Prezentare Calculator Nutriţional Slăbuţe - Partea 1Cursuri pictura, desen, modelaj, istoria artei
Sunt Resposnabil Calculator nutriţional Susţin Slăbuţe - Widgets si insigne! Slabute Concurs - Sanatate, premii si distractie! Slăbuţe TV - Televiziunea slăbuţelor

Nou început. De data asta, până la capăt!

Gaseste prietenii din orasul tau! Alba Arad Arges Bacau Bihor Bistrita-Nasaud Botosani Braila Brasov Buzau Calarasi Caras-Severin
Cluj Constanta Dambovita Dolj Galati Giurgiu Gorj Hunedoara Ialomita Iasi Bucuresti Maramures Mehedinti Mures Neamt Olt
Prahova Salaj Satu-Mare Sibiu Suceava Teleorman Timis Tulcea Vaslui Valcea Vrancea
Prima Petitie Nationala pentru Dreptul la o Viata Sanatoasa deja a fost semnata de catre 66338 oameni.
In total sunt necesare peste 100.000 de semnaturi. Fii voluntar si participa in campania de strangere de semnaturi, clic aici.
Bine ai venit pe Slăbuţe, comunitatea care în 2008 a pus bazele mişcării pentru stilul de viaţă sănătos din România! Am creat pentru tine o comunitate unică şi specială. Într-o atmosferă civilizată, alături doar de oameni de calitate si cu o vastă experientă în domeniul stilului de viaţă sănătos, corect şi imparţial vei putea învăţa şi împărtăşi experienţele tale despre sănătate, alimentaţie, sport, stil de viaţă, slăbit sănătos şi alte întâmplări interesante din viaţa ta. Daca îţi pasă de viitorul ţării noastre şi a celor din jur, poţi contribui alături de noi într-un mod responsabil la promovarea stilului de viaţă sănătos, fie prin recomandarea comunităţii, fie prin relatarea celor învăţate pe Slăbuţe. Dacă ne vizitezi pentru prima dată, îţi recomandăm să citeşti ghidul începătorilor.
Pentru ca să te înregistrezi, clic aici. Succes!
 
 
Opţiuni subiect
  #71 (permalink)  
Vechi 04 mai 2017, 00:07:36
curly.light's Avatar
(meniuri, evolutie)
Slăbuţa cu vechimeSlăbuţa cu vechime
Merite:
 
Data înregistrării: 26 nov 2009
Locaţie: Iasi, Romania
Vârsta: 29
Dieta: Stil de viață sănătos!
Date: 172cm, 61.9kg
Mesaje: 2.439
Aprecieri acordate: 1.834
Am fost apreciat(a) de 1.160 ori in 596 mesaje
Implicit Re: Nou început. De data asta, până la capăt!

De fiecare data cand o dau in abateri imi e atat de greu sa revin pe linia de plutire sunt prea perfectionista cred, si cand o dau in bara ma simt vinovata si mananc pana nu mai pot.. de asta cred ca m-am si ingrasat in ultimul an, probabil daca nu tineam nicio dieta acum eram mai slaba

Sunt atat de dezamagita de mine! Am fost weekend-ul asta intr-o excursie pana la moldoveni, peste prut..si o persoana din grup avea camera foto profesionala. Ah, ce bucurie pe mine, abia asteptam sa primesc pozele, sa mai pun si eu pe retele de socializare, ca deh, asa se poarta in ziua de azi

Doamne, dar chiar arat ingrozitor nu e doar ca sunt rotunjoara, am "falci" efectiv, toata fata imi e umflata, nici nu mi se mai recunosc trasaturile. Si chiar tot anul am avut abonament la sala, tot anul nu am facut decat sa ma chinui sa tin dieta si sa calc stramb.. Nu se mai poate asa!

In principiu am inceput sa ma ingras asa vertiginos dupa o despartire dureroasa de anul trecut. Nu, nu mi-a zis fostul prieten ca sunt prea rotunda, dar faptul ca si-a gasit imediat o prietena cu talie de viespie nu m-a ajutat prea mult cu stima de sine si se pare ca in ultimul an m-am asigurat ca o sa raman singura pana la adanci batraneti, am mai pus vreo 7kg.. de ce oare in toate momentele de tristete, stress, dezamagire, ajung sa ma refugiez in mancare? Va dati seama cum as fi aratat daca ma refugiam in sport?

Azi am avut o stare de 2 bani in principiu.. si bineinteles ca mi-am terminat bomboanele pe care le mai luasem de la moldoveni. Eu le luasem sa le dau cadou, dar na

Maine seara am o petrecere, si apoi gata, nu mai am dulciuri in casa, nu mai cumpar, nu mai vreau sa vad. Doar ca nu stiu, sunt asa debusolata, sper sa ajung si eu sa vad luminita de la capatul tunelului.
__________________
For me, it's not about a crunch or a push up. It's about taking your power back.


Jurnalul unui nou început! De data asta, până la capăt!
curly.light, necesarul caloric zilnic pentru a te menţine la greutatea actuală, la un nivel de activitate fizică Moderat activ, este de 2155 kcal/zi. Pentru a slăbi 0.5kg/săptămână, ar trebui să mănânci aproximativ 1638 kcal/zi. Pentru a slăbi 5 kg/lună ar trebui să mănânci aproximativ 864 kcal/zi.
NOTĂ: Culorile înseamnă slăbit sănătos, înfometare, pericol pentru viaţă.
[Calculator calorii]
Acest membru apreciaza mesajul lui curly.light:
butterfly30 (04 mai 2017)
  #72 (permalink)  
Vechi 04 mai 2017, 10:25:53
curly.light's Avatar
(meniuri, evolutie)
Slăbuţa cu vechimeSlăbuţa cu vechime
Merite:
 
Data înregistrării: 26 nov 2009
Locaţie: Iasi, Romania
Vârsta: 29
Dieta: Stil de viață sănătos!
Date: 172cm, 61.9kg
Mesaje: 2.439
Aprecieri acordate: 1.834
Am fost apreciat(a) de 1.160 ori in 596 mesaje
Implicit Re: Nou început. De data asta, până la capăt!

Azi m-am trezit mai increzatoare.. am luat prima masa pe la ora 11, o salata mare cu un ou fiert, spanac, ardei, rosii, ceapa, o lingurita de ulei de masline (234 de calorii , pe calculatorul FatSecret).

Diseara am o petrecere cu niste amici, voi incerca sa fiu cumpatata
__________________
For me, it's not about a crunch or a push up. It's about taking your power back.


Jurnalul unui nou început! De data asta, până la capăt!
curly.light, necesarul caloric zilnic pentru a te menţine la greutatea actuală, la un nivel de activitate fizică Moderat activ, este de 2155 kcal/zi. Pentru a slăbi 0.5kg/săptămână, ar trebui să mănânci aproximativ 1638 kcal/zi. Pentru a slăbi 5 kg/lună ar trebui să mănânci aproximativ 864 kcal/zi.
NOTĂ: Culorile înseamnă slăbit sănătos, înfometare, pericol pentru viaţă.
[Calculator calorii]
Acest membru apreciaza mesajul lui curly.light:
adinico (04 mai 2017)
  #73 (permalink)  
Vechi 04 mai 2017, 13:56:21
adinico's Avatar
(meniuri, evolutie)
Slăbuţa cunoscătorSlăbuţa cunoscător
Merite:
 
Data înregistrării: 04 oct 2011
Locaţie: Bucuresti, Romania
Vârsta: 49
Dieta: Rina si cat mai multa miscare
Date: 165cm, 79.6kg
Mesaje: 3.919
Aprecieri acordate: 8.165
Am fost apreciat(a) de 5.317 ori in 2.849 mesaje
Implicit Re: Nou început. De data asta, până la capăt!

petrecere frumoasa diseara! fara excese culinare ,
__________________
02.02-85; 20.02-84.9; 04.04-84.5 kg; 02.05-82.3 kg; 13.05-81.7
... 31.07-81.9 kg ...
Acest membru apreciaza mesajul lui adinico:
curly.light (04 mai 2017)
  #74 (permalink)  
Vechi 04 mai 2017, 15:22:21
curly.light's Avatar
(meniuri, evolutie)
Slăbuţa cu vechimeSlăbuţa cu vechime
Merite:
 
Data înregistrării: 26 nov 2009
Locaţie: Iasi, Romania
Vârsta: 29
Dieta: Stil de viață sănătos!
Date: 172cm, 61.9kg
Mesaje: 2.439
Aprecieri acordate: 1.834
Am fost apreciat(a) de 1.160 ori in 596 mesaje
Implicit Re: Nou început. De data asta, până la capăt!

Citat:
Anterior postat de adinico Vezi mesajul
petrecere frumoasa diseara! fara excese culinare ,
Multumesc, Adriana!

Indata plec, si tocmai ce mi-am facut o salata maare cu mozzarela, o mana de nuci, salata verde, rosii, morcov, masline, ca sa fiu satula si sa nu fac excese.
__________________
For me, it's not about a crunch or a push up. It's about taking your power back.


Jurnalul unui nou început! De data asta, până la capăt!
curly.light, necesarul caloric zilnic pentru a te menţine la greutatea actuală, la un nivel de activitate fizică Moderat activ, este de 2155 kcal/zi. Pentru a slăbi 0.5kg/săptămână, ar trebui să mănânci aproximativ 1638 kcal/zi. Pentru a slăbi 5 kg/lună ar trebui să mănânci aproximativ 864 kcal/zi.
NOTĂ: Culorile înseamnă slăbit sănătos, înfometare, pericol pentru viaţă.
[Calculator calorii]
Acest membru apreciaza mesajul lui curly.light:
adinico (04 mai 2017)
  #75 (permalink)  
Vechi 05 mai 2017, 13:53:47
curly.light's Avatar
(meniuri, evolutie)
Slăbuţa cu vechimeSlăbuţa cu vechime
Merite:
 
Data înregistrării: 26 nov 2009
Locaţie: Iasi, Romania
Vârsta: 29
Dieta: Stil de viață sănătos!
Date: 172cm, 61.9kg
Mesaje: 2.439
Aprecieri acordate: 1.834
Am fost apreciat(a) de 1.160 ori in 596 mesaje
Implicit Re: Nou început. De data asta, până la capăt!

Nu am facut excese aseara.. bine, nici mare dieta nu am tinut, dar sunt multumita. Am "pacatuit" doar cu vreo 2-3 pahare de vin, si o briosa. In rest, mancarea a fost conforma.

De acum gata, incep sa ma pregatesc pentru sesiune, gata cu iesirile, tentatiile.
__________________
For me, it's not about a crunch or a push up. It's about taking your power back.


Jurnalul unui nou început! De data asta, până la capăt!
curly.light, necesarul caloric zilnic pentru a te menţine la greutatea actuală, la un nivel de activitate fizică Moderat activ, este de 2155 kcal/zi. Pentru a slăbi 0.5kg/săptămână, ar trebui să mănânci aproximativ 1638 kcal/zi. Pentru a slăbi 5 kg/lună ar trebui să mănânci aproximativ 864 kcal/zi.
NOTĂ: Culorile înseamnă slăbit sănătos, înfometare, pericol pentru viaţă.
[Calculator calorii]
  #76 (permalink)  
Vechi 05 mai 2017, 16:45:47
mika_me's Avatar
(meniuri, evolutie)
Slăbuţa cunoscătorSlăbuţa cunoscător
Merite:
 
Data înregistrării: 25 aug 2009
Locaţie: Iasi, Romania
Vârsta: 36
Dieta: Hipocalorica
Date: 162cm, 76.9kg
Mesaje: 6.209
Aprecieri acordate: 306
Am fost apreciat(a) de 1.091 ori in 480 mesaje
Implicit Re: Nou început. De data asta, până la capăt!

Citat:
Anterior postat de curly.light Vezi mesajul
De fiecare data cand o dau in abateri imi e atat de greu sa revin pe linia de plutire sunt prea perfectionista cred, si cand o dau in bara ma simt vinovata si mananc pana nu mai pot.. de asta cred ca m-am si ingrasat in ultimul an, probabil daca nu tineam nicio dieta acum eram mai slaba

Sunt atat de dezamagita de mine! Am fost weekend-ul asta intr-o excursie pana la moldoveni, peste prut..si o persoana din grup avea camera foto profesionala. Ah, ce bucurie pe mine, abia asteptam sa primesc pozele, sa mai pun si eu pe retele de socializare, ca deh, asa se poarta in ziua de azi

Doamne, dar chiar arat ingrozitor nu e doar ca sunt rotunjoara, am "falci" efectiv, toata fata imi e umflata, nici nu mi se mai recunosc trasaturile. Si chiar tot anul am avut abonament la sala, tot anul nu am facut decat sa ma chinui sa tin dieta si sa calc stramb.. Nu se mai poate asa!

In principiu am inceput sa ma ingras asa vertiginos dupa o despartire dureroasa de anul trecut. Nu, nu mi-a zis fostul prieten ca sunt prea rotunda, dar faptul ca si-a gasit imediat o prietena cu talie de viespie nu m-a ajutat prea mult cu stima de sine si se pare ca in ultimul an m-am asigurat ca o sa raman singura pana la adanci batraneti, am mai pus vreo 7kg.. de ce oare in toate momentele de tristete, stress, dezamagire, ajung sa ma refugiez in mancare? Va dati seama cum as fi aratat daca ma refugiam in sport?

Azi am avut o stare de 2 bani in principiu.. si bineinteles ca mi-am terminat bomboanele pe care le mai luasem de la moldoveni. Eu le luasem sa le dau cadou, dar na

Maine seara am o petrecere, si apoi gata, nu mai am dulciuri in casa, nu mai cumpar, nu mai vreau sa vad. Doar ca nu stiu, sunt asa debusolata, sper sa ajung si eu sa vad luminita de la capatul tunelului.

Ma uit la inaltimea ta..ma uit la kg tale si sunt convinsa ca nu e d****l asa de negru...Sunt convinsa ca arati bine dar esti foarte aspra cu tine...plus ca daca n ai o stare minunata, psihic ma refer, n ai cum sa fii obiectiva si sa ti dai seama ca nu e ataaat de grav...

Ai o greutate normala...evident insa ca mereu e loc de mai bine, deci pot intelege dorinta ta de a slabi...

Urasc sa citesc cat de tare te a afectat acea despartire si ai ajuns sa te razbuni pe propria ti persoana. Eu n am experimentat despartiri la un astfel de nivel (adica am suferit si eu dupa cineva mult...desi eram mai micuta de varsta, a fost ceva gen Carrie and Mr. Big..doar ca la noi n a fost cu happy end), dar la vremea respectiva singurul lucru a fost sa plang foarte mult...n aveam tendinte de astea nocive asupra-mi...Insa in timp, am dezvoltat si eu obiceiul de a manca compulsiv cand sunt trista, deprimata...din varii motive...Poate pentru asta ar fi indicat sa vizitez si un psiholog, nu doar un nutritionist...dar inca sper ca ma voi vindeca de asta, prin rabdare si disciplina impusa de un regim...

Echilibrul, cu tot ajutorul pe care il poti gasi in jur, tot inauntrul tau il gasesti. Esti singura care se poate ajuta pe sine 100%, asa ca trebuie sa incetezi sa te mai gandesti la aspecte negative din trecut sau din prezent. What's done is done...Concentreaza te pe aspectele pozitive si care iti produc bucurie...o sa vezi ca totul incepe sa curga de la sine...si ca abaterile vor fi din ce in ce mai rare...iar revenirea dupa astfel de scapari nu va mai fi o corvoada....

E foarte bine daca ai ajuns la concluzia ca ai nevoie totusi de un mic ajutor...uneori chiar si 0.5% din partea altcuiva poate ajuta fff mult..iar nutritionistul poate fi o idee buna atunci cand simti ca nu reusesti sa te tii de treaba asa cum ai vrea. N o sa faca minuni, dar iti va explica niste chestii si va face ca acest proces al slabitului sa nu puna presiune prea mare asupra vietii tale...Ceea ce e foarte important!

Citat:
Anterior postat de curly.light Vezi mesajul
Nu am facut excese aseara.. bine, nici mare dieta nu am tinut, dar sunt multumita. Am "pacatuit" doar cu vreo 2-3 pahare de vin, si o briosa. In rest, mancarea a fost conforma.

De acum gata, incep sa ma pregatesc pentru sesiune, gata cu iesirile, tentatiile.

Bravo....cu pasi marunti...o sa ajungi unde iti doresti...
Spor la invatat si bafta la examene!!
__________________


Jurnal 2019

Jurnalul meu

Jurnal 2014

Primul meu jurnal 2009

11.05.2020 - 109.5 kg (sarcina 39 saptamani)
02.02.2021 - 104.5 kg (ziua in care am decis ca sunt totusi prea tanara sa port 50 kg in plus)
16.04.2021 - 85.7 kg
05.06.2021 - 79.2 kg
25.07.2021 - 74.7 kg
26.09.2021 - 69.9 kg
28.11.2021 - 65 kg
mika_me, necesarul caloric zilnic pentru a te menţine la greutatea actuală, la un nivel de activitate fizică Moderat activ, este de 2237 kcal/zi. Pentru a slăbi 0.5kg/săptămână, ar trebui să mănânci aproximativ 1720 kcal/zi. Pentru a slăbi 4 kg/lună ar trebui să mănânci aproximativ 1204 kcal/zi.
NOTĂ: Culorile înseamnă slăbit sănătos, înfometare, pericol pentru viaţă.
[Calculator calorii]
Acest membru apreciaza mesajul lui mika_me:
curly.light (05 mai 2017)
  #77 (permalink)  
Vechi 05 mai 2017, 17:39:23
curly.light's Avatar
(meniuri, evolutie)
Slăbuţa cu vechimeSlăbuţa cu vechime
Merite:
 
Data înregistrării: 26 nov 2009
Locaţie: Iasi, Romania
Vârsta: 29
Dieta: Stil de viață sănătos!
Date: 172cm, 61.9kg
Mesaje: 2.439
Aprecieri acordate: 1.834
Am fost apreciat(a) de 1.160 ori in 596 mesaje
Implicit Re: Nou început. De data asta, până la capăt!

Citat:
Anterior postat de mika_me Vezi mesajul



Ma uit la inaltimea ta..ma uit la kg tale si sunt convinsa ca nu e d****l asa de negru...Sunt convinsa ca arati bine dar esti foarte aspra cu tine...plus ca daca n ai o stare minunata, psihic ma refer, n ai cum sa fii obiectiva si sa ti dai seama ca nu e ataaat de grav...

Ai o greutate normala...evident insa ca mereu e loc de mai bine, deci pot intelege dorinta ta de a slabi...

Urasc sa citesc cat de tare te a afectat acea despartire si ai ajuns sa te razbuni pe propria ti persoana. Eu n am experimentat despartiri la un astfel de nivel (adica am suferit si eu dupa cineva mult...desi eram mai micuta de varsta, a fost ceva gen Carrie and Mr. Big..doar ca la noi n a fost cu happy end), dar la vremea respectiva singurul lucru a fost sa plang foarte mult...n aveam tendinte de astea nocive asupra-mi...Insa in timp, am dezvoltat si eu obiceiul de a manca compulsiv cand sunt trista, deprimata...din varii motive...Poate pentru asta ar fi indicat sa vizitez si un psiholog, nu doar un nutritionist...dar inca sper ca ma voi vindeca de asta, prin rabdare si disciplina impusa de un regim...

Echilibrul, cu tot ajutorul pe care il poti gasi in jur, tot inauntrul tau il gasesti. Esti singura care se poate ajuta pe sine 100%, asa ca trebuie sa incetezi sa te mai gandesti la aspecte negative din trecut sau din prezent. What's done is done...Concentreaza te pe aspectele pozitive si care iti produc bucurie...o sa vezi ca totul incepe sa curga de la sine...si ca abaterile vor fi din ce in ce mai rare...iar revenirea dupa astfel de scapari nu va mai fi o corvoada....

E foarte bine daca ai ajuns la concluzia ca ai nevoie totusi de un mic ajutor...uneori chiar si 0.5% din partea altcuiva poate ajuta fff mult..iar nutritionistul poate fi o idee buna atunci cand simti ca nu reusesti sa te tii de treaba asa cum ai vrea. N o sa faca minuni, dar iti va explica niste chestii si va face ca acest proces al slabitului sa nu puna presiune prea mare asupra vietii tale...Ceea ce e foarte important!




Bravo....cu pasi marunti...o sa ajungi unde iti doresti...
Spor la invatat si bafta la examene!!

Multumesc tare mult pentru urări și încurajări! Mă bucur tare mult că am avut ocazia să ne cunoaștem, chiar și virtual, mereu primesc așa un boost de motivație și încredere când îți citesc mesajele.

Eh, am avut probleme cu greutatea și în liceu, dar în primii 3-4 ani de facultate chiar mă stabilizasem așa. Nu eram slabă, mă fixasem undeva pe la 65 de kg, aratam ok, dar nici nu țineam dietă, mâncam de toate cu moderație. Voiam așa să mai slăbesc puțin, dar eram fericită în "bula mea roz", chiar eram multumita de mine cand ma uitam in oglinda. Anul trecut am pierdut directia insa...
Am lucrat mult la mine in ultimul an, pe toate planurile, sa ma redescopar si sa ma reinventez. Sunt inca tanara, mai e timp Mi-am luat un job part-time pe langa facultate, ca sa imi permit sa plec la vara intr-o experienta frumoasa, si poate si stresul a contribuit la esecul cu dieta..
Chiar am avut un an bun, cu multe realizari, am multe perspective pe viitor, simt ca daca as reusi sa ating un echilibru si cu greutatea totul ar fi ok.

Multumesc pentru deschiderea de a-mi recomanda si mie nutritionistul tau, am mare incredere! Bine, nu imi va permite mie bugetul sa ma duc periodic, la fiecare 2 saptamani, cum se face.. dar macar as incerca, cat pot. Ai dreptate, cu un plan mai clar in minte m-as gandi mai putin peste zi la ce sa mananc, cum sa mananc, cand sa mananc.. si poate ar face procesul mai usor.

Te pup, spor!
__________________
For me, it's not about a crunch or a push up. It's about taking your power back.


Jurnalul unui nou început! De data asta, până la capăt!
curly.light, necesarul caloric zilnic pentru a te menţine la greutatea actuală, la un nivel de activitate fizică Moderat activ, este de 2155 kcal/zi. Pentru a slăbi 0.5kg/săptămână, ar trebui să mănânci aproximativ 1638 kcal/zi. Pentru a slăbi 5 kg/lună ar trebui să mănânci aproximativ 864 kcal/zi.
NOTĂ: Culorile înseamnă slăbit sănătos, înfometare, pericol pentru viaţă.
[Calculator calorii]
  #78 (permalink)  
Vechi 05 mai 2017, 21:27:04
mika_me's Avatar
(meniuri, evolutie)
Slăbuţa cunoscătorSlăbuţa cunoscător
Merite:
 
Data înregistrării: 25 aug 2009
Locaţie: Iasi, Romania
Vârsta: 36
Dieta: Hipocalorica
Date: 162cm, 76.9kg
Mesaje: 6.209
Aprecieri acordate: 306
Am fost apreciat(a) de 1.091 ori in 480 mesaje
Implicit Re: Nou început. De data asta, până la capăt!

Citat:
Anterior postat de curly.light Vezi mesajul



Multumesc tare mult pentru urări și încurajări! Mă bucur tare mult că am avut ocazia să ne cunoaștem, chiar și virtual, mereu primesc așa un boost de motivație și încredere când îți citesc mesajele.

Eh, am avut probleme cu greutatea și în liceu, dar în primii 3-4 ani de facultate chiar mă stabilizasem așa. Nu eram slabă, mă fixasem undeva pe la 65 de kg, aratam ok, dar nici nu țineam dietă, mâncam de toate cu moderație. Voiam așa să mai slăbesc puțin, dar eram fericită în "bula mea roz", chiar eram multumita de mine cand ma uitam in oglinda. Anul trecut am pierdut directia insa...
Am lucrat mult la mine in ultimul an, pe toate planurile, sa ma redescopar si sa ma reinventez. Sunt inca tanara, mai e timp Mi-am luat un job part-time pe langa facultate, ca sa imi permit sa plec la vara intr-o experienta frumoasa, si poate si stresul a contribuit la esecul cu dieta..
Chiar am avut un an bun, cu multe realizari, am multe perspective pe viitor, simt ca daca as reusi sa ating un echilibru si cu greutatea totul ar fi ok.

Multumesc pentru deschiderea de a-mi recomanda si mie nutritionistul tau, am mare incredere! Bine, nu imi va permite mie bugetul sa ma duc periodic, la fiecare 2 saptamani, cum se face.. dar macar as incerca, cat pot. Ai dreptate, cu un plan mai clar in minte m-as gandi mai putin peste zi la ce sa mananc, cum sa mananc, cand sa mananc.. si poate ar face procesul mai usor.

Te pup, spor!
Buna. ti am trimis mesaj privat. Sa imi spui te rog daca l ai primit si eventual imi scrii acolo, daca mai ai nelamuriri legate de doctorita mea nutritionist. Nu am intentia de a face reclama, nu as avea de ce (nu am nimic de castigat din asta)... dar daca pot ajuta, o fac cu mare drag.

Btw, numele meu e Anca...asta ca sa ne cunoastem mai bine

Ma bucur sa vad ca inspir si transmit buna dispozitie....in conditiile in care de fel, nu sunt nici pe departe o persoana optimista...Deci e un paradox...Insa incerc sa ma educ in acest sens, incerc sa ma gandesc ca viata e ...scurta si imprevizibila....si ca trebuie sa inteleg (atunci cand constientizez), ca anumite lucruri sunt prea marunte ca sa poarte o valoare atat de mare si sa ma afecteze iremediabil. Si chiar daca ma zbat sa fiu optimista....si sa privesc doar spre aspectele pozitive, nu inseamna ca nu am propriile batalii interioare de dus...Aici pe site insa chiar ma vad intre prieteni, chiar daca nu ne cunoastem....si e locul in care, chiar si dupa luni intregi de absenta, m am intors...cu aceeasi deschidere, fara frica de a fi judecata.(ca sa fiu realista, m am intors de la an la an mai grasa...well, as I say...s**t really happens)..Pentru ca impartim acelasi scop in principiu, si atunci n ai cum sa nu intelegi prin ce incercari trece fiecare dintre cele care scriu aici pe site...

Esti foarte tanara....si eu sunt foarte tanara...chiar daca la inceputul anului urmator schimb prefixul....Pana in ultima zi pe acest pamant, avem tot timpul din lume sa facem orice ne am propus...E o prostie sa ne limitam la ceea ce impune societate si sa traim cu impresia gresita ca dupa o anumita varsta e prea tarziu pentru anumite lucruri...Make the best of your life...each and every day!!!

Ma bucur sa "aud" ca a fost un an plin cu de toate pentru tine....si bune...Pana la urma Andra zice bine in melodia ei "dupa rau vine bine, intotdeauna"...Plus ca si episoadele astea nefericite, de a lungul vietii, au si ele rostul lor...Daca n ar fi ele...am mai putea aprecia ce avem in viata?Am mai putea identifica momentele cu adevarat fericite? Trebuie sa existe o scara de valori si in acest sens...Nu e placut, dar asa e construita viata...

All in all, sper sa te ajute ce ti am trimis pe privat si ....daca te hotarasti, chiar sunt curioasa sa imi povestesti cum a fost prima vizita

Spor!
__________________


Jurnal 2019

Jurnalul meu

Jurnal 2014

Primul meu jurnal 2009

11.05.2020 - 109.5 kg (sarcina 39 saptamani)
02.02.2021 - 104.5 kg (ziua in care am decis ca sunt totusi prea tanara sa port 50 kg in plus)
16.04.2021 - 85.7 kg
05.06.2021 - 79.2 kg
25.07.2021 - 74.7 kg
26.09.2021 - 69.9 kg
28.11.2021 - 65 kg
mika_me, necesarul caloric zilnic pentru a te menţine la greutatea actuală, la un nivel de activitate fizică Moderat activ, este de 2237 kcal/zi. Pentru a slăbi 0.5kg/săptămână, ar trebui să mănânci aproximativ 1720 kcal/zi. Pentru a slăbi 4 kg/lună ar trebui să mănânci aproximativ 1204 kcal/zi.
NOTĂ: Culorile înseamnă slăbit sănătos, înfometare, pericol pentru viaţă.
[Calculator calorii]
Acest membru apreciaza mesajul lui mika_me:
curly.light (05 mai 2017)
  #79 (permalink)  
Vechi 05 mai 2017, 21:49:27
curly.light's Avatar
(meniuri, evolutie)
Slăbuţa cu vechimeSlăbuţa cu vechime
Merite:
 
Data înregistrării: 26 nov 2009
Locaţie: Iasi, Romania
Vârsta: 29
Dieta: Stil de viață sănătos!
Date: 172cm, 61.9kg
Mesaje: 2.439
Aprecieri acordate: 1.834
Am fost apreciat(a) de 1.160 ori in 596 mesaje
Implicit Re: Nou început. De data asta, până la capăt!

Citat:
Anterior postat de mika_me Vezi mesajul


Buna. ti am trimis mesaj privat. Sa imi spui te rog daca l ai primit si eventual imi scrii acolo, daca mai ai nelamuriri legate de doctorita mea nutritionist. Nu am intentia de a face reclama, nu as avea de ce (nu am nimic de castigat din asta)... dar daca pot ajuta, o fac cu mare drag.

Btw, numele meu e Anca...asta ca sa ne cunoastem mai bine

Ma bucur sa vad ca inspir si transmit buna dispozitie....in conditiile in care de fel, nu sunt nici pe departe o persoana optimista...Deci e un paradox...Insa incerc sa ma educ in acest sens, incerc sa ma gandesc ca viata e ...scurta si imprevizibila....si ca trebuie sa inteleg (atunci cand constientizez), ca anumite lucruri sunt prea marunte ca sa poarte o valoare atat de mare si sa ma afecteze iremediabil. Si chiar daca ma zbat sa fiu optimista....si sa privesc doar spre aspectele pozitive, nu inseamna ca nu am propriile batalii interioare de dus...Aici pe site insa chiar ma vad intre prieteni, chiar daca nu ne cunoastem....si e locul in care, chiar si dupa luni intregi de absenta, m am intors...cu aceeasi deschidere, fara frica de a fi judecata.(ca sa fiu realista, m am intors de la an la an mai grasa...well, as I say...s**t really happens)..Pentru ca impartim acelasi scop in principiu, si atunci n ai cum sa nu intelegi prin ce incercari trece fiecare dintre cele care scriu aici pe site...

Esti foarte tanara....si eu sunt foarte tanara...chiar daca la inceputul anului urmator schimb prefixul....Pana in ultima zi pe acest pamant, avem tot timpul din lume sa facem orice ne am propus...E o prostie sa ne limitam la ceea ce impune societate si sa traim cu impresia gresita ca dupa o anumita varsta e prea tarziu pentru anumite lucruri...Make the best of your life...each and every day!!!

Ma bucur sa "aud" ca a fost un an plin cu de toate pentru tine....si bune...Pana la urma Andra zice bine in melodia ei "dupa rau vine bine, intotdeauna"...Plus ca si episoadele astea nefericite, de a lungul vietii, au si ele rostul lor...Daca n ar fi ele...am mai putea aprecia ce avem in viata?Am mai putea identifica momentele cu adevarat fericite? Trebuie sa existe o scara de valori si in acest sens...Nu e placut, dar asa e construita viata...

All in all, sper sa te ajute ce ti am trimis pe privat si ....daca te hotarasti, chiar sunt curioasa sa imi povestesti cum a fost prima vizita

Spor!
Inca o data, multumesc pentru detaliile de pe privat, sunt foarte optimista in legatura cu consultatia..cand va fi ea . Eu am asa cunostiinte despre cum ar trebui sa arate un stil de viata sanatos, dar imi lipseste asa un plan mai "pas cu pas". Nu prea am rabdare sa numar calorii, dar cand o mai fac observ ca uneori la mine zi conforma inseamna 500 de calorii (gen mananc doar salate, un ou, si nu prea se aduna), si alteori zi conforma inseamna 2300 de calorii (conform, dar rup tot ce prind). Cred ca m-ar ajuta sa am un plan de urmat, sa nu ma mai gandesc mereu ce pot si ce nu pot sa mananc, cand sa mananc, ce sa imi cumpar, etc.
Sunt si foarte influentabila asa, daca vad undeva recomandari bune despre ceva, imediat imi vine sa incerc si eu, si ajung sa mananc mult mai mult decat ar trebui..am patit asa cu shake-uri proteice, fructe uscate, batoane dietetice etc.
M-ar ajuta sa consult si un profesionist, mai ales ca am ocazia sa apelez la o persoana cu recomandari atat de bune!


Eu sunt Roxana, incantata de cunostiinta. Cand revii pe meleaguri, eventual dupa ce termin si eu cu sesiunea si stresul, neaparat ne vedem la o cafea! Dar mai incolo..sa fiu si eu mai libera, si nu de alta, sa ne intalnim direct cu talie de viespie Si cu butterfly, si ea e ieseanca.


Si da, stiu ce zici, nici eu sunt optimista "de la mama natura", dar fac un efort zilnic sa vad partea buna in orice. Pana la urma si lucrurile negative care ni se intampla ne ajuta sa experimentam situatii noi, sa ne dezvoltam, sa cunoastem persoane care altfel nu ne ieseau in cale. Chiar si referitor la problema cu greutatea, dupa ce voi reusi sa ajung la o greutate ok (atentie, nu am spus "daca", sunt optimista), voi fi o persoana trecuta prin experienta asta, voi sti sa ma mentin mai bine, voi avea mai mare grija de mine in momentele vietii cand majoritatea femeilor pun kilograme in plus, voi fi obisnuita sa am un stil de viata activ, si mai mult de cat atat, voi sti sa lupt pentru ceea ce imi doresc, sa fiu rabdatoare si consecventa, sa vad mereu dincolo de infatisarea oamenilor, sa nu fiu superficiala si sa empatitez mai bine.
Ce nu ne omoara sigur ne face mai puternici

Spor!
__________________
For me, it's not about a crunch or a push up. It's about taking your power back.


Jurnalul unui nou început! De data asta, până la capăt!
curly.light, necesarul caloric zilnic pentru a te menţine la greutatea actuală, la un nivel de activitate fizică Moderat activ, este de 2155 kcal/zi. Pentru a slăbi 0.5kg/săptămână, ar trebui să mănânci aproximativ 1638 kcal/zi. Pentru a slăbi 5 kg/lună ar trebui să mănânci aproximativ 864 kcal/zi.
NOTĂ: Culorile înseamnă slăbit sănătos, înfometare, pericol pentru viaţă.
[Calculator calorii]
  #80 (permalink)  
Vechi 05 mai 2017, 21:56:34
curly.light's Avatar
(meniuri, evolutie)
Slăbuţa cu vechimeSlăbuţa cu vechime
Merite:
 
Data înregistrării: 26 nov 2009
Locaţie: Iasi, Romania
Vârsta: 29
Dieta: Stil de viață sănătos!
Date: 172cm, 61.9kg
Mesaje: 2.439
Aprecieri acordate: 1.834
Am fost apreciat(a) de 1.160 ori in 596 mesaje
Implicit Re: Nou început. De data asta, până la capăt!

Meniu 05.05.2017

MD- un bol mic de fulgi de ovaz simpli, cu apa
Gustare - pate vegetal din seminte de floarea soarelui si rosii (un deliciu gatit de gazda de ieri, a vazut ca imi place si mi-a dat sa am si pe astazi)
Pranz- o salata mare cu rosii, ceapa, spanac, ulei de masline, ardei gras
Gustare - 50g de seminte de floarea soarelui

Nu prea am avut structurate mesele, dar recunosc ca nici nu mi-a fost foame, dat fiind ca ieri seara am avut petrecere si am mancat pana mai tarziu.

Miscare nu am facut saptamana asta din pacate, si pana luni nu apuc, am un test pentru care trebuie sa ma pregatesc in forta. Eh, partea buna e ca nu am decat chestii conforme in camera (nu aveam timp de gatit si am cerut pachet de acasa doar cu lucruri conforme, i-am instruit bine pe ai mei ), si timp de iesit sa cumpar alte prostii sigur nu am. Prin urmare nu voi fi foarte activa peste weekend, dar macar meniurile vor fi ok.

Va pup, un sfarsit de saptamana minunat tuturor!
__________________
For me, it's not about a crunch or a push up. It's about taking your power back.


Jurnalul unui nou început! De data asta, până la capăt!
curly.light, necesarul caloric zilnic pentru a te menţine la greutatea actuală, la un nivel de activitate fizică Moderat activ, este de 2155 kcal/zi. Pentru a slăbi 0.5kg/săptămână, ar trebui să mănânci aproximativ 1638 kcal/zi. Pentru a slăbi 5 kg/lună ar trebui să mănânci aproximativ 864 kcal/zi.
NOTĂ: Culorile înseamnă slăbit sănătos, înfometare, pericol pentru viaţă.
[Calculator calorii]
Urmatorii 2 membri au apreciat mesajul lui curly.light:
adinico (06 mai 2017), Zoe (06 mai 2017)
 

Informatii despre slabit
asta, calorii, capat, data, dieta, inceput, jurnale, nou, pana, sanatos, slabit


Reguli de postare
BB code este Pornit
emoticoanele sunt Pornit
Codul [IMG] este Pornit
Codul HTML este Oprit
Trackbacks are Oprit
Pingbacks are Oprit
Refbacks are Oprit
Nu poţi deschide subiecte noi
Nu poţi să răspunzi la mesaje
Poţi să publici ataşamente
Nu poţi să-ţi editezi mesajele

Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimul mesaj
Jurnal Alexandra! Punct si de la capat, de data asta voi reusi! alexandra123 Arhiva jurnale slabit 250 27 ian 2015 22:57:34
Un nou inceput...dar de aceasta data, cu un final fericit!! ancutzyka Arhiva jurnale slabit 14 05 mai 2013 06:49:06
Jurnal Helen - de data asta pot!!! Helen Arhiva jurnale slabit 36 02 sep 2011 10:06:11
de data asta nu renunt:) Alecsa Arhiva jurnale slabit 29 30 dec 2009 19:47:25
trebuie de data asta:) alinush Arhiva jurnale slabit 25 11 nov 2009 13:40:24

Mesaje noi in forum de slabit Slabute.ro
 Mesajele slăbuţelor
Se încarcă mesajele...
Calculator calorii (clic aici)
Poziţionare:
Calculator nutriţionalFan Slăbuţe!Susţine Slăbuţe!Top SlăbuţeSlabute TV
Subiecte noi
Subiecte interesante
Ultimele articole