Prezentare Calculator Nutriţional Slăbuţe - Partea 1Cursuri pictura, desen, modelaj, istoria artei
Sunt Resposnabil Calculator nutriţional Susţin Slăbuţe - Widgets si insigne! Slabute Concurs - Sanatate, premii si distractie! Slăbuţe TV - Televiziunea slăbuţelor

Concurs: La post, dar sanatos!

Gaseste prietenii din orasul tau! Alba Arad Arges Bacau Bihor Bistrita-Nasaud Botosani Braila Brasov Buzau Calarasi Caras-Severin
Cluj Constanta Dambovita Dolj Galati Giurgiu Gorj Hunedoara Ialomita Iasi Bucuresti Maramures Mehedinti Mures Neamt Olt
Prahova Salaj Satu-Mare Sibiu Suceava Teleorman Timis Tulcea Vaslui Valcea Vrancea
Prima Petitie Nationala pentru Dreptul la o Viata Sanatoasa deja a fost semnata de catre 66338 oameni.
In total sunt necesare peste 100.000 de semnaturi. Fii voluntar si participa in campania de strangere de semnaturi, clic aici.
Bine ai venit pe Slăbuţe, comunitatea care în 2008 a pus bazele mişcării pentru stilul de viaţă sănătos din România! Am creat pentru tine o comunitate unică şi specială. Într-o atmosferă civilizată, alături doar de oameni de calitate si cu o vastă experientă în domeniul stilului de viaţă sănătos, corect şi imparţial vei putea învăţa şi împărtăşi experienţele tale despre sănătate, alimentaţie, sport, stil de viaţă, slăbit sănătos şi alte întâmplări interesante din viaţa ta. Daca îţi pasă de viitorul ţării noastre şi a celor din jur, poţi contribui alături de noi într-un mod responsabil la promovarea stilului de viaţă sănătos, fie prin recomandarea comunităţii, fie prin relatarea celor învăţate pe Slăbuţe. Dacă ne vizitezi pentru prima dată, îţi recomandăm să citeşti ghidul începătorilor.
Pentru ca să te înregistrezi, clic aici. Succes!
Răspunde
 
Opţiuni subiect
  #81 (permalink)  
Vechi 30 nov 2010, 15:50:09
pufik's Avatar
(meniuri, evolutie)
Slăbuţa cu vechimeSlăbuţa cu vechime
Merite:
 
Data înregistrării: 23 nov 2010
Locaţie: Bucuresti, Romania
Vârsta: 42
Dieta: Dieta personalizata
Date: 172cm, 59kg
Mesaje: 1.172
Aprecieri acordate: 0
Am fost apreciat(a) de 0 ori in 0 mesaje
Implicit Re: Concurs: La post, dar sanatos!

Citat:
Anterior postat de CrisetenO Vezi mesajul
Salut Pufik (sau sa-ti zic Andra? Cum e mai bine?),

Bravo tie ca ai pus meniul aici, bine ai venit in mod oficial la concurs! Azi e iar dezlegare la peste, asa ca sper ca ti-ai planificat niste mese apetisante!

Uite si meniul meu de ieri:

Luni, 29.11.2010

CALORII INGERATE
Micul dejun, ora 10:00
Ceai negru, 250ml - 3 calorii, 0 proteine, 0.8 grasimi, 0 colesterol, 0 carbohidrati, 0 fibre, 7.5 sodiu, 0 zahar
Covrig bavarez, Kaufland, 50g - 113 calorii, 3.4 proteine, 0.9 grasimi, 0 colesterol, 22.5 carbohidrati, 0 fibre, 0 sodiu, 0 zahar

Prânz, ora 13:34
Fasole, pastai, verde, gatite, fierte, scurse de apa, fara sare, 300g - 105 calorii, 5.7 proteine, 0.8 grasimi, 0 colesterol, 23.6 carbohidrati, 9.6 fibre, 3 sodiu, 4.7 zahar
Salata de varza simpla, 100g - 41 calorii, 1.3 proteine, 3 grasimi, 0 colesterol, 6 carbohidrati, 2.5 fibre, 6 sodiu, 3.2 zahar
Supa crema de legume, 150g - 77 calorii, 1.8 proteine, 2.7 grasimi, 0 colesterol, 11.6 carbohidrati, 1.8 fibre, 0 sodiu, 0 zahar

Cina, ora 19:00
Desert pe baza de soia cu ciocolata, Alpro, 125g - 110 calorii, 3.8 proteine, 2.9 grasimi, 0 colesterol, 17 carbohidrati, 1.5 fibre, 125 sodiu, 13.3 zahar
Morcovi fierti, 30g - 11 calorii, 0.2 proteine, 0 grasimi, 0 colesterol, 2.5 carbohidrati, 0.9 fibre, 23.4 sodiu, 1.4 zahar
Broccoli, gatit, fiert, scurs de apa, cu sare, 50g - 18 calorii, 1.2 proteine, 0.2 grasimi, 0 colesterol, 3.6 carbohidrati, 1.7 fibre, 131 sodiu, 0.7 zahar
Conopida, gatita, fiarta, scursa de apa, cu sare, 50g - 12 calorii, 0.9 proteine, 0.2 grasimi, 0 colesterol, 2.1 carbohidrati, 1.2 fibre, 121 sodiu, 0.9 zahar
Varza de Bruxelles cruda, 200g - 86 calorii, 6.8 proteine, 0.6 grasimi, 0 colesterol, 17.9 carbohidrati, 7.6 fibre, 0 sodiu, 4.4 zahar
Bors de legume a la Diana, 250g - 27 calorii, 0.8 proteine, 0.5 grasimi, 0 colesterol, 4 carbohidrati, 1.5 fibre, 420.3 sodiu, 1.8 zahar
Covrig bavarez, Kaufland, 40g - 90 calorii, 2.7 proteine, 0.7 grasimi, 0 colesterol, 18 carbohidrati, 0 fibre, 0 sodiu, 0 zahar
--------------------------------------------------------------------------------------
TOTAL CALORII: 693 calorii, (mic)28.6 proteine, (mic)13.3 grasimi, 0 colesterol, (mult)128.8 carbohidrati, 28.3 fibre, 837.2 sodiu, 30.4 zahar

ACTIVITATI FIZICE
Curatenie, moderat, 60min - 136 calorii
Mers, 10min/km, 120min - 363 calorii
Stepper, fara suport maini, 10min - 45 calorii
Urcat pe scari, 2min - 15 calorii
Metabolism bazal - 1265 calorii
--------------------------------------------------------------------------------------
CALORII CONSUMATE: 1824 calorii


La cina de fapt am mancat o portie de bors de legume si un ghiveci facut din verzisoare de Bruxelles, conopida, broccoli si morcov. Iar ca desert, Alpro cu cioco.Cu mult drag,
Cristina
Buna Cristina ! Andra sau Pufik e ok . Ieri ai mancat foarte putin din cate am vazut si ai avut si activitate fizica, azi am mancat peste dar prajit, imi place carasul prajit ( l-am adaugat pe cel in sos tomat pt ca nu am gasit prajit in lista de alimente). La noi inca nu a venit zapada si vremea asta m-a naucit de tot cand e cald cand e frig, sper sa ninga de Craciun. Deja se simte atmosfera de sarbatori.
Mada am incercat si eu azi iaurtul de la Savia si a fost ok . O sa mai iau din cand in cand , deja nu stiu ce sa mai mananc , nu vreau sa ajung la clasicele mancaruri de cartofi, iahnie sau fasole batuta. O sa incerc cu supele crema, am vazut ca nu au calorii. Tb sa vad ce mananc diseara , mai fur idei de la voi . Mie imi plac foarte multe si alunele, dar daca incep sa mananc poate nu ma opresc.
Va pup !
Sa nu uitati de grau
__________________
Andra


Jurnalul meu aici : http://forum.slabute.ro/jurnale-slab...k-8001-22.html

Răspuns cu citat
  #82 (permalink)  
Vechi 30 nov 2010, 16:07:41
CrisetenO's Avatar
(meniuri, evolutie)
Sunt una dintre slăbuţe!Sunt una dintre slăbuţe!
Merite:
SUNT RESPONSABIL  
Data înregistrării: 16 sep 2010
Locaţie: Darmstadt, Germania
Vârsta: 38
Date: 161.5cm, 54.0kg
Mesaje: 876
Aprecieri acordate: 0
Am fost apreciat(a) de 45 ori in 26 mesaje
Implicit Re: Concurs: La post, dar sanatos!

Citat:
Anterior postat de pufik Vezi mesajul
Buna Cristina ! Andra sau Pufik e ok . Ieri ai mancat foarte putin din cate am vazut si ai avut si activitate fizica, azi am mancat peste dar prajit, imi place carasul prajit ( l-am adaugat pe cel in sos tomat pt ca nu am gasit prajit in lista de alimente). La noi inca nu a venit zapada si vremea asta m-a naucit de tot cand e cald cand e frig, sper sa ninga de Craciun. Deja se simte atmosfera de sarbatori.
Mada am incercat si eu azi iaurtul de la Savia si a fost ok . O sa mai iau din cand in cand , deja nu stiu ce sa mai mananc , nu vreau sa ajung la clasicele mancaruri de cartofi, iahnie sau fasole batuta. O sa incerc cu supele crema, am vazut ca nu au calorii. Tb sa vad ce mananc diseara , mai fur idei de la voi . Mie imi plac foarte multe si alunele, dar daca incep sa mananc poate nu ma opresc.
Va pup !
Sa nu uitati de grau
Andra, ca o sugestie: daca iti plac alunele, fa-le cu spanac pus la cuptor: in felul asta iti moderezi portia dar beneficiezi de gustul deosebit de bun al alunelor prajite. Mie imi place urmatorul mod de preparare: intr-o tigaie de teflon calesc ceapa in putin ulei, apoi adaug 1 kg dovlecei taiati fasiute si 1 kg spanac fiert (din spanac proaspat sau din spanac congelat), putin usturoi, si prajesc totul pana se fac dovleceii si scade apa. Fierbeti alaturi cam 300-500 g morcovi taiati in feliute subtiri (0.5 mm) pe diagonala. Luati un vas de Jena, tapetati laturile si fundul cu morcovi pana nu se mai vede fundul, se asaza amestecul de spanac si dovlecei deasupra ca o umplutura si se adauga deasupra nuci cashew sau alune de care iti plac deasupra. Puneti la cuptor la 175 grade pana miroase a alune prajite .

E o mancare foarte gustoasa si usoara.

Stiu ca am mancat putin ieri: din nou am avut o zi haotica, plus ca m-a umplut pana la refuz pranzul. Nu am putut manca nimic pana la 7 si si atunci mi-a fost greu... Sa vedem cum merge azi.

In meniul tau am vazut putina mancare gatita. Adica vad ca de obicei mananci paine cu zacusca, magiun, etc. E din lipsa de timp sau preferi tipul asta de masa?

Cu mult drag,
Cristina
__________________
Reteta mea preferata din post: http://concurs.slabute.ro/reteta-pre...CrisetenO.html

Jurnalul meu: E greu sa te opresti din slabit... http://forum.slabute.ro/jurnale-slab...teno-6331.html
CrisetenO, necesarul caloric zilnic pentru a te menţine la greutatea actuală, la un nivel de activitate fizică Moderat activ, este de 1862 kcal/zi. Pentru a slăbi 0.5kg/săptămână, ar trebui să mănânci aproximativ 1345 kcal/zi.
NOTĂ: Culorile înseamnă slăbit sănătos, înfometare, pericol pentru viaţă.
[Calculator calorii]
Răspuns cu citat
  #83 (permalink)  
Vechi 30 nov 2010, 17:04:09
crissa17's Avatar
(meniuri, evolutie)
Cont restricţionat
Merite:
 
Data înregistrării: 20 nov 2010
Locaţie: Bucuresi, Romania
Vârsta: 32
Dieta: disociata
Date: 170cm, 80kg
Mesaje: 565
Aprecieri acordate: 0
Am fost apreciat(a) de 0 ori in 0 mesaje
Implicit Re: Concurs: La post, dar sanatos!

Spuneti-mi va rog ce sa mananc de post, in 30 de minute plec la cumparaturi si nu stiu ce sa imi cumpar sa si slabesc ...inafara de legume...adica o sa imi fac niste conopida fiarta, o sa mananc varza cruda, morcovi, maine imi fac orez cu legume la stimmer, si poimaine spanac...poate vineri imi fac putina supica cu niste taiteiniste soia......
crissa17, necesarul caloric zilnic pentru a te menţine la greutatea actuală, la un nivel de activitate fizică Usor activ, este de 2210 kcal/zi. Pentru a slăbi 0.5kg/săptămână, ar trebui să mănânci aproximativ 1693 kcal/zi. Pentru a slăbi 4 kg/lună ar trebui să mănânci aproximativ 1177 kcal/zi.
NOTĂ: Culorile înseamnă slăbit sănătos, înfometare, pericol pentru viaţă.
[Calculator calorii]
Răspuns cu citat
  #84 (permalink)  
Vechi 30 nov 2010, 17:09:28
CrisetenO's Avatar
(meniuri, evolutie)
Sunt una dintre slăbuţe!Sunt una dintre slăbuţe!
Merite:
SUNT RESPONSABIL  
Data înregistrării: 16 sep 2010
Locaţie: Darmstadt, Germania
Vârsta: 38
Date: 161.5cm, 54.0kg
Mesaje: 876
Aprecieri acordate: 0
Am fost apreciat(a) de 45 ori in 26 mesaje
Implicit Re: Concurs: La post, dar sanatos!

Citat:
Anterior postat de crissa17 Vezi mesajul
Spuneti-mi va rog ce sa mananc de post, in 30 de minute plec la cumparaturi si nu stiu ce sa imi cumpar sa si slabesc ...inafara de legume...adica o sa imi fac niste conopida fiarta, o sa mananc varza cruda, morcovi, maine imi fac orez cu legume la stimmer, si poimaine spanac...poate vineri imi fac putina supica cu niste taiteiniste soia......

Azi e dezlegare la peste: mananca mult peste! De exemplu fa spanacul azi, adica peste copt pe un pat de spanac si ceapa, cu putin orez sau mamaliga proaspata. Poti manca foarte bine supa crema de legume (deasa), sau un ghiveci sanatos (ai nevoie de: ardei, dovlecei, vinete, ceapa, rosii, optional mazare, optional cartofi). Eu mai mananc si grau fiert sau o supica cu linte -- foarte buna! Nu uita sa profiti de zilele de dezlegare pentru ca sa-ti readuci nivelul de proteine la normal!

Cu mult drag,
Cristina
__________________
Reteta mea preferata din post: http://concurs.slabute.ro/reteta-pre...CrisetenO.html

Jurnalul meu: E greu sa te opresti din slabit... http://forum.slabute.ro/jurnale-slab...teno-6331.html
CrisetenO, necesarul caloric zilnic pentru a te menţine la greutatea actuală, la un nivel de activitate fizică Moderat activ, este de 1862 kcal/zi. Pentru a slăbi 0.5kg/săptămână, ar trebui să mănânci aproximativ 1345 kcal/zi.
NOTĂ: Culorile înseamnă slăbit sănătos, înfometare, pericol pentru viaţă.
[Calculator calorii]
Răspuns cu citat
  #85 (permalink)  
Vechi 30 nov 2010, 17:12:46
crissa17's Avatar
(meniuri, evolutie)
Cont restricţionat
Merite:
 
Data înregistrării: 20 nov 2010
Locaţie: Bucuresi, Romania
Vârsta: 32
Dieta: disociata
Date: 170cm, 80kg
Mesaje: 565
Aprecieri acordate: 0
Am fost apreciat(a) de 0 ori in 0 mesaje
Implicit Re: Concurs: La post, dar sanatos!

Citat:
Anterior postat de CrisetenO Vezi mesajul
Azi e dezlegare la peste: mananca mult peste! De exemplu fa spanacul azi, adica peste copt pe un pat de spanac si ceapa, cu putin orez sau mamaliga proaspata. Poti manca foarte bine supa crema de legume (deasa), sau un ghiveci sanatos (ai nevoie de: ardei, dovlecei, vinete, ceapa, rosii, optional mazare, optional cartofi). Eu mai mananc si grau fiert sau o supica cu linte -- foarte buna! Nu uita sa profiti de zilele de dezlegare pentru ca sa-ti readuci nivelul de proteine la normal!

Cu mult drag,
Cristina
Cum se face supa crema de legume? Sau iau dinaia cumparata? crezi k e buna de la "maghi"...sau..?
crissa17, necesarul caloric zilnic pentru a te menţine la greutatea actuală, la un nivel de activitate fizică Usor activ, este de 2210 kcal/zi. Pentru a slăbi 0.5kg/săptămână, ar trebui să mănânci aproximativ 1693 kcal/zi. Pentru a slăbi 4 kg/lună ar trebui să mănânci aproximativ 1177 kcal/zi.
NOTĂ: Culorile înseamnă slăbit sănătos, înfometare, pericol pentru viaţă.
[Calculator calorii]
Răspuns cu citat
  #86 (permalink)  
Vechi 30 nov 2010, 20:40:14
CrisetenO's Avatar
(meniuri, evolutie)
Sunt una dintre slăbuţe!Sunt una dintre slăbuţe!
Merite:
SUNT RESPONSABIL  
Data înregistrării: 16 sep 2010
Locaţie: Darmstadt, Germania
Vârsta: 38
Date: 161.5cm, 54.0kg
Mesaje: 876
Aprecieri acordate: 0
Am fost apreciat(a) de 45 ori in 26 mesaje
Implicit Re: Concurs: La post, dar sanatos!

Citat:
Anterior postat de crissa17 Vezi mesajul
Cum se face supa crema de legume? Sau iau dinaia cumparata? crezi k e buna de la "maghi"...sau..?
Uite reteta mea: ai nevoie de 4 morcovi mari, 3 cartofi medii, 2 radacini pastarnac, 1/2 radacina telina, 1 tulpina praz cam de 20 cm. Tai morcovii, cartofii, pastarnacul si telina in bucatele mai mici (sa fie usor de pasat). Iei o cratita emailata, pui toate legumele (inclusiv prazul spalat dar intreg). Pui apa cat doar sa le acopere. Adaugi sare cat sa se simta apa usor sarata la gust. Lasi sa fiarba bine legumele (cand le incerci cu furculita, trece prin legume foarte usor).

Cand sunt fierte legumele, le iei din zeama (nu arunci apa!) si ori le pasezi cu manuta prin sita, ori le pui in blender/masina de bucatarie si le faci piure. Adaugi apoi piureul in zeama de la supa si amesteci la foc mediu. Poti adauga apa daca vrei sa fie mai diluata (supa mea e groasa bine, ca un piure de cartofi!), gusti de sare, si servesti fierbinte eventual cu patrunjel taiat proaspat deasupra.

Cu mult drag,
Cristina
__________________
Reteta mea preferata din post: http://concurs.slabute.ro/reteta-pre...CrisetenO.html

Jurnalul meu: E greu sa te opresti din slabit... http://forum.slabute.ro/jurnale-slab...teno-6331.html
CrisetenO, necesarul caloric zilnic pentru a te menţine la greutatea actuală, la un nivel de activitate fizică Moderat activ, este de 1862 kcal/zi. Pentru a slăbi 0.5kg/săptămână, ar trebui să mănânci aproximativ 1345 kcal/zi.
NOTĂ: Culorile înseamnă slăbit sănătos, înfometare, pericol pentru viaţă.
[Calculator calorii]
Răspuns cu citat
  #87 (permalink)  
Vechi 01 dec 2010, 00:10:06
MadaTm's Avatar
(meniuri, evolutie)
Cont restricţionat
Merite:
 
Data înregistrării: 18 aug 2010
Locaţie: Timisoara, Romania
Dieta: dieta hipocalorica, nu foarte restrictiva
Date: 164cm, 50.4kg
Mesaje: 420
Aprecieri acordate: 0
Am fost apreciat(a) de 0 ori in 0 mesaje
Implicit Re: Concurs: La post, dar sanatos!

Citat:
Anterior postat de MadaTm Vezi mesajul
Fetelor, a inceput o noua saptamana! Sa vedem cum stam cu postul!
Ma laud ca am reusit azi sa am un meniu echilibrat (toata grupele de nutrienti sunt in limitele corecte ) si am facut si putin sport.

LUNI 29.11

CALORII INGERATE
Micul dejun, ora 08:50
Lapte de soia, Alpro, 300ml - 129 calorii
Natural 4 Cereale cu fructoza, Vitalia, 55g - 198 calorii
Salata de vinete by Husky, 50g - 20 calorii
Painea neagra de casa, 40g - 97 calorii
Masline naturale, Kalamata, 40g - 68 calorii

Prânz, ora 13:00
Arahide in coaja rosie, Fiesta, 15g - 80 calorii
Orez, alb, cu bob mediu, gatit, 50g - 65 calorii
Ciuperci sote, 100g - 79 calorii
Ciorba de mazare a la Sabine, 350ml - 63 calorii

Gustare 2, ora 17:00
Iaurt soia cu fructe exotice, Savia, Danone, 125g - 104 calorii
Arahide in coaja rosie, Fiesta, 20g - 107 calorii

Cina, ora 21:00
Crochete vegetale, in sos tomat, Inedit, 150g - 138 calorii

Gustare 3, ora 23:00
Lapte de soia, Alpro, 140ml - 61 calorii
--------------------------------------------------------------------------------------
TOTAL CALORII: 1209 calorii

ACTIVITATI FIZICE
Lucru la PC (profesii solicitante), 540min - 782 calorii
Tae-Bo, 30min - 233 calorii
Metabolism bazal - 1252 calorii
--------------------------------------------------------------------------------------
CALORII CONSUMATE: 2267 calorii

MARTI 30.11

CALORII INGERATE
Micul dejun, ora 09:00
Ardei gras galben, 100g - 27 calorii
Paine neagra, 70g - 228 calorii
Salate icre hering cu ceapa, Negro 2000, 30g - 179 calorii
Pate, Rio Mare, 20g - 40 calorii

Gustare 1, ora 10:00
Cafea cu zahar by Adorama, 150ml - 26 calorii

Prânz, ora 13:00
Peste alb, diferite specii, gatit, la cuptor/grill/tigaie, 130g - 224 calorii
Legume la cuptor, 130g - 82 calorii

Gustare 2, ora 17:00
Mar verde, 180g - 92 calorii
Desert pe baza de soia cu ciocolata, Alpro, 125g - 110 calorii

Cina, ora 23:00
Seminte de floarea soarelui prajite, Nutline, 40g - 110 calorii
--------------------------------------------------------------------------------------
TOTAL CALORII: 1118 calorii

ACTIVITATI FIZICE
Lucru la PC (profesii solicitante), 480min - 682 calorii
Metabolism bazal - 1254 calorii
--------------------------------------------------------------------------------------
CALORII CONSUMATE: 1936 calorii
Răspuns cu citat
  #88 (permalink)  
Vechi 01 dec 2010, 00:17:43
MadaTm's Avatar
(meniuri, evolutie)
Cont restricţionat
Merite:
 
Data înregistrării: 18 aug 2010
Locaţie: Timisoara, Romania
Dieta: dieta hipocalorica, nu foarte restrictiva
Date: 164cm, 50.4kg
Mesaje: 420
Aprecieri acordate: 0
Am fost apreciat(a) de 0 ori in 0 mesaje
Implicit Re: Concurs: La post, dar sanatos!

Citat:
Anterior postat de ras_cristalin Vezi mesajul
Va admir foarte mult ca reusiti sa mancati de dieta chiar daca postiti. Mie mi-e cam greu
In zilele cu dezlegare la peste e usor, dar in rest...
O sa mai tinem doar saptamana asta, apoi ne impartasim.

. Sa stii ca la mine singura problema este ca mi-e destul de greu sa am suficiente proteine in meniu, in rest pentru mine e foarte usor, desi in mod normal mananc destul de multa carne si lactate.

Nu stiu de ce, dar intotdeauna postul l-am tinut foarte usor (mai ales cel al Craciunului, la cel al Pastelui e mai greu ca nu sunt dezlgari la peste). Si eu am avut emotii sa nu ajung la valori record cu carbohidratii, dar ii tin destul de bine in frau (cu mici exceptii, in unele zile chiar imi ies cam multisori). Asta e tot ce incerc sa fac - sa nu prea depasesc 1200-1250 calorii, sa nu am prea multi carbo si in rest sa evit cat pot mancarurile nesanatoase (cum fac si cand nu tin post) si sa fac sport.

Tu ce dieta tii? Faci si sport?
Răspuns cu citat
  #89 (permalink)  
Vechi 01 dec 2010, 00:55:59
MadaTm's Avatar
(meniuri, evolutie)
Cont restricţionat
Merite:
 
Data înregistrării: 18 aug 2010
Locaţie: Timisoara, Romania
Dieta: dieta hipocalorica, nu foarte restrictiva
Date: 164cm, 50.4kg
Mesaje: 420
Aprecieri acordate: 0
Am fost apreciat(a) de 0 ori in 0 mesaje
Implicit Re: Concurs: La post, dar sanatos!

Citat:
Anterior postat de pufik Vezi mesajul
Asta era meniul de astazi
cel de luni 29.11.2010

CALORII INGERATE
Micul dejun, ora 08:00
Colon help, Zenyth, 8g - 40 calorii
Zacusca traditionala, Mandy, 75g - 98 calorii
Paine, grau, 25g - 67 calorii
Cereale Fitness, Nestlè, 30g - 109 calorii
Apa plata, 1500ml - 0 calorii

Prânz, ora 13:43
Curmale uscate, 8.3g - 23 calorii
Margarina Classic, Rama, 10g - 54 calorii
Magiun natural de prune fara zahar, Topoloveni, 20g - 50 calorii
Paine, grau, 25g - 67 calorii

Gustare 2, ora 13:26
Curmale uscate, 16.6g - 46 calorii

Cina, ora 13:26
Mancare de fasole verde, 200g - 116 calorii
Chiftelute din soia, 60g - 62 calorii
Cozonac de post, 30g - 90 calorii
Colon help, Zenyth, 8g - 40 calorii
Paine, grau, 25g - 67 calorii
--------------------------------------------------------------------------------------
TOTAL CALORII: 929 calorii

ACTIVITATI FIZICE
Lucru la PC (profesii solicitante), 600min - 1017 calorii
Metabolism bazal - 1409 calorii
--------------------------------------------------------------------------------------
CALORII CONSUMATE: 2426 calorii

Draga mea, am mai multe sa iti spun

Intai vreau sa te rog sa ai grija sa mananci > 1000, pe undeva pe la 1200 calorii minimum ti-ar trebui, ca esti inalta si ai metabolismul bazal mai ridicat. Sa nu mai vedem suma caloriilor doar din 3 cifre, bine? Ca e foarte periculos. Cristina mananca putin caloric pentru ca este intr-o faza in care incearca sa isi revina dintr-o perioada cu mancare excesiv de putina, si incet, incet incearca sa ajunga la un numar ok de calorii, dar ii este greu. I s-a obisnuit organismul cu putin.

Am vazut ca ticker-ul tau arata ca ai slabit 2.2kg intr-o saptamana. E foarte mult . Din ce am citit cu cat slabesti mai repede kilogramele, cu atat cresc sansele sa le depui la loc cand nu mai tii dieta. O rata buna de slabit este cam de 1kg/saptamana. Mai mult nu e indicat. M-am uitat peste meniurile tale de saptamana trecuta si am vazut ca ai mancat cam putintel. In schimb trebuie sa te laud pentru ziua de sambata, 27.11. Imi place meniul tau, caloriile sunt foarte ok si toti nutrientii cum trebuie ! Bravo! Asta e un exemplu de meniu ce trebuie urmat. E foarte bun.

Ce am mai observat la tine este ca mananci paine, cereale (nu mult), insa si seara. Mi-as permite sa iti fac o recomandare - incearca sa mananci paine in prima parte a zilei, nu seara si incearca daca la o masa ai papat paine, sa nu mai papi si cereale, si invers (ca au carbo destul de multi). Incearca sa iti iei cereale integrale, fara zahar, nu Fitness (au zahar si nu sunt chiar "fitness"). . Valabil si cu cozonacul, biscuitii - mai rarut ca aduni multe zaharuri si nu e sanatos. Seara nu este indicat prea multi carbo

Stii ce am mai observat? Ca la tine prima gustare este mult mai consistenta decat micul dejun. Incearca sa inversezi raportul - mananca mai consistent dimineata si gustarea sa fie gustare. Ma bucur ca mananci fructe! (eu ma lupt si abia reusesc). Ar trebui sa ai un mic dejun mai consistent .

Draga mea, nu faci sport deloc? Ca nu l-am gasit in meniu! Daca nu faci, cea mai buna dieta pentru tine este sportul - incepi usor cu 10min/zi, apoi cresti timpul si faci pentru inceput de 2-3 ori/saptamana. Sa vezi ce frumos te vei tonifia! Noi suntem aici sa te sustinem. Tot ce trebuie este o dieta sanatoasa (nu prea saraca in calorii) + sport. Te pup si iti tin pumnii!
Răspuns cu citat
  #90 (permalink)  
Vechi 01 dec 2010, 00:58:20
MadaTm's Avatar
(meniuri, evolutie)
Cont restricţionat
Merite:
 
Data înregistrării: 18 aug 2010
Locaţie: Timisoara, Romania
Dieta: dieta hipocalorica, nu foarte restrictiva
Date: 164cm, 50.4kg
Mesaje: 420
Aprecieri acordate: 0
Am fost apreciat(a) de 0 ori in 0 mesaje
Implicit Re: Concurs: La post, dar sanatos!

Citat:
Anterior postat de crissa17 Vezi mesajul
Spuneti-mi va rog ce sa mananc de post, in 30 de minute plec la cumparaturi si nu stiu ce sa imi cumpar sa si slabesc ...inafara de legume...adica o sa imi fac niste conopida fiarta, o sa mananc varza cruda, morcovi, maine imi fac orez cu legume la stimmer, si poimaine spanac...poate vineri imi fac putina supica cu niste taiteiniste soia......
Hello! Hai aici si impartaseste-ne meniul tau de azi! Ce ai papat azi? Am avut voie peste .
Hai cu noi in concurs ca mai avem Ce dieta tii? Faci sport?
Răspuns cu citat
Răspunde

Informatii despre slabit
concurs, craciun, greutate, kilograme, post, slabire, slabit


Reguli de postare
BB code este Pornit
emoticoanele sunt Pornit
Codul [IMG] este Pornit
Codul HTML este Oprit
Trackbacks are Oprit
Pingbacks are Oprit
Refbacks are Oprit
Nu poţi deschide subiecte noi
Nu poţi să răspunzi la mesaje
Poţi să publici ataşamente
Nu poţi să-ţi editezi mesajele

Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimul mesaj
Grupul slabutelor care au ajuns la mentinere - Stil de viata sanatos ! ali_lumi Mentinere 1050 11 mai 2013 20:25:36
As vrea sa intru la o facultate dar nu stiu in ce domeniu? mvthebest Discutii off-topic 56 20 iul 2012 14:20:01
Rusinos, dar omenesc... gaze mirositoare la dieta onetotilia Am nevoie de ajutor! 12 12 mar 2010 18:01:06
Dar la 25 de ani,cum slabim? aln2010 Am nevoie de ajutor! 4 20 ian 2010 22:59:03
Chem slabutele la sfat :) - Concurs online de slabit ! vadmin Sectiunea - Slabute CONCURS 1 24 aug 2009 23:23:51

Mesaje noi in forum de slabit Slabute.ro
 Mesajele slăbuţelor
Se încarcă mesajele...
Calculator calorii (clic aici)
Poziţionare:
Calculator nutriţionalFan Slăbuţe!Susţine Slăbuţe!Top SlăbuţeSlabute TV
Subiecte noi
Subiecte interesante
Ultimele articole