legat de mancare, nu imi este foame continuu si nici n-as manca continuu, mai degraba saptamana asta am avut probleme sa ating targetul de 1100 kcal propus de concursul de paste.

Te pup si iti urez multa bafta la examene!
__________________
Jurnal Anorien
Anorien, necesarul caloric zilnic pentru a te menţine la greutatea actuală, la un nivel de activitate fizică Sedentar, este de 1655 kcal/zi. Pentru a slăbi 0.5kg/săptămână, ar trebui să mănânci aproximativ 1138 kcal/zi.
NOTĂ: Culorile înseamnă slăbit sănătos, înfometare, pericol pentru viaţă.
[Calculator calorii]
  #228 (permalink)  
Vechi 29 ian 2011, 15:04:04
Anorien's Avatar
(meniuri, evolutie)
Sunt una dintre slăbuţe!Sunt una dintre slăbuţe!
Merite:
 
Data înregistrării: 24 iul 2010
Locaţie: Constanta, Romania
Vârsta: 41
Dieta: Montignac
Date: 170cm, 68kg
Mesaje: 546
Aprecieri acordate: 10
Am fost apreciat(a) de 19 ori in 16 mesaje
Implicit Re: Jurnal Anorien

Meniul de ieri, 28/01, ziua 5 SB, faza II:

CALORII INGERATE
Micul dejun, ora 20:27
Cafea cu lapte, Anorien, 250ml - 13 calorii, 1.3 proteine, 0 grasimi, 0 colesterol, 1.5 carbohidrati, 0 fibre, 0 sodiu, 0 zahar
Jambon fiert extra, Espina, 50g - 48 calorii, 9.3 proteine, 1 grasimi, 0 colesterol, 0.5 carbohidrati, 0 fibre, 0 sodiu, 0 zahar
Mozzarella, Sole, 45g - 113 calorii, 10.4 proteine, 7.7 grasimi, 0 colesterol, 0.5 carbohidrati, 0 fibre, 0 sodiu, 0 zahar
Vinete umplute cu ciuperci (barcute) by Anorien, 140g - 95 calorii, 5.7 proteine, 2.8 grasimi, 0 colesterol, 13.7 carbohidrati, 0 fibre, 0 sodiu, 5 zahar
Iaurt light 0% grasime Life+, Milli, 125g - 40 calorii, 4.5 proteine, 0.1 grasimi, 0 colesterol, 5.1 carbohidrati, 0 fibre, 0 sodiu, 0 zahar

Gustare 1, ora 11:05
Grepfruit rosu, 100g - 42 calorii, 1 proteine, 0 grasimi, 0 colesterol, 11 carbohidrati, 2 fibre, 0 sodiu, 0 zahar

Prânz, ora 16:01
Pulpe de pui la gratar, 100g - 177 calorii, 20.3 proteine, 10.5 grasimi, 0 colesterol, 0.5 carbohidrati, 0 fibre, 0 sodiu, 0 zahar
Varza calita by Anorien, 300g - 186 calorii, 4.2 proteine, 11.1 grasimi, 0 colesterol, 19.2 carbohidrati, 5.7 fibre, 0 sodiu, 6.9 zahar

Cina, ora 20:03
Urda, 50g - 68 calorii, 9 proteine, 2 grasimi, 0 colesterol, 3 carbohidrati, 0 fibre, 0 sodiu, 0 zahar
Carne de porc, proaspata, spata, muschi (muschiulet), carne slaba (degresata), gatita, fripta, 100g - 143 calorii, 26.2 proteine, 3.5 grasimi, 73 colesterol, 0 carbohidrati, 0 fibre, 57 sodiu, 0 zahar
Ardei gras verde, 30g - 7 calorii, 0.3 proteine, 0.1 grasimi, 0 colesterol, 1.4 carbohidrati, 0.5 fibre, 0.9 sodiu, 0.7 zahar
Otet din vin alb, Ponti, 15ml - 4 calorii, 0 proteine, 0 grasimi, 0 colesterol, 0 carbohidrati, 0 fibre, 0 sodiu, 0 zahar
Ulei masline extravirgin, Picasol, 5ml - 45 calorii, 0 proteine, 5 grasimi, 0 colesterol, 0 carbohidrati, 0 fibre, 0 sodiu, 0 zahar
Castraveti, 80g - 12 calorii, 0.6 proteine, 0 grasimi, 0 colesterol, 2.9 carbohidrati, 0.4 fibre, 0 sodiu, 1.4 zahar
Rosii, 110g - 20 calorii, 1 proteine, 0.2 grasimi, 0 colesterol, 4.3 carbohidrati, 1.3 fibre, 5.5 sodiu, 2.9 zahar
Ceapa verde, 12g - 3 calorii, 0.2 proteine, 0 grasimi, 0 colesterol, 0.7 carbohidrati, 0.4 fibre, 0 sodiu, 0.3 zahar
Salata verde, 70g - 12 calorii, 0.8 proteine, 0.2 grasimi, 0 colesterol, 2.3 carbohidrati, 1.5 fibre, 0 sodiu, 0 zahar

Gustare 3, ora 21:10
Vin rosu demi-sec, 125ml - 104 calorii, 0.1 proteine, 0 grasimi, 0 colesterol, 3.8 carbohidrati, 0 fibre, 0 sodiu, 0 zahar
--------------------------------------------------------------------------------------
TOTAL CALORII: 1132 calorii, 94.9 proteine, (mult)44.2 grasimi, 73 colesterol, (mic)70.4 carbohidrati, 11.8 fibre, 63.4 sodiu, 17.2 zahar

ACTIVITATI FIZICE
Aerobica, impact major, 50min - 403 calorii
Aerobica, impact minim, 55min - 316 calorii
Banda alergat, inclinatie 5%, 6km/h, 20min - 159 calorii
Metabolism bazal - 1458 calorii
--------------------------------------------------------------------------------------
CALORII CONSUMATE: 2336 calorii

Am depasit cu 10 gr nr de carbs/zi pe care mi-l propusesem pt prima saptamana de faza 2, adica max 60 vroiam eu, dar nu e capat de tara. Ieri am mancat o jumatate de gref chiar inainte sa plec la sala si am simtit o diferenta inspre bine legata de energia mea (sau poate a fost pura autosugestie ).

Vesti bune legate de cantar, dupa ce toata saptamana a arat zi de zi 69.7 (adica un plus 300 grame), azi brusc a aratat 69 fix. Si culmea, la fel am patit si saptamana trecuta, abia sambata mi s-a modificat greutatea. Taaaare ciudat. Nu modific inca tickerul, mai las sa vedem pana luni ca oricum trebuie sa modific atunci pt concursul de Paste.
__________________
Jurnal Anorien
Anorien, necesarul caloric zilnic pentru a te menţine la greutatea actuală, la un nivel de activitate fizică Sedentar, este de 1655 kcal/zi. Pentru a slăbi 0.5kg/săptămână, ar trebui să mănânci aproximativ 1138 kcal/zi.
NOTĂ: Culorile înseamnă slăbit sănătos, înfometare, pericol pentru viaţă.
[Calculator calorii]
  #229 (permalink)  
Vechi 29 ian 2011, 15:06:01
ras_cristalin's Avatar
(meniuri, evolutie)
Slăbuţă ModelSlăbuţă Model
Merite:
SUNT RESPONSABIL  
Data înregistrării: 09 aug 2009
Locaţie: Suceava, Romania
Vârsta: 36
Dieta: Mancare sanatoasa
Date: 171cm, 84.3kg
Mesaje: 6.253
Aprecieri acordate: 7
Am fost apreciat(a) de 163 ori in 79 mesaje
Implicit Re: Jurnal Anorien

Citat:
Anterior postat de Anorien Vezi mesajul
Meniul de ieri, 28/01, ziua 5 SB, faza II:

CALORII INGERATE
Micul dejun, ora 20:27
Cafea cu lapte, Anorien, 250ml - 13 calorii, 1.3 proteine, 0 grasimi, 0 colesterol, 1.5 carbohidrati, 0 fibre, 0 sodiu, 0 zahar
Jambon fiert extra, Espina, 50g - 48 calorii, 9.3 proteine, 1 grasimi, 0 colesterol, 0.5 carbohidrati, 0 fibre, 0 sodiu, 0 zahar
Mozzarella, Sole, 45g - 113 calorii, 10.4 proteine, 7.7 grasimi, 0 colesterol, 0.5 carbohidrati, 0 fibre, 0 sodiu, 0 zahar
Vinete umplute cu ciuperci (barcute) by Anorien, 140g - 95 calorii, 5.7 proteine, 2.8 grasimi, 0 colesterol, 13.7 carbohidrati, 0 fibre, 0 sodiu, 5 zahar
Iaurt light 0% grasime Life+, Milli, 125g - 40 calorii, 4.5 proteine, 0.1 grasimi, 0 colesterol, 5.1 carbohidrati, 0 fibre, 0 sodiu, 0 zahar

Gustare 1, ora 11:05
Grepfruit rosu, 100g - 42 calorii, 1 proteine, 0 grasimi, 0 colesterol, 11 carbohidrati, 2 fibre, 0 sodiu, 0 zahar

Prânz, ora 16:01
Pulpe de pui la gratar, 100g - 177 calorii, 20.3 proteine, 10.5 grasimi, 0 colesterol, 0.5 carbohidrati, 0 fibre, 0 sodiu, 0 zahar
Varza calita by Anorien, 300g - 186 calorii, 4.2 proteine, 11.1 grasimi, 0 colesterol, 19.2 carbohidrati, 5.7 fibre, 0 sodiu, 6.9 zahar

Cina, ora 20:03
Urda, 50g - 68 calorii, 9 proteine, 2 grasimi, 0 colesterol, 3 carbohidrati, 0 fibre, 0 sodiu, 0 zahar
Carne de porc, proaspata, spata, muschi (muschiulet), carne slaba (degresata), gatita, fripta, 100g - 143 calorii, 26.2 proteine, 3.5 grasimi, 73 colesterol, 0 carbohidrati, 0 fibre, 57 sodiu, 0 zahar
Ardei gras verde, 30g - 7 calorii, 0.3 proteine, 0.1 grasimi, 0 colesterol, 1.4 carbohidrati, 0.5 fibre, 0.9 sodiu, 0.7 zahar
Otet din vin alb, Ponti, 15ml - 4 calorii, 0 proteine, 0 grasimi, 0 colesterol, 0 carbohidrati, 0 fibre, 0 sodiu, 0 zahar
Ulei masline extravirgin, Picasol, 5ml - 45 calorii, 0 proteine, 5 grasimi, 0 colesterol, 0 carbohidrati, 0 fibre, 0 sodiu, 0 zahar
Castraveti, 80g - 12 calorii, 0.6 proteine, 0 grasimi, 0 colesterol, 2.9 carbohidrati, 0.4 fibre, 0 sodiu, 1.4 zahar
Rosii, 110g - 20 calorii, 1 proteine, 0.2 grasimi, 0 colesterol, 4.3 carbohidrati, 1.3 fibre, 5.5 sodiu, 2.9 zahar
Ceapa verde, 12g - 3 calorii, 0.2 proteine, 0 grasimi, 0 colesterol, 0.7 carbohidrati, 0.4 fibre, 0 sodiu, 0.3 zahar
Salata verde, 70g - 12 calorii, 0.8 proteine, 0.2 grasimi, 0 colesterol, 2.3 carbohidrati, 1.5 fibre, 0 sodiu, 0 zahar

Gustare 3, ora 21:10
Vin rosu demi-sec, 125ml - 104 calorii, 0.1 proteine, 0 grasimi, 0 colesterol, 3.8 carbohidrati, 0 fibre, 0 sodiu, 0 zahar
--------------------------------------------------------------------------------------
TOTAL CALORII: 1132 calorii, 94.9 proteine, (mult)44.2 grasimi, 73 colesterol, (mic)70.4 carbohidrati, 11.8 fibre, 63.4 sodiu, 17.2 zahar

ACTIVITATI FIZICE
Aerobica, impact major, 50min - 403 calorii
Aerobica, impact minim, 55min - 316 calorii
Banda alergat, inclinatie 5%, 6km/h, 20min - 159 calorii
Metabolism bazal - 1458 calorii
--------------------------------------------------------------------------------------
CALORII CONSUMATE: 2336 calorii

Am depasit cu 10 gr nr de carbs/zi pe care mi-l propusesem pt prima saptamana de faza 2, adica max 60 vroiam eu, dar nu e capat de tara. Ieri am mancat o jumatate de gref chiar inainte sa plec la sala si am simtit o diferenta inspre bine legata de energia mea (sau poate a fost pura autosugestie ).

Vesti bune legate de cantar, dupa ce toata saptamana a arat zi de zi 69.7 (adica un plus 300 grame), azi brusc a aratat 69 fix. Si culmea, la fel am patit si saptamana trecuta, abia sambata mi s-a modificat greutatea. Taaaare ciudat. Nu modific inca tickerul, mai las sa vedem pana luni ca oricum trebuie sa modific atunci pt concursul de Paste.
Felicitari pentru scadere, e foarte bine !
Imi place ca faci mult sport, cred ca esti foarte tonifiata deja
Abia astept sa vad ce rezultate avem luni
__________________
  #230 (permalink)  
Vechi 29 ian 2011, 16:09:40
Anorien's Avatar
(meniuri, evolutie)
Sunt una dintre slăbuţe!Sunt una dintre slăbuţe!
Merite:
 
Data înregistrării: 24 iul 2010
Locaţie: Constanta, Romania
Vârsta: 41
Dieta: Montignac
Date: 170cm, 68kg
Mesaje: 546
Aprecieri acordate: 10
Am fost apreciat(a) de 19 ori in 16 mesaje
Implicit Re: Jurnal Anorien

Citat:
Anterior postat de ras_cristalin Vezi mesajul


Felicitari pentru scadere, e foarte bine !
Imi place ca faci mult sport, cred ca esti foarte tonifiata deja
Abia astept sa vad ce rezultate avem luni
Nu-s deloc tonifiata inca, fiindca am 28 de ani si pana anul asta n-am facut niciodata sport (inclusiv la scoala aveam scutiri) si am si fumat 13 ani continuu (noroc ca m-am lasat). Mi-e inca f greu, de ex la banda mi-e f greu sa imi mentin ritmul inimii la optim (155 in cazul meu), ajung ff repede la 180 batai/min, astfel incat nu mai depun efort aerob, ci anaerob si nu e indicat, asa ca tre sa scad ritmul exercitiului ca sa scad bataia inimii. Din cauza asta, eu nu pot sa stau la banda pe "manual", ci tre sa las pe "cardio" ca sa imi schimbe inclinatia atunci cand bataile sar de un numar maxim.

La fel in timpul clasei, la zumba sau step, sau chiar si tae bo deja stiu cand trec de 160-170 fiindca "mi se taie" respiratia si am nevoie de oxigen si atunci trebuie sa micsorez ritmul. Si mi se intampla asta de cateva ori pe ora. Asa ca prioritatea mea acum este sa-mi cresc rezistenta si capacitatea cardiovasculara. Abia apoi voi spera si la tonifiere.
__________________
Jurnal Anorien
Anorien, necesarul caloric zilnic pentru a te menţine la greutatea actuală, la un nivel de activitate fizică Sedentar, este de 1655 kcal/zi. Pentru a slăbi 0.5kg/săptămână, ar trebui să mănânci aproximativ 1138 kcal/zi.
NOTĂ: Culorile înseamnă slăbit sănătos, înfometare, pericol pentru viaţă.
[Calculator calorii]
 

Informatii despre slabit
alimentatie, bombe calorice, greutate, jurnal, kilograma, sedentarism, slabire


Reguli de postare
BB code este Pornit
emoticoanele sunt Pornit
Codul [IMG] este Pornit
Codul HTML este Oprit
Trackbacks are Oprit
Pingbacks are Oprit
Refbacks are Oprit
Nu poţi deschide subiecte noi
Nu poţi să răspunzi la mesaje
Poţi să publici ataşamente
Nu poţi să-ţi editezi mesajele

Mesaje noi in forum de slabit Slabute.ro
 Mesajele slăbuţelor
Se încarcă mesajele...
Calculator calorii (clic aici)
Poziţionare:
Calculator nutriţionalFan Slăbuţe!Susţine Slăbuţe!Top SlăbuţeSlabute TV
Subiecte noi
Subiecte interesante
Ultimele articole