Prezentare Calculator Nutriţional Slăbuţe - Partea 1Cursuri pictura, desen, modelaj, istoria artei
Sunt Resposnabil Calculator nutriţional Susţin Slăbuţe - Widgets si insigne! Slabute Concurs - Sanatate, premii si distractie! Slăbuţe TV - Televiziunea slăbuţelor

Gasca fetelor care tin Montignac partea X

Gaseste prietenii din orasul tau! Alba Arad Arges Bacau Bihor Bistrita-Nasaud Botosani Braila Brasov Buzau Calarasi Caras-Severin
Cluj Constanta Dambovita Dolj Galati Giurgiu Gorj Hunedoara Ialomita Iasi Bucuresti Maramures Mehedinti Mures Neamt Olt
Prahova Salaj Satu-Mare Sibiu Suceava Teleorman Timis Tulcea Vaslui Valcea Vrancea
Prima Petitie Nationala pentru Dreptul la o Viata Sanatoasa deja a fost semnata de catre 66338 oameni.
In total sunt necesare peste 100.000 de semnaturi. Fii voluntar si participa in campania de strangere de semnaturi, clic aici.
Bine ai venit pe Slăbuţe, comunitatea care în 2008 a pus bazele mişcării pentru stilul de viaţă sănătos din România! Am creat pentru tine o comunitate unică şi specială. Într-o atmosferă civilizată, alături doar de oameni de calitate si cu o vastă experientă în domeniul stilului de viaţă sănătos, corect şi imparţial vei putea învăţa şi împărtăşi experienţele tale despre sănătate, alimentaţie, sport, stil de viaţă, slăbit sănătos şi alte întâmplări interesante din viaţa ta. Daca îţi pasă de viitorul ţării noastre şi a celor din jur, poţi contribui alături de noi într-un mod responsabil la promovarea stilului de viaţă sănătos, fie prin recomandarea comunităţii, fie prin relatarea celor învăţate pe Slăbuţe. Dacă ne vizitezi pentru prima dată, îţi recomandăm să citeşti ghidul începătorilor.
Pentru ca să te înregistrezi, clic aici. Succes!
Răspunde
 
Opţiuni subiect
  #3761 (permalink)  
Vechi 06 iun 2012, 19:29:27
VentoFreddo's Avatar
(meniuri, evolutie)
Slăbuţă ModelSlăbuţă Model
Merite:
SUNT RESPONSABIL  
Data înregistrării: 11 ian 2010
Locaţie: Braila, Romania
Vârsta: 47
Dieta: sanatoasa personalizata
Date: 174cm, 65.6kg
Mesaje: 17.573
Aprecieri acordate: 7.170
Am fost apreciat(a) de 8.280 ori in 2.421 mesaje
Implicit Re: Gasca fetelor care tin Montignac partea X

Citat:
Anterior postat de eva 9 Vezi mesajul
serios? fara sa pui la loc??
ma batea si pe mine un gand........dar nu cred ca rezist
Sapt asta nu am pus la loc..tin cantarul sub ochi,sunt constienta ca in ziua de dupa cruditati pierd multa apa,si poate fi inselator..dar vad cum evoluez toata saptamana..sapt trecuta am scazut dupa ziua asta de fructe,si acolo am ramas.
Citat:
Anterior postat de Anorien Vezi mesajul
Salut fetelor,
Ramasese ca revin dupa ce citesc cartea. N-am terminat, am ajuns pe la jumate, dar intre timp m-am apucat de tinut dieta cu atat cat stiu deja (foarte putin, dar continuu sa ma documentez intre timp). Sper sa ma primiti si pe mine asa incepatoare intre voi si sa ma corectati cand gresesc cu ceva. Voi incerca si eu la randu-mi sa impartasesc cu voi din experienta mea cu diverse alimente/diete/etc, orice v-ar putea ajuta.

O sa scriu meniul meu pe azi:
La MD (8.30): 2 felii paine conforma cu un iaurt 0%
G: 12.45 PM: 4 caise
Pranz: 15:15 : salata de rosii, castraveti, ceapa verde, ulei masline, otet, telemea oaie
G2: 17.45 : 2-3 cuburi de cioco 70% cacao
Cina: 19:45 Ciorba de loboda

Lichide: nu pot renunta la cafeina si deci: cafea dimineata pe la 9:30 (black), diverse ceaiuri - oolong, rooibos, sencha, menta, niciodata negru. (max 3/zi)
Bine faci ca ai inceput..o sa inveti pe parcurs,succes!
Un singur lucru la meniul tau..ai 2 mese glucidice azi,md si cina.nu e ok.In supa de loboda rade 2-3 linguri de cascaval,sau drege-o cu un ou..sau si mai bine pune in farfurie 2-3 linguri de ulòei masline extravirgin.,asa devin cina Pl si cresc si caloriile
A...si cafeaua..cumpara arabica si bea sanatoasa..neagra sau cu indulcitor(de stevie sau agave)
Succes!
Citat:
Anterior postat de laurra Vezi mesajul




Macesele de care zici tu sunt trandafirii salbatici (mancarici-cand eram mici ni-i bagam pe piele ) si din ele se face gem de macese, ceai....
Emy eu mi-am cules ieri o galetusa de dude negre


.

deci mor de ras..parca mi-ai transmis telepatic sa-mi iau si eu dude..si culmea,ca intre ale albe si ale negre..am ales negre
Citat:
Anterior postat de Anorien Vezi mesajul

Intrebare: pastele integrale merg combinate cu fructele de mare?

. Inca n-am incercat iaurt cu cereale. Se inmoaie la fel de bine ca in lapte?

!!
Pate integrale cu peste numa la faza 2..si atunci evita scoicile.
Cerealele pune-le de cu seara in iaurt,asa dimi le gasesti moi..altfel nu se inmoaie bine ca in lapte..Da mie asa imi plac crocante..si daca mai adaugi si scortisoara..faci un pas in plus in ale slabitului sanatos!
Citat:
Anterior postat de laurra Vezi mesajul
Stirul (motar) o alta planta cu proprietati miraculoase....daca stiam ca se numeste asa nu o mai taiam din gradina
Mai,aici in Ita se vand pe bani buni toate ierbaraiele astea..care la noi cresc pe santuri si le dam la porci si gainiDa de cand sunt aici am inceput si eu sa mananc..cicoare,stir,frunze de sfecla etc

passy,iubita,avem momente din astea..toate le avem..eu 6 luni de zile am avut un "moment" desta..Pe urma am revenit aici..am incercat ceva nou(Rina),nu a fost pt mine..am studiat Dukan..nop,nu mi-a placut,nu mi se par echilibrate..asa ca MOnty..asa ca iata-ma iar aici,slabesc,dupa cum vezi la tiker..Mananc bine,pe saturate,nu ma lipsesc de nimic din punct de vedere nutritiv,ca in alte diete..daca as mai face si alt sport pe langa amaratul ala de mers pe jos seara,cate o ora..a.r fi super,da inca nu s-a facut declikul ala in capul meu..Ia o pauza,liniste-te,pe urma o sa decizi singurica incotro sa o apuci.Succes si numai bine!
Ma duc sa-mi sciru meniul..O seara frumoasa fetele!
VentoFreddo, necesarul caloric zilnic pentru a te menţine la greutatea actuală, la un nivel de activitate fizică Usor activ, este de 1858 kcal/zi. Pentru a slăbi 0.5kg/săptămână, ar trebui să mănânci aproximativ 1341 kcal/zi. Pentru a slăbi 3.5 kg/lună ar trebui să mănânci aproximativ 954 kcal/zi.
NOTĂ: Culorile înseamnă slăbit sănătos, înfometare, pericol pentru viaţă.
[Calculator calorii]
Răspuns cu citat
  #3762 (permalink)  
Vechi 06 iun 2012, 19:32:00
VentoFreddo's Avatar
(meniuri, evolutie)
Slăbuţă ModelSlăbuţă Model
Merite:
SUNT RESPONSABIL  
Data înregistrării: 11 ian 2010
Locaţie: Braila, Romania
Vârsta: 47
Dieta: sanatoasa personalizata
Date: 174cm, 65.6kg
Mesaje: 17.573
Aprecieri acordate: 7.170
Am fost apreciat(a) de 8.280 ori in 2.421 mesaje
Implicit Re: Gasca fetelor care tin Montignac partea X

Apropo de dude(agude)
Stie careva cum se zice in engleza? ca poate s-or termina in vreun "berry",sa le pot manca la orice masa,ca pe capsuni..
VentoFreddo, necesarul caloric zilnic pentru a te menţine la greutatea actuală, la un nivel de activitate fizică Usor activ, este de 1858 kcal/zi. Pentru a slăbi 0.5kg/săptămână, ar trebui să mănânci aproximativ 1341 kcal/zi. Pentru a slăbi 3.5 kg/lună ar trebui să mănânci aproximativ 954 kcal/zi.
NOTĂ: Culorile înseamnă slăbit sănătos, înfometare, pericol pentru viaţă.
[Calculator calorii]
Răspuns cu citat
  #3763 (permalink)  
Vechi 06 iun 2012, 19:50:30
Anorien's Avatar
(meniuri, evolutie)
Sunt una dintre slăbuţe!Sunt una dintre slăbuţe!
Merite:
 
Data înregistrării: 24 iul 2010
Locaţie: Constanta, Romania
Vârsta: 41
Dieta: Montignac
Date: 170cm, 68kg
Mesaje: 546
Aprecieri acordate: 10
Am fost apreciat(a) de 19 ori in 16 mesaje
Implicit Re: Gasca fetelor care tin Montignac partea X

Multumesc de sfaturi, VentoFreddo! Pot sa intreb cum te cheama?
Am urmat sfaturile voastre si am renuntat la cina la ciorba de loboda (care era apropo dreasa cu ou) si am mancat o conserva de ton. Si migdale cu cioco amaruie la gustarica.
Nu stiam de pontul cu cereale in iaurt de cu seara, suna bine!
La cafea sunt ok, numai arabica si neagra. Nu folosesc indulcitori la nimic.

Va pup!! Si sa stiti ca ma ajutati foarte foarte mult! Sper sa dau inapoi ajutor atunci cand voi putea oferi
__________________
Jurnal Anorien
Anorien, necesarul caloric zilnic pentru a te menţine la greutatea actuală, la un nivel de activitate fizică Sedentar, este de 1655 kcal/zi. Pentru a slăbi 0.5kg/săptămână, ar trebui să mănânci aproximativ 1138 kcal/zi.
NOTĂ: Culorile înseamnă slăbit sănătos, înfometare, pericol pentru viaţă.
[Calculator calorii]
Răspuns cu citat
  #3764 (permalink)  
Vechi 06 iun 2012, 19:56:49
VentoFreddo's Avatar
(meniuri, evolutie)
Slăbuţă ModelSlăbuţă Model
Merite:
SUNT RESPONSABIL  
Data înregistrării: 11 ian 2010
Locaţie: Braila, Romania
Vârsta: 47
Dieta: sanatoasa personalizata
Date: 174cm, 65.6kg
Mesaje: 17.573
Aprecieri acordate: 7.170
Am fost apreciat(a) de 8.280 ori in 2.421 mesaje
Implicit Re: Gasca fetelor care tin Montignac partea X

Citat:
Anterior postat de Anorien Vezi mesajul
Multumesc de sfaturi, VentoFreddo! Pot sa intreb cum te cheama?
Am urmat sfaturile voastre si am renuntat la cina la ciorba de loboda (care era apropo dreasa cu ou) si am mancat o conserva de ton. Si migdale cu cioco amaruie la gustarica.
Nu stiam de pontul cu cereale in iaurt de cu seara, suna bine!
La cafea sunt ok, numai arabica si neagra. Nu folosesc indulcitori la nimic.

Va pup!! Si sa stiti ca ma ajutati foarte foarte mult! Sper sa dau inapoi ajutor atunci cand voi putea oferi
Eu sunt Emy
Pai suna f bine..si imi pari f decisa si hotarata sa duci 3 luni pana la capat faza 1O sa fii de mare ajutor,sunt sigura!
Cat mai mult peste in dieta,am vazut ca ai posibilitateaEu maine ma duc dupa somon..aici costa putin si profit..cam de 3 ori pe sapt.In zilele in care nu am peste imi iau doza de omega 3 din seminte de in..

Meniul meu detaliat de azi..spre surpriza mea cica am grasimile marisi carbo in limiteMa asteptam invers
CALORII INGERATE
Mic dejun, ora 09:35
Mar Golden, 250g - 123 calorii, 0 proteine, 0 grasimi, 0 colesterol, 28 carbohidrati, 0.3 fibre, - sodiu, - zaharuri
Seminte de in, 15g - 81 calorii, 2.7 proteine, 6.3 grasimi, 0 colesterol, 4.3 carbohidrati, 4.1 fibre, 4.5 sodiu, 0.2 zaharuri
inghetata de soia cu fructoza, 150g - 188 calorii, 3.2 proteine, 4.8 grasimi, - colesterol, 33 carbohidrati, 8.3 fibre, - sodiu, - zaharuri
Capsuni, 10g - 4 calorii, 0.1 proteine, 0 grasimi, 0 colesterol, 0.8 carbohidrati, 0.2 fibre, - sodiu, 0.5 zaharuri
Cafea decofeinizata Night&Day, Jacobs, 80ml - 2 calorii, 0.2 proteine, 0.1 grasimi, - colesterol, 0.2 carbohidrati, 0 fibre, - sodiu, 0.2 zaharuri

Gustare 1, ora 10:48
Cafea decofeinizata Night&Day, Jacobs, 80ml - 2 calorii, 0.2 proteine, 0.1 grasimi, - colesterol, 0.2 carbohidrati, 0 fibre, - sodiu, 0.2 zaharuri

Prânz, ora 14:45
Otet de mere, 14ml - 3 calorii, 0 proteine, 0 grasimi, 0 colesterol, 0.1 carbohidrati, 0 fibre, 0.7 sodiu, 0.1 zaharuri
Ulei de masline extravirgin, Carapelli, 15ml - 124 calorii, 0 proteine, 13.7 grasimi, 0 colesterol, 0 carbohidrati, 0 fibre, 0 sodiu, 0 zaharuri
Migdale, crude, nesarate, 40g - 232 calorii, 8.5 proteine, 20.2 grasimi, - colesterol, 7.9 carbohidrati, 4.7 fibre, 0.4 sodiu, 1.9 zaharuri
Vin rosu sec, 150ml - 113 calorii, 0 proteine, 0 grasimi, 0 colesterol, 4.5 carbohidrati, 0 fibre, 0 sodiu, 0 zaharuri
Castravete, cu coaja, crud, 100g - 15 calorii, 0.7 proteine, 0.1 grasimi, 0 colesterol, 3.6 carbohidrati, 0.5 fibre, 2 sodiu, 1.7 zaharuri
Salata verde cu ridichi si ceapa verde, 600g - 206 calorii, 1.2 proteine, 15 grasimi, 0 colesterol, 22.8 carbohidrati, - fibre, - sodiu, - zaharuri
Radicchio, crud, 200g - 46 calorii, 2.9 proteine, 0.5 grasimi, 0 colesterol, 9 carbohidrati, 1.8 fibre, 44 sodiu, 1.2 zaharuri

Gustare 2, ora 18:45
Dude, 40g - 23 calorii, 0.4 proteine, 0 grasimi, - colesterol, 4.8 carbohidrati, - fibre, - sodiu, - zaharuri
Capsuni, 500g - 160 calorii, 3.5 proteine, 0 grasimi, 0 colesterol, 38.5 carbohidrati, 10 fibre, - sodiu, 24.5 zaharuri
Ciocolata extraneagra 80%,cu pastai de cacao, 10g - 62 calorii, 0.9 proteine, 5.1 grasimi, - colesterol, 2.3 carbohidrati, 1.2 fibre, 0 sodiu, 1.7 zaharuri

Cina, ora 20:30
Dude, 200g - 114 calorii, 2 proteine, 0 grasimi, - colesterol, 24 carbohidrati, - fibre, - sodiu, - zaharuri
--------------------------------------------------------------------------------------
TOTAL CALORII: 1498 calorii, (mic)26.5 proteine, (mult)65.9 grasimi, 0 colesterol, 184 carbohidrati, 31.1 fibre, 51.6 sodiu, 32.2 zaharuri

ACTIVITATI FIZICE
Mers 3.5 mile/ora (5.6 km/h), pas vioi, 60min - 193 calorii
Metabolism bazal - 1444 calorii
--------------------------------------------------------------------------------------
CALORII CONSUMATE: 1637 calorii

Ah,la raport uitasem de vinul de la pranz..
Va pup si va urez noapte buna!
VentoFreddo, necesarul caloric zilnic pentru a te menţine la greutatea actuală, la un nivel de activitate fizică Usor activ, este de 1858 kcal/zi. Pentru a slăbi 0.5kg/săptămână, ar trebui să mănânci aproximativ 1341 kcal/zi. Pentru a slăbi 3.5 kg/lună ar trebui să mănânci aproximativ 954 kcal/zi.
NOTĂ: Culorile înseamnă slăbit sănătos, înfometare, pericol pentru viaţă.
[Calculator calorii]
Răspuns cu citat
  #3765 (permalink)  
Vechi 06 iun 2012, 20:44:06
Anorien's Avatar
(meniuri, evolutie)
Sunt una dintre slăbuţe!Sunt una dintre slăbuţe!
Merite:
 
Data înregistrării: 24 iul 2010
Locaţie: Constanta, Romania
Vârsta: 41
Dieta: Montignac
Date: 170cm, 68kg
Mesaje: 546
Aprecieri acordate: 10
Am fost apreciat(a) de 19 ori in 16 mesaje
Implicit Re: Gasca fetelor care tin Montignac partea X

Buna Emy
Eu sunt Alina. Felicitari pentru ziua de vegetale, face foarte bine din cand in cand. Mi-ai amintit de copilarie cand ma agatam de duzi Si vad ca te tii si de sport, bravo, bravo!
Eu sper sa am ambitie sa tin faza I cele 3 luni, desi in mai putin de 2 saptamani plec in concediu in Spania si atunci macar faza 2 sper sa tin, sau sa nu ma comport totusi ca "tot romanu' plecat la all inclusive" 'Om vedea, mai e pana atunci.
__________________
Jurnal Anorien
Anorien, necesarul caloric zilnic pentru a te menţine la greutatea actuală, la un nivel de activitate fizică Sedentar, este de 1655 kcal/zi. Pentru a slăbi 0.5kg/săptămână, ar trebui să mănânci aproximativ 1138 kcal/zi.
NOTĂ: Culorile înseamnă slăbit sănătos, înfometare, pericol pentru viaţă.
[Calculator calorii]
Răspuns cu citat
  #3766 (permalink)  
Vechi 06 iun 2012, 20:51:44
laurra's Avatar
(meniuri, evolutie)
Slăbuţa cu vechimeSlăbuţa cu vechime
Merite:
SUNT RESPONSABIL SUNT RESPONSABIL, DONEZ  
Data înregistrării: 11 oct 2010
Locaţie: braila, Romania
Vârsta: 46
Dieta: Usor hipocalorica
Date: 164cm, 101.1kg
Mesaje: 2.796
Aprecieri acordate: 443
Am fost apreciat(a) de 398 ori in 271 mesaje
Implicit Re: Gasca fetelor care tin Montignac partea X

Citat:
Anterior postat de VentoFreddo Vezi mesajul

Sapt asta nu am pus la loc..tin cantarul sub ochi,sunt constienta ca in ziua de dupa cruditati pierd multa apa,si poate fi inselator..dar vad cum evoluez toata saptamana..sapt trecuta am scazut dupa ziua asta de fructe,si acolo am ramas.

Bine faci ca ai inceput..o sa inveti pe parcurs,succes!
Un singur lucru la meniul tau..ai 2 mese glucidice azi,md si cina.nu e ok.In supa de loboda rade 2-3 linguri de cascaval,sau drege-o cu un ou..sau si mai bine pune in farfurie 2-3 linguri de ulòei masline extravirgin.,asa devin cina Pl si cresc si caloriile
A...si cafeaua..cumpara arabica si bea sanatoasa..neagra sau cu indulcitor(de stevie sau agave)
Succes!

deci mor de ras..parca mi-ai transmis telepatic sa-mi iau si eu dude..si culmea,ca intre ale albe si ale negre..am ales negre

Pate integrale cu peste numa la faza 2..si atunci evita scoicile.
Cerealele pune-le de cu seara in iaurt,asa dimi le gasesti moi..altfel nu se inmoaie bine ca in lapte..Da mie asa imi plac crocante..si daca mai adaugi si scortisoara..faci un pas in plus in ale slabitului sanatos!

Mai,aici in Ita se vand pe bani buni toate ierbaraiele astea..care la noi cresc pe santuri si le dam la porci si gainiDa de cand sunt aici am inceput si eu sa mananc..cicoare,stir,frunze de sfecla etc

passy,iubita,avem momente din astea..toate le avem..eu 6 luni de zile am avut un "moment" desta..Pe urma am revenit aici..am incercat ceva nou(Rina),nu a fost pt mine..am studiat Dukan..nop,nu mi-a placut,nu mi se par echilibrate..asa ca MOnty..asa ca iata-ma iar aici,slabesc,dupa cum vezi la tiker..Mananc bine,pe saturate,nu ma lipsesc de nimic din punct de vedere nutritiv,ca in alte diete..daca as mai face si alt sport pe langa amaratul ala de mers pe jos seara,cate o ora..a.r fi super,da inca nu s-a facut declikul ala in capul meu..Ia o pauza,liniste-te,pe urma o sa decizi singurica incotro sa o apuci.Succes si numai bine!
Ma duc sa-mi sciru meniul..O seara frumoasa fetele!
Cum Emy tu ai mancat stir si cicoare?Pai cicoarea nu prea are cine stie ce frunze(sau nu le-am vazut eu)maine ma duc dupa cicoare si stir(la toamna ii adun samanta)[/COLOR]
__________________
Controlul carbohidraților
laurra, necesarul caloric zilnic pentru a te menţine la greutatea actuală, la un nivel de activitate fizică Usor activ, este de 2266 kcal/zi. Pentru a slăbi 0.5kg/săptămână, ar trebui să mănânci aproximativ 1749 kcal/zi. Pentru a slăbi 4 kg/lună ar trebui să mănânci aproximativ 1233 kcal/zi.
NOTĂ: Culorile înseamnă slăbit sănătos, înfometare, pericol pentru viaţă.
[Calculator calorii]
Răspuns cu citat
  #3767 (permalink)  
Vechi 06 iun 2012, 21:00:01
VentoFreddo's Avatar
(meniuri, evolutie)
Slăbuţă ModelSlăbuţă Model
Merite:
SUNT RESPONSABIL  
Data înregistrării: 11 ian 2010
Locaţie: Braila, Romania
Vârsta: 47
Dieta: sanatoasa personalizata
Date: 174cm, 65.6kg
Mesaje: 17.573
Aprecieri acordate: 7.170
Am fost apreciat(a) de 8.280 ori in 2.421 mesaje
Implicit Re: Gasca fetelor care tin Montignac partea X

Ma duc sa mananc ,cina mea-dude
Alina,ma bucur de cunostinta!Pai in spania axeaza-te pe pestetip calamari,gamberi,fripti,mama ce-mi plac
Sper s aai o vacanta minunata!

Laura da mai,cicoarea aia am scris ieri ce si cum cu ea..banuiesc ca se culege cand nu are inca flori..nu stiu ce sa zic,ca ei o cultiva..in sere.e si deaia salbatica,e tip frunze de papadie,doar ca mai mari..si costa f mult,tip 10 euro kilul
deci-...nu m ia sta,la cules de ierbaturi!!
Al meu isi gateste legume trase in tigaie..cu ceva branza alaturi..mor,ce fel miroase..nu mi-e foame cat mi-e pofta..Ma duc sa rontai la agudancele mele,si pe urma plimbare..de la 10 la 11
Din nou,noapte buna,fetele!
VentoFreddo, necesarul caloric zilnic pentru a te menţine la greutatea actuală, la un nivel de activitate fizică Usor activ, este de 1858 kcal/zi. Pentru a slăbi 0.5kg/săptămână, ar trebui să mănânci aproximativ 1341 kcal/zi. Pentru a slăbi 3.5 kg/lună ar trebui să mănânci aproximativ 954 kcal/zi.
NOTĂ: Culorile înseamnă slăbit sănătos, înfometare, pericol pentru viaţă.
[Calculator calorii]
Răspuns cu citat
  #3768 (permalink)  
Vechi 06 iun 2012, 21:05:48
VentoFreddo's Avatar
(meniuri, evolutie)
Slăbuţă ModelSlăbuţă Model
Merite:
SUNT RESPONSABIL  
Data înregistrării: 11 ian 2010
Locaţie: Braila, Romania
Vârsta: 47
Dieta: sanatoasa personalizata
Date: 174cm, 65.6kg
Mesaje: 17.573
Aprecieri acordate: 7.170
Am fost apreciat(a) de 8.280 ori in 2.421 mesaje
Implicit Re: Gasca fetelor care tin Montignac partea X

Cicoarea, aliment şi medicament


Cicoarea (Cichorium intybus) este o plantă cunoscută pentru proprietăţile sale curative încă din antichitate. Cercetările asupra acestei plante relevă proprietăţi terapeutice necunoscute anterior. Efectele stimulente asupra digestiei pe care cicoarea le posedă sînt determinate de către substanţele amare, mai ales de către lactucină şi de intibină. Sub influenţa acestor compuşi, este stimulat apetitul şi are loc un bun drenaj al ficatului şi splinei. Se crede că în cicoare există compuşi, încă neizolaţi, cu acţiune înhibantă asupra centrului foamei, sau care acţionează ca stimulatori ai centrului hipotalamic al saţietăţii. S-a constatat că, după administrarea formulelor pe bază de cicoare, are loc o creştere de scurtă durată a poftei de mîncare, urmată apoi de o diminuare considerabilă a acesteia.

Cînd se fac tratamente cu preparate din cicoare, se recomandă, în cazul persoanelor cu apetit exagerat, administrarea acestora între mese. Dacă se mizează pe stimularea poftei de mîncare, produsele pe baza de cicoare se iau imediat înainte de masă.

Preparatele din cicoare ajută la dezintoxicarea organismului şi la
refacerea metabolismului, recomandîndu-se în furunculoză, acnee, mese necorespunzătoare, intoxicaţii, convalescenţă, rată metabolică scăzută. Datorită acţiunii depurative, colagoge, anticatarale şi alcalinizante, formulele fitoterapeutice preparate din cicoare se mai recomandă într-o serie de afecţiuni digestive precum: gastrite, hepatite, boli ale vezicii biliare, staze sau spasme hepato-biliare, constipaţii, entrocolite uşoare, helmintiaze (viermi intestinali), hemoroizi.

Cicoarea scade colesterolul şi glicemia, fiind indicată ca adjuvant în ateroscleroză şi diabet. Proprietatea hipoglicemiantă se datorează faptului că glucoza din sînge, sub acţiunea principiilor din cicoare, se converteşte mai repede în glicogen, depozitîndu-se sub această formă în ficat.

Cicoarea este şi un laxativ uşor. S-au constat rezultate pozitive şi în tratamentul unor dereglaje psihice, ca ipohondrie şi isterie. Există multe persoane în vîrstă care afirmă că secretul longevităţii şi al sănătăţii lor este cicoarea.

Forme de preparare şi administrare

Pulberea din partea aeriană se obţine măcinînd fin planta uscată. Se iau 2-3 vîrfuri de cuţit (2-3 g) pe zi Regenerează celulele organismului, în special pe cele hepatice, fiind şi un eficient prebiotic şi un supliment de fier. Pulberea din rădăcini se obţine prin măcinarea fină, prin rîşniţa de cafea, a rădăcinilor uscate de cicoare. Se iau 2-3 vîrfuri de cuţit pe zi. Remediul este prebiotic, depurativ hepatic, renal, cutanat.

Sucul lăptos de cicoare se obţine prin stoarcerea rădăcinilor proaspete, pînă ce rezultă 100 ml de suc; acesta se amestecă în 100 ml lapte şi se bea dimineaţa, pe stomacul gol, sau seara, înainte de culcare. Are proprietăţi antioxidante, care completează celelate efecte specifice rădăcinilor de cicoare.

Decoctul de cicoare se prepară din rădăcinile şi (sau) din părţile aeriene ale plantei, separate sau în amestec, după uscare. Se pun 2-3 linguri de plantă mărunţită la 750 ml apă şi se fierbe 15 minute, sau pînă cînd o treime din cantitatea de apă se evaporă. Se bea în doze mici, pe parcursul unei zile. Prezintă efectele oficinale specifice acestei plante.

Surogat de cicoare în loc de cafea

După măcinarea fină a rădăcinilor de cicoare, praful se prăjeşte uşor. Se foloseşte sub formă de infuzie, folosindu-se 2-3 linguriţe de praf la o cană de apă clocotită. Se beau 2-5 căni pe zi. Stimulează digestia, întăreşte stomacul, înlocuieşte cafeaua.

Salată din frunze de cicoare

Frunzele de cicoare se pot utiliza în salate. În acest scop, se culeg primăvara devreme frunzele din rozeta bazală. Deşi frunzele de cicoare sălbatică sînt foarte sănătoase, gustul lor este destul de amar. Dacă primăvara rozetele cicorii se acoperă cu borcane de sticlă timp de cîteva zile, gustul amar dispare.

Cicoarea este, pe lîngă un aliment sănătos, şi un medicament. Frunzele cicorii aduc organismului un aport suplimentar de fibre vegetale, de enzime şi de vitamine, fiind nutritive, dietetice şi curative în acelaşi timp. Datorită conţinutului ridicat de acid aspartic şi aspargină, varietăţile de cicoare, prin frunzele lor proaspete (cei doi aminoacizi se distrug prin încălzire sau uscare), prezintă proprietăţi antiazotemice, hepatoprotectoare şi revigorante. Frunzele de cicoare combat hiperaciditatea gastrică rebelă şi fluctuaţiile glicemiei.


sursa: evenimentul.ro
VentoFreddo, necesarul caloric zilnic pentru a te menţine la greutatea actuală, la un nivel de activitate fizică Usor activ, este de 1858 kcal/zi. Pentru a slăbi 0.5kg/săptămână, ar trebui să mănânci aproximativ 1341 kcal/zi. Pentru a slăbi 3.5 kg/lună ar trebui să mănânci aproximativ 954 kcal/zi.
NOTĂ: Culorile înseamnă slăbit sănătos, înfometare, pericol pentru viaţă.
[Calculator calorii]
Răspuns cu citat
  #3769 (permalink)  
Vechi 07 iun 2012, 00:05:02
St3fyk's Avatar
(meniuri, evolutie)
Vreau să intru-n gaşcă...Vreau să intru-n gaşcă...
Merite:
 
Data înregistrării: 30 ian 2010
Locaţie: Bucuresti, Romania
Vârsta: 32
Dieta: Montignac
Date: 170cm, 78kg
Mesaje: 160
Aprecieri acordate: 0
Am fost apreciat(a) de 0 ori in 0 mesaje
Implicit Re: Gasca fetelor care tin Montignac partea X

Citat:
Anterior postat de Plecatalaplaja Vezi mesajul
Si eu am mai facut astfel de clatite, doar ca fara scortisoara, si erau foarte bune. Dar puneam si un ou. Si le mancam cu sirop de agave. Asta era rasfatul de duminica dimineata.
Cred ca sunt super bune si asa, dar cu oul intreg nu mai sunt glucidice si nu le mai pot papa cu gem

Citat:
Anterior postat de TinAlexa Vezi mesajul

Atentie ca daca gatesti fulgi de ovaz creste indicele glicemic, cei mai bun sint taratele de ovaz.
Si ii creste mult ig-ul?nici nu stiu cat au fulgii de ovaz normali, negatiti

Citat:
Anterior postat de RaluR Vezi mesajul

Doar atat???? fulgi, apa si scortisoara?? mi se pare cam austera, cred ca fac si eu maine, dar cu lapte. Mi-ai facut pofta!
l
Dap, reteta era doar cu fulgi de ovaz si apa, am gasit-o pe un blog la o fata care tinea monti, dar eu i-am mai pus putina scortisoara ca ii da alt gust, mie mi-a placut mult de tot

Citat:
Anterior postat de VentoFreddo Vezi mesajul


Tina,eu la md des fac clatita aia,doar ca o fac cu faina integrala,apa minerala si atata..amestecate pana iese ca smantana,turnate in tigaie fierbinte..gaurita cu furculita,intoarsa,rumenita,unsa cu gem conform(am sa incerc si cu piure de mere golden,am vazut ca e extradulce),beau alaturi lapte de soia sau cafea decoff,si se face in 5 min

Va pup,fetele,ma duc sa mai citesc ce ati scris!

Cu siguranta am s-o incerc si pe asta Deocamdata eu am decat faina "Slabesti mancand" merge si cu ea?


Pupici!
St3fyk, necesarul caloric zilnic pentru a te menţine la greutatea actuală, la un nivel de activitate fizică Moderat activ, este de 2362 kcal/zi. Pentru a slăbi 0.5kg/săptămână, ar trebui să mănânci aproximativ 1845 kcal/zi. Pentru a slăbi 5 kg/lună ar trebui să mănânci aproximativ 1071 kcal/zi.
NOTĂ: Culorile înseamnă slăbit sănătos, înfometare, pericol pentru viaţă.
[Calculator calorii]
Răspuns cu citat
  #3770 (permalink)  
Vechi 07 iun 2012, 06:49:22
laurra's Avatar
(meniuri, evolutie)
Slăbuţa cu vechimeSlăbuţa cu vechime
Merite:
SUNT RESPONSABIL SUNT RESPONSABIL, DONEZ  
Data înregistrării: 11 oct 2010
Locaţie: braila, Romania
Vârsta: 46
Dieta: Usor hipocalorica
Date: 164cm, 101.1kg
Mesaje: 2.796
Aprecieri acordate: 443
Am fost apreciat(a) de 398 ori in 271 mesaje
Implicit Re: Gasca fetelor care tin Montignac partea X

Citat:
Anterior postat de VentoFreddo Vezi mesajul
Cicoarea, aliment şi medicament


Cicoarea (Cichorium intybus) este o plantă cunoscută pentru proprietăţile sale curative încă din antichitate. Cercetările asupra acestei plante relevă proprietăţi terapeutice necunoscute anterior. Efectele stimulente asupra digestiei pe care cicoarea le posedă sînt determinate de către substanţele amare, mai ales de către lactucină şi de intibină. Sub influenţa acestor compuşi, este stimulat apetitul şi are loc un bun drenaj al ficatului şi splinei. Se crede că în cicoare există compuşi, încă neizolaţi, cu acţiune înhibantă asupra centrului foamei, sau care acţionează ca stimulatori ai centrului hipotalamic al saţietăţii. S-a constatat că, după administrarea formulelor pe bază de cicoare, are loc o creştere de scurtă durată a poftei de mîncare, urmată apoi de o diminuare considerabilă a acesteia.

Cînd se fac tratamente cu preparate din cicoare, se recomandă, în cazul persoanelor cu apetit exagerat, administrarea acestora între mese. Dacă se mizează pe stimularea poftei de mîncare, produsele pe baza de cicoare se iau imediat înainte de masă.

Preparatele din cicoare ajută la dezintoxicarea organismului şi la
refacerea metabolismului, recomandîndu-se în furunculoză, acnee, mese necorespunzătoare, intoxicaţii, convalescenţă, rată metabolică scăzută. Datorită acţiunii depurative, colagoge, anticatarale şi alcalinizante, formulele fitoterapeutice preparate din cicoare se mai recomandă într-o serie de afecţiuni digestive precum: gastrite, hepatite, boli ale vezicii biliare, staze sau spasme hepato-biliare, constipaţii, entrocolite uşoare, helmintiaze (viermi intestinali), hemoroizi.

Cicoarea scade colesterolul şi glicemia, fiind indicată ca adjuvant în ateroscleroză şi diabet. Proprietatea hipoglicemiantă se datorează faptului că glucoza din sînge, sub acţiunea principiilor din cicoare, se converteşte mai repede în glicogen, depozitîndu-se sub această formă în ficat.

Cicoarea este şi un laxativ uşor. S-au constat rezultate pozitive şi în tratamentul unor dereglaje psihice, ca ipohondrie şi isterie. Există multe persoane în vîrstă care afirmă că secretul longevităţii şi al sănătăţii lor este cicoarea.

Forme de preparare şi administrare

Pulberea din partea aeriană se obţine măcinînd fin planta uscată. Se iau 2-3 vîrfuri de cuţit (2-3 g) pe zi Regenerează celulele organismului, în special pe cele hepatice, fiind şi un eficient prebiotic şi un supliment de fier. Pulberea din rădăcini se obţine prin măcinarea fină, prin rîşniţa de cafea, a rădăcinilor uscate de cicoare. Se iau 2-3 vîrfuri de cuţit pe zi. Remediul este prebiotic, depurativ hepatic, renal, cutanat.

Sucul lăptos de cicoare se obţine prin stoarcerea rădăcinilor proaspete, pînă ce rezultă 100 ml de suc; acesta se amestecă în 100 ml lapte şi se bea dimineaţa, pe stomacul gol, sau seara, înainte de culcare. Are proprietăţi antioxidante, care completează celelate efecte specifice rădăcinilor de cicoare.

Decoctul de cicoare se prepară din rădăcinile şi (sau) din părţile aeriene ale plantei, separate sau în amestec, după uscare. Se pun 2-3 linguri de plantă mărunţită la 750 ml apă şi se fierbe 15 minute, sau pînă cînd o treime din cantitatea de apă se evaporă. Se bea în doze mici, pe parcursul unei zile. Prezintă efectele oficinale specifice acestei plante.

Surogat de cicoare în loc de cafea

După măcinarea fină a rădăcinilor de cicoare, praful se prăjeşte uşor. Se foloseşte sub formă de infuzie, folosindu-se 2-3 linguriţe de praf la o cană de apă clocotită. Se beau 2-5 căni pe zi. Stimulează digestia, întăreşte stomacul, înlocuieşte cafeaua.

Salată din frunze de cicoare

Frunzele de cicoare se pot utiliza în salate. În acest scop, se culeg primăvara devreme frunzele din rozeta bazală. Deşi frunzele de cicoare sălbatică sînt foarte sănătoase, gustul lor este destul de amar. Dacă primăvara rozetele cicorii se acoperă cu borcane de sticlă timp de cîteva zile, gustul amar dispare.

Cicoarea este, pe lîngă un aliment sănătos, şi un medicament. Frunzele cicorii aduc organismului un aport suplimentar de fibre vegetale, de enzime şi de vitamine, fiind nutritive, dietetice şi curative în acelaşi timp. Datorită conţinutului ridicat de acid aspartic şi aspargină, varietăţile de cicoare, prin frunzele lor proaspete (cei doi aminoacizi se distrug prin încălzire sau uscare), prezintă proprietăţi antiazotemice, hepatoprotectoare şi revigorante. Frunzele de cicoare combat hiperaciditatea gastrică rebelă şi fluctuaţiile glicemiei.


sursa: evenimentul.ro
Foarte multe calitati are aceasta planta.Dar dupa cum se vede are prea putine frunze (cred ca si de asta e atat de scumpa).O sa vad cand infloreste ca sa ma duc sa o culeg ca neinflorita nu o cunosc.Am pus poza mai jos ,asta e cicoarea ,nu?

__________________
Controlul carbohidraților
laurra, necesarul caloric zilnic pentru a te menţine la greutatea actuală, la un nivel de activitate fizică Usor activ, este de 2266 kcal/zi. Pentru a slăbi 0.5kg/săptămână, ar trebui să mănânci aproximativ 1749 kcal/zi. Pentru a slăbi 4 kg/lună ar trebui să mănânci aproximativ 1233 kcal/zi.
NOTĂ: Culorile înseamnă slăbit sănătos, înfometare, pericol pentru viaţă.
[Calculator calorii]
Răspuns cu citat
Răspunde

Informatii despre slabit
calorii, dieta, fetelor, gasca, michel, montignac, partea, sanatos, slabit, tin


Reguli de postare
BB code este Pornit
emoticoanele sunt Pornit
Codul [IMG] este Pornit
Codul HTML este Oprit
Trackbacks are Oprit
Pingbacks are Oprit
Refbacks are Oprit
Nu poţi deschide subiecte noi
Nu poţi să răspunzi la mesaje
Poţi să publici ataşamente
Nu poţi să-ţi editezi mesajele

Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimul mesaj
Gasca fetelor care tin Montignac partea IX VAmedeea Dieta Michel Montignac 4971 02 ian 2012 04:11:16
Gasca fetelor care tin Montignac partea VIII Slabuta Arhiva - Dieta Michel Montignac 4048 19 iun 2011 10:02:48
Gasca fetelor care tin Montignac partea V Slabuta Arhiva - Dieta Michel Montignac 4071 19 oct 2010 22:05:39
Gasca fetelor care tin Montignac partea II Slabuta Arhiva - Dieta Michel Montignac 4413 09 iul 2010 10:01:33
Gasca fetelor care tin Montignac partea I adynna Arhiva - Dieta Michel Montignac 3430 07 apr 2010 22:49:32

Mesaje noi in forum de slabit Slabute.ro
 Mesajele slăbuţelor
Se încarcă mesajele...
Calculator calorii (clic aici)
Poziţionare:
Calculator nutriţionalFan Slăbuţe!Susţine Slăbuţe!Top SlăbuţeSlabute TV
Subiecte noi
Subiecte interesante
Ultimele articole