Prezentare Calculator Nutriţional Slăbuţe - Partea 1Cursuri pictura, desen, modelaj, istoria artei
Sunt Resposnabil Calculator nutriţional Susţin Slăbuţe - Widgets si insigne! Slabute Concurs - Sanatate, premii si distractie! Slăbuţe TV - Televiziunea slăbuţelor

Cat de mult conteaza pentru tine cate flotari poti face?

Gaseste prietenii din orasul tau! Alba Arad Arges Bacau Bihor Bistrita-Nasaud Botosani Braila Brasov Buzau Calarasi Caras-Severin
Cluj Constanta Dambovita Dolj Galati Giurgiu Gorj Hunedoara Ialomita Iasi Bucuresti Maramures Mehedinti Mures Neamt Olt
Prahova Salaj Satu-Mare Sibiu Suceava Teleorman Timis Tulcea Vaslui Valcea Vrancea
Prima Petitie Nationala pentru Dreptul la o Viata Sanatoasa deja a fost semnata de catre 66338 oameni.
In total sunt necesare peste 100.000 de semnaturi. Fii voluntar si participa in campania de strangere de semnaturi, clic aici.
Bine ai venit pe Slăbuţe, comunitatea care în 2008 a pus bazele mişcării pentru stilul de viaţă sănătos din România! Am creat pentru tine o comunitate unică şi specială. Într-o atmosferă civilizată, alături doar de oameni de calitate si cu o vastă experientă în domeniul stilului de viaţă sănătos, corect şi imparţial vei putea învăţa şi împărtăşi experienţele tale despre sănătate, alimentaţie, sport, stil de viaţă, slăbit sănătos şi alte întâmplări interesante din viaţa ta. Daca îţi pasă de viitorul ţării noastre şi a celor din jur, poţi contribui alături de noi într-un mod responsabil la promovarea stilului de viaţă sănătos, fie prin recomandarea comunităţii, fie prin relatarea celor învăţate pe Slăbuţe. Dacă ne vizitezi pentru prima dată, îţi recomandăm să citeşti ghidul începătorilor.
Pentru ca să te înregistrezi, clic aici. Succes!
Vezi rezultatele sondajului: Cat de important este pt tine numarul de flotari pe care il poti face?
Stiu cate flotari pot face, sunt interesata sa ma antrenez sa pot face din ce in ce mai multe 12 46,15%
Stiu cate flotari pot face, dar nu ma intereseaza sa progresez in acest domeniu 8 30,77%
Nu am incercat niciodata sa fac flotari, nu ma intereseaza asa ceva 6 23,08%
Membri care au votat: 26. Nu poţi vota în acest sondaj

Răspunde
 
Opţiuni subiect
  #31 (permalink)  
Vechi 29 ian 2012, 11:16:21
quarc's Avatar
(meniuri, evolutie)
Cont restricţionat
Merite:
SUNT RESPONSABIL  
Data înregistrării: 09 nov 2011
Locaţie: Bucuresti, Romania
Vârsta: 43
Dieta: No one ever drowned in sweat
Date: 190cm, 80kg
Mesaje: 634
Aprecieri acordate: 1
Am fost apreciat(a) de 52 ori in 40 mesaje
Implicit Re: Cat de mult conteaza pentru tine cate flotari poti face?

Efortul aerobic e bun si important dar nu merge fara forta. Forta este buna si importanta si ea.

FARA FORTA SUFICIENTA VA VETI ACCIDENTA CAND FACETI EFORT AEROBIC, nu spun daca, spun cand deoarece este o certitudine.

Acum va las sa va distrati cum va place voua...

Bafta multa, ca o sa aveti nevoie!
q
quarc, pentru a configura şi afişa ticker-ul tău, urmează paşii din noua secţiune tickere.
quarc, necesarul caloric zilnic pentru a te menţine la greutatea actuală, la un nivel de activitate fizică Moderat activ, este de 2836 kcal/zi. Pentru a slăbi 0.5kg/săptămână, ar trebui să mănânci aproximativ 2319 kcal/zi.
NOTĂ: Culorile înseamnă slăbit sănătos, înfometare, pericol pentru viaţă.
[Calculator calorii]
Răspuns cu citat
  #32 (permalink)  
Vechi 29 ian 2012, 12:17:21
deadcountess's Avatar
(meniuri, evolutie)
Slăbuţă cu ExperienţăSlăbuţă cu Experienţă
Merite:
SUNT RESPONSABIL  
Data înregistrării: 07 mai 2010
Locaţie: Trondheim, Norvegia
Vârsta: 46
Dieta: DUKAN +semivegetariana
Date: 163cm, 52.1kg
Mesaje: 4.152
Aprecieri acordate: 755
Am fost apreciat(a) de 584 ori in 420 mesaje
Implicit Re: Cat de mult conteaza pentru tine cate flotari poti face?

Citat:
Anterior postat de quarc Vezi mesajul
Efortul aerobic e bun si important dar nu merge fara forta. Forta este buna si importanta si ea.

FARA FORTA SUFICIENTA VA VETI ACCIDENTA CAND FACETI EFORT AEROBIC, nu spun daca, spun cand deoarece este o certitudine.

Acum va las sa va distrati cum va place voua...

Bafta multa, ca o sa aveti nevoie!
q
Forta necesara alergatului vine alergand, nu-i musai sa faci forta pt asta. Vanatorul tau preistoric se descurca foarte bine fara exercitii de forta
__________________
'
Vrei sa incepi o dieta dar nu stii cum sa alegi? Citeste prima data aceasta clasificare!

http://forum.slabute.ro/diete/tipuri...tml#post912052


"subgrup"
http://forum.slabute.ro/mentinere/gr...etri-9779.html

[/URL]
Răspuns cu citat
  #33 (permalink)  
Vechi 30 ian 2012, 12:14:55
quarc's Avatar
(meniuri, evolutie)
Cont restricţionat
Merite:
SUNT RESPONSABIL  
Data înregistrării: 09 nov 2011
Locaţie: Bucuresti, Romania
Vârsta: 43
Dieta: No one ever drowned in sweat
Date: 190cm, 80kg
Mesaje: 634
Aprecieri acordate: 1
Am fost apreciat(a) de 52 ori in 40 mesaje
Implicit Re: Cat de mult conteaza pentru tine cate flotari poti face?

Nota: daca tot va contraziceti cu mine, aveti minima decenta sa cititi TOT ce am avut de spus - inclusiv linkurile; de contrazis pe fapte nici nu mai sper.

Citat:
Anterior postat de deadcountess Vezi mesajul
Forta necesara alergatului vine alergand, nu-i musai sa faci forta pt asta. Vanatorul tau preistoric se descurca foarte bine fara exercitii de forta
"Isn't that cute...BUT IT'S WRONG!"


Draga Contesa,



La asemenea aberatii ma vad nevoit sa imi incalc promisiunea. Nu ca m-ar durea pe mine de ce ai tu de spus, doar ca nu pot suporta ignoranta si nu suport oamenii neinstruiti care dau sfaturi proaste legate de lucruri la care nu se pricep. Sfaturile proaste fac mai mult rau decat daca bine.

Tu Contesa, faci 25 de flotari, nu le vezi beneficiile si indemni pe altii sa nu faca! Nici Papa Urban al VIII-lea nu vedea cum se invarte Pamantul. Ce faci tu e rau, este foarte rau; ma intreb de ce mai faci flotari?(te rog din tot sufletul sa nu imi raspunzi la asta; este o intrebare retorica)
De ce toti pretuiesc flotarea mai putin tu si femeile la dieta?(tot retoric)



Se vede ca nu alergi. Sau daca alergi, alergi din instinct, se vede ca nu te-ai informat defel legat de acest subiect. Fie alergi foarte putin, fie te-ai nascut in Kenia, alergi foarte mult din frageda pruncie si esti mult mai rezistenta decat media reprezentatilor acestei specii de ai reusit sa eviti cosmarul alergatorilor.

Alergatul este domeniul meu de expertiza, nu imi place sa alerg, urasc sa alerg, dar totusi alerg deoarece experienta mi-a aratat ca este cel mai eficient. Este bun la foarte multe, daca este facut cu cap.

Contesa mea draga, pune mana si documenteaza-te, iesi la alergat serios si mai vorbim legat de acest subiect dupa ce termini si tu un maraton.

Te rog, nu te mai da cu parerea legat de subiecte la care nu te pricepi; risti sa faci mai mult rau decat bine. Ma vezi pe mine facand remarci coerente la altceva decat alergat si forta necesara ne miscam eficient propriul corp? La ciclism ma abtin deoarece experienta mea cu biciclete se rezuma doar la pedalat de placere - pe bicicleta nu am reusit sa trec cu pulsul de 130 in ciuda faptului ca sustin 30kmph. Ma bate gandul sa ma duc pana la Ploiesti la vara...

Aveti idee care este rolul umerilor in alergare? Aveti idee care este rolul spatelui in alergare? Veti intelege asta cand veti fi alergat 20km si veti vedea ce te deranjeaza. Credeti ca exercitiile de care vorbesc eu au vre-un scop ascuns? Vorbim dupa un maraton, draga mea intunecata.

O data pentru totdeauna, sa intre in capetele celor care sunt aici doar ca sa se certe, sa isi planga de mila sau sa isi caute scuze!

In viata ca sa progresezi trebuie sa iti pui un tel bun si sa in atingi. Telurile mici fac oameni mici!

Puneti-va un tel realizabil si atingeti-l.
1. sa alerg la o cursa de 5k in vara asta si sa ies in top 1/3
2. sa alerg la o cursa de 10k in vara asta si sa ies in top 1/3
3. sa termin un semimaraton
4. sa termin un maraton
5. sa termin un triatlon
6. sa particip la o cursa de ciclism si sa termin in prima treime( asa e cadou pentru fanele bicicltelor stationare - ciclismul este mult mai complex decat a pedala jumatate de ora in fata televizorului - chit ca este la intensitate mare)
7. sau altceva serios - dupa cum spuneam mai devreme indoitul mainii din cot nu se pune.

Recomandarea mea este sa treceti direct la 4, 5 si 6, este realizabil, sute de mii de oameni fac asta si le este bine.

Daca sunteti aici ca sa va certati si vreti sa imi dati un contraargument valid legat de abilitatea de a slabi prin alergare aratati-mi poze cu maratonisti grasi la linia de sosire.

IMpossible is Nothing - YouTube
The most inspiring video you will ever watch! - YouTube
Tribulatii despre alergat
Rutina mea legata de picioare
Tribulatii despre genuflexiuni

"“If you are an overweight runner focused on a marathon, the most important thing you can do is lose body fat.” Wrong. If you’re an overweight runner focused on the marathon the most important thing you can do is get a good pair of shoes and go run. Believe in yourself, educate yourself, and listen to your body. "
open(dot)salon(dot)com/blog/justjuli/2009/09/16/defending_the_fat_runner

Nicaieri nu am spus trageti de fiare.
Credeti ca 100 de flotari, 50 de tractiuni, 200 de abdomene si 200 de genuflexiuni sunt grele? Este greu sa ne miscam propriul corp cu usurinta? Este inimaginabil ca o sa reusim sa urcam trei etaje fara sa ajungem lac de transpiratie? Exercitiile de mai sus pun pe noi putere si anduranta suficienta ca sa ne miscam, atat si nimic mai mult. Nu spun sa ridicam sute de kilograme de mii de ori, nu propun sa facem volum ca la culturisti si nici nu propun daramatul recordurilor la flotari. Fetelor stati linistite, nu veti pune muschi ca barbatii decat daca o sa va creasca peste noapte o pereche de gonade masculine. Chiar si asa cu o pereche in plus nu o sa puneti muschi daca nu faceti la sala strict rutine de culturisti si nu mancati ca ei. BTW culturistii se feresc sa alerge pentru ca este contraproductiv hipertrofiei musculare.

Revenind putin...
Fiecare este dator cu a se misca pe sine.

De ce sunteti aici? De ce ati decis sa slabiti? Pun pariu ca majoritatea isi doreste sa se miste mai usor, nu sa devina fotomodel. Este mult mai elegant sa iti cuantifici progresul prin eficienta miscarii decat prin greutate, deh cine sunt eu sa vorbesc.
Numai prin dieta nu se poate ajunge acolo. Puneti si faceti si sport. Dieta fara sport nu se poate si nici sport fara dieta. Cititi, invatati, educati-va si puneti osul la munca!


Revenind la un ton mai pasnic, mi-am permis sa pun un articol intreg si doua bucati din altul.

Alergatul este intuitiv, doar ca e putin mai complicat decat a pune un picior in fata celuilalt, trebuie sa intelegem cum compensam pentru tehnologia care ne strica. Vanatorul meu preistoric facea forta cand cara carnea inapoi la pestera, cand alerga cu sulita in mana si cand se batea cu alti vanatori preistoric care se dadeau la carnea lui. Alergatul este unul dintre cele mai eficiente metode de a slabi, dar a te apuca sa alergi fara putin studiu si fara a avea suficienta putere pentru a rezista rigorilor sportului este ca a pune carul inanitea boilor. Va rog, nu va apucati sa enumerati beneficiile bicicletelor, ale aparatelor eliptice sau alte masinarii, le cunosc, le-am folosit din punctul meu de vedere alergatul este mai bun si nu poate fi inlocuit. Poate doar bicicletele eliptice sa fie un substitut bun pentru skiul de fond. Toate masinile sunt bune la ceva si ele au avantaje si ele au dezavantaje - daca vreti o discutie legata de diferente o sa discutam si de asta. Alergatul este totusi cel mai ieftin si poate fi facut oriunde, oricand de catre oricine cu o constitutie medie, poate sa acopere o gama larga de intensitati si ne face mai puternici in lupta cu campul nostru gravitational de zi cu zi.





Runner's world
Balance Running and Strength Training
Increase strength to burn more calories and prevent injuries.
By Leslie Goldman
From the April 2009 issue of Runner's World

Dieter's Strategy: Avoid strength training to keep from adding on pounds.

Runner's Strategy: Balance running and strength training.

Dieters often shy away from strength training, such as lifting weights, out of a fear it will make them bulk up. Others are intimidated by going to a gym. But for many dieters, the reason is simpler: They know one hour of intense cardio burns more calories than one hour of strength training. If you're pressed for time, it would seem that intense cardiovascular exercise would provide more bang for your buck, leading to a greater weight loss than pumping iron.

Yet the truth is that taking the time to add strength training to your routine a few days a week has a number of unintuitive benefits that can help boost your weight loss. Studies have shown that strength training can improve body composition by helping you maintain or increase your lean body mass and can decrease your percentage of body fat, helping you look leaner and burn additional calories. Here's how it works.

1. Muscle Burns More Calories: "Fat burns almost nothing at rest," says exercise physiologist Pete McCall, "whereas muscle uses oxygen. If you increase lean muscle mass, you'll increase the body's ability to use oxygen and burn more calories." Your body typically uses about 4.5 to seven calories per pound of muscle every day. If a 160-pound runner with 20 percent body fat increases his muscle mass and lowers his body fat to 15 percent, he'll burn an extra 36 to 56 calories a day at rest—simply by adding muscle.

2. You'll Be More Efficient: Strength training can help you run faster, longer, and more efficiently. A study published last year in the Journal of Strength and Conditioning Research showed that runners who add three days of resistance training exercises to their weekly program increase their leg strength and enhance their endurance. Obviously, runners with better endurance can run longer—and burn more calories. You'll also be able to recover faster from those long runs because strength training makes your body more efficient at converting metabolic waste into energy. "It's like being able to convert car exhaust into gas," says McCall.

3. You'll Be Less Injury-Prone: "If you increase your strength, you'll also increase your joint stability, reducing your risk of repetitive stress injuries," says McCall, citing a study in the Journal of Strength and Conditioning Research, which showed that incorporating moves such as squats, single-leg hops, and ab work into a workout can not only prevent lower-body injuries, but improve performance as well. Leg exercises are particularly important when it comes to reducing injury: These exercises strengthen muscles around the knees and hips—two areas that often cause problems for runners.

Real Runner: Tom Parnell 34, Boston

"In 2007, I was running about 25 to 30 miles a week—that is, until I tore my calf muscle playing flag football and was sidelined for nine months. I replaced running with couch surfing and junk food and, not surprisingly, put on 40 pounds in no time. When I started running again, my knees killed me from all the weight I had put on. So I added a three-days-on-one-day-off strength-training routine to my regimen, focusing on two muscle groups at a time. I believe that lifting weights helped me drop about half of the 40 pounds I eventually lost—plus I got stronger, faster, and have been able to avoid another injury."


Powerful Stuff

Ready to add strength training into your routine, but pressed for time? Exercise physiologist Pete McCall suggests adding the exercises here to your postrun routine. Start with one session per week and work up to three. Both use a number of muscle groups—plus, they're easy to do and take just a few minutes. "After 16 weeks, your pants size will shrink, you'll have more energy, and you'll be more powerful and efficient," he says.

Squat to Row
Strengthens knees, quads, glutes, hips, back, core, biceps

1. Stand two feet from a cable machine set at a weight that's hard but controllable.
2. Holding onto the cable handles with your arms extended, squat down.
3. As you return to standing, pull your hands toward your diaphragm, keeping elbows by your torso. Do two or three sets of 12 to 15 reps.

Wood Chop
Strengthens hips, quads, glutes, shoulders, back, core

1. Stand with feet shoulder-width apart, holding a five- to eight-pound medicine ball in your hands.
2. Squat down with the ball between your knees, keeping your heels on the floor, sticking your butt out, and not letting your knees go more than a few inches toward your toes.
3. Return to standing, raising the ball overhead, maintaining a slight bend in your knees. Keep your core engaged the whole time, as if bracing for a punch. Do two or three sets of 12 to 15 reps; increase weight of the medicine ball when you can do 15 in good form.


Hard Fact After age 30, inactive adults will lose three to five percent of their muscle mass per decade.


---------------

The 10 Laws of Injury Prevention
Follow these time-tested principles and you'll spend more time on the roads—and less in rehab
By Amby Burfoot

IV
Use Strength Training To Balance Your Body

You need something—and what better than muscle?—to keep your body properly aligned while you're running down the road at 450 pounds of crunching, twisting-in, and torquing-out force per stride. According to Ferber, it's particularly important to strengthen the hip muscles. He claims his clinic has cured 92 percent of knee injuries with a hip regimen. "Strengthening the hips is optimal for effective rehabilitation, as opposed to treating the area where the pain is located (e.g., your knee)," he says. "When you strengthen the hips—the abductors, adductors, and gluteus maximus—you increase your leg stability all the way down to the ankle."

ACTION PLAN
You don't want to train for bulging muscles. You need just enough core, hip, and lower-leg strength training to keep your pelvis and lower-extremity joints properly positioned. "Healthy running should be as symmetrical and fluid as possible," says Michael Fredericson, M.D., associate professor of sports medicine at Stanford University School of Medicine. "If you don't have muscle balance, then you lose the symmetry, and that's when you start having problems."


VI
Run on a Level Surface

Here's another factor that could have a significant impact on running injuries, but has been rarely studied: road camber. No doubt you always run on the left side of the road facing traffic. That's good for safety reasons. But it also gives you a functional leg-length discrepancy, since your left foot hits the road lower on the slope than your right foot. You're also placing your left foot on a slant that tends to limit healthy pronation, and your right foot in a position that encourages overpronation. And you're doing this—running in an unbalanced way—160 to 180 strides a minute for mile after mile, day after day, week after week. Clint Verran, a physical therapist in Lake Orion, Michigan, sees the results of this cambered running in his clinic, where he treats a higher incidence of left-hip injuries in runners than right-hip injuries.

ACTION PLAN
True, it's not easy to escape cambered asphalt. And safety concerns demand that you run on the left side of the road. So now you've already got two strikes against you. To avoid strike three, remember that road camber can cause problems. If you're increasing your mileage, feel an injury coming on, or are returning from injury, try to do some of your training runs on a level surface like a bike path or dirt trail. The local track also provides a firm, essentially flat surface that's great for slow-paced running. (When you do faster interval training on a track, you put unequal torque on your feet and legs due to the need to keep turning left, so be careful if you are injury prone.) Also consider the treadmill. It's hard to imagine a better surface for balanced running. At the very least, a treadmill provides a great surface for beginning runners, runners who are recovering from an injury, and perhaps even marathoners aiming to increase mileage without increasing their injury risk.


M-a mancat sa ma bag intre femei...
q


quarc, pentru a configura şi afişa ticker-ul tău, urmează paşii din noua secţiune tickere.
quarc, necesarul caloric zilnic pentru a te menţine la greutatea actuală, la un nivel de activitate fizică Moderat activ, este de 2836 kcal/zi. Pentru a slăbi 0.5kg/săptămână, ar trebui să mănânci aproximativ 2319 kcal/zi.
NOTĂ: Culorile înseamnă slăbit sănătos, înfometare, pericol pentru viaţă.
[Calculator calorii]

Ultima dată editat de quarc; 30 ian 2012 at 12:23:46.
Răspuns cu citat
  #34 (permalink)  
Vechi 30 ian 2012, 12:41:42
deadcountess's Avatar
(meniuri, evolutie)
Slăbuţă cu ExperienţăSlăbuţă cu Experienţă
Merite:
SUNT RESPONSABIL  
Data înregistrării: 07 mai 2010
Locaţie: Trondheim, Norvegia
Vârsta: 46
Dieta: DUKAN +semivegetariana
Date: 163cm, 52.1kg
Mesaje: 4.152
Aprecieri acordate: 755
Am fost apreciat(a) de 584 ori in 420 mesaje
Implicit Re: Cat de mult conteaza pentru tine cate flotari poti face?

Iarasi stilul tau arogant si agresiv, sa zicem ca de vina e testosteronul...

1. De ce faci pe altii ignoranti si neinstruiti? Ce calificare ai tu in domeniul sportului?? (Nu te doare ce am de spus nu te obliga nimeni sa citesti )

2.Despre alergatul meu lucrurile satu cam asa: alerg rar si numai cateva luni pe an (mai mult nu-mi permite clima). Maraton n-am incercat dar nici nu ma tenteaza sa ma antrenez serios pt asa ceva pt ca ma plictisesc repede, nu ma vad alergand ore in sir.

Dar hai sa-ti spun altceva despre maraton decat tribulatii. Fapte reale, nu citate din Testosterone Nation. Femeie de 69 de ani (colega mea) are o gramada de maratoane la activ, cel mai recent a fost asta vara. Femeia asta nu face absolut nimic altceva in afara de alergat, nici un exercitiu de forta, nici o sala, nimic-nimic. Explica-mi tu de ce poate si de ce nu se accidenteaza??

3."Daca sunteti aici ca sa va certati si vreti sa imi dati un contraargument valid legat de abilitatea de a slabi prin alergare aratati-mi poze cu maratonisti grasi la linia de sosire." Cine a zis ca nu se slabeste prin alergare? A, ca maratonistii aia se indoapa cu shaorma cum spui tu ca e ok, da, de asta se indoiesc multi pe aici.

4." Alergatul este unul dintre cele mai eficiente metode de a slabi, dar a te apuca sa alergi fara putin studiu si fara a avea suficienta putere pentru a rezista rigorilor sportului este ca a pune carul inanitea boilor."

Am uitat sa specific ca acea colega a mea, maratonista in prag de pensie, si-a petrecut viata alergand si plimbandu-se pe munti, nu in fata calculatorului citind despre alergat.

P.S: da, am citit tot ce ai avut de spus, toate linkurile, sorry, nu am atata timp liber la dispozitie si sincer nici prea mult chef sa citesc Testosterone Nation nu am.
__________________
'
Vrei sa incepi o dieta dar nu stii cum sa alegi? Citeste prima data aceasta clasificare!

http://forum.slabute.ro/diete/tipuri...tml#post912052


"subgrup"
http://forum.slabute.ro/mentinere/gr...etri-9779.html

[/URL]

Ultima dată editat de deadcountess; 30 ian 2012 at 12:56:38.
Răspuns cu citat
  #35 (permalink)  
Vechi 30 ian 2012, 12:59:52
quarc's Avatar
(meniuri, evolutie)
Cont restricţionat
Merite:
SUNT RESPONSABIL  
Data înregistrării: 09 nov 2011
Locaţie: Bucuresti, Romania
Vârsta: 43
Dieta: No one ever drowned in sweat
Date: 190cm, 80kg
Mesaje: 634
Aprecieri acordate: 1
Am fost apreciat(a) de 52 ori in 40 mesaje
Implicit Re: Cat de mult conteaza pentru tine cate flotari poti face?

Citat:
Anterior postat de deadcountess Vezi mesajul
iarasi stilul tau arogant si agresiv, sa zicem ca de vina e testosteronul...

1. De ce faci pe altii ignoranti si neinstruiti? Ce calificare ai tu in domeniul sportului?? (nu te doare ce am de spus nu te obliga nimeni sa citesti )
nu fac pe altii ignoranti si neintruiti. Pe tine te fac ignoranta si neinstruita cand vine vorba de sport. Cum poti sa spui ca flotarile nu au valoare?!
Pentru a vedea valoarea flotarilor nu iti trebuie calificare; ai nevoie doare de bun simt si putina experienta.


2.despre alergatul meu lucrurile satu cam asa: Alerg rar si numai cateva luni pe an (mai mult nu-mi permite clima). Maraton n-am incercat dar nici nu ma tenteaza sa ma antrenez serios pt asa ceva pt ca ma plictisesc repede, nu ma vad alergand ore in sir.

duminica seara am alergat 2km la -11celisus cu umiditate 85% pe zapada cu gheata. Nu imi vorbi de clima.


dar hai sa-ti spun altceva despre maraton decat tribulatii. Fapte reale, nu citate din testosterone nation. Femeie de 69 de ani (colega mea) are o gramada de maratoane la activ, cel mai recent a fost asta vara. Femeia asta nu face absolut nimic altceva in afara de alergat, nici un exercitiu de forta, nici o sala, nimic-nimic. Explica-mi tu de ce poate si de ce nu se accidenteaza??
bravo ei, inseamna ca e aparte. Noi restul muritorilor trebuie sa facem, ca sa nu ne rupem.


3."daca sunteti aici ca sa va certati si vreti sa imi dati un contraargument valid legat de abilitatea de a slabi prin alergare aratati-mi poze cu maratonisti grasi la linia de sosire." cine a zis ca nu se slabeste prin alergare? A, ca maratonistii aia se indoapa cu shaorma cum spui tu ca e ok, da, de asta se indoiesc multi pe aici.
asta este mentalitatea. Toate fetele se duc la zumba, tae-bo si mai stiu eu ce programe(care au si flotari). Nici nu isi propun sa citeasca despre orice al subiect decat dieta bazata pe apa si se incred orbeste intr-un instructor. Se chinuie ani de zile fara rezultate. Eu am slabit cu shorma sau echivalent la pranz. Stiu ca nu ma crezi si nici nu iti cer. Vreau doar sa va fac sa scoateti capul din monitor si sa va puneti intrebari.

4." alergatul este unul dintre cele mai eficiente metode de a slabi, dar a te apuca sa alergi fara putin studiu si fara a avea suficienta putere pentru a rezista rigorilor sportului este ca a pune carul inanitea boilor."

am uitat sa specific ca acea colega a mea, maratonista in prag de pensie, si-a petrecut viata alergand, nu in fata calculatorului citind despre alergat.

noi din pacatea am inceput cu stat pe scaun la scoala si traim 8 ore pe scaun ca sa avem bani de paine. Daca iei un om care sta 8 ore pe scaun si il pui sa alerge fara exercitii de forta minimale o sa se accidenteze.

p.s: Da, am citit tot ce ai avut de spus, toate linkurile, sorry, nu am atata timp liber la dispozitie si sincer nici prea mult chef sa citesc testosterone nation nu am.

1234567890
quarc, pentru a configura şi afişa ticker-ul tău, urmează paşii din noua secţiune tickere.
quarc, necesarul caloric zilnic pentru a te menţine la greutatea actuală, la un nivel de activitate fizică Moderat activ, este de 2836 kcal/zi. Pentru a slăbi 0.5kg/săptămână, ar trebui să mănânci aproximativ 2319 kcal/zi.
NOTĂ: Culorile înseamnă slăbit sănătos, înfometare, pericol pentru viaţă.
[Calculator calorii]
Răspuns cu citat
  #36 (permalink)  
Vechi 30 ian 2012, 13:13:10
deadcountess's Avatar
(meniuri, evolutie)
Slăbuţă cu ExperienţăSlăbuţă cu Experienţă
Merite:
SUNT RESPONSABIL  
Data înregistrării: 07 mai 2010
Locaţie: Trondheim, Norvegia
Vârsta: 46
Dieta: DUKAN +semivegetariana
Date: 163cm, 52.1kg
Mesaje: 4.152
Aprecieri acordate: 755
Am fost apreciat(a) de 584 ori in 420 mesaje
Implicit Re: Cat de mult conteaza pentru tine cate flotari poti face?

Sa inteleg ca nu ai nici o calificare in plus fata de mine in domeniul asta, altfel ai fi sarit repede sa o spui

Da, flotarile au valoare, depinde si pt ce. Poti trai bine mersi si fara ele, atata tot.

Poti alerga iarna, sa-ti fie de bine, eu nu pt ca am probleme respiratorii - sunt nevoita sa respir pe gura iar daca fac asta la sub zero grade ajung in spital.

Nu, femeia aia nu e o exceptie, ca ea sunt o multime aici. Nu, muritorilor ca tine le place sa se rupa in teorii, toata Norvegia alearga si o face foarte bine fara flotari si articole din Testosteron Nation.

"Se chinuie ani de zile fara rezultate" daca ai citi mai bine pe aici, ai vedea ca sunt destule care au avut rezultate frumoase. Cele care n-au rezultate sunt cele care stau toata ziua pe canapea si se plang "vai, iar am papat prajiturica" si "vai atata sunt de ocupata cu scoala ca n-am timp sa ma misc jumate de ora"

"noi din pacatea am inceput cu stat pe scaun la scoala si traim 8 ore pe scaun" vorbeste pt tine, eu de exemplu nu am crescut pe scaun, m-am ridicat de pe el sa ma misc nu am stat pe el toata ziua cu ochii holbati in Testosterone Nation
__________________
'
Vrei sa incepi o dieta dar nu stii cum sa alegi? Citeste prima data aceasta clasificare!

http://forum.slabute.ro/diete/tipuri...tml#post912052


"subgrup"
http://forum.slabute.ro/mentinere/gr...etri-9779.html

[/URL]
Răspuns cu citat
  #37 (permalink)  
Vechi 30 ian 2012, 14:09:13
LOREDANA99's Avatar
(meniuri, evolutie)
Slăbuţă cunoscător, dedicatăSlăbuţă cunoscător, dedicată
Merite:
 
Data înregistrării: 16 nov 2011
Locaţie: Panciu, Romania
Vârsta: 36
Date: 168cm, 59.3kg
Mesaje: 10.522
Aprecieri acordate: 10.801
Am fost apreciat(a) de 8.288 ori in 5.264 mesaje
Implicit Re: Cat de mult conteaza pentru tine cate flotari poti face?

eu nu inteleg de ce TOTI/TOATE....TREBUIE sa alergam si sa facem exercitii de forta?!? daca il aprobam pe Quarc o sa se simta satisfacut?!? nu sunt o cunoscatoare dar mi se pare exagerat sa incerci sa i indoctrinezi pe toti cei din jurul rau cu anumite idei...si ce daca ne dam cu parerea? cam asta facem aici...nu mi a placut remarca cu INTUNECATA...maine poimaine imi spune mie pitipoanca pentru ca s blonda....si da, sunt aici nu ca sa invat sa ma misc, ci ca sa arat bine, si se pare ca mi reuseste si fara flotari...de ce sa participam la un maraton? pentru ca Quarc a terminat unul....hey, fii serios!
__________________

„Pacea vine dinăuntrul tău, nu o căuta în afara ta.” Buddha
http://forum.slabute.ro/jurnale-slab...a99-11089.html
LOREDANA99, pentru a configura şi afişa ticker-ul tău, urmează paşii din noua secţiune tickere.
LOREDANA99, necesarul caloric zilnic pentru a te menţine la greutatea actuală, la un nivel de activitate fizică Usor activ, este de 1794 kcal/zi. Pentru a slăbi 0.5kg/săptămână, ar trebui să mănânci aproximativ 1277 kcal/zi. Pentru a slăbi 4 kg/lună ar trebui să mănânci aproximativ 761 kcal/zi.
NOTĂ: Culorile înseamnă slăbit sănătos, înfometare, pericol pentru viaţă.
[Calculator calorii]
Răspuns cu citat
  #38 (permalink)  
Vechi 30 ian 2012, 15:10:37
anqutz's Avatar
(meniuri, evolutie)
Slăbuţă SeniorSlăbuţă Senior
Merite:
SUNT RESPONSABIL  
Data înregistrării: 30 sep 2009
Locaţie: Bucuresti, Romania
Vârsta: 35
Dieta: alimentatie sanatoasa
Date: 166cm, 53kg
Mesaje: 22.594
Aprecieri acordate: 2.039
Am fost apreciat(a) de 3.087 ori in 2.008 mesaje
Implicit Re: Cat de mult conteaza pentru tine cate flotari poti face?

Va rog sa va respectati si sa nu va certati!
Răspuns cu citat
  #39 (permalink)  
Vechi 30 ian 2012, 22:07:18
laurra's Avatar
(meniuri, evolutie)
Slăbuţa cu vechimeSlăbuţa cu vechime
Merite:
SUNT RESPONSABIL SUNT RESPONSABIL, DONEZ  
Data înregistrării: 11 oct 2010
Locaţie: braila, Romania
Vârsta: 46
Dieta: Usor hipocalorica
Date: 164cm, 101.1kg
Mesaje: 2.796
Aprecieri acordate: 443
Am fost apreciat(a) de 398 ori in 271 mesaje
Implicit Re: Cat de mult conteaza pentru tine cate flotari poti face?

Mie imi place quarq si pasiunea cu care incearca sa ne convinga .Nu vad ceva rau in a face flotari chiar daca ai 100 de kg.Tot sport se numeste si este si gratis.
Incercarea moarte n-are!.Ca este greu?Da, fara munca nu apar rezultate,corpul trebuie stimulat in permanenta.
Chiar imi doream astfel de informatii
__________________
Controlul carbohidraților
laurra, necesarul caloric zilnic pentru a te menţine la greutatea actuală, la un nivel de activitate fizică Usor activ, este de 2266 kcal/zi. Pentru a slăbi 0.5kg/săptămână, ar trebui să mănânci aproximativ 1749 kcal/zi. Pentru a slăbi 4 kg/lună ar trebui să mănânci aproximativ 1233 kcal/zi.
NOTĂ: Culorile înseamnă slăbit sănătos, înfometare, pericol pentru viaţă.
[Calculator calorii]
Răspuns cu citat
  #40 (permalink)  
Vechi 30 ian 2012, 22:47:14
deadcountess's Avatar
(meniuri, evolutie)
Slăbuţă cu ExperienţăSlăbuţă cu Experienţă
Merite:
SUNT RESPONSABIL  
Data înregistrării: 07 mai 2010
Locaţie: Trondheim, Norvegia
Vârsta: 46
Dieta: DUKAN +semivegetariana
Date: 163cm, 52.1kg
Mesaje: 4.152
Aprecieri acordate: 755
Am fost apreciat(a) de 584 ori in 420 mesaje
Implicit Re: Cat de mult conteaza pentru tine cate flotari poti face?

Citat:
Anterior postat de laurra Vezi mesajul
Mie imi place quarq si pasiunea cu care incearca sa ne convinga .Nu vad ceva rau in a face flotari chiar daca ai 100 de kg.Tot sport se numeste si este si gratis.
Incercarea moarte n-are!.Ca este greu?Da, fara munca nu apar rezultate,corpul trebuie stimulat in permanenta.
Chiar imi doream astfel de informatii
Pai tocmai asta e, n-a zis nimeni ca-i rau sa faci flotari, sau ca-i rau ca scrie Quarc despre asta. Numai ca e doar una din miile de variante pe care le ai daca vrei sa faci sport, si de regula flotarile nu se prea afla pe lista de preferinte ale femeilor, atata tot. E ok sa vii cu informatii despre flotari daca tie asta iti place dar nu-i ok sa-ti bati joc de oamenii care fac zumba sau mai stiu eu ce, sa spui ca fetele de aici nu au rezultate, etc. Buna intentie nu e suficienta, conteaza si cum pui problema.
__________________
'
Vrei sa incepi o dieta dar nu stii cum sa alegi? Citeste prima data aceasta clasificare!

http://forum.slabute.ro/diete/tipuri...tml#post912052


"subgrup"
http://forum.slabute.ro/mentinere/gr...etri-9779.html

[/URL]
Răspuns cu citat
Răspunde

Informatii despre slabit
calorii, cat, cate, conteaza, dieta, flotari, poti, sanatos, slabit, sport, tine


Reguli de postare
BB code este Pornit
emoticoanele sunt Pornit
Codul [IMG] este Pornit
Codul HTML este Oprit
Trackbacks are Oprit
Pingbacks are Oprit
Refbacks are Oprit
Nu poţi deschide subiecte noi
Nu poţi să răspunzi la mesaje
Poţi să publici ataşamente
Nu poţi să-ţi editezi mesajele

Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimul mesaj
Cat tine de foame un mar sau o banana? Nivara Alimentatia 13 03 iul 2012 16:01:03
Jurnal Pinksiren-Nu conteaza cat de greu inaintez.atat timp cat nu ma opresc!!! pinksirena Arhiva jurnale slabit 278 16 ian 2012 17:27:55
Cat de mult conteaza sportul intr-o dieta? danielle B Sport 5 27 sep 2010 12:23:32
Cat de mult se face bicicleta? SuperTeo Sport 9 05 sep 2010 12:23:28
Cat de mult faci sport? Slabuta Sport 14 17 iun 2010 19:13:29

Mesaje noi in forum de slabit Slabute.ro
 Mesajele slăbuţelor
Se încarcă mesajele...
Calculator calorii (clic aici)
Poziţionare:
Calculator nutriţionalFan Slăbuţe!Susţine Slăbuţe!Top SlăbuţeSlabute TV
Subiecte noi
Subiecte interesante
Ultimele articole