Prezentare Calculator Nutriţional Slăbuţe - Partea 1Cursuri pictura, desen, modelaj, istoria artei
Sunt Resposnabil Calculator nutriţional Susţin Slăbuţe - Widgets si insigne! Slabute Concurs - Sanatate, premii si distractie! Slăbuţe TV - Televiziunea slăbuţelor

Jurnalul studentei ocupate(sau nu) - Animis23

Gaseste prietenii din orasul tau! Alba Arad Arges Bacau Bihor Bistrita-Nasaud Botosani Braila Brasov Buzau Calarasi Caras-Severin
Cluj Constanta Dambovita Dolj Galati Giurgiu Gorj Hunedoara Ialomita Iasi Bucuresti Maramures Mehedinti Mures Neamt Olt
Prahova Salaj Satu-Mare Sibiu Suceava Teleorman Timis Tulcea Vaslui Valcea Vrancea
Prima Petitie Nationala pentru Dreptul la o Viata Sanatoasa deja a fost semnata de catre 66338 oameni.
In total sunt necesare peste 100.000 de semnaturi. Fii voluntar si participa in campania de strangere de semnaturi, clic aici.
Bine ai venit pe Slăbuţe, comunitatea care în 2008 a pus bazele mişcării pentru stilul de viaţă sănătos din România! Am creat pentru tine o comunitate unică şi specială. Într-o atmosferă civilizată, alături doar de oameni de calitate si cu o vastă experientă în domeniul stilului de viaţă sănătos, corect şi imparţial vei putea învăţa şi împărtăşi experienţele tale despre sănătate, alimentaţie, sport, stil de viaţă, slăbit sănătos şi alte întâmplări interesante din viaţa ta. Daca îţi pasă de viitorul ţării noastre şi a celor din jur, poţi contribui alături de noi într-un mod responsabil la promovarea stilului de viaţă sănătos, fie prin recomandarea comunităţii, fie prin relatarea celor învăţate pe Slăbuţe. Dacă ne vizitezi pentru prima dată, îţi recomandăm să citeşti ghidul începătorilor.
Pentru ca să te înregistrezi, clic aici. Succes!
 
 
Opţiuni subiect
  #4921 (permalink)  
Vechi 07 iul 2013, 21:29:13
Animis23's Avatar
(meniuri, evolutie)
Slăbuţa cunoscătorSlăbuţa cunoscător
Merite:
SUNT RESPONSABIL SUNT RESPONSABIL, DONEZ Locul 2 la concurs  
Data înregistrării: 12 apr 2011
Locaţie: Cluj-Napoca (Braila), Romania
Vârsta: 34
Dieta: Metabolic Balance
Date: 163cm, 108.3kg
Mesaje: 7.631
Aprecieri acordate: 551
Am fost apreciat(a) de 1.659 ori in 834 mesaje
Implicit Re: Jurnalul studentei ocupate(sau nu) - Animis23

Citat:
Anterior postat de GCM Vezi mesajul
Bine ai poposit din tari departate. Imi pare rau ca te-a suparat cantarul....ai facut bine ca ai intrat, nu ae fi rau sa o aducem si pe Diana care trage chiulu si sa ne punem pe treaba!
Acum ma gandeam sa merg sa scriu si la Dia in jurnal si sa vedem cum mai e si ea. Tu cum mai esti?

Citat:
Anterior postat de lucia ely Vezi mesajul


Bine ai revenit!
iti doresc sa gasesti un echilibru emotional si sa mearga totul bine cu dieta ,sport si toate cele stii cum e nu merita sa mancam din cauza emotiilor si starilor proaste, dar uneori (aproape intotdeauna )ne dam seama dupa ce o facem(cel putin eu) si simt o foame permanenta si parca nu ma satur cu nimic
foarte bine ca ai inceput inca de ieri! Felicitari!:*
foarte frumos si meniu:d
O seara frumoasa in continuare!
Multumesc de mesaj. Stiu ca nu trebuie sa mananc pe fond emotional, si sa inlocuiesc sentimentele cu mancarea...dar, chiar si daca imi dau seama pe moment de ceea ce fac, nu ma pot opri... ceea ce e si mai rau. Poate ca inca nu am gasit echilibrul necesar. Ce ma sperie e ca nu il voi gasi niciodata...

Dar, pana atunci, pentru binele meu si pentru sanatatea mea, ma pun si ma tin de treaba!
__________________

Jurnalul meu
Animis23, necesarul caloric zilnic pentru a te menţine la greutatea actuală, la un nivel de activitate fizică Usor activ, este de 2438 kcal/zi. Pentru a slăbi 0.5kg/săptămână, ar trebui să mănânci aproximativ 1921 kcal/zi. Pentru a slăbi 3 kg/lună ar trebui să mănânci aproximativ 1664 kcal/zi.
NOTĂ: Culorile înseamnă slăbit sănătos, înfometare, pericol pentru viaţă.
[Calculator calorii]
  #4922 (permalink)  
Vechi 07 iul 2013, 21:55:34
lucia ely's Avatar
(meniuri, evolutie)
Slăbuţa cunoscătorSlăbuţa cunoscător
Merite:
 
Data înregistrării: 08 mai 2010
Locaţie: *~*, Romania
Vârsta: 31
Dieta: personalizata
Date: 152cm, 92kg
Mesaje: 7.694
Aprecieri acordate: 529
Am fost apreciat(a) de 904 ori in 658 mesaje
Implicit Re: Jurnalul studentei ocupate(sau nu) - Animis23

Citat:
Anterior postat de Animis23 Vezi mesajul

Multumesc de mesaj. Stiu ca nu trebuie sa mananc pe fond emotional, si sa inlocuiesc sentimentele cu mancarea...dar, chiar si daca imi dau seama pe moment de ceea ce fac, nu ma pot opri... ceea ce e si mai rau. Poate ca inca nu am gasit echilibrul necesar. Ce ma sperie e ca nu il voi gasi niciodata...

Dar, pana atunci, pentru binele meu si pentru sanatatea mea, ma pun si ma tin de treaba!
toate stim ca nu trebuie!ca nu e bine ! ca nu e sanatos!
si eu fac la fel...ma supar si mananc nici nu mai simt ca nu mai pot ...nu simt nimic ....simt doar ca nu e bine dar nu ma pot opri din mancat vreau tot mai mult si mai mult!
eu sper ca vom reusi sa trecem peste!:d si sa gasim echilibrul de care avem nevoie!
__________________
04.01.2022 95.6
18.01.2022 91.5

1300 kcal pe zi pt slabit
proteine 15 %= 45 gr
glucide 55 % =166 gr
grasimi 30% = 41gr
  #4923 (permalink)  
Vechi 08 iul 2013, 20:53:19
Animis23's Avatar
(meniuri, evolutie)
Slăbuţa cunoscătorSlăbuţa cunoscător
Merite:
SUNT RESPONSABIL SUNT RESPONSABIL, DONEZ Locul 2 la concurs  
Data înregistrării: 12 apr 2011
Locaţie: Cluj-Napoca (Braila), Romania
Vârsta: 34
Dieta: Metabolic Balance
Date: 163cm, 108.3kg
Mesaje: 7.631
Aprecieri acordate: 551
Am fost apreciat(a) de 1.659 ori in 834 mesaje
Implicit Re: Jurnalul studentei ocupate(sau nu) - Animis23

Si am venit la raport!

A fost o zi buna, zic eu. Prima zi la munca, printre multe ispite (printre care sarbatorirea zilei mele de nastere). Avand in vedere ca nu ma abtineam de la dulciuri, sucuri sau chipsuri pana acum, zic eu ca incep sa ma acomodez.

md: mix de cereale cu sana si fructe uscate
pranz: mancare de linte, morcovi i ceapa cu 4-5 bucatele de muschiulet de porc
g1: 2-3 chipsuri, o gura de inghetata si cativa covrigei din maxi mix, un pahar de nestea (in zile mai bune probabil ca m-as fi abtinut de tot, dar am zis sa o iau incet... )
cina: o portie de ciorba cu o aripioara de pui din ciorba
g2, ca sa zic asa: zeama si legume din ciorba.

Nu prea beau apa, m-am dezvatat de un obicei bun, dar o sa incep sa lucrez la asta.

La munca a fost frumos, o zi mai de acomodare, asa, lejeruta. Am primit un cadou frumos de la colegi, si o felicitare dulce cu multe ganduri frumoase chiar si de la oameni de la care nu ma asteptam!

Am fost si la sala, o ora de abs& arms. Ma descurc destul de bine avand in vedere pauza de aproape doua luni.

Sper ca maine sa fie o zi mai buna, ce pot spune?

Pupici si spor tuturor!
__________________

Jurnalul meu
Animis23, necesarul caloric zilnic pentru a te menţine la greutatea actuală, la un nivel de activitate fizică Usor activ, este de 2438 kcal/zi. Pentru a slăbi 0.5kg/săptămână, ar trebui să mănânci aproximativ 1921 kcal/zi. Pentru a slăbi 3 kg/lună ar trebui să mănânci aproximativ 1664 kcal/zi.
NOTĂ: Culorile înseamnă slăbit sănătos, înfometare, pericol pentru viaţă.
[Calculator calorii]
Urmatorii 3 membri au apreciat mesajul lui Animis23:
barbuta (08 iul 2013), niculina04 (09 iul 2013), rommyna (09 iul 2013)
  #4924 (permalink)  
Vechi 08 iul 2013, 22:30:03
lucia ely's Avatar
(meniuri, evolutie)
Slăbuţa cunoscătorSlăbuţa cunoscător
Merite:
 
Data înregistrării: 08 mai 2010
Locaţie: *~*, Romania
Vârsta: 31
Dieta: personalizata
Date: 152cm, 92kg
Mesaje: 7.694
Aprecieri acordate: 529
Am fost apreciat(a) de 904 ori in 658 mesaje
Implicit Re: Jurnalul studentei ocupate(sau nu) - Animis23

Citat:
Anterior postat de Animis23 Vezi mesajul
Si am venit la raport!

A fost o zi buna, zic eu. Prima zi la munca, printre multe ispite (printre care sarbatorirea zilei mele de nastere). Avand in vedere ca nu ma abtineam de la dulciuri, sucuri sau chipsuri pana acum, zic eu ca incep sa ma acomodez.

md: mix de cereale cu sana si fructe uscate
pranz: mancare de linte, morcovi i ceapa cu 4-5 bucatele de muschiulet de porc
g1: 2-3 chipsuri, o gura de inghetata si cativa covrigei din maxi mix, un pahar de nestea (in zile mai bune probabil ca m-as fi abtinut de tot, dar am zis sa o iau incet... )
cina: o portie de ciorba cu o aripioara de pui din ciorba
g2, ca sa zic asa: zeama si legume din ciorba.

Nu prea beau apa, m-am dezvatat de un obicei bun, dar o sa incep sa lucrez la asta.

La munca a fost frumos, o zi mai de acomodare, asa, lejeruta. Am primit un cadou frumos de la colegi, si o felicitare dulce cu multe ganduri frumoase chiar si de la oameni de la care nu ma asteptam!

Am fost si la sala, o ora de abs& arms. Ma descurc destul de bine avand in vedere pauza de aproape doua luni.

Sper ca maine sa fie o zi mai buna, ce pot spune?

Pupici si spor tuturor!
Hei La multi ani!!!!:*
e bunicel meniu pt inceput
si felicitari pt un nou inceput la sala!
cu siguranta maine va fi mai bine!! o seara frumoasa !
BORKED
__________________
04.01.2022 95.6
18.01.2022 91.5

1300 kcal pe zi pt slabit
proteine 15 %= 45 gr
glucide 55 % =166 gr
grasimi 30% = 41gr
  #4925 (permalink)  
Vechi 09 iul 2013, 20:10:42
Animis23's Avatar
(meniuri, evolutie)
Slăbuţa cunoscătorSlăbuţa cunoscător
Merite:
SUNT RESPONSABIL SUNT RESPONSABIL, DONEZ Locul 2 la concurs  
Data înregistrării: 12 apr 2011
Locaţie: Cluj-Napoca (Braila), Romania
Vârsta: 34
Dieta: Metabolic Balance
Date: 163cm, 108.3kg
Mesaje: 7.631
Aprecieri acordate: 551
Am fost apreciat(a) de 1.659 ori in 834 mesaje
Implicit Re: Jurnalul studentei ocupate(sau nu) - Animis23

Multumesc de vizita!

Iata raportul pe ziua de azi:

md - sana cu cereale si fructe uscate
g1 - un pumn de caju crud, un covrig cu sare...
pranz - mancare de linte cu niste bucatele de muschi de porc
g2 - o nectarina, 3 felii de ananas, pepene rosu
cina - ciorba cu o aripa de pui.

Cred ca am mancat cam mult azi... dar nu m-am simtit nici prea plina, nici nu am apucat sa poftesc la nimic. Trebuie sa ma straduiesc sa mananc 5 mese mici, e foarte bun programul asta. La cantitati trebuie sa mai lucrez.

Am facut si o ora de fitball dance, foarte fun.

In rest, toate bune si frumoase, ar trebui sa incep sa ma pregatesc sa ma inscriu la master!
__________________

Jurnalul meu
Animis23, necesarul caloric zilnic pentru a te menţine la greutatea actuală, la un nivel de activitate fizică Usor activ, este de 2438 kcal/zi. Pentru a slăbi 0.5kg/săptămână, ar trebui să mănânci aproximativ 1921 kcal/zi. Pentru a slăbi 3 kg/lună ar trebui să mănânci aproximativ 1664 kcal/zi.
NOTĂ: Culorile înseamnă slăbit sănătos, înfometare, pericol pentru viaţă.
[Calculator calorii]
Urmatorii 2 membri au apreciat mesajul lui Animis23:
GCM (09 iul 2013), rommyna (10 iul 2013)
  #4926 (permalink)  
Vechi 09 iul 2013, 20:15:56
GCM's Avatar
GCM GCM este deconectat
(meniuri, evolutie)
Slăbuţa cunoscătorSlăbuţa cunoscător
Merite:
 
Data înregistrării: 06 iun 2011
Locaţie: Undeva departe..., Romania
Dieta: Si eu cum pot!
Date: 162cm, 68kg
Mesaje: 7.723
Aprecieri acordate: 1.517
Am fost apreciat(a) de 4.936 ori in 2.670 mesaje
Implicit Re: Jurnalul studentei ocupate(sau nu) - Animis23

Se vede ca esti ”organizata”....si e bine ca ai revenit cu sportul!
Eu incerc sa reintru la normal cu alimentatia si sportul sa scap de ultimele kg. Diana se plange de un program super incarcat!!!!Cam liniste in rest!!!
Bafta cu masterul...mie mi-a fost greu pana sa ma apuc si in febr il termin deja.
__________________
http://forum.slabute.ro/jurnale-slab...nte-10637.html

Greutatea ideală pentru înălţimea 162 cm este 56 kg. Pentru a ajunge la greutatea ideală, trebuie sa mai scazi 12 kg. Greutatea normală pentru înălţimea 162 cm trebuie să se află în intervalul 49-66 kg. Indicele de masă corporală are valoarea 25.9 şi este considerat supraponderal
GCM, necesarul caloric zilnic pentru a te menţine la greutatea actuală, la un nivel de activitate fizică Foarte activ, este de 2336 kcal/zi. Pentru a slăbi 0.5kg/săptămână, ar trebui să mănânci aproximativ 1819 kcal/zi. Pentru a slăbi 3 kg/lună ar trebui să mănânci aproximativ 1562 kcal/zi.
NOTĂ: Culorile înseamnă slăbit sănătos, înfometare, pericol pentru viaţă.
[Calculator calorii]
  #4927 (permalink)  
Vechi 10 iul 2013, 08:02:26
rommyna's Avatar
(meniuri, evolutie)
Slăbuţa cunoscătorSlăbuţa cunoscător
Merite:
 
Data înregistrării: 25 ian 2012
Locaţie: Bucuresti, Romania
Vârsta: 36
Dieta: kind of stil de viata sanatos
Date: 150cm, 68kg
Mesaje: 5.544
Aprecieri acordate: 4.292
Am fost apreciat(a) de 3.392 ori in 1.761 mesaje
Implicit Re: Jurnalul studentei ocupate(sau nu) - Animis23



Buna dimineata! Ma bucur tare mult ca ai revenit in forta si ca toate par ok. Te admir pentru ambitie si pentru sport. Ai sa vezi cum no time toate vor intra pe un fagas bun-cel putin in ceea ce priveste slabitul.

In rest, te invidiez pentru atatea locrui vazute Ca doar am vazut cu toatele tonele de poze de pe fb. Dar ma bucur pentru tine si pentru toate realizarile (chiar daca te invidiez ) si astept aici zilele cand ne vei spune cum cantarul a luat-o in jos.

Sper la un moment dat sa ajung la Cluj si sa te cunosc si pe tine si pe my sweet beloved Ralu

Zi minunata si rapoarte tot mai bune!
__________________
Jurnal Romina
“People are just as happy as they make up their minds to be.” ― Abraham Lincoln


  #4928 (permalink)  
Vechi 10 iul 2013, 17:55:25
Animis23's Avatar
(meniuri, evolutie)
Slăbuţa cunoscătorSlăbuţa cunoscător
Merite:
SUNT RESPONSABIL SUNT RESPONSABIL, DONEZ Locul 2 la concurs  
Data înregistrării: 12 apr 2011
Locaţie: Cluj-Napoca (Braila), Romania
Vârsta: 34
Dieta: Metabolic Balance
Date: 163cm, 108.3kg
Mesaje: 7.631
Aprecieri acordate: 551
Am fost apreciat(a) de 1.659 ori in 834 mesaje
Implicit Re: Jurnalul studentei ocupate(sau nu) - Animis23

Citat:
Anterior postat de GCM Vezi mesajul
Se vede ca esti ”organizata”....si e bine ca ai revenit cu sportul!
Eu incerc sa reintru la normal cu alimentatia si sportul sa scap de ultimele kg. Diana se plange de un program super incarcat!!!!Cam liniste in rest!!!
Bafta cu masterul...mie mi-a fost greu pana sa ma apuc si in febr il termin deja.


Citat:
Anterior postat de rommyna Vezi mesajul


Buna dimineata! Ma bucur tare mult ca ai revenit in forta si ca toate par ok. Te admir pentru ambitie si pentru sport. Ai sa vezi cum no time toate vor intra pe un fagas bun-cel putin in ceea ce priveste slabitul.

In rest, te invidiez pentru atatea locrui vazute Ca doar am vazut cu toatele tonele de poze de pe fb. Dar ma bucur pentru tine si pentru toate realizarile (chiar daca te invidiez ) si astept aici zilele cand ne vei spune cum cantarul a luat-o in jos.

Sper la un moment dat sa ajung la Cluj si sa te cunosc si pe tine si pe my sweet beloved Ralu

Zi minunata si rapoarte tot mai bune!
Da..ieri era toata situatia neagra legat de master, astazi am dat niste telefoane pe la secretariat si s-au mai clarificat niste lucruri. In Cluj oamenii sunt cu adevarat altfel. Nu as fi primit asa raspunsuri rabdatoare si frumoase de la o secretara de la mine din facultate niciodata.

Am vorbit cu o colega si o sa imi dea lucrarea ei de diploma sa am din ce ma inspira pentru proiectul de cercetare, si am descoperit ca o alta colega e asistent universitar acolo unde vreau eu sa merg si a zis ca imi arata cum sa fac un plan de proiect frumos, si imi da niste sfaturi, iar daca am probleme cu inscrierea (nu am facut rost de niste acte de la Bucuresti in timp util), incearca sa puna o vorba buna ca sa ma pot inscrie, cu promisiunea ca le aduc mai tarziu.

Se adunasera multe lucruri de facut, printre care ITP-ul la masina. Eu am fobie de tot ce e legat de masina, in general se ocupa tata de asta... Si am sunat la un service din apropiere si maine dimineata la 8 ma duc cu masina ca sa rezolv si chestia asta.

In rest, sunt deprimata rau, asta e cuvantul potrivit. Aseara am plans vreo 2 ore pentru ca... viata mea nu e asa cum ma asteptam sa fie la momentul asta. Eu ma apucasem sa imi fac planuri de slabit pentru nunta si acum slabesc gandindu-ma ca trebuie sa imi gasesc un barbat nou...

Nu sunt nerecunoscatoare si sunt convinsa ca pe toate celelalte planuri viata mea e incantatoare, dar sufar. Simt ca imaginea viitorului meu devenise foarte clara si acum cineva mi-a tras presul de sub picioare. Nici nu stiu de unde sa incep. De fiecare data cand ma gandesc la asta incep sa respir greu si ma podidesc o sumedenie de sentimente si nu pot sa imi opresc lacrimile. Nu mi-am imaginat nicio secunda ca o sa ajung la asemenea ganduri si in situatia asta, de a da cu buretele peste aproape 7 ani de relatie pentru ca toate indiciile imi spun ca e mai bine asa pentru mine. Sunt inspaimantata si singura. Nimeni nu ma poate ajuta. Ma vad deja inconjurata de pisici la 40 de ani. Am o gramada de colege asa si asta nu face decat sa imi inrautateasca temerile.

Intotdeauna cand ma intreba lumea care e frica mea cea mai mare raspundeam ca singuratatea. Si acum simt ca imediat ce mi-am dat seama ca nu mai am acel suport, chiar daca nu era Andrei aici fizic langa mine tot timpul, am nevoie sa imi ocup mintea cu tot felul de activitati ca sa fac timpul sa treaca. Si ma gandesc cu frica cum o sa treaca zile si ani peste mine in incercarea asta de a nu ma gandi la realitate, si la cum ma simt.

Poate vi se pare ca exagerez. Cu siguranta ma gandesc prea mult in fata, dar... nu pot controla imaginile care ma navalesc...

Revenind. Azi am mancat cam multe, dar... acceptabil, zic eu. Ultima masa la 6 PM. S-ar putea sa mai ies la o bere. Stiu ca nu e bine, dar... incerc sa ies din casa. Si, trist dar adevarat, am nevoie de o bere, nu de apa cu lamaie

md: sana cu cereale si fructe uscate
g1: 2 nectarine
pranz: legume cu sos de soia, file de peste in crusta cu brocolli. un covrig cu sare (am fost ispitita. puteam sa ma abtin, stiu).
g2: un pumn de afine proaspete. jumatate de pumn de caju. 2 guri de inghetata (ramasese putina de la ziua mea, si am impartit-o cu cealalta sarbatorita)
cina: ciorba de legume cu o aripa de pui din ciorba.

Mi-am scos niste acte la iveala, ca maine sa merg pe la notari, sa fac niste copii etc. Trebuie sa ma duc si pe la banca, sa imi actualizez datele, pentru ca am buletin nou. Pe de o parte, ma simt lipsita de energie. Pe de alta parte, ma bucur ca am cu ce sa ma tin ocupata.

Fete dragi, va multumesc de vizita. Romi, te astept cu drag la Cluj. Acum, preferabil cu bebe!!!

Va pup!
__________________

Jurnalul meu
Animis23, necesarul caloric zilnic pentru a te menţine la greutatea actuală, la un nivel de activitate fizică Usor activ, este de 2438 kcal/zi. Pentru a slăbi 0.5kg/săptămână, ar trebui să mănânci aproximativ 1921 kcal/zi. Pentru a slăbi 3 kg/lună ar trebui să mănânci aproximativ 1664 kcal/zi.
NOTĂ: Culorile înseamnă slăbit sănătos, înfometare, pericol pentru viaţă.
[Calculator calorii]
Urmatorii 2 membri au apreciat mesajul lui Animis23:
GCM (10 iul 2013), rommyna (11 iul 2013)
  #4929 (permalink)  
Vechi 10 iul 2013, 18:08:56
GCM's Avatar
GCM GCM este deconectat
(meniuri, evolutie)
Slăbuţa cunoscătorSlăbuţa cunoscător
Merite:
 
Data înregistrării: 06 iun 2011
Locaţie: Undeva departe..., Romania
Dieta: Si eu cum pot!
Date: 162cm, 68kg
Mesaje: 7.723
Aprecieri acordate: 1.517
Am fost apreciat(a) de 4.936 ori in 2.670 mesaje
Implicit Re: Jurnalul studentei ocupate(sau nu) - Animis23

Fruntea sus legat de singuratate!!!Daca vrei sa slabesti, fa-o pt a te simti bine, a te simti in largul tau....si cu ocazia asta...capatand mult mai multa incredere in tine, vei vedea cu privirile ti se vor intersecta cu fel si fel de oameni...si niciodta nu vei sti de unde sare iepurica...unde va fi el.
Si eu visez la nunta, la cai verzi pe pereti...ne facem o groaza de planuri(cele cu nunta doar eu ) dar concret...NIMIC!si mereu imi zic ca mai devreme sau mai tarziu, cineva ma va vedea asa cum sunt, ma va aprecia pentru ceea ce sunt...poate fi el, sau oricare altul....dar fie ce o fi...slabesc pentru mine!!!Sa ma simt eu frumoasa!!!!
Hai ca m-am lalait mult!!!!Apropo...si mie mi-e a dracului de frica de singuratate.
__________________
http://forum.slabute.ro/jurnale-slab...nte-10637.html

Greutatea ideală pentru înălţimea 162 cm este 56 kg. Pentru a ajunge la greutatea ideală, trebuie sa mai scazi 12 kg. Greutatea normală pentru înălţimea 162 cm trebuie să se află în intervalul 49-66 kg. Indicele de masă corporală are valoarea 25.9 şi este considerat supraponderal
GCM, necesarul caloric zilnic pentru a te menţine la greutatea actuală, la un nivel de activitate fizică Foarte activ, este de 2336 kcal/zi. Pentru a slăbi 0.5kg/săptămână, ar trebui să mănânci aproximativ 1819 kcal/zi. Pentru a slăbi 3 kg/lună ar trebui să mănânci aproximativ 1562 kcal/zi.
NOTĂ: Culorile înseamnă slăbit sănătos, înfometare, pericol pentru viaţă.
[Calculator calorii]
Urmatorii 2 membri au apreciat mesajul lui GCM:
niculina04 (10 iul 2013), rommyna (11 iul 2013)
  #4930 (permalink)  
Vechi 10 iul 2013, 21:40:02
CezaraCezarului's Avatar
(meniuri, evolutie)
Slăbuţa cu vechimeSlăbuţa cu vechime
Merite:
 
Data înregistrării: 15 feb 2010
Locaţie: Cluj-Napoca, Romania
Vârsta: 35
Dieta: Bun-simț
Date: 170cm, 69.7kg
Mesaje: 1.720
Aprecieri acordate: 156
Am fost apreciat(a) de 573 ori in 246 mesaje
Implicit Re: Jurnalul studentei ocupate(sau nu) - Animis23

Citat:
Anterior postat de Animis23 Vezi mesajul




Da..ieri era toata situatia neagra legat de master, astazi am dat niste telefoane pe la secretariat si s-au mai clarificat niste lucruri. In Cluj oamenii sunt cu adevarat altfel. Nu as fi primit asa raspunsuri rabdatoare si frumoase de la o secretara de la mine din facultate niciodata.

Am vorbit cu o colega si o sa imi dea lucrarea ei de diploma sa am din ce ma inspira pentru proiectul de cercetare, si am descoperit ca o alta colega e asistent universitar acolo unde vreau eu sa merg si a zis ca imi arata cum sa fac un plan de proiect frumos, si imi da niste sfaturi, iar daca am probleme cu inscrierea (nu am facut rost de niste acte de la Bucuresti in timp util), incearca sa puna o vorba buna ca sa ma pot inscrie, cu promisiunea ca le aduc mai tarziu.

Se adunasera multe lucruri de facut, printre care ITP-ul la masina. Eu am fobie de tot ce e legat de masina, in general se ocupa tata de asta... Si am sunat la un service din apropiere si maine dimineata la 8 ma duc cu masina ca sa rezolv si chestia asta.

In rest, sunt deprimata rau, asta e cuvantul potrivit. Aseara am plans vreo 2 ore pentru ca... viata mea nu e asa cum ma asteptam sa fie la momentul asta. Eu ma apucasem sa imi fac planuri de slabit pentru nunta si acum slabesc gandindu-ma ca trebuie sa imi gasesc un barbat nou...

Nu sunt nerecunoscatoare si sunt convinsa ca pe toate celelalte planuri viata mea e incantatoare, dar sufar. Simt ca imaginea viitorului meu devenise foarte clara si acum cineva mi-a tras presul de sub picioare. Nici nu stiu de unde sa incep. De fiecare data cand ma gandesc la asta incep sa respir greu si ma podidesc o sumedenie de sentimente si nu pot sa imi opresc lacrimile. Nu mi-am imaginat nicio secunda ca o sa ajung la asemenea ganduri si in situatia asta, de a da cu buretele peste aproape 7 ani de relatie pentru ca toate indiciile imi spun ca e mai bine asa pentru mine. Sunt inspaimantata si singura. Nimeni nu ma poate ajuta. Ma vad deja inconjurata de pisici la 40 de ani. Am o gramada de colege asa si asta nu face decat sa imi inrautateasca temerile.

Intotdeauna cand ma intreba lumea care e frica mea cea mai mare raspundeam ca singuratatea. Si acum simt ca imediat ce mi-am dat seama ca nu mai am acel suport, chiar daca nu era Andrei aici fizic langa mine tot timpul, am nevoie sa imi ocup mintea cu tot felul de activitati ca sa fac timpul sa treaca. Si ma gandesc cu frica cum o sa treaca zile si ani peste mine in incercarea asta de a nu ma gandi la realitate, si la cum ma simt.

Poate vi se pare ca exagerez. Cu siguranta ma gandesc prea mult in fata, dar... nu pot controla imaginile care ma navalesc...

Revenind. Azi am mancat cam multe, dar... acceptabil, zic eu. Ultima masa la 6 PM. S-ar putea sa mai ies la o bere. Stiu ca nu e bine, dar... incerc sa ies din casa. Si, trist dar adevarat, am nevoie de o bere, nu de apa cu lamaie

md: sana cu cereale si fructe uscate
g1: 2 nectarine
pranz: legume cu sos de soia, file de peste in crusta cu brocolli. un covrig cu sare (am fost ispitita. puteam sa ma abtin, stiu).
g2: un pumn de afine proaspete. jumatate de pumn de caju. 2 guri de inghetata (ramasese putina de la ziua mea, si am impartit-o cu cealalta sarbatorita)
cina: ciorba de legume cu o aripa de pui din ciorba.

Mi-am scos niste acte la iveala, ca maine sa merg pe la notari, sa fac niste copii etc. Trebuie sa ma duc si pe la banca, sa imi actualizez datele, pentru ca am buletin nou. Pe de o parte, ma simt lipsita de energie. Pe de alta parte, ma bucur ca am cu ce sa ma tin ocupata.

Fete dragi, va multumesc de vizita. Romi, te astept cu drag la Cluj. Acum, preferabil cu bebe!!!

Va pup!

O iau treptat, sper sa reusesc sa-mi fac ordine prin idei, mi se pare ca am atat de multe sa iti spun. Imi place atat de tare sinceritatea asta, cum iti pui inima pe masa si noi putem sa o disecam alaturi de tine. Sau o fi creierul? Neah, inima…
Sper sa iasa totul bine cu masterul si ce bine-mi pare ca si tu te-ai confruntat cu exact acelasi tip de oameni cu care am avut eu de-a face in orasul magic: draguti, deschisi, saritori. Doamne ce experiente am avut si eu cu secretarele din Bucuresti si cat am mai asteptat pe la usi sa se faca ora exacta si cum imi pregateam discursul de dinainte. Brrr, bine ca a trecut! Ce master vrei sa faci (daca nu e secret ? Si ce colege dragute ai, cum vor sa ajute! Zau ca singurii oameni de care am auzit ca se inteleg bine cu colegii sunt in Cluj (exceptie face Ralu . Nu pretind ca am discutat cu toata tara, dar mi se pare cam dubios ca sa fie o coincidenta. Succes si cu masina, si eu sunt cu fobiile legate de masini, atat de mari incat n-am reusit nici sa conduc, deci te admir pentru asta si admir pe oricine are curajul sa controleze bestia de cateva tone, not for me.
Deci totul e… gata cu Andrei? Nicio sansa? Din cauza examenelor? Te inteleg, cred ca te-ai saturat de mult de sutele de kilometri, de statul prin gara, de dor. :/ Si da, cu tot cu incantarile vietii, ce bine e sa ai cu cine sa le imparti! Dar daca nu a fost el Mr. Right, asta nu inseamna ca nu exista. Poate el a fost Mr. Almost Right. Nu dispera si apeleaza la jocul la care apelez eu mereu… Incerc sa imi imaginez cat de ridicole si vechi o sa mi se para toate dramele mele peste 1 an, peste 5 ani… “This too shall pass” e mai mult decat un cliseu. Daca munca e bine, scoala e bine, lumea o vezi, familia te iubeste… Cu siguranta apare si-un hăndrălău vrednic la orizont, doamne feri, tu deja te gandesti ce nume sa le pui pisicilor?!
Te inteleg si la partea cu “incercarea de a nu ma gandi la realitate si la cum ma simt”. Pentru mine e printre putinele mecanisme de coping care functioneaza, din pacate. Ca daca m-as opri de fiecare data si as asculta tot ce-mi trece prin cap… wow. Nu vreau sa stiu ce e acolo. One day at a time, mai mult de atat nu pot si nici nu suntem obligate sa gandim altfel. Un efort pe care mi-l impun si de la care stiu cat de greu e sa ne abtinem este sa nu-mi fac planuri pe termen lung. De cand tot ziceam si eu ca ma mut, dar din pacate n-am cu cine, Ionut nu e dispus, nu inca…. Si cine stie, uneori imi imaginez ca imi fac bagajul si vin singura acolo unde simt ca mi-e locul. Nu exista niciun motiv bun sau prost pentru a renunta la o relatie, insa cand deja iti lasa senzatia de efort, mai ales de efort unilateral… F**k it.
Cat mi-ar placea sa beau berea cu tine, sa uit de dieta, sa uit de mine asa cum am tot facut-o cu mancarea. Ce s-o alege de noi cu atata uitare?
Sper sa te fi simtit bine in seara asta pana la urma si sa fie somnul usor, le vindeca pe toate. Si ai grija de tine, evident nimeni altcineva nu o s-o faca, asta venind de la o tipa care toata viata a sperat sa fie salvata de ea insasi. :*
__________________

शान्तिः शान्तिः शान्तिः
Don't give up on your dreams, go back to sleep.

CezaraCezarului, necesarul caloric zilnic pentru a te menţine la greutatea actuală, la un nivel de activitate fizică Moderat activ, este de 2210 kcal/zi. Pentru a slăbi 0.5kg/săptămână, ar trebui să mănânci aproximativ 1693 kcal/zi. Pentru a slăbi 3.5 kg/lună ar trebui să mănânci aproximativ 1306 kcal/zi.
NOTĂ: Culorile înseamnă slăbit sănătos, înfometare, pericol pentru viaţă.
[Calculator calorii]
Acest membru apreciaza mesajul lui CezaraCezarului:
rommyna (11 iul 2013)
 

Informatii despre slabit
animis23, calorii, dieta, jurnale, jurnalul, ocupate, ro, sanatos, slabit, slabute, studentei


Reguli de postare
BB code este Pornit
emoticoanele sunt Pornit
Codul [IMG] este Pornit
Codul HTML este Oprit
Trackbacks are Oprit
Pingbacks are Oprit
Refbacks are Oprit
Nu poţi deschide subiecte noi
Nu poţi să răspunzi la mesaje
Poţi să publici ataşamente
Nu poţi să-ţi editezi mesajele

Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimul mesaj
Afumat sau nu?! Slabuta Aditivi Alimentari 5 01 aug 2012 13:19:32
Da sau nu carbohidratilor ? micutza1 Pregatirea pentru slabire 16 27 oct 2011 18:56:38
Sarmalele ingrasa sau nu? minouse Alimentatia 13 29 iun 2010 21:27:56
Votati sau nu? Sheba Discutii off-topic 5 06 dec 2009 19:01:42
Lecitina sau spirulina ingrasa? Sau nu? isza Suplimente 5 17 oct 2009 15:38:32

Mesaje noi in forum de slabit Slabute.ro
 Mesajele slăbuţelor
Se încarcă mesajele...
Calculator calorii (clic aici)
Poziţionare:
Calculator nutriţionalFan Slăbuţe!Susţine Slăbuţe!Top SlăbuţeSlabute TV
Subiecte noi
Subiecte interesante
Ultimele articole